Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεκινα τωρα τα ομορφα του android... :)

Ωραία... και μιας και είσαι εδώ ρε Βαγγέλη, 2 ερωτησούλες

1. To superuser τι σκ@τ@ είναι? Tι είναι το whitelist??

2.πώς μπορώ να κάνω overclocling?? Χρειάζομαι το set cpu?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωραία... και μιας και είσαι εδώ ρε Βαγγέλη, 2 ερωτησούλες

1. To superuser τι σκ@τ@ είναι? Tι είναι το whitelist??

2.πώς μπορώ να κάνω overclocling?? Χρειάζομαι το set cpu?

 

Εφυγα απο το σταθερο, ειμαι με το κιν τωρα. Whitelist ειναι οι εφαρμογες που εχουν πληρη δικαιωματα. Overclock το setcpu δεν ειναι απαραιτητο (για την ακριβεια συμπληρωματικο ειναι), το overclock.apk θες, υπαρχει και στο μαρκετ. Ξεκινα διαβασμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Εφυγα απο το σταθερο, ειμαι με το κιν τωρα. Whitelist ειναι οι εφαρμογες που εχουν πληρη δικαιωματα. Overclock το setcpu δεν ειναι απαραιτητο (για την ακριβεια συμπληρωματικο ειναι), το overclock.apk θες, υπαρχει και στο μαρκετ. Ξεκινα διαβασμα! :)

Οκ. Ευχαριστώ πολύ.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν πας να ξεκινησεις καποια εφαρμογη που χρειαζεται ρουτ,οπως το adfree π.χ. σε ρωταει αν επιτρεπεις την προσβαση,συνηθως παταμε always,και τοτε η εφσρμογη μπαινει αυτοματως/στο whitelist.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Αν πας να ξεκινησεις καποια εφαρμογη που χρειαζεται ρουτ,οπως το adfree π.χ. σε ρωταει αν επιτρεπεις την προσβαση,συνηθως παταμε always,και τοτε η εφσρμογη μπαινει αυτοματως/στο whitelist.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Ναι ναι. Ευχαριστώ. Το είχα ήδη καταλάβει τελικά.

Πάντως, με το overclocking, άλλο τηλέφωνο παιδιά!!!:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το usb σε debug mode....

Ρυθμίσεις->Ρυθμίσεις εφαρμογών->Ανάπτυξη->Εντοπισμός σφαλμάτων USB

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδεύτηκα όλο το βράδυ, και το πρωί που ξύπνησα, το δοκίμασα με τον τρόπο που σας είπα...

Το vunerable sbf είναι το κομβικό σημείο...

Αν μετά την εφαρμογή του patch/exploit του vunerable δεν κάνετε reboot σε recovery, δεν θα μπορείτε να τρέξετε κάποιο update.zip ή OpenRecovery...

 

Καλύτερα maxairos να κάνεις ένα edit στις οδηγίες σου και να αλλάξεις τα order των βημάτων....Πρώτα περνάμε στην κάρτα το update.zip (ή το open recovery, εμένα μου δούλεψε....) και μετά περνάμε μέσω RSD Lite το vunerable, και καπάκι τρέχουμε recovery μετά το reboot!

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

ο τρόπος σου είναι σωστός...όντως έτσι λειτουργεί κανονικά...thnx :cool:

Link to comment
Share on other sites

:O:O Τελευταία ερώτηση για σήμερα.

 

Προσπαθώ να διαγράψω κάποιες εφαρμογές, όπως πχ το quick office.

Χρησιμοποιώ τον root explorer και πράγματι διέργραψα την εφαρμογή από το system/apps

Όμως, παρόλα αυτά (και παρά το γεγονός ότι το εικονίδιο της εφαρμογής δεν υπάρχει πια στο μενού) η εσωτερική μνήμη παρέμεινε ακριβώς ίδια:blink::blink:

Γιατί???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας πηγαινε και στη διαχειρηση εφαρμογων και σβηστο κι απο κει.μετα δες και κανενα προγραμματακι τυπου cache mate,να ελευθερωσεις και απο εκει χωρο.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας πηγαινε και στη διαχειρηση εφαρμογων και σβηστο κι απο κει.μετα δες και κανενα προγραμματακι τυπου cache mate,να ελευθερωσεις και απο εκει χωρο.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Αφού το διέγραψα με τον root explorer , δεν εμφανίζεται πλέον στη διαχείρηση εργασιών.:blink: Λογικό δεν είναι?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οχι,συνηθως θελει και

απο εκει.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι. Ευχαριστώ. Το είχα ήδη καταλάβει τελικά.

Πάντως, με το overclocking, άλλο τηλέφωνο παιδιά!!!:)

 

Ε αφού έκανες κ συ root πρέπει η Motorola να ελευθερώσει τον bootloader...

