Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδεσ καποιοσ μια μικρη βοηθεια για να αναβαθμισω το κινιτο? δεν ξερω τι εργαλεια χρειαζοντε το hspl τι ειναι χρειαζετε να το φλασαρω πριν το αναβαθμισω ενασ απλοσ οδηγοσ με βηματα υπαρχει?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=609477

Enjoy! :D

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

παιδεσ καποιοσ μια μικρη βοηθεια για να αναβαθμισω το κινιτο? δεν ξερω τι εργαλεια χρειαζοντε το hspl τι ειναι χρειαζετε να το φλασαρω πριν το αναβαθμισω ενασ απλοσ οδηγοσ με βηματα υπαρχει?

 

 

Και από την πρώτη σελίδα μαζί με πολλές άλλες πληροφορίες-λύσεις :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3116796#post3116796

Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι η ρομ και τι ραντιο τι πρεπει να αλαξω αυτα δεν καταλαβαινω και επισης πωσ μπορω να απενεργοποιησω το 3g να μην μου βγαινει αυτη η ενοχλητικη καρτελα οταν δεν βρισκει ιντερνετ
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι η ρομ και τι ραντιο τι πρεπει να αλαξω αυτα δεν καταλαβαινω και επισης πωσ μπορω να απενεργοποιησω το 3g να μην μου βγαινει αυτη η ενοχλητικη καρτελα οταν δεν βρισκει ιντερνετ

 

 

Θα σου πρότεινα για αρχή να εγκαταστήσεις το "nodata" για να μην μπαίνει internet

από μόνο του μέσω 3g.

Όσο για την rom, καλύτερα να μας πεις πρώτα πια έχεις.

Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα για αρχή να εγκαταστήσεις το "nodata" για να μην μπαίνει internet

από μόνο του μέσω 3g.

Όσο για την rom, καλύτερα να μας πεις πρώτα πια έχεις.

 

os version 5.2.21869 manila version 2.5.19211619.0 rom version 1.66.405.2(76641)WWE rom date 01/11/10 radio version 2.07.51.22_2 to kinito to αγορασα απο αγγλια και παλι δεν καταλαβα την διαφορα του ραντιο με της ρομ και δεν ξερω καν πια εκδοση να βαλω

Link to comment
Share on other sites

os version 5.2.21869 manila version 2.5.19211619.0 rom version 1.66.405.2(76641)WWE rom date 01/11/10 radio version 2.07.51.22_2 to kinito to αγορασα απο αγγλια και παλι δεν καταλαβα την διαφορα του ραντιο με της ρομ και δεν ξερω καν πια εκδοση να βαλω

 

Η ρόμ που έχεις είναι η νεότερη επίσημη καθώς και το ράδιο, τώρα για το τι κάνουν η μεν ρόμ είναι το λειτουργεικό της συσκευής ενώ το radio έχει να κάνει με τις κεραίες τις.

Με αυτά που έχεις λειτουργεί πολύ καλά, αν θέλεις να βάλεις την αντίστιχη Ελληνική κοίτα στην πρώτη σελίδα (πρέπει να δηλώσεις s/n από Ελληνική συσκευή) για radio όμως θέλει hspl.

Θα σου πρότεινα να μείνεις όπως είσαι μέχρι να το μάθεις καλά, διαβάζοντας εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=257071

Αλλά πάλι αν είσαι έτοιμος να δοκιμάσεις κάτι πιο χειροποίητο με πολύ καλό service http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=272257

Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η ρόμ που έχεις είναι η νεότερη επίσημη καθώς και το ράδιο, τώρα για το τι κάνουν η μεν ρόμ είναι το λειτουργεικό της συσκευής ενώ το radio έχει να κάνει με τις κεραίες τις.

Με αυτά που έχεις λειτουργεί πολύ καλά, αν θέλεις να βάλεις την αντίστιχη Ελληνική κοίτα στην πρώτη σελίδα (πρέπει να δηλώσεις s/n από Ελληνική συσκευή) για radio όμως θέλει hspl.

