Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά! Εδώ και καιρό ψάχνω να περάσω στην εποχή των touch smartphones. Ο κύριος λόγος που ψάχνω για συσκευή τέτοιου τύπου είναι για να μπορώ να έχω μία αξιοπρεπή internet browsing εμπειρία ενώ παράλληλα να μπορώ να φτιάξω και κανένα excelακι on the go που μου χρειάζεται για την δουλειά μου. Συγκεκριμένα είχα βάλει στο μάτι το Nokia Ν900. Όμως διαβάζω στο forum ότι είναι ακόμα σχετικά ακατέργαστο για να χρησιμοποιηθεί για πρωτεύον τηλέφωνο. Έτσι άρχισα να κοιτάω αλλού και έπεσα πάνω στο HTC HD2! Επειδή είμαι στρατιώτης αυτή την περίοδο δυστυχώς δεν έχω αρκετό χρόνο για να διαβάσω το thread για τη συσκευή. Με επείγει όμως να καταλήξω κάπου ώστε να μπορώ να απολαμβάνω το net εντός της μονάδος. Μερικές ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω σε αυτούς που χρησιμοποιούν το τηλέφωνο για να με βοηθήσουν να αποφασίσω.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι χρήστης ενός τηλεφώνου Nokia με λειτουργικό Symbian S60. Έχω όλες τις επαφές μου στα ελληνικά, οι περισσότερες με μορφή όνομα-επώνυμο-αριθμός.

 

Α) Θα μπορέσω να περάσω της επαφές μου στο HD2; Αν ναι είναι εύχρηστο στην αναζήτηση και χρήση των επαφών (για τηλέφωνο-μηνύματα-κτλ).

Β) Από internet browsing πως στέκεται; Οι περισσότεροι λένε πως το N900 μπορεί να εμφανίσει τις ιστοσελίδες όπως ένα PC. Το HD2 έχει αυτή τη δυνατότητα; Μπορεί να αναπαράγει flash περιεχόμενο; Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα youtube κτλ όσο να έχω τη δυνατότητα να μπορώ να δω όποια σελίδα θέλω.

Γ) Βολεύει για χρήση SMS; Έχει καλό ελληνικό λεξικό, και καλή απόκριση στα πατήματα της οθόνης;

Δ) Πόσο κρατά η μπαταρία με μία τυπική χρήση;

Ε) Υπάρχουν κάποια ενοχλητικά πράγματα που έχει αλλά αναγκάζεστε να συμβιβαστείτε προκειμένου να απολαύσετε τις υπόλοιπες δυνατότητές του;

Z) Το μενού του τηλεφώνου έχει καλή απόκριση, ή έχει την τάση να lagαρει;

H) Θα μπορέσει εν τέλει να αντικαταστήσει επαρκώς το κινητό που έχω τώρα; Η ερώτηση απευθύνεται και σε αυτούς που έτυχε να έχουν κινητό με S60 πριν καταλήξουν στο HD2.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

χαραζει αρκετα ευκολα....εβαλα μια θηκη σκληρη και το χαραξα λιγο...ελαχιστα αλλα....αααα και η οθονη δεν χαραζει καθολου ευκολα...την εκανα με ενα κατσαβιδι απο περιεργεια.....και δεν επαθε τιποτα....οχι βεβαια με δυναμη...απλα για να δω....

 

χαρα στην αποφασιστηκοτητα σου Καλη δοκιμη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες, καποιος που να εχει κανει remote desktop απο το hd2 με το pc του μεσω router(wifi)???ψαχνω ψαχνω αλλα δεν βρησκω κανενα tutorial-howto!!

 

ευχαριστω!!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Το παρηγγειλα κι εγω σημερα... Ελπιζω μεσα στις επομενες μερες να το εχω... :D

Μια πρωτη ερωτηση...

Να παρω και προστατευτικο οθονης? Ή δεν χρειάζεται? Γιατι, απο οτι βλεπω σε κατι βιντεο, αντεχει μαχαιρια, κλειδια, κτλ...:lol:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Το παρηγγειλα κι εγω σημερα... Ελπιζω μεσα στις επομενες μερες να το εχω... :D

Μια πρωτη ερωτηση...

