Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα κι από εμένα. Περνάω σε τμήμα πληροφορικής (οπα fyi) και ψάχνω η/υ, συγκεκριμένα laptop.

 

Καταρχήν, νομίζω πως θα χρειαστώ έναν με intel τουλάχιστον i5.

 

Από εκεί και πέρα:

Ram: 4gb ή 8gb?

Σκληρός: 500gb ή 1tb? (Νομίζω φτάνουν και τα 500..; )

Οθόνη: 15,6" ή παραπάνω;

Κάρτα γραφικών;

 

Να πω πως το budget κυμαίνεται στα €500 με +(-)100 ευρώ κι εγω προσανατολίζομαι προς dell (δεκτές και άλλες προτάσεις brands).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για μένα τα 8GB ram είναι απαραίτητα ακόμα και σε λάπτοπ. Βέβαια δεν νομίζω να βρεις λάπτοπ με αυτά τα χαρακτηριστικά στην τιμή που το θες. Πάντα κάτι θα λείπει. Την επιλογή της μάρκας την βρίσκω άριστη.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα 8GB ram είναι απαραίτητα ακόμα και σε λάπτοπ. Βέβαια δεν νομίζω να βρεις λάπτοπ με αυτά τα χαρακτηριστικά στην τιμή που το θες. Πάντα κάτι θα λείπει. Την επιλογή της μάρκας την βρίσκω άριστη.

Και ο λόγος;

Να λες έτσι κάτι χωρίς επιχειρήματα, δεν λέει κάτι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από εμένα. Περνάω σε τμήμα πληροφορικής (οπα fyi) και ψάχνω η/υ, συγκεκριμένα laptop.

 

Καταρχήν, νομίζω πως θα χρειαστώ έναν με intel τουλάχιστον i5.

 

Από εκεί και πέρα:

Ram: 4gb ή 8gb?

Σκληρός: 500gb ή 1tb? (Νομίζω φτάνουν και τα 500..; )

Οθόνη: 15,6" ή παραπάνω;

Κάρτα γραφικών;

 

Να πω πως το budget κυμαίνεται στα €500 με +(-)100 ευρώ κι εγω προσανατολίζομαι προς dell (δεκτές και άλλες προτάσεις brands).

 

Ότι και να πάρεις ψάξε μήπως βρείς υβριδικό με SSD. Αργότερα που θα φορτώνει το μηχάνημα, θα σου κάνει θαύματα ένας μικρός SSD 64gb.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από εμένα. Περνάω σε τμήμα πληροφορικής (οπα fyi) και ψάχνω η/υ, συγκεκριμένα laptop.

 

Καταρχήν, νομίζω πως θα χρειαστώ έναν με intel τουλάχιστον i5.

 

Από εκεί και πέρα:

Ram: 4gb ή 8gb?

Σκληρός: 500gb ή 1tb? (Νομίζω φτάνουν και τα 500..; )

Οθόνη: 15,6" ή παραπάνω;

Κάρτα γραφικών;

 

Να πω πως το budget κυμαίνεται στα €500 με +(-)100 ευρώ κι εγω προσανατολίζομαι προς dell (δεκτές και άλλες προτάσεις brands).

 

Kαλημέρα,

CPU ---> i5 καλά είσαι.

Ram ---> 8GB να είσαι σίγουρος για τώρα και για το μέλλον.

Σκληρός ---> μια χαρά αρκούν τα 500... Έχοντας στο μυαλό σου ότι στο μέλλον, με λίγα χρήματα μπορείς να πάρεις έναν ssd που θα απογειώσει κυριολεκτικά το μηχανημά σου. Για μεγάλο όγκο data (ταινίες, μουσικές κλπ) η λογική λέει μεγάλο εξωτερικό δίσκο.

