Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Rom που έστειλα λίγο πιο πάνω οι γραμμές που λέω ότι έχω προσθέσει στο 71overclock κάνουν ακριβώς αυτό που λες ότι κάνει ο autokiller...

Και μάλιστα έχω προσθέσει τις τιμές που μου είχες πει εσυ σε προηγούμενα post και από ότι είδα είναι οι ίδιες με αυτές που βάζει ο autokiller στην επιλογή strict...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στην Rom που έστειλα λίγο πιο πάνω οι γραμμές που λέω ότι έχω προσθέσει στο 71overclock κάνουν ακριβώς αυτό που λες ότι κάνει ο autokiller...

Και μάλιστα έχω προσθέσει τις τιμές που μου είχες πει εσυ σε προηγούμενα post και από ότι είδα είναι οι ίδιες με αυτές που βάζει ο autokiller στην επιλογή strict...

 

Ακριβώς. Απλά το android για να καταλάβει το μέγεθος τον mb πρέπει να τα μετατρέψεις σε pages. Που δε συμφωνούμε? :lol:

Link to comment
Share on other sites

@ amdnikos

 

Εβαλα 4 διαφορετικες sim το ιδιο προβλημα.. Μονο χωρις pin συνεχιζει κ μπαινει στο μενου του κινητου..

Link to comment
Share on other sites

@ amdnikos

 

Εβαλα 4 διαφορετικες sim το ιδιο προβλημα.. Μονο χωρις pin συνεχιζει κ μπαινει στο μενου του κινητου..

 

Δοκίμασες να φλασαρεις την 2.1 πάλι και να δοκιμάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Απλά το android για να καταλάβει το μέγεθος τον mb πρέπει να τα μετατρέψεις σε pages. Που δε συμφωνούμε? :lol:

 

Δεν είπα ότι διαφωνούμε πουθενά... Απλά είπα ότι αν βάλει κάποιος το Nandroid Backup που έστειλα πιο πάνω, δε χρειάζεται να κατεβάσει το autokiller γιατί αυτό που κάνει το autokiller το έχω ενσωματώσει στο αρχείο 71overclock...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να φλασαρεις την 2.1 πάλι και να δοκιμάσεις?

 

Οταν ειχα την froyo Chronos δεν το ειχα αυτο το προβλημα..που μπορω να βρω την γνησια 2.1 ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να φλασαρεις την 2.1 πάλι και να δοκιμάσεις?

 

 

εχω και γω ακριβως το ιδιο προβλημα..μαλλον σχεδον το ιδιο.εχω την 2.2.1 και οταν βαζω την mixed του kalagas μου το παρουσιαζει.οταν βαλω την γκρι toy kalagas παιζει κανονικα...πιστευω οτι καποιο προγραμματακι απ ολα που εχω βαλει δημιουργει conflict και καπου τα παιζει το τηλ...βαζεις πιν και κολλαει εκει που λεει ξεκλειδωμα καρτας σιμ.......η λυση η δικη μου ειναι απλα να μην βαλω την mixed.....

παντως σε κατασταση αεροπλανου δουλευει κανονικα το theme...καμια ιδεα;;

manaros
Link to comment
Share on other sites

εχω και γω ακριβως το ιδιο προβλημα..μαλλον σχεδον το ιδιο.εχω την 2.2.1 και οταν βαζω την mixed του kalagas μου το παρουσιαζει.οταν βαλω την γκρι toy kalagas παιζει κανονικα...πιστευω οτι καποιο προγραμματακι απ ολα που εχω βαλει δημιουργει conflict και καπου τα παιζει το τηλ...βαζεις πιν και κολλαει εκει που λεει ξεκλειδωμα καρτας σιμ.......η λυση η δικη μου ειναι απλα να μην βαλω την mixed.....

παντως σε κατασταση αεροπλανου δουλευει κανονικα το theme...καμια ιδεα;;

 

Εμ δε τα λέτε όλα...

Η grayscale δεν έχει το phone.apk από την Cyanogen 0.03b αλλά το default Phone.apk από την GOT 2.2.1.

Εγώ δε χρησιμοποιώ το pin οπότε μάλλον για αυτό δε το είχα προσέξει το πρόβλημα αυτό.

