Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω βρει μια lancia thesis με 12400 χωρις το φπα απο ιταλια ειναι 2400 multijet με τα 175 αλογα .πειρα σημερα για να μαθω την εργοστασιακη αξια του αυτοκινητου μου ειπαν περι τα 30000 ευρω ,δεν μπορω ομως να υπολογισω τον δασμο .η τιμη του αυτοκινητου ειναι πολυ καλη τι λετε συμφερει η θα πληρωσω ποιο πολλα τελωνιο.Εναλακτικα εχω βρει alfa 166 multijet 175 hp στα ιδια περιπου λεφτα.(ενταξει το ιδιο ειναι...:lol: italofan τι να πεις...:lol: )
http://www.thedeltaproject.eu/img/logo_detect.png
Link to comment
Share on other sites

Τι προβλήματα μπορεί να υπάρξουν αν θέλω να εισάγω από Αμερική/Καναδα το νέο jeep της Mazda CX-7 ? Εχω καναδική υποκοότητα κ αδεια οδηγησης οπότε δεν έχω πρόβλημα στην αγορα.

Όμως αν και κυκλοφορεί εκεί εδω κ 1 χρόνο, στην ευρώπη θα κυκλοφορίσει το τρίτο τρίμηνο του 2007, με καποιες αλλαγές, δλδ στην Ευρώπη θα έχει 20 άλογα ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ αλλα αυτό δεν με απασχολή.

 

μφχ

Μ.Π.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω αν εισαγεις αυτοκινητο που δεν εχει εισαχθει προηγουμενως στην Ελλαδα , στο κρατανε ενα διαστημα οπου και στο κανουν φυλλο και φτερο για να δουν αν συμβαδιζει με τις προδιαγραφες που οριζει η νομοθεσια , με λιγα λογια ξεχνα το , μεχρι να αρχισει να κυκλοφορει κανονικα και στη χωρα μας...
Link to comment
Share on other sites

για να φερεις ενα Α3 1,6 ποσο περιπου θα πληρωσεις εκτελωνισμο? το α3 παιζουν απο 13000 (περιπου στα 15000 ειναι μια φυσιολογικη τιμη)

 

το golf το 1,6 ποσο θα στοιχισει? (αυτα ξεκινουν απο 7500)

Link to comment
Share on other sites

Για μια Maserati Biturbo 2.5λιτρα του 1988 με τιμη 4.750 λιρες αγγλιας (αν θυμαμαι καλα περιπου 5500ευρω) ποσο λετε να παει για να ερθει Ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

StavRosa/Aquasonic ------

Κατεβαστε απο http://www.e-gov.gr/local/e-oikonomia/FAQ_customs.doc το document , πηγαιντε σελιδα 53 και καντε τους υπολογισμους σας...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα...θα ηθελα μια χαρη..επειδη θελω να φερω μια celica (1800cc 143hp) θα ηθελα να μου πει καποιος που ξερει ποσο περιπου θα δωσω στο τελωνειο...θα ειναι 05 μοντελο,full extra με χιλιομετρα κοντα στα 30000...στο τελωνειο χωρις ακρες χωρις τπτ ποσο θα παει???τιμη γερμανιας 18000...ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα...θα ηθελα μια χαρη..επειδη θελω να φερω μια celica (1800cc 143hp) θα ηθελα να μου πει καποιος που ξερει ποσο περιπου θα δωσω στο τελωνειο...θα ειναι 05 μοντελο,full extra με χιλιομετρα κοντα στα 30000...στο τελωνειο χωρις ακρες χωρις τπτ ποσο θα παει???τιμη γερμανιας 18000...ευχαριστω εκ των προτερων

 

Ρε karotos μας δουλευεις , ακριβως απο πανω σου υπαρχει η απαντηση!

Anyway 18000 δεν κανει και στην ελλαδα???

Link to comment
Share on other sites

Ρε karotos μας δουλευεις , ακριβως απο πανω σου υπαρχει η απαντηση!

Anyway 18000 δεν κανει και στην ελλαδα???

 

18000 εχω βρει μονο απο γερμανια 2001 μοντελο (143hp)....επειδη ως γνωστον celica καπουτ,,θεωρειτε πια συλλεκτικο μοντελο,,,,28000 εκανε καινουριο 26000 κανει 2 ετων...πολυ ευκολα τα παιρνεις....μια βοηθεια ηθελα....αντε γεια μας...καλες σας γιορτες

Link to comment
Share on other sites

18000 εχω βρει μονο απο γερμανια 2001 μοντελο (143hp)....επειδη ως γνωστον celica καπουτ,,θεωρειτε πια συλλεκτικο μοντελο,,,,28000 εκανε καινουριο 26000 κανει 2 ετων...πολυ ευκολα τα παιρνεις....μια βοηθεια ηθελα....αντε γεια μας...καλες σας γιορτες

 

Φιλος μου πριν κανα 4μηνο πηρε την celica TS απο Ελλαδα 21000Ε , μοντελο 2001 , γι αυτο σου λεω..

