Jump to content

Nokia: Νέα και επικαιρότητα


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε η Νόκια δε το πιστεύει αυτό που λές, αν το πίστευε δε θα το πέταγε στην άκρη λίγους μήνες μετα την κυκλοφορία του.

 

Και ξαναλεω εγω αν εχεις δικιο και οντως το παρατησουνε τοτε θα ειναι για δεσημο στο τμημα διαμορφωσης πολιτικης της νοκια. Εχει πραγματικα κανει τεραστια επιτυχια σε πωλησεις αναφερομαι στο N8 για τις αλλες συσκευες δε ξερω. Η συνριπτικη πλιοψηφια των κατοχων του ειναι πολυ ευχαριστημενοι. Προκειτε για την πιο πληρη συσκευη της αγορας. Τι να πω αν δε σεβονται τους πελατες τους ας αυτοκτονησουν. Δεν τους εχω για τοσο χαζους ομως. Σιγουρα δε θα δουμε τον ρυθμο αναπτυξης που φανταζομασταν αρχικα αλλα δε νομιζω οτι θα το παρατησουνε κιολας. Υποθεσεις κανω φυσικα θα δειξει.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, είδε η Nokia το ζόρι που τραβούσαν οι άλλες εταιρίες να αυξήσουν το μερίδιο τους

και να προμοτάρουν τα αναπτυσσόμενα λειτουργικά τους, και είπε να κάνει στην άκρη και

να τους αφήσει όλους να αλωνίζουν ελεύθερα.

Επέλεξαν πλέον την νέα τους πορεία, στην οποία εμείς δεν πρόκειται να συμπορευθούμε,

και οφείλουμε να της ευχηθούμε καλή διαδρομή και καλή επιτυχία.

Καθότι δεν είμαι ούτε οπαδός της, ούτε αντίπαλος της, δεν έχω πρόβλημα με τις επιλογές της.

Αν και το κινητό μου είναι ακόμη φρέσκο, δεν πρόκειται να ξαναδώσω χρήματα στην Nokia.

Ελπίζω να μην αφήσουν την υποστήριξη στα υπάρχοντα symbian ειδεμή αυτό θα αποτελέσει

την σίγουρη ταφόπλακα της, καθότι θα έχει εκτεθεί στα μάτια εκατομμυρίων χρηστών/ιδιοκτητών

συσκευών της.

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Μικρο το κακο με τα αλμπουμς τα τακτοποιησα απλα ηταν μια δυσαρετη εκπληξη. :blink:Το εψαξα επειδη το ανεφερε ενας φιλος πιο πανω.

Δεν τους ειπα εγω προσωπικα απατεωνες αλλωστε το κινητο μ αρεσει παρα πολυ. Με εναν καλυτερο Browser και κατι ψιλοπροσθηκες ακομα θα ειναι απλα τελειο οποτε και καμια αναβαθμιση (που λεει ο λογος) να μην παρει μετα δε θα με πειραζει! Και οπως ειπες ειναι 5 μηνων κινητο και ειδη εχει παρει αναβαθμισεις. Αυτο που με ανισηχει ομως ειναι ο πολυ μικρος ρυθμος δημιουργιας νεων εφαρμογων και κυριως παιχνιδιων, αν και το χω ξαναπει οτι δε μου λειπει κατι συγκεκριμενο σε εφαρμογη απο το n8. Οσον αφορα τα παιχνιδια ομως παρατηρω οτι η Gameloft πχ εχει κυκλοφορισει ενα τσουβαλι τιτλους για iOS και android ενω to symbian^3 εχει μεινει στασιμο εδω και καμποσο καιρο. Και αυτοι ακριβως οι ρυθμοι αναπτυξης ειναι ενα ενδεικτικο στοιχειο για το πως βλεπουνε οι developers την πλατφορμα. Φυσικα νωρις ειναι ακομα μακαρι να ανατραπουν τα τωρινα δεδομενα. Για να μη παρεξηγηθω θεωρω το κινητο πολυ καλο και πραγματικα το ευχαριστιεμαι. Με τετοιες πωλησεις που εχει πιασει θα ειναι χαζη η νοκια να μη το υποστηριξει. Εγω μαλιστα οπως το βλεπω τωρα εχω βρει μια συσκευη που μετα απο χρονια σκεφομαι να την κρατησω παραπανω απο τον κλασικο 1 χρονο που κρατησα τις αλλες (μικροτετρου βεληνεκους βεβαια).

