Jump to content

Blackberry Bold 9700


lilith240484
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εχεις ενεργοποιημενο BIS, αλλα απλως πας και ξετσεκαρεις το mobile network απο το manage connections, μπορεις κανονικα να εχεις Push services (email, bbm e.t.c) μεσα απο WIFI

 

Οχι να βγαλεις το BIS απο τη συνδεση σου

 

Φυσικα δεν θα εχεις φωνη και SMS με αυτο το τροπο

 

Α οκ, και με αυτον τον τροπο απλα δεν θα χρεωνεσαι data λετε ε?

 

Η φιλη μου τωρα που εχει μπορεσει να συνδεθει σε BBM χωρις BIS, αυτο πως το χει καταφερει θα μου πει κανεις? Δοκιμασα να της στειλω PIN msg μπας και εχει BIS και δεν το ξερει, αλλα δεν φτανει το μυνημα. ΚΑι στο Messenger, Μου λεει Pending authorization. Εδω τωρα τι γινεται?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι και είναι ιδιαίτερα βολικό αυτό στο εξωτερικό - βρίσκεις ένα hotspot και λαμβάνεις τα πάντα δωρεάν στο blackberry αντί να πληρώσεις δεδομένα δικτύου.

 

Η φίλη σου τι ακριβώς σου είπε; Έλαβε και έστειλε μήνυμα; Μήπως εννοούσε κάτι άλλο; Χωρίς bis δεν πρόκειται να μπορέσει να σε κάνει authorize.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε πως παλιοτερα μπορουσε να κανει chat στο blackberry messenger, μου εδειξε και συνομιλιες που ειχε στην συσκευη απο BBM με αλλους, και μια μερα λεει ηθελε να κλεισει το δικτυο και αντι να κανει check στο mobile network, πατησε καταλαθος turn off all connections, και απο τοτε δεν τις ξαναδουλεψε το Blackberry messenger. Παντως ποτε λεει δεν ειχε ενεργοποιησει υπηρεσια BIS.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ότι το ΒΒΜ ανοίγει είναι γνωστό, και στην αδερφή μου ανοίγει ενώ δεν έχει BIS (9000) απλά δε στέλνει/λαμβάνει msgs/requests
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εγω λεω πως και στελνει και λαμβανει. ΟΧι πλεον βεβαια, καθως οπως ειπα απο οταν πατησε turn off all connections δεν εχει ξαναδουλεψει, αλλα πριν δουλευε.

 

Μου δειξε και συνομιλιες απο ΒBM.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κάποιος δε θέλει τις υπηρεσίες BIS καλύτερα να στραφεί σε άλλες λύσεις με full qwerty πληκτρολόγιο (π.χ. Νokia), ώστε και να χαρεί τη συσκευή του και να μην καταφεύγει σε πατέντες...

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κάποιος δε θέλει τις υπηρεσίες BIS καλύτερα να στραφεί σε άλλες λύσεις με full qwerty πληκτρολόγιο (π.χ. Νokia), ώστε και να χαρεί τη συσκευή του και να μην καταφεύγει σε πατέντες...

 

+100!!!!!!!

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είμαι τελείως noob από blackberry,και έτυχε να το δίνει ένας γνωστός 150Ε,έχω ορισμένες απορίες.Από ότι διάβασα στις προηγούμενες σελίδες για να δουλέψει το email και o browser μεσω 3G πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει πρόγραμμα bis.Υπάρχει εναλλακτική λύση?Ρωτάω γιατί το δίνει σε πολύ καλή τιμή,αλλά αν είναι "ανάπηρο" χωρίς bis,θα χρειαστεί να το σκεφτώ περισσότερο..Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είμαι τελείως noob από blackberry,και έτυχε να το δίνει ένας γνωστός 150Ε,έχω ορισμένες απορίες.Από ότι διάβασα στις προηγούμενες σελίδες για να δουλέψει το email και o browser μεσω 3G πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει πρόγραμμα bis.Υπάρχει εναλλακτική λύση?Ρωτάω γιατί το δίνει σε πολύ καλή τιμή,αλλά αν είναι "ανάπηρο" χωρίς bis,θα χρειαστεί να το σκεφτώ περισσότερο..Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Blackberry χωρίς BIS είναι σαν αυτοκίνητο χωρίς μηχανή! :)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα και διορθώνω πιο ουσιατικά

 

Blackberry χωρις BIS είναι σαν αυτοκίνητο χωρίς βενζίνη...

