Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 7 Series


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

Εδώ και μια εβδομάδα έχω περάσει στο χώρο των Windows Phone, αφού πλέον πέρασα από το HTC Desire στο τρομερό Nokia Lumia 800.

Τα πλακίδια με έχουν εντυπωσιάσει. Η απλότητα τους σε συνδυασμό με την γρηγοράδα, την "απαλή" λειτουργία τους και γενικά η εμπειρία χρήσης τους είναι εξαιρετική. Ποιό android και ποιό iOS.....

 

Έχω 2 ερωτήσεις.

 

-Καταρχήν θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποια εφαρμογή για να βλέπω τη συνολική διάρκεια κλήσεων, δεδομένων κλπ. Ή κάτι σαν το watchdog. Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα για τα δεδομένα μιας και έκανα αλλαγή παγίου, και έχω πλέον δωρεάν όγκο δεδομένων.

 

-Και η άλλη ερώτηση είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποθηκεύσω τις επαφές που έχω πλέον στο τηλέφωνο. Δηλαδή εννοώ αν υπάρχει κάποιος συγχρονισμός μέσω Zune.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στο forum.

Εδώ και μια εβδομάδα έχω περάσει στο χώρο των Windows Phone, αφού πλέον πέρασα από το HTC Desire στο τρομερό Nokia Lumia 800.

Τα πλακίδια με έχουν εντυπωσιάσει. Η απλότητα τους σε συνδυασμό με την γρηγοράδα, την "απαλή" λειτουργία τους και γενικά η εμπειρία χρήσης τους είναι εξαιρετική. Ποιό android και ποιό iOS.....

 

Έχω 2 ερωτήσεις.

 

-Καταρχήν θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποια εφαρμογή για να βλέπω τη συνολική διάρκεια κλήσεων, δεδομένων κλπ. Ή κάτι σαν το watchdog. Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα για τα δεδομένα μιας και έκανα αλλαγή παγίου, και έχω πλέον δωρεάν όγκο δεδομένων.

 

-Και η άλλη ερώτηση είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποθηκεύσω τις επαφές που έχω πλέον στο τηλέφωνο. Δηλαδή εννοώ αν υπάρχει κάποιος συγχρονισμός μέσω Zune.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Γιάννης

 

Για διάρκεια κλήσεων και data δεν υπάρχει τίποτα.

Τις επαφές που έχεις σε google και hotmail account θα τις συγχρονίσει αυτόματα. Αν εννοείς για outlook επαφές, τότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις το hotmail outlook connector, να στις περάσει στο hotmail, και απο εκεί μετά θα συγχρονιστούν στη συσκευή.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Για διάρκεια κλήσεων και data δεν υπάρχει τίποτα.

Τις επαφές που έχεις σε google και hotmail account θα τις συγχρονίσει αυτόματα. Αν εννοείς για outlook επαφές, τότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις το hotmail outlook connector, να στις περάσει στο hotmail, και απο εκεί μετά θα συγχρονιστούν στη συσκευή.

 

Εννοώ ότι για παράδειγμα αποθηκεύω 10 αριθμούς φίλων μου, και αυτές αποθηκεύονται στο Lumia(όχι στη SIM).

Αυτές συγχρονίζονται από το κινητό στον υπολογιστή?

Αν χτύπα ξύλο πάθει κάτι το κινητό και δεν ανοίξει ποτέ, εγώ που θα βρω τις επαφές μου? Υπάρχουν στο Zune?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.

ενδιαφερομαι να μεταφερθω και γω στο windows phone 7 απλα να ρωτησω οποιος γνωριζει αν υπαρχει εφαρμογη τυπου iblacklist (iphone) η SPC (android) .ουσιαστικα μπλοκαρει κλησεις και μυνηματα οσων εχεις σε blacklist.

ευχαριστω

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχεις ρωτήσει ήδη σε άλλο μέρος και έχεις πάρει απάντηση, παρακαλώ ας μην επαναλαμβανόμαστε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταλάβει κανείς με ποια λογική εμφανίζει τις πληροφορίες του ημερολογίου στην lock screen; Αυτή τη στιγμή έχω 7 ημερολόγια και δεν καταλαβαίνω την προτεραιότητα που δίνει. Τα γενέθλια από το facebook έχουν πάντα τον πρώτο λόγο. Τις άλλες μέρες μου βγάζει τις ονομαστικές εορτές. Τις τελευταίες όμως μέρες μου βγάζει ένα event από το facebook που κρατάει όμως 42 μέρες και μέχρι τα μέσα Γενάρη θα έχω αυτό στην πρώτη οθόνη.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.

