Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει κανει κανεις install το got's theme?.Aπο τοτε που το εβαλα εχω προβλημα με τα ελληνικα γραμματα μου τα εμφανιζει σαν μικρα τετραγωνακια
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχει κανει κανεις install το got's theme?.Aπο τοτε που το εβαλα εχω προβλημα με τα ελληνικα γραμματα μου τα εμφανιζει σαν μικρα τετραγωνακια

 

Ε βέβαια αφού σου αλλαζει κ fonts. Πρέπει να ξανά βάλεις τα default fonts...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανει κανεις install το got's theme?.Aπο τοτε που το εβαλα εχω προβλημα με τα ελληνικα γραμματα μου τα εμφανιζει σαν μικρα τετραγωνακια

 

Καλημερα...Σβησε τα 3 fonts απο το φακελο openrecovery/GOT/fonts της sd και ξαναπερασε το θεμα .Πριν βεβαια να εχεις κανει ενα nandroid restore, ωστε να εχεις τις

default ελληνικες γραμματοσειρες ,οι οποιες θα παραμεινουν ιδιες και μετα την εφαρμογη του GOT's theme...

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα μου τα χαλάς.

Αν δεν ανοίξεις cmd, δεν συνδέσεις το κινητό σαν να πρόκειται να του περάσεις TB δεδομένων, να περάσεις εντολές, να βλέπεις την μαύρη οθόνη με τα λευκά γραμματάκια σε terminal γραμματοσειρά, να σου λέει success μετά από hackerιές ωρών...

Ε τότε γιατί έχουμε Android? Αν είναι πάμε σε iPhone που με το Jailbreak του ενός κλικ τελείωσες!

Sorry, αλλά εμένα μου αρέσει, στην διαδικασία που κάνεις προκειμένου να αποκτήσει το κινητό σου μερικές έξτρα δυνατότητες, να έχεις και όλα αυτά που προανέφερα! :D

Είναι το μεράκι μου βρε αδερφέ! :P

Βρε συμφωνώ και γω με αυτά που λες... Σίγουρα με το adb commands μπορείς να κάνεις ότι θες.... Αυτό που λέω είναι ότι για μένα το OpenRecovery είναι τρομερή ευκολία....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, επειδη μου αρεσει να λεω τα πραγματα με το ονομα τους.

Εχω δει ολα τα android κινητα κι εχω καταληξει στο εξης. Στην ελληνικη αγορα η μακραν καλυτερη value for money υλοποιηση ειναι το Milestone. Με λιγοτερα απο 400 ευρω, παιρνεις μια υποδειγματικη android συσκευη, που προδιδεται στην πραξη μονο απο τη διαθεσιμη RAM (ολα τα αλλα αντιμετωπιζονται).

 

Τα desire, galaxy s τα εδωσα για την κακη (για τα δικα μου δεδομενα) ποιοτητα κατασκευης τους (η αισθηση στο χερι ενος milestone παραμενει αξεπεραστη) και την οθονη τους (ναι, οι πολυδιαφημισμενες amoled ενω ειναι πολυ ευχαριστες στο ματι με τα oversaturated χρωματα τους, κουραζουν σε βαθος χρονου καποιον που αρεσκεται να διαβαζει κειμενο χωρις να κανει ζουμ. Η... δικαιολογια του jobs για την επιλεγεισα οθονη του iphone 4 ευσταθει απολυτα).

 

Η απολυτη συσκευη, την οποια και χρησιμοποιω σαν κυριο κινητο μου, ειναι το dell streak, που "περναει" την υποθεση android σε αλλο επιπεδο (μακαρι να δουμε μεσα στο χρονο κι αλλες υλοποιησεις με οθονες 4.3 η και μεγαλυτερες και σοβαρη -το λεω για μια ακομη φορα - ποιοτητα κατασκευης).

 

Υ.Γ. Οφειλω να τονισω πως, επειδη αναφερθηκα στο θεμα της τηλεφωνιας, μακραν την καλυτερη υλοποιηση radio την εχει το galaxy s (υποδειγματικος ηχος στο ακουστικο και στο συνομιλητη, ακομα και με bluetooth ακουστικο). Στο milestone, πραγματικα, αντιμετωπισα πολλα και διαφορα προβληματα, με ΟΛΕΣ τις συσκευες (αρα σε καμια περιπτωση δεν ειναι τυχαιο), εκτος απο αυτο που εχω τωρα στα χερια μου, που χωλαινει μονο στη συνομιλια με ασυρματο ακουστικο.

