Jump to content

Sony Ericsson Elm


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λιπον καλησπερα εχω το j10i2 μολης μια ευδομαδα και δεν μου αποθικευει της φωτογραφιες πουθενα ενο αναγνοριζει την τεσαρα καρτα που εχω βαλει και νουρια . το πιγα στην κοσμοτε πειρα καινουριο και παλει τα ιδια μιποσ ξερετε τι πρεπει να κανω σας παρακαλω αβοηθιστε γιατι τα νευραμου εχουν χτιπισει κοκινο :!:
Στις ρυθμισεις της καμερας εχει μια επιλογη που λεει που να αποθηκευονται οι φωτογραφιες. Βαλε στην καρτα μνημης.

Αν δε δεις φως κανε κανενα ρεσταρτ μπας και στρωσει η κανε update.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 523
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπωρεις σε παρακαλω να γινεις πιο σιγκεκριμενος γιατη δεν το βρισκω
Ανοιγεις την καμερα και πατα ρυθμισεις.
Link to comment
Share on other sites

μπενω καμερα και πατω το πανο αριστερα πλικρο μετα δεν βρισκω που λεει αποθικεφση σε μεμορι

 

λιπον εβγαλα φοτο και βιντεο και ηταν οκ μετα απο λιγο πιγα να τα ξαναβρω και ελεγε οτι η καρτα ηταν αδια αρα φολα η δουλια και ξαναλεω ειναι το δευτερο τηλ που περνω εχετε κατι να προτινετε?

Edited by multiPetros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας! Χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας! Έχω και εγώ το Εlm, με σύνδεση Vodafone αλλά προτιμώ να μπαίνω στο internet μόνο μέσω wi-fi. Έχω λοιπόν να ρωτήσω τα εξής:

1. Όταν μπαίνω σε εφαρμογές της Vodafone (vodafone live, vodafone music κτλ) παρόλο που είμαι συνδεδεμένη στο ασύρματο δίκτυο του σπιτιού μου, χρεώνομαι στον λογαριασμό μου?

2. Όταν προσπαθώ να μπω στο youtube μέσω της εφαρμογής που υπάρχει ήδη στο κινητό, μου λέει (για τα περισσότερα βίντεο) οτι δεν υποστηρίζονται στην χώρα μου. Τι φταίει...? Πρίν λίγο δοκίμασα να μπώ μέσω του Mini Opera και παίζει κανονικά όλα τα βίντεο...

3. Το WEB που έχει στο κεντρικό μενού εμφανίζει σε όλους κινέζικα?? Από ότι κατάλαβα είναι πολύ καλύτερο να μπαίνω στο ιντερνετ μόνο μέσω του mini opera.

4. Το wisepilot που αναφέρετε προηγουμένως, που βρίσκεται?? Υπάρχει εγκατεστημένο?

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές να χρησιμοποιείς τον opera. Ίσως η καλύτερη πρόταση.

 

Για το wisepilot δες εδώ

 

Καλώς ήρθες και καλή παραμονή στο forum! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Wisepilot λήγει σαν πρόγραμμα?

 

Γιατί μόλις πατάω εντοπισμό θέσης μου λέει πως η συνδρομή έχει λήξει και χρειάζεται επέκταση :blink:

 

Το κινητό το αγόρασα πριν 2 μήνες περίπου

Link to comment
Share on other sites

navigami offline gps το εχει δοκιμασει κανεις?εχει βγαλει ακρη?το περασα στο ελμ εκανε κανονικα εγκατσταση τρεχει αλλα δεν εντοπιζει θεση δορυφορουσ κτλ. κσερει κανεισ τιποτα τι παιζει?
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πιθανότατα να είναι πρόβλημα hardware το γεγονός ότι δεν ακούς τον ήχο.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Wisepilot λήγει σαν πρόγραμμα?

 

Γιατί μόλις πατάω εντοπισμό θέσης μου λέει πως η συνδρομή έχει λήξει και χρειάζεται επέκταση :blink:

 