 

Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις.

 

1) Σχετικά με το Bing search

Στο 0:23 του παραπάνω video δείχνει στην οθόνη αναζήτησης και τα 4 εικονίδια.

Στις ρυθμίσεις----περιοχή+γλώσσα κάτω κάτω που έχει την επιλογή Γλώσσα Αναζήτησης/προγράμματος περιήγησης έχω επιλέξει Αγγλικά Ηνωμένου Βασιλείου, όμως δεν μου εμφανίζει τα 4 εικονίδια που περιλαμβάνουν και την εύρεση τραγουδιού αλλά μόνο 2. Την ανίχνευση και την οπτική απεικόνιση. Ποιά ρύθμιση πρέπει να κάνω ώστε να εμφανίσει και τα άλλα 2 εικονίδια?

 

 

 

2) Σχετικά με τα ακουστικά

Αυτά έχουν την έξυπνη λειτουργία με το ένα πλήκτρο. Δηλαδή δείτε το παρακάτω video και θα καταλάβετε

Nokia Lumia 800 music transport controls using the headset

 

Το θέμα είναι ότι αυτές οι λειτουργίες δουλεύουν σωστά όταν η οθόνη είναι ανοιχτή. Όταν είσαι locked screen όχι. Δοκιμάστε και θα δείτε τι εννοώ. Για παράδειγμα δεν πάει στο επόμενο τραγούδι με 2 κλικ αλλά άλλες φορές με 3 ή 4. :wacko:

Άλλες φορές μου κάνει mute και άλλες μου δυναμώνει τέρμα. Εννοώ με συνδυασμό των κλικ των ακουστικών.

Έχω κάνει σχετικό θέμα εδώ

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Nokia-with-Windows-Phone/ISSUE-in-Nokia-Lumia-800-music-transport-controls-using-the/td-p/1240813

 

Αλλά και στο τοπικό του Lumia 800

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3899180#post3899180

 

Ειδικά για το 2ο ερώτημα είναι που έχω σπάσει το κεφάλι μου.

Παρακαλώ τα φώτα σας, Γιάννης:)

Link to comment
Share on other sites

1) Η μουσική δεν εμφανίζεται λογικά για τον ίδιο λόγο λόγο που δεν υπάρχει μουσική και στο ελληνικό marketplace. Δεν ξέρω το γιατί, απλά βλέπω κάποια σχέση μεταξύ τους. Ίσως να υπάρχει πρόβλημα με τα πνευματικά δικαιώματα στην Ελλάδα. Το voice δεν εμφανίζεται γιατί μάλλον έχεις ελληνικά την "γλώσσα εμφάνισης". Δεν υπάρχει ακόμα ελληνική φωνητική αναγνώριση και αυτά τα δύο πάνε μαζί. Αναλόγως την "γλώσσα εμφάνισης" έχεις δυνατότητα χρήσης των φωνητικών εντολών ή όχι.

 

2) Αυτή η λειτουργία είναι μόνο στα Lumia, συνεπώς δεν γνωρίζω το θέμα. Κάποιος άλλος με NOKIA ίσως μπορέσει να σε βοηθήσει. Σε μας τους υπόλοιπους τα ακουστικά το μόνο που κάνουν είναι να χειρίζονται την ένταση και play/pause.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

1) Η μουσική δεν εμφανίζεται λογικά για τον ίδιο λόγο λόγο που δεν υπάρχει μουσική και στο ελληνικό marketplace. Δεν ξέρω το γιατί, απλά βλέπω κάποια σχέση μεταξύ τους. Ίσως να υπάρχει πρόβλημα με τα πνευματικά δικαιώματα στην Ελλάδα. Το voice δεν εμφανίζεται γιατί μάλλον έχεις ελληνικά την "γλώσσα εμφάνισης". Δεν υπάρχει ακόμα ελληνική φωνητική αναγνώριση και αυτά τα δύο πάνε μαζί. Αναλόγως την "γλώσσα εμφάνισης" έχεις δυνατότητα χρήσης των φωνητικών εντολών ή όχι.

....

 

Δεν ειναι σωστο αυτο που λες ... Μπορεις να εχεις τις προσθετες λειτουργιες στο bing με τον τροπο που λεει ο φιλος ...

