Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα πηρα αυτο την δευτερα θα φτασει ειναι στην acs τωραhttp://www.exoplizin.gr/p.DELL-Notebook-Inspiron-3543-15-6-Intel-Core-i7-5500U-Win-8-1-471348409.1125906.html

Τι λετε θα σηκωνει κανενα παιχνιδι οχι βαρυ κανενα προ ας πουμε 2011 ταινιες ιντερνετ μουσικη αυτα δεν το θελω για βαρια προγραμματα .τι λετε για την επιλογη ειναι καλη η εκανα λαθος που το πηρα?

Κοιτα να δεις μολης εγραψα οτι ειναι στην acs ηρθε μηνυμα οτι εφτασε στο καταστημα.νομιζα δευτερα θα ερθει.παω να παραλαβω.

Edited by lenovo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τελικα πηρα αυτο την δευτερα θα φτασει ειναι στην acs τωραhttp://www.exoplizin.gr/p.DELL-Notebook-Inspiron-3543-15-6-Intel-Core-i7-5500U-Win-8-1-471348409.1125906.html

Τι λετε θα σηκωνει κανενα παιχνιδι οχι βαρυ κανενα προ ας πουμε 2011 ταινιες ιντερνετ μουσικη αυτα δεν το θελω για βαρια προγραμματα .τι λετε για την επιλογη ειναι καλη η εκανα λαθος που το πηρα?

Κοιτα να δεις μολης εγραψα οτι ειναι στην acs ηρθε μηνυμα οτι εφτασε στο καταστημα.νομιζα δευτερα θα ερθει.παω να παραλαβω.

 

Απο cpu και gpu μια χαρα τα παει και δε θα εχεις θεμα, αλλα ειναι δυνατον το 2015 να εχει καρτα δικτυου 100αρα; Εκτος αν κανει λαθος! :wacko: :confused:

 

Για τα λεφτα του παντως καλο ειναι, σε βαθος χρονου προσωπικα θα εκανα αλλαγη δισκου (θα πηγαινα σε SSD) και μνημης.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Απο cpu και gpu μια χαρα τα παει και δε θα εχεις θεμα, αλλα ειναι δυνατον το 2015 να εχει καρτα δικτυου 100αρα; Εκτος αν κανει λαθος! :wacko: :confused:

 

Για τα λεφτα του παντως καλο ειναι, σε βαθος χρονου προσωπικα θα εκανα αλλαγη δισκου (θα πηγαινα σε SSD) και μνημης.

 

Εκανα την πρωτη εκινηση για να δουμε αθορυβο παντος δεν ακουω τιποτα τωρα κανει ρυθμησεις .καλα αφου δενβθα εχω θεμα καλα ειναι.δεν το ξερω αυτο με την καρτα δηλαδη ειναι κακο αυτο τωρα? Παντος σφαιρα παει.η καρτα θελει καποια εξτρα ενεργοποιηση?η gt840 λεω? Θα παιζει κανενα παιχνιδι τι λεσ?πως παιρνω μπακ υπ? Τα windows δεν εχει cd μεσα?ειχα τισιμπα 7 χρονια οποτε καταλαβαινετε οτι εχω χαθει.αν ειμαι σε λαθος νημα να μου στειλει καποιος πμ να μου πει τι θα κανω ευχαριστω

Edited by lenovo
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την πρωτη εκινηση για να δουμε αθορυβο παντος δεν ακουω τιποτα τωρα κανει ρυθμησεις .καλα αφου δενβθα εχω θεμα καλα ειναι.δεν το ξερω αυτο με την καρτα δηλαδη ειναι κακο αυτο τωρα? Παντος σφαιρα παει.η καρτα θελει καποια εξτρα ενεργοποιηση?η gt840 λεω? Θα παιζει κανενα παιχνιδι τι λεσ?πως παιρνω μπακ υπ? Τα windows δεν εχει cd μεσα?ειχα τισιμπα 7 χρονια οποτε καταλαβαινετε οτι εχω χαθει.αν ειμαι σε λαθος νημα να μου στειλει καποιος πμ να μου πει τι θα κανω ευχαριστω

Στα Windows 8.1 ο σειριακος αριθμό-κλειδί είναι ενσωματωμένος στα bios.