Θα σου πρότεινα να μείνεις όπως είσαι μέχρι να το μάθεις καλά, διαβάζοντας εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=257071

Αλλά πάλι αν είσαι έτοιμος να δοκιμάσεις κάτι πιο χειροποίητο με πολύ καλό service http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=272257

οκ ευχαριστω κοιτα τα εισερχομενα σου

Link to comment
Share on other sites

os version 5.2.21869 manila version 2.5.19211619.0 rom version 1.66.405.2(76641)WWE rom date 01/11/10 radio version 2.07.51.22_2 to kinito to αγορασα απο αγγλια και παλι δεν καταλαβα την διαφορα του ραντιο με της ρομ και δεν ξερω καν πια εκδοση να βαλω

 

Η ΡΟΜ ειναι αυτη που περιεχει το λειτουργικο στην συσκευη, τα windows δηλαδη εμπεριεχονται στην εκαστοτε ΡΟΜ. Ο Manilla (Sense) ειναι αυτο που βλεπεις στην οθονη με το ρολοι κλπ. Εχει φτιαχτει απο την HTC για να "καλυπτει" κατα καποιον τροπο τα windows, ειναι απλως προγραμμα διαφορετικου User Interface.

 

To radio τωρα ειναι υπευθυνο για τις κλησεις, το wifi, gps κλπ στοιχεια της συσκευης σου. Ειναι ανεξαρτητο της ΡΟΜ. Με ποιο radio θα δεις καλυτερα ποτελεσματα εξαρταται κατα κυριο λογο απο την περιοχη σου. Οποτε αν ΔΕΝ εισαι ευχριστημενος με το radio που εχεις (πχ προβληματα στις κλησεις, αργο gps κλπ) δοκιμαζεις καποιο αλλο.

 

Ο λογος που βλεπεις διαφορετικες ΡΟΜ ειναι διοτι ανανεωνονται οι εκδοσεις του Manilla, ή και των Windows (καθως και αλλων προγραμματων, αλλα χονδρικα μεινε στο παραπανω).

Ο καθε μαγειρας λοιπον φτιαχνει ενα πακετακι που περιεχει μια Εκδοση των windows, μια εκδοση του Manilla, ππροσθετει καποιες εκδοσεις προγραμματων που ενδιαφερουν ΕΚΕΙΝΟΝ (γι'αυτο δεν υπαρχει καλυτερη ΡΟΜ), βαζει ή βγαζει καποια εφε για να αυξησει την ταχυτητα της συσκευης ή την εμφανιση της. Αυτο ειναι η μαγειρεμενη ΡΟΜ.

 

Ελπιζω να μην εχω κανει καποιο λαθος, αν ναι διορθωστε με (χονδρικα περιγραφω τα πραγματα στον φιλο, σαφως το μαγειρεμα μιας ΡΟΜ εχει κι αλλα στοιχεια).

 

Απο κει και περα, αποψη μου ειναι η εξης. Αν εισαι ευχαριστημενος απο την συσκευη σου ασε την οπως εχει (χωρις να αλλαξεις ΡΟΜ). Αν μετα απο ενα διαστημα χρησης διαπιστωσεις λογο για να αλλαξεις ΡΟΜ (ή αν την βαρεθεις), τοτε προχωρα στους πειραματισμους. Επαναλαμβανω, καθαρα υποκειμενικο το παραπανω, καποιος ενδεχομενως να υποστηριζει το αντιθετο ακριβως και να ειναι επισης σωστος :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα σου πρότεινα για αρχή να εγκαταστήσεις το "nodata" για να μην μπαίνει internet

από μόνο του μέσω 3g.

 

Με το NoData η συσκευή δεν μπαίνει καθόλου internet, είτε με 3G είτε με απλό GPRS.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεύτερη φορά μέσα σε μια εβδομάδα με cooked rom (δεν έχει σημασία ποια ρομ) που ενώ γράφω απάντηση στο φόρουμ εδώ με τον όπερα 10, και έχοντας γράψει 2-3 παραγράφους, μου κολλάει πάνω στο γράψιμο και τα χάνω όλα.