 

Oχι φιλε μου δεν παει ετσι. Γιατι να μην ζηλεψουν και ακολουθησουν την πολιτικη του android ; Αναβαθμισεις full,νεα ονοματακια,κατι νεο εντυπωσιακο αναμεσα στα μικρα,ετσι εφτασε εκει που εφτασε το android. Πως το βλεπουν οι developers ; Μαλλον ηδη "συγχωρεμενο". Προαποφασισμενα ηταν ολα αυτα απ'την στιγμη που αλλαξε το πανω κεφαλι. Κρατησε το ενα χρονο και κατι παραπανω,αυτο θα κανω κι εγω. Θα βλεπουμε αναβαθμισεις,σιγουρα. Μονο που μετα τον χρονο,προβλεπω εγω,θα γινονται απο λιγοτερες σε ελαχιστες και καθολου εντυπωσιακες.

Ε τα χω παρει πολυ ασχημα ρε παληκαρια,αυτο ηταν βιασμος στο prestige της εταιριας,ελεος δηλαδη ! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα πεικλυει ολα ενας φιλος πιο πανω πολυ σωστα σε μια φραση. Αν η νοκια σταματησει να υποστηριζει το καλυτερο κινητο που εχει βγαλει μεχρις στιγμης στην αγορα απλα θα εκτεθει στους πελατες τις ενεπνορθωτα. Αν τσιμπισει οπως ειπε ο αλλος φιλος παραπανω και υιοθετησει λειτουργικα που ειδη τρεχουνε αλλες εταιριες γιατι εγω που τοσα χρονια υποστιριζω τη νοκια, και το symbian κατ επεκταση, να αγορασω συσκευη νοκια αφου ετσι και αλλιως θα εχω ενα σωρο αλλες επιλογες με το ιδιο λειτουργικο που θα εχουνε θεωρητικα οι νεες συσκευες της πρωιν αγαπημενης μου εταιριας; Δε θα νιωσω προδομενος απο την νοκια; Θα παω σε αλλη εταιρια. Πραγματικα δε ξερω τι θα γινει αλλα θα ειναι μεγα σφαμα της νοκια.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

επειδη σε βλεπω απογοητευμενο θα σου πω να κανεις ενα τεστακι. προσπαθησε τωρα να βρεις ν8 και δες οτι δεν θα βρεις ευκολα. πουλαει τρελα ακομα και θα συνεχισει γιατι ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει. αυτη τη στιγμη δεν εχει αντιπαλο.

 

Ήδη η μετοχή της έπεσε 9% μετα την ανακοίνωση και κάποιοι φιλανδοί developers συστήνουν πλέον να αποφύγεις συσκευές Nokia, είναι να μην είσαι απογοητευμένος με το Ν8; Ξέρουμε ολοι πλέον οτι δεν έχει μέλλον και είναι πολύ δύσκολο να υλοποιηθεί ο χάρτης που μας υποσχέθηκαν με νεο UI, γιατί καταρχήν καμμία εταιρεία δε πρόκειται να ασχοληθεί σοβαρά με παραγωγή εφαρμογών για αυτή την πλατφόρμα, θα μείνουμε για τα καλά με τις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές που οι μισές είναι για S60v5. O Έλοπ είναι δούρειος ίππος, στο τέλος θα αγοραστεί κιόλας η Nokia και τα γραφεία θα φύγουν εντελώς απο την Ευρώπη και θα τα πάνε στην Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

επειδη σε βλεπω απογοητευμενο θα σου πω να κανεις ενα τεστακι. προσπαθησε τωρα να βρεις ν8 και δες οτι δεν θα βρεις ευκολα. πουλαει τρελα ακομα και θα συνεχισει γιατι ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει. αυτη τη στιγμη δεν εχει αντιπαλο.

