Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Παιδια θα ηθελα τα φωτα σας!! Με την 1.66 official Rom ελληνικη αντιμετοπιζω προβλημα στα sms.... Καθε φορα που παω να γραψω μια λεξη και μετα διαγραφω την μιση για να την διορθωσω μου κοβει και κειμενο απο το αλλο μηνυμα. Επισης οταν βαζω γρηγορα τελειες με πεταει σε ενα ακυρο σημειο του μηνυματος και βαζει και εκει. Οποιος γνωριζει κατι ας μου το πει.

 

Αυτό είναι πρόβλημα που είχαν οι παλιές rom. Είσαι σίγουρος ότι έχεις την 1.66; Παράξενο μου φαίνεται. :confused:

 

Επισης μηπως ξερει κανεις τις ρυθμισεις για GPRS Cosmote? τις εκανε ληψη αλλα μου λεει οτι δεν μπορει να συνδεθει.

 

http://www.htc.com.gr/9090_cosmote.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τη συσκευή τον φεβρουάριο από ένα μαγαζί στην αγία παρασκευή.Είχε την ROM 1.44 και υπάλληλος παραδέχτηκε ότι είχαν περάσει αυτοί το ελληνικό μενού.Μου είπε ότι εχω κανονική κάλυψη εγγύησης για το hardware της συσκευής. Πριν από κανένα δίμηνο πέρασα την ελληνικη ROM 1.66 χωρίς κανένα πρόβλημα. Και ενώ ήμουν πολύ ευχάριστημένος μετά από 15 μέρες το κινητό κόλλησε στην αρχική οθόνη, εκεί που βγάζει πληροφορίες για τη ROM και δεν ξεκίναγε. Ακριβώς πριν γίνει αυτό η απόκριση της συσκευής ήταν αισθητά μειωμένη που ήταν και ο λόγος για τον οποίο αποφάσισα να την επανεκινησω με αποτέλεσμα να κόλλησει. Κατάφερα να επαναφέρώ τη συσκευή μόνο μετά από HARD reset με τα γνωστα αποτέλεσματα(απώλεια επαφών,εγκατεστημένων προγραμμάτων κτλ). Δεν έδωσα σημασία καθώς είχα κάνει πολλά tweaks και θεώρησα ότι έγινε εξ αιτίας αυτού. Σήμερα όμως το κινητό κόλλησε ξανά χωρίς λόγο αφού αυτή τη φορά ήμουν πολύ προσεκτικός στις επεμβάσεις που του έκανα. Έκανα και πάλι hard reset με τα γνωστα αποτέλεσματα.Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να υπολογίζω συνέχεια ότι ανά πάσα ώρα και στιγμή το κινητό μπορεί να κολλήσει. Δεν εχω συνέχεια υπολογιστή διαθέσιμο για να κάνω restore τις επαφές μου και στην τελική τι θα αηχδη αν κάτι τέτοιο μου συμβεί σε ένα ταξίδι;

Πως πιστεύετε ότι πρέπει να διαχειριστώ το ζήτημα;Κατ'αρχήν καλύπτει η εγγύηση αυτό το πρόβλημα;Το έχετε αντιμετωπίσει εσείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάνε hard reset και κράτησε το λίγο καιρό χωρίς να εγκαταστήσεις τίποτα και παρατήρησε τη συμπεριφορά του. Μόνο τότε θα μπορέσουμε να καταλάβουμε τι μπορεί να δημιουργεί το πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

. Οντωσ με cosmote στελνει αρα τηλεφωνο οκ, επομενωσ αλλαγη καρτασ.Αφου γραφει panafon ειναι παλια.Παντωσ με ομνια ι 900 η καρτα δουλευει αρα το τηλεφωνο μασ δεν στελνει sms με καρτεσ παλιεσ.Ευχαριστω

 

Καλημέρα σε όλους και καλή ανάσταση.

 

Νίκο χαίρομε που βρήκες λύση.

Με την ταλαιπωρία σου τώρα γνωρίζουμε το πρόβλημα με τις παλιές SIM (τουλάχιστον τις panafon). :)

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

@ ChrisKats:

Τουλαχιστον, στις δοκιμες σου χρησιμοποιησε το PimBackup για να εχεις ενα backup με ολες τις επαφες σου, μηνυματα, emails κλπ, οποτε αν το ξαναπαθεις να μην εχεις προβλημα, κανοντας ενα restore ευκολα.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πρόβλημα που είχαν οι παλιές rom. Είσαι σίγουρος ότι έχεις την 1.66; Παράξενο μου φαίνεται. :confused:

Kι εγω εχω την 1.66 και εχω αυτο το προβλημα...:(

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά..ήθελα να ελεγξω την έκδοση του SPL ότι είναι 1.42.000 και έκανα την διαδικασία με το Volume down..είναι πράγματι η σωστή έκδσοη..αλλά η απορία μου είναι πώς φεύγουμε τώρα από αυτό το μενού;;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά..ήθελα να ελεγξω την έκδοση του SPL ότι είναι 1.42.000 και έκανα την διαδικασία με το Volume down..είναι πράγματι η σωστή έκδσοη..αλλά η απορία μου είναι πώς φεύγουμε τώρα από αυτό το μενού;;

 

Και εγω ειχα αυτη την απορια αλλα απλα εβγαλα την μπαταρια;)

Δεν ξερω αν ειναι η καλυτερη επιλογη αλλα δεν ειδα να παθει κατι το κινητο οποτε ολα καλα!! Ισως να υπαρχει αλλος τροπος αλλα δεν ξερω περισσοτερα..