Να παρω και προστατευτικο οθονης? Ή δεν χρειάζεται? Γιατι, απο οτι βλεπω σε κατι βιντεο, αντεχει μαχαιρια, κλειδια, κτλ...:lol:

δεν χαραζει...

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Α) Θα μπορέσω να περάσω της επαφές μου στο HD2; Αν ναι είναι εύχρηστο στην αναζήτηση και χρήση των επαφών (για τηλέφωνο-μηνύματα-κτλ).

Β) Από internet browsing πως στέκεται; Οι περισσότεροι λένε πως το N900 μπορεί να εμφανίσει τις ιστοσελίδες όπως ένα PC. Το HD2 έχει αυτή τη δυνατότητα; Μπορεί να αναπαράγει flash περιεχόμενο; Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα youtube κτλ όσο να έχω τη δυνατότητα να μπορώ να δω όποια σελίδα θέλω.

Γ) Βολεύει για χρήση SMS; Έχει καλό ελληνικό λεξικό, και καλή απόκριση στα πατήματα της οθόνης;

Δ) Πόσο κρατά η μπαταρία με μία τυπική χρήση;

Ε) Υπάρχουν κάποια ενοχλητικά πράγματα που έχει αλλά αναγκάζεστε να συμβιβαστείτε προκειμένου να απολαύσετε τις υπόλοιπες δυνατότητές του;

Z) Το μενού του τηλεφώνου έχει καλή απόκριση, ή έχει την τάση να lagαρει;

H) Θα μπορέσει εν τέλει να αντικαταστήσει επαρκώς το κινητό που έχω τώρα; Η ερώτηση απευθύνεται και σε αυτούς που έτυχε να έχουν κινητό με S60 πριν καταλήξουν στο HD2.

 

Α) Ναι και στα δύο.

Β) Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Γ) Με τέτοια οθόνη δεν θα έχεις πρόβλημα.

Δ) 2 μέρες.

Ε) Όχι.

Ζ) Πολύ καλή απόκριση.

Η) Έχει τη δυνατότητα να σου παρέχει περισσότερα πράγματα από μια symbian συσκευή, αρκεί να είσαι προετοιμασμένος να φύγεις από ένα απλό κινητό και να πας σε PDA phone.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Α) Ναι και στα δύο.

Β) Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Γ) Με τέτοια οθόνη δεν θα έχεις πρόβλημα.

Δ) 2 μέρες.

Ε) Όχι.

Ζ) Πολύ καλή απόκριση.

Η) Έχει τη δυνατότητα να σου παρέχει περισσότερα πράγματα από μια symbian συσκευή, αρκεί να είσαι προετοιμασμένος να φύγεις από ένα απλό κινητό και να πας σε PDA phone.

 

 

Σαν παλιος κατοχος πολλων symbian λεω οτι οποιος παει γεινικα σε αξιοπιστο κινητο με οθονη αφης δεν γυριζει πισω.Αυτα σαν κατοχος και Iphone και τωρα HTC HD2 .

 

Συμφωνω και με τα προηγουμενα αναφερθεντα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Α) Θα μπορέσω να περάσω της επαφές μου στο HD2; Αν ναι είναι εύχρηστο στην αναζήτηση και χρήση των επαφών (για τηλέφωνο-μηνύματα-κτλ).

Β) Από internet browsing πως στέκεται; Οι περισσότεροι λένε πως το N900 μπορεί να εμφανίσει τις ιστοσελίδες όπως ένα PC. Το HD2 έχει αυτή τη δυνατότητα; Μπορεί να αναπαράγει flash περιεχόμενο; Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα youtube κτλ όσο να έχω τη δυνατότητα να μπορώ να δω όποια σελίδα θέλω.