 

 

Πηγαινε αφοβα σε 800 MHz η και 1 GHz. Θα δεις μεγαλη διαφορα στην καθημερινη χρηση και ελαχιστη διαφορα στην καταναλωση.

Παει και το galaxy???

 

Βαγγελη, πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω, μπορει να ειχες πεσει σε ελαττωματικη παρτιδα, σχετικα με την ακουστικη.

Οσο για το bt , επειδη παντα μιλαω μεσω ασυρματου ακουστικου και ποτε δεν μου εχουν κανει παραπονα, αν θελεις στειλε με πμ εναν αριθμο κινητου για να σε παρω τηλεφωνο.

 

Επισης, να πω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα το κινητο δεν το αγορασαμε με 400 ευρω, αλλα με αρκετα παραπανω.

Τον Απριλιο το πηρα με 480 απο το eshop για παραδειγμα.

 

Οσο για τις επιδοσεις, ειλικρινα και εφοσον το μιλεστονε με καλυπτει σε ολα, δεν με ενδιαφερει να εχω ΤΟ ταχυτερο κινητο.

Ειμαι πολυ ικανοποιημενος με το μοτορολα που και γρηγορο ειναι και με καλη κατασκευη (σπανιο πραγμα σε αυτες τις κατηγοριες τηλεφωνων) και με qwerty, απο το οποιο σου γραφω τωρα ανετα και ωραια. :)

 

Αυτο που ρωτησα για το overclocking ειναι συγκεκριμενο. Δεν ειμαι root και δεν θα ασχοληθω πριν τη 2.2 μαλλον.

Απλα, ρωταω κατι συγκεκριμενο για να ξερω. Σε καθημερινη χρηση το κινητο το βρισκω μια χαρα, χωρις καθυστερησεις και βλακειες. Μου κανει ομως εντυπωση που κανει σκαλοπατακια στις ρυθμισεις και οχι στον τηλεφωνικο καταλογο (που ειναι πολυ δυσκολοτερη λιστα).

 

Αυτα. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παει και το galaxy???

 

Βαγγελη, πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω, μπορει να ειχες πεσει σε ελαττωματικη παρτιδα, σχετικα με την ακουστικη.

Οσο για το bt , επειδη παντα μιλαω μεσω ασυρματου ακουστικου και ποτε δεν μου εχουν κανει παραπονα, αν θελεις στειλε με πμ εναν αριθμο κινητου για να σε παρω τηλεφωνο.

 

Επισης, να πω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα το κινητο δεν το αγορασαμε με 400 ευρω, αλλα με αρκετα παραπανω.

Τον Απριλιο το πηρα με 480 απο το eshop για παραδειγμα.

 

Οσο για τις επιδοσεις, ειλικρινα και εφοσον το μιλεστονε με καλυπτει σε ολα, δεν με ενδιαφερει να εχω ΤΟ ταχυτερο κινητο.

Ειμαι πολυ ικανοποιημενος με το μοτορολα που και γρηγορο ειναι και με καλη κατασκευη (σπανιο πραγμα σε αυτες τις κατηγοριες τηλεφωνων) και με qwerty, απο το οποιο σου γραφω τωρα ανετα και ωραια. :)

 

Αυτο που ρωτησα για το overclocking ειναι συγκεκριμενο. Δεν ειμαι root και δεν θα ασχοληθω πριν τη 2.2 μαλλον.

Απλα, ρωταω κατι συγκεκριμενο για να ξερω. Σε καθημερινη χρηση το κινητο το βρισκω μια χαρα, χωρις καθυστερησεις και βλακειες. Μου κανει ομως εντυπωση που κανει σκαλοπατακια στις ρυθμισεις και οχι στον τηλεφωνικο καταλογο (που ειναι πολυ δυσκολοτερη λιστα).

 

Αυτα. :)

Για το overclock εγώ το έχω στα 800ΜΗz αλλά το max_vsel το έχω στα 48 και όχι στα 66 που είναι το default max_vsel όταν κάνεις overclock στα 800ΜΗz.

Έτσι έχω αρκετή οικονομία στην μπαταρία αν και overclocked.... δεν έχω δει διαφορές στην κατανάλωση από τα default 550MHz....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησούλα.....

 

που μπορώ να το δω live (και ανοιχτό) αυτό το milestone ρε παιδιά???? (βόρεια/ανατολικά προάστια κατά προτίμηση)

είμαι σε αναμονή του desire εδώ και λίγο καιρό και επειδή αργεί λέω να το ακυρώσω και να πάρω αυτό (που είναι και σε σούπερ τιμή) αλλά δεν το έχω δει ποτέ να λειτουργεί.

