Jump to content

Sony Ericsson Elm


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση.!! Έχω κρατημένο ένα backup επαφών μέσα από το μενού του παλιότερου se Μου ! το backup αυτό αποθηκεύεται όπως ξέρουμε σε έναν φάκελο με όνομα system. Στο καινούργιο elm που πήρα πως θα ρίξω το αρχείο που έχω με τις επαφές? Σημείωση ότι δεν βρίσκω τον φάκελο system και διάφορους άλλους που έβλεπα στο παλιό se Μου. ευχαριστώ!

 

Βαλε το Myphone explorer και κανε sync!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 523
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βαλε το Myphone explorer και κανε sync!:)

 

Το έβαλα το πρόγραμμα αλλά πως ακριβώς θα συγχρωνίσω τον συγκεκριμένο αρχείο backup (contacts) με το τηλ??που πρέπει να βάλω το αρχείο για να το περάσει??

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα το πρόγραμμα αλλά πως ακριβώς θα συγχρωνίσω τον συγκεκριμένο αρχείο backup (contacts) με το τηλ??που πρέπει να βάλω το αρχείο για να το περάσει??

 

Ευκολα,πρωτα θα συνδεσεις το τηλεφωνο που εχεις τις επαφες και θα κανεις backup μεσα απ το myphone και μετα θα συνδεσης το Elm και θα κανεις import το backup που ειχες παρει προηγουμενος!

 

Για εξαγωγη θα πατησεις πανω στις επαφες που θες μεσα απ το My Phone Explorer και δεξι κλικ μετα εξαγωγη επιλεγμενων καταχωρησεων και θα επιλεξεις να στις βγαλει σε αρχεια vcf.Μετα οταν θα συνδεσης το νεο τηλεφωνο θα κανεις τα ιδια αλλα θα επιλεξεις εισαγωγη και θα περασεις τα αρχεια vcf και μετα θα τα κανεις sync με το Elm.

Οτι χρειαστης ρωτα!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

φιλε sarunas καλησπερα. και εγω εχω αγορασει το Elm και το εκανα debrand. ειναι απλο..

1) θα κατεβασεις το Omnius_SE

2) συνδεεις το τηλ. σου με τον γνωστο τροπο.. (κρατωντας πατημενο "c") αφου διαλεξεις πρωτα το μοντελο του κινητου σου απο την λιστα πανω αριστερα..

3) θα πατησεις "indentify" θα σου βγαλει καποιες πληροφοριες σχετικα με το κινητο σου

4) θα πας στην 4η επιλογη που λεει "advanced" και θα διαλεξεις "write CDA data"

5) στην πρωτη επιλογη θα βαλεις αυτον τον αριθμο 1235-7262 στις υπολοιπες θεσεις θα βαλεις οτι ακριβως στοιχεια σου ζηταει (θα τα βλεπεις απο την πρώτη καρτελα του "indentify")

6) πατας ok ξανασυνδεεις το τηλ σου με τον γνωστο τροπο και αφου τελειωσει κλεινεις το προγραμμα και τρεχεις το "update service" της sony-ericsson.

7) το προγραμμα σου βρισκει οτι υπαρχει καινουριο λογισμικο και σε ρωταει αν θελεις να το εγκαταστησεις.. πατας οκ και περιμενεις..

αφου τελειωσει ολη η διαδικασια εισαι ετοιμος με το καινουριο λογισμικο "μαμα ericsson"

 

Υ.Γ. για να κανεις ολη αυτην την διαδικασια θα πρεπει το τηλ σου να εχει τουλαχιστον 40% μπαταρια. και να ξερεις οτι θα σβηστουν ΟΛΑ απο το τηλ..!! (αριθμοι-φωτογραφιες-βιντεο-ηχοι... τα παντα)

καλη δοκιμη.. δεν φερω καμια ευθυνη αν κατι κανεις λαθος....