 

την πρώτη φορά μου έκανε επανεκκίνηση μόνο του και τα έχασα όλα.

τώρα κόλλησε εντελώς και έμεινε παγωμένο. και πάλι τα έχασα όλα !!!!

 

με την πρώτη ευκαιρία θα φλασάρω την μαμα 1.66 και ας μην εχω ούτε χώρο αποθήκευσης,ούτε 576 ram ούτε 6.5.χ ούτε τίποτα.

 

εχω τσατιστεί όσο δεν πάει άλλο !!!!

τόσο εκνευρισμό δεν τον θυμάμαι εδώ και πολύ καιρό γενικά !!!!

με βλέπω απόψε να το αφήνω στο συρτάρι και να βγάζω έξω το παλιό μικρό μου νοκια 6600 !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

@TonyK:

Σου απάντησα στο άλλο thread όπου έκανες την ίδια τοποθέτηση.

σ'ευχαριστώ πολύ Γιάννη.

το έγραψα και εκεί γιατί αφορούσε την συγκεκριμένη ρομ εις γνώση του δημιουργού και όσων την χρησιμοποιούν !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
σ'ευχαριστώ πολύ Γιάννη.

το έγραψα και εκεί γιατί αφορούσε την συγκεκριμένη ρομ εις γνώση του δημιουργού και όσων την χρησιμοποιούν !!!!

 

Βλέποντας την απάντηση σου... και καλά έκανες. Ας συνεχίσουμε εκεί τότε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας,

 

μια γρηγορη ερωτηση.. πως μπορω να σταματησω το activesync απο το να ενεργοποιηται απο μονο του στα καλα καθουμενα; εριξα μια ματια αλλα δεν βρηκα απαντηση αν και σαν να θυμαμαι οτι το εχει αναφερθει στο παρελθον..

εχω official ελληνικη ρομ 1.66.

Ευχαριστω πολυ!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια γεια σας,

 

μια γρηγορη ερωτηση.. πως μπορω να σταματησω το activesync απο το να ενεργοποιηται απο μονο του στα καλα καθουμενα; εριξα μια ματια αλλα δεν βρηκα απαντηση αν και σαν να θυμαμαι οτι το εχει αναφερθει στο παρελθον..

εχω official ελληνικη ρομ 1.66.

Ευχαριστω πολυ!

:)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=208822

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μετονομάσεις το νέο εικονίδιο. Από HTC_calculator σε σκέτο calculator για παράδειγμα. Και μετά κάνε την αλλαγή με τα προγράμματα που ανέφερες.

 

Σ' ευχαριστω πολυ....δουλεψε μια χαρα.

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το HD2 μου! Μερικες ερωτισεις. 1) Πως κανω update το λογισμικο του κινητου? Γινεται να ψαξει στο ιντερνετ το κινητο μου χωρις να κανω φλασαρισμα και μετα εγκατασταση της ρομ και τετοια οπωσ στο παλιο μου Νοkia 5800 (αιωνια του η μνημη)??? 2) το task manager δεν μου εμφανιζεται οταν παταω πανω στην μπαταρια και μου βγαινουν οι επιλογες... any idea?? 3) Εχετε να μου προτεινετε κανενα καλο ή χρησιμο app??? 4) Ποια θηκη θα μου προτεινατε??? Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια να καταληξω σ αυτο το κινητο!!!:D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Έβαλα απόψε τη ρομ ::indie:: Omega XT v3.0 με Diniks Anastasia customization και Co0kie's Home Tab v1.8.5 v3.0.

 

Εμφανισιακά πολύ ωραία ΑΛΛΑ... μέχρι τώρα μου έχει κάνει 2 επανεκκινήσεις μόνο του καθώς το σετάρο ενώ παρατήρησα ότι έχει αρκετό lag σε σχέση με την 1.66 αγγλική που είχα πριν.

 

Έκανα set up 2 gmail accounts αλλά δεν μ'αφήνει με τίποτα να βάλω hotmail και δίνει το εξής error: "The file WLMLauncher cannot be opened. Either it is not signed with a trusted certificate, or one of its components cannot be found. If the problem persists, try reinstalling or restoring this file."

