Jump to content

[Εφαρμογή] Εορτολόγιο WM 6.5 CHome (Titanium)


WindowsNT
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το γνωστό εορτολόγιο σε CHome μορφή. Δεν έχει όλες τις δυνατότητες του κλασσικού εορτολογίου αλλά σιγά σιγά όταν υπάρχει χρόνος θα το ανανεώνω.

 

1. License Agreement

 

a ) Η Microsoft δεν έχει δώσει επίσημα τον τρόπο για κατασκευή CHome plugins - ώς εκ τούτου το πρόγραμμα δουλεύει αποκλειστικά βασισμένο στην εμπειρία των προγραμματιστών πάνω στο θέμα.

b) Για την αλλαγή των layouts απαιτείται η εγγραφή των template στην rom.

 

Κατά συνέπεια

1. Καμία απολύτως ευθύνη για την ζημιά που μπορεί να προκληθεί στο τηλέφωνό σας.

2. Καμία απολύτως εγγύηση καλής λειτουργίας.

3. Καμία απολύτως επίσημη υποστήριξη. Οταν έχω χρόνο και βάση των μυνημάτων που θα στέλνετε στο forum θα κάνω update.

 

 

2. Κατέβασμα

http://www.turboirc.com/eortologio -> Download CHome

Προς το παρόν υπάρxει μόνο σε EXE και μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε. Βάλτε το π.χ στο \My Documents και τρέξτε το.

 

3. Εγκατάσταση

Βήμα 1: Εγκατάσταση των layout. Το πρόγραμμα θα δημιουργήσει ένα αρχείο στο \My documents π.χ. Titanium_240x320.cpr. Αυτό το αρχείο θα πρέπει να το βάλετε στην θέση του παλιού μέσα στο \Windows με resco, αφού πρώτα απενεργοποιήσετε το Titanium (Settings->Home/Today->Items->"Windows Default" = off) και αφού φυσικά κάνετε το παλιό backup. Μετά που το βάζετε ξαναενεργοποιείτε το titanium.

 

Βήμα 2: Δημιουργία Registry Keys τα οποία κάνουν το Titanium να εμφανίσει το εορτολόγιο στη λίστα. Προς το παρόν δίνονται οι εορτές και τα γενέθλια των φίλων σας. Με αυτήν την επιλογή επίσης το εορτολόγιο μπαίνει στο startup. Οι εορτές ανανεώνονται κάθε φορά που εκκινείτε την συσκευή σας ή όταν κάνετε κλικ στο εορτολόγιο αφού έχει αλλάξει η μέρα.

 

4. Απεγκατάσταση.

Βήμα 1 : Καταστροφή των registry keys - > βγάζει το εορτολόγιο από την λίστα

Βήμα 2 : Καταστροφή του layout, ξαναφτιάχνει πάλι το Titanium_240x320.cpr το οποίο πρέπει να επαναφέρετε όπως προηγουμένως.

 

Καλή συνέχεια,

Μ.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο Ομνια 2 η το πρώτο?

Παιζει σε WVGA? σε 480χ800?

Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος.

 

Μπράβο σου φίλε για την δουλειά που έκανες αν και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

σε ομνια 1 το δοκιμασα

τελικα κρασαρισε με το τιτανιουμ κ το εβγαλα

υπαρχει ασυμβατοτητα με titanium weather :(

Η ζωη ειναι ωραια
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί κάποιος από αυτούς που το έχουν εγκαταστήσει να παραθέσει ένα screenshot για να καταλάβω πώς φαίνεται στην οθόνη?

 

Παρότι έχω ακόμη τα 6.1 (και όχι τα 6.5) είμαι περίεργος να δω την εμφάνιση του εορτολόγιου!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τελικα εχει προβλημα συμβατοτητας με το clauncher

οταν εχεις το ενα δεν παιζει το αλλο.

καποια ιδεα για λυση?

Η ζωη ειναι ωραια
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ωραιοτατο!Στο glofiish-ακι μου παιζει μια χαρα με τη rom 6.5 απο ERICKWILL.