έχουν σημαντική διαφορά στην ταχύτητα και στη διάρκεια της μπαταρίας???

Link to comment
Share on other sites

Παει και το galaxy???

 

Βαγγελη, πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω, μπορει να ειχες πεσει σε ελαττωματικη παρτιδα, σχετικα με την ακουστικη.

Οσο για το bt , επειδη παντα μιλαω μεσω ασυρματου ακουστικου και ποτε δεν μου εχουν κανει παραπονα, αν θελεις στειλε με πμ εναν αριθμο κινητου για να σε παρω τηλεφωνο.

 

Επισης, να πω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα το κινητο δεν το αγορασαμε με 400 ευρω, αλλα με αρκετα παραπανω.

Τον Απριλιο το πηρα με 480 απο το eshop για παραδειγμα.

 

Οσο για τις επιδοσεις, ειλικρινα και εφοσον το μιλεστονε με καλυπτει σε ολα, δεν με ενδιαφερει να εχω ΤΟ ταχυτερο κινητο.

Ειμαι πολυ ικανοποιημενος με το μοτορολα που και γρηγορο ειναι και με καλη κατασκευη (σπανιο πραγμα σε αυτες τις κατηγοριες τηλεφωνων) και με qwerty, απο το οποιο σου γραφω τωρα ανετα και ωραια. :)

 

Αυτο που ρωτησα για το overclocking ειναι συγκεκριμενο. Δεν ειμαι root και δεν θα ασχοληθω πριν τη 2.2 μαλλον.

Απλα, ρωταω κατι συγκεκριμενο για να ξερω. Σε καθημερινη χρηση το κινητο το βρισκω μια χαρα, χωρις καθυστερησεις και βλακειες. Μου κανει ομως εντυπωση που κανει σκαλοπατακια στις ρυθμισεις και οχι στον τηλεφωνικο καταλογο (που ειναι πολυ δυσκολοτερη λιστα).

 

Αυτα. :)

 

Κοιτα, οταν εχεις πιασει 5 διαφορετικα Milestone και δεν τιθεται θεμα παρτιδας κλπ (ηταν συσκευες απο εξπανσυς, eshop κλπ, διαφορετικων ημερομηνιων) και σε ΟΛΑ ειχες την ιδια συμπεριφορα (σποραδικα παραπονα απο το συνομιλητη οτι δε σε ακουει καλα, echo η και το λεγομενο hissing κατα τη διαρκεια της συνομιλιας), τοτε δεν τιθεται θεμα προβληματικης συσκευης, επιμενω σε αυτο.

 

Οταν δε, μιλας απο το bluetooth μεσω milestone και αμεσως μετα με το ιδιο ακουστικο μιλας με το galaxy s και η πρωτη κουβεντα που ακους απο το συνομιλητη ειναι: "τι εγινε, σε ακουω πολυ χειροτερα απο πριν, τι αλλαξες", τοτε και παλι δεν τιθεται θεμα ακουστικου κλπ, αλλα υλοποιησης του bluetooth module. Γενικα οταν χρησιμοποιεις παραλληλα δυο συσκευες, μπορεις ευκολα να εντοπισεις μικροπροβληματα στην αποδοση, που ενας χρηστης που ειναι κατοχος της μιας, για μεγαλο διαστημα, δε μπορει να αντιληφθει (και που στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι αμελητεες).

Ευτυχως σε αυτο το Milestone που εχω στα χερια μου δεν τιθεται το παραμικρο θεμα, αναφορικα με την τηλεφωνια (υποψιαζομαι οτι ειναι στα πλαισια των βελτιωσεων του τελευταιου update).

Στην τιμη αναφερθηκα για την κατασταση σημερα και σημερα, ναι, το βρισκεις κατω απο 400 και ναι, σε αυτα τα χρηματα δεν εχει ανταγωνιστη ανεξαρτητως πλατφορμας, αυτο εννοουσα.

 

Για το overclocking απλα θα σου πω, πως σε 1000 MHz με 60 vsel, παιζει αψογα, με ελαχιστη διαφορα στην καταναλωση και τελικα καθισταται το ιδιο γρηγορο με το desire στην πραξη κι ενα κλικ κατω απο το galaxy s.

Οποτε το μονο μειον σε σχεση με αυτα ειναι η RAM του, που ειναι πραγματικα πολυ μικρη (ακομα κι εδω, ομως, η διαχειριση που κανει το Milestone με 30 π.χ. ΜΒ σε σχεση με το galaxy s, ειναι υπερ του πρωτου. Smooth πλοηγηση vs πολλα glitches και κολληματακια για το δευτερο).