 

Το CSMI στο φάκελο Tools τι είναι?

 

Επίσης, πως βρίσκω τη storage card??? Ψάχνω ψάχνω αλλά πουθενά δεν τη βρίσκω λολ!!! ---Edit το βρήκα!!!

 

Οποιοδήποτε feedback από το δημιουργό της, ειδικά για το reboot είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτο!!!

 

Ευχαριστώ!!!

Edited by ArxOn
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Έβαλα απόψε τη ρομ ::indie:: Omega XT v3.0 με Diniks Anastasia customization και Co0kie's Home Tab v1.8.5 v3.0.

 

Εμφανισιακά πολύ ωραία ΑΛΛΑ... μέχρι τώρα μου έχει κάνει 2 επανεκκινήσεις μόνο του καθώς το σετάρο ενώ παρατήρησα ότι έχει αρκετό lag σε σχέση με την 1.66 αγγλική που είχα πριν.

 

Έκανα set up 2 gmail accounts αλλά δεν μ'αφήνει με τίποτα να βάλω hotmail και δίνει το εξής error: "The file WLMLauncher cannot be opened. Either it is not signed with a trusted certificate, or one of its components cannot be found. If the problem persists, try reinstalling or restoring this file."

 

 

 

Επίσης, πως βρίσκω τη storage card??? Ψάχνω ψάχνω αλλά πουθενά δεν τη βρίσκω λολ!!!

 

Οποιοδήποτε feedback από το δημιουργό της, ειδικά για το reboot είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτο!!!

 

Ευχαριστώ!!!

 

Εκανες το καθιερομενο hard reset αμεσως μετα το φλασαρισμα;

Δεν σ αφηνει να στησεις το hotmail γιατι εχει αφαιρεθει απο την εφαρμογη το windows live το οποιο υπαρχει σε cab στην πρωτη σελιδα του νηματος της συγκεκριμενης ρομ.

Θα το εγκαταστησεις και θα βαλεις σ αυτο το ID & password.

 

Οι ρομ αυτης της σειρας ειναι δοκιμασμενες πλεον και δεν εχουν παρατηρηθει τετοια προβληματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις από το κινητό και ειδικά μετά το experia X1 που είχα. Απλά καμιά σχέση. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει ευθύνη το λειτουργικό και κατά πόσο η συσκευή, αλλά αυτό που μετρά είναι το αποτέλεσμα. Πραγματικά η συσκευή πετά. Ένα από αυτά που μου άρεσε πολύ είναι ότι δεν έχει το κουσούρι που έχουν όλες σχεδόν οι windows mobile συσκευές, όπου όταν απαντάς σε μια κλίση καθυστερούν να ανοίξουν! Επιτέλους.

 

Παρά το φαινομενικά μεγάλος μέγεθος που έχει, είναι πιο βολικό από το X1 που είχα, γιατί είναι πολύ λεπτό.

 

Φωτογραφίες βγάζει μια χαρά. Το Χ1 έβγαζε πιο φυσικά χρώματα και λίγο καλύτερες, παρά τα 3.2 mpix. Το βίντεό του είναι απλά απαράδεκτο, καμιά σχέση με του Χ1 και δυστυχώς δεν τραβά σε ευρεία οθόνη. Υπάρχει καμιά λύση για αυτό;

 

Δεν μου άρεσε που δεν γυρνά σε Landscape στα office. Την ρύθμιση στην registry την έκανα, αλλά επειδή έχω βάλει το Cyberon voice speed dial το κουμπί απάντησης κλήσης του κινητού είναι κατειλημμένο για αυτό το πρόγραμμα και άλλη λύση δεν μπόρεσα να βρω. Υπάρχει άραγε ρύθμιση στην registry που να το κάνει να γυρνά landscape αυτόματα όπως πχ στο άλμπουμ φωτογραφιών ή τέλος πάντων κάποια άλλη λύση;;

 

Σχετικά με το Cyberon voice speed dial. Είναι εξαιρετικό με ένα μείον. Εφόσον έχεις μια επαφή με φωνητική εντολή, όταν σε καλεί δεν λέει το όνομα για να το ξέρεις ποιος σε καλεί. Μικρό το κακό.