Οθόνη ---> 15.6, το πιο στάνταρ μέγεθος, ανώτατο όριο κατ' εμέ για φορητότητα και συνεχείς τουλάχιστον μετακινήσεις. Θα σου πρότεινα ακόμα μικρότερη, αλλά δυστυχώς δεν παίζουν προτάσεις. Αν θες να κάνεις δουλειά στο σπίτι και δε σε καλύψει το μέγεθος, μια εξωτερική 24άρα με λίγα χρήματα και είσαι κομπλέ.

Κάρτα γραφικών ---> Αν δεν παίζεις games ή/και δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με γραφικά γενικά (το αναφέρω γιατί λες ότι πας σε σχολή πληροφορικής οπότε υπάρχει ως ενδεχόμενο), δε σε νοιάζει... Ακόμα και onboard κάνει τη δουλειά της και δεδομένου του budget που λες ότι διαθέτεις.

Brand ---> Kατ' εμέ πάντα δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο, αλλά στα λεφτά που διαθέτεις (μέχρι 600 δηλ.) από ένα skroutz παίζουν 2-3 Dell (πολύ αξιόπιστο brand btw) με τα χαρακτηριστικά αυτά... Π.χ. http://www.skroutz.gr/s/7030610/Dell-Inspiron-5558-i5-5200U-8GB-1TB-GeForce-920M-W8.html

 

Και ο λόγος;

Να λες έτσι κάτι χωρίς επιχειρήματα, δεν λέει κάτι.

 

Ο καθένας φαντάζομαι λέει τη γνώμη του με βάση τη δική του εμπειρία, ειδικά από τη στιγμή που αυτός που ρωτάει δε λέει και πολλές λεπτομέρειες για το τι ζητάει ακριβώς από το μηχάνημα που θα πάρει. Άρα επί της ουσίας συζητάμε τι καλύτερο "all around" μπορεί να πάρει με τα 600+- που διαθέτει.

Eγώ αν και δεν παίζω games και στο PC μου φορτώνω ελάχιστα πράγματα, θεωρώ minimum τα 4 GB που έχω αυτή τη στιγμή. Τουλάχιστον αν μιλάμε για Windows.

Επίσης δεδομένου ότι μιλάμε για 2015 και για αγορά καινούργιου υπολογιστή, ειδικά από τη στιγμή που στα χρήματα που δίνει μπορεί να πάρει 8GB δε νομίζω ότι υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος να το συζητάμε. :)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

@SpyrosR αυτό σκεφτόμουν για την οθόνη και πάω για αυτό το μοντέλο της Dell, αλλά ήμουν ανάμεσα σε ram 8GB,1TB,€599 και ram 4GB, 500GB, €499. 100 ευρώ παραπάνω, ας είναι..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

@SpyrosR αυτό σκεφτόμουν για την οθόνη και πάω για αυτό το μοντέλο της Dell, αλλά ήμουν ανάμεσα σε ram 8GB,1TB,€599 και ram 4GB, 500GB, €499. 100 ευρώ παραπάνω, ας είναι..

 

Κοίτα επειδή 100 ευρώ δεν είναι ακριβώς λίγα και επειδή ενδεχομενώς και τα 4 να είναι οκ για σένα (για τον δίσκο μην αγχώνεσαι), μπορείς να πάρεις αυτό με τα 499 και αν δεις ότι δε σε καλύπτει μελλοντικά η RAM να κάνεις upgrade σε 8... Αναβαθμίζεται εύκολα η RAM στα laptop... Εγώ είπα ότι από προσωπική εμπειρία και σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες θα πήγαινα σε τουλάχιστον 8.... Δεν είναι απόλυτο ότι δε θα σε καλύψει αυτό με τα 4...

Link to comment
Share on other sites

Και ο λόγος;

Να λες έτσι κάτι χωρίς επιχειρήματα, δεν λέει κάτι.

 

Προσωπικά με φορτωμένα κάποια προγράμματα στο background των windows (cloud services κλπ) και chrome με αρκετές καρτέλες και αρκετά πρόσθετα πιάνω άνετα 6-7gb ram.

 

Kαλημέρα,

CPU ---> i5 καλά είσαι.

