Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.

Υπαρχει καποιος τροπος να κλειδωνει το κινητο οταν απαντας μια κληση και μιλας γιατι παταω την οθονη με το μαγουλο και τα δαχτυλα και πατιουνται ολες οι συντομευσεις που εχω βαλει στην οθονη. Να συμπληρωσω οτι χρησιμοποιω μονιμα το spb σαν shell. Αν ξερει κανεις αν υπαρχει αυτη η ρυθμιση και στο συγκεκριμενο shell ?

Ευχαριστω.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.

Υπαρχει καποιος τροπος να κλειδωνει το κινητο οταν απαντας μια κληση και μιλας γιατι παταω την οθονη με το μαγουλο και τα δαχτυλα και πατιουνται ολες οι συντομευσεις που εχω βαλει στην οθονη. Να συμπληρωσω οτι χρησιμοποιω μονιμα το spb σαν shell. Αν ξερει κανεις αν υπαρχει αυτη η ρυθμιση και στο συγκεκριμενο shell ?

Ευχαριστω.

 

Υπαρχει επιλογη εικονιδιου κλειδωματος. Συγκεκριμενα ειναι ενα λουκετο. Το πατας και κλειδωνουν η οθονη και τα πληκτρα. ;)

Παντως επειδη και εγω χρησιμοποιω πλεον το συγκεκριμενο προγραμμα (αλλα και χωρις αυτο) δεν αντιμετωπισα ποτε τετοιο θεμα. Υπαρχει αισθητηρας εγγυτητας για να μην υπαρχουν τετοια προβληματα. Σε σενα δεν λειτουργει ?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εμένα είναι branded vodafone (και δεν έχει παρουσιάσει κάπιο πρόβλημα ώστε να του κάνω κάτι) και μου δείχνει στο τέλος της κλήσης το χρόνο ομιλίας,μου φαίνεται υπάρχει κάποια ρύθμιση.Για δες ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ-ΡΥΘ.ΚΛΗΣΗΣ-ΕΜΦ.ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΚΛΗΣΗΣ(ΝΑΙ) ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΛΗΣΗΣ(ΕΝΕΡΓ)

Ευχαριστουμε!;)

Και εγω πιστευω οτι το android ειναι το λογισμικο του μελλοντος, λογω της κακης υποστηριξης του symbian και τις ασυμβατοτητες των εφαρμογων του αναλογα με την εκδοση, αλλα ακομα ειναι νωρις να επενδυσεις σε android. Ισως σε κανα χρονο και 2-3 εκδοσεις αργοτερα να εχουν διορθωθει τα bugs.

Αυτα πιστευω και γω και γιαυτο ξαναπηρα symbian. Οταν θα "στρωσει" λιγο το android τοτε μαλλον το επομενο κινητο μου θα ειναι με android.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αισθητηρας εγγυτητας για να μην υπαρχουν τετοια προβληματα. Σε σενα δεν λειτουργει ?

 

Oχι φιλε μου, κανεις λαθος, το vivaz δε διαθετει proximity sensor...

 

Edit: επειδη πηρα καμποσα pm για τα hd games, καντε λιγη υπομονη να απαντησει κανας mod για το rapidshare link αλλιως θα σας τα στειλω σε pm.

Υπομονη ομως να ανεβουν, ναι?

Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Oχι φιλε μου, κανεις λαθος, το vivaz δε διαθετει proximity sensor...

 

Ισως το μπερδεψα με το Ν97. Δεν προλαβαινω τωρα να ψαξω. Η ουσια ειναι πως δεν εχω τα προβληματα που εχει ο αλλος φιλος.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μόλις έγινα μέλος στο forum και θα ήθελα την βοήθειά σας για 2 θέματα που έχω με το vivaz pro.

