Jump to content

Blackberry Bold 9700


lilith240484
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πιο συγκεκριμένα????

 

Υπάρχει σχετική αναφορά σε άλλο thread του myphone αλλά δεν βρήκα από εκεί κάποια λύση.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3071541#post3071541

The best is yet to come.... :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει σχετική αναφορά σε άλλο thread του myphone αλλά δεν βρήκα από εκεί κάποια λύση.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3071541#post3071541

Ψάχνεις λύση σε ποιο πρόβλημά σου δεν έχω καταλάβει.....

Ρώτα συσγκεκριμένα......

Link to comment
Share on other sites

διαβασα σε προιγομενα ποστ πως καποιος ειχε προβλημα με την αναγνοριση στις εισερχομενες.. δεν ξερω αν μπορω να βοηθισω αλλα μηπως εχεται βαλει καποιο θεμα?? εμενα μ το εκανε οταν ειχα κατι τετοια... απο οταν εβαλα το μαμισιο παλι ολα ειναι κομπλε!

και μια ερωτιση απο μενα... τι προβλημα παιζει με το appworld? εχεται κ οι υπολιποι προβλημα? το ανοιγει κ βγαζει κατι οτι δν μπορει να συνδεθει στο bis κ κλινει κ το ιδιο γινεται κ σε 2 φιλους!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. καινουριος στο forum και ελπιζω και συντομα κατοχος ενος blackberry 9700. Θα ηθελα τη βοήθειά σας στο εξης. Έχω αρκετούς φίλους στην Αμερική που μπορούν να μου στείλουν το 9700 είτε από την at&t *h t-mobile.

1. Μπορούν με κωδικό να ξεκλειδωθούν οι συσκευές και από τους δυο παρόχους?

2. Κάπου διάβασα πως οι συσκευές απο την t mobile δεν είναι συμβατές με τα δικά μας δίκτυα. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ όποιον αφιερώσει λίγο χρόνο να μου απαντήσει.

Φιλικά

Χ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. καινουριος στο forum και ελπιζω και συντομα κατοχος ενος blackberry 9700. Θα ηθελα τη βοήθειά σας στο εξης. Έχω αρκετούς φίλους στην Αμερική που μπορούν να μου στείλουν το 9700 είτε από την at&t *h t-mobile.

1. Μπορούν με κωδικό να ξεκλειδωθούν οι συσκευές και από τους δυο παρόχους?

2. Κάπου διάβασα πως οι συσκευές απο την t mobile δεν είναι συμβατές με τα δικά μας δίκτυα. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ όποιον αφιερώσει λίγο χρόνο να μου απαντήσει.

Φιλικά

Χ

 

Καλησπέρα! Εγώ αγόρασα πριν ένα μήνα ένα 9700 T-Mobile από Αμερική. Το μόνο που χρειάζονται είναι ένα unlock. Υπάρχουν site στο internet που κάνουν αυτή την δουλειά. Εμένα μου το ξεκλείδωσε ο πωλητής.

Μετά το unlock όλα δουλεύουν ρολόι. Κανένα πρόβλημα

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το πρόβλημά σου είναι γνωστό, έχει αναφερθεί ξανά και δεν έχω δει κάποια συγκεκριμένη λύση. Θα πρότεινα να περάσεις την τελευταία έκδοση λογισμικού για το τηλέφωνό σου, αν δεν την έχεις ήδη. Συνήθως βέβαια συμβαίνει μια στο τόσο, υποθέτω δεν το παρατηρείς σε όλες τις κλήσεις.

 

Για απορίες σχετικά με το τηλέφωνό σου, μπορείς να ρωτάς σ'αυτό το θέμα, που είναι και το επισημασμένο για το 9700.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. εχει περασει κανεις την 5.0.0.862.την περασα εχθες και κανα δυο ονοματα στο μενου τα βγαζει στα τουρκικα
DEVICE:torch 9800OS:6.0.0.337 PIN 2286F30E
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Ετσι ειναι οπως τα λες. Ξερω αλλο ενα ΒΒ που εχει αυτο το προβλημα + το δικο μου!!!

 

Εκτος απο αυτα που προανεφερες αν πας να βαλεις μια καινουρια επαφη θα δεις πως στο επιθετο λεει ...(οτι να ναι)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να ξερει καποιος πως μπορω να δω τις φωτογραφιες μου απο τα contacts στο bbmessenger σε κανονικο μεγεθος και οχι σε μικρογραφια

ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λέει ο Γιώργος είναι, αλλά μόνο για τις επαφές που έχουν εικόνα από τον "ιδιοκτήτη" τους. Σε αυτές που έχεις βάλει εσύ μέσω των επαφών του τηλεφώνου (συνδέοντάς τις), θα δεις πάλι μικρογραφία.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη για την πληθώρα των ερωτήσεων μου αλλά έχω απηυδήσει λίγο με το bb..