Το κινητό το αγόρασα πριν 2 μήνες περίπου

Ναι,ληγει γιατι ειναι δοκιμαστικο και αν θελεις και σε καλυψε το αγοραζεις...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα και εγω το καταπληκτικο αυτο κινητο πριν απο μια βδομαδα!:mad:Ολα δουλευαν μια χαρα (τουλαχιστον οσες λειτουργιες δοκιμασα).Το προβλημα που αντιμετωπιζω και εγω ειναι με το σημα του κινητου! :mad: :mad:Η ενταση του σηματος συνεχως ανεβοκατεβαινει και σε περιοχες λιγο εκτος πολεως μετα βιας εχει 2 μπαρες!!!Δοκιμασα διαφορες καρτες ΣΙΜ πιστευοντας μηπως το προβλημα εντοπιζονταν στο δικτυο και οχι στην συσκευη,αλλα σε ολες το αποτελεσμα ηταν το ιδιο!!! :mad: Δοκιμασα επισης τις ιδιες καρτες ΣΙΜ σε αλλες συσκευες και καμια δεν ειχε προβλημα!! :angry:Ολοι οι υπολοιποι που το εχετε αγορασει τι εχετε προσεξει σχετικα με το σημα του κινητου??Ειναι προβληματικη μονο η δικια μου η συσκευη ή ολη η εκδοση Elm?? Να τονισω εδω οτι σε ενα αμερικανικο φορουμ διαβασα που σχολιαζε καποιος πως το συγκεκριμενο μοντελο καθως και καποια αλλα τελευταιας γενιας παρουσιαζουν ολα το ιδιο φαινομενο,δηλαδη εκει που που ενα οποιοδηποτε αλλο κινητο θα ειχε 5 γραμμες,αυτα εχουν μονο 3 και με το ζορι!!

 

ΥΓ Εκανα και αναβαθμιση λογισμικου αλλα δεν αλλαξε τιποτα! :angry: :angry:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα που εχω ειναι οτι το κινητο «ζοριζεται» να πιασει σημα σε περιοχες που οποιοδηποτε αλλο κινητο πιανει με ανεση 5 γραμμες σημα!
Link to comment
Share on other sites

Ας γίνω λίγο πιο σαφής, διότι δεν μου απαντάς σε αυτό που ρωτάω.

Στα σημεία εκείνα λοιπόν, όπου το κινητό "ζορίζεται" να πιάσει σήμα, οι συνομιλίες σου έχουν πρόβλημα; Ή το "πρόβλημά" σου είναι ότι ανεβοκατεβαίνουν οι μπάρες ισχύος του σήματος;

Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται η φωνη καπως πνιχτη αλλα να σου πω την αληθεια δεν εκανα και πολλα τηλεφωνηματα ουτε δεχθηκα πολλες κλησεις για να πω με σιγουρια αν επηρεαζεται η συνομιλια ή αν χανω τηλεφωνικες κλησεις!Το προβλημα μου ομως εντοπιζεται στο γεγονος οτι το σημα ειναι τοσο ασθενες που ακομα και μεσα στην πολη αν περπατω,κατα διαστηματα το σημα πεφτει στις 3 ή 2 γραμμες!Σκεψου εκτος πολης τι σημα εχει!!!Γι'αυτο απευθυνθηκα στο φορουμ,για να μαθω αν ειναι απλα προβλημα της δικιας μου συσκευης ή ειναι ελλατωματικη ολη η σειρα ELM οπως ανεφερε και καποιος αλλος παραπανω
Link to comment
Share on other sites

Καθώς περπατάς η ποιότητα της συνομιλίας επηρεάζεται; Αν όχι τότε μη σε απασχολεί το ότι μεταβάλλεται ο δείκτης του σήματος. Προφανώς το refresh rate του σήματος είναι πολύ μεγάλο για αυτό και βλέπεις αυτό το "παίξιμο".

 