1. Έκανα εγκατάσταση το NDrive με επιτυχία και δουλεύει κανονικά, αλλά όταν βγαίνω από την εφαρμογή το GPS παραμένει ενεργοποιημένο. Γνωρίζει κανείς πώς μπορεί να απενεργοποιηθεί και να μην είναι ενεργό συνέχεια;

2. Και δεύτερον και το πιο σημαντικό... Συνδέομαι στο WiFi του σπιτιού μου, δίνω το WEP κλειδί συνδέεται αλλά όταν πάω εκτέλεση περιήγης μου εμφανίζει μήνυμα "Internet Καμία απόκρισης πύλης". Ενώ όταν το δοκίμασα σε άλλο δίκτυο WiFI μπήκε κανονικά χωρίς πρόβλημα. Έχει κανείς καμία ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει..;

Link to comment
Share on other sites

1. Έκανα εγκατάσταση το NDrive με επιτυχία και δουλεύει κανονικά, αλλά όταν βγαίνω από την εφαρμογή το GPS παραμένει ενεργοποιημένο. Γνωρίζει κανείς πώς μπορεί να απενεργοποιηθεί και να μην είναι ενεργό συνέχεια;

Μαλλον δεν κλεινεις σωστα την εφαρμογη και μενει ανοιχτη.

Για να βγεις θα πατας "μενου" μετα "εξοδος".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

προέρχομαι από Nokia N95 8gb και μέχρι τώρα απέφευγα τα τηλέφωνα να είναι με touchscreen λόγω της εκτεταμένης εμπειρίας μου με pda.

 

Ετσι το Vivaz Pro εμφανίζεται ως μοναδική επιλογή γιατί έχω ανάγκη από μια μεγάλη οθόνη, e-reader, email client, GPS και καλό browser. Δυνητικά θα ήθελα να περάσω σε Android γιατί δεν είμαι πλήρως ικανοποιημένος από το Symbian αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι αξίζει το learning curve και δεν υπάρχει κάποια συσκευή με πληκτρολόγιο.

 

1. Με ανησυχεί όμως το γεγονός οτι σε reviews η touch οθόνη είναι resistive και αυτό εμφανίζεται ως μειονέκτημα. Υπερβολές ; Κάποιος παραπονέθηκε οτι το scrolling δεν είναι καλό.

2. H έλλειψη proximity sensor δημιουργεί προβλήματα;

3. Φορτωμένο το κινητό κολλάει; Το Ν95 με αρκετές φωτογραφίες μέσα κολλάει.

Edited by iwsif
Link to comment
Share on other sites

1) Ολα ειναι θεμα συνηθειας, εγω ειχα συνηθiσει σε αυτη την οθονη απο το 5800 που ειχα και επειδη δεν ηθελα να φυγω απο τετοιa οθονη και symbian πηρα το vivaz.

Δηλαδη αντι να ακουμπας εντελως το δαχτυλο, θα βαζεις και λιγο νυχι.:p

2) Αυτο για πυξιδα δεν ειναι? Δεν ξερω που αλλου χρησιμοποιειται, γιαυτο δεν ξερω αν μου λειπει.

3) Δεν εχω παρα πολλες φωτο αρα δεν ξερω, παντως με αυτα που εχω καλα παει.

Link to comment
Share on other sites

1. Με ανησυχεί όμως το γεγονός οτι σε reviews η touch οθόνη είναι resistive και αυτό εμφανίζεται ως μειονέκτημα. Υπερβολές ; Κάποιος παραπονέθηκε οτι το scrolling δεν είναι καλό.

2. H έλλειψη proximity sensor δημιουργεί προβλήματα;

3. Φορτωμένο το κινητό κολλάει; Το Ν95 με αρκετές φωτογραφίες μέσα κολλάει.

 

Λοιπον η αποψη μου ειναι η εξης:

 

1. H οθονη ειναι συνηθεια, και προσωπικα ξεπερασα οποιοδηποτε θεμα μεσα σε 1 μερα.Με την ολοκληρωση δε της βαθμονομησης απο το μενου μου φαινεται πολυ καλη για τα δεδομενα της κατηγοριας.