 

Πολύ καλός οδηγός και χρήσιμος. Το έκανα με επιτυχία 100% στο elm και επίσης το έκανα στο W705 αλλά όταν βάζω το sonu ericsson updater με ενημερώνει πως ήδη έχω το τελευταίο λογισμικό (έγινε και στο elm αυτό αλλά μου είχε επιλογή να το ξανά-κάνω εγκατάσταση το ίδιο αν θέλω) και δεν μου δίνει την επιλογή να ξανά-κάνω εγκατάσταση... Ξέρει κανείς να βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

1. Ποια ειναι τα πλεονεκτηματα κανοντας debrand??

2. Εσπασα τα 3 τελευταια κουμπια και στο γερμανο μου ειπαν οτι θελουν γυρω στα 50 ευρω! Μα ειναι δυνατον??

 

Στις κλήσεις μου δίνει την εντύπωση ότι η ένταση είναι πάρα πολύ υψηλή και ότι ακούγεται και στους δίπλα. Την κατέβασα 2 μπάρες και όλα οκ.

Στο σπίτι το έχω με hands free και είμαι οκ με τις πιο πάνω ρυθμίσεις.

Μουσική δεν ακούω οπότε δεν μπορώ να πω.

Ο ήχος κουδουνίσματος είναι το ίδιο δυνατός με όλα τα άλλα SE.

Να επανελθω λιγο σ αυτο το θεμα.. Αν ξερει κανεις να απαντησει.. Το θεμα ειναι στη μουσικη.. Ειναι πολυ χαμηλη η ενταση.. Και στο κ750 υπηρχε επιλογη οπου μπορουσες να βαλεις ολες τις μπαρες χειροκινητα τερμα (εκτος απο καποιες στανταρ επιλογες που ειχε). Σ αυτο το κινητο δεν υπαρχει αυτο. Υπαρχουν μονο καποιες στανταρ επιλογες που διαλεγεις και ειναι πολυ χαμηλα.

Απ ο,τι καταλαβα αυτο γινεται ειτε για προστασια του αυτιου ειτε για εξοικονομηση ενεργειας. Γι αυτο λοιπον κατεβασα διαφορα προγραμματα αναπαραγωγης μουσικης για να το ελεγξω. Ε οσο και να το ανεβαζα, ο ηχος εμενε σταθερος. Αρα το εχουν μπλοκαρει επιτηδες πιστευω.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

1. Ποια ειναι τα πλεονεκτηματα κανοντας debrand??

2. Εσπασα τα 3 τελευταια κουμπια και στο γερμανο μου ειπαν οτι θελουν γυρω στα 50 ευρω! Μα ειναι δυνατον??

 

 

Να επανελθω λιγο σ αυτο το θεμα.. Αν ξερει κανεις να απαντησει.. Το θεμα ειναι στη μουσικη.. Ειναι πολυ χαμηλη η ενταση.. Και στο κ750 υπηρχε επιλογη οπου μπορουσες να βαλεις ολες τις μπαρες χειροκινητα τερμα (εκτος απο καποιες στανταρ επιλογες που ειχε). Σ αυτο το κινητο δεν υπαρχει αυτο. Υπαρχουν μονο καποιες στανταρ επιλογες που διαλεγεις και ειναι πολυ χαμηλα.

Απ ο,τι καταλαβα αυτο γινεται ειτε για προστασια του αυτιου ειτε για εξοικονομηση ενεργειας. Γι αυτο λοιπον κατεβασα διαφορα προγραμματα αναπαραγωγης μουσικης για να το ελεγξω. Ε οσο και να το ανεβαζα, ο ηχος εμενε σταθερος. Αρα το εχουν μπλοκαρει επιτηδες πιστευω.

 

1. Απαλλάσσεσαι από τα επιπρόσθετα μενού τύπου Vodafone live στην κύρια οθόνη του κινητού. (Αν το έχεις αγοράσει από ΠΛΑΙΣΙΟ είναι debrand)

2. Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται το ανταλλακτικό + η εργασία. Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να το κάνεις μόνος σου (αφού βρεις το ανταλλακτικό)

 

Για τον ήχο όπως σου είπα δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.

