Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eπειδή είμαι ψιλοάσχετος με το τι πρέπει να κάνω, κατέβασα και το terminal emulator και το clockworkmod αλλα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και τι ακριβώς θα κερδίσω. Αξίζει τον κόπο,θα βρω διαφορά στην μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον, εγραψα rm κλπ και απο κατω μου εβγαλε "rm failed , no such file or directory

Εχω την original 2.1.

 

1. Κατεβάζετε το Terminal Emulator από Market (εκτός αν έχετε Cyanogenmod ROM και το έχετε ήδη)

2. Πρέπει να έχετε root.

3. Ανοίγετε το Terminal Emulator και γράφετε "su", πατάτε enter, δίνετε τα δικαιώματα root.

4. Από κάτω γράφετε "rm data/system/batterystats.bin", πατάτε enter

5. Αφήνετε να αποφορτιστεί τελείως η μπαταρία και να κλείσει το κινητό, το φορτίζετε μέχρι 100%.

(5.5. Στις καινούριες ROM Cyanogenmod 6.1.2 και 7 του nadlabak δεν χρειάζεται να το κάνετε γιατί ΝΟΜΙΖΩ ότι το έχει διορθώσει. Δοκιμάστε πάντως και βλέπετε:

Μόλις πάει 100%, χωρίς να βγάλετε τον φορτιστή, βγάζετε την μπαταρία, κάνει restart και σας δείχνει μια οθόνη με την μπαταρία κι ένα ερωτηματικό. Μόλις το δείτε αυτό ξαναβάζετε την μπαταρία και πάει 60%. Αν πάει κατευθείαν 100% (εντός 10 δευτερολέπτων) σημαίνει ότι είστε εντάξει. Αλλιώς το αφήνετε να φορτίσει μέχρι 100%)

6. Και πάντα όποτε το φορτίζετε το κινητό, μόλις βγάζετε τον φορτιστή, κάνετε ένα restart (αν έχετε >2.2.1) γιατί υπάρχει πρόβλημα με τον kernel κι ο επεξεργαστής δεν "κοιμάται" όποτε είναι κλειστή η οθόνη.

 

Εμένα με CM 6.1.0 (έχω μείνει λίγο πίσω γιατί ασχολούμαι περισσότερο με το HD2), το Milestone κρατάει 3.5-5 μέρες (ανάλογα την χρήση κι επειδή το χρησιμοποιώ σα δεύτερο κινητό). Μια φορά που δεν το χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου είχε κρατήσει η μπαταρία 6.5 μέρες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εγραψα rm κλπ και απο κατω μου εβγαλε "rm failed , no such file or directory

Εχω την original 2.1.

 

Μην αγχωνεσαι.Απο τερμιναλ ειναι πολυ πιο φασαρια.Βαζεις το root explorer και κανεις delete το αρχειο που σου ειπαν παραπανω.Οταν γινει delete,συνεχιζεις την διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω ρε παίδες,εγώ έχω το εξής πρόβλημα..

Για κάποιο λόγο κάποια στιγμή σταμάτησε να συνδέεται με το gmail Μου και να μου λέει ότι ο κωδικός μου είναι λάθος..Μετά από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες σύνδεσης,μου απενεργοποίησαν το gmail μου οπότε έφτιαξα άλλο.

Όμως δε μπορώ να καταργήσω αυτό που είχα πριν γιατί μου λέει ότι γίνεται μόνο μέσω επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων που σημαίνει ότι θα σβηστούν τα πάντα από το κινητό μου...

Τώρα όμως δε μπορώ να μπω ούτε στο android market αφού δε ξέρω αν/πώς μπορώ να βάλω default gmail λογαριασμό τον καινούριο μου,και μου βγάζει τον παλιό,στον οποίο δε μπορώ να συνδεθώ.Καμιά ιδέα?

 

 

ΥΓ.Στην εφαρμογή freedi youtube που κατέβασα πρόσφατα και δεν είχα ξανδοκιμάσει,δε μου κατεβάζει κανένα βίντεο αφού μου λέει ότι ψάχνει το file size του,και αν το βάλω να το παίξει μου λέει "cannot play this file, please check current connection quality"...Βοήθεια και με αυτό....?

