Jump to content

[Ρυθμίσεις] Hotmail


Cavaradossi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας.και μη με παροτρινεται να κοιταξω αλλου η να ψαξω να το βρω μονη γιατι μαλλον θα το εχω κανει ηδη.

παρακαλω για την βοηθεια σας οποιος γνωριζει.

εχω 2 λογαριασμους.ο ενας ειναι hotmail και εκτος απο μερικες περιπτωσεις που δεν μου ερχονται τα email οταν συνδεομαι με wifi λογω οτι ''δεν βρεθηκε διακομιστης εξερχομενων μηνυματων με το ονομα pop3.live.com'' κατα τα αλλα κουτσα στραβα τα παιρνω.

τωρα...εχω κι αλλον εναν λογαριασμο ο οποιος ειναι otenet.gr και εδω ειναι το προβλημα.δεν μπορω να παρω email.θα ηθελα λοιπον καποιος να με βοηθησει τι πρεπει να συμπληρωσω εκει που λεει ''διακομιστης εισερχομενης αλληλογραφιας ονομα host'',καθως επισης και εκει που λεει ''διακομιστης εξερχομενης αλληλογραφιας SMTP ''

και εκει που λεει αλλοι διακομιστες SMTP βαζω ναι στους αλλους η οχι??

εχω πολλες αποριες το ξερω αλλα παιδια δεν αντεχω αλλο!!:(

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας.και μη με παροτρινεται να κοιταξω αλλου η να ψαξω να το βρω μονη γιατι μαλλον θα το εχω κανει ηδη.

παρακαλω για την βοηθεια σας οποιος γνωριζει.

εχω 2 λογαριασμους.ο ενας ειναι hotmail και εκτος απο μερικες περιπτωσεις που δεν μου ερχονται τα email οταν συνδεομαι με wifi λογω οτι ''δεν βρεθηκε διακομιστης εξερχομενων μηνυματων με το ονομα pop3.live.com'' κατα τα αλλα κουτσα στραβα τα παιρνω.

τωρα...εχω κι αλλον εναν λογαριασμο ο οποιος ειναι otenet.gr και εδω ειναι το προβλημα.δεν μπορω να παρω email.θα ηθελα λοιπον καποιος να με βοηθησει τι πρεπει να συμπληρωσω εκει που λεει ''διακομιστης εισερχομενης αλληλογραφιας ονομα host'',καθως επισης και εκει που λεει ''διακομιστης εξερχομενης αλληλογραφιας SMTP ''

και εκει που λεει αλλοι διακομιστες SMTP βαζω ναι στους αλλους η οχι??

εχω πολλες αποριες το ξερω αλλα παιδια δεν αντεχω αλλο!!:(

 

Από τη σελίδα που σου παρέθεσε ο trackera:

 

Στο πεδίο Ο Διακομιστής Εισερχόμενης Αλληλογραφίας είναι [My Incoming Mail Server is] επιλέγετε POP3. Στο πεδίο Διακομιστής Εισερχόμενης Αλληλογραφίας [incoming mail (POP3) server] συμπληρώνετε τον incoming mail server του OTE που είναι mail.otenet.gr και στο πεδίο Διακομιστής Εξερχόμενης Αλληλογραφίας [Outgoing Mail (SMTP) Server] συμπληρώνετε τον outgoing mail sever της ΟΤΕnet που είναι mailgate.otenet.gr και πατήστε Επόμενο (Next).

 

Στους άλλους διακομιστές πρέπει να πεις ναι αν η otenet (αυτό δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχω αυτό τον πάροχο, ίσως κάποιος άλλος μπορεί να στο επιβεβαιώσει) δεν επιτρέπει να στείλεις mail μέσα από το δικό της διακομιστή όταν είσαι συνδεδεμένη σε άλλο πάροχο (αυτό λέγεται 'relaying'). Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να δηλώσεις και κάποιο SMTP διακομιστή που να δέχεται εξωτερικές συνδέσεις.