 

υπαρχει τροποςνα εχουμε το titanium σε ελληνικα?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.σορρυ,ειχα αγνοια της τροποποιησης...σορρυ και για την off topic ερωτηση...ο ενθουσιασμος του νεου βλεπετε!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
υπαρχει τροποςνα εχουμε το titanium σε ελληνικα?

 

Αυτό δεν έχει σχέση με την εφαρμογή για την οποία συζητάμε εδώ. Ας μην βγαίνουμε off topic.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα! το έβαλα στο omnia ii μου και μου κάνει ένα μικρό προβληματάκι.Για να μην σας το εξηγώ γιατί ειναι δύσκολο και θα σας μπερδέψω, επισυναπτω ένα screen capture. Ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω?

http://i23.photobucket.com/albums/b376/garbofanoula/CapScr0001.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υποθέτω ότι πρέπει να οφείλεται στο γεγονός ότι η συσκευή σου φοράει WM6.5.X λειτουργικό και ενδεχομένως να υπάρχει ασυμβατότητα μιας και η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι φτιαγμένη για WM6.5 λειτουργικό. Ας περιμένουμε βέβαια και την τοποθέτηση του developer.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.

 

Καταρχάς δεν πιστεύω να υπάρχει διαφορά μεταξύ 6.5 και 6.5.Χ εξάλλου και εγώ 6.5.Χ έχω. Το πρόβλημα είναι ότι το εορτολόγιο για CHome, όπως και κάθε άλλη εφαρμογή για CHome βασίζεται σε μη τεκμηριωμένες πρακτικές διότι πολύ απλά η MS δεν έχει δώσει σχετικές οδηγίες σε μας για το πώς να φτιάχνουμε CHome plugins.

 

Επομένως δεν μπορώ να βοηθήσω "επιστημονικά" διότι ούτε εμάς μας βοηθάνε στα σχετικά forums.

 

Από εκεί και ύστερα εμπειρικά μπορώ να σου πώ ότι σε μερικές ROMS έχω δεί προβλήματα "οθόνης" σαν το screenshot, σε άλλες όχι. Δεν ξέρω τι να υποθέσω και δεν ξέρω αν έχει και αξία να συζητάμε πάνω στο 6.5 διότι από το στιγμή που θα βγεί το 7 (το οποίο δεν είναι συμβατό με οτιδήποτε έτρεχε σε 6.χ) θα αλλάξουν πολλά δεδομένα.

 

Μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ρε παιδια,

στο Diamond ειχα καλομαθει με το εορτολογιο μεσα στο SecondToday (μαζι με αλλα χρησιμα, πχ μετρητη & καταγραφη κλησεων, ανατολη, δυση, φεγγαρι, κλπ). Μου κανει εντυπωση ποσο 'στεγνο' ειναι το HD2 απο utilities ή ποσο 'αγουρες' ειναι ακομα!

 

WindowsNT, μη με παρεξηγησεις - εκτιμω την προσφορα σου. Αλλά τι ειναι το Titanium και το CHome; Τα layouts; Αν δεν βαλω Resco Explorer, πώς να σβησω αυτο το cpr αρχειο. Αντε να μπω στο registry να πειραξω τα κλειδια. Τεκμηριωση για το τι κανει το Εορτολογιο περα απο ενα screenshot δεν υπαρχει.

 

Τερμα η μουρμουρα

:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ναι τα layouts είναι.

 

1. Οτι μας λέει η MS σου λέμε. Δεν υπάρχει "official" τρόπος εγκατάστασης.

 

2. Τεκμηρίωση δεν νομίζω ότι χρειάζεται, δείχνει τις εορτές :)

 

3. Δεν ασχολούμαι πλέον παρά ελάχιστα με το πεθαμένο WM. Το android είναι το μέλλον. Σας συμβουλεύω να φύγετε από τα WM τα οποία θα πεθάνουν οριστικά μόλις βγεί η 7.0

 

 

Μ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...