Jump to content

Nokia: Νέα και επικαιρότητα


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Εγώ ζήτησα να μάθω τι λένε, όχι αν είναι σαβούρα ή όχι!

 

Και εμείς εδώ τι είμαστε; Σχολή ξένων γλωσσών; Τα έχεις μπερδέψει μου φαίνεται τελείως. Αν ανεβάζεις εδώ ότι σαβούρα κυκλοφορεί στο Internet, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα, δε θα το κάνεις δικό μας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λέει πουθενά για να γράφουμε στο φόρουμ πρέπει να ξέρουμε και ξένες γλώσσες και δεν το ξέρω;

Αν δεν έχεις όρεξη άστο. Αφού είναι σαβούρα δεν χρειάζεται να το διαβάσεις, ούτε καν να μου απαντήσεις!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Evris πράγματικα αν δεν έχεις δει κάποιον ειδικό για κάποια διαταραχή, καλό είναι να το κάνεις.. Δεν μπορείς να καταλάβεις απλά πράγματα, να ξεχωρίσεις την πραγματικότητα με το εικονικό και άλλα πολλά που κατά καιρούς έχεις πει.. Όλα τα φόρουμ έχουν κανόνες και δεν είναι ότι μου κατέβει στη κεφάλα το λέω και το ρωτάω.. Υπάρχουν συγκεκριμένα τοπικ για ελεύθερη κουβέντα

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θα δούμε... Θα έχει αποτέλεσμα αυτή η κίνηση

https://nokiamob.net/2020/07/02/hmd-global-starts-a-new-global-rd-center-in-tampere-finland/

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θα δούμε... Θα έχει αποτέλεσμα αυτή η κίνηση

https://nokiamob.net/2020/07/02/hmd-global-starts-a-new-global-rd-center-in-tampere-finland/

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Για την ώρα αφήνουν τους κινέζους να βάζουν software και από διάφορα νέα φαίνεται ότι στέλνονται διάφορα δεδομένα στην Κίνα. Τουλάχιστον αν στο κομμάτι software είναι ανεξάρτητοι, γλιτώνουμε από την κινεζική παρακολούθηση (και έχουμε μόνο την Google)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα αφήνουν τους κινέζους να βάζουν software και από διάφορα νέα φαίνεται ότι στέλνονται διάφορα δεδομένα στην Κίνα. Τουλάχιστον αν στο κομμάτι software είναι ανεξάρτητοι, γλιτώνουμε από την κινεζική παρακολούθηση (και έχουμε μόνο την Google)

Δεν έχουν κάτι κινέζικο τα Smartphones της Nokia στο λογισμικό τους!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχουν κάτι κινέζικο τα Smartphones της Nokia στο λογισμικό τους!

Πραγματικά απορώ!!! όλη τη μέρα ασχολείσαι με τη ΝΟΚΙΑ αλλά αυτό σου είχε ξεφύγει υποθέτω...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απορώ!!! όλη τη μέρα ασχολείσαι με τη ΝΟΚΙΑ αλλά αυτό σου είχε ξεφύγει υποθέτω...

Το ασχολούμαι είναι σχετικό. Δεν ασχολούμαι τόσο λεπτομερώς! Απλά παρακολουθώ το θέμα.

Επίσης ποιός είπε ότι ασχολούμαι όλη τη μέρα. Αυτό εσύ το λες.

 

Επίσης αυτό δεν πάει να πει ότι όλα τα Nokia στέλνουν πληροφορίες στη Κίνα!

https://m.naftemporiki.gr/story/1456853/elegxos-gia-suskeues-nokia-pou-stelnoun-dedomena-stin-kina

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι αυτό που είπες με τόση σιγουριά...

Δεν έχουν κάτι κινέζικο τα Smartphones της Nokia στο λογισμικό τους!

...είναι λάθος. Ας μη το αναλύσουμε περισσότερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι αυτό που είπες με τόση σιγουριά...

...είναι λάθος. Ας μη το αναλύσουμε περισσότερο.

Αυτό το είπα για το Nokia 8 που είχα. Αυτά που έδιναν δεδομένα στους Κινέζους τότε ήταν τα Nokia 7 και 7 plus. Κι αυτό από κάποιο λάθος λογισμικού ή κάτι τέτοιο. Δεν πιάνει για όλα τα Nokia. Από τότε έχει να ακουστεί κάτι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό το είπα για το Nokia 8 που είχα. Αυτά που έδιναν δεδομένα στους Κινέζους τότε ήταν τα Nokia 7 και 7 plus. Κι αυτό από κάποιο λάθος λογισμικού ή κάτι τέτοιο. Δεν πιάνει για όλα τα Nokia. Από τότε έχει να ακουστεί κάτι.

 

Πάλι λάθος είσαι αλλά δεν έχει νόημα να ανεβάσω τα σχετικά link αφού εσύ θα εξακολουθείς να λες τα δικά σου και για άλλη μια φορά δε θα καταλήξουμε κάπου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

να είναι αυτά τα "νέα και επικαιρότητα" για μια εταιρία θρύλο να βγάζει κινητό κατηγορίας κάτω από 80€ σε κινέζικο και η ίδια να το κοστολογεί πάνω από 110€ (nokia 2.3 111€ σήμερα με 2gb ram :cry: ).

Το λες και "κατάντια".. :rolleyes:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

να είναι αυτά τα "νέα και επικαιρότητα" για μια εταιρία θρύλο να βγάζει κινητό κατηγορίας κάτω από 80€ σε κινέζικο και η ίδια να το κοστολογεί πάνω από 110€ (nokia 2.3 111€ σήμερα με 2gb ram :cry: ).