Ειναι οπως ολες οι αλλες resistive οθονες, δλδ ελαχιστα λιγοτερο δεκτικη απο τις capasitive, κατι που πλεον θα ελεγα οτι με εχει βολεψει κιολας διοτι μπορω να την "χαιδευω" ελαχιστα χωρις να διαβαζει εντολη, κατι πολυ χρησιμο για να γραψεις γρηγορα μνμ χωρις να σηκωνεις εντελως το δαχτυλο απο την οθονη.

 

2. Η ελλειψη proximity δε θα φανει πουθενα 100%. Ακριβως επειδη η οθονη ειναι resistive ο proximity ειναι αχρηστος.

 

3. Με την τελευταια αναβαθμιση και περιπου 120 εφαρμογες και παιχνιδια εγκατεστημενα (συνολικου ογκου 4.6gb περιπου) εχω ομαλοτατο scrolling και ομαλη σταδιακη μεταβαση αναμεσα στις οθονες αναμονης.

Χωρια που bootαρει σε χρονο ρεκορ για symbian. Μονο 24 δευτ. για να εμφανισει το pin + αλλα 17 για να bootαρει πληρως με την οθονη αναμονης sony-ericsson (ξερετε, αυτη την βαρια με τα 5 side scrolling tabs με τον κυματισμο) + ενα βαρυ theme. (Αυτο για να ειμαι ειλικρινης βελτιωθηκε πολυ με το debranding).

 

Το μονο θεμα που παρουσιαστηκε και δε ξερω τι φταει ειναι οτι πλεον παρατηρειται σπασιμο κινησης κατα την εγγραφη μεγαλων βιντεο σε μορφη hd, οπου πλεον "τρωει" γερα κολληματα και δε τα εκανε αρχικα

Απο την αλλη μπορει να φταει και η καρτα που ειχε μεσα (να ειναι αργη δλδ) η καποια εφαρμογη να καταναλωνει πορους.

Να σημειωσω εδω οτι εχω δοκιμασει κυριολεκτικα οτιδηποτε κυκλοφορει στο διαδικτυο για το κινητο, οποτε μαλλον ειναι γεματο υπολλειματα...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες 2 χάρες για όποιον έχει την καλοσύνη (και τον χρόνο)

 

1) Μπορεί κάποιος να μου στείλει το λινκ του φορουμ, για το πως θα κάνω sign εφαρμογές?

2) Θα ήταν εύκολο να μου στείλετε με πμ, ποιά είναι αυτά τα "μαγαζάκια"? Παντού μαγαζάκια ακούω, αλλα δεν έχω ιδέα για το ποιά είναι! Εγώ εδώ κοντά μόνο ένα περίπτερο έχω!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Το λουκετο ξερω οτι υπαρχει και πρεπει εγω να το παταω για να κλειδωνει. Εγω θελω να κλειδωνει μονο του, κατι το οποιο δεν κανει. Δεν ξερω αν υπαρχει καποια ρυθμιση. Προφανως αν εσενα κλειδωνει κατ'ευθειαν μολις απαντας τοτε υπαρχει ρυθμιση που το κανει αυτο. Αν καποιος ξερει ας απαντησει.

Εσυ που χρησιμοποιεις το spb δε βρηκες διαφορες με την προηγουμενη εκδοση (.295)? (την οποια παντως προηγουμενη θεωρω απειρως καλυτερη). Αυτη (.349) μου εμφανιζει προβλημα με το ρολοι το οποιο δε λειτουργει οταν ειναι κλειδωμενο το κινητο και επισης στις συντομευσεις που βαζεις μπροστα εχω βαλει να εμφανιζονται οι αναπαντητες και τα μυνηματα και εκεινα επισης οταν ειναι κλειδωμενο δε τα εμφανιζει σωστα. Μονο οταν ξεκλειδωσεις το τηλεφωνο επανερχεται το ρολοι στη σωστη ωρα και κοκκινιζουν οι συντομευσεις αν εχεις μυνημα ή κληση.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να μπορεί να μου πει που μπορώ να βρω τι νέα έκδοση spb shell tin 349 γιατί έχω την 295 ?

