Jump to content

Aλυσίδες για τα Χιόνια


guru
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίταξε να δεις : από πρώτης όψεως φαίνονται πολύ καλές και εύκολες στο φόρεμα αλλά είναι και 400€

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα στο Πρακτικερ και θα έπαιρνα κάτι παρόμοιες που έχει με 80€ !!! Οπότε και αν σου χαλάσουν θα πείς δεν πάει στα κομμάτια 80€ έδωσα ..Αν ομως λέμε ένα ενδεχόμενο χαλάσου και οι αλλες δεν θα πεις το ίδιο γιατί θα έχεις δώσει 400€ (Δεν είναι το ίδιο )...;);)

 

Να σου πω και κάτι άλλο Εγώ μένω στο Χωρίο ... Εμείς έχουμε και 4

άλλες ζάντες και έχουμε πάνω χιονολάστιχα και όταν έρχεται ο χειμώνας τα φοράμε στα 4χ4 και δεν μπλέκουμε με αλυσίδες και τέτοια..

Αν πας 1 με 5 φορές το χρόνο στα χιόνια πιστεύω πως δεν αξίζει ο κόπος να δώσεις 400€

Τωρα αν πάλι πηγαίνεις συνέχεια στα χιόνια....Τότε σε συμφέρει να κάνεις και αυτό που κάνουμε εμείς !!!!! ;);)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...Εγώ μένω στο Χωρίο ... Εμείς έχουμε και 4

άλλες ζάντες και έχουμε πάνω χιονολάστιχα και όταν έρχεται ο χειμώνας τα φοράμε στα 4χ4 και δεν μπλέκουμε με αλυσίδες και τέτοια..

Αν πας 1 με 5 φορές το χρόνο στα χιόνια πιστεύω πως δεν αξίζει ο κόπος να δώσεις 400€

Τωρα αν πάλι πηγαίνεις συνέχεια στα χιόνια....Τότε σε συμφέρει να κάνεις και αυτό που κάνουμε εμείς !!!!! ;);)

 

Εγώ μένω Αθήνα, κάνω αρκετές εξορμήσεις στα βουνά και τα λαγκάδια ... Ακολούθησα κάποτε τη λύση που αναφέρεις και παραλίγο να ... σκοτωθώ.

Τα χειμερινά λάστιχα έχουν μικρή πρόσφυση για οδήγηση στους στεγνούς Ελληνικούς δρόμους που και το χειμώνα έχουν θερμοκρασίες αρκετά πάνω από το μηδέν (εν πάσει περιπτώση το RAV πρέπει να το οδηγάω σαν το Samurai που είχα πριν 10 χρόνια). Και δεν έβαλα και τίποτα άχρηστα, Bridgestone BLIZZAK DMZ3, 1500€ με τις 4 μεταχειρισμένες ζάντες.

Τώρα έχω 4 (τέσσερις) αλυσίδες RUD Centrax που μπαινοβγαίνουν πανεύκολα (575€ από το internet, 790€ στο Ellada) και DUELER H/T687. Δεν είναι αλυσίδες heavy duty γι' αυτό και έχω 4 ... :cry:

Οπότε αυτό που δεν αμφιβάλω ότι είναι η καλύτερη λύση για σένα, είναι ανεφάρμοστο για μας ...

Link to comment
Share on other sites

emena, pou zw thessaloniki exo ena corsaki me zantes alouminiou (piga to paneksipno k evala k apo auto tis xairomai) k thelw na agorasw alusides gia na pigainw gia ski sta gurw vounalakia, exete na mou proteinete kati?meros agoras ,oikonomiko ,poiotita,....2-3 pragmata re paidia giati paw san tufli.....euxaristw
Link to comment
Share on other sites

Τι λες για χιονολάστοιχα?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις τις λεγόμενες "κάλτσες" που κάνουν και σε αυτοκίνητα με χαμηλό προφίλ. θα βρείς σε πολλά καταστήματα και στο internet.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω Αθήνα, κάνω αρκετές εξορμήσεις στα βουνά και τα λαγκάδια ... Ακολούθησα κάποτε τη λύση που αναφέρεις και παραλίγο να ... σκοτωθώ.

