Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δοκίμασε να το πας και σε το laptop σε ένα μαγαζι επισκευής laptop να σου που τι έχει ακριβώς και να μην είσαι στο περίπου . Υπάρχουν αρκετά που κάνουν δωρεάν έλεγχο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα τη βοήθειά σας περί θυρών usb στο λάπτοπ που έχω.

Λοιπόν παρατήρησα σε κάποιες μεταφορές αρχείων περiπου 2GB σε στικάκι που υποστηρίζει usb 2.0 και το λάπτοπ επίσης, ότι πιάνει ταχύτητα 5,5ΜΒ/sec. Το δοκιμάζω και στις απλές θύρες usb και πιάνει την ίδια ταχύτητα. Επίσης τσέκαρα και με άλλα στικάκια και δεν είδα διαφορά στις ταχύτητες....

Είναι φυσιολογικό αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

τι μέγιστες ταχύτητες σου δίνει το στικάκι στα χαρακτηριστικά του; drivers έχεις κανονικά για τις θύρες ; όχι δεν είναι φυσιολογικό usb2 με άλλες θύρες ίδια ταχύτητα (θεωρητικά).
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "απλές" θύρες usb τι εννοείς? (Πόσο παλιό είναι το μηχάνημα και παίζει να έχει usb1?) Όσο για τις ταχύτητες φυσιολογικό θα είναι αν αυτό είναι το μαξ που δίνει ο κατασκευαστής. Και με μια ματιά στην αγορά αυτά που κυκλοφορούν πιο πολύ σε usb2 πάνω κάτω στα 5mb/s δίνουν στις προδιαγραφές. Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη έκανα λάθος. Το λάπτοπ μου έχει 4 θύρες usb 2.0 και γι' αυτό μου έδινε τις ίδιες ταχύτητες στο στικάκι, ενώ νόμιζα πως μία θύρα είχε usb 2.0 :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τσεκάρεις ταχύτητες στο site του κατασκευαστή ή σε ένα site που να πουλάει το ίδιο μοντέλο να δεις πληροφορίες. Και αν θες έχει και προγραμματάκια που κάνουν τεστ τις ταχύτητες από usb flash drives.
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα τα στικάκια στα σάιτ κατασκευαστών σχεδόν την ίδια ταχύτητα δίνουν 7ΜΒ/δευτ. . Βέβαια εγώ μέχρι 5,5ΜΒ έχω πιάσει, φαντάζομαι οι ταχύτητες των κατασκευαστών θα είναι ονομαστικές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα λαπτοπ hp 8giga ram Intel i7 2giga graphics αλλα εδώ και πολυ καιρό εμφανίζει σφάλμα στο σκληρό δίσκο. Και ζεσταίνεται παρά παρά πολυ...

 

Σκέφτομαι να βάλω έναν ssd αλλα επειδή το λαπτοπ μάλλον θα λειτουργεί μονο για Ίντερνετ τι ssd να βάλω ? με ποσά giga θα ειμαι οκ ?

Επίσης για το θεμα της θερμοκρασίας εχει κάποιος να πει κάτι ? ανεβάζει θερμοκρασία απο την στιγμή που ανοίγει και ζεματάει ...

Θα μπορούσε να έρθει σε κατάσταση να λειτουργεί οκ και γιατί όχι να παίζω και κανενα παιχνιδάκι εκει ? η χλωμό ?

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να καθαρίσεις τους αεραγωγούς με πεπιεσμένο αέρα. Καλύτερα θα ήταν να βγάλεις και το καπάκι για να γίνει πιο σωστή δουλειά. Έχει πιάσει σκόνη και χνούδια γι αυτό ανεβάζει θερμοκρασία.
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξες καπάκι και φύσηξες; Πάντως οι θερμοκρασίες δεν έχουν σχέση με το δίσκο που λες. Ακόμα και ένα δίσκος λίγο πριν το τέλος του, δεν είναι αιτία για υψηλές θερμοκρασίες. Τον καθαρισμό με πεπιεσμένο αέρα πρέπει να το κάνεις 1 φορά το χρόνο. Από κει και πέρα αν θες να το προχωρήσεις λίγο ακόμα, και πιάνουν τα χέρια σου, μπορείς να αφαιρέσεις τον επεξεργαστή και να ανανεώσεις την θερμοαγώγιμη πάστα που έχει. Έτσι θα πετύχεις την καλύτερη δυνατή απαγωγή θερμότητας. Επιπροσθέτως μπορείς να αντικαταστήσεις και το coolerκι. Δηλαδή να αγοράσεις ένα ίδιο από το eBay και να το βάλεις επάνω.
Link to comment
Share on other sites

Για τις θερμοκρασίες γνωρίζω πως δεν ευθύνεται ο δίσκος.. Απλά ανέφερα πως βγαζει σφάλμα ο δίσκος και πρέπει να αλλαχτεί όπως και να εχει...

Αυτο για την πάστα το έχω σκεφτεί και εγω... Μπορείς αν δεν σε βάζω σε κόπο να μου ποστάρεις ένα λινκ απο καποιο ελληνικό e shop? Exei διαφορετικά είδη πάστας η ειναι όλα ένα ?

Όσο για τον δίσκο ποσό λες να χρειάζομαι μίνιμουμ δεδομένου ότι δεν θα κατεβάσω σχεδόν τιποτα και απλά θα μπαίνει ΝΕΤ ...?