Προσωπικά ο ήχος στα SE πάντα μου φαινόταν υπερβολικά αυξημένος σε σχέση με όλα τα άλλα κινητά.

Το ίδιο ισχύει για εμένα και σε αυτό το κινητό.

Απ ότι έχω καταλάβει το θέμα του ήχου είναι υποκειμενικό.

Ο θείος μου για παράδειγμα θέλει να βαράνε κόρνες πλοίου για να το ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό και χωρίς να έχει αλλάξει κάτι στην χρήση αποφορτίζεται η μπαταρία πολύ γρήγορα.

 

Επιπλέον στην μπάρα που δείχνει το σήμα βγάζει ένα σηματάκια G παρόλο που έχω απενεργοποιήσει το wap και έχω επιλέξει GPRS.

 

To κινητό είναι αγορασμένο από την Vodafone και είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο τους.

 

Γνωρίζει κανείς τίποτα;;;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό και χωρίς να έχει αλλάξει κάτι στην χρήση αποφορτίζεται η μπαταρία πολύ γρήγορα.

 

Επιπλέον στην μπάρα που δείχνει το σήμα βγάζει ένα σηματάκια G παρόλο που έχω απενεργοποιήσει το wap και έχω επιλέξει GPRS.

 

To κινητό είναι αγορασμένο από την Vodafone και είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο τους.

 

Γνωρίζει κανείς τίποτα;;;

 

Ευχαριστώ πολύ

Οι μπαταρίες είναι αναλώσιμα και έχουν ένα περιορισμένο κύκλο ζωής φορτίσεων-αποφορτίσεων. Από ένα σημείο και μετά, κατά τη διάρκεια του κύκλου η χωρητικότητα-απόδοση της μπαταρίας αρχίζει σταδιακά και μειώνετε, οπότε είναι φυσιολογικό να βλέπεις μειωμένη διάρκεια μπαταρίας. Άλλες το εμφανίζουν σταδιακά, άλλες πιο απότομα.

Τώρα όσον αφορά το σηματάκι G αυτό σου δείχνει ότι το δίκτυο έχει δυνατότητα σύνδεσης GPRS.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει το 3G; Αυτό δικαιολογεί και την γρήγορη αποφόρτιση του κινητού σε σχέση με το παρελθόν.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει το 3G; Αυτό δικαιολογεί και την γρήγορη αποφόρτιση του κινητού σε σχέση με το παρελθόν.

 

Έχω επιλέξει μόνο GPRS και όχι την επιλογή που έχει GPRS και 3G.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μολις σημερα παρελαβα το elm και παροτι καλο κινητο κατα την αποψη μου και τα σχολια νωριτερα εχω ενα παραπονο η συσκευασια περιειχε μονο φορτιστη,ακουστικα,κινητο,μπαταρια..Ελεος!ουτε καρτα μνημης (οκ το ξερα απο πριν),ουτε καλωδιο-σιντι για το pc,αλλα ουτε καν μαξιλαρακια για τα ακουστικα επισης δεν ειχε προστατευτικο οθονης(απιστευτο!!πρωτη φορα το βλεπω)ξερετε τη μεμβρανη που βαζουν πανω απο την οθονη;)!!τεσπα δεν το ανοιξα ακομη επλιζω να μου βγει καλο αληθεια και σε εσας μονο αυτα περιειχε η συσκευασια η με κλεψαν στη βοντα?(επιδοτηση)..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά και Χρόνια πολλά!

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο νέα έκδοση λογισμικού για το elm. Αργεί αρκετά το μενού και τα χρώματα της κάμερα δεν είναι κ πολύ φυσικά...

εκδοση λογισμικού κάμερας : 3.8

 

το το λογισμικο που έχει περασμένο είναι το εξής μακριναρι...

R7BA076

prg1231-1917_GENERIC_SU R7BA076

 

δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποια νέα έκδοση... δυστυχώς λόγω χρόνου δε μπόρεσα να δω αναλυτικά τις προηγούμενες αναρτήσεις...