 

Εχεις δίκιο τα χιονολάστιχα σε συνθήκες βροχής γλιστράνε πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Είχε η autoplus πριν περίπου ένα μήνα κάλτσες της weissock με 49 euro. Αν δεν ισχύει ακόμα η συγκεκριμένη προσφορά θα βρείς με 99 euro και άνω από διάφορες εταιρίες, εκτός και αν βρείς κάτι καλύτερο μέσα στο δίκτυο. Έχε κατά νού ότι είναι λίγο πιο ευαίσθητες από τις αλυσίδες, αλλά και λιγότερο αποτελεσματκές. Είναι όμως μονόδρομος για αυτοκίνητα με χαμηλό προφίλ.
Link to comment
Share on other sites

Για 275/45 20" λαστιχο που ειναι τα δικα μου χλωμο να βρω αλυσιδα σε προσιτη τιμη. Να εχετε υποψη σας οτι το αρθρο 16 του ΚΟΚ οριζει οτι πλεον δεν ειναι υποχρεωτικες οι αλυσιδες εαν εχετε χιονολαστιχα. Εγω παντως ακομα και με τοσο φαρδυ λαστιχο τη Βουλγαρια την εβγαλα ασπροπροσωπος ( -13, παγωμενος ολος ο δρομος ). Quattro γαρ... :D

Audi Q7 4.2 FSI

[sIGPIC][/sIGPIC]

The prince of Whales and me!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο τα χιονολάστιχα σε συνθήκες βροχής γλιστράνε πολύ !!!

 

 

Διωχνουν καλύτερα το νερό λόγω των μεγαλύτερων αυλακώσεων οποτε δεν εχεις υδρολισθηση αρα κρατανε καλυτερα Στην ζεστη δεν τα πανε καλα γιατι ειναι πολυ μαλακά

http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να εχετε υποψη σας οτι το αρθρο 16 του ΚΟΚ οριζει οτι πλεον δεν ειναι υποχρεωτικες οι αλυσιδες εαν εχετε χιονολαστιχα.

Σοβαρά μιλάς?????

Μπορείς να μου το δείξεις?

 

Διωχνουν καλύτερα το νερό λόγω των μεγαλύτερων αυλακώσεων οποτε δεν εχεις υδρολισθηση αρα κρατανε καλυτερα Στην ζεστη δεν τα πανε καλα γιατι ειναι πολυ μαλακά

Απ'ότι έχω παρατηρήσει, πάνε τέλεια σε χιόνι, νερό και κανονικές καιρικές συνθήκες. Σε ζέστη και κάυσωνα είναι σαν απλά λάστιχα σε βροχή

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

emena, pou zw thessaloniki exo ena corsaki me zantes alouminiou (piga to paneksipno k evala k apo auto tis xairomai) k thelw na agorasw alusides gia na pigainw gia ski sta gurw vounalakia, exete na mou proteinete kati?meros agoras ,oikonomiko ,poiotita,....2-3 pragmata re paidia giati paw san tufli.....euxaristw

 

Μαλλον για χιονο-κάλτσες με βλέπω...καμιά προσφορά καλη σε κανενά μαγαζί ξέρουμε??

 

Πριν κανένα χρόνο είχα πάρει αυτές στα 55€ (ομαδική αγορά από club) και φέτος είχα την ευκαιρία να τις χρησιμοποιήσω στο Καϊμακτσαλάν. Μπήκαν πανεύκολα, δεν γλίστρισαν πουθενά αν και δεν πήγαινα πολύ σιγά, αλλά το σημαντικότερο προσόν τους είναι οι ΜΗΔΕΝ δονήσεις. Το σύστημα διεύθυνσης δεν ταλαιπωρείται και μπορείς να κινηθείς χωρίς να δαγκώνεσαι και στα στεγνά κομμάτια του δρόμου μέχρι να ξαναβρείς χιόνι. Τέλος βγαίνουν ακόμη πιο εύκολα απ' ότι μπήκαν... :)

Link to comment
Share on other sites

Διωχνουν καλύτερα το νερό λόγω των μεγαλύτερων αυλακώσεων οποτε δεν εχεις υδρολισθηση αρα κρατανε καλυτερα Στην ζεστη δεν τα πανε καλα γιατι ειναι πολυ μαλακά

 

1)Εχεις φορέσει ποτέ χιονολάστιχα στο αυτοκίνητο σου να τα δοκιμάσεις ?