Άμα θες να κάνεις επαναφορά χρησιμοποιείς το εργαλείο μέσα από τα windows(pc setting-update and recovery-reinstall windows )

Επίσης μπορείς το recovery partition να το αντιγράψεις σε ένα USB flash 8gb και από εκεί να κάνεις εξίσου επαναφορά.

Επίσης άμα κάνεις clean install με format τα windows ενεργοποιούνται αυτόματα με το που μπεις ίντερνετ.

Απλά για να κάνεις format πρέπει να κατεβάσεις την ίδια έκδοση των windows που ήρθε το μηχάνημα μου όχι διαφορετική διότι δεν θα ενεργοποιηθούν τα windows.

 

Τώρα για το ποιο κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιείς η επιλογή παρέχετε από την ιδιότητες της κάρτας γραφικών της Intel(κατω δεξιά στην taskbar πρέπει να έχει ένα εικονίδιο σε μπλε χρώμα που να λέει Intel Graphics)

 

Βέβαια απαραίτητα να κάνεις όλα τα windows/drivers update είτε μέσω windows update(που είναι ρυθμισμένο αυτόματα να γίνονται εξ αρχής) είτε χειροκίνητα για τους drivers από Dell support μέσα από το site τους.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στα Windows 8.1 ο σειριακος αριθμό-κλειδί είναι ενσωματωμένος στα bios.

Άμα θες να κάνεις επαναφορά χρησιμοποιείς το εργαλείο μέσα από τα windows(pc setting-update and recovery-reinstall windows )

Επίσης μπορείς το recovery partition να το αντιγράψεις σε ένα USB flash 8gb και από εκεί να κάνεις εξίσου επαναφορά.

Επίσης άμα κάνεις clean install με format τα windows ενεργοποιούνται αυτόματα με το που μπεις ίντερνετ.

Απλά για να κάνεις format πρέπει να κατεβάσεις την ίδια έκδοση των windows που ήρθε το μηχάνημα μου όχι διαφορετική διότι δεν θα ενεργοποιηθούν τα windows.

 

Τώρα για το ποιο κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιείς η επιλογή παρέχετε από την ιδιότητες της κάρτας γραφικών της Intel(κατω δεξιά στην taskbar πρέπει να έχει ένα εικονίδιο σε μπλε χρώμα που να λέει Intel Graphics)

 

Βέβαια απαραίτητα να κάνεις όλα τα windows/drivers update είτε μέσω windows update(που είναι ρυθμισμένο αυτόματα να γίνονται εξ αρχής) είτε χειροκίνητα για τους drivers από Dell support μέσα από το site τους.

 

 

Φιλέ μου μπήκα βρήκα τον κωδικό για τα windows την εκδοση την κατέβασα αλλά νομιζω αν κάνω κάτι θα μπλεξω .πως τα γράφω σε cd τα windows τώρα το παράθυρο έκλεισε που μπορω να βρω που κατέβηκαν? Αχ τοσιμπα σου βάζα το σίντι και φορμάτ.πολύ χαλιά τα 8 παιδιά δεν γνωρίζω πολλα. Λοιπον τα έχω κατεβάσει όχι αυτό που τα αποθηκευεις στο στικ στο cd. Τον κωδικό τον βρήκα αφού κατέβασα ενα πρόγραμμα και μου τον εμφάνισε τον έχω.υπάρχει κανένας οδηγος κάτι ? Δεν μου άρεσαν τα 8 τώρα πως να τα κάνω όπως τα xp?help

