Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν λεμε custom rom εννοουμε μετατροπη του λειτουργικου με διαφορες βελτιωσεις και ενταξη καποιων εφαρμογων που δεν υπαρχουν στην official.

Επισης συνηθιζεται να χρησιμοποιουνται beta εκδοσεις του λογισμικου οπως οι custom που βασιζονται στην beta εκδοση των windows 6.5.3

Και ακομα να «παντρευουν» την παραπνω beta εκδοση με την αμερικανικη ρομ.

 

Εφοσον δεν σ ενδιαφερουν αυτα, φροντισε να εχεις την τελευταια Ελληνικη ρομ την οποια νομιμα μπορεις να κανεις update απο το site της HTC για να εχεις τις νεες βελτιωσεις.

 

Για να περασεις σπασμενες εφαρμογες δεν ειναι απαραιτητο να εχεις custom rom. Αυτα γινονται σε αλλα λειτουργικα οχι εδω.

 

Σιγουρα απαιτουνται και εξτρα εφαρμογες οπως καποιο προγραμμα πλοηγησης κλπ, αλλα αυτο θα το κρινεις εσυ συμφωνα με τις αναγκες σου.

 

Για το θεμα της γλωσσας δεν γνωριζω γιατι ποτε δεν ειχα συσκευη με Ελληνικο μενου.

Thanks a million! :D

 

Πάντως επειδή η ερώτηση μου σχετικά με τη γλώσσα με καίει ιδιαιτέρως, την ξανακάνω ένα quote μήπως τυχόν κάποιος δε προσέξει αυτό το κομμάτι του προηγούμενου post μου...

 

Επίσης, δεν έχω συνηθίσει ελληνικά σε ηλ. συσκευές (PC, τωρινό μου κινητό, κτλ), θα μπορώ να επιλέξω αγγλική γλώσσα μενού κατά την πρώτη εκκίνηση του κινητού, όπως έκανα στο 5800ΧΜ? Αν δε γίνεται τόσο απλά τότε τι διαδικασία χρειάζεται να γίνει, αλλά φυσικά να μπορώ να γράφω ελληνικούς χαρακτήρες σε επαφές, κάνα sms κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Thanks a million! :D

 

Πάντως επειδή η ερώτηση μου σχετικά με τη γλώσσα με καίει ιδιαιτέρως, την ξανακάνω ένα quote μήπως τυχόν κάποιος δε προσέξει αυτό το κομμάτι του προηγούμενου post μου...

 

Αγγλικό μενού θα έχεις εάν η συσκευή φοράει αγγλική ρομ (wwe) και θα μπορείς με τα πληκτολόγια που υπάρχουν στο 1ο ποστ να γράφεις ελληνικά.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχει επίσημος τρόπος για χρήση αγγλικού μενού και παράλληλα δυνατότητα ελληνικής γραφής σε επαφές κτλ...

 

Προφανώς αυτά τα ελληνικά πληκτρολόγια δημιουργήθηκαν για κατόχους κινητών αγορασμένων από το εξωτερικό, σωστά? Στην περίπτωση ελληνικής συσκευής φαντάζομαι είναι άχρηστα, ε?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οι ελληνικές συσκευές γράφουν ελληνικά ούτως ή άλλως. Τα ελληνικά πληκτρολόγια που υπάρχουν στο πρώτο post, προορίζονται για μη-ελληνικές συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

η miri V11 παρουσιαζει κατι που δεν μπορω να το εξηγησω και που για να το δεις χρειαζονται μερες.

Για παραδειγμα πας να κανεις κατι και πατας καπου λαθος οποτε διπλοπατας για να πας στο σωστο. Εκει δημιουργει κολλημα.

Δεν συγχωρει λαθη που λεμε.

 

επιβεβαιωνω το παραπανω,μου το'κανε και μενα σημερα με δυο-τρεις φορες πατημα στον οπερα και κολλησε και εβγαλα μπαταρια για να στρωσει(μου τοκανε συχνα στις τελευταιες topix)

παντως σε 6.5 δεν εχω σκοπο να γυρισω

 

@EchiDNA

με το φλασαρισμα σου λυθηκε το προβλημα ?

Edited by hellas200
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω το παραπανω,μου το'κανε και μενα σημερα με δυο-τρεις φορες πατημα στον οπερα και κολλησε και εβγαλα μπαταρια για να στρωσει(μου τοκανε συχνα στις τελευταιες topix)

παντως σε 6.5 δεν εχω σκοπο να γυρισω

 

@EchiDNA

με το φλασαρισμα σου λυθηκε το προβλημα ?