2)Εγώ που όσο θυμάμαι τον εαυτό μου το χειμώνα φοράμε χιονολάστιχα για να λέω κάτι σημαίνει ότι το έχω δει στην πράξη και όχι τι λένε οι κατασκευαστές !!!!Σε συνθήκες Βροχής ΟΡΙΣΜΕΝΑ χιονολάστιχα γλιστράνε πιο πολύ από το κανονικό !!!!

(Δεδομένου ότι έχει και καρφιά)

Link to comment
Share on other sites

1)Εχεις φορέσει ποτέ χιονολάστιχα στο αυτοκίνητο σου να τα δοκιμάσεις ?

2)Εγώ που όσο θυμάμαι τον εαυτό μου το χειμώνα φοράμε χιονολάστιχα για να λέω κάτι σημαίνει ότι το έχω δει στην πράξη και όχι τι λένε οι κατασκευαστές !!!!Σε συνθήκες Βροχής ΟΡΙΣΜΕΝΑ χιονολάστιχα γλιστράνε πιο πολύ από το κανονικό !!!!

(Δεδομένου ότι έχει και καρφιά)

 

Αυτη την στιγμη φοραω Avon Ice Touring και ανεβαίνω Φλωρινα-Πρεσπα 3 φορες την εβδομαδα συνεπως τα εχω δοκιμασει Δεν ειμαστε Λαπωνια για να εχουν καρφια λαστιχα εσυ που βρηκες τετοια για καθημερινη χρηση στην ελληνικη πραγματικοτητα

http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη φοραω Avon Ice Touring και ανεβαίνω Φλωρινα-Πρεσπα 3 φορες την εβδομαδα συνεπως τα εχω δοκιμασει Δεν ειμαστε Λαπωνια για να εχουν καρφια λαστιχα εσυ που βρηκες τετοια για καθημερινη χρηση στην ελληνικη πραγματικοτητα

 

Επειδή εγώ ζω σε ένα χωριό τις πτολεμαίδας .... (και πάω συχνά σε καιμακ τσαλαν και 3-5 πηγάδια στο διπλοκάμπινο αγροτικό που έχω του έχω και καρφιά επάνω !!!!! (για δες τα ελαστικά σου εαν έχουν κάποιες τρύπες .... αυτά είναι υποδοχές για καρφιά ) ΑΑΑ τα καρφιά τα βάζεις extra αμα θέλεις δεν είναι standar στο ελαστικό !!!

Και όμως εχω βρει τέτοια χρήση ....στην ελληνική πραγματικότητα ...

Και αν νομίζεις ότι σου λέω ψέματα πήγαινε σε έναν λαστιχά να τον ρωτήσεις !!!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Έβγαλα το φτυάρι και ξέθαψα το θέμα, προκειμένου να μην ανοίγω καινούργιο. :p

Επειδή αύριο πρωϊ πρωϊ πρέπει να πάμε στη δουλιά (:ninja:), πιστεύετε πως θα έχουμε ανάγκη από αλυσίδες στο δρόμο (μεταξύ άλλων περνάω από εθνική οδό Αθηνών - Λαμίας με κατεύθυνση Β.Π.)?