 

Και ναι, σε απαντηση του ερωτηματος σου, θα δεις διαφορα στο launcher και στις ρυθμισεις που εχεις τα κολληματακια στα 800-1000 MHz, σε σχεση με τις stock ταχυτητες...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

v@gelis

να σε ρωτήσω κάτι... Αν πχ βάλεις τα ΜΗz στα 1000 και τo vsel στα 50, θα έχεις τις ίδιες ταχύτητες με το συνδιασμό που περιγράφεις παραπάνω (1000 MHz με 60 vsel)???

Και επιπλέον όσο μειώνεις τα vsel δεν μειώνεις και την κατανάλωση μπαταρίας???

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Δεν θυμάμαι να διάβασα κάπου εδω μέσα κάτι για boot animations.

Επειδή πέρασα την τελευταία GOT και ήθελα να αλλάξω το animation σας παραθέτω τον τρόπο που το έκανα (και το αρχείο αν θέλει καποιος να το αλλάξει και αυτός).

 

Το animation είναι το εξής

 

http://www.web-core.gr/android/boot-previe1rwt.gif

 

 

Σημείωση: Πρέπει να έχουμε κάνει install το Android SDK ΚΑΙ τους drivers του Milestone μας!!

 

Οι πληροφορίες είναι απο τα site

 

 

Πάμε λοιπόν

 

  1. Κατεβάζουμε αυτό εδώ (bootanimation.zip) στο PC μας. Δεν πειράζουμε το zip γιατί έχει συγκεκριμένη δομή και πληροφορίες. Μεταφέρουμε το αρχείο στο φάκελο tools μέσα στο Android SDK.
  2. Ανοίγουμε command prompt (Start-->Run--->cmd) και πάμε στο φάκελο tools του Android SDK.
  3. Συνδέουμε το Milestone σε Portal & Tools mode (το έχω στα Αγγλικά το τηλέφωνο οπότε δεν γνωρίζω αν αλλάζει στα Ελληνικά το όνομα του mode)
  4. Αφού είμαστε στο φάκελο tools του Android SDK γράφουμε adb push bootanimation.zip /data/local
  5. Θα δούμε να περνάει στο κινητό κάποια Bytes και θα περάσει ο κέρσορας σε νέα γραμμή.
  6. Κάνουμε restart το κινητό (καλύτερα να βγάλουμε το καλώδιο usb όταν ξεκινήσει το boot)

Αν κάναμε τα παραπάνω σωστά...πρέπει πλέον να έχουμε το νέο super sweet boot animation μας :ninja:

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

v@gelis

να σε ρωτήσω κάτι... Αν πχ βάλεις τα ΜΗz στα 1000 και τo vsel στα 50, θα έχεις τις ίδιες ταχύτητες με το συνδιασμό που περιγράφεις παραπάνω (1000 MHz με 60 vsel)???

Και επιπλέον όσο μειώνεις τα vsel δεν μειώνεις και την κατανάλωση μπαταρίας???

 

Ναι, ετσι ειναι. Στην πραξη ομως θα δεις ελαχιστη διαφορα κατεβαζοντας το vsel και στην ταχυτητα και στην καταναλωση...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, οταν εχεις πιασει 5 διαφορετικα Milestone και δεν τιθεται θεμα παρτιδας κλπ (ηταν συσκευες απο εξπανσυς, eshop κλπ, διαφορετικων ημερομηνιων) και σε ΟΛΑ ειχες την ιδια συμπεριφορα (σποραδικα παραπονα απο το συνομιλητη οτι δε σε ακουει καλα, echo η και το λεγομενο hissing κατα τη διαρκεια της συνομιλιας), τοτε δεν τιθεται θεμα προβληματικης συσκευης, επιμενω σε αυτο.

 

Οταν δε, μιλας απο το bluetooth μεσω milestone και αμεσως μετα με το ιδιο ακουστικο μιλας με το galaxy s και η πρωτη κουβεντα που ακους απο το συνομιλητη ειναι: "τι εγινε, σε ακουω πολυ χειροτερα απο πριν, τι αλλαξες", τοτε και παλι δεν τιθεται θεμα ακουστικου κλπ, αλλα υλοποιησης του bluetooth module. Γενικα οταν χρησιμοποιεις παραλληλα δυο συσκευες, μπορεις ευκολα να εντοπισεις μικροπροβληματα στην αποδοση, που ενας χρηστης που ειναι κατοχος της μιας, για μεγαλο διαστημα, δε μπορει να αντιληφθει (και που στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι αμελητεες).