Οπότε αν σου δουλεύει κανονικά το grayscale theme και όχι το mixed, είναι επειδή το mixed έχει άλλο Phone.apk στο system/app. Αλλά πάλι δεν βλέπω λόγω να έχεις pin στην sim μια και αν σου πάρουν το τηλέφωνο (πράγμα που εύχομαι να μην πάθει ποτέ κανείς) θα αλλάξουν sim...

Αλλά και να μην αλλάξουν sim με ένα τηλέφωνο μπορείς να την ακυρώσεις....

Τέλος προτιμώ να μην έχω pin στην sim και να έχω όλα τα καλούδια που προσφέρει το Phone.apk από την Cyanogen, που θα τα δείτε αν πάτε Ρυθμίσεις-Ρυθμίσεις κλήσης.

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα την froyo Chronos δεν το ειχα αυτο το προβλημα..που μπορω να βρω την γνησια 2.1 ?

 

Στην εχω στειλει προσωπικα σε pm 2 φορες παλιοτερα... Εχω δωσει link αλλες 10 μεσα στις τελευταιες σελιδες... Δε θα δωσω αλλο.

Link to comment
Share on other sites

kalagas καλησπερα, προσπαθησα να βάλω το GOT_2.2.1_Mixed_Clean_20101025-0846, εκανα αυτα που ειπες αλλα οταν ανοιγει παλυ το κινητο, μου βγαζει το μυνημα "Λυπουμαστε υπηρξε μια μη αναμενομενη διακοπη της διαδικασιας android.process.acore. Προσπαθυστε αργοτερα" τι στο δι____ο ειναι αυτο?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ένα ολόκληρο θέμα να δουλεύει αποκλειστικά ως "θέμα επίλυσης προβλημάτων" ούτε ως chat.Παρακαλώ,στείλτε προσωπικά μηνύματα στο άτομο με το οποίο θέλετε να επικοινωνήσετε για να σας λύσει το πρόβλημα.

 

Και για να προλάβω αντιδράσεις,από την εποχή του RAZR V3 μέχρι και την εποχή του RAZR V3xx και SLVR L9,σπαταλούσα ώρες σε προσωπικά μηνύματα για να βοηθάω χρήστες που είχαν οποιαδήποτε απορία.

Link to comment
Share on other sites

Σορυ bomber αλλά φαίνεται οτι το προβλημα που αναφέρει ο Στέλιος δεν είναι μοναδικό. Οπότε θα το επαναφέρω

 

Για την ιστορία , θα αναφέρω τo αποψινό στόρυ της 2.2:

-Περνάω με RSDLite την 2.2 sbf (ήμουν στην 2.1)

-κανω nandroid restore στην kalagas - GOT_2.2.1_Mixed_Clean_20101025-0846

-Κανω reboot, μου βγάζει το πρόβλημα με το PIN της SIM.... :X

-κάνω nandroid restore se kalagas grayscale για να απενργοποιήσω το SIM PIN.

-Κάνω (ξανά) nandroid restore στην kalagas - GOT_2.2.1_Mixed_Clean_20101025-0846

 

Περνάω το στάδιο που κολλούσε στο SIM PIN .... :food: και πέφτω πάνω στο προβλημα του Στελιου...

 

οταν ανοιγει παλυ το κινητο, μου βγαζει το μυνημα "Λυπουμαστε υπηρξε μια μη αναμενομενη διακοπη της διαδικασιας android.process.acore. Προσπαθυστε αργοτερα"

 

Το μύνημα ζητάει "Force close" και βγάινει συνέχεια με αποτέλεσμα να μην μπορεις να χρησιμοποιήσεις το τηλέφωνο .... :cry:

 

Επομένως:

-Ξανα-κανω nandroid restore (se 2.2 kalagas-grayscale ).

 

::kill::dash::hunter:

 

Μπας και μπορέσουμε να βγάλουμε μια άκρη, νομίζω οτι έχουμε 2 βασικά προβλήματα:

-Tο SIM PIN (που ξεπερνιέται με απενεργοποίηση του ΡΙΝ ... -αν και δεν το θεωρώ λύση)

-Το android.process.acore που είναι και πιο σοβαρό πρόβλημα και δεν έχει βρεθεί λύση...

