Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι,σιγουρα,

απλως πιστευω οτι θα το μετακινω πιο

πολυ παρα το netbook που εχω.:O

 

Αν η χρήση που το θέλεις είναι η πρόσβαση σε email / περιήγηση στο internet τότε είναι η τέλεια (σχεδόν τέλεια μέχρι να βγει επίσημο ελληνικό πληκτρολόγιο) λύση για να αντικαταστήσει το netbook σου.

 

Αν η χρήση περιλαμβάνει και την επεξεργασία αρχείων κειμένου / φύλλων υπολογισμού / παρουσιάσεων τότε τα πράγματα είναι πιο δύσκολα έως πολύ δύσκολα / αδύνατα ανάλογα με το βαθμό πολυπλοκότητας των αρχείων που συνήθως επεξεργάζεσαι.

 

Επιπλέον των παραπάνω είναι τέλεια λύση για θέαση περιεχομένου (βιβλία, ταινίες) και παιχνίδια μακράν από οτιδήποτε άλλο φορητό κυκλοφορεί αυτή την εποχή.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Χθες ηταν η πρωτη μερα που πηγα στο γραφειο χωρις το λαπτοπ μου (δουλευουμε εδω τα Σαββατα).

Εκανα την δουλεια μου πολυ ανετα.

Τα δυο προγραμματακια που δοκιμαζω για αρχεια Office με καλυπτουν κατα 80%.

Δεν χρειαζομαι καθε μερα να κανω επεγεργασιες σε αρχεια excel. Μια δυο φορες την εβδομαδα και αν. Απλο edit κανουν και οι δυο εφαρμογες (Documents To Go Premium & Office2HD).

 

Mελετω απο χθες το Office2 το οποιο στην αρχη δεν μου ειχε φανει καλο γιατι δεν ειχα διαβασει τις οδηγιες του. Δειχνει να ειναι καλυτερο παντα στο excel. Για τα υπολοιπα χρησιμοποιω το pages.

 

Tο θεμα με το ελληνικο πληκτρολογιο δεν φαινεται εντονα σε μενα γιατι το 95% των mails μου, ειναι στα αγγλικα.

Oι επαφες μου ειναι στα αγγλικα, τα αρχεια μου επισης, οποτε δεν με προβληματιζει ιδιαιτερα.

 

Για να μπορω να μην κουβαλαω το MacBook pro επιστρατευτηκε το παλιο μου λαπτοπ το οποιο θα παραμενει εκει για οτι βαρυ χρειαζομαι, συνδεδεμενο με την εξωτερικη οθονη μου. Για τα υπολοιπα αρκει το DropBox.

 

Eιμαι πολυ ευχαριστημενος απο το iPad.

Παρολο που τα νουμερα της διαθεσιμης μνημης ειναι παρα πολυ μικροτερα απ αυτα του HD2, σε καμια περιπτωση δεν παρατηρηται δισταγμος η καθυστεριση.

 

Tελος για να μην παραξηγηθω, εννοειται οτι δεν αποτελει λυση για καποιον που δουλευει ολη μερα μπροστα σε μια οθονη, ακομα και αν αρκει για την δουλεια του. Πρωτα πρωτα θα στραβωθει απο το μικρο μεγεθος της οθονης.

 

Kαι ια απορια.

Oταν γραφεις ενα μηνυμα στο φορουμ, πως μπορεις να κινηθεις πανω κατω μεσα στο κειμενο εννοω, οταν αυτο ειναι μεγαλο?

Στο Leo για παραδειγμα υπαρχουν βελακια στο πληκτρολογιο που σου επιτρεπουν να το κανεις πολυ ευκολα, οταν το σημειο που θες να πας δεν φαινεται στο παραθυρο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Oταν γραφεις ενα μηνυμα στο φορουμ, πως μπορεις να κινηθεις πανω κατω μεσα στο κειμενο εννοω, οταν αυτο ειναι μεγαλο?

Στο Leo για παραδειγμα υπαρχουν βελακια στο πληκτρολογιο που σου επιτρεπουν να το κανεις πολυ ευκολα, οταν το σημειο που θες να πας δεν φαινεται στο παραθυρο.

 

Κράτησε το δάκτυλο σου στην οθόνη μέχρι να εμφανιστεί ο μεγεθυντικός φακός και μετακίνησε το προς τα κάτω (ή πάνω, ανάλογα που θες να κάνεις "scroll") και θα προχωρήσει την σελίδα αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Κράτησε το δάκτυλο σου στην οθόνη μέχρι να εμφανιστεί ο μεγεθυντικός φακός και μετακίνησε το προς τα κάτω (ή πάνω, ανάλογα που θες να κάνεις "scroll") και θα προχωρήσει την σελίδα αντίστοιχα.

