Jump to content

N900 : Απομακρυσμένος έλεγχος του υπολογιστή μας


observer10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον εδω ποσταρω ενα θεμα μηπως καταφερει κανενας μας και δωσει εναν πληρη οδηγο για το πως μπορουμε να χρησιμοποιησουμε την εφαρμογη rdesktop (remote desktop)

https://garage.maemo.org/frs/?group_id=214

 

Εγω δεν εχω ξανακανει κατι παρομοιο,εφτασα μεχρι την εγκατασταση στο κνητο.

 

Δηλαδη θα εκτιμουσα αν με βοηθουσε καποιος να φτιαξω server στο pc (windows xp) και να συνδεθω.

Παραθετω screenshot και βιντεο

EDIT

Τελικα τα καταφερα με ενα οδηγο που βρηκα στο maemo talk :

1 - set a static ip to your pc in your LAN See here

 

2 - Disable firewall on pc or allow remote desktop port 3389 See here

 

3 - Set password to your acocunt on your pc and make it member of Administrator See here

 

4- Go to your router's management page and forward remote desktop port to your computer's new static ip See here

 

5 - Enambe remote desktop on your pc See here

 

6 - Start Rdesktop 1.7 package on your N900 and type your computers internet ip you can get it from a site like whatismyip.org

 

For easy use see if your router supports http://www.dyndns.com/ . If it does just open a free account and you won't need to remember your pc's ip all the time

 

πηγη:http://talk.maemo.org/showthread.php?t=33770&page=17

 

Μπαινω μονο μεσω του ασυρματου δικτυου προς το παρον ,..κατι παιζει με το dns που χρησιμοποιει η forthnet .το ψαχνω και ενημερωνω.

Edited by Superuser
Νεο
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα,οταν δινω την ip του pc στο δικτυο μου (του σπιτιου) συνδεεται μια χαρα,οταν ομως δινω την ip του υπολογιστη στο internet μου βγαζει network error.εχει κανεις την λυση?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα,οταν δινω την ip του pc στο δικτυο μου (του σπιτιου) συνδεεται μια χαρα,οταν ομως δινω την ip του υπολογιστη στο internet μου βγαζει network error.εχει κανεις την λυση?

Καθυστερημένη η απάντηση, αλλά τώρα είδα την ερώτηση:

 

Όταν δίνεις την ip του υπολογιστή στο internet, πώς είναι συνδεδεμένο στο n900 σου στο internet? Με wifi στο σπιτικό σου δίκτυο ή με 3g/gprs?

Link to comment
Share on other sites

Καθυστερημένη η απάντηση, αλλά τώρα είδα την ερώτηση:

 

Όταν δίνεις την ip του υπολογιστή στο internet, πώς είναι συνδεδεμένο στο n900 σου στο internet? Με wifi στο σπιτικό σου δίκτυο ή με 3g/gprs?

 

Με wifi.Ωστοσο το εχω δοκιμασει και σε σπιτι φιλου μου(απο αλλο δηλαδη) αλλα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγκατεστησα το vnc viewer στο Ν900 και λειτουργει μια χαρα οταν κανω συνδεση απο το wifi στο σπιτι μου.Οταν ομως προσπαθω να συνδεθω μεσω 3g μου βγαζει μηνυμα οτι δεν μπορει να συνδεθει στο server.Ξερει κανενας τι πρεπει να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το vnc viewer στο Ν900 και λειτουργει μια χαρα οταν κανω συνδεση απο το wifi στο σπιτι μου.Οταν ομως προσπαθω να συνδεθω μεσω 3g μου βγαζει μηνυμα οτι δεν μπορει να συνδεθει στο server.Ξερει κανενας τι πρεπει να κανω;

 

Νομίζω ότι δεν υποστηρίζει over the internet αλλά μόνο τοπικά. Δοκίμασα το rdesktop που είναι για αυτή τη δουλειά αλλά δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει σε windows 7 που έχω.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρηκα.Απλα η ip που του εδινα ηταν η lan ip οποτε δεν μπορουσε να δουλεψει με το 3g.Πρεπει να του δωσεις την public ip και να ανοιξεις το port στο router.Δουλευει μια χαρα.:)
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρηκα.Απλα η ip που του εδινα ηταν η lan ip οποτε δεν μπορουσε να δουλεψει με το 3g.Πρεπει να του δωσεις την public ip και να ανοιξεις το port στο router.Δουλευει μια χαρα.:)

 

Ποια πόρτα άνοιξες;

 

edit: Τα κατάφερα κι εγώ:)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Την 5900.Αλλα πρακτικα το προγραμμα δε θα μπορει να λειτουργησει μεσω 3g αν δεν εχεις αγορασει απο τον provider σου static ip,σωστα;

 

Χρησιμοποιώ static ip μέσω dyndns.com, δωρεάν φυσικά.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα αυτο,θα του ριξω μια ματια.Ευχαριστω;).

 

Φτιάχνεις ένα host με όνομα πχ joker7.freehost.com, βάζεις το προγραμματάκι που σου δίνει στο pc σου και κάθε φορά που αλλάζει ip το ρουτερ σου κάνει συγχρονισμό με τον host. Οπότε η ip σου είναι πάντα το joker7.freehost.com.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...