Ευτυχως σε αυτο το Milestone που εχω στα χερια μου δεν τιθεται το παραμικρο θεμα, αναφορικα με την τηλεφωνια (υποψιαζομαι οτι ειναι στα πλαισια των βελτιωσεων του τελευταιου update).

Στην τιμη αναφερθηκα για την κατασταση σημερα και σημερα, ναι, το βρισκεις κατω απο 400 και ναι, σε αυτα τα χρηματα δεν εχει ανταγωνιστη ανεξαρτητως πλατφορμας, αυτο εννοουσα.

 

Για το overclocking απλα θα σου πω, πως σε 1000 MHz με 60 vsel, παιζει αψογα, με ελαχιστη διαφορα στην καταναλωση και τελικα καθισταται το ιδιο γρηγορο με το desire στην πραξη κι ενα κλικ κατω απο το galaxy s.

Οποτε το μονο μειον σε σχεση με αυτα ειναι η RAM του, που ειναι πραγματικα πολυ μικρη (ακομα κι εδω, ομως, η διαχειριση που κανει το Milestone με 30 π.χ. ΜΒ σε σχεση με το galaxy s, ειναι υπερ του πρωτου. Smooth πλοηγηση vs πολλα glitches και κολληματακια για το δευτερο).

 

Και ναι, σε απαντηση του ερωτηματος σου, θα δεις διαφορα στο launcher και στις ρυθμισεις που εχεις τα κολληματακια στα 800-1000 MHz, σε σχεση με τις stock ταχυτητες...

 

 

Φυσικά, δεν αμφισβητώ τα προβλήματα που αντιμετώπισες, σχετικά με την ποιότητα συνομιλίας, απλά λέω ότι εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα και μάλιστα το τσέκαρα πολλές φορές που έβαζα να με παίρνουν με το τηλέφωνό μου, για να δώ πώς ακούγομαι στους άλλους.

Αυτό που λες με το bt μπορεί (λέω, μπορεί) να είναι θέμα του συγκεκριμένου ακουστικού με το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Πχ, στο Milestone, όπως και στο Ε71 δεν λειτουργεί σωστά ένα ακουστικό LG που έχω. Επισης, στο μιλεστονε δεν λειτουργεί σωστά και το itech που έχω. Κάνει διακοπές κατά τη διάρκεια των κλήσεων και δεν καταλαβαίνω τι μου λένε.

Όμως, το s605 (ακουστικό της μοτορόλα) δουλεύει καλά, ακούω καμπάνα και οι άλλοι με ακούνε επίσης πολύ καθαρά.

 

 

Αυτό με την ταχύτητα το δέχομαι, και βασικά έχω ψηθεί να κάνω root , αλλά δεν ξέρω από πού να αρχίσω. :O:O

Υποψην ότι έχω περάσει το upadate και δεν θέλω και να το χάσω...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι ειναι. Στην πραξη ομως θα δεις ελαχιστη διαφορα κατεβαζοντας το vsel και στην ταχυτητα και στην καταναλωση...

 

2 φορές έχω αλλάξει το overclock και έχω βάλει τα 1000ΜΗz και 50 max_vsel και το τηλέφωνο κολλάει στο bootlogo της Motorola.

Άρα μήπως τα ΜΗz έχουν και ελάχιστο max_vsel που πρέπει να θέτουμε για να λειτουργήσει???

Τις αλλαγές τις κάνω χειροκίνητα στο mot_boot_mode που υπάρχει στο /system/bin.

Άμα δεις στο φάκελο OpenRecovery/bin του GOT, στο overclock.sh έχουν όλα τα overclock με 56 max_vsel.

Λες να παίζει κάποιο ρόλο αυτό???

 

Εdit: Τώρα που έβαλα το max_vsel στα 56 και το MHz στα 1000 άνοιξε κανονικά μετά το restart....

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησούλα.....

 

που μπορώ να το δω live (και ανοιχτό) αυτό το milestone ρε παιδιά???? (βόρεια/ανατολικά προάστια κατά προτίμηση)

είμαι σε αναμονή του desire εδώ και λίγο καιρό και επειδή αργεί λέω να το ακυρώσω και να πάρω αυτό (που είναι και σε σούπερ τιμή) αλλά δεν το έχω δει ποτέ να λειτουργεί.

έχουν σημαντική διαφορά στην ταχύτητα και στη διάρκεια της μπαταρίας???