Το λες και "κατάντια".. :rolleyes:

 

Δυστυχώς όταν τα γράφω αλλού κράζουν, το lagdroid και οι εφαρμογές του είναι τόσο απαιτητικό που δεν αντέχει να τρέξει πια με 2GB RAM... Θα μου πεις 8πύρηνο, δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά νομίζω τέτοια κινητά με τόσο απαιτητικό λειτουργικό θα κολλάνε... Καμία σύγκριση με παλιότερα Lumia ή Symbian που μπορούσαν να βάλουν κατώτερα χαρακτηριστικά και να τρέχουν άνετα...

 

Η κατηγορία 1 ίσως και η 2 δεν έχουν λόγο ύπαρξης με τέτοιο λειτουργικό...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Android Go έχουν που είναι πιο ελαφρύ... Λένε ότι το σηκώνουν άνετα. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Ειδικά με 1GB ram. Άντε τα 2gb τρώγονται...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Android Go έχουν που είναι πιο ελαφρύ... Λένε ότι το σηκώνουν άνετα. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Ειδικά με 1GB ram. Άντε τα 2gb τρώγονται...
ναι εντάξει, αλλά για να είναι "go" και όχι κανονικό κάτι έχει "κόψει" από δυνατότητες.

Και ρωτάω εγώ.. Γιατί να πάρεις 111€ αυτό με 2γβ και android go και να μην πάρεις με τα ίδια χρήματα σε (ας πούμε) xiaomi κανονικό android με 3gb ram και καλύτερο cpu..

Επειδή λέει "nokia"??

Δεν υπάρχει λογική σε αυτήν την τιμολογιακή πολιτική κατά τη γνώμη μου και αυτό αντανακλάτε στο πόσο "ασήμαντη" μένει τελικά η νέα nokia παρά την αρχική αισιοδοξία. Αν ήταν που έκανε "καλά" ο κόσμος θα την αγκάλιαζε και εμείς θα το ξέραμε.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εδώ η Google με το ζόρι στηρίζει το Android One, νομίζετε ότι ασχολείται με το Go;

 

Όσον αφορά την HMD Global, οι πωλήσεις δεν λένε ψέματα, η εταιρία δεν είναι και δεν ήταν ποτέ σε θέση να ανταπεξέλθει στο brand Nokia και το μόνο που έχει καταφέρει είναι να το υποβαθμίσει ακόμα περισσότερο από ότι το πήρε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

Εξήγησε μας λίγο σε παρακαλώ τι λέει το άρθρο που ανέβασες...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν χρειάζεται να ξέρει.. Αρκεί να γράφει ΝΟΚΙΑ

 

Εγώ ακόμα περιμένω την απάντηση του Evris, ξέρω ότι την έχει δει την ερώτηση. Και του δίνω όσο χρόνο θέλει...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

https://techblog.gr/mobile/neo-nokia-smartphone-emfanistike-stin-tenaa-me-epexergasti-unisoc-kai-mpataria-3-000mah/

Πάντως Xiaomi δεν ανέβασα... Δεν χρειάζεται να απαντήσω. Σε νήμα της Nokia είμαστε.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν ανέβασες άλλης εταιρίας, ανέβασες άσχετα πράγματα για τα οποία δεν έχεις και ιδέα, σε μία γλώσσα "αλλοδαπής προελεύσεως με τα γράμματα τ'ανάσκελα" που λέει και ο Ζήκος...

 

Πάτα "Nokia" στο Google, σου βγάζει 464 χλδ αποτελέσματα, πήγαινε σε μία τυχαία σελίδα, πάρε ένα τυχαίο link και κάνε επικόληση εδώ.

 

Ή ακόμα καλύτερα, φτιάξε ένα μπλογκάκι με ημερομηνίες αναμνήσεις της Nokia. Πχ, στις 10 Σεπτεμβρίου 2020 "Αγαπητό ημερολόγιο, σαν σήμερα πριν 10 χρόνια ανακοινώθηκε ο πρώτος μη Φινλανδός CEO της Nokia, ο Stephen Elop, ο οποίος τρισκατάρατος σαν δεύτερος Δούρρειος Ίππος, οδήγησε την Nokia στην μάντρα των αχρήστων της MS."

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν ανέβασες άλλης εταιρίας, ανέβασες άσχετα πράγματα για τα οποία δεν έχεις και ιδέα, σε μία γλώσσα "αλλοδαπής προελεύσεως με τα γράμματα τ'ανάσκελα" που λέει και ο Ζήκος...

 

Πάτα "Nokia" στο Google, σου βγάζει 464 χλδ αποτελέσματα, πήγαινε σε μία τυχαία σελίδα, πάρε ένα τυχαίο link και κάνε επικόληση εδώ.

 

Ή ακόμα καλύτερα, φτιάξε ένα μπλογκάκι με ημερομηνίες αναμνήσεις της Nokia. Πχ, στις 10 Σεπτεμβρίου 2020 "Αγαπητό ημερολόγιο, σαν σήμερα πριν 10 χρόνια ανακοινώθηκε ο πρώτος μη Φινλανδός CEO της Nokia, ο Stephen Elop, ο οποίος τρισκατάρατος σαν δεύτερος Δούρρειος Ίππος, οδήγησε την Nokia στην μάντρα των αχρήστων της MS."

Πάντως το άρθρο ανέβηκε στις 21 Ιουλίου 2020. Όχι 6 χρόνια πριν...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...