 

Η μπαταρία δυστυχώς δεν κρατά. Σε αναμονή χωρίς την παραμικρή χρήση μπορεί να βγάλει ίσως και 5 μέρες, με ήπια χρήση 2,5 μέρες τις πιάνει και αν το δουλεύεις αρκετά ούτε μέρα. Παρόλα αυτά έχω πάρει μια 2η μπαταρία από το Netimes η οποία προς το παρόν δείχνει πολύ καλή.

 

Το GPS με το IGO8 που έχω είναι εξαιρετικό, όπως είπανε και τα άλλα παιδιά.

 

Η ανοιχτή ακρόαση είναι πολύ δυνατή, τόσο που παραμορφώνει το ηχείο. Χαμηλώνει βέβαια από το κουμπί της έντασης, αλλά αν υπήρχε άλλη ρύθμιση από την registry θα το προτιμούσα. Υπάρχει άραγε;;

 

Κάτι που μου τι δίνει, είναι πως όταν πάμε στα προγράμματα και ανοίγουμε ένα, δεν μας δίνει επιλογή ‘ΠΙΣΩ’ για να γυρίσουμε πάλι σε αυτά, αλλά πατάμε το ‘Χ’ και αναγκαστικά μας πάει στην αρχική οθόνη. Διορθώνεται επίσης και αυτό μέσω της registry;;

 

Κάτι τελευταίο που δεν μου αρέσει, είναι ότι τα 5 κουμπιά που έχει κάτω από την οθόνη δεν μένουν ανοιχτά όσο είναι ενεργοποιημένη η οθόνη, με αποτέλεσμα να μην τα βλέπεις την νύχτα. Αυτό διορθώνεται;

 

Αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία προς το παρόν με το συγκεκριμένο κινητό.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

οταν λες για την μεση τι εννοεις;

 

εγω εχω παρει μια θηκη δερματινη απο εδω http://www.extreme-mobile.gr/p.HTC-touch-HD2-THiki-Dermatini-Leather-Case-Flip-Type.113746.html η οποια ειναι απαρα πολυ καλη και βολικη . ειχα παρει και pdair αλλα αυτη εδω με βολεψε καλητερα γιατι δενει καλητερα με το κινητο. και εχει και κλιπ για την ζονη το οποιο ειναι πολυ γερο.

 

Καλημέρα,

 

Χρήστο πολύ καλή η θήκη που προτείνεις...εγώ αγόρασα μια από το e-bay αλλά μούφα το δερμάτινη.

 

Ευχαριστούμε :)

HTC HD2 ROM Omega XT v30 Elegancia RADIO 2.15.50.14

HTC Sensation Android: 2.3.5, Sense: 3.5, Insertcoin: 3.4.1, kernel: 2.6.35... Bricked

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το HD2 μου! Μερικες ερωτισεις. 1) Πως κανω update το λογισμικο του κινητου? Γινεται να ψαξει στο ιντερνετ το κινητο μου χωρις να κανω φλασαρισμα και μετα εγκατασταση της ρομ και τετοια οπωσ στο παλιο μου Νοkia 5800 (αιωνια του η μνημη)??? 2) το task manager δεν μου εμφανιζεται οταν παταω πανω στην μπαταρια και μου βγαινουν οι επιλογες... any idea?? 3) Εχετε να μου προτεινετε κανενα καλο ή χρησιμο app??? 4) Ποια θηκη θα μου προτεινατε??? Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια να καταληξω σ αυτο το κινητο!!!:D:D:D

 

Θήκη εγώ πήρα αυτή, η οποία είναι πολύ καλή. Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει τρύπα για τα ακουστικά, αλλά αυτό διορθωνεται εύκολα ανοίγοντας μια με αυτό που ανοίγουν τρύπες για ζώνες παντελονιών.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...