 

@sx1vg18 ρε συ θελεις και τα λες; το android που δεν εχει στη μανα του ουτε file manager?ε οχι ρε συ. αν ειναι οπως ελεγε ενας φιλος ν παρω ενα κινητο για αν βαλω εφαρμογες του τυπου picofart ε οχι δεν θα εσκαγα 500 αλλα 150 που πηρα στη γυναικα μου το xperia x10 mini που για να βρει wifi πρεπει να ειναι διπλα και αλλα πολλα που μπορω να πω

 

Eιπα εγω οτι το android ειναι καλυτερο ; Ακολουθουν καλυτερη πολιτικη,τελος ! Εχω ξαναπει,κι ας μην ειναι ο μεγαλυτερος ειδικος,εχω δοκιμασει πολλα ομως τοσα χρονια,οτι το symbian ειναι απ'τα καλυτερα,πιο ευχρηστα και πιο χρηστικα λειτουργικα για μενα ! Αντι λοιπον οι ξεμωραμενοι Φινλανδοι να ριξουν κεφαλαιο για να αποκτησουν αυτη την τραγωδια το wm7,ας το εριχναν σε μεγαλυτερο προμοταρισμα,σε προγραμματιστες, για να φτασουν στο μεγιστο καλυτερο το s^3 ! Ειναι αυτο στρατηγικη επενδυση ;;;

Και για να μπω ξανα on-topic,προσωπικα φανταζομαι το Ν8 μου να γραφει κατι σε bing και marketplace επανω του και βγαζω σπυρακια. Χανεται η "ταυτοτητα",αν με καταλαβαινετε. Και τελος,τοσο πολυ πιστευετε οτι η microsoft θα αφησει χωρο στο symbian να καλπαζει και να βελτιωνεται ; Για την microsoft μιλαμε...που θελει να βλεπει τα σηματακια της και στην τελευταια ιντσα.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη η μετοχή της έπεσε 9% μετα την ανακοίνωση και κάποιοι φιλανδοί developers συστήνουν πλέον να αποφύγεις συσκευές Nokia, είναι να μην είσαι απογοητευμένος με το Ν8; Ξέρουμε ολοι πλέον οτι δεν έχει μέλλον και είναι πολύ δύσκολο να υλοποιηθεί ο χάρτης που μας υποσχέθηκαν με νεο UI, γιατί καταρχήν καμμία εταιρεία δε πρόκειται να ασχοληθεί σοβαρά με παραγωγή εφαρμογών για αυτή την πλατφόρμα, θα μείνουμε για τα καλά με τις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές που οι μισές είναι για S60v5. O Έλοπ είναι δούρειος ίππος, στο τέλος θα αγοραστεί κιόλας η Nokia και τα γραφεία θα φύγουν εντελώς απο την Ευρώπη και θα τα πάνε στην Microsoft.

 

σπυρο το πας πολυ μακρια και βιαζεσαι. δεν λεω οτι αυτα που λες δεν ισχυουν αλλα οπως εγω γραψει απειρες φορες η νοκια ειναι πολυ μεγαλο κεφαλαιο και ολοι την πολεμανε. πριν το ν8 ολοι την ειχαμε πεθαμενη και ξαφνικα βγαζει το ν8 με ολη την λαθος κατ εμενα πολιτικη διανομης του κινητου και διαλυει την αγορα. ολοι μιλανε για το ν8 και σε ολα τα φορους του εξωτερικου κανει θεματα με απιστευτα νουμερα σελιδων. οι πωλησεις του ειναι απιστευετες.... και πιστευεις οτι θα το παρατησουν ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ήδη η μετοχή της έπεσε 9% μετα την ανακοίνωση.