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου μπήκα βρήκα τον κωδικό για τα windows την εκδοση την κατέβασα αλλά νομιζω αν κάνω κάτι θα μπλεξω .πως τα γράφω σε cd τα windows τώρα το παράθυρο έκλεισε που μπορω να βρω που κατέβηκαν? Αχ τοσιμπα σου βάζα το σίντι και φορμάτ.πολύ χαλιά τα 8 παιδιά δεν γνωρίζω πολλα. Λοιπον τα έχω κατεβάσει όχι αυτό που τα αποθηκευεις στο στικ στο cd. Τον κωδικό τον βρήκα αφού κατέβασα ενα πρόγραμμα και μου τον εμφάνισε τον έχω.υπάρχει κανένας οδηγος κάτι ? Δεν μου άρεσαν τα 8 τώρα πως να τα κάνω όπως τα xp?help

Κάνε μια αναζήτηση στο ίντερνετ για τα βασικά των windows 8.1 για αρχάριους.

Ξεχνα τα cd/DVDs.

Με USB/DVD tool κάνεις bootable τα windows

Η αυτό

https://rufus.akeo.ie/

Ανέφερα πάνω ότι δεν χρειάζεται να ψάχνεις σειριακους αριθμούς.

Περνάς τα windows κατευθείαν.

Άμα βάλεις 7αρια η XP δεν θα ενεργοποιηθούν με το κλειδι των 8,εκτος αν βάλεις σπασμένα windows και με τα XP δεν θα βρεις drivers.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση στο ίντερνετ για τα βασικά των windows 8.1 για αρχάριους.

Ξεχνα τα cd/DVDs.

Με USB/DVD tool κάνεις bootable τα windows

Η αυτό

https://rufus.akeo.ie/

Ανέφερα πάνω ότι δεν χρειάζεται να ψάχνεις σειριακους αριθμούς.

Περνάς τα windows κατευθείαν.

Άμα βάλεις 7αρια η XP δεν θα ενεργοποιηθούν με το κλειδι των 8,εκτος αν βάλεις σπασμένα windows και με τα XP δεν θα βρεις drivers.

 

Οκ κατάλαβα πως γίνεται ευχαριστώ παρα πολύ.μακάρι να έπαιρνε τα xp. Τα εκανα έτσι τώρα καλύτερα είναι αλλά και παλι δεν μπορω να συνηθησω είναι διαφορετικά σε πολλά πραγματα.πάντως αυτό με την nvidia πολύ καλό πρόγραμμα.επίσης έβαλα μέσα κάτι παιχνίδια μετρο2033 και flatout ultimate τα παιζει πολύ καλά αλλά το pro2011 δεν το παιρνει δεν κανει την εγκατάσταση ίσα ίσα για αυτό που ήθελα.μήπως κάνω κάτι λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα πως γίνεται ευχαριστώ παρα πολύ.μακάρι να έπαιρνε τα xp. Τα εκανα έτσι τώρα καλύτερα είναι αλλά και παλι δεν μπορω να συνηθησω είναι διαφορετικά σε πολλά πραγματα.πάντως αυτό με την nvidia πολύ καλό πρόγραμμα.επίσης έβαλα μέσα κάτι παιχνίδια μετρο2033 και flatout ultimate τα παιζει πολύ καλά αλλά το pro2011 δεν το παιρνει δεν κανει την εγκατάσταση ίσα ίσα για αυτό που ήθελα.μήπως κάνω κάτι λάθος ?

Δεν ξέρω με το Pro 2011 γιατί δεν γίνεται εγκατάσταση.

Πάντως υπάρχουν επιλογές να μπουταρει απευθείας σε ντεσκτοπ όταν ανοίγεις τον υπολογιστή.

Στην taskbar επιλέγεις ιδιότητες και από εκεί κάνεις τις αλλαγές.