Στην ταχυτητα εχουν καποιες διαφορες,οχι οσες υποδηλωνει η τεραστια διαφορα της ταχυτητας,αλλα εχουν,σε μπαταρια,τα ιδια χάλια -μην πω τπτ πιο βαρυ-και τα δυο κατω των προαδοκιων,εγω πισρευω αν θελω σς ενα τετραωρακι το ξεζουμιζω πολυ ανετα...με μεγαλη αττοσυγρατηση κανα 20ωρο,με χρηση απλου τηλεφωνου ισως μιαμιση μέρα...

 

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

@jortheo Μολις μια αντε δυο σελιδουλες πρεπει να κοιταξεις.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει παρει κανεις το milestone απο το play247.gr ή απο το vnp.gr; Και τα δυο το εχουν σε πολυ χαμηλες τιμες, και σας ρωταω για να ξερω αν ειναι "εμπιστα"...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Δεν θυμάμαι να διάβασα κάπου εδω μέσα κάτι για boot animations.

Επειδή πέρασα την τελευταία GOT και ήθελα να αλλάξω το animation σας παραθέτω τον τρόπο που το έκανα (και το αρχείο αν θέλει καποιος να το αλλάξει και αυτός).

 

Το animation είναι το εξής

 

http://www.web-core.gr/android/boot-previe1rwt.gif

 

 

Σημείωση: Πρέπει να έχουμε κάνει install το Android SDK ΚΑΙ τους drivers του Milestone μας!!

 

Οι πληροφορίες είναι απο τα site

 

 

Πάμε λοιπόν

 

  1. Κατεβάζουμε αυτό εδώ (bootanimation.zip) στο PC μας. Δεν πειράζουμε το zip γιατί έχει συγκεκριμένη δομή και πληροφορίες. Μεταφέρουμε το αρχείο στο φάκελο tools μέσα στο Android SDK.
  2. Ανοίγουμε command prompt (Start-->Run--->cmd) και πάμε στο φάκελο tools του Android SDK.
  3. Συνδέουμε το Milestone σε Portal & Tools mode (το έχω στα Αγγλικά το τηλέφωνο οπότε δεν γνωρίζω αν αλλάζει στα Ελληνικά το όνομα του mode)
  4. Αφού είμαστε στο φάκελο tools του Android SDK γράφουμε adb push bootanimation.zip /data/local
  5. Θα δούμε να περνάει στο κινητό κάποια Bytes και θα περάσει ο κέρσορας σε νέα γραμμή.
  6. Κάνουμε restart το κινητό (καλύτερα να βγάλουμε το καλώδιο usb όταν ξεκινήσει το boot)

Αν κάναμε τα παραπάνω σωστά...πρέπει πλέον να έχουμε το νέο super sweet boot animation μας :ninja:

 

ενώ είναι στο πύλη και εργαλεία όποτε γράφω το adb... βγάζει error : device not found!!!!

Link to comment
Share on other sites

ενώ είναι στο πύλη και εργαλεία όποτε γράφω το adb... βγάζει error : device not found!!!!

 

Βάλε το usb σε debug mode....

Ρυθμίσεις->Ρυθμίσεις εφαρμογών->Ανάπτυξη->Εντοπισμός σφαλμάτων USB

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

@ Κalagas.

 

Ακολουθώ τον οδηγό σου για να κάνω root φίλε μου.

Όμως, όταν φτάνω στο σημείο που γράφεις "Πατήστε ταυτόχρονα το Power και το κουμπί X του hardware πληκτρολογίου, μέχρι να σας βγάλει στην οθόνη ένα τριγωνάκι με κίτρινο θαυμαστικό. Μετά κρατάτε πατημένο το volyme+ (στο πλάι του κινητού) και πατάτε μια φορά το κουμπί της φωτογραφικής μηχανής. Θα σας βγάλει στην οθόνη recovery όπου έχετε 4 επιλογές. Διαλέξτε την 2η (με το pad του hardware πληκτρολογίου) που λέει για το apply sdcard:update.zip, πατήστε το χρυσαφί από το pad του hardware πληκτρολογίου και αφήστε το να τελειώσει ."

 

Το κάνω, αλλά μου βγάζει ότι απέτυχε και επομένως δεν μπορώ να συνεχίσω παρακάτω.

 

Μήπως φταίει που έχω ήδη κάνει την αναβάθμιση?