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

χάρισε μου έναν κόσμο μοναχά για μας... αν μ' αγαπάς
Link to comment
Share on other sites

To τελευταίο που κυκλοφορεί είναι:

R7CA061

Το αγόρασα πριν από 2-3 μήνες με αυτό επάνω.

Κατέβασε το update πρόγραμμα από την SE και ακολούθησε τις οδηγίες (πρέπει να έχεις καλώδιο σύνδεσης και πρόσβαση στο διαδίκτυο)

Με το MyPhoneExplorer κράτα backup επαφές, μηνύματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πηρα το κινητο απο ebay ολα μια χαρα!

 

τρεις ερωτησεις:

1) δεν εχει ελληνικα, μπορω να βαλω με καποιον τροπο?

2)ειναι vodafone εκδοση. μπορω να βαλω το μαμα software πανω ή να βγαλω το web απο το δεξι αριστερα κουμπι κ να βαλω το opera?

3)μπορω να αλλαξω στο internet το home address κ να μην με βγαζει στο vodafone??!

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πηρα το κινητο απο ebay

για πιο λογο το πηρες απο ebay και οχι απο καποιο ελληνικο καταστημα ;;; η διαφορα τιμης ειναι αμελητεα ετσι απο περιεργεια ποσα ευρο γλιτωσες ;;; υποψιν δεν εχω καμια εμπορικη σχεση με εμποριο κινητων αλλα ρε παιδια να παρεις ενα προιον που εχει πολυ μεγαλη διαφορα τιμης να το καταλαβω αλλα να παιζεις 5-10 ευρο τι να πω !!!

ολα μια χαρα!

που το ειδες το μια χαρα οτι εδωσες τα λεφτα σου σε ξενο καταστημα χωρις αμεση τεχνικη υποστιριξη και τωρα ζητας βοηθεια

τρεις ερωτησεις:

1) δεν εχει ελληνικα, μπορω να βαλω με καποιον τροπο?

στειλε mail στο ebay

2)ειναι vodafone εκδοση. μπορω να βαλω το μαμα software πανω ή να βγαλω το web απο το δεξι αριστερα κουμπι κ να βαλω το opera?

στειλε mail στο ebay

3)μπορω να αλλαξω στο internet το home address κ να μην με βγαζει στο vodafone??!

στειλε mail στο ebay

 

ευχαριστω!

οχι σε εμας στο ebay

παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

για πιο λογο το πηρες απο ebay και οχι απο καποιο ελληνικο καταστημα ;;; η διαφορα τιμης ειναι αμελητεα ετσι απο περιεργεια ποσα ευρο γλιτωσες ;;; υποψιν δεν εχω καμια εμπορικη σχεση με εμποριο κινητων αλλα ρε παιδια να παρεις ενα προιον που εχει πολυ μεγαλη διαφορα τιμης να το καταλαβω αλλα να παιζεις 5-10 ευρο τι να πω !!!

 

που το ειδες το μια χαρα οτι εδωσες τα λεφτα σου σε ξενο καταστημα χωρις αμεση τεχνικη υποστιριξη και τωρα ζητας βοηθεια

 

στειλε mail στο ebay

 

στειλε mail στο ebay

 

στειλε mail στο ebay

 

 

οχι σε εμας στο ebay

παντα φιλικα

 

To πιο φθηνο εδω υπαρχει με 120! 75 euro το πηρα!εχει καλη διαφορα! Και ολα καλα γιατι τελικα το εκανα debrand και εβαλα κ ελληνικα μεσα!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πηρα το κινητο απο ebay ολα μια χαρα!

 

τρεις ερωτησεις:

1) δεν εχει ελληνικα, μπορω να βαλω με καποιον τροπο?

2)ειναι vodafone εκδοση. μπορω να βαλω το μαμα software πανω ή να βγαλω το web απο το δεξι αριστερα κουμπι κ να βαλω το opera?

3)μπορω να αλλαξω στο internet το home address κ να μην με βγαζει στο vodafone??!