 

Eυχαριστω Περικλη.

Tελικα το Office2 HD ειναι καταπληκτικο. Κανει τα παντα.

Eχει αναζητηση με επιλογες οπως τα auto filters των ms office και γενικα ολες τις δυνατοτητες edit.

Mπραβο τους εχουν κανει πολυ καλη δουλεια. Θα το αγορασω γιατι το αξιζουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς αγόρασα το Docs To Go και το έχω μετανιώσει πάρα πολύ. Δεν δουλεύω με αρχεία excel όπως εσύ για να διακρίνω την χρηστικότητα του στον συγκεκριμένο τομέα αλλά γενικά θεωρώ ότι είναι μία θλιβερή υλοποίηση εφαρμογής productivity, κυρίως στον τομέα του power point.

 

Κρίμα που η σουίτα της Microsoft στο σύννεφο είναι σε silverlight και δεν έχουμε πρόσβαση από το iPad, φαίνεται καλή από το λίγο που τη δούλεψα.

 

Ελπίζω η Apple να μην μας απογοητεύσει με την αναβάθμιση του iWork, σε Mac και i OS. Έχει μείνει λίγο πίσω στο συγκεκριμένο τομέα τελευταία και κυρίως σε ό,τι αφορά την ενσωμάτωση του cloud computing.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μου αρέσει που με τέτοια οθονάρα χρησιμοποιείς το Tapatalk για να μπεις στο φόρουμ και όχι το Safari :p

 

Αλλος από εδώ με το tapatalk..

 

Δεν εχεις άδικο αλλά κάποιες στιγμές πραγματικά είναι ότι πρέπει για ένα γρήγορο viewing, σε δύο τρεία φόρουμ παράληλλα..

Δεν έχει να κάνει με την οθόνη αλλά στο πόσο γρήγορα έχεις διαβάσει κάποια πράγματα που σε ενδιαφέρουν. ;)

 

@Κώστα

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το officeHD είναι πολύ καλό γιαυτό που είναι συνδέται και με λογαριασμούς σου που σου απλουστέυη την ζωή!!

Γενικός που το έψαξα είναι μία χαρά!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Για το μονο που κλεω τα λεφτα μου ειναι το beejiveIM.

Πανακριβο και δεν προσφερει κατι παραπανω απο αλλες παρομοιες εφαρμογες

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για την θλιβερή ερώτηση, αλλά μήπως γνωρίζει κανείς από που μπορώ να αγοράσω ένα iPad 3G (απαραίτητα 3G) *αξιόπιστα* σε νορμάλ τιμή; Αγόρασα 3 από το eBay και 3 φορές έκανα dispute γιατί είτε δεν το στέλνανε ποτέ είτε ένας μου έστειλε μία μαίμού! Φυσικά λεφτά δεν έχασα αλλά έγινε ψυχοφθόρο! Κάτι Ελληνικά μαγαζιά είτε λένε "θα φέρουμε" είτε οι τιμές είναι απαράδεκτες! Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για την θλιβερή ερώτηση, αλλά μήπως γνωρίζει κανείς από που μπορώ να αγοράσω ένα iPad 3G (απαραίτητα 3G) *αξιόπιστα* σε νορμάλ τιμή; Αγόρασα 3 από το eBay και 3 φορές έκανα dispute γιατί είτε δεν το στέλνανε ποτέ είτε ένας μου έστειλε μία μαίμού! Φυσικά λεφτά δεν έχασα αλλά έγινε ψυχοφθόρο! Κάτι Ελληνικά μαγαζιά είτε λένε "θα φέρουμε" είτε οι τιμές είναι απαράδεκτες! Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

