Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή τη στιγμή με ανοιχτό το Media Player εδώ και 2 ώρες να παίζει μουσική, με τον Fire fox και μερικά Soft της κάρτας ήχου ο επεξεργαστής <<καίει>> στους 75-80 βαθμούς. Ο επεξεργαστής είναι στα ~50-60 % (νομίζω είναι ΟΚ αφού πρόκειται για Netbook). Πάντως δεν αντιμετωπίζω προβλήματα με επαννεκινήσεις ή κολλήματα.

 

Mitsos_The_Great προσεχε τον επεξεργαστη σου γιατι θα τηγανιστει.:!::!: Οτι δεν κανει reboot δεν λεει κατι, γιατι προφανως δεν το εχεις ενεργοποιησει στο Bios!

 

Αν μπορεις καντου ενα καθαρισμα, και οσο γινεται μην τον στηριζεις απευθειας πανω σε τραπεζι/γραφειο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Mitsos_The_Great προσεχε τον επεξεργαστη σου γιατι θα τηγανιστει.:!::!: Οτι δεν κανει reboot δεν λεει κατι, γιατι προφανως δεν το εχεις ενεργοποιησει στο Bios!

 

Αν μπορεις καντου ενα καθαρισμα, και οσο γινεται μην τον στηριζεις απευθειας πανω σε τραπεζι/γραφειο.

 

Ήταν να το στείλω για καθάρισμα αλλά προέκυψε κάτι σήμερα. Μετά από πτώση το βύσμα που μπαίνει ο φορτιστής μπήκε προς τα μέσα και πρέπει να ζωρίζω λίγο τον φορτιστή για να <<κουμπώσει>> στο βύσμα. Αυτό διορθώνεται ή έσπασε από την μητρική και θα τρέχω?

Link to comment
Share on other sites

2GB RAM πλέον στο netbook μου. Δεν βλέπω ακόμα καμιά τρομακτική διαφορά.

δοκίμασε να τρέξεις προγράμματα που έχουν απαιτήσεις, ή να ανοίξεις αρχεία με μεγάλο μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα σκαλώματα τα τρώει αν έχω πολλά παράθυρα ανοιχτά στον Firefox, έχω ταυτόχρονα ανοιχτό Skype, Pidgin και Thunderbird.

 

και εμενα το netbook μου οταν εχω πολλες καρτελες ανοικτες και καποιες φορες οταν κανω μεγαλο scroll down κολλαει συνεχεια....

ειναι αναλογα τον cpu που εχει το λαπτοπ και την memory

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Τα διάφορα sites και οι browsers είναι πλέον πολύ απαιτητικά σε μνήμη (και cpu αν υπάρχει π.χ. flash). Επομένως είναι λογικό όταν έχετε πολλά tabs ανοιχτά να έχουν πρόβλημα επιδόσεων πολλά μηχανήματα. Περιορίστε τα tabs που έχετε ανοιχτά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια εχω ενα προβλημα με ενα νεο φορητο ACER aspire 5750G που αγορασα

ενω οταν το πρωτοδουλεψα σπιτι ειδε με wifi το router της ΟΝ αφου το πηγα στο γραφειο

και εκανα και εκει συνδεσεις με ΟΝ και HOL οταν το ξαναεφερα σπιτι δεν βλεπει καθολου την ΟΝ

αλλα και μερικες φορες που την βλεπει δεν μπορει να συνδεθει ... τι γινεται παιδες ? τι φταιει ?

και τι να κανω κυριως ? :O

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε κανάλι στο ασύρματο.

 

μπορεις να μου εξηγησεις αναλυτικοτερα τι εννοεις ?

Link to comment
Share on other sites

φίλος έχει πρόβλημα με το Hp λαπτοπ του. μοντέλο dv9000.

 

μόλις το πιασα στα χέρια μου, ζήτησε να κάνει update το java (java 6 update 26). πατάω ναι και μόλις το κάνω με ενημερώνει ο φίλος ότι όταν του ζητούσε άλλες φορές update δε το κανε ΠΟΤΕ.