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη πάστα είναι η Arctic Silver 5.

http://www.e-shop.gr/arctic-silver-5-thermal-paste-p-PER.650417

 

Τώρα για δίσκο εξαρτάται τις ανάγκες σου. Εγώ στο λάπτοπ μου προτιμώ να έχω 2 δίσκους. Έναν 80άρη SSD για το λειτουργικό και τα προγράμματα, και στη θέση του DVD player έχω βάλει μια θήκη για SATA σκληρό (το έχω βγάλει το player εννοείται) και έχω βάλει έναν απλό σκληρό 1GB για τις ταινίες που κατεβάζω. Πάντως οι ssd είναι φτηνοί πια, και αν δε σε ενδιαφέρει η χωρητικότητα αλλά η ταχύτητα μπορείς να βρεις και με κάνα 60-80άρι ευρώ. Ρίξε και εσύ μια ματιά γιατί εγώ τα έχω αφήσει.

Link to comment
Share on other sites

Update !

To άνοιξα εντελώς και έλυσα τα παντα.. Έβγαλα εντελώς ψυκτρα την άνοιξα κιόλας και έβγαλε απο μέσα της Παναγίας τα μάτια παλι... Ήδη βλέπω διαφορα πάντως.. Αρχικά το ανεμιστηράκια δεν ακούγεται καθόλου ενώ πριν εκανα πραγματικά φασαρία και απο το πρωτο πεντάλεπτο πετούσε κοφτό αέρα.. Ενώ τώρα πετάει σχεδον δροσερό...

Η πάστα θελει σίγουρα αλλαγή όποτε θα προβώ και σε αυτή τη διαδικασία μέσα στο επόμενο χρονικό διάστημα . Κάπου ειχα δει πως για να αφαιρέσεις την πάστα θελει ένα ειδικό υγρό κλπ.. Ξέρει κανεις κάτι ?

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά εγώ χρησιμοποίησα διαλυτικό νυχιών, από αυτό που ξεβάφουν οι γυναίκες τα νύχια τους. 2 φορές έκανε τη δουλειά του. Και βαμβάκι για να μη χαράξω τίποτα ευαίσθητο.
Link to comment
Share on other sites

To καλύτερο διαλυτικό είναι η ισοπροπυλική αλκοόλη. Τη βρίσκεις στα φαρμακεία.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με μια χαρτοπετσετα βγαινει η παστα και αν εχει ξεραθει παρα πολυ με ενα χοντρο χαρτονακι ή με ψηλο κατσαβιδακι μπορεις να βγαλεις τα υπολειμματα χωρις κανενα προβλημα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ισοπροπιλικη αλκοόλη λοιπόν... Τέλεια εχουμε σε αφθονία στην δουλειά...γιατί σε φαρμακείο βλέπω να χτυπάει σίγουρα κανενα δεκάρι και βάλε...

Σίγουρα πάντως πρώτα θα το τρίψω λιγο γιατί ειναι καταξεραμενη η άτιμη η πάστα... 4 χρόνια δούλευε με δούμε θερμοκρασίες το τέρας και τα πρώτα 2 με κάποια βαριά παιχνίδια ...

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

Και με καθαρό οινόπνευμα κάνεις πολύ καλή δουλειά. Αν είναι τόσο ξεραμένη με μια οδοντόβουρτσα παλιά απλή καθαρίζει πανεύκολα! Όσο για την πάστα που θα επιλέξεις σε μερικά ολοκληρωμένα προτίμησε thermal pad. Είναι πιο ακριβό φυσικά αλλά δεν θα έχεις την ταλαιπωρία με καθάρισμα πάστας και λοιπά και έχεις σίγουρη εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ένα πρόβλημα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας.εχω ένα laptop asus και μου εχει χαλασει εδώ και λιγο καιρο το 3.5 jack και δεν μπορω να ακουσω μουσικη και να παιξω παιχνίδια όπως θελω.πιθανον να εκανα καποια αποτομη κινηση και να το εσπασα.μιλησα με έναν τχνικο της asus και μου ειπε υπαρχει περιπτωση να μου αλλαξουν μητρικη η οποια θα κοστησει πολλα και που προτεινε να αγορασω ένα usb adaptor που να εχει πανω του μια θυρα 3.5 jack!που μπορω να βρω κατι τετοιο σχετικα με λιγα χρηματα??/(στο skroutz τα ειδα λιγο ακριβα)ευχαριστω πολύ!(ελπιζω να μην είμαι of topic)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ποσα χρηματα διαθετεις;

ριξε μια ματια εδω http://www.e-shop.gr/sound-cards-kartes-hxou-l?table=PER&category=%CA%C1%D1%D4%C1+%C7%D7%CF%D5&filter-422=1

 

σε ευχαριστω πολύ είναι ότι ακριβως εψαχνα!σε ποιοτητα ηχου υπαρχει καποια διαφορα στα παραπανω?μου προτείνεις κατι?(δεν εχω θεμα να δωσω και 25 ευρω=:)

Link to comment
Share on other sites

θεωρω υπερβολη τα 25 ευρω για καρτα ηχου. εξαρταται τι χρηση θα κανεις.

για απλη χρηση και μια του 10ευρου πιστευω ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω υπερβολη τα 25 ευρω για καρτα ηχου. εξαρταται τι χρηση θα κανεις.

για απλη χρηση και μια του 10ευρου πιστευω ειναι οκ.

 

οκ αφου δεν υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα του ηχου θα δωσω γυρω στα 10.ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...