Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.Αν μπορείς γράφε με μικρά.Το θέμα που συζητάμε για το android στο hd2 ειναι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4170358#post4170358
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , έχουμε και λέμε :

την Παρασκευή 29/6 πήγα την συσκευή στην Arvato , με σποραδικό πρόβλημα φόρτισης και μεταφοράς data . Με ρώτησαν μόνο αν είναι σε εγγύηση (δεν είναι) . Πήρα σήμερα να με ενημερώσουν για το κόστος και μου απαντά η κοπέλα 240 ευρά ,αν δεν κάνω λάθος, γιατί θέλει λέει αλλαγή πλακέτας (!!!) επειδή έχει μη εγκεκριμένο λογισμικό (?????) . Προφανώς εννοεί -αν και απαγορεύεται να μιλάω κατ ιδίαν με τον τεχνικό τηλεφωνικώς (!!)- ότι έχω hspl . Όμως αφού είμαι χωρίς εγγύηση έτσι κι αλλιώς , και το γνωρίζουν , τι τους νοιάζει ποια rom φοράει , αφού θα πληρώσω . Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα πως αν είχα εγκεκριμένο -από την htc- λογισμικό θα γινόταν άλλου είδους επισκευή . Τελικά θεωρούν τυπικά πως εφόσον έχεις πειράξει το τηλέφωνο όλες οι βλάβες αντιμετωπίζονται με αλλαγή πλακέτας ; ο κονέκτορας κάνει 5.98$ !!!

 

αύριο θα μιλήσω με τον τεχνικό , μέσω της κοπέλας , να μου εξηγήσει γιατί σήμερα έλλειπε .

Προς θεού δεν υποτιμώ τις τεχνικές τους γνώσεις , αλλά θέλουμε πιό άμεση και ξεκάθαρη ενημέρωση .

Εν ανάγκη θα το παραλάβω και θα τους το πάω τη επόμενη με μαμίσια Rom ... έτσι το δέχονται από ότι κατάλαβα ... ??? !!!

και αν είχα και άλλη συσκευή θα έβαζα χέρι ...

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

να χαιρετήσω την παλιο-παρέα :) . Πήρα επιτέλους πίσω το HD2 απο το πατέρα μου, του σήκωσα πάλι WinMo Omega 30XT και κάνω πάρτυ :D (είπα να τραβήξω ένα spam, έτσι να με θυμηθεί ο Γιάνναρος).

 

τι ωραίο λειτουργικό! Θυμήθηκα τις παλιές ωραίες εποχές. CookieHome και πάει λέγοντας. Εντάξει, για καθημερινότητα χρησιμοποιώ το S2 μου. Αυτό δεν αλλάζει

Link to comment
Share on other sites

εγώ που έβγαλα απ το συρτάρι το diamond I (ελλείψει hd2) με τα 6.1 τι να πω ?

είμαι ερωτευμένος ....? :cry:

πάντως το cyberon voice dial και το wireless time τουλάχιστον δουλεύουν πολύ καλύτερα

και από τα 6.5 και από τα android :)

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα ότι μου έλειψαν τα WinMo, όταν πήρα μία ρομ άδεια, βρήκα τα cab μου και άρχισα να στήνω την ρομ στα μέτρα μου. άρχισα να δοκιμάζω πάλι κάποια πράγματα που είχα ξεχάσει, φόρτωσα τις εφαρμογές που είχα φτιάξει για τα WinMo (βλέπε RapidRead). άλλη γενιά φίλε :)

 

αν τα WinMo είχαν Marketplace της ανθρωπιάς, ακόμα ο κόσμος θα τα χρησιμοποιούσε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μόνο το marketplace.Ειναι ο γενικότερος "δυσκοίλιος" τρόπος που λειτουργούν τα wm.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αν τα WinMo είχαν Marketplace της ανθρωπιάς, ακόμα ο κόσμος θα τα χρησιμοποιούσε.

 

Είσαι φρέσκος ακόμα και επηρεασμένος από τις αναμνήσεις του παρελθόντος. Αν τα δουλέψεις λίγο ακόμα θα καταλάβεις γιατί πλέον δεν χρησιμοποιεί κανένας Windows Mobile.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το στείλα εγγύηση το κινητό και θα αλλάξουν μητρική μου είπαν! 15 εργάσιμες έλεος δηλαδή τι να πω..
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

το στείλα εγγύηση το κινητό και θα αλλάξουν μητρική μου είπαν! 15 εργάσιμες έλεος δηλαδή τι να πω..