Κάποια λύση υπάρχει???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, δεν αμφισβητώ τα προβλήματα που αντιμετώπισες, σχετικά με την ποιότητα συνομιλίας, απλά λέω ότι εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα και μάλιστα το τσέκαρα πολλές φορές που έβαζα να με παίρνουν με το τηλέφωνό μου, για να δώ πώς ακούγομαι στους άλλους.

Αυτό που λες με το bt μπορεί (λέω, μπορεί) να είναι θέμα του συγκεκριμένου ακουστικού με το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Πχ, στο Milestone, όπως και στο Ε71 δεν λειτουργεί σωστά ένα ακουστικό LG που έχω. Επισης, στο μιλεστονε δεν λειτουργεί σωστά και το itech που έχω. Κάνει διακοπές κατά τη διάρκεια των κλήσεων και δεν καταλαβαίνω τι μου λένε.

Όμως, το s605 (ακουστικό της μοτορόλα) δουλεύει καλά, ακούω καμπάνα και οι άλλοι με ακούνε επίσης πολύ καθαρά.

 

 

Αυτό με την ταχύτητα το δέχομαι, και βασικά έχω ψηθεί να κάνω root , αλλά δεν ξέρω από πού να αρχίσω. :O:O

Υποψην ότι έχω περάσει το upadate και δεν θέλω και να το χάσω...

 

Κοιταξε, τις δοκιμες τις εκανα με 2 διαφορετικα ακουστικα (ενα i-tech, που δεν ειναι και ο,τι καλυτερο και ενα jabra που θεωρω υποδειγμα στο χωρο) και ειχα τα ιδια θεματα (μπασος ηχος, σε καμια περιπτωση καθαρος, αλλα φυσικα και με ακουγε. Αναφερομαι σε ποιοτητα συνομιλιας, λοιπον, κι οχι αδυναμια πραγματοποιησης της). Επισης κατευθειαν απο το ιδιο το τηλ, δεν ειπα οτι παντα ηταν υφισταμενο το προβλημα, αρα το να δωσεις σε καποιον αλλο το τηλ για καποια δευτερα δε λεει κατι. Δε μπορεις να αναπαραγεις, δηλαδη, το προβλημα με καποιο τροπο.

Οπως και να εχει, στη συσκευη που εχω και εινα καινουρια, παιζει σωστα.

Για την ταχυτητα, οπως εγραψα παραπανω κι εγω ειμαι με το τελευταιο update και root. Ειναι πολυ ευκολο, δοκιμασε το, μη φοβασαι. Αλλωστε με nandroid backup δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.

 

Το κάνω, αλλά μου βγάζει ότι απέτυχε και επομένως δεν μπορώ να συνεχίσω παρακάτω.

 

Μήπως φταίει που έχω ήδη κάνει την αναβάθμιση?

Κάποια λύση υπάρχει???

Αποτυγχανει λογω του update. Δες παραπανω τι εγραψαν τα παιδια και πως το προσπερασαμε...

 

Εdit: Τώρα που έβαλα το max_vsel στα 56 και το MHz στα 1000 άνοιξε κανονικά μετά το restart....

Αρα τωρα εισαι κομπλε εκει :)

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,για root μετα το update της motorola,χοντρικα:

1)κατεβαζουμε τη vulneruble kai to zip που λεει στο ποστ 2754 ο maxairo,ριχνουμε χυμα στην καρτα μνημης το zip αφου το μετονομασουμε σε update.zip .

2)κλεινουμε το κινητο.

3)πατaμε το κουμπι power του κινητου ταυτοχρονα με το up του pad,και μας βγαζει στην οθονη του bootloader.

4)συνδεουμε το κινητο με το pc.

5)ανοιγουμε το rsd lite,θα πρεπει να γραφει connected.

6)παταμε το κουμπακι με τις τελιτσες και βρισκουμε τη vulneruble kai patame ok.

 

7)!! παταμε start ΕΝΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,κραταμε το κουμπι up του pad,σε καποια λιγα δευτερολεπτα θα γραψει finished/pass.

8)!!! δω ειναι τωρα το ουσιωδες.παταμε το κουμπι power στιγμιαια και σβηνει το κιν.

 

9)παταμε το power ταυτοχρονα με το x του πληκτρολογιου και μπαινουμε στην οθονη recovery,παμε στη δευτερη επιλογη που λεει apply update zip,και μολις τελειωσει παταμε την επιλογη rebbot και τελειωσαμε και εμεις με το root acces.

 

η διαφορα ειναι στα βηματα 1 και 8.πεταμε ΠΡΙΝ απο ολα το update.zip στην καρτα και κυριως ΔΕΝ κανουμε reboot μετα το φλασαρισμα της vulnerable μεσω του rsd,AΛΛΑ μπαινουμε κατευθειαν στη recovery.