 

Καλα ρε παιδια βλεπετε την πτωση της μετοχης και το περνετε στα σοβαρα; Λες και δε ξερετε πως δουλευουνε τα χρηματιστιρια. Η παραμικρη δηλωση η υποψια δηλωσης ειναι ικανη να επιρεασει την αξια της μετοχης αλλα αυτο δε λεει απολυως τιποτα. Οταν εκελεισε το symbian foundation ολοι καταστοφολογουσαν αλλα το N8 βγηκε και τα πηγε και περιφημα. Συνηστω να μη κανουμε βιαστικες κινησεις και σκεψεις και απλα να περιμενουμε. Απο παπαγαλακια και ανυποστατες δηλωσεις αλλο τπτ. Σιγουρα ομως το κλιμα δεν φαινεται θετικο.:worry:

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

σπυρο το πας πολυ μακρια και βιαζεσαι. δεν λεω οτι αυτα που λες δεν ισχυουν αλλα οπως εγω γραψει απειρες φορες η νοκια ειναι πολυ μεγαλο κεφαλαιο και ολοι την πολεμανε. πριν το ν8 ολοι την ειχαμε πεθαμενη και ξαφνικα βγαζει το ν8 με ολη την λαθος κατ εμενα πολιτικη διανομης του κινητου και διαλυει την αγορα. ολοι μιλανε για το ν8 και σε ολα τα φορους του εξωτερικου κανει θεματα με απιστευτα νουμερα σελιδων. οι πωλησεις του ειναι απιστευετες.... και πιστευεις οτι θα το παρατησουν ετσι?

 

 

Μα γι'αυτό είναι ακόμα πιο ύποπτη η πολιτική Έλοπ, τώρα που πάει καλά το Ν8 και γενικά το S^3, το σκοτώνει με αυτή την κίνηση και μάλιστα αφήνοντας ασάφειες για την υπάρχουσα πλατφόρμα. Ούτε μια δήλωση δεν αξίζαμε σήμερα εμείς οι 5 εκατομμύρια χρήστες (μέχρι στιγμής) Ν8, κάτι που να λέει για το μέλλον μας; Απλά είναι αυτό που είπα πρίν, μέσα στον γενικότερο παγκόσμιο οικονομικό πόλεμο Eυρώπης - Αμερικής - Κίνας, μπήκαν οι αμερικάνοι στη Nokia με τον Έλοπ και τώρα θα φάει το τελειώτικο χτύπημα η Nokia, θα εξαγοραστεί στο τέλος απο τη Microsoft και θα φύγει κι απο τη Φινλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα προσωπικα δεν υπαρχει απαισιοδοξια γιατι ηταν κατι που το περιμενα και το ειχα πει εμμεσως πλην σαφως βδομαδες πριν αρχισουν οι φημες για συνεργασια με windows mobile. Ξαναλεω οτι το πηρα λογω hardware
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Μα γι'αυτό είναι ακόμα πιο ύποπτη η πολιτική Έλοπ, τώρα που πάει καλά το Ν8 και γενικά το S^3, το σκοτώνει με αυτή την κίνηση και μάλιστα αφήνοντας ασάφειες για την υπάρχουσα πλατφόρμα. Ούτε μια δήλωση δεν αξίζαμε σήμερα εμείς οι 5 εκατομμύρια χρήστες (μέχρι στιγμής) Ν8, κάτι που να λέει για το μέλλον μας; Απλά είναι αυτό που είπα πρίν, μέσα στον γενικότερο παγκόσμιο οικονομικό πόλεμο Eυρώπης - Αμερικής - Κίνας, μπήκαν οι αμερικάνοι στη Nokia με τον Έλοπ και τώρα θα φάει το τελειώτικο χτύπημα η Nokia, θα εξαγοραστεί στο τέλος απο τη Microsoft και θα φύγει κι απο τη Φινλανδία.

 

Eτσι ακριβως θα γινει. Ποιος...η Nokia !!!