Γ) Βολεύει για χρήση SMS; Έχει καλό ελληνικό λεξικό, και καλή απόκριση στα πατήματα της οθόνης;

Δ) Πόσο κρατά η μπαταρία με μία τυπική χρήση;

Ε) Υπάρχουν κάποια ενοχλητικά πράγματα που έχει αλλά αναγκάζεστε να συμβιβαστείτε προκειμένου να απολαύσετε τις υπόλοιπες δυνατότητές του;

Z) Το μενού του τηλεφώνου έχει καλή απόκριση, ή έχει την τάση να lagαρει;

H) Θα μπορέσει εν τέλει να αντικαταστήσει επαρκώς το κινητό που έχω τώρα; Η ερώτηση απευθύνεται και σε αυτούς που έτυχε να έχουν κινητό με S60 πριν καταλήξουν στο HD2.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Α) Ναι και στα δύο, τη μεταφορά επαφών καλό είναι να την κάνεις μέσω outlook.

Β) Internet browsing λίγο κάτω από τα επίπεδα του iphone, άρα εξαιρετικό. Για flash έχει ειπωθεί ότι υπάρχει browser που το υποστηρίζει.

Γ) Για χρήση SMS θέλει μια εξοικείωση σε σχέση με φυσικό πληκτρολόγιο, αλλά η απόκριση της οθόνης είναι πολύ καλή.

Δ) Δύο μέρες το πολύ.

Ε) Τίποτα το αξιοσημείωτο, όρεξη για διάβασμα να έχεις, ένα νέο λειτουργικό για σένα σημαίνει κάποιες ώρες ενασχόλησης για να το συνηθίσεις.

Ζ) Με την εργοστασιακή ρομ δε λαγκάρει καθόλου, που να βάλεις και καμμιά custom.

Η) Αν έχεις την απαραίτητη υπομονή να συνηθίσεις το λειτουργικό και κυρίως την έλλειψη φυσικού πληκτρολογίου, θα δεις δυνατότητες που τα S60 ούτε να τις ονειρευτούν δεν μπορούν.

 

Εν τέλει, θα σου πρότεινα να ΜΗΝ το αγοράσεις.

 

Και αυτό επειδή είσαι φαντάρος και είναι πολύ πιθανό η νέα ακριβή σου συσκευή να "κάνει φτερά" πολύ σύντομα.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Τελικα λυθηκε το προβλημα μου. τους πηγα το τηλεφωνο την δευτερα και την πεμπτη το ειχαν ετοιμο. μου αλαξαν την οθονη και την περασαν στην εγγυηση. μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενοσ με το service της ΑCE HELLAS !!!!!!

 

 

 

Καλημερα και απο μενα. απο το απογευμα του σαββατου 9/1/2010 μου παρουσιαστηκε ενα προβλημα στην οθονη του κινητου μου. ξαφνικα εβγαλε κατι σαν υγρασια στην μεση της οθονης. το κινητο το αγορασα στις 22/12/2009 απο το πλαισιο. το εχω βγαλει φωτογραφιες και σημερα δευτερα 11/1/2010 θα το παω στην ACE HELLAS να τους το δειξω. επειδη δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα για την εταιρια κανω αυτο το post προκαταβολικα και θα σας ενημερωσω για την εξελιξη. οτι βοηθεια μπορειτε να μου δωσετε ειναι ευπροσδεκτη.

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Η φωτογραφια του κινητου http://rapidshare.com/files/333480167/DSC00136.JPG

Link to comment
Share on other sites

Τελικα λυθηκε το προβλημα μου. τους πηγα το τηλεφωνο την δευτερα και την πεμπτη το ειχαν ετοιμο. μου αλαξαν την οθονη και την περασαν στην εγγυηση. μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενοσ με το service της ΑCE HELLAS !!!!!!

 

Εντυπωσιακα γρηγορα και αξιοπιστα !!!!!:D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

δεν χαραζει...

Α, ωραια!:)

 

Αλλη μια ερωτηση... Η οποια, βεβαια, ειναι γενικη, αλλα με ενδιαφερει κυριως για το HD2.:O

Οταν αγοραζω καινουριο κινητο, πρεπει να τελειωνω πρωτα οση μπαταρια εχει και μετα να το φορτιζω? Ή το βαζω κατευθειαν για φορτιση χωρις να το ανοιξω?

