Jump to content

Αποδείξεις (από υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, ελαιοχρωματιστές κλπ.)


sakaflias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποδείξεις (από υδραυλικούς. ηλεκτρολόγους, ελαιοχρωματιστές κλπ.)

 

Μήπως κάνω λάθος;

Παίρνεις στο σπίτι σου ένα υδραυλικό ή ηλεκτρολόγο ή.. κλπ. Του λες αυτό θέλω να μου φτιάξεις. Μπορείς, πόσο θα μου στοιχίσει; Και η απάντηση είναι ναι γίνεται, μπορώ, θα σου κοστίσει 100 ευρώ τα υλικά και 200 ευρώ η αμοιβή μου.

Και αρχίζει να το επισκευάζει.

Μετά το τέλος της δουλειάς του πας να τον πληρώσεις. Του δίνεις 300 ευρώ και σου λέει ευχαριστώ και γεια σου. Του λες θέλω να μου δώσεις απόδειξη για την αγορά των υλικών και απόδειξη παροχής υπηρεσιών. Και σου λέει καλά θα στα φέρω μεθαύριο. Μετά από ….3 μήνες… σου φέρνει μια απόδειξη υλικών 80 ευρώ στο όνομα του και λέει ότι για να σου κόψω ΑΠΥ όμως θα επιβαρυνθείς με το ΦΠΑ.

 

Του λες όχι δεν είναι σωστό αυτό και σου λέει ότι το ΦΠΑ είναι του πελάτη.

1ον η απόδειξη ήταν σε άλλο όνομα (οπότε δεν μετρά στην εφορία) και

2ον έστω για τα 200 ευρώ δεν θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνει το ΦΠΑ;

Ας έλεγε από την αρχή ότι η δουλειά του κάνει τόσο (200) και με το ΦΠΑ πάει 240ευρω.

Γιατί όλοι λένε τιμές χωρίς ΦΠΑ, δεν μπορώ να το καταλάβω. Γιατί έχουν μάθει όλοι να κλέβουν;

Τελικά μαλώσαμε άγρια και…δεν ξέρω που θα καταλήξει. Τι θα μπορούσα να κάνω; Έχω άδικο; Μήπως κάπου κάνω λάθος;

 

Και όλα αυτά δεν τα λέω λόγω της συγκυρίας με τις αποδείξεις …αλλά ας μας γίνει και αυτό ένα μάθημα τώρα που θα τις χρειαζόμαστε και θα πρέπει να της ζητάμε.

Γιατί εμένα το κράτος να με φορολογεί και κάποιοι άλλοι να τα παίρνουν «μαύρα» χωρίς καμιά νόμιμη φορολόγηση (και που στο τέλος πάλι εγώ θα πληρώσω ένα μέρος και από αυτά!)

Αποδείξεις λοιπόν.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε καταλαβαίνω φίλε μου και δεν αντιλέγω βασικά, αλλά σκέψου και το εξής:

 

Έτσι έχουν μάθει να δουλεύουν. Και οι τιμές που σου κάνουν είναι πολύ καλές για να σου κόψουν και απόδειξη....

 

Αν θέλεις απόδειξη και όλα τα σχετικά στην πένα, μπορείς να πάρεις μια εταιρία (κάποτε έκανε και διαφήμιση στην τηλεόραση, έχει ένα τριψήφιο νούμερο που δεν το θυμάμαι) να έρθουν να σου κάνουν τη δουλειά και να τους χρυσοπληρώσεις.

Αλλά, θα σου κόψουν και απόδειξη και από όλα.

 

Πρίν αρχίσεις να κατηγορείς τους άλλους για κλέφτες, σκέψου τι συμφέρει και εσένα.

Και ποιόν κλέβουν, αυτοί που αποκαλείς κλέφτες.... τον αρχικλέφτη?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με συμφέρει είναι φίλε μου ειναι να πληρώνει ο καθένας αυτο που οφέιλει. Γιατι εγω να φορολογουμε κανονικα και αυτο να φοροδιαφευγει; Δεν νομιζω οτι τα λεφτα που του δινω ειναι λιγα. Το ενα πέμπτο απο το μισθο ενος υπαλληλου μεσα σε μια ωρα.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με συμφέρει είναι φίλε μου ειναι να πληρώνει ο καθένας αυτο που οφέιλει. Γιατι εγω να φορολογουμε κανονικα και αυτο να φοροδιαφευγει; Δεν νομιζω οτι τα λεφτα που του δινω ειναι λιγα. Το ενα πέμπτο απο το μισθο ενος υπαλληλου μεσα σε μια ωρα.

 

Σου είπα, έχεις δίκιο. Τι να σου πώ? Ότι έχεις άδικο που ζητάς απόδειξη?

Δίκιο έχεις.

Τώρα γιατί αυτό σε συμφέρει, δεν το καταλαβαίνω, αλλά οκ, ο καθένας καταλαβαίνει το συμφέρον του αλλιώς.

Κάνε του εξήγηση από την αρχή ότι θέλεις απόδειξη.

Αλλά μην παραξενευτείς με την τιμή που θα σου πεί....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ddr2, έτσι που τα λες είναι σαν να μας κάνουν χάρη που δεν κόβουν απόδειξη επειδή ουσιαστικά γλυτώνουμε λεφτά.