Link to comment
Share on other sites

ποτε εβγαλε επισημες ανακοινωσεις η νοκια για τους χρηστες του ν8 για να βγαλει τωρα? εδω την αναβαθμιση καφετζουδες βαλαμε να μας βρουνε ποτε θα εβγαινε!!! αλλα ολα τα αλλα μου φαινονται για τωρα επιστημονικη φαντασια. βιαζεστε παιδια. ισως να εχετε δικιο αλλα ειναι πολυ βιαστικο και ανωριμο απο την πτωση μιας μετοχης να βγαζουμε συμπερασματα για το μελλον μιας τοσο μεγαλης εταιριας.

 

@sx1vg18 συμφωνω οτι το android εχει ακλυτερη πολιτικη αλλα θα ξεφουσκωσει πολυ γρηγορα γιατι πολυ μετριο πραγμα και θα το δειτε οπως εγινε με το windows phones

Link to comment
Share on other sites

Μα γι'αυτό είναι ακόμα πιο ύποπτη η πολιτική Έλοπ, τώρα που πάει καλά το Ν8 και γενικά το S^3, το σκοτώνει με αυτή την κίνηση και μάλιστα αφήνοντας ασάφειες για την υπάρχουσα πλατφόρμα. Ούτε μια δήλωση δεν αξίζαμε σήμερα εμείς οι 5 εκατομμύρια χρήστες (μέχρι στιγμής) Ν8, κάτι που να λέει για το μέλλον μας; Απλά είναι αυτό που είπα πρίν, μέσα στον γενικότερο παγκόσμιο οικονομικό πόλεμο Eυρώπης - Αμερικής - Κίνας, μπήκαν οι αμερικάνοι στη Nokia με τον Έλοπ και τώρα θα φάει το τελειώτικο χτύπημα η Nokia, θα εξαγοραστεί στο τέλος απο τη Microsoft και θα φύγει κι απο τη Φινλανδία.

 

Σε λιγο θα πουμε οτι τον Ελοπ τον εβαλε με το ζορι η microsoft CEO στην νοκια για να την οδηγισει εκει που θελει η ιδια στην αμερικανοποιηση της δηλαδη. Και στην νοκια ειναι ολοι τοσο χαζοι και δεν εχουνε παρει πρεφα. Ενταξει νομιζω γινομαστε υπερβολικοι τωρα. Ποτε μη λες ποτε βεβαια αλλα ρε παιδια ας συγκρατηθουμε λιγο.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Έννοια σου, ξέρουν πολύ καλά ότι η πιο πολύτιμη περιουσία τους είναι η τεράστια βάση χρηστών Symbian που τους τιμούν και τους προτιμούν πολλά χρόνια τώρα. Αν μας αγνοήσουν, θα βάλουν οριστικά ταφόπλακα στην εταιρία τους. ;)

Μακαρι αλλα εδω θα κλεισουν το ΟVI λενε αρα λογικα πανε και τα ovi maps. Tεσπα δεν ειναι το βασικο να εχουμε ovi maps, αλλα τελικα ας κανουν αυτα που ειχαν πει για το symbian^3.

Παντως οοοοταν βγαλει android 12αρα καμερα με xenon τοτε ισως παω.

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα πουμε οτι τον Ελοπ τον εβαλε με το ζορι η microsoft CEO στην νοκια για να την οδηγισει εκει που θελει η ιδια στην αμερικανοποιηση της δηλαδη. Και στην νοκια ειναι ολοι τοσο χαζοι και δεν εχουνε παρει πρεφα. Ενταξει νομιζω γινομαστε υπερβολικοι τωρα. Ποτε μη λες ποτε βεβαια αλλα ρε παιδια ας συγκρατηθουμε λιγο.