Το sense πλέον φορτώνει μόνο με την official 1.66!!! :wacko:

 

Έκανα:

Φλασάρισμα αρχικά από την κάρτα topix 1.5.6-> πρόβλημα με το Sense

Hard reset 2 φορές-> πρόβλημα με το Sense

Task29 και φλασάρισμα της topix 1.5.2 & hard reset-> πρόβλημα με το Sense

Αλλαγή σε εργοστασιακό spl & φλασάρισμα της official 1.66 -> OK

Αλλαγή σε HSPL 2.08 & φλασάρισμα topix 1.5.2-> πρόβλημα με το Sense

Φλασάρισμα της official 1.66 (hspl 2.08)-> OK

 

Τι να υποθέσω;;; :wacko:

 

edit: πάντως τα διάφορα κόλπα μου τα άρχισε από τότε που έβαλα το hspl2

Edited by EchiDNA
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, Παιδιά.

Έρχομαι κι εγώ από τον κόσμο των Symbian (S60 5th - 5800XM) και είμαι νεόπας στα Win Mobile. Κάποτε έγραφα και tutorial για τα S60 αλλά από PPC είμαι άσχετος.

 

Σήμερα το πήρα και από το πρωί σχεδόν προσπαθώ να κάνω συγχρονισμό με το Outlook μέσω του "Κέντρο συσκευών των Windows Mobile" αλλά δε γίνεται τίποτα. Επείδή όμως το 'βαλα γινάτι να το πάρω μαζί μου στη βραδινή έξοδο και δε γινόταν χωρίς επαφές, βρήκα μια μπακαλίστικη προσωρινή μέθοδο: Είχα όλες τις επαφές σε αρχειάκια - κάρτες *.vcf στο PC. Τα πέρασα στην κάρτα μνήμης και τα άνοιξα από εκεί με "κλικ" απαντώντας μία μία "Ναι" στην ερώτηση αν θέλω να αποθηκευτεί στη συσκευή μου. Δεν ήταν και λίγες (+200) αλλά τι να 'κανα. Το γράψιμο το γλίτωσα πάντως. :p

Μη γελάτε. Τη δουλειά μου την έκανα για την ώρα. Το θέμα όμως είναι ότι κάποια στιγμή θα χρειαστώ και το συγχρονισμό.

 

Υπάρχει κάπου αναλυτικά (με αντιμετώπιση προβλημάτων] η διαδικασία για να ρίξω λίγο διάβασμα; Να φταίει που δεν έχω δηλωμένο το Office 2007; Το λειτουργικό είναι original δηλωμένο Windows 7.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Στην Elegancia v2.5 (όπως και στην miri v11) ενώ στο Hardware info μου εμφανίζει τα 576MB ram, στο system info του resco explorer και σε όποιο taskmanager και αν βάλω μου εμφανίζει τα 470MB ! Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Το sense πλέον φορτώνει μόνο με την official 1.66!!! :wacko:

 

Έκανα:

Φλασάρισμα αρχικά από την κάρτα topix 1.5.6-> πρόβλημα με το Sense

Hard reset 2 φορές-> πρόβλημα με το Sense

Task29 και φλασάρισμα της topix 1.5.2 & hard reset-> πρόβλημα με το Sense

Αλλαγή σε εργοστασιακό spl & φλασάρισμα της official 1.66 -> OK

Αλλαγή σε HSPL 2.08 & φλασάρισμα topix 1.5.2-> πρόβλημα με το Sense

Φλασάρισμα της official 1.66 (hspl 2.08)-> OK

 

Τι να υποθέσω;;; :wacko:

 

edit: πάντως τα διάφορα κόλπα μου τα άρχισε από τότε που έβαλα το hspl2

δε δοκιμαζεις (αφου το φερεις σε εργοστασικο spl) να του περασεις το hspl και να φλασαρεις μια topix? (παντως και σε μενα στην αρχη μου εκανε κολπα το hspl2 και πηγα να το παρατησω -ειχα φορτωσει και γω spl )

ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ [update for HTC HD2 Facebook Albums ΣΕ ΑΝΕΠΙΣΙΜΗ ΡΟΜ????

 

δοκιμασες να το εγκαταστησεις και δε γινεται?

Link to comment
Share on other sites

δε δοκιμαζεις (αφου το φερεις σε εργοστασικο spl) να του περασεις το hspl και να φλασαρεις μια topix? (παντως και σε μενα στην αρχη μου εκανε κολπα το hspl2 και πηγα να το παρατησω -ειχα φορτωσει και γω spl )

 

 

δοκιμασες να το εγκαταστησεις και δε γινεται?