Edited by s2117
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση είναι να κάνεις επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων αν δε θυμηθείς τον κωδικό του παλιού σου gmail. Όσο για το άλλο που ρωτάς καλύτερα να το πεις στο topic των Android εφαρμογών.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα χθες. Έπαιξε καλά αλλά πρώτα απ΄όλα έχασα το open recovery και δε μπορούσα να το κάνω root. Προσπάθεια που έκανα δε μου επέτρεπε να εφαρμόσω το update, άρα no root. Οι ταχύτητες που δοκίμασα δεν έχουν καμία σχέση με του Froyo που φοράω τώρα, πολύ πιο αργό. Από σταθερότητα δε μου δημιούργησε πρόβλημα αλλά ήμουν προσεκτικός με τις εφαρμογές γιατί έχει ακόμη πρόβλημα μνήμης.

Γενικά είναι πολλά υποσχόμενο μόλις ξεπεράσει τις παιδικές ασθένειες. Σκέφτομαι να το ξαναδοκιμάσω.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Γνώμες για την Iceandfire? Συγκριτικά με την CM εννοώ, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι λίγο πιο σταθερή και να μπορώ να κάνω λίγο παραπάνω multitasking χωρίς κολλήματα. Τα πιθανά μειωμένα χαρακτηριστικά δεν με απασχολούν τόσο.

 

Σαν να μου φαίνεται ότι έχει βαρύνει τελευταία κ μιας κ θα ξαναπεράσω κάτι από την αρχή θέλω να δω αν θα συνεχίσω με CM ή θα δοκιμάσω την ice.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , γινεται χαμός στο XDA , oλο καινουριες roms βγαινουν για 2.3.

Χθές βγήκε η HoboMod V.1.2

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=939920

 

Επιεδή έχω χάσει τελευταία την επαφή με τις roms, εσεις ποιά χρησιμοποιείται?

 

Στείλτε και link με οδηγίες εγκατάστασης αν γίνεται.

 

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμες για την Iceandfire? Συγκριτικά με την CM εννοώ, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι λίγο πιο σταθερή και να μπορώ να κάνω λίγο παραπάνω multitasking χωρίς κολλήματα. Τα πιθανά μειωμένα χαρακτηριστικά δεν με απασχολούν τόσο.

 

Σαν να μου φαίνεται ότι έχει βαρύνει τελευταία κ μιας κ θα ξαναπεράσω κάτι από την αρχή θέλω να δω αν θα συνεχίσω με CM ή θα δοκιμάσω την ice.

 

IceAndFire 1.0.3 χρησιμοποιούσα μέχρι χθες. Καλύτερη κατά την γνώμη μου από την CM6 6.1.2.. Και πολύ καλή αυτονομία μπαταρίας. Συστήνω ανεπιφύλακτα. :)

 

Ρε παιδιά , γινεται χαμός στο XDA , oλο καινουριες roms βγαινουν για 2.3.

Χθές βγήκε η HoboMod V.1.2

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=939920

 

Επιεδή έχω χάσει τελευταία την επαφή με τις roms, εσεις ποιά χρησιμοποιείται?

 

Στείλτε και link με οδηγίες εγκατάστασης αν γίνεται.

 

Thanx!

 

Από χθες χρησιμοποιώ κι εγώ την HoboMod 1.2

Απλά εξαιρετική, ειδικά για Alpha stage. :D

Οδηγίες εγκατάστασης λέει και στο Θέμα της εκάστωτε ROM, αλλά και στο HOW-TO του Milestone στο φόρουμ μας, ειδικά στα 2 τελευταία post.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ok, πάμε για ICE λοιπόν, χεχε... Βασικά ένας από τους λόγους που βρίσκω το ενδιαφέρον μου συνέχεια για αυτή τη συσκευή είναι ότι μόλις βαρεθώ λίγο, αλλάζω ρομ και μου μοιάζει σαν να έχω πάρει νέα συσκευή.

 

Άλλο: Η HoboMod δηλαδή φέρνει android 2.3 στο milestone?? Και τι νέες δυνατότητες (σε επίπεδο android) έχει το 2.3?

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Ok, πάμε για ICE λοιπόν, χεχε... Βασικά ένας από τους λόγους που βρίσκω το ενδιαφέρον μου συνέχεια για αυτή τη συσκευή είναι ότι μόλις βαρεθώ λίγο, αλλάζω ρομ και μου μοιάζει σαν να έχω πάρει νέα συσκευή.

 

Άλλο: Η HoboMod δηλαδή φέρνει android 2.3 στο milestone?? Και τι νέες δυνατότητες (σε επίπεδο android) έχει το 2.3?

 

Ναι, οι καινούριες CM7, ShadowMod, HoboMod, IceAndFire 1.1.1 είναι με Android 2.3..!

