Jump to content

Nokia: Νέα και επικαιρότητα


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Κι αυτές οι τιμές προ φόρων είναι για το Nokia 9;

https://gr.gizchina.com/2019/02/07/nokia-9-pureview-price-in-europe-2/

Εννοείται, επίσημα σε άλλη τιμή θα πωλείται στην Ελλάδα, άλλη στη Φινλανδία, άλλη στη Γερμανία κ.ο.κ. όπως γίνεται και για όλες τις συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν και παλια η δημοσίευση, λέει γιατί θα αργήσει το λανσάρισμα του Nokia 9. Δεν ξέρω αν ειπώθηκε εδώ.

https://www.pestaola.gr/kathisteriseis-sto-lansarisma-tou-nokia-9-pureview-logw-tis-kameras/

Κι εδώ μια νεότερη, αλλά δεν λέει κάτι που δεν ξέραμε...

https://www.pestaola.gr/nea-diarroi-twn-renders-tou-nokia-9-pureview-me-pentapli-camera/

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το διάβασες κι αυτό:

https://nokiapoweruser.com/nokia-9-pureviews-penta-lens-camera-may-have-lights-technology/

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

Πρακτικά πάλι PureView θα είναι, δηλαδή υπερδειγματοληψία, πολλά πίξελ σε ένα για ανώτερη ποιότητα σε χαμηλότερη ανάλυση, μόνο που αντί για έναν μεγαλο αισθητήρα θα έχει πολλούς μικρότερους. Σαν ιδέα καλή είναι, μένει να δούμε την υλοποίηση, η οποία με ανησυχεί καθώς η κάμερα είναι ο λόγος που καθυστερεί να ανακοινωθεί... :worry:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι τουλάχιστο ένας από τους φακούς να είναι τηλεφακός. Θεωρώ ότι είναι μεγάλη ευκαιρία για την HMD/Nokia να πάρει τα πάνω της. Πλέον το θέμα κάμερας είναι πολύ σημαντικό για τους χρήστες παγκοσμίως.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλά όταν η Nokia ανακοίνωνε τα κινητά της με καλές κάμερες, ήταν όντως καλές! Πχ Nokia N8, Nokia 808, Nokia Lumia 1020 κλπ. Δεν νομίζω να δούμε κάτι χειρότερο από τον ανταγωνισμό, ακόμα και σήμερα που είναι πιο ισχυρός όσο αφορά τις κάμερες!

Εδώ ακόμα και τώρα το 1020 στέκεται καλά ακόμα κοντά στις πιο σύγχρονες κάμερες όπως των Huawei και Samsung!!!

Με λίγα λόγια, δεν πιστεύω ότι θα μας απογοητεύσει η Nokia.

Εύχομαι τουλάχιστο ένας από τους φακούς να είναι τηλεφακός. Θεωρώ ότι είναι μεγάλη ευκαιρία για την HMD/Nokia να πάρει τα πάνω της. Πλέον το θέμα κάμερας είναι πολύ σημαντικό για τους χρήστες παγκοσμίως.

Δεν μπορεί. 5 κάμερες έχει, η μία απ' αυτές δεν θα είναι τηλεφακός; Τι άλλο θα μπορούσε να είναι;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά από 3 με 4 χρόνια που όλες οι ναυαρχιδες ψάχνονται για την κάμερα για να κάνουν την διαφορά,κατάφεραν με τόσες τρύπες πίσω να ακουμπήσουν το 1020...και τώρα η ΝΟΚΙΑ θα βγάλει το 9 και θα τους φτάσουν το 2025..

1100 το κόβω Ελλάδα..με περσινό επεξεργαστή και μάλιστα όχι απλά πέρσινο..αλλά και μια ολόκληρη γενιά σε εξέλιξη πίσω καθότι πάμε στα 7 nm ....και καθόμαστε και συγκρίνουμε την Apple με την κινεζική έκδοση της nokia...

Και γιατί όλοι αυτοί οι άσχετοι να μην πάνε στην xiaomi που όπου και να γυρίσεις το κεφάλι σου βλέπεις και ακούς για αυτήν..

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τα bezel βλέπω τα χει...ακόμα και στα πλάγια της συσκευής.