Ram ---> 8GB να είσαι σίγουρος για τώρα και για το μέλλον.

Σκληρός ---> μια χαρά αρκούν τα 500... Έχοντας στο μυαλό σου ότι στο μέλλον, με λίγα χρήματα μπορείς να πάρεις έναν ssd που θα απογειώσει κυριολεκτικά το μηχανημά σου. Για μεγάλο όγκο data (ταινίες, μουσικές κλπ) η λογική λέει μεγάλο εξωτερικό δίσκο.

Οθόνη ---> 15.6, το πιο στάνταρ μέγεθος, ανώτατο όριο κατ' εμέ για φορητότητα και συνεχείς τουλάχιστον μετακινήσεις. Θα σου πρότεινα ακόμα μικρότερη, αλλά δυστυχώς δεν παίζουν προτάσεις. Αν θες να κάνεις δουλειά στο σπίτι και δε σε καλύψει το μέγεθος, μια εξωτερική 24άρα με λίγα χρήματα και είσαι κομπλέ.

Κάρτα γραφικών ---> Αν δεν παίζεις games ή/και δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με γραφικά γενικά (το αναφέρω γιατί λες ότι πας σε σχολή πληροφορικής οπότε υπάρχει ως ενδεχόμενο), δε σε νοιάζει... Ακόμα και onboard κάνει τη δουλειά της και δεδομένου του budget που λες ότι διαθέτεις.

Brand ---> Kατ' εμέ πάντα δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο, αλλά στα λεφτά που διαθέτεις (μέχρι 600 δηλ.) από ένα skroutz παίζουν 2-3 Dell (πολύ αξιόπιστο brand btw) με τα χαρακτηριστικά αυτά... Π.χ. http://www.skroutz.gr/s/7030610/Dell-Inspiron-5558-i5-5200U-8GB-1TB-GeForce-920M-W8.html

 

 

Ο καθένας φαντάζομαι λέει τη γνώμη του με βάση τη δική του εμπειρία, ειδικά από τη στιγμή που αυτός που ρωτάει δε λέει και πολλές λεπτομέρειες για το τι ζητάει ακριβώς από το μηχάνημα που θα πάρει. Άρα επί της ουσίας συζητάμε τι καλύτερο "all around" μπορεί να πάρει με τα 600+- που διαθέτει.

Eγώ αν και δεν παίζω games και στο PC μου φορτώνω ελάχιστα πράγματα, θεωρώ minimum τα 4 GB που έχω αυτή τη στιγμή. Τουλάχιστον αν μιλάμε για Windows.

Επίσης δεδομένου ότι μιλάμε για 2015 και για αγορά καινούργιου υπολογιστή, ειδικά από τη στιγμή που στα χρήματα που δίνει μπορεί να πάρει 8GB δε νομίζω ότι υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος να το συζητάμε. :)

 

Το αυτό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι πείτε παιδιά.

Σε PC με 4gb Ram πάντως τα πάντα παίζουν τέλεια και όλα τα τελευταία 3D games κανονικά.

 

Αν κάνετε χρήση 3D.renderings προγραμμάτων ή άλλων βαριών εφαρμογών έχει νόημα.

Αλλιώς αν βάζετε την μνήμη και πληρώνετε τώρα χρήματα για κάτι που δεν χρειάζεστε Τώρα,τότε λέγεται φαινόμενο καπιταλισμού.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή ετοιμαζομαι να γινω φοιτητης πληροφορικης θελω να αγορασω ενα καλο λαπτοπ!