 

μην λες κουβέντα γιατί μόλις γλίτωσες 240 εβρά που εγώ δεν είμαι τόσο τυχερός γιατί είμαι εκτός εγγύησης ... πήγα και το πήρα ,λοιπόν πίσω , αγόρασα και ένα original extra cable 4,98 εβρά και ω του θαύματος φορτίζει ξανά (??για πόσο χρόνο άραγε ) φοβήθηκε ,φαίνεται, μην του κάνουν εγχείρηση ... επιτέλους γιατί με τα 6.1 τρεις μέρες είχα πάθει ... και ένιωθα "ανάπηρος" .

Τελικά δεν μου εξήγησε ο τεχνικός ξεκάθαρα ότι φταίει η custom rom που βρήκε μέσα για το πρόβλημα ή το καλώδιο ή δεν έχει κανένα πρόβλημα (!!!) , το σίγουρο είναι πως μόλις δουν customια αμέσως είτε εκτός είτε εντός εγγύησης λένε πλακέτα ... αυτό κατάλαβα ... αφού δεν το άνοιξε καν , οι βίδες ήταν ανέγγιχτες ... 18,85 εβρά ο έλεγχος ...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Για κινητό 2,5ετιας που έχει σταματήσει να παράγεται,μια χαρά ειναι πιστεύω.Αν δεις στο θέμα του one x κάποιοι περιμένουν τον ίδιο χρόνο για να τους επιστραφεί η συσκευή από το service.Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί ειναι ότι αν σκοπεύεις μετά την επισκευή να του βάλεις android, ειναι να εισαι τυχερός και να σου βάλουν μητρική 100% συμβατή με το android.Γιατί έχουν καταγραφεί περιπτώσεις,όπου μετά την αλλαγή οθόνης ή μητρικής από το service ενώ στα wm δουλεύουν όλα κανονικά,στο android σταματούν να δουλεύουν διάφοροι αισθητήρες όπως π.χ. ο g-sensor

και φυσικά δεν μπορείς να κάνεις παράπονα για κακή επισκευή...

Link to comment
Share on other sites

Γιαννιό, μια χαρά καταλαβαίνω γιατί δεν χρησιμοποιεί κανείς τα WinMo πλέον. Η πολύ βασική απάντηση είναι ότι τα WinMo ποτέ δεν μπόρεσαν να συνεργαστούν σωστά με το Internet και ότι είχε να κάνει με αυτό. Απο την άλλη, όσες μέρες παίζω μαζί τους τώρα τελευταία, τόσο θυμάμαι γιατί μου άρεσαν.

 

Τα Android ήταν η φυσική εξέλιξη των WinMo. Τα WinPhone ήταν η "κινέζικη" έκδοση του iPhone. Ότι και να μου πει κάποιος για αυτά, απλά ποτέ δεν θα του δώσω σημασία.

Anyway, πιάσαμε παλιά κουβέντα! Μακάρι να ήταν εδώ και ο Zaharakis να γελάγαμε λίγο με τις διαφωνίες μας :)

Link to comment
Share on other sites

Για κινητό 2,5ετιας που έχει σταματήσει να παράγεται,μια χαρά ειναι πιστεύω.Αν δεις στο θέμα του one x κάποιοι περιμένουν τον ίδιο χρόνο για να τους επιστραφεί η συσκευή από το service.Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί ειναι ότι αν σκοπεύεις μετά την επισκευή να του βάλεις android, ειναι να εισαι τυχερός και να σου βάλουν μητρική 100% συμβατή με το android.Γιατί έχουν καταγραφεί περιπτώσεις,όπου μετά την αλλαγή οθόνης ή μητρικής από το service ενώ στα wm δουλεύουν όλα κανονικά,στο android σταματούν να δουλεύουν διάφοροι αισθητήρες όπως π.χ. ο g-sensor

και φυσικά δεν μπορείς να κάνεις παράπονα για κακή επισκευή...

 

και πως θα καταλάβω αν είναι συμβατή? από τους κωδικούς που εμφανίζει στο boot ?

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Aπο το αν δουλεύουν όλα όπως πρέπει

Γιαννιό, μια χαρά καταλαβαίνω γιατί δεν χρησιμοποιεί κανείς τα WinMo πλέον. Η πολύ βασική απάντηση είναι ότι τα WinMo ποτέ δεν μπόρεσαν να συνεργαστούν σωστά με το Internet και ότι είχε να κάνει με αυτό. Απο την άλλη, όσες μέρες παίζω μαζί τους τώρα τελευταία, τόσο θυμάμαι γιατί μου άρεσαν.

 

Τα Android ήταν η φυσική εξέλιξη των WinMo. Τα WinPhone ήταν η "κινέζικη" έκδοση του iPhone. Ότι και να μου πει κάποιος για αυτά, απλά ποτέ δεν θα του δώσω σημασία.