 

:X

Link to comment
Share on other sites

Σορυ bomber αλλά φαίνεται οτι το προβλημα που αναφέρει ο Στέλιος δεν είναι μοναδικό. Οπότε θα το επαναφέρω

 

Για την ιστορία , θα αναφέρω τo αποψινό στόρυ της 2.2:

-Περνάω με RSDLite την 2.2 sbf (ήμουν στην 2.1)

-κανω nandroid restore στην kalagas - GOT_2.2.1_Mixed_Clean_20101025-0846

-Κανω reboot, μου βγάζει το πρόβλημα με το PIN της SIM.... :X

-κάνω nandroid restore se kalagas grayscale για να απενργοποιήσω το SIM PIN.

-Κάνω (ξανά) nandroid restore στην kalagas - GOT_2.2.1_Mixed_Clean_20101025-0846

 

Περνάω το στάδιο που κολλούσε στο SIM PIN .... :food: και πέφτω πάνω στο προβλημα του Στελιου...

 

 

 

Το μύνημα ζητάει "Force close" και βγάινει συνέχεια με αποτέλεσμα να μην μπορεις να χρησιμοποιήσεις το τηλέφωνο .... :cry:

 

Επομένως:

-Ξανα-κανω nandroid restore (se 2.2 kalagas-grayscale ).

 

::kill::dash::hunter:

 

Μπας και μπορέσουμε να βγάλουμε μια άκρη, νομίζω οτι έχουμε 2 βασικά προβλήματα:

-Tο SIM PIN (που ξεπερνιέται με απενεργοποίηση του ΡΙΝ ... -αν και δεν το θεωρώ λύση)

-Το android.process.acore που είναι και πιο σοβαρό πρόβλημα και δεν έχει βρεθεί λύση...

 

:X

 

Και σε άλλο post είπα ότι τείνω να βεβαιωθώ ότι κάθε παρτιδα Milestone δείχνει να έχει διαφορετικές συμπεριφορές.... Δεν ξέρω τι κάνει η Motorola, αλλά δεν εξηγείται αλλιώς τα ίδια πράγματα να δουλεύουν διαφορετικά από Milestone σε Milestone. Άρα κάτι άλλο παίζει...

 

Για αυτό εσείς που έχετε το πρόβλημα με το android.process.acore να ΜΗΝ βάλετε το Nandroid Βackup που έβαλα πιο πάνω... γιατί εγώ δεν μπορώ να βρω λύση, μια και στο δικό μου Milestone ουδέποτε μου έβγαλε τέτοιο μήνυμα....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά πάλι δεν βλέπω λόγω να έχεις pin στην sim μια και αν σου πάρουν το τηλέφωνο (πράγμα που εύχομαι να μην πάθει ποτέ κανείς) θα αλλάξουν sim...

Αλλά και να μην αλλάξουν sim με ένα τηλέφωνο μπορείς να την ακυρώσεις....

Τέλος προτιμώ να μην έχω pin στην sim και να έχω όλα τα καλούδια που προσφέρει το Phone.apk από την Cyanogen, που θα τα δείτε αν πάτε Ρυθμίσεις-Ρυθμίσεις κλήσης.

 

Ένας από τους ισχυρούς λόγους για να μην έχεις PIN είναι να έχεις εγκαταστήσει μια εφαρμογή που βρίσκει το κινητό, σε περίπτωση απώλειας (geolocation μεσω agps), οπότε όταν θα λειτουργεί με την κάρτα σου (που επιβεβαιωμένα ξέρεις ότι λειτουργεί το internet :P) θα μπορείς remotely να βρίσκεις το location του κινητού σου μέσω των cloud services!

Όπως πχ με το Prey app (αν μπει άλλος αριθμός, πως θα στείλεις το αντίστοιχο μήνυμα για να ενεργοποιήσεις το Lost Phone mode του Prey?).

Ενώ αν ο επίδοξος "αγοραστής" του κινητού σου, ΔΕΝ χρησιμοποιεί τα data services, (ή δεν είναι ρυθμισμένα τα apn για αυτό) μάλλον ΔΕΝ θα το βρεις ποτέ!