Επιτέλους!!! Τώρα θα δεις τι σημαίνει Android...

Δεν ήμουνα μέσα για να σου απαντήσω αλλά γενικά όσοι έχουν κάνει το τελευταίο update να μην ακολουθούν το δικό μου HOW TO γιατί είναι λίγο μπέρδεμα με τα τωρινά δεδομένα, αλλά να ακολουθούν τον οδηγό που έγραψε ο φίλος vagelIsda. Και μάλιστα προτείνω κάποιος moderator να το αντιγράψει και να το βάλει κάτω από τα δικά μου HOW TO με τίτλο ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ROOT ΤΗΝ ROM 2.1 ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ FOTA UPDATE.

 

Αφού το διέγραψα με τον root explorer , δεν εμφανίζεται πλέον στη διαχείρηση εργασιών.:blink: Λογικό δεν είναι?

 

Όταν διαγραφείς μια εφαρμογή με το root explorer, κάνεις restart, πας ρυθμίσεις-εφαρμογές-διαχείριση εφαρμογών και θα βλέπεις πάντα την εφαρμογή που διέγραψες με 0kb μέγεθος. Θα πατάς πάνω της και θα την κανείς uninstall...

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαγραφείς μια εφαρμογή με το root explorer, κάνεις restart, πας ρυθμίσεις-εφαρμογές-διαχείριση εφαρμογών και θα βλέπεις πάντα την εφαρμογή που διέγραψες με 0kb μέγεθος. Θα πατάς πάνω της και θα την κανείς uninstall...

 

Απλά φίλε μου, δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μου.Και αυτό έχει βαθιές ρίζες, που δεν είναι του παρόντος να τις αναλύσω:p

 

Η εγαρμογή θα εμφανίζεται με το ίδιο ακριβώς όνομα πχ motovav ή τίποτα άλλο περίεργο?

Γιατί το έκανα αυτό που λες, αλλά μου εμφανιζονταν με μέγεθος 0 kb κάποιες εφαρμογές που μπορούσα να τις διαγράψω από τη διαχείρηση. (και το έκανα).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Απλά φίλε μου, δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μου.Και αυτό έχει βαθιές ρίζες, που δεν είναι του παρόντος να τις αναλύσω:p

 

Η εγαρμογή θα εμφανίζεται με το ίδιο ακριβώς όνομα πχ motovav ή τίποτα άλλο περίεργο?

Γιατί το έκανα αυτό που λες, αλλά μου εμφανιζονταν με μέγεθος 0 kb κάποιες εφαρμογές που μπορούσα να τις διαγράψω από τη διαχείρηση. (και το έκανα).

 

Μπορεί να έχει όνομα com.κλπ

πάντως όσες είναι 0kb και σε αφήνει να τις κανείς απεγκατάσταση σημαίνει ότι είναι αυτές που διέγραψες από το system/app.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει όνομα com.κλπ

πάντως όσες είναι 0kb και σε αφήνει να τις κανείς απεγκατάσταση σημαίνει ότι είναι αυτές που διέγραψες από το system/app.

 

Εντάξει. Καλά τα έχω κάνει επομένως.:)

Τη cpu την έχω ρυθμίσει στα 850 με 55 vsel και το κινητό τα σπάει!

 

 

Όμως, τις τελευταίες ημέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την κάρτα μνήμης.

Ορισμένες φορές το κινητό δεν την βλέπει. Πρέπει να την βγάλω και να την ξαναβάλω. Έχω μια 16gb της toshiba.

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος τέτοιο πρόβλημα???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,για root μετα το update της motorola,χοντρικα:

1)κατεβαζουμε τη vulneruble kai to zip που λεει στο ποστ 2574 ο maxairo,ριχνουμε χυμα στην καρτα μνημης το zip αφου το μετονομασουμε σε update.zip .

2)κλεινουμε το κινητο.

3)πατaμε το κουμπι power του κινητου ταυτοχρονα με το up του pad,και μας βγαζει στην οθονη του bootloader.

4)συνδεουμε το κινητο με το pc.

5)ανοιγουμε το rsd lite,θα πρεπει να γραφει connected.

6)παταμε το κουμπακι με τις τελιτσες και βρισκουμε τη vulneruble kai patame ok.

 

7)!! παταμε start ΕΝΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,κραταμε το κουμπι up του pad,σε καποια λιγα δευτερολεπτα θα γραψει finished/pass.

8)!!! δω ειναι τωρα το ουσιωδες.παταμε το κουμπι power στιγμιαια και σβηνει το κιν.

 

9)παταμε το power ταυτοχρονα με το x του πληκτρολογιου και μπαινουμε στην οθονη recovery,παμε στη δευτερη επιλογη που λεει apply update zip,και μολις τελειωσει παταμε την επιλογη rebbot και τελειωσαμε και εμεις με το root acces.