Καλη μερα κ απο μενα παιδια...

Γιωργος απο Ολλανδια αλλα η καρδια μου χτυπαει ΚΡΗΤΗ

Htc HD2 LEOROM★ Miri & DINIK ★░v17.6░ WWE ░

Radio 2.12.50.02_2

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δοκιμασεις το xda-shutdown, κλειδωνει, σβηνει την οθονη, κανει soft reset και shut down! θα το προσθεσεις ως συντομευση στην αρχικη οθονη του sense

 

Φιλε μου το εχω δοκιμασει καιρο τωρα αυτο αλλα δε κανει για αυτο που θελω(software κουμπι κλειδωματος με 1 ταπ οπως π.χ. το s2u2)

Mαλλον δεν υπαρχει κατι....

 

@athanasso

Επιβεβαιωνω και εγω οτι κανει το προβλημα στα sms η 1.66(Ελληνικη)

Μιας και δε χρεισιμοποιω το HD2 σα τηλεφωνο δε το ειχα προσεξει αλλα το δοκιμασα προ ολιγου κατω απ τις συνθηκες που περιγραφει ο φιλος και μου εκανε τα ιδια!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Το είχα για έσχατη λύση, αλλά από ότι είδα και σε ένα βιντεάκι έτσι το έκαναν και εκεί! Ευχαριστω! :)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το εχω δοκιμασει καιρο τωρα αυτο αλλα δε κανει για αυτο που θελω(software κουμπι κλειδωματος με 1 ταπ οπως π.χ. το s2u2)

Mαλλον δεν υπαρχει κατι....

 

@athanasso

Επιβεβαιωνω και εγω οτι κανει το προβλημα στα sms η 1.66(Ελληνικη)

Μιας και δε χρεισιμοποιω το HD2 σα τηλεφωνο δε το ειχα προσεξει αλλα το δοκιμασα προ ολιγου κατω απ τις συνθηκες που περιγραφει ο φιλος και μου εκανε τα ιδια!

Μία από τα ίδια για τα sms.Γενικά μου φαίνεται "μαρτύριο" η γρήγορη πληκτρολόγηση κειμένου(ειδικά με το qwerty πληκτρολόγιο) σε αυτό το τηλέφωνο ανεξαρτήτου ρομ.Σχεδόν πάντα χρησιμοποιώ το phonekeypad πληκτρολόγιο με το t9 και κάπως βελτιώνεται η κατάσταση.Το blimkeys που χρησιμοποιούσα σε άλλα wm τηλέφωνα,εδώ δεν δουλεύει σωστά όταν πληκτρολογείς γρήγορα.Κάποια cab που μειώνουν την ευαισθησία της οθόνης,δε με βοήθησαν ιδιαίτερα.Η ευαισθησία της οθόνης είναι φανταστική,αλλά στην γρήγορη πληκτρολόγηση κειμένου δεν... Δεν έχω και iphone για να μπορώ να συγκρίνω αν συμβαίνει το ίδιο και σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια για τα sms.Γενικά μου φαίνεται "μαρτύριο" η γρήγορη πληκτρολόγηση κειμένου(ειδικά με το qwerty πληκτρολόγιο) σε αυτό το τηλέφωνο ανεξαρτήτου ρομ.Σχεδόν πάντα χρησιμοποιώ το phonekeypad πληκτρολόγιο με το t9 και κάπως βελτιώνεται η κατάσταση.Το blimkeys που χρησιμοποιούσα σε άλλα wm τηλέφωνα,εδώ δεν δουλεύει σωστά όταν πληκτρολογείς γρήγορα.Κάποια cab που μειώνουν την ευαισθησία της οθόνης,δε με βοήθησαν ιδιαίτερα.Η ευαισθησία της οθόνης είναι φανταστική,αλλά στην γρήγορη πληκτρολόγηση κειμένου δεν... Δεν έχω και iphone για να μπορώ να συγκρίνω αν συμβαίνει το ίδιο και σε αυτό

 

Χρηστο στο iPhone η διαφορα εγκειται στο πολυ σωστο και γρηγορο Τ9 συν του οτι η διαταξη του πληκτρολογιου ειναι λιγο διαφορετικη και αν θυμαμαι καλα τα πληκτρα ειναι λιγο πιο φαρδια.