 

Δεν βλεπω το λογο να μην δουλευει ..Για ξανακοιταξε το γιατι προφανως δεν εχει κρατησει την αλλαγη που εκανες .. Μετα την αλλαγη θα πρεπει να πατησεις να το σωσει και να κανεις επανεκκινηση.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο απο τα δύο εννοείς;

Για την μουσική, εμένα μου εξαφανίστηκε όταν γύρισα τον hotmail λογαριασμό μου από Αγγλικό σε Ελληνικό, όπως εξαφανίστηκε και η μουσική στο marketplace, το Shazam κτλ κτλ κτλ

Για την φωνή, άμα πάω στα setting μου λέει ότι οι φωνητικές εντολές δεν είναι διαθέσιμες για την γλώσσα που έχω επιλέξει.

 

Η μόνη διαφορά που έχω δει επειδή το έχω γυρίσει και γω σε Αμερική την γλώσσα αναζήτησης, είναι ότι στο Vision βγάζει παραπάνω λειτουργίες, όπως το σκανάρει εξώφυλλα κτλ.

 

Οι ρυθμίσεις μου είναι όλα "Ελληνικά" εκτός από το τελευταίο (γλώσσα αναζήτησης) που το έχω "Αγγλικά ΗΠΑ"

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

1) Η μουσική δεν εμφανίζεται λογικά για τον ίδιο λόγο λόγο που δεν υπάρχει μουσική και στο ελληνικό marketplace. Δεν ξέρω το γιατί, απλά βλέπω κάποια σχέση μεταξύ τους. Ίσως να υπάρχει πρόβλημα με τα πνευματικά δικαιώματα στην Ελλάδα. Το voice δεν εμφανίζεται γιατί μάλλον έχεις ελληνικά την "γλώσσα εμφάνισης". Δεν υπάρχει ακόμα ελληνική φωνητική αναγνώριση και αυτά τα δύο πάνε μαζί. Αναλόγως την "γλώσσα εμφάνισης" έχεις δυνατότητα χρήσης των φωνητικών εντολών ή όχι.

 

2) Αυτή η λειτουργία είναι μόνο στα Lumia, συνεπώς δεν γνωρίζω το θέμα. Κάποιος άλλος με NOKIA ίσως μπορέσει να σε βοηθήσει. Σε μας τους υπόλοιπους τα ακουστικά το μόνο που κάνουν είναι να χειρίζονται την ένταση και play/pause.

 

1) Να δούμε πότε θα δούμε αυτές τις υπηρεσίες στην Ελλάδα. Όπως και πολλές εφαρμογές, για παράδειγμα το VEVO δεν υπάρχει στο δικό μας marketplace.

 

2) Aυτό όμως είναι που με απασχολεί περισσότερο. Έχω πονοκεφαλιάσει όσο δεν πάει. Γράφω στη Νόκια στο support discussions, twitter, στο windows phone στο facebook και απάντηση δεν παίρνω. Σχεδόν είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για BUG-άρα και τους λέω να το διορθώσουν. Και να επαναλάβω ότι το πρόβλημα είναι μόλις η οθόνη μπει σε κατάσταση κλειδώματος. Εκεί άλλοτε θες 3 ή 4 κλικ, άλλοτε δεν κάνει τίποτα, άλλοτε κάνει mute. Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς αλλά εις μάτην. Και είναι κρίμα να έχει τέτοιο feature το κινητό, ας πούμε άλλο ένα ατού της Nokia στα windows phone, και να μη δουλεύει σωστά. Λες και ζητάω κάτι παράλογο. Την ώρα που σαν αγοραστής της Νόκια για πολλοστή φορά είχα συνηθίσει με τα ακουστικά με τις full ρυθμίσεις στην πλακέτα.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι αυτό?

 

Will give you a jumpstart into the new Windows Phone world

 

This Windows Phone 7 Training Kit will give you a jumpstart into the new Windows Phone world by providing you with a step-by-step explanation of the tools to use and some key concepts for programming Windows Phones.

 

Windows Phone 7 Series promises to be an amazing mobile phone operating system given its innovative user interface and functionality, as well as its great development platform upon which you can quickly and easily build games and applications.

 

With a myriad of new devices, a powerful and immersive software platform, and a new marketplace to attract developers and provide easy access to applications, consumer demand for Windows Phones will be high, and developers will quickly adopt the Windows Phone platform to capitalize on this growing mobile marketplace.