Για το τι προσφέρει η νέα έκδοση του Android μπορείς να δεις εδώ:

http://developer.android.com/sdk/android-2.3-highlights.html

Προσωπικά δεν βρίσκω κάποιον ουσιαστικό λόγο αυτήν την στιγμή να προτιμήσει κανείς κάποια FroyoROM. Αν και Alpha versions, οι Gingerbread ROMs δουλεύουν εξαιρετικά.

Το Milestone θα κρατηθεί στο προσκήνιο αρκετό καιρό ακόμη όπως φαίνεται..!

:D

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν έχουμε εδώ κάποιον ηλεκτρονικό ή δεν ξέρω τι ειδικότητα χρειάζεται, να πάρει τα κινητάκια μας να τα ανοιξει και τους αλλάξει μνήμη???? Να βάλει καμιά 512ΜΒ ή 1G???

Tι καλά που θα ήτανε... μετά θα σου έλεγα για πόσο θα καθότανε στο προσκήνιο ακόμα....

Τουλάχιστον μέχρι το Νexus 4...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν έχουμε εδώ κάποιον ηλεκτρονικό ή δεν ξέρω τι ειδικότητα χρειάζεται, να πάρει τα κινητάκια μας να τα ανοιξει και τους αλλάξει μνήμη???? Να βάλει καμιά 512ΜΒ ή 1G???

Tι καλά που θα ήτανε... μετά θα σου έλεγα για πόσο θα καθότανε στο προσκήνιο ακόμα....

Τουλάχιστον μέχρι το Νexus 4...

 

kalagas ξέρεις πόσες φορές το έχω σκεφτεί? Και με το Navigon 2100max που είχα, και είχε μόνο 64ΜΒ RAM και το σκεφτόμουν βάλω 128ΜΒ..

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός σπουδάζω, αλλά το σκέφτομαι να κάνω τέτοια "εγχείρηση"..

Αν πάντως το καταφέρει κανείς, πληρώνω να μοντάρει και το δικό μου. Το Milestone με 1GB RAM να δω και τέλος.. :rolleyes:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

kalagas ξέρεις πόσες φορές το έχω σκεφτεί? Και με το Navigon 2100max που είχα, και είχε μόνο 64ΜΒ RAM και το σκεφτόμουν βάλω 128ΜΒ..

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός σπουδάζω, αλλά το σκέφτομαι να κάνω τέτοια "εγχείρηση"..

Αν πάντως το καταφέρει κανείς, πληρώνω να μοντάρει και το δικό μου. Το Milestone με 1GB RAM να δω και τέλος.. :rolleyes:

 

χαχαχαχαχαχαχαχα..... Δεν λες τίποτα....

Άντε έδωσα ιδέα....

Όποιος το καταφέρει με 30€ στο κομμάτι, θα βγάλει κάμποσα....

Μπορεί να βρεθεί κανένα αλάνι να το κάνουμε.....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα για το αν μπορώ να δω το igo σε foul screen γιατί το βλέπω σε παραθυράκι? Γιατί με έχει βολέψει αλλά είναι χαζομάρα να το βλέπω σε μισή οθόνη
Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα για το αν μπορώ να δω το igo σε foul screen γιατί το βλέπω σε παραθυράκι? Γιατί με έχει βολέψει αλλά είναι χαζομάρα να το βλέπω σε μισή οθόνη

 

Είχες ξαναρωτήσει και πιο παλιά! Δεν το έκανες τότε;

Link to comment
Share on other sites

Είχες ξαναρωτήσει και πιο παλιά! Δεν το έκανες τότε;

 

ναι, δεν το είχα καταφέρει, ενδιάμεσα έβαλα άλλο πρόγραμμα αλλά δεν με βόλεψε τελικά. Βήμα μήμα πως θα το κάνω?:) Και συγνώμη αν σας ζάλησα

Link to comment
Share on other sites

ναι, δεν το είχα καταφέρει, ενδιάμεσα έβαλα άλλο πρόγραμμα αλλά δεν με βόλεψε τελικά. Βήμα μήμα πως θα το κάνω?:) Και συγνώμη αν σας ζάλησα

 

Δεν μας ζαλίζεις! Όλοι εδώ μια παρέα είμαστε! Λοιπόν, τα βήματα είναι τα εξής :

 

1) Κατεβάζεις το data.gro

2) Εγκαθιστάς το igo 8.4.2

3) Τρέχεις το πρόγραμμα! Θα σου ανοίξει στο 1/3 της οθόνης! Βγαίνεις από το πρόγραμμα.