 

η διαφορα ειναι στα βηματα 1 και 8.πεταμε ΠΡΙΝ απο ολα το update.zip στην καρτα και κυριως ΔΕΝ κανουμε reboot μετα το φλασαρισμα της vulnerable μεσω του rsd,AΛΛΑ μπαινουμε κατευθειαν στη recovery.

να'ναι καλα ο kalagas που με τα how to του:p(οπως ειναι και το ανωθεν με ελαχιστες διαφοροποιεισεις) μας κανει λιγοτερο ασχετους.

τα εχω γραψει απο μνημης,πιστευω δεν ξεχασα κατι.

 

ποστ νούμερο 2754 σελ. 184

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρειάζεται ένας οδηγός από την αρχή ως το τέλος, με τα links του και όλα του, σχετικά πως να κάνουμε το update, παραθέτω έναν n00b-friendly non-failsafe οδηγό με λεπτομερείς οδηγίες, ώστε να μπορέσει όποιος θέλει να έχει root access στο κινητό του, παράλληλα με το καινούριο update, με σχετική "ασφάλεια".

Όλα τα αρχεία που απαιτούνται συμπεριλαμβάνονται στο αρχείο που βρίσκεται στον οδηγό.

Όπως (ορθά) αναφέρει και ο kalagas στα HOW-TO του, ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΖΗΜΙΑ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΑΣ

 

Πριν ξεκινήσετε θα πρέπει να έχετε την μπαταρία σας πλήρως φορτισμένη.

Τα requirements που υπάρχουν για αυτήν την διαδικασία είναι τα εξής:

  • Motorola Milestone με το τελευταίο update MR2.5 (το οποίο επιλύει διάφορα προβλήματα και είναι προσβάσιμο μέσω της αυτόματης ανανέωσης λογισμικού στις ρυθμίσεις του κινητού σας).
  • Καλώδιο USB
  • Κάρτα μνήμης με επαρκή χώρο
  • Το αρχείο MR2.5_root.zip το οποίο το αποσυμπιέζετε στον σκληρό δίσκο σας.
  • Εγκατεστημένο το RSD Lite (συμπεριλαμβάνεται στο παραπάνω αρχείο, έκδοση 4.5.3 & 4.6)
  • Εγκατεστημένους τους usb drivers (συμπεριλαμβάνονται, 32 bit & 64 bit)
  • To vulnerable recovery exploit για τον 90.78 bootloader (συμπεριλαμβάνεται)
  • Το Open Recovery 1.14 (συμπεριλαμβάνεται)
  • Υπομονή πριν από το κάθε σας βήμα ("όποιος βιάζεται, σκοντάφτει...")

 

Η διαδικασία είναι η παρακάτω:

1)(Προσπεράστε το αν το έχετε ήδη κάνει) Κατεβάστε το update από το κινητό σας (είναι 32mb οπότε καλό θα είναι να συνδεθείτε με WiFi ώστε να μην χρεωθείτε MB) πηγαίνοντας στο μενού των ρυθμίσεων, στο υπομενού Σχετικά με το Τηλέφωνο και επιλέγετε Ενημερώσεις Συστήματος. Αν δεν έχετε ήδη το update θα σας ζητήσει να το κατεβάσετε.

2)Αφού έχουμε αποσυμπιέσει το αρχείο MR2.5_root.zip σε ένα εύκολα προσβάσιμο φάκελο στον υπολογιστή μας, συνδέουμε το κινητό, σε Mass Storage Driver mode, και περνάμε στην κάρτα μνήμης το αρχείο update.zip και τον φάκελο OpenRecovery που βρίσκονται στον φάκελο sdcard, μέσα στον φάκελο που δημιουργήθηκε με την αποσυμπίεση του MR2.5_root.zip.

3)Κλείνουμε το κινητό, αφαιρούμε το καλώδιο. Έπειτα ανοίγουμε το κινητό, αλλά παράλληλα κρατάμε πατημένο το κουμπάκι UP του D-PAD (πιέζουμε δηλαδή προς τα πάνω το χρυσαφί πολυπλήκτρο στο πληκτρολόγιο του κινητού μας).

Θα μας βγάλει την εικόνα του bootloader, με την ένδειξη Bootloader 90,78 και παρακάτω θα πρέπει να λέει Battery OK, OK to Program, Connect USB Data Cable.

4)Ξεκινάμε το RSD Lite και συνδέουμε το καλώδιο στο κινητό. Το RSD Lite θα πρέπει να μας εμφανίζει στην πρώτη σειρά, στο πεδίο status, "Connected".

Επίσης στο κινητό τώρα θα πρέπει να βλέπουμε την ένδειξη Battery OK, OK to Program, Transfer Mode: USB (αν για οποιονδήποτε λόγω δεν συμβαίνει κάτι από τα παραπάνω ΜΗΝ προχωρήσετε στο επόμενο βήμα).