Δεν τους φωνάζεις πάντα για τεράστιες δουλειές που παίρνουν 10 μέρες και που απαιτούν και τεράστια ποσά σε υλικά.

Γιατρό αν φωνάξεις σπίτι, θα σε εξετάσει μισή ώρα και στο τέλος θα σου πει "50 ευρώ".

Ηλεκτρολόγο ή υδραυλικό να φωνάξεις, θα δει την βρύση ή το καλώδιο σε 3' και θα πει πάλι "50 ευρώ". (και θα έρθει και πολλές ώρες ή μέρες αργότερα απότι τον θες).

 

Μην τρελαθούμε κιόλας ότι δεν κλέβουν επειδή μία στο τόσο γλυτώνεις και εσύ κάτι από τα υλικά. Αν δεν τους συνέφερε, δεν θα το κάνανε κιόλας.

 

Φορτώνω πολύ άσχημα με όλα εκείνα τα επαγγέλματα που βγάζουν μαύρα λεφτά και δυστυχώς υπάρχει κόσμος που τους δικαιολογεί κιόλας και λέει "έτσι είναι, τί να κάνουμε..." Τί πάει να πει τί να κάνουμε, να μπει μια τάξη και ΚΑΝΕΙΣ να μη δέχεται τέτοιες καταστάσεις.

Καλά λέει και ο πρώτος από πάνω, όταν ρωτάω πόσο κάνει μια δουλειά, μου λες 300-500-1000, όσα μου λες, είναι ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ;;; Και γιατί; Ποιός δουλεύει έτσι;

Μια χαρά ΦΠΑ έχουν μέσα αυτές οι τιμές, απλά το έχουν μετά ως δικαιολογία για να μη κόβουν απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός γιατρός παίρνει 50 ευρώ για κατοίκον επίσκεψη?:lol:

 

Το θέμα είναι απλό ρε παιδιά. Αν θέλετε απόδειξη, ζητάτε απόδειξη. Το ΦΠΑ κανονικά δεν το πληρώνετε εσείς. Και για να μην έχετε μετά παρεξηγήσεις, πείτε από την αρχή ότι θέλετε απόδειξη.

Απλά πράγματα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα για συζήτηση. Λίγο εκτός θέματος, έχετε παρατηρήσει τη φετινή συνήθεια πολλών φαγάδικων να μη βάζουν αποδείξεις στο delivery;

Εγώ πάντως αυτούς τους εξυπνάκηδες τους βάζω στη μαύρη λίστα. :devil:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

...Το θέμα είναι απλό ρε παιδιά. Αν θέλετε απόδειξη, ζητάτε απόδειξη. Το ΦΠΑ κανονικά δεν το πληρώνετε εσείς. Και για να μην έχετε μετά παρεξηγήσεις, πείτε από την αρχή ότι θέλετε απόδειξη.

Απλά πράγματα...

 

Ναι απλα ειναι όπως τα λες, απλα θεωρω δεδομενο οτι συμπεριλαμβανεται και ο ΦΠΑ στην τιμη. Γιατι δηλαδη στα αλλα ηδη να μην υπαρχει αυτο. Πηγαμε ποτε στον φουρνο να του πουμε μην κόβεις αποδειψη και αφαίρεσε το ΦΠΑ!!!

ΔΕν θεωρω οτι θα έπρεπε να κάνω συμφωνίες για το αν θα τα παρει μαυρα ή οχι.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των γιατρών στις κατ' οίκον επισκέψεις. αλλά και επισκέψεις στο ιατρείο τους ζητούν 50€. Και αρκετοί κόβουν απόδειξη το πόσο που εισπράττουν 40 ή 50 €. Και στην τελική ο γιατρός δε νομίζω ότι έχει τα ίδια προσόντα με έναν ηλεκτρολόγο και υδραυλικό.

Εμένα ήρθε σπίτι μου καυστηρατζής και μου ζήτησε για μισή ώρα δουλειά 70 €. Έκανε και κάνει πολύ καλή δουλειά. Με απόδειξη μου ζήταγε 85 €. Δε μου έκοψε απόδειξη γιατί έδωσα 70 €. Γιατί 85 € είναι υπόθεση για ένα νοικοκυριό για μισή ώρα δουλειά. Φταιώ κι εγώ που δεν πήρα απόδειξη ως ένα μέρος. Και εμένα μου είπε ότι θα περάσει να μου αφήσει την απόδειξη αν θέλω μετά από 2 εμδομάδες. Άραγε αυτός όταν ψωνίζει από ένα μαγάζι δε παίρνει απόδειξη? Ε ο γιατρός μετά που σου παίρνει 50 πως να μην εκνευριστεί όταν άλλοι που δεν έχουν τελειώσει ούτε μία σχολή (οι περισσότεροι) παίρνουν περισσότερα.

Και όσον αφορά τις τιμές, οι εταιρείες κάποιες φορές ίσως και να συμφέρουν. Αν δείτε τιμές προκατασκευασμένων σπιτιών σε σχέση με τα κτιστά, θα δείτε τι σας συμφέρει.... Ένα παράδειγμα έφερα.

Αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί μισθωτοί, συνταξιούχοι και κάποιοι ελεύθεροι επαγγελματίες (που δε μπορούν να κρύψουν τίποτα από την εφορία, γιατί έχουν αυστηρές νομοθετικές διαταξείς, όπως φαρμακεία) να πληρώνουν για τον κάθε κλέφτη.... Να του πληρώνουν το σχολείο του παιδιού του, το νοσοκομείο του και όλα τα άλλα δημόσια αγαθά... Από πότε οι τιμές στην αγορά είναι χωρίς φπα...??? Κι επειδή έτσι έχουν μάθει??? Απόδειξη δίνεις για το ποσό που εισέπραξες. Να μάθουν και να συμορφωθούν με τους νέους κανονισμούς του φορολογικού συστημάτος.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των γιατρών στις κατ' οίκον επισκέψεις. αλλά και επισκέψεις στο ιατρείο τους ζητούν 50€. Και αρκετοί κόβουν απόδειξη το πόσο που εισπράττουν 40 ή 50 €. Και στην τελική ο γιατρός δε νομίζω ότι έχει τα ίδια προσόντα με έναν ηλεκτρολόγο και υδραυλικό.

Εμένα ήρθε σπίτι μου καυστηρατζής και μου ζήτησε για μισή ώρα δουλειά 70 €. Έκανε και κάνει πολύ καλή δουλειά. Με απόδειξη μου ζήταγε 85 €. Δε μου έκοψε απόδειξη γιατί έδωσα 70 €. Γιατί 85 € είναι υπόθεση για ένα νοικοκυριό για μισή ώρα δουλειά. Φταιώ κι εγώ που δεν πήρα απόδειξη ως ένα μέρος. Και εμένα μου είπε ότι θα περάσει να μου αφήσει την απόδειξη αν θέλω μετά από 2 εμδομάδες. Άραγε αυτός όταν ψωνίζει από ένα μαγάζι δε παίρνει απόδειξη? Ε ο γιατρός μετά που σου παίρνει 50 πως να μην εκνευριστεί όταν άλλοι που δεν έχουν τελειώσει ούτε μία σχολή (οι περισσότεροι) παίρνουν περισσότερα.

Και όσον αφορά τις τιμές, οι εταιρείες κάποιες φορές ίσως και να συμφέρουν. Αν δείτε τιμές προκατασκευασμένων σπιτιών σε σχέση με τα κτιστά, θα δείτε τι σας συμφέρει.... Ένα παράδειγμα έφερα.

Αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί μισθωτοί, συνταξιούχοι και κάποιοι ελεύθεροι επαγγελματίες (που δε μπορούν να κρύψουν τίποτα από την εφορία, γιατί έχουν αυστηρές νομοθετικές διαταξείς, όπως φαρμακεία) να πληρώνουν για τον κάθε κλέφτη.... Να του πληρώνουν το σχολείο του παιδιού του, το νοσοκομείο του και όλα τα άλλα δημόσια αγαθά... Από πότε οι τιμές στην αγορά είναι χωρίς φπα...??? Κι επειδή έτσι έχουν μάθει??? Απόδειξη δίνεις για το ποσό που εισέπραξες. Να μάθουν και να συμορφωθούν με τους νέους κανονισμούς του φορολογικού συστημάτος.

Εσυ νομιζω οτι εκνευριζεσαι πιο πολυ επειδη τους θεωρεις αγραμμματους επειδη οπως λες δεν εχουν τελειωσει ουτε μια σχολη (ο καυστηρας σου ομως δουλευει μια χαρα,αυτος ειναι ο "γιατρος" του καυστηρα σου)

Οποιος δεν εχει τελειωσει σχολη πρεπει να πεθανει?

Δεν θελω να σου αρχισω πως τα τρωνε οι γιατροι γιατι δεν θα βγαλουμε ακρη.

 

Εμενα πιο πολυ με ενοχλουν οι δημοσιοι υπαλληλοι και η μονιμοτητα τους παρα οι τεχνητες που δεν κοβουν αποδειξη,γιατι εγω δεν μπορω να πηγαινω στο δημο μου και για 10 γραφεια,αν ειναι 10,να εχει 4 ναι ναι 4 γυναικες για πληροφοριες,με ενοχλει που ολοι ειναι σε κατι επιτροπες και περνουν λεφτα για καθε επιιτροπη που ειναι!!!

Αμα,σου πω θα σου σηκωθει η τριχα.

Εσενα σε ενοχλει ο τεχνητης γιατι σου περνει τα λεφτα χερι χερι ενω οι αλλοι στα περνουν μεσα απο την τσεπη!

Βαλε ΕΡΤ να χαρεις τα λεφτα που ευχαριστα πληρωνεις,τραβα δες τι ωραια περναει ο δημαρχος σου,με λεφτα που ευχαριστα πληρωνεις!

 

Για τα σπιτια που λες,αν σου αρεσει να μενεις μεσα σε τετραγωνα κουτια,παρε προκατ!

 

Επισης οι φαρμακοποιοι που αναφερεις,αν δεν εβγαζαν πολλα λεφτα δεν θα ειχε στην Νεα Μακρη πανω 10 φαρμακεια!!!