 

ευχαριστω!

 

Πολύ καλά έκανες και το αγόρασες από το ebay αφού σε συνέφερε οικονομικά έστω και για 1ε.

Αλίμονο αν μια ΣΟΒΑΡΗ εταιρία ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕ τους πελάτες της γιατί δεν αγόρασαν την συσκευή της από το κατάστημα της γειτονιάς τους αλλά από κάποιο άλλο μερικά χλμ μακρύτερα.

Το θέμα που σε ενδιαφέρει γίνεται κατεβάζοντας το ανάλογο fw και κάποιο επιπλέον πρόγραμμα.

Η πιο εύκολη λύση μέσω Sony Update.

Η διαδικασία περιγράφεται εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τον τελευταίο καιρό εχω παρατηρήσει οταν τα widgetακια που έχει τι κιν. πατώντας το πολυπληκτρο προσ τα επάνω εάν τα ενεργοποιήσεις ενώ φαίνονται οτι τρέχουν δεν εμφανίζονται στην κεντρική οθόνη. ξέρει κανείς γιατί γίνετε αυτό?και πως μπορώ πάλι να τα κάνω να φαίνονται στην κεντρική οθόνη? δοκίμασα επαναφορά ρυθμίσεων αλλά τίποτα....
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

τον τελευταίο καιρό εχω παρατηρήσει οταν τα widgetακια που έχει τι κιν. πατώντας το πολυπληκτρο προσ τα επάνω εάν τα ενεργοποιήσεις ενώ φαίνονται οτι τρέχουν δεν εμφανίζονται στην κεντρική οθόνη. ξέρει κανείς γιατί γίνετε αυτό?και πως μπορώ πάλι να τα κάνω να φαίνονται στην κεντρική οθόνη? δοκίμασα επαναφορά ρυθμίσεων αλλά τίποτα....

 

Μηπως πατας το πληκτρο για ελαχιστοποιηση και τρεχουν οι εφαρμογες στο παρασκηνιο?

Link to comment
Share on other sites

όταν πατάω το walk mate eco πχ. ενεργοποιηθείτε δουλεύει αλλά έχει μόνο την επιλογής exit που αν την πατήσω με πετάει στην κεντρική οθόνη και δεν εμφανίζετε όπως παλιά στην κεντρική οθόνη να τρέχει πάντα η εφαρμογή
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλώς ήρθες!

Δοκίμασε να το κάνεις με το MyPhoneExplorer. Σύνδεσε το κινητό με τον υπολογιστή είτε μέσω bleutooth είτε μέσω usb και τα υπόλοιπα θα τα βρεις μέσω του προγράμματος

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Υπαρχει κανενα προγραμμα GPS που να ειναι free,γιατι καλο το wisepilot αλλα ακριβο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χθές πήρε αυτό το κινητό η αδερφή μου και μέχρι στιγμής όλα καλά. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι παρόλο που έβαλε την κάρτα sim από το παλιό της κινητό δεν έχουν μεταφερθεί όλες οι επαφές από το παλιό στο καινούργιο. Από ότι είδα και εγώ πριν βγάλει τη sim από το παλιό κινητό έκανε μεταφορά όλες τις επαφές από το τηλέφωνο στη sim, αλλά παρόλα αυτά κάποιες έμειναν στο παλιό τηλέφωνο καθώς γράφει ότι η sim είναι γεμάτη. Τι μπορώ να κάνω για να την βοηθήσω σε αυτή τη περίπτωση;
Link to comment
Share on other sites

1) Αντιγραφή των επαφών από την sim στην μνήμη του καινούριου τηλεφώνου και επανάληψη της διαδικασίας στο παλιό τηλέφωνο με τις υπόλοιπες επαφές ή

 

2) Χρήση του MyPhoneExplorer και πέρασμα των επαφών από το ένα τηλέφωνο στο άλλο μέσω του υπολογιστή. (ίσως να μην δουλέψει η λύση γιατί δεν μου λες ποιο είναι το άλλο τηλέφωνο)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Elm

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...