Έτσι κι αλλιώς σε 6 μήνες θα βγουν τα 10 που θα είναι ένα μίγμα από 7 και 8.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω εναν σταθερο υπολογιστη και τον αποχωριζομαι για αγορα Laptop. (Windows οχι Mac)

Εχω ομως πληρη μεσανυχτα απο αυτη την κατηγορια. Η χρηση που τον θελω ειναι για περιηγηση

στο ιντερνετ, να ειναι οσο το δυνατοτερο πιο γρηγορο γινεται και αν γινεται να εχει την δυνατοτητα

να γραφω και κανενα dvd. Το gaming δεν με ενδιαφερει. Απο αποψης μεγεθους νομιζω γυρω στις 15 ιντσες

θα ειναι ενταξει. Διαθετω γυρω στα 600 ευρω.

Ολες οι γνωμες σας ευπροσδεκτες. Ευχαριστω πολυ.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω εναν σταθερο υπολογιστη και τον αποχωριζομαι για αγορα Laptop. (Windows οχι Mac)

Εχω ομως πληρη μεσανυχτα απο αυτη την κατηγορια. Η χρηση που τον θελω ειναι για περιηγηση

στο ιντερνετ, να ειναι οσο το δυνατοτερο πιο γρηγορο γινεται και αν γινεται να εχει την δυνατοτητα

να γραφω και κανενα dvd. Το gaming δεν με ενδιαφερει. Απο αποψης μεγεθους νομιζω γυρω στις 15 ιντσες

θα ειναι ενταξει. Διαθετω γυρω στα 600 ευρω.

Ολες οι γνωμες σας ευπροσδεκτες. Ευχαριστω πολυ.

 

με 600 ευρω πηγαινε καλυτερα σε 17.3 ιντσες να το ευχαριστηθεις κιολας και το ιντερνετ και τα βιντεακια να βλεπεις και ταινιες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω εναν σταθερο υπολογιστη και τον αποχωριζομαι για αγορα Laptop. (Windows οχι Mac)

Εχω ομως πληρη μεσανυχτα απο αυτη την κατηγορια. Η χρηση που τον θελω ειναι για περιηγηση

στο ιντερνετ, να ειναι οσο το δυνατοτερο πιο γρηγορο γινεται και αν γινεται να εχει την δυνατοτητα

να γραφω και κανενα dvd. Το gaming δεν με ενδιαφερει. Απο αποψης μεγεθους νομιζω γυρω στις 15 ιντσες

θα ειναι ενταξει. Διαθετω γυρω στα 600 ευρω.

Ολες οι γνωμες σας ευπροσδεκτες. Ευχαριστω πολυ.

Εδώ μια πολύ καλή περίπτωση και σε καλή τιμή

http://www.skroutz.gr/s/5875903/Asus-F555LD-XX084H-i5-4210U-4GB-500GB.html

Η εδώ

http://www.skroutz.gr/s/5264891/Lenovo-G50-70-i5-4210U-4GB-1TB-R5-M230.html

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Acer σε 15 είναι εξίσου καλή περίπτωση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους.

 

Λοιπόν θέλω τη βοήθειας σας στην επιλογή λάπτοπ. Θέλω ένα λάπτοπ που να προσεγγίζει καλύτερα τις παρακάτω προδιαγραφές:

 

- 15,6 ίντσες μαξ (ιδανικά θα ήθελα 13,3 η 14άρι αλλά στα λεφτά που το θέλω δεν νομίζω να υπάρχει πρόταση)

 

~500 ευρώ με το σκεπτικό αργότερα να του πάρω έξτρα RAM και να του βάλω SSD

 

-I3 - Ι5 CPU

 

-4gb RAM με δυνατότητα αργότερα να μπορώ να το αναβαθμίσω στα 8gb

 

-Να μπορεί να αλλάξει αργότερα σε SSD σκληρό θα το ήθελα πάρα πολύ.

