Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Cosmote, Vodafone ή unbranded αν βγει αναβαθμιση θα βγει απο το SEUS.

Oπότε συνδέεσαι και αν σου βγάλει νεότερο λογισμικό αναβαθμίζεις.

παιδιά άδικα την παλεύεται, από Σεπτέμβριο και δώθε δεν έχει βγει νέα αναβάθμιση και ούτε πρόκειται να βγει, μιας και η εταιρία αποχώρησε από το symbian!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To μονο σιγουρο ειναι αυτό αλλά αν δεν εχει κανει ποτε αναβαθμιση, κατι θα υπαρχει :)

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα και καλη χρονια!

 

Εχω μια ερωτηση και θα ηθελα τα φωτα σας!

Παρατηρησα στην οθονη του Vivaz οτι σε 2 σημεια υπαρχουν 2 μικρες κυκλικες περιπου"κηλιδες" οι οποιες φαινονται μονο σε λευκη οθονη και ειναι ας πουμε σαν μικροι κρατηρες.Κοιτοντας τους υπο γωνια ιριδιζουν σαν τα χρωματα του ουρανιου τοξου..

Η οθονη στα σημεια αυτα πατιεται κανονικα.

ΤΙ να συμβαινει αραγε?

Μαζεψε υγρασια??Και αν πρεπει να το παω στο service πρεπει να το κανω branded?

Exει δοκιμασει κανενας να κανει brand(???!!) το vivaz του για αντιστοιχη περιπτωση η λετε να

μη χρειαστει??

Περιμενω γνωμες παιδια....!

 

***Να σημειωσω οτι το τηλεφωνο ηταν branded vodafone και το χω κανει unbrand με το γνωστο τροπο που υπαρχει στο forum***

Edited by punto2003
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη χρονια :P ψαχνω να βρω ενα προγραμμα για να φενετε το κινητο μου απενεργοπιοιμενο σε καποιο αριθμο ...εχω βρει προγραμμα για να αποριπτει κλιση αλλα θελω να φενετε απενεργοπιοιμενο...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη χρονια :P ψαχνω να βρω ενα προγραμμα για να φενετε το κινητο μου απενεργοπιοιμενο σε καποιο αριθμο ...εχω βρει προγραμμα για να αποριπτει κλιση αλλα θελω να φενετε απενεργοπιοιμενο...

Για εφαρμογές υπάρχει το ειδικό θέμα: [thread=270430]Δοκιμασμένες Εφαρμογές για το Vivaz[/thread].

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οταν πηγαινω Organiser->Διαχειριση αρχ.->E:Phone Card->Εικονες-Camera

 

Αν πατησω και δω την πρωτη φωτο ας πουμε μετα πρεπει να παω πισω να επιλεξω την δευτερη μετα παλι πισω να επιλεξω την τριτη κτλπ.

 

Οχι, δε μπορεις να κανεις κατι τετοιο απο κει, γιατι το organizer δεν ειναι για να κανεις browse φωτογραφιες. Ειναι μια εφαρμογη file manager για να μπορεις να διαχειριστεις οπως θελεις τις μνημες του τηλεφωνου και τα διαφορα αρχεια που εχουν μεσα.

Για το λογο αυτο υπαρχουν τα πολυμεσα.

 

Παιδια καλημερα και καλη χρονια!

 

Εχω μια ερωτηση και θα ηθελα τα φωτα σας!

Παρατηρησα στην οθονη του Vivaz οτι σε 2 σημεια υπαρχουν 2 μικρες κυκλικες περιπου"κηλιδες" οι οποιες φαινονται μονο σε λευκη οθονη και ειναι ας πουμε σαν μικροι κρατηρες.Κοιτοντας τους υπο γωνια ιριδιζουν σαν τα χρωματα του ουρανιου τοξου..

Η οθονη στα σημεια αυτα πατιεται κανονικα.

ΤΙ να συμβαινει αραγε?

Μαζεψε υγρασια??Και αν πρεπει να το παω στο service πρεπει να το κανω branded?