 

O Έλοπ ήταν απαίτηση των αμερικανών μετόχων, οι οποίοι αμερικάνοι πρώτα πήραν μεγάλο μερίδιο αγοράς με το iPhone και την Google και τώρα παίρνουν οτι απέμεινε με το WP7;)

Link to comment
Share on other sites

οσοι εδω μεσα πιστευαν εξαρχης οτι θα παρουν symbian και θα δουν χιλιαδες νεες εφαρμογες απλα κοροιδευαν τον εαυτο τους. Εγω (οπως και πολλοι αλλοι φανταζομαι ) το πηραμε λογω hardware. Αν ομως η Nokia δε τηρησει τις υποσχεσεις της για symbian 4 -maemo , οσα δηλαδη υποσχεθηκε τοτε απλα αποτελει μια κακη στρατηγικη ή καλυτερα απατη προς το κοινο της και αυτο θα της κοστισει ακριβα ξεκινωντας απο εμενα.

Ετσι ειναι και γω δεν το πηρα για να εχω τρελες εφαρμογες αλλα; για την υποστηριξη της Νοκια που ελπιζω να την δουμε!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μολις τωρα καθησα και διαβασα τα του Elop πουθενα δεν ειδα οτι θα σταματησει η εξεληξη του symbian^3. Δηλωσε φυσικα οτι οι sumbian συσκευες που ειχε η νοκια μεχρι σημερα (φανταζομαι αυτες με s60v5) δεν ηταν ανταγωνηστικες (παρολο που πουλησαν ικανοποιητικα εχω να πω εγω βλεπε 5800 ακομα και το προβληματικο n97). Ειπε ομως παρακατω οτι οι νεες συσκευες symbian (δηλαδη το n8 και οι αλλες με symbian^3) εκαναν θραυση με περιπου 5 εκατομυρια πωλησεις. Το οτι οντως φαινεται στον οριζοντα μια συνεργασια με την mirosoft δε συμαινει οτι θα παρατησουνε το symbian. Αλλωστε το windows 7 αναπτυσεται απο την microsoft δεν ειναι αναγκη να αποσπασει την νοκια απο το καθαρα δικο της πλεον symbian. Ας κανουμε λοιπον υπομονη οι εξελιξεις δε νομιζω οτι θα ειναι τοσο αμεσες ωστε σε λιγο καιρο να μεινουμε με μια ξεπερασμενη συσκευη στο χερι. Το n8 θα παραμεινει μεσα στα κορυφαια κινητα για καιρο ακομα οποτε για μενα ας μην απαξιουμε μια τοσο καλη συσκευη. Τωρα αν επαληθευτουνε οι ανυσιχιες των φιλων εδω περι εγκαταληψεως του symbian και το n8 παραμηνει στασιμο τοτε ο καθενας μας θα διαλεξει τον δρομο του και η νοκια θα πρεπει να ανοιξει καινουριο πελατολογιο. Δεν την εχουμε παντρευτει κιολας. Αλλα αυτο θα παρει καιρο οποτε χαρητε την συσκευη σας.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μολις τωρα καθησα και διαβασα τα του Elop πουθενα δεν ειδα οτι θα σταματησει η εξεληξη του symbian^3..

 

Το δήλωσε μέσα από μια εικόνα

 

http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2011/02/nokiawebcast-4.pdf-page-32-of-38.jpg

 

αυτό φυσικά επηρεάζει άμεσα τους εργαζομένους και την εξέλιξη του Ν8

Link to comment
Share on other sites

μην προσπαθουμε να χρυσωσουμε το χαπι μεταξυ μας. Τετοιες κινησεις και ανακοινωσεις εχουν ξεκαθαρο μηνυμα και σιγουρα δεν ειναι πως ολα καλα και δεν τρεχει τπτ στραβο με το symbian^3. Σαφως και δεν θα βγουν να το πουν ευθεως και δημοσια αλλα δεδομενο ειναι πως αν ηταν να παρουμε 100% αναβαθμισεις και υποστηριξη για το ν8, τωρα αυτο το ποσοστο θα πεσει , θα ναι 95%, θα ναι 50% , κανεις δεν ξερει, μονο ο χρονος θα μας το δειξει, 100% παντως ΔΕΝ θα ειναι. Απλα αυτο , σαφως και δεν θα στο πει (σε ενα αγοραστικο κοινο 5.000.000+ ) κανεις ευθεως.

