Jump to content

Nokia: Νέα και επικαιρότητα


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβλεπα σήμερα στο Netflix το historical 101..και είχε στο επεισόδιο για τσ robots και έλεγε ότι η Nokia ήταν η πρώτη που έφτιαξε ρομποτικό βραχίονα το 1966..ήξερα ό,τι είχε ξεκινήσει με λάστιχα, αλλά αυτό δεν το γνωρίζα

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Αν δεν κάνω λάθος ξεκίνησε σαν παραγωγός χαρτιού, εξ ου και το όνομα από κάποιο ποταμό στην Φινλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ξεκίνησε σαν παραγωγός χαρτιού, εξ ου και το όνομα από κάποιο ποταμό στην Φινλανδία.

 

Ακριβώς, και είχε διαφορετικό logo τότε, αργότερα πέρασε από λάστιχα, δίκτυα/επικοινωνίες στρατιωτικού τύπου, άλλες τεχνολογίες και τελικά τηλέφωνα που όλοι ξέρουμε. Πέρασε από 40 κύματα που λένε και συνεχίζει ακόμη ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως, μόνο τυχαίο δεν είναι το ότι η Nokia έδωσε το Brand στην HMD να το εκμεταλλευτεί!

 

Edit: Πριν λίγο διάβασα κι αυτό! Τι υπονοούν;

https://nokiamob.net/2020/05/29/no-os-customisation-for-nokia-smartphones-android-one-the-right-way/

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως, μόνο τυχαίο δεν είναι το ότι η Nokia έδωσε το Brand στην HMD να το εκμεταλλευτεί!

 

Edit: Πριν λίγο διάβασα κι αυτό! Τι υπονοούν;

https://nokiamob.net/2020/05/29/no-os-customisation-for-nokia-smartphones-android-one-the-right-way/

 

ο αρθρογράφος απλά θα ήθελε περισσότερες επιλογές από το AndroidOne με το οποίο έχει δεσμευτεί η HMD στα smartphones (ναι, έχει και KaiOS αλλά για featurephones), και νομίζω πολλοί από μας θα ήθελαν εναλλακτικές όπως Sailfish, αλλά η Nokia είναι μαλωμένη με τη Jolla όπως είπαμε, οπότε δεν το κόβω...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

ο αρθρογράφος απλά θα ήθελε περισσότερες επιλογές από το AndroidOne με το οποίο έχει δεσμευτεί η HMD στα smartphones (ναι, έχει και KaiOS αλλά για featurephones), και νομίζω πολλοί από μας θα ήθελαν εναλλακτικές όπως Sailfish, αλλά η Nokia είναι μαλωμένη με τη Jolla όπως είπαμε, οπότε δεν το κόβω...

Αυτό βλέπω κι εγώ. Αλλιώς όλοι θα ήταν ή στην Jolla ή στην HMD. Αντί αυτού είναι όλοι μοιρασμένοι οι πρώην της Nokia.

Άντε αυτοί στην HMD έχουν προοπτική για κάτι παραπάνω με Android One. Αυτοί στη Jolla τι σκέφτονται να κάνουν τόσο καιρό με το Sailfish;

Μήπως θα ήταν καλύτερα να συνεργαστούν μεταξύ τους;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βλέπουμε γτ είναι λίγο πιο ακριβη από τον ανταγωνισμό.. Δεν φαίνονται πάντα όλα

https://nokiamob.net/2020/05/31/disassembly-and-reassembly-of-nokia-5-3/

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Εδώ βλέπουμε γτ είναι λίγο πιο ακριβη από τον ανταγωνισμό.. Δεν φαίνονται πάντα όλα

https://nokiamob.net/2020/05/31/disassembly-and-reassembly-of-nokia-5-3/

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Όχι μόνο το 5.3, αλλά όλα σχεδόν τα κινητά της! Πόσες φορές μου έπεσε το Nokia 8 και δεν έπαθε τίποτα σχεδόν.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αυτό.. Όταν βγήκε, το πήρε ο γνωστός κάφρος που καταστρέφει τα κινητα και ήταν το πρώτο κινητό που δεν λύγισε

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αυτό.. Όταν βγήκε, το πήρε ο γνωστός κάφρος που καταστρέφει τα κινητα και ήταν το πρώτο κινητό που δεν λύγισε

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Για ποιό λες;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αυτό.. Όταν βγήκε, το πήρε ο γνωστός κάφρος που καταστρέφει τα κινητα και ήταν το πρώτο κινητό που δεν λύγισε

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Μία είναι η πραγματική ερώτηση. Will it blend?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βγάζει μετάφραση όταν μπαίνω στη σελίδα του και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς λέει το άρθρο για το Nokia 8. :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