Exει δοκιμασει κανενας να κανει brand(???!!) το vivaz του για αντιστοιχη περιπτωση η λετε να

μη χρειαστει??

Περιμενω γνωμες παιδια....!

 

***Να σημειωσω οτι το τηλεφωνο ηταν branded vodafone και το χω κανει unbrand με το γνωστο τροπο που υπαρχει στο forum***

 

Κατ αρχας μπας και εχεις screen protector πανω, ή την εργοστασιακη ζελατινα?

Μπορει να εχει παρει αερα, εξ'ου και οι κηλιδες.

Αν οχι, τοτε μπορεις να το πας στο service κανονικα unbranded. Η SE ουτε να ελεγξει μπορει τι εταιρειας ηταν το κινητο αρχικα, ουτε την ενδιαφερει κιολας.

Η εγγυηση ισχυει κανονικοτατα. Χωρια που εσενα ειναι θεμα hardware και οχι software.

 

καλημερα και καλη χρονια :P ψαχνω να βρω ενα προγραμμα για να φενετε το κινητο μου απενεργοπιοιμενο σε καποιο αριθμο ...εχω βρει προγραμμα για να αποριπτει κλιση αλλα θελω να φενετε απενεργοπιοιμενο...

 

Να φαινεται απενεργοποιημενο σε ενα μονο αριθμο δυσκολο.

Η σε ολους η σε κανενα παει, εκτος και αν θελεις να βαλεις φραγες σε μια ομαδα, αλλα θα ακουει αυτος που καλει οτι εχουν ενεργοποιηθει φραγες εισερχομενων κλησεων.

 

Χτες ανέλαβα να κάνω ένα update στο Vivaz μιας φίλης ( τρελή επιτυχία αυτό το τηλέφωνο στο αντίθετο φίλο :lol: ) και κατά τη διάρκεια του update, το SEUS έβγαλε μήνυμα σφάλματος και σταμάτησε τη διαδικασία.

 

Πλέον το τηλέφωνο είναι νεκρό. Προσπάθησα να το φορτίσω, ανάβει το κόκκινο φως στο πλάι αλλά δεν εκκινεί. Δύο φορές μόνο έκανε την κλασσική δόνηση που κάνει το Vivaz όταν μπουτάρει αλλά μετα παραμένει κλειστό.

 

Δοκίμασα ξανά με το SEUS, κοιταξα μηπως το αναγνωρίζει τουλαχιστον το XS++ αλλά νάντα, καπούτ, τιποτα. Έχω καμια πιθανόητα να το επαναφέρω ή μονο service point ;

 

Φοβαμαι οτι θα πέσει φάπα :ninja:

 

Αστο να φορτισει καμποση ωρα. Μπορει να ξελιγωθηκε τελειως η μπαταρια.

Αν κ μετα απο αυτο δεν ανοιξει, δοκιμασε για hard format (δε θυμαμαι τα κουμπια).

Επισης αφου φορτισει για καμια ωρα δοκιμασε να το συνδεσεις για αναβαθμιση με τον κλασσικο τροπο, πατωντας το πρασινο κουμπι κατα τη συνδεση με pc.

Λογικα αφου φτανει μεχρι την δονηση θα το αναγνωρισει και το SEUS.

Αν ολα αυτα αποτυχουν δυστυχως πας για service.

 

Μα αλλου εδω μεσα διαβαζα οτι εκαναν καποιοι μεσω σουιτ. Ναι ολα τα ειχα κανει μπαταρια φορτισμενη κ σημα αψογο. Που μπορω να βρω το σεους; παιδια μπορω να μην κανω αναβαθμιση; Παντα τη φοβομουν για το λογο που μιλησε ο φιλος απο πανω.

 

Τωρα καταλαβα τι ειναι το SEUS. Δε θελω να το κανω μεσω αυτου γιατι το κινητο μου ειναι της κοσμοτε και εχω καποιες αμφιβολιες για το αν εχει επιτευχθει σωστη συνεργασια μεταξυ των δυο εταιριων για την αναβαθμιση του λογισμικου του κινητου. Πω πολυ δυσκολος δεν ειμαι; Ουτε γκομενα να ημουν! Χα χα!