Ουτε θα εστελναν τα παιδια τους να γινουν με το ζορι φαρμακοιποιοι!!!!!!!

Καταλαβαινεις φυσικα ε?

 

Φυσικα σωστο ειναι να δινουν ολοι αποδειξη,αλλα το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.

 

ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Εσυ νομιζω οτι εκνευριζεσαι πιο πολυ επειδη τους θεωρεις αγραμμματους επειδη οπως λες δεν εχουν τελειωσει ουτε μια σχολη (ο καυστηρας σου ομως δουλευει μια χαρα,αυτος ειναι ο "γιατρος" του καυστηρα σου)

Οποιος δεν εχει τελειωσει σχολη πρεπει να πεθανει?

Δεν θελω να σου αρχισω πως τα τρωνε οι γιατροι γιατι δεν θα βγαλουμε ακρη.

 

Εμενα πιο πολυ με ενοχλουν οι δημοσιοι υπαλληλοι και η μονιμοτητα τους παρα οι τεχνητες που δεν κοβουν αποδειξη,γιατι εγω δεν μπορω να πηγαινω στο δημο μου και για 10 γραφεια,αν ειναι 10,να εχει 4 ναι ναι 4 γυναικες για πληροφοριες,με ενοχλει που ολοι ειναι σε κατι επιτροπες και περνουν λεφτα για καθε επιιτροπη που ειναι!!!

Αμα,σου πω θα σου σηκωθει η τριχα.

Εσενα σε ενοχλει ο τεχνητης γιατι σου περνει τα λεφτα χερι χερι ενω οι αλλοι στα περνουν μεσα απο την τσεπη!

Βαλε ΕΡΤ να χαρεις τα λεφτα που ευχαριστα πληρωνεις,τραβα δες τι ωραια περναει ο δημαρχος σου,με λεφτα που ευχαριστα πληρωνεις!

 

Για τα σπιτια που λες,αν σου αρεσει να μενεις μεσα σε τετραγωνα κουτια,παρε προκατ!

 

Επισης οι φαρμακοποιοι που αναφερεις,αν δεν εβγαζαν πολλα λεφτα δεν θα ειχε στην Νεα Μακρη πανω 10 φαρμακεια!!!

Ουτε θα εστελναν τα παιδια τους να γινουν με το ζορι φαρμακοιποιοι!!!!!!!

Καταλαβαινεις φυσικα ε?

 

Φυσικα σωστο ειναι να δινουν ολοι αποδειξη,αλλα το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.

 

ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ

 

 

Για το δημόσιο που λες συμφωνώ. Έχεις δίκιο. Είναι πολλά τα λάθη που έχουν γίνει. Και δεν είπα ότι με χαροποιεί αυτή η κατάσταση. Απλά το θέμα είναι για αποδείξεις. Εγώ έχω πετύχει στο δήμο μου, σε έναν υπολογιστή 3 άτομα. Ένας πληκτρολογούσε, ένας έφερνε το χαρτί από τον εκτυπωτή και ένας χρησιμοποιούσε το συρραπτικό....:blink::blink:

 

Πάντως τώρα θα μειωθούν και οι δήμοι. Οπότε πολλοί δήμαρχοι θα κλάψουν.

 

Όσον αφορά τους τεχνήτες δε με ενοχλεί το επίπεδο μόρφωσής τους, αλλά η νοοτρόπια τους. Που έχουν μάθει στα μαύρα χρήματα. Και μετά παραπονιούνται όταν βλέπουν τους γιατρούς να τα παίρνουν. (τους γιατρούς τους πήρα ως τυχαίο παράδειγμα εξειδικευμένου προσωπίκου εργασίας) Ο γιατρός όμως διάβαζε μια 10ετία το λιγότερο. Δε το θεωρώ δίκαιο να εισπράτει τα ίδια με κάποιον ο οποίος έχει λιγότερα προσόντα. Αλλιώς θα πει εγώ γιατί διάβαζα τόσα χρόνια? Σαφώς και όλοι κάπως πρέπει να εξασφαλίσουμε ένα εισόδημα για να συντηρηθούμε. Αλλά μη θέλουμε όλοι το εύκολο και μαύρο χρήμα και μέτα έχουμε και την απαίτηση παροχής υπηρεσιών από το κράτος.

 

Και οι γιατροί τα παίρνουν. Αλλά όχι όλοι.

Επίσης, αν δεις μισθολόγια δημοσίων υπαλλήλων η διαφορά στους μισθούς ανειδίκευτων εργαζομένων και πτυχιούχων δεν έχει σχεδόν καθόλου διαφόρα. Ειδικά στον τομέα υγείας. Και όσον αφορά τις μίζες σε νοσοκομεία και ταξιδάκια (για συνέδρια στο εξωτερικό και εσωτερικό) από ιατρικούς επισκέπτες που δίνουν στους γιατρούς, σε πολλά νοσοκομεία πάνε ταξίδακια μέχρι και υπάλληλοι πληροφοριών... Όχι ότι είναι σωστό βέβαια να παίρνει μίζα ο γιατρός.

 

Τα προκατ σπίτια τα χρησιμοποίησα ως παράδειγμα του κατασκευαστικού κλάδου.