 

Ναι δοκίμασα και δεν γίνετε δυστυχώς... δεν σε αφήνει το κατέβασα από την σελίδα τις htc άλλα τίποτα σε έναν φίλο μου ωμός που έχει την εργοστασιακή rom το πέρασε κανονικά και λέω μήπως υπάρχει κάποια λύσει

Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκίμασα και δεν γίνετε δυστυχώς... δεν σε αφήνει το κατέβασα από την σελίδα τις htc άλλα τίποτα σε έναν φίλο μου ωμός που έχει την εργοστασιακή rom το πέρασε κανονικά και λέω μήπως υπάρχει κάποια λύσει

 

μολις το κατεβασα και τρεχει κανονικα

το εκανες αντιγραφη στη μνημη του κινητου και το ετρεξες απο κει και δε δουλεψε?

(δεν τρεχει απο το pc)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκίμασα και δεν γίνετε δυστυχώς... δεν σε αφήνει το κατέβασα από την σελίδα τις htc άλλα τίποτα σε έναν φίλο μου ωμός που έχει την εργοστασιακή rom το πέρασε κανονικά και λέω μήπως υπάρχει κάποια λύσει
Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκίμασα και δεν γίνετε δυστυχώς... δεν σε αφήνει το κατέβασα από την σελίδα τις htc άλλα τίποτα σε έναν φίλο μου ωμός που έχει την εργοστασιακή rom το πέρασε κανονικά και λέω μήπως υπάρχει κάποια λύσει

 

μηπως το εχεις κατεβασει σε αλλη γλωσσα απο αυτη που εχει η ανεπισημη ρομ που εχεις βαλει??

 

edit

μαλλον κατι αλλο παιζει και δε μπορει να εγκατασταθει γιατι αποφασισα να συνεχισω την εγκατασταση και τελικα δεν την ολοκληρωνει αρα επιβεβαιωνω οτι σε cooked rom(miri v11) που εχω εγω παλι δεν γινεται εγκατασταση

Edited by hellas200
Link to comment
Share on other sites

δε δοκιμαζεις (αφου το φερεις σε εργοστασικο spl) να του περασεις το hspl και να φλασαρεις μια topix? (παντως και σε μενα στην αρχη μου εκανε κολπα το hspl2 και πηγα να το παρατησω -ειχα φορτωσει και γω spl )

 

Ξαναέκανα task29, πέρασα hspl, φλάσαρα την topix 1.5.2 και ξανά το ίδιο!!! :wacko:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το sense πλέον φορτώνει μόνο με την official 1.66!!! :wacko:

 

Έκανα:

Φλασάρισμα αρχικά από την κάρτα topix 1.5.6-> πρόβλημα με το Sense

Hard reset 2 φορές-> πρόβλημα με το Sense

Task29 και φλασάρισμα της topix 1.5.2 & hard reset-> πρόβλημα με το Sense

Αλλαγή σε εργοστασιακό spl & φλασάρισμα της official 1.66 -> OK

Αλλαγή σε HSPL 2.08 & φλασάρισμα topix 1.5.2-> πρόβλημα με το Sense

Φλασάρισμα της official 1.66 (hspl 2.08)-> OK

 

Τι να υποθέσω;;; :wacko:

 

edit: πάντως τα διάφορα κόλπα μου τα άρχισε από τότε που έβαλα το hspl2

 

Γιωργο σπαω το κεφαλι μου αλλα δεν ξερω τι να υποθεσω μ αυτο το προβλημα.

Μπορεις να κανεις κατι τελευταιο;

Φλασαρισε απο pc και μην βαλεις την καρτα μεχρι να δεις αν φορτωνει το sense.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά οff-topic, αλλά ομολογώ πως δε το περιμένω με καθόλου ενθουσιασμό ή ανυπομονησία το Leo...

 

Ενώ το 5800 το περίμενα πως και πως. Ίσως επειδή πριν το 5800 είχα για ένα δίμηνο το SE G900 που μου είχε σπάσει τα νεύρα και περίμενα πως και πως να το αλλάξω (ήταν και ο λόγος που έριξα μόνιμο Χ στην SE βασικά, ενώ ως τότε ήμουν φανατικός της)...

 

Βασικά με αγχώνει λίγο και η ιδέα του άγνωστου (μιας και τα WM μου είναι εντελώς άγνωστη πλατφόρμα).

Link to comment
Share on other sites

Το sense πλέον φορτώνει μόνο με την official 1.66!!! :wacko:

 

Έκανα:

Φλασάρισμα αρχικά από την κάρτα topix 1.5.6-> πρόβλημα με το Sense

Hard reset 2 φορές-> πρόβλημα με το Sense

Task29 και φλασάρισμα της topix 1.5.2 & hard reset-> πρόβλημα με το Sense

Αλλαγή σε εργοστασιακό spl & φλασάρισμα της official 1.66 -> OK

Αλλαγή σε HSPL 2.08 & φλασάρισμα topix 1.5.2-> πρόβλημα με το Sense

Φλασάρισμα της official 1.66 (hspl 2.08)-> OK

 

Τι να υποθέσω;;; :wacko:

 

edit: πάντως τα διάφορα κόλπα μου τα άρχισε από τότε που έβαλα το hspl2

 

Γιωργο δεν ειναι λογικο αυτο που περιγραφεις!!