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Και σε άλλο post είπα ότι τείνω να βεβαιωθώ ότι κάθε παρτιδα Milestone δείχνει να έχει διαφορετικές συμπεριφορές.... Δεν ξέρω τι κάνει η Motorola, αλλά δεν εξηγείται αλλιώς τα ίδια πράγματα να δουλεύουν διαφορετικά από Milestone σε Milestone. Άρα κάτι άλλο παίζει...

 

Για αυτό εσείς που έχετε το πρόβλημα με το android.process.acore να ΜΗΝ βάλετε το Nandroid Βackup που έβαλα πιο πάνω... γιατί εγώ δεν μπορώ να βρω λύση, μια και στο δικό μου Milestone ουδέποτε μου έβγαλε τέτοιο μήνυμα....

στο 90% των περιπτωσεων φταει ο χρηστης.....

Μην μασας ολα τα milestone ιδια ειναι δεν μπηκε ο διαολος μεσα τους :lol: :lol:

Αυτα ειναι προβληματα του theming απο nandroid backup σε συνδιασμο με το "κατι" του χρηστη.... Το theme που εφτιαξες ειναι σαν να περπατας σε παγο ...

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ρε παιδιά αυτές τις καθυστερήσεις που περιγράφετε τις είχα συχνά στη 2.1. Τις μισές φορές που γύριζα στη home screen φόρτωνε πρώτα 1 widget, μετά το επόμενο κ έκανε 2-3 δευτερόλεπτα μέχρι να ολοκληρωθεί. Στην 2.2.1, αφού το έκανε την 1η φορά απο εκεί κ μετά πηγαίνει μονίμως σφαίρα.

Να μιλήσω για την εφαρμογή της κάμερας? Στην 2.1 εάν έκανες γρήγορο browsing εικόνων, κόλλαγε και σε πέταξε έξω. Εάν έσβηνες μία εικόνα την ώρα του browsing σκεφτόταν από την αρχή πως θα φορτώσει. Στην 2.2 σβήνεις κ συνεχίζεις κανονικά. Πραγματικά στο συγκεκριμένο σημείο κατάλαβα διαφορά.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρει κ ο ddr2 πραγματικά μου κάνουν κ εμένα εντύπωση γιατί δεν τα έχω συναντήσει. Να πω βέβαια πως ακριβώς επειδή η απλή και εντελώς minimal, android αισθητική μου ταιριάζει 101% δε έχω βάλει ποτέ themed ROMS. Δε λέω ότι αυτές φταίνε για τα προβλήματα αλλά όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές, 7/10 οφείλονται στο λάθος πέρασμα είτων ολόκληρων ROM είτε εφαρμογών/ τροποποιήσεων (phone.apk σε μη συμβατή rom κτλ.) Κ επειδή βλέπω συνεχώς απαντήσεις τύπου "Έκανες το τάδε λάθος", "Δεν πέρασες το χ πρώτα", rom πανω στη rom κτλ κτλ. αναρωτιέμαι μηπως (κάποια έστω από) τα προβλήματα δεν είναι προβλήματα της 2.2?

 

ΥΓ. Το πέρασμα στην 2.2 βεβαίως το έκανα 100% καθαρό. Format SD, Εννοείται όχι nandroid backup, Reset Phone και όλα τα Wipes, γενικώς καμία σύνδεση με 2.1. Εάν δεν έχουν γίνει αυτά δεν ξέρω πόσο δικαιούται κάποιος να τα ρίχνει στη ROM.

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

στο 90% των περιπτωσεων φταει ο χρηστης.....

Μην μασας ολα τα milestone ιδια ειναι δεν μπηκε ο διαολος μεσα τους :lol: :lol:

Αυτα ειναι προβληματα του theming απο nandroid backup σε συνδιασμο με το "κατι" του χρηστη.... Το theme που εφτιαξες ειναι σαν να περπατας σε παγο ...

 

Τι ακριβώς εννοείς ότι είναι σαν να περπατάς σε πάγο???

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Και σε άλλο post είπα ότι τείνω να βεβαιωθώ ότι κάθε παρτιδα Milestone δείχνει να έχει διαφορετικές συμπεριφορές.... Δεν ξέρω τι κάνει η Motorola, αλλά δεν εξηγείται αλλιώς τα ίδια πράγματα να δουλεύουν διαφορετικά από Milestone σε Milestone. Άρα κάτι άλλο παίζει...