 

Μα τι λες μπρε κουμπαρε? Αφου η κοσμοτε παιρνει την τελευταια αναβαθμιση απο τη sony ericsson, προσθετει απλα τα λογοτυπα της στην αρχη και τις ρυθμισεις wap/gprs κτλ και την επιστρεφει πισω.

Ολες οι εταιρειες (cosmote/wind/voda) κανουν update μεσω του seus. Δεν υπαρχει αλλος τροπος. Εδω τυρρανιεται κοσμος και κοσμακης να το κανει debrand να φυγουν τα λογοτυπα και δε τα καταφερνουν και εσυ φοβασαι μη γινει απο μονο του?:blink:

 

Επιγραμματικα για καποια παιδια που ρωτησαν:

1. Το symbian^3 ειναι απλα οπτικη αναβαθμιση του δικου μας για οθονες touch και δε δικαιολογουνται με τιποτα τα προαναφερθεντα bugs.

2. Τοσα προγραμματα πλοηγησης υπαρχουν γιατι ασχολειστε ακομα με google maps?

3. Aλλο resistive και αλλο capacitive οθονες. Μη συγκρινετε μηλα με πορτοκαλια.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

μια βοήθεια και εδώ ρε παιδιά :):)

Το τηλ μετά από αρκετούς μήνες απροβλημάτιστης χρήσης και μάλιστα από την γυναίκα μου που δεν ασχολείται και ιδιαίτερα παρά μόνο κλήσεις και sms η μπαταρία του κάνει κάτι παλαβά, την ΄΄τρώει΄΄ πολύ γρήγορα μέσα σε ώρες και μετά για να ανοίξει το βάζω στην μπρίζα και κάνει αρκετή ώρα μέχρι να ξεκινήσει και να το ανοίξω τελικά.

Σημείωση: Του είχα περάσει το spb αλλά το έβγαλα πιστεύοντας ότι είναι αρκετά ενεργοβόρο, δεν τρέχουν στο παρασκήνιο εφαρμογές και του έχω περάσει την τελευταία αναβάθμιση τον Σεμπτέμβριο.

Τι να συμβαινει άραγες ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δε μπορεις να κανεις κατι τετοιο απο κει, γιατι το organizer δεν ειναι για να κανεις browse φωτογραφιες. Ειναι μια εφαρμογη file manager για να μπορεις να διαχειριστεις οπως θελεις τις μνημες του τηλεφωνου και τα διαφορα αρχεια που εχουν μεσα.

Για το λογο αυτο υπαρχουν τα πολυμεσα.

 

 

 

Κατ αρχας μπας και εχεις screen protector πανω, ή την εργοστασιακη ζελατινα?

Μπορει να εχει παρει αερα, εξ'ου και οι κηλιδες.

Αν οχι, τοτε μπορεις να το πας στο service κανονικα unbranded. Η SE ουτε να ελεγξει μπορει τι εταιρειας ηταν το κινητο αρχικα, ουτε την ενδιαφερει κιολας.

Η εγγυηση ισχυει κανονικοτατα. Χωρια που εσενα ειναι θεμα hardware και οχι software.

 

 

 

Να φαινεται απενεργοποιημενο σε ενα μονο αριθμο δυσκολο.

Η σε ολους η σε κανενα παει, εκτος και αν θελεις να βαλεις φραγες σε μια ομαδα, αλλα θα ακουει αυτος που καλει οτι εχουν ενεργοποιηθει φραγες εισερχομενων κλησεων.

 

 

 

Αστο να φορτισει καμποση ωρα. Μπορει να ξελιγωθηκε τελειως η μπαταρια.

Αν κ μετα απο αυτο δεν ανοιξει, δοκιμασε για hard format (δε θυμαμαι τα κουμπια).

Επισης αφου φορτισει για καμια ωρα δοκιμασε να το συνδεσεις για αναβαθμιση με τον κλασσικο τροπο, πατωντας το πρασινο κουμπι κατα τη συνδεση με pc.