 

δεν ειναι δυνατον ρομ based on 2.10 build με hard spl 2.08 να σου κανει προβλημα και ρομ με based build 1.66 και hard spl 2.08 να δουλευει κανονικα!!!

 

κατσε και καντα σωστα απο την αρχη και ξανατσεκαρισε το ....ειναι δικο σου θεμα και ΟΧΙ ΤΟΥ hspl2;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο σπαω το κεφαλι μου αλλα δεν ξερω τι να υποθεσω μ αυτο το προβλημα.

Μπορεις να κανεις κατι τελευταιο;

Φλασαρισε απο pc και μην βαλεις την καρτα μεχρι να δεις αν φορτωνει το sense.

 

Γιωργο δεν ειναι λογικο αυτο που περιγραφεις!!

 

δεν ειναι δυνατον ρομ based on 2.10 build με hard spl 2.08 να σου κανει προβλημα και ρομ με based build 1.66 και hard spl 2.08 να δουλευει κανονικα!!!

 

κατσε και καντα σωστα απο την αρχη και ξανατσεκαρισε το ....ειναι δικο σου θεμα και ΟΧΙ ΤΟΥ hspl2;)

 

Κι όμως Δημήτρη!!! Όλα αυτά είναι πραγματικότητα, αλλά ο Κώστας έδωσε την λύση!!!

 

Κάτι τρέχει με την κάρτα!!! Λύθηκε το πρόβλημα παιδιά!!! :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ευγε,αλλα να κανω το δικηγορο κ να ρωτησω; ειναι ποτε δυνατον να γινεται καλυτερο φλασ.. απο την καρτα κ οχι το pc; προσοχη λοιπον σε ολους μας :X
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

ευγε,αλλα να κανω το δικηγορο κ να ρωτησω; ειναι ποτε δυνατον να γινεται καλυτερο φλασ.. απο την καρτα κ οχι το pc; προσοχη λοιπον σε ολους μας :X

Κι όμως από την κάρτα είναι πιο γρήγορο, εύκολο και ασφαλές! Τώρα σε μένα κάτι χτύπησε στην κάρτα! Την κάνω φορμάτ και την δοκιμάζω ξανά! Έχω την ίδια κάρτα σε 3 κινητά τον τελευταίο χρόνο! :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα βρισκεται σε κατι που φορτωνεται απο την καρτα αυτοματα στο sense.

Τι ειναι αυτο δεν μπορω να ξερω. Κατι στην μουσικη, στις φωτογραφιες δεν ξερω. Παντως κατι παιρναγε μεσα και εκανε το προβλημα.

Ειπα να φλασαρεις απο το pc μονο γι αυτο τον λογο.

 

Παρε ενα backup της καρτας στον υπολογιστη σου και μετα καντη φορματ. Κατοπιν περασε μονο τα cabs των προγραμματων και απο μουσικη μονο τραγουδια. Μην αφησεις τιποτα ηχογραφισεις συνομιλιων ηχους κλπ.

Κατι υπαρχει που δημιουργει προβλημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα βρισκεται σε κατι που φορτωνεται απο την καρτα αυτοματα στο sense.

Τι ειναι αυτο δεν μπορω να ξερω. Κατι στην μουσικη, στις φωτογραφιες δεν ξερω. Παντως κατι παιρναγε μεσα και εκανε το προβλημα.

Ειπα να φλασαρεις απο το pc μονο γι αυτο τον λογο.

 

Παρε ενα backup της καρτας στον υπολογιστη σου και μετα καντη φορματ. Κατοπιν περασε μονο τα cabs των προγραμματων και απο μουσικη μονο τραγουδια. Μην αφησεις τιποτα ηχογραφισεις συνομιλιων ηχους κλπ.

Κατι υπαρχει που δημιουργει προβλημα.

 

Το έκανα ήδη Κώστα! Format στην κάρτα και ξανά πέρασμα μόνο τα απαραίτητα! Η πλάκα είναι ότι έκανα και πιο πριν φλασάρισμα από το pc αλλά με την κάρτα μέσα, οπότε στην εκκίνηση δημιουργούσε το πρόβλημα! :)

 

Τέλος καλό, όλα καλά! Ένα ευχαριστώ σε όλους όσους βοήθησαν!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...