 

Για αυτό εσείς που έχετε το πρόβλημα με το android.process.acore να ΜΗΝ βάλετε το Nandroid Βackup που έβαλα πιο πάνω... γιατί εγώ δεν μπορώ να βρω λύση, μια και στο δικό μου Milestone ουδέποτε μου έβγαλε τέτοιο μήνυμα....

 

Βρήκα κάτι που πιθανώς να βοηθήσει:

http://www.droidforums.net/forum/motorola-milestone/46277-android-process-acore-has-stopped-unexpectedly-upon-trying-go-home.html

 

Γενικώσ υπάρχουν αρκετες αναφορές αν google-αρεις το "android.process.acore"

θα το ψάξω και θα σας πω

 

Το theme που εφτιαξες ειναι σαν να περπατας σε παγο ...

 

Επειδή ξαναπέρασα τo 2.2 Mixed Theme by kalagaς (χωρις να ζητάει PIN δεν υπάρχει θέμα), είναι όντως πολύ καλη

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους ισχυρούς λόγους για να μην έχεις PIN είναι να έχεις εγκαταστήσει μια εφαρμογή που βρίσκει το κινητό, σε περίπτωση απώλειας (geolocation μεσω agps), οπότε όταν θα λειτουργεί με την κάρτα σου (που επιβεβαιωμένα ξέρεις ότι λειτουργεί το internet :P) θα μπορείς remotely να βρίσκεις το location του κινητού σου μέσω των cloud services!

Όπως πχ με το Prey app (αν μπει άλλος αριθμός, πως θα στείλεις το αντίστοιχο μήνυμα για να ενεργοποιήσεις το Lost Phone mode του Prey?).

Ενώ αν ο επίδοξος "αγοραστής" του κινητού σου, ΔΕΝ χρησιμοποιεί τα data services, (ή δεν είναι ρυθμισμένα τα apn για αυτό) μάλλον ΔΕΝ θα το βρεις ποτέ!

 

Αυτός είναι ο ισχυρός λόγος? :p

 

Σόρρυ απλά μου φαίνεται λίγο αστείο να πιστεύει κάποιος ότι έχει ασφάλεια για το κινητό του με μία τέτοια εφαρμογή. Θα ξεκινήσεις δηλαδή με την παρέα σου να πάτε εκεί που δείχνει η εφαρμογή κ μετά αν είναι κάπου crowded, θα τους υποχρεώσετε όλους να γδυθούνε για να βρείτε το milestone? :lol::lol::lol: Η΄αν είναι πχ. σε μια πολυκατοικία ή σε ένα κτίριο θα μπουκάρετε σε όλα τα δωμάτια?

 

Δε μιλάμε για εντοπισμό αυτοκινήτου αλλά μιας συσκευής 12x6 εκ.

 

Ούτε εγώ έχω PIN γιατί το μόνο που κάνει είναι να σε καθυστερεί!

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Kαι φυσικά δεν είναι για να πας να βρεις το κινητό σου.... Αλλά το καλό με αυτά τα προγράμματα είναι ότι έχεις το κινητό αυτού που στο πήρε και επίσης ορισμένες εφαρμογές έχουν τη δυνατότητα στέλνοντας ένα μύνημα στον πλέον γνωστό αριθμό του "κλέφτη" να πάρεις πίσω τα μηνύματα του, το call log του κλπ, και επειδή όλα τα νούμερα πλέον δηλώνονται σε ονόματα, είναι πλέον αρκετά εύκολο να τον βρείς....

Εγώ χρησιμοποιώ αυτού του είδους τα προγράμματα, και μια φορά που μου το βούτηξαν, μου πήρε μισή μέρα να τον βρώ.... Αφού είχα το νούμερο του και κάποια άλλα νούμερα που εποικινώνησε αυτός, έβαλα ένα γνωστό αστυνομικό και τον πήρε και του είπε για να μην ξεκινήσουμε διαδικασία άρσης απορρήτου κλπ και πάμε δικαστικά, φέρε το κινητό στο τάδε σημείο σε 2 ώρες και το παιδί που του το έκλεψες δεν θα σου κάνει ούτε μήνυση.... Και έτσι το πήρα πίσω.....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ρε παιδιά αυτές τις καθυστερήσεις που περιγράφετε τις είχα συχνά στη 2.1. Τις μισές φορές που γύριζα στη home screen φόρτωνε πρώτα 1 widget, μετά το επόμενο κ έκανε 2-3 δευτερόλεπτα μέχρι να ολοκληρωθεί. Στην 2.2.1, αφού το έκανε την 1η φορά απο εκεί κ μετά πηγαίνει μονίμως σφαίρα.