 

Πέρασα ένα μήνα στην Αγγλία όπου όλοι έχουν blackberry και ζήλεψα τόσο μα τόσο πολύ τις εφαρμογές του - ειδικά το bb messenger- και αποφάσισα να αναβαθμίσω το παμπάλαιο samsung που είχα και να πάρω το bb 9700. Σημειωτέον έχω καρτοκινητή.

 

Μετά από ατελείωτο ψάξιμο για το αν είναι καλή λύση (δεν έπαιζε να δώσω 600 ευρώ για I-phone) και επειδή ξαναφεύγω εξωτερικό για 5 μήνες οπότε δεν βόλευε να κάνω συμβόλαιο με τη vodafone και να πληρώνω τσάμπα πάγιο ενώ δεν θα χρησιμοποιώ το νούμερο, πήρα σκέτη τη συσκευή.

 

Όλα καλά, θέλει λίγο καιρό να συνηθίσω το λογισμικό αλλά έχω απογοητευτεί πλήρως γιατί ενώ μπορώ να συνδεθώ internet μέσω wi-fi και να κατεβάσω εφαρμογές δεν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω! Ούτε τα mail, ούτε το google maps, ούτε το fcb σαν εφαρμογή, τίποτα! Μετά διάβασα για το BIS...το οποίο από ότι καταλαβαίνω είναι πλήρως απαραίτητο και από ότι κατάλαβα δεν συνδυάζεται με την καρτοκινητή. Ήθελα να ρωτήσω, κάνω εγώ κάτι λάθος ή έτσι είναι όντως;;

 

Επίσης, σκεφτόμουν μήπως το γυρισω σε συμβόλαιο για να αποκτήσω το BIS και να επωφεληθώ των εφαρμογών - αλλά φοβάμαι ότι θα υπερχρεώνομαι στο εξωτερικό, έστω και αν δεν χρησιμοποιώ το Internet παρά μόνο όταν βρίσκομαι σε wi-fi...Αν αποκτήσω το bis για να έχω τα mail, το messenger κοκ θα χρεώνομαι κάθε φορά που θα συνομιλώ ή θα κοιτάζω τα mail έστω και αν το κάνω μόνο μέσω wi-fi? Έχω μπερδευτεί τόσο πολύ και κάνω φιλότιμες προσπάθειες να καταλάβω τη λειτουργία του...!

 

Και πάλι ευχαριστώ όποιον απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες, BIS με καρτοκινητή δεν λειτουργεί. Αυτό όμως ισχύει στην Ελλάδα. Σε άλλες χώρες, υποστηρίζουν BIS και τα καρτοκινητά.

 

Η λύση που λες είναι εφικτή. Από τη στιγμή που το τηλέφωνο θα "δει" BIS, "κατεβάζει" αυτόματα τα service books που είναι απαραίτητα για τη λειτουργία των εφαρμογών που θες, όπως internet, facebook, push mail κλπ. Από κει και μετά, όσο είναι η SIM μέσα, μπορείς να απενεργοποιήσεις το data όταν είσαι σε roaming mode ώστε να μην κατεβάζει δεδομένα μέσω δικτύου με ασύμφορη χρέωση. Θα κατεβάζει μόνο όταν συνδέεσαι σε wifi, κάτι που είναι δωρεάν. Με λίγα λόγια, ένα blackberry μπορεί να χρησιμοποιήσει το wifi σαν υποκατάστατο του δικτύου για να λειτουργούν οι εφαρμογές του.

 

Θα πρότεινα επίσης να κοιτάξεις μήπως η εταιρεία κινητής που χρησιμοποιείς στην Αγγλία υποστηρίζει BIS σε καρτοκινητό, που υποθέτω επιλέγεις και εκεί. Το λέω γιατί οκ, τα email μπορείς να τα βλέπεις μόνο όταν είσαι σε wifi, αλλά αν πρόκειται να χρησιμοποιείς BB messenger για επικοινωνία με φίλους/συναδέλφους, δε γίνεται να το έχεις διαθέσιμο μόνο όταν θα είσαι σε wifi, δε θα σε εξυπηρετεί.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ αρχικά για την απάντησή σου.

 

Βασικά ήμουν Αγγλία, τώρα μετακομίζω Γαλλία για ένα 5μηνο και δεν ξέρω αν εκεί υποστηρίζεται το bis σε καρτοκινητή. Ξέρω ότι οι μεγαλύτερες εταιρίες είναι οι T-mobile και η Orange, ίσως αν το κοιτάξω στο site τους να βρω κάποια πληροφορία.