μεχρι στιγμης εχω βρει τα παρακατω:http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_DELL-Inspiron-15-5558-I5-5200U-4GB-500GB-2-%CE%88%CF%84%CE%B7-Next-Business-Day,99452,480508,2206263.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_ASUS-F555LD-XX323H-I5-4210U-6GB-750GB-%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%93%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-2GB-90NB0622-M12860-,99452,480508,1893888.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/146574-lenovo-g50-70?cmicc=skroutz

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-lenovo-g50-80-156-i5-5200u4gb1tbhd-5500/prod7601477pp/

θα ηθελα τη γνωμη σας ως προς τα παραπανω η αν εχετε να προτεινε καποιο αλλο λαπτοπ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Εχω ένα turbo-x pc του 2010 με intel core i3 540 και 3gb ram και καρτα γραφικων 512 mb. Σκέφτομαι (μετα από προχειρη ερευνα αγορας) να αγορασω αυτό το λαπιτοπ για να φουνταρω το pc. Δεν κανω καμια τρομερη χρηση. Ιντερνετ, μουσικη, ταινιες και καθολου παιχνίδια... Πως το βλέπετε αυτό; Εχει κανεις να προτεινει κατι άλλο; Καμια άλλη μαρκα ισως; Εως 550 αντε 600 ευρω max μπορω να διαθεσω, αν εχει κανεις να προτεινει κατι.

Ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να αγοράσω λαπτοπ με προεγκατεστημένα τα windows 10 και δεν υπάρχουν πουθενα. Θα αργήσουν ακόμα λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή χτες ρύθμισα windows tablet μέσα στις αρχικές ρυθμίσεις μου πρότεινε κατευθείαν να κάνω αναβάθμιση. Αν δεν ψάχνεις κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό δεν χρειάζεται να περιμένεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Εχω ένα turbo-x pc του 2010 με intel core i3 540 και 3gb ram και καρτα γραφικων 512 mb. Σκέφτομαι (μετα από προχειρη ερευνα αγορας) να αγορασω αυτό το λαπιτοπ για να φουνταρω το pc. Δεν κανω καμια τρομερη χρηση. Ιντερνετ, μουσικη, ταινιες και καθολου παιχνίδια... Πως το βλέπετε αυτό; Εχει κανεις να προτεινει κατι άλλο; Καμια άλλη μαρκα ισως; Εως 550 αντε 600 ευρω max μπορω να διαθεσω, αν εχει κανεις να προτεινει κατι.

Ευχαριστω πολύ.

 

Μια χαρά το βλέπω το μηχάνημα. Το προτείνω

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Για laptop γενικής χρήσης,χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε παιχνίδια αυτά πώς σάς φαίνονται;

 

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/153425-lenovo-g50-80

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/149696-toshiba-satellite-l50b1mr

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/148218-hp-15-g204nv

 

Κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά;

Edited by SERS1612
Link to comment
Share on other sites

Για laptop γενικής χρήσης,χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε παιχνίδια αυτά πώς σάς φαίνονται;

 

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/153425-lenovo-g50-80

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/149696-toshiba-satellite-l50b1mr

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/148218-hp-15-g204nv

 

Κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά;

Μια χαρά είναι τα μηχανήματα που βρήκες.

Η πρότασή μου είναι :

1. hp-15-g204nv

2. toshiba-satellite-l50b1mr

3. lenovo-g50-80

:)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα μηχανήματα που βρήκες.

 

Η πρότασή μου είναι :

 

1. hp-15-g204nv

 

2. toshiba-satellite-l50b1mr

 

3. lenovo-g50-80

 

:)

 

 

Ευχαριστώ φίλε μού...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ξεκινησα απο αναζητηση ταμπλετ για απλη χρηση αλλα επειδη στην τελικη θελω να παιζω και κανενα παιχνιδι αποφασισα να παρω ενα λαπτοπ γυρω στα 600-800

 

εχω καποιες αποριουλες

1)υπαρχουν λαπτοπ με 4g δηλαδη αναλογα με τα lte ταμπλετ (εχω ενα δευτερο αριθμο μονο για mb,και θελω να μπαινω αν το εχω καπου χωρις wifi)

2)απο γκειμς θελω λιγο μανατζερ λιγο πιλαρς οφ ετερνιτι,οχι βαρια γκειμς πχ witcher 3 κτλ,στα ποσα χρηματα θα μαι οκ για απαιτησεις,να υποθεσω μια 8 ραμ και ι7 επεξεργαστη?