 

Επίσης όταν μιλάω άλλες φορές μου ανοίγει το NORMAL menu SE κλήσεων και άλλες φορές το menu κλήσεων του sbp shell, πως ρυθμίζεται αυτό κανείς καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια freeware έκδοση mobile office για view και edit αρχείων .xls, .doc και .ppt (τα .ppt όχι τόσο για edit όσο για view)...;;;

 

Κάποιος...;;;

 

:dance:

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το έχω ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ και παλιότερα

ακόμα και μετά από update σε vivaz φιλου δεν μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ μέσω wind Internet

10 τηλέφωνα στην wind

10 στην Sony ericson

100 μηνύματα ρυθμίσεων από wind και Sony

προσπάθεια από μενού τηλεφώνου να κατεβάσει της ρυθμίσεις μόνο του

τίποτα δεν έπιασε

manual που δοκίμασα να περάσω ...δεν κράταγε την πόρτα στις προχωρημένες γιατί θέλει και ip ......εκτός gint κλπ

Τελικά δουλεύει το ρημάδι ? δεν υπάρχει κάποιος με vivaz και wind ιντερνετ να μας πει τι έκανε ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το έχω ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ και παλιότερα

ακόμα και μετά από update σε vivaz φιλου δεν μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ μέσω wind Internet

10 τηλέφωνα στην wind

10 στην Sony ericson

100 μηνύματα ρυθμίσεων από wind και Sony

προσπάθεια από μενού τηλεφώνου να κατεβάσει της ρυθμίσεις μόνο του

τίποτα δεν έπιασε

manual που δοκίμασα να περάσω ...δεν κράταγε την πόρτα στις προχωρημένες γιατί θέλει και ip ......εκτός gint κλπ

Τελικά δουλεύει το ρημάδι ? δεν υπάρχει κάποιος με vivaz και wind ιντερνετ να μας πει τι έκανε ?

 

Τι να σου πω φίλε μου; Με voda,q και wind που έχω δοκιμάσει δουλευει κανονικά και με τη πρώτη χωρις προβλημα

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το έχω ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ και παλιότερα

ακόμα και μετά από update σε vivaz φιλου δεν μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ μέσω wind Internet

10 τηλέφωνα στην wind

10 στην Sony ericson

100 μηνύματα ρυθμίσεων από wind και Sony

προσπάθεια από μενού τηλεφώνου να κατεβάσει της ρυθμίσεις μόνο του

τίποτα δεν έπιασε

manual που δοκίμασα να περάσω ...δεν κράταγε την πόρτα στις προχωρημένες γιατί θέλει και ip ......εκτός gint κλπ

Τελικά δουλεύει το ρημάδι ? δεν υπάρχει κάποιος με vivaz και wind ιντερνετ να μας πει τι έκανε ?

 

Κανε ενα update να στρωσει...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα με το ακουστικό (κλασικό όχι bluetooth). Ακούγοντας κάποια μέρα ραδιόφωνο το τηλέφωνο κόλλησε και μετά από λίγο επανήλθε μόνο του.

 

Από τότε όταν με καλούν και έχω πάνω τα ακουστικά το τηλ. δεν χτυπάει . Εμφανίζει τα στοιχεία του ατόμου που με καλεί αλλά τίποτα παραπάνω. Όταν με καλούν και δεν έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά χτυπά κανονικά.

 

Ξέρει κανείς αν και πως μπορεί να διορθωθεί χωρίς αναβαθμίσεις και ιστορίες?

 

(Συγγνώμη αν έχει ήδη αναφερθεί. Διάβασα τις πρώτες 11 σελίδες του τόπικ αλλά δεν έβγαλα άκρη)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβασα ενα ποστ στο τοπικ του σατιο που λεει οτι κανοντας debranding χανεται η εγγυηση.