 

-Όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και μικρότερο μέγεθος να ειναι μαζεμένο μην είναι καμιά κουμούτσα 15,6ιντών που κυκλοφορούν κάτι τέρατα εκει έξω :lol: . Ξέρω ζητάω πολλά σε αυτά τα λεφτά, απλώς ό,τι καλύτερο γίνεται πάντα όσο μπορουμε να τα προσεγγίσουμε τα ζητούμενα.

 

-Όσο το δυνατόν καλύτερη οθόνη από άποψης χρωμάτων, φωτεινότητας, ευκρίνειας γιατί θα το χρειαστώ και για επεξεργασία φωτογραφίας.

 

-τουλάχιστον 4-5 ώρες αυτονομίας

 

-Δεν με ενδιαφέρουν τα παχνίδια.

 

-Το θέλω για heavy internet browsing, επεξεργασία εικόνας (ΟΧΙ βίντεο), office, ταινίες, σύνδεση με μεγαλύτερη οθόνη και απρόσκοπτη λειτουργία σε συνδεσιμότητες wifi, HDMI, LAN κτλ.

 

έχω δεί αυτά ενδεικτικά:

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-asus-f555ld-xx084h-156-mayro/prod6850143pp/

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-15-r219nv-l0f38ea-156-mple/prod7261899pp/

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-dell-inspiron-3542-in3542i542104500w8-156-mayro/prod6750004pp/ ενώ προτιμώ τα Dell έχω διαβάσει ότι αυτή η σειρά έχει θαμπά χρώματα οθόνης και πολύ φτηνή ποιότητα κατασκευής. Θα μου πεις για budget laptop που θέλω εγώ τι να περιμένω :O

 

ενδεικτικά είναι αυτά. Εννοείται δεκτά σκρουτζομάγαζα και amazon/ebay ευρώπης και e-shops που δεν θα χρειαστεί τελωνείο.

 

help ό,τι καλύτερο μπορείτε να μου προτείνετε. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το Dell είναι άθλια πλαστικουρα,εκτος αν ανέβεις και χτυπήσεις την σειρά 5 που έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

Εδώ review

http://www.notebookcheck.net/Dell-Inspiron-15-3542-2293-Notebook-Review.129452.0.html

Το Asus κοιτάζοντας εδώ την i3 παραλλαγή έχει μέτρια προς κακή οθόνη

http://www.notebookcheck.net/Asus-F555LD-XX243H-Notebook-Review-Update.131493.0.html

Δεν ξέρω η i5 τι ψάρια πιάνει.

Πρέπει να το δεις σε κατάστημα.

Το HP φοράει και Broadwell αλλά νέο μοντέλο δεν γνωρίζουμε πολλά από οθονη(και αυτό πρέπει να το δεις live)

 

Το θέμα είναι ότι στα 500 ευρώ και ειδικά ποιοτική οθόνης δύσκολα θα βρεις η καλή ποιότητα κατασκευή αντίστοιχα.

 

Εδώ μια πολύ καλή περίπτωση με τα πιο ισχυρά specs

Υπάρχει και παραλλαγή με i5/8gb ram και Windows 8.1 στα 548 ευρώ άμα πατήσεις στο ίδιο link

http://www.amazon.de/Lenovo-G50-70-Notebook-Betriebssystem-schwarz/dp/B00KCJACNY/ref=sr_1_23?s=computers&ie=UTF8&qid=1426760116&sr=1-23

http://www.notebookcheck.net/Lenovo-IdeaPad-G50-70-Notebook-Review.124663.0.html

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μια πολύ καλή περίπτωση με τα πιο ισχυρά specs

Υπάρχει και παραλλαγή με i5/8gb ram και Windows 8.1 στα 548 ευρώ άμα πατήσεις στο ίδιο link

http://www.amazon.de/Lenovo-G50-70-Notebook-Betriebssystem-schwarz/dp/B00KCJACNY/ref=sr_1_23?s=computers&ie=UTF8&qid=1426760116&sr=1-23

http://www.notebookcheck.net/Lenovo-IdeaPad-G50-70-Notebook-Review.124663.0.html

 

το ξέρω ότι με 500 ζητάω πολλά. Για τα Dell ναι, να κοιτάξω σειρά 5 αλλά νομίζω ξεφεύγει από τιμή αρκετά.