 

Ειναι ακριβως οπως τα λες. Ουτε χρυσωματα,ουτε υστεριες. Εχετε δει δευτεραντζες λειτουργικα,γιατι αυτο θα γινει σε 2 χρονια,να παραμενουν ακμαια και ανταγωνιστικα ; Οχι. Απλα ειναι μεγαλο κριμα για ολους εμας που πηραμε το Ν8 οχι μονο για το hardware αλλα και για το κατι καινουργιο στο symbian,κι ενω μας γεμιζαν τα μυαλα με φημες για εντυπωσιακες αναβαθμισεις και αλλαγες. ΝΑΙ πολυ καλο το Ν8 αυτη τη στιγμη,ΝΑΙ σιγουρα θα μας δινει αναβαθμισεις στον επομενο χρονο η Nokia,ΟΧΙ δεν θα υπαρχει σοβαρη εξελιξη που λιγο πολυ ολοι θελαμε και περιμεναμε

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακριβως οπως τα λες. Ουτε χρυσωματα,ουτε υστεριες. Εχετε δει δευτεραντζες λειτουργικα,γιατι αυτο θα γινει σε 2 χρονια,να παραμενουν ακμαια και ανταγωνιστικα ; Οχι. Απλα ειναι μεγαλο κριμα για ολους εμας που πηραμε το Ν8 οχι μονο για το hardware αλλα και για το κατι καινουργιο στο symbian,κι ενω μας γεμιζαν τα μυαλα με φημες για εντυπωσιακες αναβαθμισεις και αλλαγες. ΝΑΙ πολυ καλο το Ν8 αυτη τη στιγμη,ΝΑΙ σιγουρα θα μας δινει αναβαθμισεις στον επομενο χρονο η Nokia,ΟΧΙ δεν θα υπαρχει σοβαρη εξελιξη που λιγο πολυ ολοι θελαμε και περιμεναμε

 

ακριβως αυτο εννοω.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε αλλά δεν μπορώ . . . Θα το πω....

 

ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑΣ γινεται με την Νοκια . . . !!!

 

Ένα έχω να πω : Οποιαδήποτε διαφήμιση, ακόμα και αρνητική . . . Παραμένει διαφήμιση !!!

 

Δεν ξέρω εν τελεί τι στάση να κρατήσω!

Να βάλω τα γέλια ή τα κλάματα λέγω χαριτολογώντας ???

 

Δεν ξέρω αν αυτό το κάνει για μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς (ή για μικρότερο) ???

 

Ασε που έχω καταμπερδευτεί.... Τέλος πάντων . . .

 

Αυτές τις μέρες έδωσε στους πολυάριθμους πλέον χρήστες του Ν8 την PR 1.1 κι απ'την αλλή σήμερα ανακοινώνει συνεργασία . . .λές και ήταν στα σχέδια της εδώ και κάτι μήνες η συνεργασία με την Microsoft . . .

Μήπως εν τέλει τίποτα δεν είναι τυχαίο ??? Όλα αυτά θεωρώ ότι είναι στρατηγικές/στόχοι/επιτεύξεις που έχουν προγραμματιστεί από καιρό. Εξάλλου, αντικειμενικά να το δεις δεν κλείνεις συνεργασία σε 2 ή 3 εβδομάδες με μια άλλη εταιρία... Αυτοί οι στόχοι θεωρούνται μακροπρόθεσμοι . . .

Αυτή η στρατηγική έχει πέσει στο τραπέζι εδω κ 4-5 μήνες . . . με λίγα λόγια λίγο πριν βγεί η ναυαρχίδα της Νοκια το Ν8..

Για σκεφτείτε το λίγο . . . Τίποτα δεν είναι τυχαίο !