Με 18000 γερμανια παιρνεις boxter και Μ3...

 

Anyway δες το λινκ που δινω παραπανω , δες τους πινακες υπολογισμου στη σελ53 και αποφασισε , αν και χονδρικα νομιζω δεν σε συμφερει!

 

ΥΓ προτιμω παντως την TS απο την απλη και λογω επιδοσεων αλλα και εμφανισης (αεροτομη,ηλιοροφη κλπ)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και παλι...να ρωτήσω..μπήκα απο περιέργια σε αγγλικο site με μεταχειρισμενα και οι τιμες ειναι υπερβολικα χαμηλες σε όλα τα αυτοκίνητα(εννοειται σε αριστεροτιμονα)...γιατι άραγε????ξερει κανείς???μήπως τελικά συμφέρει καλύτερα απο αγγλία τελικά???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να κάνω μια ερώτηση.

Λόγω ιδιότητας (υπηρετώ στο εξωτερικό, στρατιωτικός), έχω δικαίωμα αγοράς αυτοκινήτου χωρίς ΦΠΑ. Μετά από αρκετό ψάξιμο διαπίστωσα, ότι η τιμή του αυτοκινήτου εδώ στην ελλάδα είναι χαμηλότερη από την αντίστοιχη της Ιταλίας (εκεί υπηρετώ). Μιλάμε για ένα ποσό της τάξης των 400 ευρώ (φθηνότερο το "ελληνικό") αλλά το "ελληνικό" αυτοκίνητο με παραπάνω (έξτρα) εξοπλισμό από το αντίστοιχο "ιταλικό".

Το πρόβλημα μου είναι ότι επειδή θα πρέπει να πάρω το αυτοκίνητο μαζί μου στο εξωτερικό (θα το εκτελωνίσω κατά την επιστροφή μου στην Ελλάδα), πρέπει να έχω έστω κάποιες προσωρινές πινακίδες κυκλοφορίας, προκειμένου να ταξιδέψω μέχρι την Ιταλία. Εκεί θα μου δωθούν οι λεγόμενες υπηρεσιακές πινακίδες κυκλοφορίας, για όσο διάστημα θα κυκλοφορεί το αυτοκίνητο στην Ιταλία.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, αν στην Ελλάδα χορηγούνται προσωρινές πινακίδες κυκλοφορίες (όπως π.χ. γίνεται στην Γερμανία, Βέλγιο και άλλες χώρες) κι αν ναι, που μπορώ να μάθω περισσότερες πληροφορίες?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

@nt7561: επειδή με ενδιαφέρει αυτό που είπες... θα αγοράσεις το αυτοκίνητο από εδώ και θα πάρεις πινακίδες από Ιταλία;;;

Στην Ιταλία δεν θα πρέπει να εκτελωνίσεις το αμάξι μιας και το πήρες από Ελλάδα;;

Σε ρωτάω γιατί θα πάω για κάποια χρόνια για δουλειά στην Κύπρο και θέλω να αλλάξω και μηχανή αλλά με προβληματίζει το γεγονός του εκτελωνισμού πηγαίνοντας στην Κύπρο.

Νόμιζα ότι με σύμφερε να αγοράσω μηχανή από εκεί παρά να την πάρω από εδώ και να πληρώσω και τον εκτελωνισμό πηγαίνοντας εκεί...!

 

Χάνω κάτι στο κομμάτι του εκτελωνισμού;;; Σε ευχαριστώ προκαταβολικά!

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

@nt7561: επειδή με ενδιαφέρει αυτό που είπες... θα αγοράσεις το αυτοκίνητο από εδώ και θα πάρεις πινακίδες από Ιταλία;;;

Στην Ιταλία δεν θα πρέπει να εκτελωνίσεις το αμάξι μιας και το πήρες από Ελλάδα;;

Σε ρωτάω γιατί θα πάω για κάποια χρόνια για δουλειά στην Κύπρο και θέλω να αλλάξω και μηχανή αλλά με προβληματίζει το γεγονός του εκτελωνισμού πηγαίνοντας στην Κύπρο.

Νόμιζα ότι με σύμφερε να αγοράσω μηχανή από εκεί παρά να την πάρω από εδώ και να πληρώσω και τον εκτελωνισμό πηγαίνοντας εκεί...!

