Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα παλιό λάπτοπ που τα έχει παίξει ο σκληρός και κολλάει στην εκκίνηση των Windows. Μπορώ να αγοράσω έναν καινούριο σκληρό με ίσως μικρότερη χωρητικότητα και να το ανοίξω;

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχω ένα παλιό λάπτοπ που τα έχει παίξει ο σκληρός και κολλάει στην εκκίνηση των Windows. Μπορώ να αγοράσω έναν καινούριο σκληρό με ίσως μικρότερη χωρητικότητα και να το ανοίξω;

 

Είναι σίγουρο ότι έχει χαλάσει ο δίσκος και όχι τα windows?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι έχει χαλάσει ο δίσκος και όχι τα windows?

 

Ναι, και στα Linux μου κολλάει.

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και στα Linux μου κολλάει.

 

Πολύ απλά άλλαξε δίσκο.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά άλλαξε δίσκο.

 

Αν αγοράσω έναν με μικρότερη χωρητικότητα από ebay μπορώ να του βάλω Windows ή δεν θα χωράνε και θα πρέπει να βάλω Linux?

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω... Να δω πρωτα ποσο το δινει η αντιπροσωπεια.

 

Τελικά παιδιά, 60 ευρώ το καινούριο πληκτρολόγιο απο την αντιπροσωπεία.

Αναμονή 6 εργάσιμες και τοποθέτηση από εμένα (είναι εξαιρετικά εύκολη).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσω έναν με μικρότερη χωρητικότητα από ebay μπορώ να του βάλω Windows ή δεν θα χωράνε και θα πρέπει να βάλω Linux?

 

Πόσα gb σκληρό θες να πάρεις?? Καλό θα ήταν επίσης να αποφύγεις να αγοράσεις από ebay γιατί αν σου έρθει με πρόβλημα θα μείνεις 1 μήνα χωρίς υπολογιστή (υπολόγισε το πήγαινε-έλα + την αντικατάσταση (πότε θα δώσουν έγκριση) ), μόνο γιαυτό τον λόγο.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πόσα gb σκληρό θες να πάρεις?? Καλό θα ήταν επίσης να αποφύγεις να αγοράσεις από ebay γιατί αν σου έρθει με πρόβλημα θα μείνεις 1 μήνα χωρίς υπολογιστή (υπολόγισε το πήγαινε-έλα + την αντικατάσταση (πότε θα δώσουν έγκριση) ), μόνο γιαυτό τον λόγο.

 

60GB έλεγα δεν θα αποθηκεύω και τίποτα μόνο για σερφάρισμα ή να τον συνδέω με την τηλεόραση να βλέπω καμία ταινία τον θέλω.

Επίσης έχω και έναν ακόμα παλιότερο που μόλις ανοίγει ανεβάζει θερμοκρασία και κλείνει. Να αλλάξω θερμοαγώγιμη πάστα; Θα βοηθήσει να τον βγάλω από το κουτί του σαν λαπτοπ και να το κάνω ουσιαστικά σταθερό;

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

60GB έλεγα δεν θα αποθηκεύω και τίποτα μόνο για σερφάρισμα ή να τον συνδέω με την τηλεόραση να βλέπω καμία ταινία τον θέλω.

Επίσης έχω και έναν ακόμα παλιότερο που μόλις ανοίγει ανεβάζει θερμοκρασία και κλείνει. Να αλλάξω θερμοαγώγιμη πάστα; Θα βοηθήσει να τον βγάλω από το κουτί του σαν λαπτοπ και να το κάνω ουσιαστικά σταθερό;

 

Στα 60 gb σχετικά καλά είσαι αν σκευτείς ότι τα windows πιάνουν 20gb (vista,7,8) , αν βάλεις και κανα πρόγραμμα να πας (βαριά-βαριά) 25-30 Gb (ανάλογα το τι θα βάλεις).

 

Στον άλλον για αρχή καθάριστον από σκόνες με αέρα.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Στα 60 gb σχετικά καλά είσαι αν σκευτείς ότι τα windows πιάνουν 20gb (vista,7,8) , αν βάλεις και κανα πρόγραμμα να πας (βαριά-βαριά) 25-30 Gb (ανάλογα το τι θα βάλεις).

 

Στον άλλον για αρχή καθάριστον από σκόνες με αέρα.

 

Ώραία για τον πρώτο.

Για τον δεύτερο, τον έχω καθαρίσει. Αλλα εξακολουθεί να κάνει το ίδιο.. Τι κάνω;

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Ώραία για τον πρώτο.

Για τον δεύτερο, τον έχω καθαρίσει. Αλλα εξακολουθεί να κάνει το ίδιο.. Τι κάνω;

 

Άλλαξε θερμοαγώγιμη πάστα στον επεξεργαστή.

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε θερμό αγώγιμη πάστα στον επεξεργαστη.

 

Αν δεν βοηθήσει Αυτό τι κάνω; Ρωτάω πληροφοριακά

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βοηθήσει Αυτό τι κάνω; Ρωτάω πληροφοριακά

 

Αν εχεις να κανεις format πολλά χρόνια να κανεις ενα.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις να κανεις format πολλά χρόνια να κανεις ενα.