 

Αλλά λύσε πρώτα το θέμα του να λαμβάνεις mail και να στέλνεις όταν είσαι σε δίκτυο otenet και το άλλο πρόβλημα εφόσον υπάρχει το λύνεις αργότερα.

 

Υ.Γ. Θα έχεις αντιληφθεί βέβαια ότι είμαστε σε λάθος topic για την απορία που έχεις, οπότε πρέπει κάποιος moderator να μας μετακινήσει κατάλληλα!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω παρα πολυ για τη γρηγορη απαντηση σου τα εκανα ολα ετσι οπως τα ειπες αλλα και παλι μου λεει ''δεν ειναι δυνατη η ληψη αλληλογραφιας απετυχε η συνδεση με το διακομιστη mail.otenet.gr

 

to ssl πρεπει να το εχω ενεργοποιημενο?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

to ssl πρεπει να το εχω ενεργοποιημενο?

 

Από ότι βλέπω στη σελίδα της otenet που σου έστειλε o trackera, όχι δεν χρειάζετα SSL.

 

Ελπίζω κάποιος που έχει otenet να σου δώσει πιο συγκεκριμένη κατεύθυνση αν δεν λυθει τώρα.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα...οτι ακριβως ειπες...εβγαλα και το ssl και τιποτα...παλι λεει απετυχε η συνδεση με το διακομιστη mail.otenet.gr........
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα...οτι ακριβως ειπες...εβγαλα και το ssl και τιποτα...παλι λεει απετυχε η συνδεση με το διακομιστη mail.otenet.gr........

 

Διάβασε εδώ (παλιότερες συζητήσεις εδώ στο forum).

 

Αν δεν δουλέψει και αυτό, παραιτούμαι και σε παραπέμπω σε άλλο συνάδελφο πιο έμπειρο περί την otenet

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το HotMail / Live που έχω περάσει στη συσκευή της συζύγου μου και στο δικό μου δουλεύει απροβλημάτιστα :) (Στέλνουμε και λαμβάνουμε χωρίς προβλήματα)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σωθει παντως με την εφαρμογη Mbox Mail η οποια συγχρονιζει τελεια το Hotmail και τα Contacts και ειναι πολυ γρηγορο.

Αν εχεις JB συσκευη θα τη βρεις στα γνωστα μαγαζακια ;)

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο θυμάμαι διακομιστής της otenet είναι mailgate.otenet.gr και όχι mail.otenet.gr (και για εισερχόμενο αλλά και για εξερχόμενο διακομιστή).
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο θυμάμαι διακομιστής της otenet είναι mailgate.otenet.gr και όχι mail.otenet.gr (και για εισερχόμενο αλλά και για εξερχόμενο διακομιστή).

 

Μάλλον λάθος θυμάσαι :)

 

Διακομιστής εισερχόμενης αλληλογραφίας (Incoming Mail Server POP3)	[b]mail.otenet.gr[/b]
Διακομιστής εξερχόμενης αλληλογραφίας (Outgoing Mail Server SMTP)	[b]mailgate.otenet.gr[/b]

 

Αν και η λύση δεν είναι αυτή για το θέμα , αν αναφέρεσαι γι αυτό ;)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Προσωπικά το HotMail / Live που έχω περάσει στη συσκευή της συζύγου μου και στο δικό μου δουλεύει απροβλημάτιστα :) (Στέλνουμε και λαμβάνουμε χωρίς προβλήματα)

 

πλέον το hotmail υποστηρίζει active sync και δεν χρειάζεται το mbox

υποστηρίζει και push και δεν χαλάει την μπαταρία .

και εκτός αυτού η εφαρμογή της apple για το mail συνεργάζεται με όλες τις άλλες μια χαρα

 

πήγαινε settings

mail contacts calendars

σβήσε το παλιό απαρχαιωμένο pop3 account του hotmail

πρόσθεσε ένα νέο

διάλεξε exchange

στο domain αστο κενό

στο username βάλε το μειλ σου

πατώντας next θα σου βγάλει άλλο ένα πεδίο server

εκει γράφεις m.hotmail.com

και τελείωσε

μην ξεχάσεις να ενεργοποιησεις τα push

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...