καλυτερα να περιμενεις εκτοσ αν εχεις καποιον απο us να στο φερει

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για την θλιβερή ερώτηση, αλλά μήπως γνωρίζει κανείς από που μπορώ να αγοράσω ένα iPad 3G (απαραίτητα 3G) *αξιόπιστα* σε νορμάλ τιμή; Αγόρασα 3 από το eBay και 3 φορές έκανα dispute γιατί είτε δεν το στέλνανε ποτέ είτε ένας μου έστειλε μία μαίμού! Φυσικά λεφτά δεν έχασα αλλά έγινε ψυχοφθόρο! Κάτι Ελληνικά μαγαζιά είτε λένε "θα φέρουμε" είτε οι τιμές είναι απαράδεκτες! Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Σίγουρα ήσουν άτυχος, αν και πιστεύω είναι πολλοί αυτοί που προσπαθούν να εκμεταλευτούν την ζήτηση της συσκευής με σκοπό το scam. Ο καλύτερος πάντως τρόπος νομίζω αν δεν θέλεις να σου βγεί πολύ ακριβό είναι να βρείς κάποιον να σου το στείλει σε κάποια από τις χώρες που κυκλοφορεί ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για την θλιβερή ερώτηση, αλλά μήπως γνωρίζει κανείς από που μπορώ να αγοράσω ένα iPad 3G (απαραίτητα 3G) *αξιόπιστα* σε νορμάλ τιμή; Αγόρασα 3 από το eBay και 3 φορές έκανα dispute γιατί είτε δεν το στέλνανε ποτέ είτε ένας μου έστειλε μία μαίμού! Φυσικά λεφτά δεν έχασα αλλά έγινε ψυχοφθόρο! Κάτι Ελληνικά μαγαζιά είτε λένε "θα φέρουμε" είτε οι τιμές είναι απαράδεκτες! Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Δε χρειάζεται να ψάξει κανείς μέχρι τις ΗΠΑ όπως προτάθηκε ήδη. Η συσκευή είναι πια διαθέσιμη σε αρκετές ευρωπαϊκές χώρες. Μήπως μπορεί κάποιος φίλος/φίλη να σε εξυπηρετήσει;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να ψάξει κανείς μέχρι τις ΗΠΑ όπως προτάθηκε ήδη. Η συσκευή είναι πια διαθέσιμη σε αρκετές ευρωπαϊκές χώρες. Μήπως μπορεί κάποιος φίλος/φίλη να σε εξυπηρετήσει;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Απλα οι ΗΠΑ ειναι λιγο φτηνοτερεσ:)

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Απλα οι ΗΠΑ ειναι λιγο φτηνοτερεσ:)

 

Στις τιμές που βλέπουμε στο Apple Store θα πρέπει να προσθέσουμε το Sales Tax (το ανάλογο του ΦΠΑ) που είναι διαφορετικό σε κάθε πολιτεία, καθώς επίσης και να λάβουμε υπόψη την ανοδική ισοτιμία του δολαρίου σε σχέση με το ευρώ που δεν είναι πια αυτό που ξέραμε. Τώρα αν δεν υπάρχει άνθρωπος να το αγοράσει στις ΗΠΑ και να το φέρει μαζί του, τίθεται και θέμα μεταφορικών αυτά συνήθως είναι πολύ ακριβότερα από τις ΗΠΑ, ενώ υπάρχει και ο κίνδυνος του τελωνείου.

 

Δεν επιμένω ότι μπορεί και να βγαίνει λίγο φθηνότερα, απλώς δεν υπάρχει κανόνας που να ισχύει για όλους και πρέπει να εξεταστούν όλες οι εναλλακτικές :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Δυστυχώς όμως δεν έχω γνωστούς στο εξωτερικό (σε καμία χώρα!) οπότε είναι πρόβλημα, πρέπει να το πάρω μόνος μου... :(

 

Σίγουρα ήσουν άτυχος, αν και πιστεύω είναι πολλοί αυτοί που προσπαθούν να εκμεταλευτούν την ζήτηση της συσκευής με σκοπό το scam. Ο καλύτερος πάντως τρόπος νομίζω αν δεν θέλεις να σου βγεί πολύ ακριβό είναι να βρείς κάποιον να σου το στείλει σε κάποια από τις χώρες που κυκλοφορεί ήδη.

 

Αυτό νομίζω και εγώ. Επειδή το παρακολουθώ πάρα πολύ τον τελευταίο μήνα, όσες συσκευές 32GB+3G που ήταν κάτω από 700€ (3 πήρα εγώ, και άλλες που δεν πήρα αλλά κοιτούσα), οι περισσότερες ήταν απάτες. Πέφτει πάρα πολύ απάτη λόγω της τεράστιας ζήτησης. Και το αστείο είναι ότι σου κάνουν επιστροφή των χρημάτων αν πληρώσεις με PayPal και σου ζητάνε να πληρώσεις με επιταγή ή τραπεζική κατάθεση γιατί "έχουν τεχνικά προβλήματα, το PayPal τους δεσμεύει τα ποσά, κτλ".

