Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όσοι βάλετε την τελική,τα προβλήματα με sms,mms λύθηκαν;

 

 

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισκέπτης
όσοι βάλετε την τελική,τα προβλήματα με sms,mms λύθηκαν;

 

 

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

 

Με τα mms δεν ασχολούμαι, sms στέλνω κανονικά τι πρόβλημα υπήρχε?

Link to comment
Share on other sites

και εγενετω το ερωτημα

εβγαλε και ο modaco desire rom η οποια βασιζεται στην εκδοση που φοραει το πραγματικο desire φυσικα δεν δουλευει το ραδιο ακομα αλλα υπαρχουν βελτιωσεις δλδ βρισκει σταθμους απλα δεν βγαζει ηχο...

εβγαλε και ο cya ο οποιος μας εχει συνηθισει να βγαζει αψεγαδιαστες ρομ

επειδη εγω εχω βαρεθει να φλασαρω και φοραω την α16 desire τι προτεινετε?

απο την μια εχω βολευτει αφανταστα το sence και το δουλευω σε καθημερινη βαση

αλλα με τον cya θα εχω ταχυτητα κατι που λειπει απο την desire (δεν την λες αργη)

εχει και flash στον browser η desire

ω θεε μου διληματα!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
και εγενετω το ερωτημα

εβγαλε και ο modaco desire rom η οποια βασιζεται στην εκδοση που φοραει το πραγματικο desire φυσικα δεν δουλευει το ραδιο ακομα αλλα υπαρχουν βελτιωσεις δλδ βρισκει σταθμους απλα δεν βγαζει ηχο...

εβγαλε και ο cya ο οποιος μας εχει συνηθισει να βγαζει αψεγαδιαστες ρομ

επειδη εγω εχω βαρεθει να φλασαρω και φοραω την α16 desire τι προτεινετε?

απο την μια εχω βολευτει αφανταστα το sence και το δουλευω σε καθημερινη βαση

αλλα με τον cya θα εχω ταχυτητα κατι που λειπει απο την desire (δεν την λες αργη)

εχει και flash στον browser η desire

ω θεε μου διληματα!!

 

Ε αυτά θα τα έχεις πάντα! Οπότε βολέψου με ότι τελευταίο υπάρχει κάθε φορά! Όταν θα κυκλοφορήσει η τελική rom του desire και την ενσωματώσουν πλήρως και στο Nexus, ίσως ηρεμήσουμε για λίγο!

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω απλά τα σχετικά links για να τα μελετήσεις με τη σειρά γιατί εγώ το κάνω με mac που η διαδικασία είναι αρκετά πιο απλή σε σχέση με τα windows κλπ.

 

1. Για να ξεκλειδώσεις το Nexus (bootloader):

http://android.modaco.com/content/google-nexus-one-nexusone-modaco-com/299078/how-to-unlock-the-bootloader-on-your-nexus-one/

Μην ξεχνάς ότι αν το κάνεις δεν υπάρχει επιστροφή (μέχρι τώρα τουλάχιστον) και θεωρητικά χάνεις την εγγύηση.

 

2. Αποκτάς root access:

http://android.modaco.com/content/google-nexus-one-nexusone-modaco-com/298782/06-mar-erd79-epe54b-superboot-rooting-the-nexus-one/

 

3. Περνάς το RA-nexus-v1.6.2 recovery (σου επιτρέπει να περνάς νέες rom, να παίρνεις backup κλπ κατευθείαν από το nexus/sd):

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=611829

 

4. Και τέλος περνάς και την τελευταία rom 5.0.5:

http://forum.cyanogenmod.com/index.php?/topic/150-cyanogenmod-for-nexus-one-v505-03192010/

(μην ξεχάσεις να περάσεις με τον ίδιο τρόπο που θα βάλεις τη rom και το Google Add-on)

 

:)

 

Thanks man :D !

Εχει να πέσει πολλή δουλειά σήμερα στο Nexus:PPPPPP

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

όσοι βάλετε την τελική,τα προβλήματα με sms,mms λύθηκαν;

 

 

 

 

 

 

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

 

 

 

Με τα mms δεν ασχολούμαι, sms στέλνω κανονικά τι πρόβλημα υπήρχε?

 

στην τεστ 1,2 υπήρχαν προβλήματα με τα μηνύματα.δεν μπορούσαν να σταλούν.για να μην έχεις εσύ πρόβλημα σίγουρα το έλυσε το θέμα.

 

 

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Thanks man :D !

Εχει να πέσει πολλή δουλειά σήμερα στο Nexus:PPPPPP

 

Καλά μη νομίζεις, όλα αυτά ζητημα να σου πάρουν 10 λεπτά! Τον υπόλοιπο χρόνο θα τον φας σκαλίζοντας τις ρυθμίσεις και ψάχνοντας για apps!