Η ποιότητα είναι το θέμα και αυτό πρέπει να μας ξεκαθαρίσεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μα εδω δεν μιλαμε για refresh rate!!!Εδω μιλαμε για το εξης παραδοξο φαινομενο οτι στον ιδιο μερος δοκιμασα διαφορετικες καρτες sim και διαφορετικες συσκευες κινητων και ολες ειχαν «σημα καμπανα»!Όποτε ομως εβαζα τις καρτες sim στην συγκεκριμενη συσκευη το κινητο συμπεριφερονταν λες και ημουν σε καποια περιοχη χωρις κεραιες τηλεφωνιας καπου κοντα!!!Αρα και η μπαταρια εξαντλειται πιο γρηγορα και γεμιζω με ακτινοβολια (απ αυτη την αποψη σιγουρα καθε αλλο παρα οικολογικο ειναι).Τα δικα σας κινητα εχουν σημα εν συγκρισει με αλλες συσκευες κινητων???
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα λέμε φίλε μου. Πες μου κάτι άλλο. Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το 3G;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για να λυσω ολες τις αποριες: Απενεργοποιησα το 3G (με αυτο ανοιχτο πιανω διαρκως 2 γραμμες!), εκανα αναβαθμιση λογισμικου, δοκιμασα καρτες sim απο διαφορετικες εταιριες (cosmote,vodafone,Tim,Q) οι οποιες ολες επιαναν το ιδιο εξασθενημενο σημα στο ELM ενω οταν τις εβαλα σε αλλες συσκευες (sony ericcson w810,k750,k320, sharp gx30 και σε καποια αλλα πιο παλια μοντελα), το σημα ηταν 5 στις 5 γραμμες!Επισης παρατηρησα οτι εκτος πολεως (σε αποσταση μολις 2 χιλιομετρων!!!) το μεγιστο σημα που μπορει να πιασει το κινητο ειναι 3 γραμμες!!! Κατα τα αλλα το κινητο δεν εχει καποιο αλλο προβλημα (περα απο τα κλασικα οτι δεν μπαινει στο facebook απο την συντομευση που υπαρχει στο μενου αλλα πρεπει να μπω απο τον browser και το wi-fi ειναι περιορισμενης εμβελειας!). Η απορια τωρα που εχω ειναι η εξης: απο τη στιγμη που περασε μολις μια εβδομαδα απο την αγορα του και το επιστρεψω,δεν ειναι ματαιο να του κανουν service?Τι να επιδιορθωθει απο τη στιγμη που, απ' οσο διαβαζω και σε καποια αλλα ξενογλωσσα φορουμ, το προβλημα με την ενταση του σηματος ειναι του συγκεκριμενου μοντελου κινητου και οχι της συγκεκριμενης συσκευης που εχω???Ποιος ο λογος να αγορασει καποιος αυτο το κινητο απο τη στιγμη που θα ειναι εντελως αχρηστο σε περιοχες ορεινες ή σε περιοχες εκτος αστικων κεντρων???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.. Σήμερα πήρα το κινητό.. Το φόρτισα και άρχισα να το ψάχνω.. Έχω φάει γερό σκάλωμα με το WiFi.. Συνδέομαι κανονικά με το router του σπιτιού μου αλλά δεν μπορώ να μπώ στην εφαρμογή του facebook ή του youtube.. Ούτε καν στο trackID.. Μου λέει πως θέλει λογαριασμό.. Εγώ ΔΕΝ θέλω λογαριασμό.. Θέλω να μπαίνει από το WiFi.. Τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.. Σήμερα πήρα το κινητό.. Το φόρτισα και άρχισα να το ψάχνω.. Έχω φάει γερό σκάλωμα με το WiFi.. Συνδέομαι κανονικά με το router του σπιτιού μου αλλά δεν μπορώ να μπώ στην εφαρμογή του facebook ή του youtube.. Ούτε καν στο trackID.. Μου λέει πως θέλει λογαριασμό.. Εγώ ΔΕΝ θέλω λογαριασμό.. Θέλω να μπαίνει από το WiFi.. Τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

βαλε το opera mini απο τοτε που το εβαλα σαν θαυμα λειτουργουν ολα σε σχεση με το Interme μεσο wifi αψογα το γιατι δεν το ξερω....

 

Το προβλημα που εχω ειναι οτι το κινητο «ζοριζεται» να πιασει σημα σε περιοχες που οποιοδηποτε αλλο κινητο πιανει με ανεση 5 γραμμες σημα!

 

ναι γινεται και σε εμενα αυτο (δεν μου αρεσει)αλλα ποτε μα ποτε δεν εχασα κληση απο αυτο τον λογο ουτε δεν μπορεσα να μην κανω καπια κληση ουτε εχω δει να επηρεαζεται η ποιοτητα της κλησης.

Edited by NIK_TAX
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.. Σήμερα πήρα το κινητό.. Το φόρτισα και άρχισα να το ψάχνω.. Έχω φάει γερό σκάλωμα με το WiFi.. Συνδέομαι κανονικά με το router του σπιτιού μου αλλά δεν μπορώ να μπώ στην εφαρμογή του facebook ή του youtube.. Ούτε καν στο trackID.. Μου λέει πως θέλει λογαριασμό.. Εγώ ΔΕΝ θέλω λογαριασμό.. Θέλω να μπαίνει από το WiFi.. Τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Εκτός από τον Opera πολύ σωστά προτείνει ο NIK_TAX ρίξε και μια ματιά στο SE FAQ και συγκεκριμένα σε αυτή την ερώτηση

 

ναι γινεται και σε εμενα αυτο (δεν μου αρεσει)αλλα ποτε μα ποτε δεν εχασα κληση απο αυτο τον λογο ουτε δεν μπορεσα να μην κανω καπια κληση ουτε εχω δει να επηρεαζεται η ποιοτητα της κλησης.

 

Αυτό ενισχύει αυτό που έλεγα πιο πάνω σχετικά με το refresh rate του σήματος.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου,αλλά έκανα ότι είπες και δεν έγινε τίποτα..Πρέπει όσοι έχετε το συγκεκριμένο μοντέλο να ενεργοποιήσετε πρώτα την υπηρεσία WAP ή GPRS από τον πάροχό σας και μετά θα δουλεύει κανονικά!:ninja:
Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψη σου ότι αν εχεις τις σωστές ρυθμίσεις τότε ενδέχεται το κινητό χάνοντας το σήμα από το wifi να συνεχίσει να σερφάρει κάνοντας χρήση του δικτύου κινητής χρεώνοντας σε.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Elm

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...