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

.παίδια εχω πάρει τό HD2 μέ αγγλικό μενού τού πέρασα Hspl kai θέλω νά βάλω τη rom Artemis HD2 ROM ELL Ver 2.5 δέν μέ αφήνει νά τήν περάσω εχω SPL 1.42.666 παράκαλω θέλω νά μέ κατάτοπήσετε γιατί δέν ξέρω καλλά αγγλίκα.Ευχαριστώ .κανείς????????
Link to comment
Share on other sites

Α, ωραια!:)

 

Αλλη μια ερωτηση... Η οποια, βεβαια, ειναι γενικη, αλλα με ενδιαφερει κυριως για το HD2.:O

Οταν αγοραζω καινουριο κινητο, πρεπει να τελειωνω πρωτα οση μπαταρια εχει και μετα να το φορτιζω? Ή το βαζω κατευθειαν για φορτιση χωρις να το ανοιξω?

καλο θα ειναι να το αφηνεις να φτανει σε ενα 10%-15% οταν το βαλεις για φορτιση

βεβαια υποτιθεται οτι οι νεες μπαταριες δεν εχουν προβλημα μνημης και μπορεις να τις φορτισεις οποια στιγμη αλλα εγω κανω αυτο που σου γραφω

.παίδια εχω πάρει τό HD2 μέ αγγλικό μενού τού πέρασα Hspl kai θέλω νά βάλω τη rom Artemis HD2 ROM ELL Ver 2.5 δέν μέ αφήνει νά τήν περάσω εχω SPL 1.42.666 παράκαλω θέλω νά μέ κατάτοπήσετε γιατί δέν ξέρω καλλά αγγλίκα.Ευχαριστώ .κανείς????????

ξαναπερνα το spl που ειχε μετα περνα πρωτα μια επισημη αγγλικη με παλιο spl 1.42.0000 και μετα ξαναδοκιμασε

(για να δουλεψει πρεπει να κατεβεις spl)

υγ πρωτα τσεκαρε αν εχεις SSPL 1.42.6666 που δεν ειναι το ιδιο με το spl

Edited by hellas200
Link to comment
Share on other sites

Α, ωραια!:)

 

Αλλη μια ερωτηση... Η οποια, βεβαια, ειναι γενικη, αλλα με ενδιαφερει κυριως για το HD2.:O

Οταν αγοραζω καινουριο κινητο, πρεπει να τελειωνω πρωτα οση μπαταρια εχει και μετα να το φορτιζω? Ή το βαζω κατευθειαν για φορτιση χωρις να το ανοιξω?

δεν εχει σημασια αυτο στις νεεσ μπαταριεσ....κανε μια αναζητηση και θα βρεισ αρκετη κουβεντα σε αυτο...

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια απο σημερα το πρωι ειμαι κ εγω κατωχος του hd2 με αγγλικη ρομ .

θα ηθελά να ευχαριστησω ολους τους συμφορουμιτες για την μεγαλη βοηθεια που προσφερουν κ μπορουμε κ στηνουμε τοσο καλα τα κιν μας. αν κ διαβασα ολο το thread (απο την πεμπτη το διαβαζω) εχω 3 ερωτησεις:

1. δεν εχω καταλαβει που αποθηκευοuμε το greek manina fix οταν το ξεζηπαρουμε

2.γιατι οταν ανοιγο μια φοτο κ μετα περιστρεφω το κιν δεν γυρναει η φοτο οπως πχ

στο hd k diamond που ειχα ,ειναι κατι που εχω μονο εγω η ετσι ειναι η σησκευη

3. μηπως γνωριζει καποιος που μπορω να βρω το sys.txt gia to igo γιατι οτι κ αλλαγες να κανω σε αυτο που εχω δεν γινετε τιποτα εχει μουλαρωσει

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων για την οποια βοηθεια

παιδια ακυρη η 3 το βρηκα

Edited by napalsardi

γιατι ολα φενονται διαφορετικα μετα τις 14,000r.p.m ....:X

valentino οπου και να πας εγω μαζι σου!!!!

παντα φιλικα

πανα ω της

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη εδωσα το διαμαντι μου και περιμενω τον λεοντα, με το pimbackup που εχω κρατησει απο το διαμαντι θα μου επαναφερει contacts,calendar και tasks στον λεοντα ??? μονο αυτα θελω.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια απο σημερα το πρωι ειμαι κ εγω κατωχος του hd2 με αγγλικη ρομ .