Περσινός επεξεργαστής δυστυχώς και απορώ γιατί δεν προχώρησαν στη χρήση του 855.

2 τα λάθη ως τώρα.

Το τρίτο πιθανόν να ναι η τιμή του.

Πάντως δε νομίζω ετσι κι αλλιώς να πουλήσει.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά από 3 με 4 χρόνια που όλες οι ναυαρχιδες ψάχνονται για την κάμερα για να κάνουν την διαφορά,κατάφεραν με τόσες τρύπες πίσω να ακουμπήσουν το 1020...και τώρα η ΝΟΚΙΑ θα βγάλει το 9 και θα τους φτάσουν το 2025..

1100 το κόβω Ελλάδα..με περσινό επεξεργαστή και μάλιστα όχι απλά πέρσινο..αλλά και μια ολόκληρη γενιά σε εξέλιξη πίσω καθότι πάμε στα 7 nm ....και καθόμαστε και συγκρίνουμε την Apple με την κινεζική έκδοση της nokia...

Και γιατί όλοι αυτοί οι άσχετοι να μην πάνε στην xiaomi που όπου και να γυρίσεις το κεφάλι σου βλέπεις και ακούς για αυτήν..

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διότι αυτοί οι άσχετοι δεν είναι και τυφλοί. Οι 5 κάμερες μπαμ κανουν, ο επεξεργαστής δεν φαίνεται, πόσο μάλλον αν είναι και ο 845! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα bezel βλέπω τα χει...ακόμα και στα πλάγια της συσκευής.

Περσινός επεξεργαστής δυστυχώς και απορώ γιατί δεν προχώρησαν στη χρήση του 855.

2 τα λάθη ως τώρα.

Το τρίτο πιθανόν να ναι η τιμή του.

Πάντως δε νομίζω ετσι κι αλλιώς να πουλήσει.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τα περιθώρια είναι υποκειμενική άποψη. Ο λόγος που τα έχει είναι ότι καθυστέρησε να βγει, ήταν να βγει πέρυσι, γιαυτό και έχει περσινό επεξεργαστή. Ως νέα συνεργασία με Light, καταλαβαίνω να έχει κάποια καθυστέρηση, δεν είναι όλα στο χέρι μας πάντα.

 

Το μόνο λάθος λοιπόν θα είναι η τιμή του, αν παρά την καθυστέρηση πάει στα ύψη. Πρέπει να είναι τουλάχιστον 150-200 ευρώ πιο κάτω από τις φετινές ναυαρχίδες ως αρχική τιμή για να πουλήσει. Θα έλεγα π.χ. γύρω στα 700-750 μέγιστη αρχική τιμή με ΦΠΑ μέσα και πιο κάτω ακόμη καλύτερα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλά 700 με 750€ φαντάζομαι το ζητάμε μόνο εμείς εδώ στην Ελλάδα. Έξω και λίγο κάτω από χιλιάρικο να είναι, θα τους φαίνεται σχετικά φθηνό. Κι αυτό λόγο που οι ναυαρχίδες των Samsung, Apple και τώρα τελευταία της Huawei, με αντίστοιχες κάμερες πωλούνται πάνω από 1000€. Για αρχική τιμή πάντα βέβαια.

Πάντως αν αποδειχθεί ότι οι κάμερες κάνουν πολύ καλή δουλειά όπως λένε, ακόμα και με τον 845, δεν βλέπω τον λόγο να αποτύχει στις αγορές!

Ήδη λένε ότι τον Αύγουστο θα έρθει μια νέα έκδοση του 9 με τον 855 και 5G.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά από 3 με 4 χρόνια που όλες οι ναυαρχιδες ψάχνονται για την κάμερα για να κάνουν την διαφορά,κατάφεραν με τόσες τρύπες πίσω να ακουμπήσουν το 1020...και τώρα η ΝΟΚΙΑ θα βγάλει το 9 και θα τους φτάσουν το 2025..

1100 το κόβω Ελλάδα..με περσινό επεξεργαστή και μάλιστα όχι απλά πέρσινο..αλλά και μια ολόκληρη γενιά σε εξέλιξη πίσω καθότι πάμε στα 7 nm ....και καθόμαστε και συγκρίνουμε την Apple με την κινεζική έκδοση της nokia...