 

This Training Kit will give you a jumpstart into the new Windows Phone world by providing you with a step-by-step explanation of the tools to use and some key concepts for programming Windows Phones.

 

Silverlight Labs:

- Hello Phone- Building Your First Windows Phone Application- Windows Phone Navigation and Controls- Using Push Notifications- Launcher and Choosers- Application Lifecycle- Using Bing Maps- Using Pivot and Panorama Controls

XNA Framework Labs:- Game Development with XNA Framework- Catapult Wars Lab - A 2D Physics Game- Using Choosers and Handling Tombstone in XNA Framework Games- 3D Game Development with XNA Framework

 

Windows Phone 7.5 Training Kit offers you two sets of hands on labs for Windows Phone 7.5 application development. These are packages that support a full offline installation of the labs that are available live online.

Requirements:

 

· Windows Phone SDK 7.1

What's New in This Release: [ read full changelog ]

 

· The updated training kit includes a refresh to almost all the labs. Some bugs were cleaned up and updated the labs to make sure each lab works on real phone devices, and not just the emulator.

 

· Also added two new labs, Accessing Windows Phone 7 Devices and Multi-touch Game Development XNA Framework.

 

· Accessing Windows Phone 7 Devices is a lab that lets you work with the phone’s camera and location services. The Windows Phone 7 is equipped with a Camera and GPS (global positioning system). Developers can leverage these devices to build location-aware applications and take live photos. The lab walks you through the steps required to integrate your applications with the phone’s camera. The goal is to build an application that lets you capture pictures, give them a title, and save them to the application local store. The lab also gives you the option to “fake” locations and, when saving a picture to a local store, associate its latitude-longitude (lat-long) geo-coordinates, and creat...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά περίμενα να μου πεις με 2 λέξεις τι ακριβώς μπορείς να κάνεις με αυτό.

Είναι κάποιο λογισμικό το οποίο εγκαθιστάς στον υπολογιστή ή στο κινητό?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να ρωτήσω αυτο το video ισχύει μονο για σπασμένα wp???το εχει δοκιμάσει κανεις?

 

 

είναι μόνο για ξεκλείδωτα τηλέφωνα αλλά δεν λέει και πολλά. Στην ουσία είναι ένα πρόγραμμα σαν το megatiles. Εμένα πάντως δεν με βόλεψε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τις επαφές που έχω στο messenger του Η/Υ μου γιατί δεν τις βλέπω στο messaging;

Εχω μια επαφή μονο το email του. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω τις τελευταιες 10 μερες ενα προβλημα με το HTC TROPHY Που πιστευω οτι ειναι απο το λειτουργικο..Οταν με περνει καποιος,εχω full σημα απανταω και ακουγονται ''χιονια''χχσχσχσχασχσχσ αυτο αν παρει 2η φορα ολα τζαμι...Δεν ξερω..Εκανα restarτ που ειχα να κανω καιρους..Τωρα ειδομεν..Το χει ξανααντιμετοποιησει κανεις;Καλα Χριστουγεννα σε ολους
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω τις τελευταιες 10 μερες ενα προβλημα με το HTC TROPHY Που πιστευω οτι ειναι απο το λειτουργικο..Οταν με περνει καποιος,εχω full σημα απανταω και ακουγονται ''χιονια''χχσχσχσχασχσχσ αυτο αν παρει 2η φορα ολα τζαμι...Δεν ξερω..Εκανα restarτ που ειχα να κανω καιρους..Τωρα ειδομεν..Το χει ξανααντιμετοποιησει κανεις;Καλα Χριστουγεννα σε ολους

 

Oχι δεν εχω ακουσει και πουθενα κατι τετοιο ..Μου δειχνει hardware προβλημα και οχι λειτουργικου

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς ξεκλειδώσει το κινητό του με mango, μέσω του ChevronWP7 Labs με πληρωμή των 9$ όπως αναφέρουν στην ιστοσελίδα τους (http://labs.chevronwp7.com/)????
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς ξεκλειδώσει το κινητό του με mango, μέσω του ChevronWP7 Labs με πληρωμή των 9$ όπως αναφέρουν στην ιστοσελίδα τους (http://labs.chevronwp7.com/)????

 

Φιλε θα κανω απο βδομαδα..αλλα παιδια το κανει οποτε τ ερθει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...