Να μιλήσω για την εφαρμογή της κάμερας? Στην 2.1 εάν έκανες γρήγορο browsing εικόνων, κόλλαγε και σε πέταξε έξω. Εάν έσβηνες μία εικόνα την ώρα του browsing σκεφτόταν από την αρχή πως θα φορτώσει. Στην 2.2 σβήνεις κ συνεχίζεις κανονικά. Πραγματικά στο συγκεκριμένο σημείο κατάλαβα διαφορά.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρει κ ο ddr2 πραγματικά μου κάνουν κ εμένα εντύπωση γιατί δεν τα έχω συναντήσει. Να πω βέβαια πως ακριβώς επειδή η απλή και εντελώς minimal, android αισθητική μου ταιριάζει 101% δε έχω βάλει ποτέ themed ROMS. Δε λέω ότι αυτές φταίνε για τα προβλήματα αλλά όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές, 7/10 οφείλονται στο λάθος πέρασμα είτων ολόκληρων ROM είτε εφαρμογών/ τροποποιήσεων (phone.apk σε μη συμβατή rom κτλ.) Κ επειδή βλέπω συνεχώς απαντήσεις τύπου "Έκανες το τάδε λάθος", "Δεν πέρασες το χ πρώτα", rom πανω στη rom κτλ κτλ. αναρωτιέμαι μηπως (κάποια έστω από) τα προβλήματα δεν είναι προβλήματα της 2.2?

 

ΥΓ. Το πέρασμα στην 2.2 βεβαίως το έκανα 100% καθαρό. Format SD, Εννοείται όχι nandroid backup, Reset Phone και όλα τα Wipes, γενικώς καμία σύνδεση με 2.1. Εάν δεν έχουν γίνει αυτά δεν ξέρω πόσο δικαιούται κάποιος να τα ρίχνει στη ROM.

 

Χωρίς πολλα πολλα συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου :up: Οσο για τις καθυστερισεις στη home screen η λυση ειναι μια keep home in memory και αυξηση του VM heap size και αυτο παει για ολες ....

Οσο για την 2.2 ειτε Got που ουσιαστικα ειναι μια beta οσο και CM που θελει ακομα δουλειά στους propritary drivers ειναι λογικο να υπαρχουν μικροπροβληματα. Τωρα αν αρχισουμε να συνδυάζουμε σε μια ΟΧΙ ΚΑΘΑΡΗ βαση (ακομα και restore απο titanium) κομματια απο αυτες τοτε ναι θα παρουσιαστουν προβληματα!! Γι αυτο λεω στον kalagas οτι ειναι σαν να περπατας σε παγο

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Eμένα δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα....

Και ποτέ δεν έχω ανεβάσει κάτι αν στο δικό μου τηλέφωνο δεν λειτουργεί ή αν έχει προβλήματα τύπου "android.process.acore" κλπ.

Επομένως το δικό μου κινητό (και κατ'επέκταση το Nandroid Backup που έδωσα, το οποίο είναι ένα image του δικού μου τηλεφώνου) δεν περπατάει στο πάγο....

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι από την στιγμή που εμένα δουλεύουν όλα ρολόι γιατί δεν δουλέυουν σε άλλους....

Και εδώ προτείνω σε σένα και σε όσους έχουν γνώσεις παραπάνω, να βάλεις το Nandroid που έδωσα μήπως και καταφέρεις να βρεις / βρείτε που οφείλετε αυτό το "android.process.acore". Το σίγουρο είναι ότι φταίει το Phone.apk, αλλά γιατί δεν το κάνει και στο δικό μου κινητό....???