3)βλεπω καποια που μου αρεσαν αλλα φορανε λογισμικο λινουξ και δεν το χω δουλεψει ποτε,ξερω οτι για browsing και εφαρμογες τυπου word υπαρχουν σχετικες στο λινουξ,παιχνιδια ομως βγαινουν οπως στα γουιντος η μονο τα μπεστσελερ??(πχ το πιλαρς που αναφερω?)

4)γνωριζω πανω κατω τις γνωστες εταιριες,ασους,hp,λενοβο,ντελ--να προσεξω την μαρκα η αν εχω καλα σπεκς δεν παιζουν και μεγαλες διαφορες?

5)gps με εγκατασταση ναβιγκον η παρομοιες εφαρμογες υπαρχει σε λαπτοπ

 

αυτα παιδια οποιος γνωριζει :cool::cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ξεκινησα απο αναζητηση ταμπλετ για απλη χρηση αλλα επειδη στην τελικη θελω να παιζω και κανενα παιχνιδι αποφασισα να παρω ενα λαπτοπ γυρω στα 600-800

 

εχω καποιες αποριουλες

1)υπαρχουν λαπτοπ με 4g δηλαδη αναλογα με τα lte ταμπλετ (εχω ενα δευτερο αριθμο μονο για mb,και θελω να μπαινω αν το εχω καπου χωρις wifi)

2)απο γκειμς θελω λιγο μανατζερ λιγο πιλαρς οφ ετερνιτι,οχι βαρια γκειμς πχ witcher 3 κτλ,στα ποσα χρηματα θα μαι οκ για απαιτησεις,να υποθεσω μια 8 ραμ και ι7 επεξεργαστη?

3)βλεπω καποια που μου αρεσαν αλλα φορανε λογισμικο λινουξ και δεν το χω δουλεψει ποτε,ξερω οτι για browsing και εφαρμογες τυπου word υπαρχουν σχετικες στο λινουξ,παιχνιδια ομως βγαινουν οπως στα γουιντος η μονο τα μπεστσελερ??(πχ το πιλαρς που αναφερω?)

4)γνωριζω πανω κατω τις γνωστες εταιριες,ασους,hp,λενοβο,ντελ--να προσεξω την μαρκα η αν εχω καλα σπεκς δεν παιζουν και μεγαλες διαφορες?

5)gps με εγκατασταση ναβιγκον η παρομοιες εφαρμογες υπαρχει σε λαπτοπ

 

αυτα παιδια οποιος γνωριζει :cool::cool::cool::cool:

 

Kαλημέρα,

1) Laptops με ενσωματωμένα modems 3G/4G δε βγαίνουν (συνήθως τουλάχιστον)... Ωστόσο μπορείς εύκολα να βρεις από παρόχους (Voda, Cosmote κλπ) ή γενικά από μόνος σου usb modems 3G/4G που θες, που είναι σα στικάκι...

2) Στα λεφτά που λες ότι διαθέτεις φαντάζομαι είσαι οκ για games χωρίς πολλές πολλές απαιτήσεις... Ι7 μάλιστα ίσως είναι too much καλύτερα κοίτα να έχει ξεχωριστή κάρτα γραφικών και οχι onboard και ας έχει και i5 cpu αντί για i7... Αν μπορείς να βρεις με i7 βέβαια και 8GB Ram που λες ακόμα καλύτερα προφανώς...

3)Όσα έχουν linux είναι για να είναι φτηνότερη η τιμή αγοράς καθώς δεν περιλαμβάνει την άδεια των Windows... Το Linux μια χαρά λειτουργικό είναι, αλλά γεικά δεν είναι για games... Για browsing και ότι άλλο είναι μια χαρά και σίγουρα αξίζει να ασχοληθείς και να το χρησιμοποιείς... Aπό εκεί και πέρα μπορείς πάντα εύκολα να περάσεις και Windows...