(μιλάει για το Nokia 8)

4 πράγματα:

1. Ότι δεν λυγίζει καθόλου, ούτε η μπροστινή ούτε η πίσω πλευρά, παρόλο που είναι φτιαγμένο από αλουμίνιο κράματος 6000. Η apple αναγκάστηκε να αλλάξει κράμα αλουμινίου από 6000 σε 7000 γιατί της λύγισαν

 

2. Η οθόνη αντέχει στο κάψιμο με αναπτήρα καθώς επανήλθε πλήρως μετά το κάψιμο

 

3. Ότι η οθόνη γρατσουνιέται εύκολα καθώς είναι από gorilla glass 5

 

4. Επίσης η πλάτη γρατσουνιέται καθώς είναι από αλουμίνιο αλλά επειδή η κάμερα έχει προστασία γυαλί γρατσουνιέται πολύ πιο δύσκολα σε σχέση με το αν είχε πλαστικό κάλυμμα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ stavpal.

Να πω κι εγώ πως το δικό μου που είχα έπεσε αρκετές φορές και με πλάτη και με την οθόνη σε πλακάκια δαπέδου στο σπίτι και δεν έπαθε το παραμικρό. Ούτε η οθόνη ούτε η πλάτη. Όλα αυτά πριν το βάλω σε θήκη.

Γενικά νομίζω ότι ακόμα τα Nokia γενικά κατασκευάζονται με ποιοτικά υλικά από την HMD.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

https://www.androidauthority.com/light-cameras-smartphones-1128014/

 

Μετά το Nokia 9 PureView, δεν θα ξαναβγεί άλλο τηλέφωνο με τεχνολογία Light, ούτε από Nokia ούτε από αλλού (Sony κλπ)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

https://www.androidauthority.com/light-cameras-smartphones-1128014/

 

Μετά το Nokia 9 PureView, δεν θα ξαναβγεί άλλο τηλέφωνο με τεχνολογία Light, ούτε από Nokia ούτε από αλλού (Sony κλπ)

Εδώ αφήνει να νοηθεί όμως ότι θα συνεργαστεί με Sony και Xiaomi κάποια στιγμή. Τουλάχιστον στην ελληνική μετάφραση αυτό κατάλαβα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου κάμερες η xiaomi δεν είχε πριν λίγο καιρό σοβαρές στην αγορά.. Συνεργάστηκε με την Light και δεν κυκλοφόρησε ποτέ τηλέφωνο με δικό της σύστημα.....χαχαχα α..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου κάμερες η xiaomi δεν είχε πριν λίγο καιρό σοβαρές στην αγορά.. Συνεργάστηκε με την Light και δεν κυκλοφόρησε ποτέ τηλέφωνο με δικό της σύστημα.....χαχαχα α..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί κυκλοφόρησε η Sony με δικό της σύστημα; Αν ναι ποιά συσκευή;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για το μυστηριώδες λειτουργικό Meltemi και το ακυκλοφόρητο πρωτότυπο Kataya, από το Δημήτρη Βλάχο.

 

https://nokiamob.net/2020/06/14/nokia-kataya-the-ode-to-nokias-golden-age/

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Nokia. Όλα τα καλά τα αφήνεις στους άλλους να τα προωθήσουν!

Αν εξαιρέσουμε το Symbian που το κράτησε κάτι χρόνια (κακώς το άφησε εντελώς) τα υπόλοιπα τα σκότωσε εν τη γεννέση τους!!! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το Symbian ήταν καλό όσο δεν υπήρχε αντίπαλος. Με το που εμφανίστηκε γειά σας.. Βασικά το έθαψαν και η επιλογές της Nokia σε επεξεργαστές κτλ...εγω από όταν είχα πιάσει συσκευή με wm3. 1 το είχα καταλάβει αλλά εκείνα ήταν αρκετά πιο δύσχρηστα.. Καλό για το ios ήταν 10 χρόνια μπροστά τοτε

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τι ήταν το ios? Μια βλακεια και μισή ήταν

 

Απλά έδωσε τυράκι στους developers και πολλά λεφτά σε διαφημίσεις και γέμισε η αγορά με χαζό γκόμενές και καγκουρες που δεν ήξεραν τι τους γίνεται και το έπαιρναν γιατί το παίρνουν όλοι..

Ειδικά στο 808 το symbian ήταν απίστευτο... Πιο πλήρες λειτουργικό ακόμα και σήμερα για μένα... Απλα ήταν πολύ κοστοβορα η ανάπτυξη του και πάρθηκε η απόφαση Ν μεταβούν σε ένα άλλο μοντέλο που την ανάπτυξη Θ την κάνει άλλος

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...