θα ηθελά να ευχαριστησω ολους τους συμφορουμιτες για την μεγαλη βοηθεια που προσφερουν κ μπορουμε κ στηνουμε τοσο καλα τα κιν μας. αν κ διαβασα ολο το thread (απο την πεμπτη το διαβαζω) εχω 3 ερωτησεις:

1. δεν εχω καταλαβει που αποθηκευοuμε το greek manina fix οταν το ξεζηπαρουμε

2.γιατι οταν ανοιγο μια φοτο κ μετα περιστρεφω το κιν δεν γυρναει η φοτο οπως πχ

στο hd k diamond που ειχα ,ειναι κατι που εχω μονο εγω η ετσι ειναι η σησκευη

3. μηπως γνωριζει καποιος που μπορω να βρω το sys.txt gia to igo γιατι οτι κ αλλαγες να κανω σε αυτο που εχω δεν γινετε τιποτα εχει μουλαρωσει

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων για την οποια βοηθεια

1.εννοειται στο φακελο windows

2.ετσι ειναι...και στο hd με τη νεα ρομ δεν γυριζε.

3.κανε μια αναζητηση θα βρεισ εδω...

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

επειδη καποια παιδια εδω το ψαχνουν για το πως θα μπορουμε να κανουμε νεους φακελλους στα sms, αν θελετε δοκιμαστε το παρακατω προγραμμα (ειναι δωρεαν εφαρμογη) να μας πειτε αν δουλευει, γιατι εγω περιμενω το hd2 μου απο μερα σε μερα.

αναφερει οτι μαλλον δεν δουλευει στο hd2 με threaded sms. δοκιμαστε και σε classic μορφη να δουμε αν λειτουργει.

εδω γραφει για το hd2 :

"Known Bugs:

- Seems Hide logic in 4.1 is not working in HD2 (needs confirmation)... Maybe it doesn't work with threaded mode."

 

εχει βγει η εκδοση v4.3 οποτε μπορει να δουλευει.

η εφαρμογη ειναι εδω : http://www.freewareppc.com/communication/smsfilterrules.shtml

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα οτι ανεβασε ο kwbr νεα ρομ Topix 1.1.6 Sense 2.5

την κατεβαζω να την φλασαρω γιατι η 1.1.5 δε μουκατσε καθολου

μαλλον εχει προβληματακια η 2.0.1 αν κρινω απο δω

Version 1.1.6 (Jan.19.2010)

- PocketRar update

- Opera back button fix

- Drivers and xip from 1.61 rom

(ημουν ετοιμος να γυρισω πισω...)

 

τελικα ειχαν πολλοι προβλημα και γι'αυτο εβγαλε και νεα ρομ βασισμενη στην 1.61

Version 1.1.7 (Jan.20.2010)

- Replaced 2.01 packages with 1.61 packages which have less annoying bugs

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειχαν πολλοι προβλημα και γι'αυτο εβγαλε και νεα ρομ βασισμενη στην 1.61

Version 1.1.7 (Jan.20.2010)

- Replaced 2.01 packages with 1.61 packages which have less annoying bugs

εγω εχω την 1.1.4 και πραγματικα πεταει.....παρα πολυ καλη.......

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την 1.1.4 και πραγματικα πεταει.....παρα πολυ καλη.......

 

 

 

εγω σαν βαση εχω την 1.1.2...ολες οι topix απο εκει και μετα δεν δουλευουν σωστα!

 

και απο οτι βλεπω ο Kwbr μαλλον εχασε την συνταγη μετα την 1.1.2:)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

εγω σαν βαση εχω την 1.1.2...ολες οι topix απο εκει και μετα δεν δουλευουν σωστα!

 

και απο οτι βλεπω ο Kwbr μαλλον εχασε την συνταγη μετα την 1.1.2:)

zaharaki για πεσ μας.....τι λεει η 2.1 του λαβρεντη...λεω να στησω το βραδυ.......

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα το βιντεακι με τα κλειδια μαχαιρι και ψαλιδι σε ποιο ποστ ειναι γιατι δεν θυμαμαι

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα το βιντεακι με τα κλειδια μαχαιρι και ψαλιδι σε ποιο ποστ ειναι γιατι δεν θυμαμαι

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...