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα πήγε κολλητός μου στο ΜΑΚΡΟ Θεσσαλονικης και είχε καμία 24 κομμάτια WiFi μονο. Τιμές 559 το 16αρι WiFi και 659 το 32αρι WiFi + ΦΠΑ. Θεωρητικά όλα τα ΜΑΚΡΟ θα έχουν. Οποιος ενδιαφέρεται και προλάβει τον Κυριον είδε !!!!!!!!!! Edited by ktsak

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Λοιπόν σήμερα πήγε κολλητός μου στο ΜΑΚΡΟ Θεσσαλονικης και είχε καμία 24 κομμάτια. Τιμές 559 το 16αρι και 659 το 32αρι + ΦΠΑ. Θεωρητικά όλα τα ΜΑΚΡΟ θα έχουν. Οποιος ενδιαφέρεται και προλάβει τον Κυριον είδε !!!!!!!!!!

 

Ε? Υποθέτω τα WiFi και όχι τα 3G ε?

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ειχα πολύ πρόσφατα την ευκαιρία να περιεργαστώ ενα ipad και ενώ δεν είχα κανένα ενδιαφέρον για το μηχανημά άρχισα να το καλοβλεπω. Το γεγονός επίσης οτι φίλος βρίσκεται Αμερική αυτή τη στιγμή και επιστρέφει σε μια βδομάδα με έχει βάλει ακόμα πιο πολύ στη σκέψη αγοράς του.

Χρήσεις που έχω σκεφθεί και θα μπορούσε να με εξυπηρετήσει είναι οι εξής (πέρα απο ιντερνετ και ανάγνωση pdf αρχείων που διαβάζω συχνά):

 

α) Για παρουσιάσεις κατ'ευθείαν απο το ipad των εργασιών μου, υλικο προς τους πελάτες κλπ.

β)Σύνδεση με προτζέκτορα για παρουσίαση (για να μη κουβαλάω το λαπτοπ που ένα βάρος το έχει).

γ)Η χρησμοποίησή του με γραφίδα σαν digitizer για product renderings ή για σκιτσάρισμα κλπ (να αναφέρω οτι το επάγγελμά μου ειναι σχεδιαστής). Σε συνδιασμό με το Sketchbook της Autodesk (το δοκίμασα και σε ipad και σε iphone και ειναι εξαιρετικό) νομίζω μπορούν να εξυπηρετήσουν. Πάντα ήθελα μια wacom cintiq αλλά τα 1200 ευρώ ειναι πολλά για εμένα αυτή τη στιγμή ενώ δεν είναι και ότι πιο εύκολο για μεταφορά (ωστόσο, αρκετά χρόνια τώρα ειμαι κάτοχος μιας wacom intuos A4 oπότε έχω κάποια γνώση του τι εστί επαγγελματικό digitizer). Με το ipad σίγουρα κάνεις πολλές υποχωρίσεις αλλά η αμεσότητα σχεδιάσης (με γραφίδα σαν αξεσουαρ που υπάρχει) κάπως μετριάζει τα μειονεκτήματα.

 

Η τιμή του ipad στην Αμερική (16Gb wifi) ειναι στα 412ευρώ όταν στην Ελλάδα αναμένεται στα 650 (!!!).

 

Αυτό που με απασχολεί ειναι η μεταφορά αρχείων-σύνδεση με windows μηχάνημα που γίνεται μέσα απο το itunes (γίνεται σωστή-εύκολη μεταφορά άραγε?) αλλά και το αν το ipad "βλέπει" με κάποιο τρόπο .ppt παρουσιάσεις (ιδιίως με ενδιαφέρει για αυτλες που ήδη έχω)...

 

Οποιαδίποτε γνώμη-άποψη ιδέα καλοδεχούμενη...

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ειχα πολύ πρόσφατα την ευκαιρία να περιεργαστώ ενα ipad και ενώ δεν είχα κανένα ενδιαφέρον για το μηχανημά άρχισα να το καλοβλεπω. Το γεγονός επίσης οτι φίλος βρίσκεται Αμερική αυτή τη στιγμή και επιστρέφει σε μια βδομάδα με έχει βάλει ακόμα πιο πολύ στη σκέψη αγοράς του.

Χρήσεις που έχω σκεφθεί και θα μπορούσε να με εξυπηρετήσει είναι οι εξής (πέρα απο ιντερνετ και ανάγνωση pdf αρχείων που διαβάζω συχνά):

 

α) Για παρουσιάσεις κατ'ευθείαν απο το ipad των εργασιών μου, υλικο προς τους πελάτες κλπ.