Anyway, πιάσαμε παλιά κουβέντα! Μακάρι να ήταν εδώ και ο Zaharakis να γελάγαμε λίγο με τις διαφωνίες μας

Δεν ειναι μόνο το ιντερνετ.Σημαντικότερο ειναι η διαχείριση μνήμης στα winmo σε σχέση με το android.Στο android (στο hd2 πάντα) έχω ξεχάσει τι θα πει task manager.Στα wm ήταν καθημερινή η χρήση του.Μπορώ να χρησιμοποιώ μέρες την συσκευή και να μην κάνω ούτε ένα reboot.Στα wm ένα reboot την ημέρα ειναι απαραίτητο

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

ααα φίλε μου θα διαφωνήσω κάθετα. μπορεί να μην είχαν το τρόπο διαχείρισης του android, μπορεί όντως να ήθελε κανα cleanRam την ημέρα, αλλά δεν κόλλαγε ποτέ στο HD2 ούτε στο D2 (ΠΑΡΑ πολύ σπάνια), ειδικά αν το έστηνες σωστά. reset για κανένα λόγο δεν χρειαζόταν την ημέρα, ειδικά στο HD2. Οκ δεν λέω σε προηγούμενες συσκευές και με προηγούμενες εκδόσεις, ναι γινότανε.

 

πάντως να το ξεκαθαρίσω, δεν είμαι εδώ να πω ότι τα WinMo είναι καλύτερα απο τα Android, γιατί δεν είναι. Το S2 μου είναι καλύτερο απο το HD2 (αλίμονο), αλλά γενικά νομίζω το HD2 δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα άλλο pda. Είναι σε μία κατηγορία μόνο του. Φαντάσου να είχε διπύρηνο :)

Link to comment
Share on other sites

Και τετραπύρηνο να είχε και 2gb ram πάλι θα κολλάγανε τα wm.Εννοείται ότι ειναι μακράν το καλύτερο pda-ppc phone που έχει κυκλοφορήσει ποτέ.Tελοσπάντων.Συζήτηση κάνουμε και ενημερωτικά προσωπικά (και όχι μόνο) περιμένω εναγωνίως να κυκλοφορήσει επιτέλους ο magldr 2 που θα μας επιτρέψει σύμφωνα με τα tweet του Cotulla να φλασάρουμε wm στην κάρτα μνήμης !!!
Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν το ήξερα! τι είπες τώρα!
Link to comment
Share on other sites

σε τι θα μας ωφελησει αν εχουμε και τα wm στην καρτα μνημης?εγω απο τοτε που εχω βαλει android στο leo δεν εχω κανενα προβλημα...:):)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1.Γιατί μπορεί να γίνει

2.Γιατί τα wm συνεχίζουν να έχουν τα καλύτερα gps προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν έχουμε πει κάτι, αλλά υπάρχει τρόπος να κάνουμε soft reset χωρίς να ανοίξουμε το πίσω καπάκι?

 

Λοιπόν με το iGO έχω το εξής πρόβλημα, μου βγάζει μήνυμα ....Initialization error: no language files were found προφανώς δεν έχει ελληνική γλώσσα.....

 

Το tree είναι:

 

content

custom

defaults

 

flipmap

license

save

 

στο content to lang και το voice είναι άδειο..... που τα βρίσκω?

 

EDIT: Τα βρήκα......

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Σου έχει επισημανθεί αρκετές φορές να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

 

 

Μπορεις να μου πεις πως ελυσες το προβλημα σου ακριβως γιατι το ιδιο ακριβως αντιμετωπιζωκαι εγω? θελει αναβαθμιση?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανα 2 μηνο αγορασει μεταχειρισμενο htc 8585 Μεχρι τωρα το ειχα για χρηση GPS kai ειμαι πολυ ευχαριστημένος με αψογο σημα

αλλα οταν δοκίμασα GSM ειδα οτι εχω πολυ χαμηλό σημα

Εχω κάνει αλλαγές ρυθμίσεων - αλλαγές ROM και radio - Το καλύτερο σημα που εχω ειναι 2 γραμμές στην καλύτερη

Mήπως δεν κάνει καλη επαφη η κεραία ? ειναι ιδια η κεραια για GPS -GSM ?

 

εχω Rom omegav30 ELL radio 2.15.50.14 wind free2go

 

ευχαριστω

 

υπσρχει καποια προταση για να εχω σημα στο gsm ?

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
υπσρχει καποια προταση για να εχω σημα στο gsm ?

 

Καταρχήν μην μπερδεύεις το GPS με το GSM, απλά καμία σχέση.

 

Μήπως απλά στην περιοχή που βρίσκεσαι δεν έχει καλό σήμα; Το πρόβλημα του δικτύου υπάρχει παντού; Έχεις δοκιμάσει με SIM άλλου provider;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...