 

Επειδή 100% θα πάρω γαλλικό νούμερο και το ελληνικό μου - vodafone δεν θα το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πληρώνω ένα πάγιο της τάξης των 30-40 ευρώ και πάλι να δεσμεύομαι για χρήση μόνο σε wi-fi ή να παραμείνει το bb μου προς το παρόν ένα απλό κινητό και να το μετατρέψω σε συμβόλαιο μια και καλή όταν γυρίσω!

 

Εκτός αν όντως υποστηρίζεται στη Γαλλία το bis και στην καρτοκινητή, οπότε τσάμπα το δίλημμα...!

 

Επίσης, μιας και χρησιμοποιώ notebook και δεν μπορώ να εισάγω το cd για τον συγχρονισμό των αρχείων(μουσική κτλ), φαντάζομαι μπορώ να τον κατεβάσω από το ίντερνετ έτσι; Θα χρειαστεί κάτι άλλο;;

Link to comment
Share on other sites

Στη Γαλλία οι μεγάλες είναι η Orange και η SFR, καθώς και η Bouygues Télécom. Δυστυχώς και στις τρεις βρήκα υπηρεσία blackberry μόνο σε προγράμματα συμβολαίου. Δεν είναι 100% σίγουρο όμως, μια πρόχειρη ματιά έριξα, εκτός της Orange που αναφέρει καθαρά ότι δεν υποστηρίζεται blackberry στην καρτοκινητή της.

 

Να έχεις υπ' όψιν ότι αν ενεργοποιήσεις BIS σε κάποιον πάροχο, για να ενεργοποιήσεις ξανά σε κάποιον άλλο θα πρέπει πρώτα να ζητήσεις τη διαγραφή σου από τον παλιό, γιατί η συσκευή δε μπορεί να είναι δηλωμένη σε δύο διαφορετικούς παρόχους.

 

Desktop Manager: Μπορείς να το πάρεις από εδώ.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,νομιζω το 9700 θα ειναι το επομενο κιν μου ειναι πανεμορφο και μου αρεσει η κατασκευη του.Θελω να κανω 3-4 ερωτησεις.

 

*εχω vf εταιρικο η bis υπηρεσια ειναι δωρεαν και απλα την ενεργοποιω και χρεωνομαι οτι byte κατεβασω?

*Τσεκαρα στο site της rim οτι για να κατεβασεις το νεοτερο os διαλεγεις και παροχο,δεν νομιζω να επεμβαινει στο μενου η vf πχ που εχω εγω,ε,ε??

*Το ηχειακι βαραει καλα?

*Στον ηλιο η οθονη πως τα παει?

Link to comment
Share on other sites

*εχω vf εταιρικο η bis υπηρεσια ειναι δωρεαν και απλα την ενεργοποιω και χρεωνομαι οτι byte κατεβασω?

Στο BIS αν βάλεις το μέσαιο πρόγραμμα δεν θα έχεις πρόβλημα με έξτρα χρέωση γιατί όλα συμπιέζονται

*Τσεκαρα στο site της rim οτι για να κατεβασεις το νεοτερο os διαλεγεις και παροχο,δεν νομιζω να επεμβαινει στο μενου η vf πχ που εχω εγω,ε,ε??

Μπορείς να βάλεις όποιο os θέλεςι ανεξαρτήτου παρόχου... τι εννοείς επεμβαίνει?

*Το ηχειακι βαραει καλα?

Από τα δυνατότερα που έχεις ακούσει...χωρίς υπερβολές...εγώ το έχω πάντα στο 8 γιατί είναι πολύ δυνατό

*Στον ηλιο η οθονη πως τα παει?

Ανάλογα τις ρυθμίσεις φωτεινότητας και contrast που θα κάνεις... Εμένα μου δείχνει πολύ καλά...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

*Τσεκαρα στο site της rim οτι για να κατεβασεις το νεοτερο os διαλεγεις και παροχο,δεν νομιζω να επεμβαινει στο μενου η vf πχ που εχω εγω,ε,ε??

Μπορείς να βάλεις όποιο os θέλεςι ανεξαρτήτου παρόχου... τι εννοείς επεμβαίνει?

[/b]

 

Μπορείς να βάλεις όποια έκδοση θέλεις αρκει να διαγράψεις το vendor.xml πριν την εκγκατάσταση του OS στο τηλέφωνο! Υπάρχει οδηγός στο φόρουμ όπου εξηγεί όλη τη διαδικασία βήμα - βήμα!

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα ναι!

 

Ωραία είδηση!

Αν είναι επίσημο οκ, γιατί είχαμε μείνει μόνο σε φήμες :)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...