:)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια απο recovery μου λεει οτι δεν μπορω να κανω nandorid backup και κατι για adb-mobile.sh .. μπορει κανεις να ριξει καποια βοηθεια ?

ευχαριστω !

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που περνάτε καινούργια ROM πρέπει να τα ξαναπεράσετε όλα από την αρχή;

 

Οχι οταν κανεις απλα update (απο cyanogen 5.0.4.1 se 5.0.5 πχ) αλλα στις περισσοτερες φορες που αλλαζεις rom (apo cyanogeg se modaco πχ) απαιτειται σβησιμο των δεδομενων του κινητου (wipe)

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έπαιξα λίγο με την ρομ του modaco(desire)

έχει μερικά στοιχεία μέσα που είναι πολύ χρήσιμα τουλάχιστον για εμένα,αυτό που είδα είναι ότι και μέσα στα email κάνει ζουμ και μπορείς να κάνεις και copy-paste το κείμενο,αυτό είναι και το σημαντικότερο επειδή δεν ξέρω καλά αγγλικά και πολλές φορές κάνω μετάφραση το κείμενο..αυτά μπορούμε να τα βάλουμε στην cyanogen 5.0.5 ?? ζουμ και copy-paste αλλα desire?

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι άλλαξε?

:p

 

φτιαχνει το openvpn and some small stuff... Ετσι ειπε πριν απο 40 λεπτα!

Συντομα η ROM κοντα μας!:D

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έπαιξα λίγο με την ρομ του modaco(desire)

έχει μερικά στοιχεία μέσα που είναι πολύ χρήσιμα τουλάχιστον για εμένα,αυτό που είδα είναι ότι και μέσα στα email κάνει ζουμ και μπορείς να κάνεις και copy-paste το κείμενο,αυτό είναι και το σημαντικότερο επειδή δεν ξέρω καλά αγγλικά και πολλές φορές κάνω μετάφραση το κείμενο..αυτά μπορούμε να τα βάλουμε στην cyanogen 5.0.5 ?? ζουμ και copy-paste αλλα desire?

 

κι εγω αυτή έβαλα (μετα την cyanogen ) είναι λίγο πιο αργό το κινητό χωρίς να με προβληματίζει κάπου, αλλά δεν την αλλάζω με τίποτα ..

highlits :

Flash στον explorer !

Friends Stream ( FB και Tweeter μαζί )

RSS News Widget με All stories headlines

Music Widget με 2 skins

Συγχρονισμός με το calendar του Exchange ( εχει και agenda widget !!) και βλέπει και το online εταιρικό directory του server ( πολύ βασικό για αυτούς που συγχρονίζουν με την δουλειά τους!! )

 

πολύ καλή ROM και αρκετά σταθερή θα έλεγα.. κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής..

Edited by qosmio
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμεν η cyanogen μου βγαζει προβλημα στα μηνυματα.. δεν με αφηνει να τα ανοιξω καν .. anexpected error mms force to close.. ξερετε τι κανω ???
Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έμαθα ότι η ACE hellas έκλεισε και ότι η HTC greece υποστηρίζει service για τη κινητάρα...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμεν η cyanogen μου βγαζει προβλημα στα μηνυματα.. δεν με αφηνει να τα ανοιξω καν .. anexpected error mms force to close.. ξερετε τι κανω ???

 

κανε wipe και ξαναπερνα την 5.0.5

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έμαθα ότι η ACE hellas έκλεισε και ότι η HTC greece υποστηρίζει service για τη κινητάρα...

 

Η ACE Hellas eχει κλεισει εδω και πολυ καιρο.Eγγυηση δεν καλυπτει δυστυχως.

 

Τελικά η HTC Ελλάδας δεν δέχεται εγγύηση. :(

Επόμενο βήμα είναι να μιλήσω με αυτόν που το πήρα από το ebay. Αλλά μάλλον δύσκολα τα πράγματα, με βλέπω να μην βγάζω άκρη. Έχει κανένας καμία ιδέα γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν με συμφέρει να το στείλω Αμερική

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Έχετε βάλει στα Nexus σας και τα τελευταία

 

Radio Image (fastboot flash radio): 20100203_2 (EPE54B)

 

MD5Sum: 310d85c4998163818f7dcdef730c2a12

 

Google Addon: EPE54B

??

Μαζι με την 5.0.5 ?

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Έχετε βάλει στα Nexus σας και τα τελευταία

 

Radio Image (fastboot flash radio): 20100203_2 (EPE54B)

 

MD5Sum: 310d85c4998163818f7dcdef730c2a12

 

Google Addon: EPE54B

??

Μαζι με την 5.0.5 ?

 

το google addon οποσδηποτε γιατι αλλιως δεν θα εχεις τις google applications (maps,gmail κλπ). Το radio δεν ειναι υποχρεωτικο αλλα προτεινεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...