Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια να ρωτησω κατι; Ξερετε αν μπορω να χρησιμοποιησω στο milestone καποιο αλφαριθμητικο πληκτρολογιο με Τ9 οταν γραφω μηνυματα κι οχι το full qwerty keyboard (το εικονικο οχι το συρομενο) που μου βγαζει αντ'αυτου?

 

Δες το Multiling Keyboard. Έχει και τέτοια επιλογή για πληκτρολόγιο με abc και Τ9.

https://market.android.com/details?id=com.klye.ime.latin

 

Για μένα το καλύτερο πληκτρολόγιο και σε κάθε έκδοση βελτιώνεται ακόμα περισσότερο. Από τότε που το έβαλα δεν το αλλάζω με τίποτα. ;)

Έχει προφανώς και ελληνικά

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κάλο κ αυτό αλλά δεν έχει αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο η τουλάχιστον δε μπόρεσα να βρω εγώ! :-)

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
κάλο κ αυτό αλλά δεν έχει αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο η τουλάχιστον δε μπόρεσα να βρω εγώ! :-)

 

Δεν ξέρω αν παίζει στη συγκεκριμένη συσκευή αλλά αλφαριθμητικό (εκτός των άλλων) έχει το HTC_IME.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια. Θα το ψαξω σχολαστικα το θεμα!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια κατεβασα απο το μαρκετ ενα προγραμμα το prey αλλα δεν καταλαβα και πολλη πως δουλευει και τωρα δεν μπορω να το κανω απεγκατασταση απο την μνημη με τιποτα εχετε καμια ιδεα ?
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την παραπάνω ερώτηση σχετικά με τα διάφορα ΙΜΕs που κυκλοφορούν, υπάρχει κάποιο πληκτρολόγιο που να αλλάζει γλώσσα με Alt+Shift απ' το hardware keyboard εκτός του GreekIME?

 

Απ' όσα έχω δοκιμάσει κανένα δεν το υποστηρίζει...

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την παραπάνω ερώτηση σχετικά με τα διάφορα ΙΜΕs που κυκλοφορούν, υπάρχει κάποιο πληκτρολόγιο που να αλλάζει γλώσσα με Alt+Shift απ' το hardware keyboard εκτός του GreekIME?

 

Απ' όσα έχω δοκιμάσει κανένα δεν το υποστηρίζει...

 

Ήθελα να ρωτήσω το ίδιο πράγμα. Έχω το multiling εδώ και λίγες μέρες, και παρόλο που με shift+space με ειδοποιεί γράφοντας ότι γύρισα σε "Ελληνικά", συνεχίζει να γράφει Αγγλικά. Άρα no ελληνικά από το hardware πληκτρολόγιο....

 

EDIT: Το πρόβλημα υπάρχει όχι μόνο με το Multiling το οποίο είναι 3rd party εφαρμογή, αλλά ακόμα και στο εργοστασιακό Android keyboard στην έκδοση 2.3.4. Δεν γυρίζει σε Ελληνικά στο Hardware πληκτρολόγιο με Alt+Space, Shift+Space, Alt+Shift. Υπάρχει λύση σε αυτό ή πρέπει να δεχθούμε το γεγονός ότι αφού δεν είναι επίσημη release η 2.3.4 δεν υπάρχει και τρόπος εναλλαγής από Αγγλικά > Ελληνικά?

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω να έχω εγκατεστημένο και να χρησιμοποιώ το GreekIME και στην 2.3.5 που έχω εγκατεστημένη χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Το είχα κ εγώ μέχρι τώρα, αλλά το νέο πληκτρολόγιο της 2.3 έχει μεγαλύτερο κενό ανάμεσα στα γράμματα κ κάνω λιγότερα λάθη κ έτσι είπα να το παρατήσω....

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM έχεις εγκατεστημένη?

 

την μαμίσια αλλά μόλις τώρα δοκίμασα τον τρόπο με το *#*#4636#*#* και όλα οκ μετά από restart

οι ρυθμίσεις όμως που είναι μπήκα ρυθμίσεις λογαριασμοί και βρήκα μόνο email :O

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυστυχως αποχωριστηκα το αγαπημενο μου milestone...:(:cry:

ηταν με σιγουρια η καλυτερη και η πιο ποιοτικη συσκευη που ειχα ποτε.

στη δουλεια ομως δε με βολευε καθολου,επρεπε να το προσεχω πολυ,λογω σκονης κραδασμων κτλ,οποτε παω για defy!

χαρηκα που τα ειπαμε με ολους εδω περα,ειδικα παλιοτερα ημασταν μεγαλη και ωραια παρεα...

τα λεμε...:bow:

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη κρίμα που το έδωσες! Τώρα με το Defy δεν θα σου λείψει το πληκτρολόγιο??