Link to comment
Share on other sites

Το symbian θα συνεχίσει να υποστηρίζεται. Όλα όσα μας υποσχέθηκαν μέσω αναβαθμίσεων θα τα πάρουμε και νέες συσκευές symbian θα συνεχίσουν να παρουσιάζονται. Απ'ότι καταλαβαίνω, δεν θα επηρεαστεί τόσο πολύ η πορεία του symbian. Άλλωστε το γνωρίζαμε ότι το symbian δεν προοριζόταν για τις ναυαρχίδες οι οποίες θα φορούσαν MeeGo. Τώρα οι ναυαρχίδες ίσως φοράνε WP7 και το MeeGo να πάει για τα tablets αλλά σε αυτό τον τομέα όλα είναι ρευστά και περιμένουμε να μάθουμε τα σχέδιά τους.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αρχισαν τα οργανα...:phttp://networkedblogs.com/eag10 Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η αποφαση συνεργασιας Microsoft-Nokia πιο πολυ θα ωφελησει την πρωτη να χωθει δυναμικα στον τομεα των smartphones παρα την δευτερη. Δε καταλαβαινω με ποια λογικη η Νοκια ελπιζει οτι θα ανακαμψει με ενα λειτουργικο που ολα τα προηγουμενα της σειρας εδειξαν οτι δεν τραβαει (σε αντιθεση με το ενδοξο παρελθον του symbian). Δεν εχω δει φυσικα το windows 7 αλλα δεν νομιζω οτι οι πρωτες συσκευες που το εχουνε εκαναν αισθηση σε αντιθεση με το symbian^3 που πουλησε τοσα κομματια παρα το κραξιμο απο παντου! Αντι να κατσει να δουλεψει πανω σε ενα λειτουργικο πολλα υποσχομενο το οποιο εχει και μια μεγαλη και πιστη βαση πελατων, πολυ σημαντικο αυτο μη το ξεχναμε, παει να μπλεξει με τα windows τα οποια κατα παραδοση δεν ειναι ιδιαιτερα αγαπητα στους nokiafans. H λογικη λοιπον λεει οτι θα πρεπει να κανει ανοιγμα σε νεα πελατεια χανοντας ομως πολους απο τους προηγουμενους, οχι επειδη το symbian^3 ειναι το καλυτερο λειτουργικο του κοσμου αλλα επειδη αυτοι οι τελευταιοι θα νιωσουνε προδομενοι και απολυτα δικαιολογημενα. Πολυ φοβαμαι οτι ολη αυτη η ιστορια ειναι αμερικανικος δακτυλος και απορω πως επιρτεπουνε οι φινλανδοι σε μια τετοια τεραστια εταιρια να κανει κωλοτουμπα 180 μηρων μεσα σε 6 μηνες! Ο χρονος βεβαια θα δηξει αν η νοκια βαδιζει στο σωστο δρομο η αν εχασε τελειως την μπαλα. Ολοι εμεις εδω δε μπορουμε να ξερουμε τι ακριβως κρυβεται πισω απο ολα αυτα οποτε απλα παραθετουμε την γνωμη μας. Γνωμη μου λοιπον ειναι οι αυτο που πληρωνει τωρα η νοκια ειναι οτι δε σκαμπαζει απο marketing. Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο άνθρωπος πρέπει να είναι βλαμένος...σορρυ κιόλας.Δείτε τις ελλείψεις του Windows Phone 7 και συγκρίνετε το Symbian.

 

WP7-specific limitations:

 

No system-wide file manager

No Bluetooth file transfers

No USB mass storage mode

Limited third-party apps availability

No Flash (nor Silverlight) support in the browser

Too dependent on Zune software for file management and syncing

No video calls

New ringtones available only through the Marketplace

Music player lacks equalizer presets

No multitasking

No copy/paste

No DivX/XviD video support (automatic transcoding provided by Zune software)

No sign of free Bing maps Navigation so far

No internet tethering support

No handwriting recognition support

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...