 

Τα φαρμακεία έχουν από τις πιο αυστηρές νομοθετικές διατάξεις για ελευθέρους επαγγελματίες. Και είναι από τα λίγα ελεύθερα επαγγελμάτα που πληρώνουν όλο το φόρο που τους αναλογεί. Και μη νομίζεις ότι όλα τα φαρμακεία έχουν μεγάλους τζίρους. Αυτά με τους μεγάλους τζίρους είναι ελάχιστα στην αγορά. Και σίγουρα θα έχεις πληροφορηθεί ότι τα ασφαλιστικά ταμεία χρωστάνε πολλά λεφτά στα φαρμακεία, τα όποια χρήματα οι φαρμακοποιοί τα έχουν φορολογηθεί, γιατί στις λογιστικές τους χρήσεις φαίνεται ότι τα έχουν πάρει.

 

(Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ στα γραφομένα μου, καθώς δε θέλω να θίξω κανέναν από εδώ μέσα. Κουβέντα κάνουμε)

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου θυμίζει που πριν κάποια χρόνια όλα τα διαφημιστικά από μαγαζιά με ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά είδη είχαν τις τιμές χωρίς φπα και στο πλάι με μικρά γράμματα έγραφαν "στην τιμή δεν συμπεριλαμβάνεται φ.π.α. τόσο%" ... λες και μπορούσες να τους πεις εγώ θα το πάρω χωρίς το φπα... μετά έβαλαν μυαλό και το άλλαξαν...

 

Δυστηχώς όμως κάποιοι ελεύθεροι επαγγελματίες ( σχεδόν όλοι δηλαδή ) νομίζουν ακόμα ( ή καλύτερα θέλουν να νομίζουν ) ότι ο φπα είναι κάτι προαιρετικό.... δεν καταλαβαίνουν όμως ότι έτσι κλέβουν το κράτος άρα και τους ίδιους τους τους εαυτούς... δεν φτάνει που σε κλέβουνε ζητώντας ότι θέλουνε ( γιατί άραγε δεν υπάρχει ένας τιμοκατάλογος για κάθε κλάδο που θα λέει μια στάνταρ τιμή η οποία θα περιλαμβάνει και το φπα για την κάθε εργασία? ) σε κλέβουνε και δεύτερη φορά από τη στιγμή που δεν πληρώνουνε στο κράτος... το χειρότερο όμως είναι ότι κάποιοι πελάτες τους δικαιολογούν κιόλας... όσο η ελλάδα θα έχει ανθρώπους που σκέφτονται έτσι μια ζωή "ελλάδα" θα είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου θυμίζει που πριν κάποια χρόνια όλα τα διαφημιστικά από μαγαζιά με ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά είδη είχαν τις τιμές χωρίς φπα και στο πλάι με μικρά γράμματα έγραφαν "στην τιμή δεν συμπεριλαμβάνεται φ.π.α. τόσο%" ... λες και μπορούσες να τους πεις εγώ θα το πάρω χωρίς το φπα... μετά έβαλαν μυαλό και το άλλαξαν...

 

παιδια λιγο ασχετο,αλλα εφαγα φλασια με αυτο που εγραψε ο φιλος παραπανω:rolleyes:.Το εκανε παλια και το Πλαισιο αυτο στους πρωτους καταλογους του ή κανω λαθος??

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς όμως κάποιοι ελεύθεροι επαγγελματίες ( σχεδόν όλοι δηλαδή ) νομίζουν ακόμα ( ή καλύτερα θέλουν να νομίζουν ) ότι ο φπα είναι κάτι προαιρετικό.... δεν καταλαβαίνουν όμως ότι έτσι κλέβουν το κράτος άρα και τους ίδιους τους τους εαυτούς... δεν φτάνει που σε κλέβουνε ζητώντας ότι θέλουνε ( γιατί άραγε δεν υπάρχει ένας τιμοκατάλογος για κάθε κλάδο που θα λέει μια στάνταρ τιμή η οποία θα περιλαμβάνει και το φπα για την κάθε εργασία? ) σε κλέβουνε και δεύτερη φορά από τη στιγμή που δεν πληρώνουνε στο κράτος... το χειρότερο όμως είναι ότι κάποιοι πελάτες τους δικαιολογούν κιόλας... όσο η ελλάδα θα έχει ανθρώπους που σκέφτονται έτσι μια ζωή "ελλάδα" θα είμαστε...

 

Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης ή αλλιώς ο νόμος της ζούγκλας. Αν είχαν λιγότερη δουλειά (αν ήταν περισσότεροι δηλαδή) τότε όχι μόνο καλύτερες τιμές θα είχαν αλλά και διαφορετική συμπεριφορά (γιατί ώρες ώρες τους κυνηγάς κάποιους, υδραυλικός με άφησε με τρύπα στο πάτωμα για να πάει "αλλού", τουλάχιστον είχε ενδιαφέρον η επικοινωνία με την αποκάτω....). Πάντως δυστυχώς ήταν καλή ιδέα να μας κάνει όλους συνεργάτες της εφορίας το κράτος, σου λέει γιατί να κυνηγήσω "εγώ" το μαύρο χρήμα και να με βρίζετε, ας το κυνηγήσετε εσείς με την θέλησή σας :p.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

δεν φτάνει που σε κλέβουνε ζητώντας ότι θέλουνε ( γιατί άραγε δεν υπάρχει ένας τιμοκατάλογος για κάθε κλάδο που θα λέει μια στάνταρ τιμή η οποία θα περιλαμβάνει και το φπα για την κάθε εργασία? )

 

Γιατί είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και ο καθένας κοστολογεί το χρόνο του όπως αυτός νομίζει.