Λογικα αφου φτανει μεχρι την δονηση θα το αναγνωρισει και το SEUS.

Αν ολα αυτα αποτυχουν δυστυχως πας για service.

 

 

 

Μα τι λες μπρε κουμπαρε? Αφου η κοσμοτε παιρνει την τελευταια αναβαθμιση απο τη sony ericsson, προσθετει απλα τα λογοτυπα της στην αρχη και τις ρυθμισεις wap/gprs κτλ και την επιστρεφει πισω.

Ολες οι εταιρειες (cosmote/wind/voda) κανουν update μεσω του seus. Δεν υπαρχει αλλος τροπος. Εδω τυρρανιεται κοσμος και κοσμακης να το κανει debrand να φυγουν τα λογοτυπα και δε τα καταφερνουν και εσυ φοβασαι μη γινει απο μονο του?:blink:

 

Επιγραμματικα για καποια παιδια που ρωτησαν:

1. Το symbian^3 ειναι απλα οπτικη αναβαθμιση του δικου μας για οθονες touch και δε δικαιολογουνται με τιποτα τα προαναφερθεντα bugs.

2. Τοσα προγραμματα πλοηγησης υπαρχουν γιατι ασχολειστε ακομα με google maps?

3. Aλλο resistive και αλλο capacitive οθονες. Μη συγκρινετε μηλα με πορτοκαλια.

φραγη πως μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις > Τηλεφωνια > Φραγη κλησεων...

 

ok σε ευχαριστω κ μετα θελω να βαλω μονο σε ενα αριθμο πως θα το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να βρω spare μπαταρια απο έτερο Vivaz και τελος καλο ολα καλα.

Ευχαριστω για την απαντηση σου RAZIEL :)

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καποιες εφαρμογες πριν τις κανεις εγκατασταση ειναι σε μορφη .jar και .jad.π.χ waterlevel.jar

και απο κατω waterlevel.jad

 

Oχι οτι υπαρχει θεμα απλα λογοι περιεργειας-εξικοιωσης.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου σπάει τα νεύρα όταν πάω να βγάλω φωτογραφία και λέει όποτε του έρθει όταν πατάω για να βγεί <μνήμη πλήρης. Κλείστε ενεργές εφαρμογες>. Τι σφάλμα είναι αυτό? Το βγάζει σε σας? Και δεν αποθηκεύεται η φωτογραφία! Και μετά το κλείνω και το ξανα ανάβω για να ξεκολλήσει και να βγάλει φωτό. Επίσης ένα τρόπο για να το κάνω όποτε κολλάει επανεκκίνηση και να μη το κλείνω?
Link to comment
Share on other sites

Παρατεταμένο πάτημα του κεντρικού πλήκτρου. Σου ανοιγει τον task manager και απο κει κλεισε ολες τις εφαρμογες που έχεις αφήσει ανοικτές.

 

Το τηλεφωνο σου φρακαρει απο μνήμη και οταν του κανεις επανεκκινηση ουσιαστικα ξεκινας με μηδεν εφαρμογες που τρωνε μηδεν μνημη για αυτο δεν εχεις προβλημα :)

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα τις εφαρμογές τις κλείνω και μετά το πρώτο κόλλημα της κάμερας όταν πάω να βγάλω άλλη φωτό βγάζει το ίδιο μήνυμα. Πως γίνεται αυτό αφού δεν έχω ανοιχτές εφαρμογές?
Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι ετσι τοτε σαφως εχεις θεμα.

 

Η πιο χαζη και απλη λύση ειναι να ξαναφλασαρεις το λογισμικο σου μεσω SEUS

και αν δε φτιαξει και παλι ή να πας σε service center ή να περασεις καμια μονταρισμενη ρομ μεσα μπας και δεις φως !