ή καλύτερα σαν pc χωρίς internet

Link to comment
Share on other sites

Αφοπλιστικές και παραστατικότατες απαντήσεις.:lol:Αφού δεν υπάρχει εναλλακτική λύση για διαχείρηση mail και browser μάλλον θα έχω second thoughts.Thanx.:)

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, πως δεν υπάρχει

Υπάρχει το ShangMail και δίνει κ push, ΧΩΡΙΣ bis.

Πόσες φορές θα το πω;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, πως δεν υπάρχει

Υπάρχει το ShangMail και δίνει κ push, ΧΩΡΙΣ bis.

Πόσες φορές θα το πω;

 

Έκανα μια έρευνα πριν στον γουγλη για το Shangmail,αλλά τίθεται το ζήτημα κατά πόσο είναι ασφαλές να περνάνε mail με ευαίσθητα δεδομένα από κινέζικους server..Aκόμα,ο opera mini και msn messenger δουλεύουν με κανονικό data plan η υπάρχει θέμα;Όπως προείπα είμαι τελείως άσχετος απο bb.

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, όλα τα λεφτά στο blackberry είναι το BIS. Ότι και να βρεις θα είναι ημίμετρα... Δηλαδή καλύτερα να πάρεις Nokia qwerty ή κάτι παρόμοιο :)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Απλώς το καλοκοίταζα γιατί έχω διαβάσει καλά λόγια για το λειτουργικό σύστημα (σχεδόν bug-free)και επίσης για λίγο που το έπιασα στα χέρια και το περιεργάστικα μου άρεσε σαν λειτουργία και κατασκευή.Από Νokia ήδη χρησιμοποιώ το Ε71.Από ότι καταλαβαίνω ή κάνω bis ή το ξεχνάω..Σας ευχαριστώ πάντως για τις γρήγορες απαντήσεις.:)

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι τιμές για το BIS δεν είναι απαγορευτικές.

Στη Wind μου είπαν πριν από 15 ημέρες ότι το full πακέτο έχει 10 ευρώ με ΦΠΑ (εγώ θα το ενεργοποιήσω μέσα Αυγούστου).

Νομίζω πως για κάποιον επαγγελματία που είναι σημαντικό να βλέπει άμεσα τα emails του το ποσό είναι πολύ λογικό.

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι τιμές για το BIS δεν είναι απαγορευτικές.

Στη Wind μου είπαν πριν από 15 ημέρες ότι το full πακέτο έχει 10 ευρώ με ΦΠΑ (εγώ θα το ενεργοποιήσω μέσα Αυγούστου).

Νομίζω πως για κάποιον επαγγελματία που είναι σημαντικό να βλέπει άμεσα τα emails του το ποσό είναι πολύ λογικό.

 

Συμφωνώ!Στην Cosmote το πρόγραμμα με τα 100MB(το οποίο έχω εδώ και 3,5 χρόνια και δεν τα έχω ξεπεράσει ποτέ)έχει 6-7 ευρώ..Πραγματικά για κάποιον που χρειάζεται στην δουλειά του άμεση πρόσβαση στα mail του,είναι πολύ μικρό το κόστος...

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!Στην Cosmote το πρόγραμμα με τα 100MB(το οποίο έχω εδώ και 3,5 χρόνια και δεν τα έχω ξεπεράσει ποτέ)έχει 6-7 ευρώ..Πραγματικά για κάποιον που χρειάζεται στην δουλειά του άμεση πρόσβαση στα mail του,είναι πολύ μικρό το κόστος...

 

Και όχι μόνο στη δουλειά αλλά για για προσωπική χρήση (msn, gtalk, twitter etc) είναι πολύ μικρό το κόστος.

Ουσιαστικά έχεις "απεριόριστο" mobile internet με πολύ λίγα χρήματα!!

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

2 prοβληματα που αντιμετωπιζω.

 

-Πολλες φορες οταν γραφω μυνημα και θελω να αλλαξω γλωσσα με alt+enter λειτουργει σαν σκετο εντερ και στελνει το μυνημα χωρις να το χω ολοκληρωσει.