Αν δεν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, δεν μπορείς να το καταλάβεις.

Οι υπάλληλοι έχουν συγκεκριμένο ωράριο, συγκεκριμένες ευθύνες, το μισθό τους, τα επιδόματά τους, την ασφάλισή τους.

Ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι μόνος του εκεί έξω.

Κανένας δεν του εγγυάται ότι αύριο θα έχει να ζήσει, κανένας δεν του δίνει επιδόματα, κανένας δεν του δίνει δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα.

Την ασφάλισή του, που είναι υποχρεωτική και είναι ως γνωστόν πεταμένα λεφτά, την πληρώνει μόνος του. Έχει δεν έχει.

Επομένως, ποιός και με ποιό δικαίωμα θα έρθει να του πεί ότι για την τάδε δουλειά θα πάρεις μέχρι τόσα χρήματα το πολύ?

Και αν αύριο δεν έχει δουλειά, θα του εξασφαλίσει κανείς ένα ελάχιστο εισόδημα για να ζήσει αυτός και η οικογένειά του? Όχι φυσικά...

 

 

σε κλέβουνε και δεύτερη φορά από τη στιγμή που δεν πληρώνουνε στο κράτος... το χειρότερο όμως είναι ότι κάποιοι πελάτες τους δικαιολογούν κιόλας... όσο η ελλάδα θα έχει ανθρώπους που σκέφτονται έτσι μια ζωή "ελλάδα" θα είμαστε...

 

Οκ, διαφωνώ.

Οι υδραυλικοί φταίνε δηλαδή?

Όχι φίλε μου. Οι πολιτικοί φταίνε.

Αυτοί έφεραν την οικονομία σε τέτοια χάλια.

Φάγανε, φάγανε, φάγανε και τώρα θέλουν να βγάλουμε εσύ και εγώ το φίδι από την τρύπα.

Δεν είσαι με τα καλά σου.

 

Το σωστό βέβαια είναι όλοι μας να πληρώνουμε φόρους, αλλά αυτοί οι φόροι που πάνε άραγε? Σε ποιόν τις τσέπες? Για ποιές παροχές του κράτους μιλάς?

Τόσα χρόνια πληρώνεις διόδια για τη συντήρηση των εθνικών οδών.

Είδες καμιά συντήρηση? Και αν έγιναν 2 έργα στην Ελλάδα, έγιναν από ιδιώτες, οι οποίοι τώρα τα εκμεταλλεύονται σε βάρος όλων μας (πχ Αττική οδός).

Τα λεφτά των Ασφαλιστικών Ταμείων που πήγαν?

Εγώ τα πήρα? Όχι, εμένα με υποχρεώνουν να πληρώνω 2000 ευρώ κάθε χρόνο για τα ασφαλιστικά μου ταμεία και ασφάλιση δεν έχω, γιατί αυτά που παρέχουν είναι ελάχιστα. Και δεν φτάνει αυτό, είναι και μείον.

 

Λοιπόν, ας αφήσουν τα ψόφια και ας μην μας μετατρέπουν τον ένα σε ρουφιάνο του άλλου για να καλύψουν τα δικά τους φαγοπότια, τις μίζες και τα ρουσφέτια τους που έφεραν την Ελλάδα εδώ που είναι σήμερα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και ο καθένας κοστολογεί το χρόνο του όπως αυτός νομίζει.

Αν δεν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, δεν μπορείς να το καταλάβεις.

Οι υπάλληλοι έχουν συγκεκριμένο ωράριο, συγκεκριμένες ευθύνες, το μισθό τους, τα επιδόματά τους, την ασφάλισή τους.

Ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι μόνος του εκεί έξω.

Κανένας δεν του εγγυάται ότι αύριο θα έχει να ζήσει, κανένας δεν του δίνει επιδόματα, κανένας δεν του δίνει δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα.

Την ασφάλισή του, που είναι υποχρεωτική και είναι ως γνωστόν πεταμένα λεφτά, την πληρώνει μόνος του. Έχει δεν έχει.

Επομένως, ποιός και με ποιό δικαίωμα θα έρθει να του πεί ότι για την τάδε δουλειά θα πάρεις μέχρι τόσα χρήματα το πολύ?

Και αν αύριο δεν έχει δουλειά, θα του εξασφαλίσει κανείς ένα ελάχιστο εισόδημα για να ζήσει αυτός και η οικογένειά του? Όχι φυσικά...

 

 

 

 

Οκ, διαφωνώ.

Οι υδραυλικοί φταίνε δηλαδή?

Όχι φίλε μου. Οι πολιτικοί φταίνε.

Αυτοί έφεραν την οικονομία σε τέτοια χάλια.

Φάγανε, φάγανε, φάγανε και τώρα θέλουν να βγάλουμε εσύ και εγώ το φίδι από την τρύπα.

Δεν είσαι με τα καλά σου.