 

Δεν θα προλάβω Γιατί θα κλείσει. Όπως κι αν έχει ευχαριστώ πολύ

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα προλάβω Γιατί θα κλείσει. Όπως κι αν έχει ευχαριστώ πολύ

 

Ε τότε δες μήπως έχει χαλάσει κανένα ανεμιστηράκι.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το παραπανω λαπτοπ εδω και τρια μπορει κ τεσσερα χρονια....θα ηθελα να μου πειτε γνωμες για το αν ειναι καλο ( εγω δεν εχω και πολλα παραπονα) απλως εδω και ενα χρονο στην αρχη μου ναβοσβηνει η οθονη δυο φορες και γενικα αν δεν περασουν 2 λεπτα απο τοτε που το ανοιγω δεν ειναι γρηγορο ( οχι οτι ειναι εξαιρετικα γρηγορο ολη την υπολοιπη ωρα) μπορειτε να μου πειτε τι νακανω? να γινει πιο γρηγορο ..... τι εινια αυτο που κανει η οθονη???????κ.α?
Link to comment
Share on other sites

Ε τότε δες μήπως έχει χαλάσει κανένα ανεμιστηράκι.

 

Η θερμοαγώγιμη πάστα έκανε φοβερή δουλειά, δεν το περίμενα.

 

Παιδια εχω το παραπανω λαπτοπ εδω και τρια μπορει κ τεσσερα χρονια....θα ηθελα να μου πειτε γνωμες για το αν ειναι καλο ( εγω δεν εχω και πολλα παραπονα) απλως εδω και ενα χρονο στην αρχη μου ναβοσβηνει η οθονη δυο φορες και γενικα αν δεν περασουν 2 λεπτα απο τοτε που το ανοιγω δεν ειναι γρηγορο ( οχι οτι ειναι εξαιρετικα γρηγορο ολη την υπολοιπη ωρα) μπορειτε να μου πειτε τι νακανω? να γινει πιο γρηγορο ..... τι εινια αυτο που κανει η οθονη???????κ.α?

 

Κρατά όσα θέλεις από τα λαπτοπ και κάνε φορματ

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε..το ανοιγοκλειμα της οθονης δηλαδη απο αυτο προερχεται...σε τι θα βοηθησει εν φορματ? δεν ασχολουμαι πολυ με τετοια
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε..το ανοιγοκλειμα της οθονης δηλαδη απο αυτο προερχεται...σε τι θα βοηθησει εν φορματ? δεν ασχολουμαι πολυ με τετοια

 

Το format θα βοηθήσει πρώτον στον δίσκο σου γιατί μαζεύονται πολλά άχρηστα αρχεία με αποτέλεσμα να αργεί (μην περιμένεις πάντως να σωθείς από τα προγράμματα καθαρισμού, και αυτά δεν τα σβήνουν όλα)

 

και δεύτερον στην συνολική εμπειρία του υπολογιστή σου, αν δεν βάζεις προγράμματα-σαβούρες μια χαρά θα είσαι.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω παιδια μια βοηθεια.

Ψαχνω και δεν βρισκω πουθενα τον driver για τον σκληρο samsung hm120ji καπου 2006 μοντελο ειναι νομιζω..ειχα χρονια να τον χρησιμοποιησω και τον βαζω στο λαπτοπ με windows 7 και δεν μου τον αναγνωριζει σαν αγνωστη συσκευη και δεν μπορω να δω το περιεχομενο...

Αν τον εχει καποιος η απο καποιο φορουμ που μπορει να τον βρει θα μου εκανε μεγαλη εξυπηρετηση..

Ευχαριστω πολυ..

Υ.γ: προσπαθησα να ανοιξω καινουριο τοπικ αλλα δεν με αφηνε και ετσι το γραφω εδω...ελπιζω να ειναι το σωστο μερος...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω παιδια μια βοηθεια.

Ψαχνω και δεν βρισκω πουθενα τον driver για τον σκληρο samsung hm120ji καπου 2006 μοντελο ειναι νομιζω..ειχα χρονια να τον χρησιμοποιησω και τον βαζω στο λαπτοπ με windows 7 και δεν μου τον αναγνωριζει σαν αγνωστη συσκευη και δεν μπορω να δω το περιεχομενο...

Αν τον εχει καποιος η απο καποιο φορουμ που μπορει να τον βρει θα μου εκανε μεγαλη εξυπηρετηση..

Ευχαριστω πολυ..

Υ.γ: προσπαθησα να ανοιξω καινουριο τοπικ αλλα δεν με αφηνε και ετσι το γραφω εδω...ελπιζω να ειναι το σωστο μερος...

 

http://hardwaredata.org/index.php?driver=62784 ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου αυτο το εγκατεστησα αλλα ειναι εφαρμογη ξερω γω που κανει update τους ηδη υπαρχοντες drivers..

Εγω ομως ψαχνω τον driver συγκεκριμενα... :/

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου αυτο το εγκατεστησα αλλα ειναι εφαρμογη ξερω γω που κανει update τους ηδη υπαρχοντες drivers..

Εγω ομως ψαχνω τον driver συγκεκριμενα... :/

 

Πως τον συνδέεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...