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι φυσικά δεν είναι για να πας να βρεις το κινητό σου.... Αλλά το καλό με αυτά τα προγράμματα είναι ότι έχεις το κινητό αυτού που στο πήρε και επίσης ορισμένες εφαρμογές έχουν τη δυνατότητα στέλνοντας ένα μύνημα στον πλέον γνωστό αριθμό του "κλέφτη" να πάρεις πίσω τα μηνύματα του, το call log του κλπ, και επειδή όλα τα νούμερα πλέον δηλώνονται σε ονόματα, είναι πλέον αρκετά εύκολο να τον βρείς....

Εγώ χρησιμοποιώ αυτού του είδους τα προγράμματα, και μια φορά που μου το βούτηξαν, μου πήρε μισή μέρα να τον βρώ.... Αφού είχα το νούμερο του και κάποια άλλα νούμερα που εποικινώνησε αυτός, έβαλα ένα γνωστό αστυνομικό και τον πήρε και του είπε για να μην ξεκινήσουμε διαδικασία άρσης απορρήτου κλπ και πάμε δικαστικά, φέρε το κινητό στο τάδε σημείο σε 2 ώρες και το παιδί που του το έκλεψες δεν θα σου κάνει ούτε μήνυση.... Και έτσι το πήρα πίσω.....

 

Χμ, ήσουν τυχερός πιστεύω γιατί υποθέτω από τα λεγόμενα σου ότι τη δουλειά την έκανε ερασιτέχνης/πιτσιρικάς. Συνήθως αν στο βουτήξουν, το επόμενο λεπτό είναι ήδη σβηστό και μέσα στην επόμενη ώρα έχει αλλάξει χέρια οπότε τρέχα γύρευε. Συν του ότι δεν έχουν όλοι κάποιον "γνωστό" να τηλεφωνήσει!

Αλλά αφού έχεις ακόμα όμως το τηλέφωνο σου, για σένα δούλεψε μια χαρά!

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Mα και να το πουλήσουν, μόλις αλλάξει η κάρτα sim, αυτά τα προγράμματα σου στέλνουν sms σε νούμερα που έχεις προκαθορίσει, με τα στοιχεία (αριθμός, κωδικό sim κλπ) της καινούργιας sim που μπήκε στο κινητό σου και επειδή τώρα πλέον όλα τα νούμερα είναι δηλωμένα σε ονόματα, το βρίσκεις.... Μπορεί να πάς με εισαγγελική παρέμβαση για να πάρεις τα στοιχεία του ιδιοκτήτη που έβαλε την sim του στο κινητό σου από τον Provider του... αλλά θα τον βρεις, και ασ μην είναι αυτός που στο έκλεψε, αλλά αυτός που το αγόρασε από τον "κλέφτη", πράγμα που εσένα δεν σε απασχολεί..

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα....

Και ποτέ δεν έχω ανεβάσει κάτι αν στο δικό μου τηλέφωνο δεν λειτουργεί ή αν έχει προβλήματα τύπου "android.process.acore" κλπ.

Επομένως το δικό μου κινητό (και κατ'επέκταση το Nandroid Backup που έδωσα, το οποίο είναι ένα image του δικού μου τηλεφώνου) δεν περπατάει στο πάγο....

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι από την στιγμή που εμένα δουλεύουν όλα ρολόι γιατί δεν δουλέυουν σε άλλους....

Και εδώ προτείνω σε σένα και σε όσους έχουν γνώσεις παραπάνω, να βάλεις το Nandroid που έδωσα μήπως και καταφέρεις να βρεις / βρείτε που οφείλετε αυτό το "android.process.acore". Το σίγουρο είναι ότι φταίει το Phone.apk, αλλά γιατί δεν το κάνει και στο δικό μου κινητό....???

Βρε "μη τα παίρνεις" :) αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ειναι "idiot proof" (δεν εχω καλυτερη εκφραση. Ειναι ενα theme σε nandroid πανω στην 2.2 που ειναι δεν ειναι παραγωγης!!! Οσο για το phone.apk ναι ειναι λογικο να κανει βγαζει προβλημα στο android.process.acore αφου του κανει call οταν το χρησημοποιεις. Δεν ειναι ακριβως ιδιος ο πυρηνας με αυτον της CM. Η απεργοποιηση του sim lock ειναι μονοδρομος κατα την εγκατασταση. Την λυση και την αιτια την βρηκες το αναφερεις στο #4036

Edited by xoulis_
function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...