του λέω δεν υπάρχει πρόβλημα και συνεχίζω τη δουλειά μου. μετά απο λίγο με πετάει μπλε οθόνη (bsod) και προλαβαίνω να διαβάσω κάτι για τον driver της κάρτας γραφικών. κάνει reboot το pc. εμφανίζει το starting windows (έχει windows 7 ultimate 32bit) και ξάφνου όλα εφανίζονται σε ανάλυση 640Χ480 και 4bit χρώματα. χάλια δηλαδή.

 

προσπαθώ να αλλάξω ανάλυση, δε γίνεται, δε μου εμφανίζει άλλες επιλογές. τελικά απενεργοποιώ τον driver της κάρτας γραφικών (nvidia geforce 8600m gs), κάνω reboot. με το που ανοίγει το Pc ψάχνει για τον driver. τον εγκαθηστά, κάνω επανεκκίνηση, ολα οκ. μετά απο λίγο όμως ΠΑΛΙ τα ίδια. κάνει reboot(χωρίς bsod) και η ανάλυση γίνεται 640Χ480 και τα χρώματα 4bit.

συνέχεια αυτό το πράγμα γίνεται

 

τί μπορεί να συμβαίνει; υπάρχει περίπτωση όλο αυτό να γίνεται λόγω υψηλης θερμοκρασίας;

Link to comment
Share on other sites

τί μπορεί να συμβαίνει; υπάρχει περίπτωση όλο αυτό να γίνεται λόγω υψηλης θερμοκρασίας;

restore point δοκίμασες ?;)

Link to comment
Share on other sites

system restore ναι, έκανα. δεν έγινε κάτι.

προσωπικά δε φαντάζομαι ότι φταίει το java, καθώς το απεγκατέστησα και συμβαίνει το ίδιο. μια βδομάδα είναι τώρα αυτή η κατάσταση και λύση δεν έχει βρεθεί (σύνολο 3 μέρες ασχολήθηκα με το pc, καθώς έλειπα διακοπές και τώρα θα ξαναασχοληθώ απο την άλλη δευτέρα)

Link to comment
Share on other sites

system restore ναι, έκανα. δεν έγινε κάτι.

προσωπικά δε φαντάζομαι ότι φταίει το java, καθώς το απεγκατέστησα και συμβαίνει το ίδιο. μια βδομάδα είναι τώρα αυτή η κατάσταση και λύση δεν έχει βρεθεί (σύνολο 3 μέρες ασχολήθηκα με το pc, καθώς έλειπα διακοπές και τώρα θα ξαναασχοληθώ απο την άλλη δευτέρα)

 

στα συμβάντα του υπολογιστή στην διαχείρηση..σου γράφει κάποιο μήνυμα ? Θα βοηθήσει να μας πεις...(δεξί κλικ ο υπολογιστής μου>διαχείριση υπολογιστή>προβολή συμβάντων.

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντησω απο την 'αλλη εβδομάδα γιατί αύριο πρωι φεύγω πάλι διακοπές. όταν το ξαναδώ δηλαδή
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα νετμπουκ (win xp sp3) και ενα πυργο (win 7 ultimate) προσφατα εκανα φορματ τον υπολογιστη και εχασα καποιους drivers για ενα φλασακι (για ασυρματο ιντερνετ) που χρησιμοποιουσα και οσο και αν εψαξα δεν βγαζει πλεον η εταιρια οποτε κατεληξα στο εξης.

απο το νετμπουκ οπου μπαινω κανονικα στο ιντερνετ με ethernet να συνδεσω και τον μεγαλο για να μπω.επειδη δεν πολυ εχω την διαδικασια μπορει καποιος με απλα βηματα να με βοηθησει λιγο;

ειδα σε αλλα site για αλλαγες ip κλπ.επειδη δεν ασχολουμαι καθολου δεν εχω ιδεα πως θα κανω τι οποτε αν γινεται μια μικρη βοηθεια θα με εβγαζε πλουσιοτερο απο το να παω να παρω ενα καλωδιο καμια 25ρια μετρα για το ρουτερ.

ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα νετμπουκ (win xp sp3) και ενα πυργο (win 7 ultimate) προσφατα εκανα φορματ τον υπολογιστη και εχασα καποιους drivers για ενα φλασακι (για ασυρματο ιντερνετ) που χρησιμοποιουσα και οσο και αν εψαξα δεν βγαζει πλεον η εταιρια οποτε κατεληξα στο εξης.

απο το νετμπουκ οπου μπαινω κανονικα στο ιντερνετ με ethernet να συνδεσω και τον μεγαλο για να μπω.επειδη δεν πολυ εχω την διαδικασια μπορει καποιος με απλα βηματα να με βοηθησει λιγο;

ειδα σε αλλα site για αλλαγες ip κλπ.επειδη δεν ασχολουμαι καθολου δεν εχω ιδεα πως θα κανω τι οποτε αν γινεται μια μικρη βοηθεια θα με εβγαζε πλουσιοτερο απο το να παω να παρω ενα καλωδιο καμια 25ρια μετρα για το ρουτερ.

ευχαριστω προκαταβολικα!

φανταζομαι οτι το ρουτερ σου εχει θυρες ethernet.θα παρεις αλλο ενα καλωδιο και θα τον συνδεσεις και τον desctop.αλλιως θα κατεβασεις driver απο το usb που εχεις.αλλα για μενα καλυτερα και φθηνοτερα ειναι να μην παρεις καλωδιο..αλλα ενα καινουργιο usb κεραια με κανα 15 ευρο.και θα εισαι μια χαρα.(εκτος και αν βρεις τους οδηγους απο το νετ)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μου εσπασε ενα πληκτρο στο λαπτοπ μου

asus 1101

το κουμπι πιανει κανονικα αλλα το πληκτρο φευγει...τι μπορω να κανω?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

μου εσπασε ενα πληκτρο στο λαπτοπ μου

asus 1101

το κουμπι πιανει κανονικα αλλα το πληκτρο φευγει...τι μπορω να κανω?

Δες εδώ φίλε μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι το ρουτερ σου εχει θυρες ethernet.θα παρεις αλλο ενα καλωδιο και θα τον συνδεσεις και τον desctop.αλλιως θα κατεβασεις driver απο το usb που εχεις.αλλα για μενα καλυτερα και φθηνοτερα ειναι να μην παρεις καλωδιο..αλλα ενα καινουργιο usb κεραια με κανα 15 ευρο.και θα εισαι μια χαρα.(εκτος και αν βρεις τους οδηγους απο το νετ)

 

αυτο θελω να αποφυγω και ζητησα βοηθεια!

λοιπον θελω να κανω δικτυο απο το νετμπουκ στον επιτραπεζιο για να χρησιμοποιω το ιντερνετ και απο τα 2! απλα δεν ξερω τι πρεπει να γινουν οι ρυθμισεις μεταξυ τους.

το μονο ευκολο ειναι να παρω ενα καλωδιο η ενα φλασακι και να ξοδεψω τα λεφτα μου εκει!

κανεις να με βοηθησει;:(

Link to comment
Share on other sites

Πρότου πάμε σε ρυθμίσεις πες μας πώς σκεφτεσαι να συνδέσεις μεταξύ τους τα δυο μηχανήματα. Το laptop υποθέτω ότι συνδέεται πάνω στο modem με καλώδιο. Πως θα συνδέσεις το laptop με το desktop μιας και το laptop έχει μόνο μια θύρα ethernet;

Αν υποθέσουμε ότι συνδέεις ασύρματα laptop και modem τότε το desktop έχει κάρτα δικτύου;

Υπόψιν ότι αν το desktop δεν έχει ασύρματη κάρτα δικτύου (που δεν έχει από ότι κατάλαβα) τότε θα χρειαστείς cross-over καλώδιο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...