 

Εγώ δεν θα μπορούσα να το δώσω, ακόμα και όταν πάρω καινούριο smartphone (Ν9..) θα το έχω σαν 2ο για messaging :rolleyes:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κ εγώ, έχω μια δυνατή προσφορά για το Nexus αλλά παρόλο που ξέρω ότι θα είναι γρηγορότερο και σταθερότερο, κ παρόλο που με έχει κουράσει το γεγονός να ψάχνομαι από rom σε rom, το σκέφτομαι πολύ να το αφήσω ρε γμτ. Δε συζητάω ότι προτιμώ το design του, τη στιβαρότητα του και το πληκτρολόγιο του σε σύγκριση με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στην αγορά...
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

να σου πω χρησιμοποιουσα ολο και περισσοτερο το s/w πληκτρολογιο. Μου λειπει ηδη πολυ η συσκευουλα αυτη,αλλα επρεπε να παρω κατι πιο καταλληλο για την καθημερινοτητα μου... Τετοιο design και τετοια ποιοτητα ειμαι σιγουρος οτι δε θα ξαναυπαρξει,ισως σε μοτορολα συσκευη ξανα...
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Χρησιμοποιώ στο Milestone για ελληνικό hardware πληκτρολόγιο το GreeKIME, αλλά τα νούμερα και τα ειδικά σύμβολα (πατώντας δηλαδή ALT και το πλήκτρο) είναι σε άλλες θέσεις. Είναι άλλα αντί άλλων...

Rom: Cyanogenmod

Λύνεται το θέμα αυτό;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο...χρησιμοποιώ την Ice and Fire που βασίζεται στην CyanogenMod με το GreekIME και δεν μου παρουσιάζει τέτοιο θέμα...τα νούμερα και τα σύμβολα είναι εκεί που τα περιμένεις...
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι περίεργο.

Το GreekIME στις ρυθμίσεις εμφανίζεται ως "ελληνικό πληκτρολόγιο" ; Ή μήπως έχω κάτι άλλο;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κοιτάξτε την καινούργια ice and fire. Μόλις την εγκαταστήσεις έχεις λίγο πάνω από 70 ΜΒ μνήμης ελεύθερα. Αν είναι να τρέξει κάποιο δύσκολο παιχνίδι στο Milestone με αυτή θα παίξει σίγουρα. Αν δεν παίξει με αυτή, αμφιβάλω αν υπάρχει τρόπος γενικώς.

Πάντως επειδή εγώ δεν είμαι των παιχνιδιών με 2-3 πειραγματάκια το έχω φέρει και κάνει και αρκετά καλό multitasking, καλύτερο από οτιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει σε gingerbread με τη συσκευή μας.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κοιτάξτε την καινούργια ice and fire. Μόλις την εγκαταστήσεις έχεις λίγο πάνω από 70 ΜΒ μνήμης ελεύθερα. Αν είναι να τρέξει κάποιο δύσκολο παιχνίδι στο Milestone με αυτή θα παίξει σίγουρα. Αν δεν παίξει με αυτή, αμφιβάλω αν υπάρχει τρόπος γενικώς.

Πάντως επειδή εγώ δεν είμαι των παιχνιδιών με 2-3 πειραγματάκια το έχω φέρει και κάνει και αρκετά καλό multitasking, καλύτερο από οτιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει σε gingerbread με τη συσκευή μας.

 

 

Είναι όντως πραγματικά καλή η 3,1 icenfire.

 

Ρε παιδια, μου συνεβη ενα περιαστατικο και δε μου λειτουργει το hardware κουμπί του κλειδώματος. Έπεσε μπύρα στο κινητό και για περίπου μισή μέρα είχα πρόβλημα λειτουργικό, πάταγε πλήκτρα μόνο του, άλλα δε λειτουργούσαν κι άλλα εκτελούσαν αλλονών κουμπιών λειτουργίες!

3 μέρα μετα το συμβάν, το πρόβλημα με το κουμπι ξεκλειδώματος μένεται. Τι να κάνω; Να ρίξω απιονισμένο νερό;

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κοιτάξτε την καινούργια ice and fire. Μόλις την εγκαταστήσεις έχεις λίγο πάνω από 70 ΜΒ μνήμης ελεύθερα. Αν είναι να τρέξει κάποιο δύσκολο παιχνίδι στο Milestone με αυτή θα παίξει σίγουρα. Αν δεν παίξει με αυτή, αμφιβάλω αν υπάρχει τρόπος γενικώς.

Πάντως επειδή εγώ δεν είμαι των παιχνιδιών με 2-3 πειραγματάκια το έχω φέρει και κάνει και αρκετά καλό multitasking, καλύτερο από οτιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει σε gingerbread με τη συσκευή μας.

 

Είδα το video στο Youtube και σε κάποια φάση δείχνει και 80+ ΜΒ ελεύθερης RAM, άρα ότι πρέπει για βαριές εφαρμογές (games) και Multitasking.

Αλλά πλέον δυστυχώς το Cyanogen "look" δεν μου λέει τίποτα. Με την MIUI έχεις ένα πολύ ωραιότερο λειτουργικό.

Δεν ξέρω, αν βαρεθώ κάποια στιγμή ίσως κρατήσω κανένα backup και περάσω την I&F για να την δοκιμάσω, αλλά προς το παρόν MIUI ftw. Και με τα settings που βάζει ο DannyDroid σε συνδυασμό με τα memory tweaks του zeppelnirox η MIUI έχει γίνει πολύ γρήγορη. :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Μαμά όπως είναι το Multitasking δεν δουλεύει, αφού υπάρχουν settings να κλείνουν αυτόματα ότι τρέχει στο background για να έχει τα μέγιστα η εφαρμογή που τρέχει μπροστά. Βέβαια αλλάζει αυτό και γίνεται σούπερ!
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να με βοηθησει σε ενος φιλου το MILESTONE δεν κανει hard reset με τιποτα παταω το κουμπι και δεν το προχωραει τι μπορω να κανω?
/Users/georgesfakianakis/Downloads/281wupg.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...