4) Χρησιμοποιώντας το root explorer αντιγράφεις το data.gro στην εσωτερική μνήμη στη διαδρομή data/data/com.navngo.igo.javaclient. Θα σου πει ότι υπάρχει ένα αρχείο με το ίδιο όνομα και να το αντικαταστήσει. Του λες ναι

5) Βγαίνεις από τον root explorer και ανοίγεις πάλι το igo. Τώρα θα τρέχει σε όλη την οθόνη.

 

Κάνε το και ότι θέλεις ρωτάς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ζαλίζεις! Όλοι εδώ μια παρέα είμαστε! Λοιπόν, τα βήματα είναι τα εξής :

 

1) Κατεβάζεις το data.gro

2) Εγκαθιστάς το igo 8.4.2

3) Τρέχεις το πρόγραμμα! Θα σου ανοίξει στο 1/3 της οθόνης! Βγαίνεις από το πρόγραμμα.

4) Χρησιμοποιώντας το root explorer αντιγράφεις το data.gro στην εσωτερική μνήμη στη διαδρομή data/data/com.navngo.igo.javaclient. Θα σου πει ότι υπάρχει ένα αρχείο με το ίδιο όνομα και να το αντικαταστήσει. Του λες ναι

5) Βγαίνεις από τον root explorer και ανοίγεις πάλι το igo. Τώρα θα τρέχει σε όλη την οθόνη.

 

Κάνε το και ότι θέλεις ρωτάς!!!!

 

Tο έκανα όπως μου είπες, και πήγα να αντιγράψω το data.gro στη διαδρομή που είπες αλλά στην sd έχει μονο έναν φάκελο data και δεν υπάρχει το αρχείο για να το αντικαταστήσει. Δημιούργησα έναν δικό μου φάκελλο με αυτή τη διαδρομή που γράφεις αλλά και πάλι δεν έπιασε. Τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Tο έκανα όπως μου είπες, και πήγα να αντιγράψω το data.gro στη διαδρομή που είπες αλλά στην sd έχει μονο έναν φάκελο data και δεν υπάρχει το αρχείο για να το αντικαταστήσει. Δημιούργησα έναν δικό μου φάκελλο με αυτή τη διαδρομή που γράφεις αλλά και πάλι δεν έπιασε. Τι κάνω λάθος?

 

Ποια rom χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Ποια rom χρησιμοποιείς;

 

sorry για την τελείως άκυρη ερώτηση αλλά που φαίνεται η rom που έχω? Είναι η εργοστασιακή πάντως, δεν έχω κάνει αναβάθμιση αν αυτό εννοείς

Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως το καταφέρει κανείς, πληρώνω να μοντάρει και το δικό μου. Το Milestone με 1GB RAM να δω και τέλος.. :rolleyes:

 

1GB RAM!!!!!!θα έδινα τα πάντα και θα κράταγα το κινητό το μοτορολάκι για πάρα πολύ ακόμα!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

sorry για την τελείως άκυρη ερώτηση αλλά που φαίνεται η rom που έχω? Είναι η εργοστασιακή πάντως, δεν έχω κάνει αναβάθμιση αν αυτό εννοείς

 

Πηγαίνεις στις ρυθμίσεις, κάτω-κάτω που έχει σχετικά με το τηλέφωνο... σίγουρα ψάχνεις στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην sd; Δεν μπορεί να μην έχει εκεί δεύτερο φάκελο data γιατί εκεί είναι φάκελοι από όλες τις εφαρμογές της συσκευής!

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις στις ρυθμίσεις, κάτω-κάτω που έχει σχετικά με το τηλέφωνο... σίγουρα ψάχνεις στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην sd; Δεν μπορεί να μην έχει εκεί δεύτερο φάκελο data γιατί εκεί είναι φάκελοι από όλες τις εφαρμογές της συσκευής!

 

Noμιζω αν κατάλαβα ότι έχω την 2.1(υπάρχει?:p). Πάντως δοκίμασα να ανοιξω το data στην εσωτερική μνήμη και είναι κενή. Το είδα μεσω ενός file manager, του΄astron ου χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω αν κατάλαβα ότι έχω την 2.1(υπάρχει?:p). Πάντως δοκίμασα να ανοιξω το data στην εσωτερική μνήμη και είναι κενή. Το είδα μεσω ενός file manager, του΄astron ου χρησιμοποιώ.

 

όχι από τον astro! Χρησιμοποίησε τον root explorer! Εννοείται ότι το κινητό είναι rooted! Υπάρχει η 2.1 και λέγεται eclair! :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...