Μετα απο εξασκηση εναμισυ μηνα τωρα, μπορω να πω οτι γραφω το ιδιο γρηγορα.

Το phonekeypad ειναι μια καλη λυση.

 

Το slidIT καλο ειναι το συνηθισα αλλα στις μεγαλες λεξεις δεν τα παει και τοσο καλα οποτε τον χρονο που κερδιζω τον χανω στο να σβυνω και να ξαναγραφω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το είχα για έσχατη λύση, αλλά από ότι είδα και σε ένα βιντεάκι έτσι το έκαναν και εκεί! Ευχαριστω! :)

 

Βγάζοντας το καπάκι της μπαταρίας, υπάρχει ένα κόκκινο μικρό κουμπί το οποίο πατώντας το κάνει reset.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση... πηρα την τηλεφωναρα!!! ηθελα να ρωτησω για να βλεπω τα flash στο opera πρεπει να βαλω κατι? πχ οπως framework η adobe flash player? αν ειναι ευκολο δωστε κανενα λινκ pm
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια μια ερωτηση... πηρα την τηλεφωναρα!!! ηθελα να ρωτησω για να βλεπω τα flash στο opera πρεπει να βαλω κατι? πχ οπως framework η adobe flash player? αν ειναι ευκολο δωστε κανενα λινκ pm

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3123348#post3123348

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίδες - καλή ανάσταση. Βοηθήστε την μνήμη μου λίγο. Οταν είχα πρωτοπάρει το κινητό, θυμάμαι ότι γύριζε σε landscape και στο ημερολόγιο και στην home screen (εκτός από τα album και music). τώρα δεν το κάνει... θυμάμαι λάθος???
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οταν είχα πρωτοπάρει το κινητό, θυμάμαι ότι γύριζε σε landscape και στο ημερολόγιο και στην home screen (εκτός από τα album και music).

 

Σε official κατάσταση και χωρίς την προσθήκη third-party tweaks δεν γίνεται αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε official κατάσταση και χωρίς την προσθήκη third-party tweaks δεν γίνεται αυτό.

... αρα... τρια πουλάκια κάθονται από μνήμη - ευχαριστώ

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

μετα απο προτροπη αρκετων φιλων εδω μεσα φλασαρα 6.5.Χ του miri v11

οι λιγες ωρες χρησης μου δινουν την εντυπωση πιο δεμενου τηλεφωνου και πιο σταθερου αυτα για την ωρα και καλη ανασταση σ'ολους με υγεια

Link to comment
Share on other sites

γιατί του miri είναι 93,4mb και η topix 160mb???

αυτή εδώ http://htcpedia.com/forum/showthread.php?t=2353

είναι σαν την v11 αλλά με άλλα εικονίδια ??

χρονιά πολλά σε όλο το φόρουμ και καλή ανάσταση

Edited by _KOSTASKELLAS_
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μετα απο προτροπη αρκετων φιλων εδω μεσα φλασαρα 6.5.Χ του miri v11

οι λιγες ωρες χρησης μου δινουν την εντυπωση πιο δεμενου τηλεφωνου και πιο σταθερου αυτα για την ωρα και καλη ανασταση σ'ολους με υγεια

Οντως ειναι πολυ καλη και σταθερη ρομ.

Την δοκιμασα αρκετες μερες χωρις tweaks απο xda. Ειχα μονο γνωστες εμπορικες εφαρμογες και τα πηγε περιφημα.

Τωρα εχω αρχισει να βαζω διαφορα και εφαγα κανα 2 κοληματα που μαλλον οφειλονται στο S2U2 που δοκιμαζω. Παρολο που εχει βελτιωθει απο τις πρωτες του εκδοσεις που το ειχα ξαναδοκιμασει στο παλιο HD, δεν με βλεπω να το κραταω.

 

γιατί του miri είναι 93,4mb και η topix 160mb???

 

χρονιά πολλά σε όλο το φόρουμ και καλή ανάσταση

Δεν ξερω αν ειναι 93,4ΜΒ αλλα λοιπουν πολλα πολλα πραγματα οπως Google maps, facebook, mesenger κ.λ.π.

 

Και παλι Καλλη Ανασταση σε ολους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

μετα απο προτροπη αρκετων φιλων εδω μεσα φλασαρα 6.5.Χ του miri v11

οι λιγες ωρες χρησης μου δινουν την εντυπωση πιο δεμενου τηλεφωνου και πιο σταθερου αυτα για την ωρα και καλη ανασταση σ'ολους με υγεια

 

 

πως θα μπορέσουμε να

βρούμε οδηγίες για τα

βήματα που πρέπει να

ακολουθήσουμε ώστε

να φλασάρουμε και εμείς

το κινητό . είναι δύσκολο ?

φοράω την επίσημη 1.66

ποια προτείνετε και ποια βήματα

πρέπει να ακολουθήσουμε?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...