Και γιατί όλοι αυτοί οι άσχετοι να μην πάνε στην xiaomi που όπου και να γυρίσεις το κεφάλι σου βλέπεις και ακούς για αυτήν..

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οι άσχετοι δεν έγιναν σχετικοί επειδή παίρνουν Xiaomi. Τα Xiaomi όπως και τα περισσότερα κινέζικα έχουν 2 πλεονέκτηματα.

Πρώτον είναι πολύ πιο φθηνά ειδικά στη μεσαία κατηγορία δίνουν ναυαρχιδες, και 2ον ότι δίνουν πολύ μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους στα μαγαζιά ειδικά του σκρουτζ.. Αν δηλαδή στο σ9 έχουν 5% σε αυτά έχουν 10 ή και παραπάνω που είναι σημαντικό..

Ετσι, τα προωθούν πολύ περισσότερο και ο κόσμος που ψάχνει πιο φθηνές λύσεις πάει εκεί. Δεν έχω δει πολλούς να ψάχνουν Xiaomi με 700 ευρώ... Ολοι κοιτάνε από 150 μέχρι 300 ευρώ.

Μια φίλη μου της έσπασε το κινητό και πήρε ένα huawei με 180 με διπλή κάμερα, και μου έλεγε πόσο φοβερή κάμερα θα έχει που έχει διπλή και που το πλήρωσε 180 ολόκληρα ευρώ... Γιατί υπάρχει και αυτός ο κόσμος και είναι πολλοί..

 

Η Nokia λοιπόν αν πλασάρει καλά το 9 θα πουλήσει, σιγά μην κολλήσουμε επειδή έχει το 845... Από τη στιγμή που δίνει μεγάλη μπαταρία δεν πας οριακά να κερδίσεις από τα nm...

ΑΡΚΕΙ να δώσει το κάτι παραπάνω σε καμερα..γιατί φοβάμαι ότι θα είναι φύκια...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η Nokia λοιπόν αν πλασάρει καλά το 9 θα πουλήσει, σιγά μην κολλήσουμε επειδή έχει το 845... Από τη στιγμή που δίνει μεγάλη μπαταρία δεν πας οριακά να κερδίσεις από τα nm...

ΑΡΚΕΙ να δώσει το κάτι παραπάνω σε καμερα..γιατί φοβάμαι ότι θα είναι φύκια...

Δεν νομίζω. Γιατί αν αποδειχτεί ότι είναι φύκια... όπως λες, θα το χάσει από τώρα το παιχνίδι! Κάτι που δεν νομίζω να θέλει η HMD να κάνει.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Γιατί αν αποδειχτεί ότι είναι φύκια... όπως λες, θα το χάσει από τώρα το παιχνίδι! Κάτι που δεν νομίζω να θέλει η HMD να κάνει.

 

Προφανώς, αλλά πολλές φορές κάποια πράγματα συμβαίνουν, είτε επειδή δε μπορούν καλύτερα είτε επειδή δεν έχουν δουλέψει σωστά είτε επειδή θεωρούν ότι αυτό που δίνουν αρκεί

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ότι νάνε... Εδώ τώρα λένε για το Nokia 9 ότι θα έχει μόνο 4 GB ram σε συνδυασμό με 128 GB internal storage! :confused:

https://www.gsmarena.com/android_enterprise_listing_confirms_some_nokia_9_pureview_specs-news-35478.php

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ότι νάνε... Εδώ τώρα λένε για το Nokia 9 ότι θα έχει μόνο 4 GB ram σε συνδυασμό με 128 GB internal storage! :confused:

https://www.gsmarena.com/android_enterprise_listing_confirms_some_nokia_9_pureview_specs-news-35478.php

 

Γιαυτό σου λέω... πριν βιαστούμε να εκθειάσουμε, ας δούμε τι θα δούμε πρώτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... Εδώ μικραίνουν και την μπαταρία, αλλά από την άλλη λένε θα υπάρξει και έκδοση με 6 GB RAM. Η τιμή για όλες τις χώρες της Ευρώπης στα 750€ (ποιά έκδοση άραγε;;;...).