4)Προσωπική μου άποψη ότι η μάρκα δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο... Κοίτα τα specs κύρια και μετά πήγαινε να δεις τα laptop από κοντά για να δεις τι σε ικανοποιεί σε design, ποιότητα κατασκευής κλπ (όπου προφανώς υπάρχουν διαφορές από μάρκα σε μάρκα και από μοντέλο σε μοντέλο)... Διαφορές φαντάζομαι υπάρχουν και στην υποστήριξη που προσφέρει η εκάστοτε εταιρεία, αλλά επ' αυτού δεν έχω προσωπική άποψη...

5)Gps με Navigon κλπ δεν υπάρχει γιατί ισχύει ότι και στο 1), ότι δηλαδή τα laptops συνήθως πάντα δεν έχουν δέκτη GPS (όπως αντίστοιχα δεν έχουν και ενσωματωμένα modem 3G/4G)... Oπότε πρέπει με κάποιο τρόπο να βρεις εξωτερικό δέκτη GPS και κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το laptop ως navigator....

Link to comment
Share on other sites

Laptop (που περνάει το 70% του χρόνου του σε docking station στο γραφείο) Fhd ή Uhd οθόνης;

 

Η διαφορά τους στο ίδιο μοντέλο είναι σχετικά μικρή 100€ (τα laptops τα κρατάμε τουλάχιστον 5 έτη), η διαφορά στην gpu που θα καταναλώνει η Uhd σίγουρα είναι μεγάαααλη :( όμως με ένα σχετικά δυνατό υπόβαθρο (Lenovo Y50-70 UHD-4K i7 16GB GTX960-4GB) πιστεύω θα είναι υποφερτή.

Η ερώτηση μου είναι η εξής παράξενη.. Εάν πάρω το Uhd* και το δουλεύω σε ανάλυση Fhd θα υπάρχει κάποιο θέμα; :blink: π.χ. θα μου κάνει κάποιο upscaling ή downscaling που ούτως η άλλως θα μου γονατίζει την gpu ή απλά θα τρέχει άνετος απευθείας σε Fhd;;;

 

*Γιατί να αγοράσω το Uhd ενώ θα δουλεύω σε Fhd: Γιατί στα επόμενα 2-3 χρόνια μπορεί με software λύσεις (Microsoft ακούς; ) να μπορεί να υποστηριχθεί η Uhd με λιγότερη ξεζούμισμα της gpu κλπ. :ninja:

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα ενα λαπτοπ για οικιακή χρήση (internet, ταινίες, office κλπ.), καθολου gaming με οθόνη 15.6" είτε 17.3" και αξιόπιστο.

Bugdet: 450-500€

Τι έχετε να μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Μία πολύ καλή επιλογή για τις προδιαγραφές του θα σου πρότεινα το HP 15-r219nv . Αλλά από θέμα αξιοπιστίας καλύτερα να δείς το Toshiba Satellite L50-B-11K
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Το λαπτοπ μου λεει οτι εχει shared μνημη γραφικων και λιγο που το εψαξα βρηκα οτι ειναι:οτι μιραζεται την ram του συστηματος με την καρτα γραφικων.Τωρα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι 1) μπορω να ρυθμησω εγω ποση μνημη ram θα περνει η καρτα?? και 2)αν βαλω παραπανω ram(4gb εχω,και λεω να βαλω αλλα 4 η παραπανω)θα εχω περισσοτε μνημη για την γραφικων? Edited by pcGamer2015
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Το λαπτοπ μου λεει οτι εχει shared μνημη γραφικων και λιγο που το εψαξα βρηκα οτι ειναι:οτι μιραζεται την ram του συστηματος με την καρτα γραφικων.Τωρα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι 1) μπορω να ρυθμησω εγω ποση μνημη ram θα περνει η καρτα?? και 2)αν βαλω παραπανω ram(4gb εχω,και λεω να βαλω αλλα 4 η παραπανω)θα εχω περισσοτε μνημη για την γραφικων?

Eχει την δυνατότητα να παρει και άλλη μνήμη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...