 

Αν ναι, πως φοράμε τις αλυσίδες στο αμάξι (Huyndai Accent 98)?? :O (edit: βρήκα το εξής video που δείχνει την διαδικασία)

 

Ισχύει αυτό που γράφει στο πρώτο ποστ ότι δεν πρέπει να ξεπεράσουμε τα 20 χλμ/ώρα για να μην σπάσουν οι αλυσίδες (και για πόση απόσταση?)? :worry:

Τα ελαστικά τι πίεση πρέπει να έχουν?

 

Αν σε κάποιο σημείο του δρόμου χρειάζονται οπωσδήποτε αλυσίδες, σε σταματάει η τροχαία για να τις φορέσεις ή πρέπει να το ξέρεις μόνος σου απο πριν?

 

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά πρώτη φορά καλούμαι (εδεχομένως) να χρησιμοποιήσω αλυσίδες, και δεν έχω ιδέα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Οσοι εχουν αυτοκινητα με πετ/ηρα θα ξερουν οτι τα πετρελαια παγωνουν.Υπαρχουν κολπα (οπως το να βαλεις καθαρο πετρελαιο 4-8λ.ανα ντεποζιτο 75 -80 λιτρων)αλλα και με αυτο, και με πολυ χαμηλες θερ. το προβλημα υπαρχει. Η γνωστη λυση με την βενζινη λυνει το προβλημα,αλλα ξερει καποιος αν μπορει να προκαλεσει ζημια? Γιατι στις αντιπροσωπειες συνιστουν την αναμιξη του πετρελαιου κινησης με καθαρο. Οι επαγγελματιες οδηγοι παλι λενε αν δεν βαλεις λιγο βενζινη στο πολυ κρυο δεν κανεις τιποτα!
Link to comment
Share on other sites

Εδέησα να δοκιμάσω σήμερα τις AutoSock. Μια χαρά με πήγαν σπίτι μου...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Οσοι εχουν αυτοκινητα με πετ/ηρα θα ξερουν οτι τα πετρελαια παγωνουν.Υπαρχουν κολπα (οπως το να βαλεις καθαρο πετρελαιο 4-8λ.ανα ντεποζιτο 75 -80 λιτρων)αλλα και με αυτο, και με πολυ χαμηλες θερ. το προβλημα υπαρχει. Η γνωστη λυση με την βενζινη λυνει το προβλημα,αλλα ξερει καποιος αν μπορει να προκαλεσει ζημια? Γιατι στις αντιπροσωπειες συνιστουν την αναμιξη του πετρελαιου κινησης με καθαρο. Οι επαγγελματιες οδηγοι παλι λενε αν δεν βαλεις λιγο βενζινη στο πολυ κρυο δεν κανεις τιποτα!

Υπάρχουν αντιπαγωτικά νομίζω..

 

 

Όσο για τις αλυσίδες, παρατίστε τες και βάλτε χιονολάστοιχα.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Για 3-4 μερες τον χρονο να βαλουμε χιονολαστιχα?!?!

Ενταξει, αν καποιος πηγαινοερχεται στα χιονοδρομικα κεντρα να το καταλαβω...

Αλλα εμενα που εδω και 3 χρονια δεν εχω βαλει ποτε αλυσιδα στην 147 και που πατησε χιονι βαρια βαρια 4-5 φορες (και αυτο απλα για χαβαλε και οχι γιατι επρεπε να το πατησει...) γιατι να δωσω ενα καρο λεφτα για χιονολαστιχα?!?!

Link to comment
Share on other sites

Για 3-4 μερες τον χρονο να βαλουμε χιονολαστιχα?!?!

Ενταξει, αν καποιος πηγαινοερχεται στα χιονοδρομικα κεντρα να το καταλαβω...

Αλλα εμενα που εδω και 3 χρονια δεν εχω βαλει ποτε αλυσιδα στην 147 και που πατησε χιονι βαρια βαρια 4-5 φορες (και αυτο απλα για χαβαλε και οχι γιατι επρεπε να το πατησει...) γιατι να δωσω ενα καρο λεφτα για χιονολαστιχα?!?!

Όχι αλλά για όλο το φθηνόπορο και χειμώνα. Κάπου το διάβασα στον κοκ νομίζω.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...