Ξερει κανεις τπτ παραπανω? Επισης οποιος το θεωρει λογικο παρακαλω ας το αιτιολογησει κιολας.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι λενε οτι χανεται η εγγυηση, τωρα τιποτα παραπανω δεν ξερω γιατι ηθελα να το αλλαξω και γω αλλα ειδα οτι εκτος απο κατι εικονες της κοσμοτε και κατι ρυθμισεις το κινητο ειναι κανονικο και δεχεται τα κανονικα updates και γιαυτο δεν το πειραξα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι λενε οτι χανεται η εγγυηση, τωρα τιποτα παραπανω δεν ξερω γιατι ηθελα να το αλλαξω και γω αλλα ειδα οτι εκτος απο κατι εικονες της κοσμοτε και κατι ρυθμισεις το κινητο ειναι κανονικο και δεχεται τα κανονικα updates και γιαυτο δεν το πειραξα.

 

Μοιαζει αλλα δεν ειναι...Ειδικα της vodafone εχει μεγαλες διαφορες απο χθες που δουλεψα λιγο ενος γνωστου...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα. ενω συνδεομαι κανονικα μεσω του wifi μου δεν συνδεεται με τιποτα στο internet. Με το λαπτοπ δεν εχω κανενα προβλημα. καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Το λουκετο ξερω οτι υπαρχει και πρεπει εγω να το παταω για να κλειδωνει. Εγω θελω να κλειδωνει μονο του, κατι το οποιο δεν κανει. Δεν ξερω αν υπαρχει καποια ρυθμιση. Προφανως αν εσενα κλειδωνει κατ'ευθειαν μολις απαντας τοτε υπαρχει ρυθμιση που το κανει αυτο. Αν καποιος ξερει ας απαντησει.

Εσυ που χρησιμοποιεις το spb δε βρηκες διαφορες με την προηγουμενη εκδοση (.295)? (την οποια παντως προηγουμενη θεωρω απειρως καλυτερη). Αυτη (.349) μου εμφανιζει προβλημα με το ρολοι το οποιο δε λειτουργει οταν ειναι κλειδωμενο το κινητο και επισης στις συντομευσεις που βαζεις μπροστα εχω βαλει να εμφανιζονται οι αναπαντητες και τα μυνηματα και εκεινα επισης οταν ειναι κλειδωμενο δε τα εμφανιζει σωστα. Μονο οταν ξεκλειδωσεις το τηλεφωνο επανερχεται το ρολοι στη σωστη ωρα και κοκκινιζουν οι συντομευσεις αν εχεις μυνημα ή κληση.

 

Φιλε μου, δεν εχω κοιταξει αν το spb, εχει επιλογη για αυτοματο κλειδωμα. Εχει ομως τετοια ρυθμιση με χρονικη παραμετρο το τηλεφωνο. Αν το ρυθμισεις απο εκει φανταζομαι οτι θα το κρατα ακομη και αν εχεις απο πανω το spb. Τωρα προσεξα οτι μιλας για κλειδωμα οταν μιλας. Οχι δεν υπαρχει τετοια ρυθμιση αλλα απο οτι ξερω (και προσωπικα και γενικα) δεν υπαρχει τετοιο θεμα. Σε τελικη αναλυση αν εχεις τετοιο προβλημα υπαρχει και το hands-free.;)

 

δεν ειχα χρησιμοποιησει προηγουμενη εκδοση και ετσι δεν μπορω να συγκρινω. Ολα οσα αναφερεις ομως ετσι συμβαινουν και προφανως ειναι καποια bugs που θα διορθωθουν σε επομενες εκδοσεις.

 

 

Οσον αφορα στο debranding που γραφεται παραπανω δεν υπαρχει κανενα θεμα. Για οτιδηποτε χρειαστει στη συσκευη σας μετα την αγορα της απο οπουδηποτε και αν την αγορασατε, θα πρεπει να απευθεινθειτε στην SE. Το σερβις λοιπον της SE ασχολειται με την συσκευη σας και δεν εχει κανενα προβλημα αν η συσκευη σας φοραει λογισμικο της wind vodafone cosmote η της SE. Η εγγυηση ισχυει ακομη και για συσκευες αγορασμενες εκτος Ελλαδας υπο την προυποθεση οτι δεν εχει γινει αλλαγη product code.

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...