 

τα lenovo σειρά G μου έχουν πεί ότι δεν είναι καθόλου καλά και αξιόπιστα συν του ότι ειναι πολύ φτηνή πλαστικούρα. Σαν χαρακτηριστικά πάντως όντως είναι το καλύτερο από αυτά.

 

ερώτηση άμα το πάρω από το γερμανικό amazon δεν μου έρχεται με γερμανικό πληκτρολόγιο QWERTZ?

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι με 500 ζητάω πολλά. Για τα Dell ναι, να κοιτάξω σειρά 5 αλλά νομίζω ξεφεύγει από τιμή αρκετά.

 

τα lenovo σειρά G μου έχουν πεί ότι δεν είναι καθόλου καλά και αξιόπιστα συν του ότι ειναι πολύ φτηνή πλαστικούρα. Σαν χαρακτηριστικά πάντως όντως είναι το καλύτερο από αυτά.

 

ερώτηση άμα το πάρω από το γερμανικό amazon δεν μου έρχεται με γερμανικό πληκτρολόγιο QWERTZ?

 

το έχω πάρει στην κοπέλα μου το συγκεκριμένο με τον i3 μέσα.. μια χαρά είναι ποιοτικά και είναι πολύ λεπτό και ελαφρύ..

ναι έτσι θα σου έρθει αλλά παίρνεις κάτι τέτοιο και ξεμπερδεύεις.. πολύ καλή περίπτωση το συγκεκριμένο.. έχει και ssd για να βάλεις και τα windows μέσα

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Με 570 να δώσω βαριά για αυτό http://www.amazon.de/Dell-5547-3191-Inspiron-Notebook-i5-4210U/dp/B00OHK3HT0/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1426763164&sr=1-1&keywords=dell+5547 πιστέυετε ότι είναι καλύτερο?

Ποιότητας κατασκευη σαφώς ανώτερη πρόταση

http://www.expertreviews.co.uk/laptops/1401051/dell-inspiron-15-5000-review

Αλλά η οθόνη του έτσι και έτσι ειδικά φωτεινότητα είναι μέτρια πράγματα.

http://www.notebookcheck.net/Dell-Inspiron-15-5547-Notebook-Review.122261.0.html

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητας κατασκευη σαφώς ανώτερη πρόταση

http://www.expertreviews.co.uk/laptops/1401051/dell-inspiron-15-5000-review

Αλλά η οθόνη του έτσι και έτσι ειδικά φωτεινότητα είναι μέτρια πράγματα.

http://www.notebookcheck.net/Dell-Inspiron-15-5547-Notebook-Review.122261.0.html

 

Το ξέρω ότι σε αυτά τα λεφτά δεν μπορώ να ζητάω πολλά απλώς αυτό που έχει τα λιγότερα μειονεκτήματα. Κατάλαβα οπότε προτείνεις το G70 καλύτερα γενικά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να αναβαθμίσω το λάπτοπ μου αλλά όχι μεσω hardware. Μέσω software. Είμαι με windows 7 και σκέφτομαι μήπως θα μπορούσα να το κάνω dual boot. Δηλαδή να κάνω τη χρήση που θέλω (surfαρισμα, chat, youtube κλπ) με κάποια διανομή linux και τα υπόλοιπα (torrent, guitar pro) να τα κανω με τα windows.

Γίνεται κάτι τέτοιο; Είναι εύκολο γενικά;

Για να μην κουράζουμε το thread επειδή αναφέρεται σε hardware αναβάθμιση, όποιος θέλει να βοηθήσει ας μου στείλει πμ.