 

-Επισης δεν λειτουργουν οι ηχοι. Ειμαι στο Loud profile και δεν ακουγεται ηχος οταν με παιρνουν. Οταν παω στο set ringer, μου λεει Invalid sound οταν σκρολλαρω στους προεπιλεγμενους ηχους.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο που λες θα πας Options-SMS και θα βαλεις NO στο <<press enter key to send>>

 

Θα στελνεις μονο οταν πατας το Blackberry key και μετα SEND

 

Αν δε σου αρεσει αυτο, θα πας Options-Language and Text Input και θα βαλεις να αλλαζει η γλωσσα γραφης με Shift-Space

 

Ετσι δεν θα εχεις ποτέ καποιο <<ατυχημα>>

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να υπηρχαν αλλες λυσεις γιατι καμμια απο τις 2 δεν μαρεσει. Το θεμα δεν ειναι το ατυχημα, αλλα το οτι δεν αντεπεξερχεται το κινητο. Ειμαι βεβαιος οτι κραταω το alt την στιγμη που παταω enter. Απλως ειναι σαν το κινητο να με αγνοει και να λεει, δεν πα να προσπαθεις εγω θα το στειλω το μυνημα και εσυ μεινε με την προθεση...

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να υπηρχαν αλλες λυσεις γιατι καμμια απο τις 2 δεν μαρεσει. Το θεμα δεν ειναι το ατυχημα, αλλα το οτι δεν αντεπεξερχεται το κινητο. Ειμαι βεβαιος οτι κραταω το alt την στιγμη που παταω enter. Απλως ειναι σαν το κινητο να με αγνοει και να λεει, δεν πα να προσπαθεις εγω θα το στειλω το μυνημα και εσυ μεινε με την προθεση...

 

Προφανώς υπάρχει κάποιο πρόβλημα hardware,δεν"ακούει"σωστά το ALT key..Δοκίμασε την ώρα που πληκτρολογείς να πατήσεις αρκετές φορές το ALT και να δείς αν ανταποκρίνεται,αν δηλαδή γράφει ALT πάνω δεξιά στην οθόνη...

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Software ειναι το προβλημα. Οταν ειμαι στο home screen, ανταποκρινεται καθε φορα διχως εξαιρεσεις μονο μεσα στο sms, συμβαινει αυτο. Εχω δοκιμασει ομως και το αλλο.

 

Καθως γραφω το sms, να κανω exit, να γυρισω την γλωσσα και να ξαναεπιστρεψω, αλλα μετα δεν γραφει χαρακτηρες, και ειναι λες και κολλαει.

 

Εχω ακουσει ατομα να χαρακτηριζουν το λειτουργικο των Blackberry ως bug-free, εγω ομως απο την αλλη βρισκω αρκετα.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Software ειναι το προβλημα. Οταν ειμαι στο home screen, ανταποκρινεται καθε φορα διχως εξαιρεσεις μονο μεσα στο sms, συμβαινει αυτο. Εχω δοκιμασει ομως και το αλλο.

 

Καθως γραφω το sms, να κανω exit, να γυρισω την γλωσσα και να ξαναεπιστρεψω, αλλα μετα δεν γραφει χαρακτηρες, και ειναι λες και κολλαει.

 

Εχω ακουσει ατομα να χαρακτηριζουν το λειτουργικο των Blackberry ως bug-free, εγω ομως απο την αλλη βρισκω αρκετα.

 

Mάλιστα,ποιά έκδοση os έχει το τηλέφωνο?Μήπως χρειάζεσαι update ή απλά να ξαναπεράσεις το λειτουργικό μετά από wipe σε περίπτωση που δεν έχει"κάτσει"σωστά η τελευταία αναβάθμιση...Η αλήθεια είναι πάντως ότι είναι περίεργο αυτό που σου κάνει γιατί είναι όντως-σχεδόν-bug-free το λειτουργικό...

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια εχω 5.0.484 της Cosmote. Την εχω ηδη περασει δευτερη φορα γιατι την πρωτη φορα δεν ειχα εγκαταστησει tasks/memopad και κατι αλλα που ηθελα.

 

Υποψιν οτι εχω 9000. Το λειτουργικο ομως ειναι κοινο με 9700.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...