 

Ισως καποιος πιο σχετικος να ξερει κανα αλλο κολπο !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα τις εφαρμογές τις κλείνω και μετά το πρώτο κόλλημα της κάμερας όταν πάω να βγάλω άλλη φωτό βγάζει το ίδιο μήνυμα. Πως γίνεται αυτό αφού δεν έχω ανοιχτές εφαρμογές?

 

Ειναι προβλημα του firmware και συμβαινει κυριως οταν επιλεγεις touch focus και κοντινη ληψη μαζι. Δυστυχως δεν εχω καταλαβει γιατι το κανει.

Δοκιμαζοντας παρατηρησα οτι αν επιλεξω πρωτα το touch focus και μετα την κοντινη ληψη δε μου το κανει. Δε ξερω αν ειναι τυχαιο.

Δυστυχως παντως δεν εχει βγει καμια custom rom, αλλιως θα ειχαμε πλακωσει να την περασουμε ολοι...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο όταν χρησιμοποιώ λήψη αφής το κάνει συχνά. Αλλά ευτυχώς δεν το κάνει συνέχεια. Αλλά εκεί που δεν το πειμενεις το βγάζει. Τι να πω; όσο για το λογισμικό το έκανα αναβάθμιση από το πρόγραμμα της sony ericsson στον υπολογιστή και δεν είδα κάποια διάφορα. Edited by mstavros
Link to comment
Share on other sites

μου το εκανε και μενα στην αρχη αυτο το κολλημα με την καμερα,αλλα μετα το unbrand δε μου το εχει κανει ποτε!!μπορει να ναι και τυχαιο δε ξερω..

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

το xpressbeer η εφαρμογή δουλεύει στο βιβάζ ? έχω βάλει το Python που απαιτούσε το εορτολόγιο, αλλα όταν παω να εγκαταστήσω το xpressbeer μου λεει ότι λειπει το στοιχείο Python :/ κάποιον viewer για φωτογραφίες ποιον θα προτείνατε ? έχω βάλει το resco viewer αλλά δε μ'αρεσει το ότι έχει όλες τις φωτογραφίες χύμα, έγω θα ήθελα να του διαλέξω φάκελο να ανοίξει συγκεκριμένο!!
DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

βρήκα ένα vivaz ξεχασμένο σε ένα ταξί και ο ιδιοκτήτης δεν με πήρε ποτέ για να του το δώσω αλλά είναι κλειδωμένο και ο κωδικός δεν είναι 0000, μπορώ να κάνω κάτι;

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

βρήκα ένα vivaz ξεχασμένο σε ένα ταξί και ο ιδιοκτήτης δεν με πήρε ποτέ για να του το δώσω αλλά είναι κλειδωμένο και ο κωδικός δεν είναι 0000, μπορώ να κάνω κάτι;

βεβαίως και μπορείς, να πάρεις τηλ από τον κατάλογο του και κάποιον θα πετύχεις ώστε να βρει τον ιδιοκτήτη

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

βεβαίως και μπορείς, να πάρεις τηλ από τον κατάλογο του και κάποιον θα πετύχεις ώστε να βρει τον ιδιοκτήτη

 

μπορώ να δω τον κατάλογο σε κλειδωμένη συσκευή;

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να δω τον κατάλογο σε κλειδωμένη συσκευή;

βγάλε την κάρτα δες ποιας εταιρίας είναι και αν θες πήγαινε σε κάποιο κατάστημα τους και ρώτα τους αν μπορούν αυτοί να κάνουν κάτι ή μέσω της κάρτας ή μέσω emai, αλλιώς.....καλορίζικο :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

βγάλε την κάρτα δες ποιας εταιρίας είναι και αν θες πήγαινε σε κάποιο κατάστημα τους και ρώτα τους αν μπορούν αυτοί να κάνουν κάτι ή μέσω της κάρτας ή μέσω emai, αλλιώς.....καλορίζικο :)

 

επειδή σχεδόν σίγουρα δεν θα βρω τον ιδιοκτήτη, εδω δεν έψαξε να με βρει εκείνος, ξέρει κάποιος να μου πει πως θα παρακάμψω τον κωδικό κλειδώματος;

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...