 

Το σωστό βέβαια είναι όλοι μας να πληρώνουμε φόρους, αλλά αυτοί οι φόροι που πάνε άραγε? Σε ποιόν τις τσέπες? Για ποιές παροχές του κράτους μιλάς?

Τόσα χρόνια πληρώνεις διόδια για τη συντήρηση των εθνικών οδών.

Είδες καμιά συντήρηση? Και αν έγιναν 2 έργα στην Ελλάδα, έγιναν από ιδιώτες, οι οποίοι τώρα τα εκμεταλλεύονται σε βάρος όλων μας (πχ Αττική οδός).

Τα λεφτά των Ασφαλιστικών Ταμείων που πήγαν?

Εγώ τα πήρα? Όχι, εμένα με υποχρεώνουν να πληρώνω 2000 ευρώ κάθε χρόνο για τα ασφαλιστικά μου ταμεία και ασφάλιση δεν έχω, γιατί αυτά που παρέχουν είναι ελάχιστα. Και δεν φτάνει αυτό, είναι και μείον.

 

Λοιπόν, ας αφήσουν τα ψόφια και ας μην μας μετατρέπουν τον ένα σε ρουφιάνο του άλλου για να καλύψουν τα δικά τους φαγοπότια, τις μίζες και τα ρουσφέτια τους που έφεραν την Ελλάδα εδώ που είναι σήμερα.

 

ddr2, σωστά τα λες για τους ελεύθερους επαγγελματίες και για την ελεύθερη αγορά. Να προσθέσω ότι οι ελευθέροι επαγγελματίες έχουν επενδύσει κι ένα κεφάλαιο στην επιχείρηή τους. Ενώ ένας υπάλληλος κάθε μέρα δε ρισκάρει ένα Χ πόσο κεφαλαίου. Στα κλειστά επαγγέλματα όμως θα μπορούσαν τα προϊόντα ή οι υπηρεσίες να είναι διατιμημένα από το κράτος προς όφελος του καταναλωτή. (Αν και το σύστημα της ελεύθερης αγοράς καταρρέει πλέον διεθνώς. Μάλλον σε ελεύθερη αγορά με κρατικό παρεμβατισμό θα οδηγηθούμε στο μέλλον).

 

Όταν όμως κι εμείς κλέβουμε το κράτος και έται έχουμε μάθει γιατί μας συμφέρει κιόλας, μη ζητάμε και τα ρέστα από τους πολιτικούς μας, όταν δεν είμαστε εντάξει με τους φόρους μας και τις ασφαλιστικές μας εισφορές. Πολλοί ελεύθεροι επαγγελματίες δε πληρώνουν την ασφάλιση των εργαζομένων. Εταιρείες καθυστερούν να καταβάλλον τους μισθούς των υπαλλήλων. Σαφώς και θα έπρεπε οι κρατικοί ελεγκτικοί μηχανισμοί να λειτουργούσαν ορθότερα, και να υπήρχε η επιβολή προστίμων στους παραβάτες. Τους πολιτικούς μας εμείς τους εκλέγουμε. Και πιο παλία που το ρουσφέτι έδινε κι έπαιρνε πιο πολύ από ότι τώρα, προσπάθουσαν όλοι να βολευτούν στο δημόσιο. Όλοι κουτσοί στραβοί στον άγιο παντελεήμωνα. Το ότι τόσα χρόνια η ελληνική οικονομία ήταν ντοπαρισμένη με ένα σωρό δάνεια δε φταίνε μόνο οι πολιτικοί. Το 2008 έφτασαν τα ελληνικά νοικοκυριά να χρωστάνε σε δάνεια στις τράπεζες το 95% του ΑΕΠ. Για αυτό δε φταίει το κράτος...

 

Όντως πολλά λεφτά έφαγαν οι πολιτικοί τόσα χρόνια. Πάντως τα λέφτα που δίνουμε ως εισφορές στα ασφαλιστικά ταμεία δεν είναι πολλά σε σχέση με τα ποσά που απαιτούνται για συνταξιοδότηση και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Μόνο τα ταμεία με τις υψηλές εισφορές είναι υγιείς σήμερα (ΤΣΑΥ, μηχανικοί, δικηγόροι, ΤΕΒΕ, κ.α.) Δε μπορεί κάποιος να δίνει το μήνα 400 Ε (τρέχοντες τιμές) ασφάλιση και να παίρνει σύνταξη σε 30 χρόνια 500 Ε και πληρωμένο το 75%-100% των φαρμακών. Και τα ασφαλιστικά ταμεία από που θα τζιράρουν το κεφάλαιο των εισφορών για να το αυξήσουν....? Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Ασφαλώς και έφαγαν πολλά λεφτά οι πολιτικοί.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

παιδια για να με ειλικρινης αποψη μου ειναι οτι το κρατος θα πρεπε να ξεκινησει απο τα μεγαλα κεφαλια και οχι απο τον απλο καθημερινο κοσμακη να φορολογα υπαρχουν αρκετοι επωνυμοι και μεγαλοι οργανισμοι οι οποιοι ελαβαν αρκετα χρηματα για στηριξη και τωρα βγαινουν και παρουσιαζουν αρνητικα ισοζυγια τεσπα στο θεμα αποψη μου ειναι τα δεδουλευμενα να βγαινουν σε αποδειξη μετα απο συνενοηση για να αποφευγονται τετοια περιστατικα.