Στο τέλος να δούμε με τι χαρακτηριστικά θα το εμφανίσουν επισήμως!

https://techmaniacs.gr/nokia-9-pureview-pente-kameres-snapdragon-845-4-6gb-ram-kai-times-apo-750-eyro/amp/

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρένθεση, για όσους ενδιαφέρονται, έχω το πρώτο μέρος των Days of Future Past (εμπνευσμένο από μια ταινία :) ) εδώ

 

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23383_Days_of_Future_Past-.php

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσε ποτέ η Nokia ή η HMD να πάρει αυτήν την τεχνολογία από τη Microsoft; Όπως έγινε με το Pure View...

Εκτός κι αν αυτή όλη η τεχνολογία που μας έδειξες λειτουργεί μόνο με τα Windows!

Θέλω να πω αν είναι συμβατή μόνο με Windows.

Βλέπω πως η Microsoft δεν ήθελε να εξελιχθεί τόσο μια ευρωπαϊκή εταιρεία! Όλο εμπόδια την έβαζε! Τα κράτησε η Microsoft για να τα παρουσιάσει αργότερα ως δικά της στις επόμενες συσκευές της, όπως κι αν θα λέγονται! :(

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσε ποτέ η Nokia ή η HMD να πάρει αυτήν την τεχνολογία από τη Microsoft; Όπως έγινε με το Pure View...

Εκτός κι αν αυτή όλη η τεχνολογία που μας έδειξες λειτουργεί μόνο με τα Windows!

Θέλω να πω αν είναι συμβατή μόνο με Windows.

Βλέπω πως η Microsoft δεν ήθελε να εξελιχθεί τόσο μια ευρωπαϊκή εταιρεία! Όλο εμπόδια την έβαζε! Τα κράτησε η Microsoft για να τα παρουσιάσει αργότερα ως δικά της στις επόμενες συσκευές της, όπως κι αν θα λέγονται! :(

 

Μακάρι να πωληθεί η τεχνολογία με τις πατέντες στη νόκια, μήπως τη δούμε στην αγορά. Για την ώρα, μόνο συγκεκριμένα ακυκλοφόρητα πρωτότυπα με WP8.1 την διαθέτουν (δεν γνωρίζω καν αν λειτουργεί σε Windows 10 δηλαδή...).

 

Θεωρητικά, αν η Nokia (ή οποιαδήποτε εταιρεία αγοράσει ή ενοικιάσει τις πατέντες) φτιάξει drivers για 3D digitizer σε Android, μπορεί να φτιάξει δικές της native εφαρμογές/ρυθμίσεις ή και UI ώστε να ξεχωρίσει από οποιονδήποτε άλλο. Δηλαδή θέλει οδηγούς σε Android, 3D digitizers και εφαρμογές. Θεωρητικά λοιπόν γίνεται, αλλά είναι κάποια βήματα που πρέπει να γίνουν. Το πιο βασικό, να δώσει η Microsoft τις πατέντες ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να πωληθεί η τεχνολογία με τις πατέντες στη νόκια, μήπως τη δούμε στην αγορά. Για την ώρα, μόνο συγκεκριμένα ακυκλοφόρητα πρωτότυπα με WP8.1 την διαθέτουν (δεν γνωρίζω καν αν λειτουργεί σε Windows 10 δηλαδή...).

 

Θεωρητικά, αν η Nokia (ή οποιαδήποτε εταιρεία αγοράσει ή ενοικιάσει τις πατέντες) φτιάξει drivers για 3D digitizer σε Android, μπορεί να φτιάξει δικές της native εφαρμογές/ρυθμίσεις ή και UI ώστε να ξεχωρίσει από οποιονδήποτε άλλο. Δηλαδή θέλει οδηγούς σε Android, 3D digitizers και εφαρμογές. Θεωρητικά λοιπόν γίνεται, αλλά είναι κάποια βήματα που πρέπει να γίνουν. Το πιο βασικό, να δώσει η Microsoft τις πατέντες ;)

Ε ναι αυτό τελευταίο είναι το βασικότερο. Τώρα για τους Drivers δεν ξέρω πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι βρουν!

 

Επίσης τελευταία νέα για Nokia 9 PureView και Nokia 1 Plus.

https://techblog.gr/mobile/o-fcc-apokalyptei-plirofories-to-nokia-9-pureview-nokia-1-plus/amp/

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...