 

Χάνω κάτι στο κομμάτι του εκτελωνισμού;;; Σε ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Λόγω του ότι έχω στην κατοχή μου διπλωματικό (υπηρεσιακό) διαβατήριο, έχω το δικαίωμα να αγοράσω αυτοκίνητο απο οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ χωρίς ΦΠΑ, δεν χρειάζεται να το εκτελωνίσω στην χώρα την οποία εργάζομαι, μιας και μου χορηγούνται υπηρεσιακές πινακίδες (στην συγκεκριμένη περίπτωση χορηγούνται από το ιταλικό κράτος) και απλά κατά την επιστροφή μου στην Ελλάδα θα πρέπει να εκτελωνίσω το αυτοκίνητο, έχοντας ταυτόχρονα μια έκπτωση στο ποσό του εκτελωνισμού, αναλόγως τον χρόνο κτήσης του αυτοκινήτου από εμένα στο εξωτερικό. Όλα αυτά για εμένα δεν αποτελούν πρόβλημα. Το πρόβλημα μου είναι πως θα μεταφέρω από Ελλάδα το αυτοκίνητο στην Ιταλία, μιας και στην Ελλάδα δεν χορηγούν από όσο γνωρίζω προσωρινές πινακίδες κυκλοφορίας, όπως κάνουν π.χ στο Βέλγιο, στη Γερμανία κ.α. Αυτό ψάχνω να βρω. Ελπίζω να σε διαφώτισα;)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ...

το φορτωνεις σε μια εταιρεια η οποια κανει τετοιεσ μεταφορες και ....

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ενδιαφερομαι να φερω απο Γερμανια ενα Bmw 320i E90 Steptronik Θα το φερω με κοκκινες πινακιδες λογω πολυτεκνειας ξερει κανεις τιθ γλυτωνω?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά

 

Πολυ σημαντικές οι πληροφορίες που μας δίνετε. Το θέμα μου...

 

Ενδιαφέρομαι για ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο BMW525, executive 2500cc ('05 ή '06) . Με τις προδιαγραφές που θέλω κοστίζει από το mobile.de περίπου -έστω- στα 30,000.

 

1. Καταρχήν πόσο θα μου στοίχιζε ο εκτελωνισμός στο περίπου ?

2. Λόγω εργασίας στο εξωτερικό για αρκετα χρόνια έχω και Αγγλική υπηκοότητα. Ελλάδα ήρθα όμως το 2002 (φανταριλίκι) και από τότε εργάζομαι εδώ. Μπορώ να εκμεταλευτώ τίποτα ?

3. Η μητέρα μου έχει 67% αναπηρία εδώ και 20 χρόνια. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω ?

4. Τέλος, το αυτοκίνητο θέλω να το πάρω με χρονομίσθωση στην εταιρία μου διότι με συμφέρει φορολογικά. Μου είπαν ότι καλά θα ήταν να το φέρω σαν φυσικό πρόσωπο εδώ πρώτα παίρνοντας όσο το δυνατόν χαμηλότερο τιμολόγιο απο Γερμανία, και μετά μπορώ να το δώσω στην εταιρία μου με χρονομίσθωση στην τιμή που θέλω.

 

Έχετε κάποια άποψη ?

 

Να είστε καλα

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να πληρώσω για να φέρω ένα Mazda RX-8 (2005, 1308cc) που κοστίζει περίπου 17.000 Ευρώ, από Γερμανία; Xίλια ευχαριστώ!

 

Γύρω στις 2000 εκτελωνισμό,συν μεταφορικά γύρω στα 700

 

Και για να μην μένουν αναπάντητες οι απορίες σας,διαβάστε λίγο αυτό το εξαιρετικό άρθρο-δεν ξέρω αν το ανέφερε κανείς πριν....:

 

http://www.bloka.com/content/view/49/88/

Link to comment
Share on other sites

 

Και για να μην μένουν αναπάντητες οι απορίες σας,διαβάστε λίγο αυτό το εξαιρετικό άρθρο-δεν ξέρω αν το ανέφερε κανείς πριν....:

 

http://www.bloka.com/content/view/49/88/

 

 

Πολυ καλο αρθρο , αλλα και που το αναφερεις παλι θα μπαινει ο καθενας "τεμπελακος" :cool: και θα ρωταει να του κανεις τον υπολογισμο εσυ για παρτη του.

 

AA! Μια λεπτομερια που δεν εχει διασαφηνιστει ειναι οτι μαλλον ,οι υπολογισμοι για τον φορο γινονται βαση του 60-70% της τοτε εργοστασιακης τιμης , και οχι της τιμης αγορας του μεταχειρισμενου...

 

Αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω στο συγκεκριμενο ας το πει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...