β)Σύνδεση με προτζέκτορα για παρουσίαση (για να μη κουβαλάω το λαπτοπ που ένα βάρος το έχει).

γ)Η χρησμοποίησή του με γραφίδα σαν digitizer για product renderings ή για σκιτσάρισμα κλπ (να αναφέρω οτι το επάγγελμά μου ειναι σχεδιαστής). Σε συνδιασμό με το Sketchbook της Autodesk (το δοκίμασα και σε ipad και σε iphone και ειναι εξαιρετικό) νομίζω μπορούν να εξυπηρετήσουν. Πάντα ήθελα μια wacom cintiq αλλά τα 1200 ευρώ ειναι πολλά για εμένα αυτή τη στιγμή ενώ δεν είναι και ότι πιο εύκολο για μεταφορά (ωστόσο, αρκετά χρόνια τώρα ειμαι κάτοχος μιας wacom intuos A4 oπότε έχω κάποια γνώση του τι εστί επαγγελματικό digitizer). Με το ipad σίγουρα κάνεις πολλές υποχωρίσεις αλλά η αμεσότητα σχεδιάσης (με γραφίδα σαν αξεσουαρ που υπάρχει) κάπως μετριάζει τα μειονεκτήματα.

 

Η τιμή του ipad στην Αμερική (16Gb wifi) ειναι στα 412ευρώ όταν στην Ελλάδα αναμένεται στα 650 (!!!).

 

Αυτό που με απασχολεί ειναι η μεταφορά αρχείων-σύνδεση με windows μηχάνημα που γίνεται μέσα απο το itunes (γίνεται σωστή-εύκολη μεταφορά άραγε?) αλλά και το αν το ipad "βλέπει" με κάποιο τρόπο .ppt παρουσιάσεις (ιδιίως με ενδιαφέρει για αυτλες που ήδη έχω)...

 

Οποιαδίποτε γνώμη-άποψη ιδέα καλοδεχούμενη...

 

ευχαριστώ

Μπορεις να κανεις ολα αυτα που χρειαζεσαι με τον καλυτερο τροπο.

Ολες οι εφαρμογές που θα χρειασθεις εχουν παρα πολλους τροπους να συχρονισουν τα αρχεια σου. Ειτε με wifi, ειτε με usb απο το itunes και φυσικα με το dropbox klp.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Te_salat, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αναφέρεις κάτι για usb. Απο όσο ξέρω το ipad δέν έχει τέτοια θύρα, θα υπάρχει κάποιου είδους αντάπτορας?

Επίσης διάβασα κάπου οτι αυτή τη στιγμή το Ibooks δεν διαβάζει Pdf και σύντομα θα υπάρξει κάποια καινούργια αναβαθμισμένη έκδοση. Αυή η αναβάθμιση πώς γίνεται? ΚΑτεβάζεις το πρόγραμμα απο το itunes?

Τέλος, κάποιος μου είπε (αλλά δε ξέρω εαν κατάλαβα καλά) πως στην ουσία το Ipad δε σώζει σε φακέλους τα αρχεία (όπως windows) και πχ. κάποια παρουσίαση θα πρέπει να τη στείλω σε email μου και απο εκέι να την ανοίξω και να τη "Τρέξω".... λίγο περίεργο μου ακούγεται αυτό.... Δεν έχω ιδιάιτερη εμπειρία με Ipad/iphone (μόνο με ένα ιpod του '04 :D ) οπότε δε ξέρω ακριβώς πως διαχειρίζεται το Ipad τα αρχεία...

Link to comment
Share on other sites

Ο αντάπτορας αναγνωρίζει μόνο αρχεία από κάμερες (φωτογραφίες, video) ή από usb stick με φάκελο DCIM (ο οποίος περιέχει επίσης φωτογραφίες και video).

 

Το iPad σώζει τα αρχεία στους φακέλους "Documents" των εκάστοτε εφαρμογών (τους οποίους δεν μπορείς να δεις αφού δεν έχεις πρόσβαση στο file system, βλέπεις μόνο τα αρχεία). Οι εφαρμογές μπορούν να ανταλλάξουν μεταξύ τους υποστηριζόμενα αρχεία ενώ τα επισυναπτόμενα επιλέγεις εσύ ποια εφαρμογή θέλεις να τα διαχειριστεί.