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

παντως βλεπω οτι εξαπλωνεται το καθεστως των 2 τιμων. σημερα πηγα στο μαστορη για να αλλαξω μιζα και μου ειπε 160 εουρος η 160+ΦΠΑ για να παρω και αποδειξη. τουλαχιστον μου το ειπε εξαρχης. δε μου ειπε 160 και οταν του ζητησα αποδειξη οτι θελει κι αλλα.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

παντως βλεπω οτι εξαπλωνεται το καθεστως των 2 τιμων. σημερα πηγα στο μαστορη για να αλλαξω μιζα και μου ειπε 160 εουρος η 160+ΦΠΑ για να παρω και αποδειξη. τουλαχιστον μου το ειπε εξαρχης. δε μου ειπε 160 και οταν του ζητησα αποδειξη οτι θελει κι αλλα.

 

Και θα δείς ότι στο τέλος του χρόνου , αυτές οι αποδείξεις δεν θα χρησιμεύσουν πουθενά....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς, τυχερός είσαι. Τουλάχιστον ήταν σωστός.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν και νεος σε ηλικια εχω την εντυπωση οτι παλαιοτερα ειχαν κανει κατι παρομοιο με τις αποδειξεις και τις μαζευε ο κοσμος απο παντου και στο τελος της χρονιας τους φορολογησαν για τα καλα?

 

κανω λαθος¨? κατι τετοιο θυμαμαι αμυδρα που το λεγαν στις τηλεορασεις:O

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

η συζητηση ξεκίνησε απο το τι μπορει να κάνει ενας ανθρωπος που δεν του κόβουν την απόδειξη και εφτασε στο αγαπημενο στόχο των πολιτικών ...το δημοσιο , που οι ιδιοι βολεψαν τους δικους τους το φόρτωσαν και με προνομια και σημερα το ...αποποιουνται .

 

Πάρε τηλεφωνο στην ΔΟΥ που ανηκεις και αν δεν βρεις σαφως τι πρεπει να κανεις , παρε τηλεφωνο στο υπουργειο οικονομικων.

Γιατι αν δεν πληρωσει την σωστη φορολογία ο κύριος ελευθερος επαγγελματίας αργά η γρήγορα θα την πληρώσει κάποιος άλλος και μαλλον θα είναι συνταξιούχος ή μισθωτός .

Link to comment
Share on other sites

χτες παρηγγειλα να μου φερουν σπιτι φαι, αποδειξη δεν υπηρχε. υπηρχε μονο το χαρτακι καταχωρησης της παραγγελιας το οποιο φυσικα καμμια σχεση δεν εχει με αποδειξη. θα παραγγειλω αλλη μια φορα αλλα δεν ξερω τι ειναι πιο σωστο. να τους πω εξαρχης οτι θελω αποδειξη, η να αφησω να δω αν θα μου δωσουν αποδειξη και αν δε μου δωσουν να μην παραλαβω τιποτα?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν και νεος σε ηλικια εχω την εντυπωση οτι παλαιοτερα ειχαν κανει κατι παρομοιο με τις αποδειξεις και τις μαζευε ο κοσμος απο παντου και στο τελος της χρονιας τους φορολογησαν για τα καλα?

 

κανω λαθος¨? κατι τετοιο θυμαμαι αμυδρα που το λεγαν στις τηλεορασεις:O

 

Πραγματι υπηρχε το "Αγαπας την Ελλαδα, ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!" Αλλα ποτε δεν επιασε....

 

Γενικα πιστευω πως ουτε τωρα θα πιασει, αν δεν κανω λαθος δεν ειναι σιγουρο οτι θα ισχυσει το μετρο. Οπως και ο κοσμος εξακολουθει να μην μαζευει αποδειξεις!!

 

To μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι το 2010 θυμηθηκαν οτι υπαρχει και ταμειακη μηχανη!! :!::!:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

χτες παρηγγειλα να μου φερουν σπιτι φαι, αποδειξη δεν υπηρχε. υπηρχε μονο το χαρτακι καταχωρησης της παραγγελιας το οποιο φυσικα καμμια σχεση δεν εχει με αποδειξη. θα παραγγειλω αλλη μια φορα αλλα δεν ξερω τι ειναι πιο σωστο. να τους πω εξαρχης οτι θελω αποδειξη, η να αφησω να δω αν θα μου δωσουν αποδειξη και αν δε μου δωσουν να μην παραλαβω τιποτα?

 

Το ανέφερα και εγώ.

Ωραίο θέμα για συζήτηση. Λίγο εκτός θέματος, έχετε παρατηρήσει τη φετινή συνήθεια πολλών φαγάδικων να μη βάζουν αποδείξεις στο delivery;

Εγώ πάντως αυτούς τους εξυπνάκηδες τους βάζω στη μαύρη λίστα. :devil:

 

Μάλλον θα είναι γενικευμένο φαινόμενο. Πρέπει πάντως να τους κοπεί ο βήχας. Δεν είναι βλάκες όσοι δίνουν απόδειξη. :mad:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...