5)Επιλέγουμε από το RSD Lite το αρχείο vulnerable_recovery_only_RAMDLD90_78.sbf, το οποίο βρίσκεται στον φάκελο που αποσυμπιέσαμε. Έπειτα αφού κρατήσουμε πατημένο το UP στο D-PAD του κινητού μας, πατάμε το Start στο RDS Lite και περιμένουμε μέχρι να μας γράψει στο Status "Finished" και στο Result "PASS".

6)Κλείνουμε το κινητό. Έπειτα το ανοίγουμε κρατώντας πατημένο το Χ στο πληκτρολόγιο. Μόλις εμφανιστεί το κίτρινο θαυμαστικό, πατάμε ταυτόχρονα το πλαϊνό κουμπί αύξησης της έντασης του ήχου (Volume +) και το κουμπί της κάμερας. Αν δεν μας εμφανίσει το θαυμαστικό, κάτι έχουμε κάνει λάθος και πρέπει να αρχίσουμε πάλι από το βήμα 3.

7)Στην οθόνη εμφανίζονται 4 επιλογές:

  • Reboot system now,
  • apply sdcard:update.zip,
  • wipe data/factory reset
  • wipe cache partition

Επιλέγουμε με το D-PAD το apply sdcard:update.zip

8)Τώρα πρέπει να βρίσκεστε στην οθόνη του Open Recovery 1.14 (Αν σας βγάλει μήνυμα λάθους EOCD πηγαίνετε πάλι στο βήμα 3 αφού επανεκκινήσετε το τηλέφωνό σας)

Επιλέγετε το Root Phone.

Αυτό ήταν...

Το τηλέφωνό σας έχει πλέον root access.

8b)*Bonus Step* Αν θέλετε να έχετε το τελευταίο Superuser Whitelist, ενώ είστε στο μενού του Open Recovery, επιλέξτε το Apply Update και μετά το su-2.2.2-ef-signed.zip .

9)Κάνετε επανεκκίνηση επιλέγοντας το Reboot System από το κεντρικό μενού του OpenRecovery

 

ΥΓ. Μεγάλη προσοχή στα βήματα. Αν δεν είστε σίγουροι ότι μπορείτε να το κάνετε στο κινητό σας, ΜΗΝ το κάνετε καθόλου.

ΥΓ2. Κάθε φορά που θα θέλετε να μπείτε στο OpenRecovery θα πρέπει να ακολουθήσετε τα βήματα από το 3 μέχρι το 7.

Edited by Cybernero
Added the link for "MR2.5_root.zip", minor edits

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

είμαι και εγω rooted :lol::lol::lol::food::w00t::devil::dance:

 

Mια ερωτήση. Πως μπορω να αυξήσω την ταχύτητα του επεξεργαστή;;;

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο market για την εφαρμογή Μilestone/Droid Overclock :) (απλά κάνε search με τον όρο overclock και την έχει πρώτη πρώτη!)

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο market για την εφαρμογή Μilestone/Droid Overclock :) (απλά κάνε search με τον όρο overclock και την έχει πρώτη πρώτη!)

 

ευχαριστω πολυ το βρηκα το εβαλα να δουλευει 800MHz, 66vsel

διαφορα δεν βλέπω να πω την αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ το βρηκα το εβαλα να δουλευει 800MHz, 66vsel

διαφορα δεν βλέπω να πω την αλήθεια

 

Εν καιρώ θα δεις :)

Εγώ παρατήρησα μια (διακριτή) διαφορά.

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Πως διαγράφω εφαρμογες;

Εχω βάλει τον android mate και ενω ζειτώ διαγραφη του motonav μουλεει οτι την κάνει αλλα αυτό παραμενει εκει χιχι

root explorer που βρίσκω;;

Link to comment
Share on other sites

ποστ νούμερο 2754 σελ. 184

πωωω...εχεις δικιο φιλε,παω να το διωρθωσω,σορρυ για το μπερδεμα...

 

Ε αφού έκανες κ συ root πρέπει η Motorola να ελευθερώσει τον bootloader....
:lol:

 

o μονος τροπος να παραμενει το overclock μετα το reboot αυτοματα,ειναι ενα script,που ειδα καπου σε ενα ξενο φορουμ?

δεν υπαρχει τπτ πιο fool proof μεθοδος?:p

μου φαινονατι κομματακι ακαταλαβιστικα αυτα

Edited by vagelisda
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

πωωω...εχεις δικιο φιλε,παω να το διωρθωσω,σορρυ για το μπερδεμα...

 

:lol:

 

και ομως είχα ξανακανει οταν το αγόρασα χιχιχιχι:whistle::secret::oops:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...