 

Τις παρουσιάσεις σου θα μπορείς να τις τρέχεις από διάφορες εφαρμογές (πχ. keynote). Φρόντισε να πάρεις το καλώδιο dock to VGA για να μπορείς να το συνδέσεις στο projector. Εναλλακτικά, εάν ο projector σου το υποστηρίζει μπορείς να πάρεις το component και να το συνδέεις και με την τηλεόραση σου για ταινίες.

 

Ως γενική αρχή να γνωρίζεις ότι το iPad κάνει τα περισσότερα από αυτά που θα χρειαστείς (γενικά μιλώντας), απλά με διαφορετικό τρόπο και ορισμένα δεν τα κάνει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Te_salat, ευχαριστώ για την απάντηση.

Αναφέρεις κάτι για usb. Απο όσο ξέρω το ipad δέν έχει τέτοια θύρα, θα υπάρχει κάποιου είδους αντάπτορας?

Επίσης διάβασα κάπου οτι αυτή τη στιγμή το Ibooks δεν διαβάζει Pdf και σύντομα θα υπάρξει κάποια καινούργια αναβαθμισμένη έκδοση. Αυή η αναβάθμιση πώς γίνεται? ΚΑτεβάζεις το πρόγραμμα απο το itunes?

 

Tα PDF αρχεια τα ανοιγεις με εξτρα προγραμματα που τα αγοραζεις απο το appstore και ειναι καλυτερα απ αυτα που χρησιμοποιουσες στα windows.

Οι εφαρμογές αυτες εχουν την δυνατοτητα να συχρονιζουν με το pc σου με διαφορους τροπους.

Ο πιο απλός ειναι μεσω του iTunes. Συνδεεις το ipad με το καλωδιο του με την usb του PC (αυτο εννοούσα usb), επιλεγεις τα αρχεια που θες να συχρονισεις και αυτοματα ειδαγονται στο ipad.

 

O δευτερος τροπος ειναι μεσω wifi. Οταν βρισκονται υπολογιστης και ipad στο ιδιο δυκτιο wifi μπορουν και ανταλλάσουν αρχεια.

 

Καποιες εφαρμογες κανουν download τα attachments σου και να ανοιξουν πχ ενα αρχειο για επεξεργασια. Μια παρουσιαση που θα σου σταλει με mail, υπάρχουν πολλες εφαρμογές να την ανοιξουν.

 

Οταν το αγορασεις θα σου πουμε ποιες ειναι οι καλυτερες.

 

Το iBooks θα διβαζει pdf δεν θα ειναι για παρουσιασεις. Δηλαδη θα μπορεις να διαβασεις μια εργασια που ειναι σε pdf η ενα βιβλιο σκαναρισμενο σε pdf.

 

Τέλος, κάποιος μου είπε (αλλά δε ξέρω εαν κατάλαβα καλά) πως στην ουσία το Ipad δε σώζει σε φακέλους τα αρχεία (όπως windows) και πχ. κάποια παρουσίαση θα πρέπει να τη στείλω σε email μου και απο εκέι να την ανοίξω και να τη "Τρέξω".... λίγο περίεργο μου ακούγεται αυτό.... Δεν έχω ιδιάιτερη εμπειρία με Ipad/iphone (μόνο με ένα ιpod του '04 :D ) οπότε δε ξέρω ακριβώς πως διαχειρίζεται το Ipad τα αρχεία...

 

Οπως σου ειπα πριν δεν υπάρχει τετοιο προβλημα. Κατι εχω ακουσει για το iWorks οτι για να σωσεις κατι πρεπει να το στειλεις στον εαυτο σου. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν χρησιμοποιω αυτη την σουιτα. Την θεωρω οικιακης χρησεως :lol:

 

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει τροπος να περασω στο ipad τις επαφες που εχω συγχρωνισειbστο itunes μεσω του iphone? Θελω να πω πως λειτουργησα με καπως ανορθοδοξο τροπο οταν πηρα το iphone. περασα εκει τις επαφες και δρν τις περασα απο outlook γιατι δεν το χρησιμοποιω. ελπιζω να βγαζει νοημα αυτο που εγραψα

 

Επισης. κωστα γιατι λες πως το iwork ειναι οικικης χρησης. δεν τα παω πολυ καλα με τις office σουιτες μιας και μεχρι rστιγμης μονο για εργασιες στη σχολη εχω ασχοληθει αλλα πολυ θα ηθελα να μαθω που υστερει το iwork

Edited by jmarin
More to say :-P
Link to comment
Share on other sites

Ένας έξυπνος τρόπος για να το κάνετε δώρο έκπληξη! :)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...