να'ναι καλα ο kalagas που με τα how to του:p(οπως ειναι και το ανωθεν με ελαχιστες διαφοροποιεισεις) μας κανει λιγοτερο ασχετους.

τα εχω γραψει απο μνημης,πιστευω δεν ξεχασα κατι.

Edited by vagelisda
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,χοντρικα:

1)κατεβαζουμε τη vulneruble kai to zip που λεει στο ποστ 2574 ο maxairo,ριχνουμε χυμα στην καρτα μνημης το zip αφου το μετονομασουμε σε update.zip .

2)κλεινουμε το κινητο.

3)πατaμε το κουμπι power του κινητου ταυτοχρονα με το up του pad,και μας βγαζει στην οθονη του bootloader.

4)συνδεουμε το κινητο με το pc.

5)ανοιγουμε το rsd lite,θα πρεπει να γραφει connected.

6)παταμε το κουμπακι με τις τελιτσες και βρισκουμε τη vulneruble kai patame ok.

 

7)!! παταμε start ΕΝΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,κραταμε το κουμπι up του pad,σε καποια λιγα δευτερολεπτα θα γραψει finished/pass.

8)!!! δω ειναι τωρα το ουσιωδες.παταμε το κουμπι power στιγμιαια και σβηνει το κιν.

 

9)παταμε το power ταυτοχρονα με το x του πληκτρολογιου και μπαινουμε στην οθονη recovery,παμε στη δευτερη επιλογη που λεει apply update zip,και μολις τελειωσει παταμε την επιλογη rebbot και τελειωσαμε και εμεις με το root acces.

 

η διαφορα ειναι στα βηματα 1 και 8.πεταμε ΠΡΙΝ απο ολα το update.zip στην καρτα και κυριως ΔΕΝ κανουμε reboot μετα το φλασαρισμα της vulnerable μεσω του rsd,AΛΛΑ μπαινουμε κατευθειαν στη recovery.

να'ναι καλα ο kalagas που με τα how to του:p(οπως ειναι και το ανωθεν με ελαχιστες διαφοροποιεισεις) μας κανει λιγοτερο ασχετους.

τα εχω γραψει απο μνημης,πιστευω δεν ξεχασα κατι.

 

Μπραβο φιλε μου. Ειναι αναλυτικοτατο και θα βοηθησει οσα παιδια εχουν το τελευταιο update και δισταζαν να κανουν το root...:)

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, τις δοκιμες τις εκανα με 2 διαφορετικα ακουστικα (ενα i-tech, που δεν ειναι και ο,τι καλυτερο και ενα jabra που θεωρω υποδειγμα στο χωρο) και ειχα τα ιδια θεματα (μπασος ηχος, σε καμια περιπτωση καθαρος, αλλα φυσικα και με ακουγε. Αναφερομαι σε ποιοτητα συνομιλιας, λοιπον, κι οχι αδυναμια πραγματοποιησης της). Επισης κατευθειαν απο το ιδιο το τηλ, δεν ειπα οτι παντα ηταν υφισταμενο το προβλημα, αρα το να δωσεις σε καποιον αλλο το τηλ για καποια δευτερα δε λεει κατι. Δε μπορεις να αναπαραγεις, δηλαδη, το προβλημα με καποιο τροπο.

Οπως και να εχει, στη συσκευη που εχω και εινα καινουρια, παιζει σωστα.

Για την ταχυτητα, οπως εγραψα παραπανω κι εγω ειμαι με το τελευταιο update και root. Ειναι πολυ ευκολο, δοκιμασε το, μη φοβασαι. Αλλωστε με nandroid backup δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.

 

 

Αποτυγχανει λογω του update. Δες παραπανω τι εγραψαν τα παιδια και πως το προσπερασαμε...

 

 

Αρα τωρα εισαι κομπλε εκει :)

 

Ακολούθησα τη συμβουλή του φίλου jerico κάνα δυο σελίδες πίσω (κράτησα πατημένο το up για να μην κάνει reboot με το RDS lite) και τα κατάφερα μια χαρά.

 

I'm rooted!!!:):):)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τη συμβουλή του φίλου jerico κάνα δυο σελίδες πίσω (κράτησα πατημένο το up για να μην κάνει reboot με το RDS lite) και τα κατάφερα μια χαρά.

 

I'm rooted!!!:):):)

 

Ξεκινα τωρα τα ομορφα του android... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...