Ευχαριστώ! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχει και ssd για να βάλεις και τα windows μέσα

 

Να ρωτήσω κάτι, μιας και αναφέρθηκε. Έχω το Toshiba U940-11G, με 500gb hdd και 32gb ssd. Απ'ότι καταλαβαίνω ο ssd χρησιμοποιείται για το boot καθώς και για κάποιες άλλες εργασίες. Το πρόβλημα μου είναι οτι προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση τα windows στον ssd (απο το recovery που έκανα σε usb, και ενώ έχω βγάλει τον hdd), αλλά δεν μπορούσα. Κάνω επαναφορά και μου βγάζει το error "not less or equal" και αφού έλεγξα drivers κατάλαβα ότι είναι πρόβλημα ssd. Βάζω έναν kingston ssd 64gb, και ενώ γίνεται η εγκατάσταση τέλεια απο το recovery του usb, όποτε προσπαθώ να μπώ windows μου πετάει μπλέ οθόνη με error στο boot (δεν προλαβαίνω να δώ όλο το μήνυμα).

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει και να μου πεί τι παίζει?

Επειδή είναι κρίμα να τον έχω έτσι σκέφτηκα να του βάλω τα win10 και να αφήσω τον hdd για χώρο αποθηκεύσης με τα win8.1 μέσα για παν ενδεχόμενο.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, μιας και αναφέρθηκε. Έχω το Toshiba U940-11G, με 500gb hdd και 32gb ssd. Απ'ότι καταλαβαίνω ο ssd χρησιμοποιείται για το boot καθώς και για κάποιες άλλες εργασίες. Το πρόβλημα μου είναι οτι προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση τα windows στον ssd (απο το recovery που έκανα σε usb, και ενώ έχω βγάλει τον hdd), αλλά δεν μπορούσα. Κάνω επαναφορά και μου βγάζει το error "not less or equal" και αφού έλεγξα drivers κατάλαβα ότι είναι πρόβλημα ssd. Βάζω έναν kingston ssd 64gb, και ενώ γίνεται η εγκατάσταση τέλεια απο το recovery του usb, όποτε προσπαθώ να μπώ windows μου πετάει μπλέ οθόνη με error στο boot (δεν προλαβαίνω να δώ όλο το μήνυμα).

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει και να μου πεί τι παίζει?

Επειδή είναι κρίμα να τον έχω έτσι σκέφτηκα να του βάλω τα win10 και να αφήσω τον hdd για χώρο αποθηκεύσης με τα win8.1 μέσα για παν ενδεχόμενο.

Ο 32αρης είναι πολύ μικρός,άσε τον εκτός και μην ταλαιπώρησε. ΤΟ πιο πιθανό είναι ότι δεν χωράει το recovery.

Γιατί δεν δοκιμάζεις καθαρή εγκατάσταση να δεις;(και στους δύο ,γιατί όχι; )

Link to comment
Share on other sites

Ο 32αρης είναι πολύ μικρός,άσε τον εκτός και μην ταλαιπώρησε. ΤΟ πιο πιθανό είναι ότι δεν χωράει το recovery.

Γιατί δεν δοκιμάζεις καθαρή εγκατάσταση να δεις;(και στους δύο ,γιατί όχι; )

 

Έχω κάνει και στους δύο καθαρή εγκατάσταση, αλλά απο το recovery της toshiba. Έσβησα τους σκληρούς και κανονικά έκανα ξανά τα partitions και την εγκατάσταση. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιο κλείδωμα που μπορεί να έχει το bios και να μην αναγνωρίζει εγκατάσταση καθαρή και "τρέξιμο" των windows σε ssd.

 

Σκέφτηκα να βάλω τα Win10 απο στικάκι να δώ πως θα συμπεριφερθεί τότε. Εάν κάνει κανονικά boot τότε σημαίνει ότι κάτι παίζει με το recovery της toshiba και το cdkey.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...