Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο που με χαλάει ειναι το πως ακυρώνει το rooting την εγγύηση... και ακόμα περισσότερο το πόσο άνετα δέχονται όλοι στο xda developers και γενικά να πετάξουν την εγγύηση στο καλάθι των αχρήστων... θέλω να βάλω linux deploy και τρώω άκυρο... :cry:

 

Καλωσήρθες στον κόσμο των smartphones.

 

haki, ok ok, νόμιζα πως ήσουν με retail.eu

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα εξακολουθεί να μου βγάζει:

DELIVERY ESTIMATE: WE NEED A LITTLE MORE TIME TO PROVIDE YOU WITH A GOOD ESTIMATE. WE'LL NOTIFY YOU VIA E-MAIL AS SOON AS WE HAVE AN ESTIMATED DELIVERY DATE.

:mad:

 

Ακριβως το ίδιο και με εμένα, ελπίζω αύριο να το στείλουν..

Link to comment
Share on other sites

3) σε πόσες μέρες να υπολογίζω ότι θα παραλάβω?

 

ενα παραδειγμα απο το δικό μου

Athens, Greece 10/01/2014 12:56 Delivered

10/01/2014 9:14 Destination Scan

10/01/2014 9:14 Import Scan

10/01/2014 7:58 Destination Scan

Athens, Greece 09/01/2014 22:00 Arrival Scan

Milano, Italy 07/01/2014 20:00 Departure Scan

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλωσήρθες στον κόσμο των smartphones.

 

ελπιζω να κάνεις πλάκα. άλλες εταιρίες (κινέζικες συνήθως) σε αφήνουν να βάλεις οτι ρομ θέλεις χωρίς να σου ακυρώνουν την εγγύηση. στο LG Optimus 2x που είχα δεν ήθελες κάποιον κωδικό για να το ρουτάρεις, σε περίπτωση που χρειαζόσουν service απλα γύρναγες στην official rom. στο iPhone που είχα τα ίδια.

καταλαβαίνω βέβαια γιατι μπορεί να μην θέλουν να το ρουταρει κάποιος αλλα το να σου ακυρώνει την εγγύηση ακόμα και αν ζητήσεις απλα τον κωδικό και δεν τον χρησιμοποιήσεις ποτέ, δεν ξέρω καν πόσο νόμιμο ειναι :mad: μπορεί όποτε θέλει να στην ακυρώσει ακόμα και αν δεν πειράξεις ποτε το κινητό σου. και το πόσο εύκολα κάποιοι το δέχονται με φοβίζει...... :X

 

αντε να βρεθει κανα exploit μπας και το χαρούμε λίγο..

Edited by GSF
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να κάνεις πλάκα. άλλες εταιρίες (κινέζικες συνήθως) σε αφήνουν να βάλεις οτι ρομ θέλεις χωρίς να σου ακυρώνουν την εγγύηση. στο LG Optimus 2x που είχα δεν ήθελες κάποιον κωδικό για να το ρουτάρεις, σε περίπτωση που χρειαζόσουν service απλα γύρναγες στην official rom. στο iPhone που είχα τα ίδια.

καταλαβαίνω βέβαια γιατι μπορεί να μην θέλουν να το ρουταρει κάποιος αλλα το να σου ακυρώνει την εγγύηση ακόμα και αν ζητήσεις απλα τον κωδικό και δεν τον χρησιμοποιήσεις ποτέ, δεν ξέρω καν πόσο νόμιμο ειναι :mad: μπορεί όποτε θέλει να στην ακυρώσει ακόμα και αν δεν πειράξεις ποτε το κινητό σου. και το πόσο εύκολα κάποιοι το δέχονται με φοβίζει...... :X

 

αντε να βρεθει κανα exploit μπας και το χαρούμε λίγο..

 

To rooting αυτόματα σημαίνει χάνεις εγγύηση, σε όλες τις εταιρείες (οι κινεζιές δεν μετράνε προφανώς), εκτός από "σοβαρές" κινεζιές όπως η OPPO που ναι σου επιτρέπει ρουτ χωρίς κανένα θέμα.. Αν σου χαλάσει φίλε το τηλέφωνο ΚΑΙ δεν μπορείς να κάνεις revert σε official rom και να ξεκάνεις ρουτ, και το πας στο σερβις, θεωρείς πως θα σου πουν "ωωωωπ, μάγκα, είδαμε πως είσαι ρουτ, αλλά χαλάλι ρε ντουντ, στο φτιάχνουμε..)..

 

Μάλλον εσύ κάνεις πλάκα..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια οι εταιρειες βλεπουν τον bootloader αν ειναι ξεκλειδωτος και αν εχει περαστει custom recovery. Και μονο απο αυτο πετανε καποιον εκτος εγγυησης χωρις 2η σκεψη. Το root βγαινει ανα πασα στιγμη, αλλα το θεμα ειναι να δινει η εταιρεια signed rom ωστε να περαστει απο την αρχη και μετα με fastboot να κλειδωθει παλι ο bootloader. Μετα δεν υπαρχει προβλημα και ουτε φαινεται αν καποιος εκανε root ή οχι.
LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

To rooting αυτόματα σημαίνει χάνεις εγγύηση, σε όλες τις εταιρείες (οι κινεζιές δεν μετράνε προφανώς), εκτός από "σοβαρές" κινεζιές όπως η OPPO που ναι σου επιτρέπει ρουτ χωρίς κανένα θέμα.. Αν σου χαλάσει φίλε το τηλέφωνο ΚΑΙ δεν μπορείς να κάνεις revert σε official rom και να ξεκάνεις ρουτ, και το πας στο σερβις, θεωρείς πως θα σου πουν "ωωωωπ, μάγκα, είδαμε πως είσαι ρουτ, αλλά χαλάλι ρε ντουντ, στο φτιάχνουμε..)..

 

Μάλλον εσύ κάνεις πλάκα..

 

μάλλον δεν κατάλαβες το νόημα του ποστ μου... η μάλλον απλά θέλεις να αντιδράς χωρίς λόγο. δεν ειπα οτι πρεπει να εχεις εγγύηση εφόσον εχεις κανει root. το πρόβλημα μου ειναι 1) ο τρόπος που σου ακυρώνει την εγγύηση, ακόμα και αν δεν πειράξεις ποτέ το κινητό. 2) το πόσο χαλαρά το έχουν πάρει όλοι και "χαρίζουν" την εγγύηση τους. σου φαίνονται παράλογα αυτα που λέω?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ίδιο και με εμένα, ελπίζω αύριο να το στείλουν..

Λολαμός λέμε, λολαμός...!

DELIVERY ESTIMATE Tuesday 21 Jan 2014

Dispatched

 

Αναμένω!!!

:lol:

Τ50, ΜΑΧ100, EL250, XL650V, XT660Z

Link to comment
Share on other sites

1) ο τρόπος που σου ακυρώνει την εγγύηση, ακόμα και αν δεν πειράξεις ποτέ το κινητό. 2

 

Δεν καταλαβαίνω αυτό, τι εννοείς ακόμα και αν δεν πειράξεις ποτέ το κινητό?..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια οι εταιρειες βλεπουν τον bootloader αν ειναι ξεκλειδωτος και αν εχει περαστει custom recovery. Και μονο απο αυτο πετανε καποιον εκτος εγγυησης χωρις 2η σκεψη. Το root βγαινει ανα πασα στιγμη, αλλα το θεμα ειναι να δινει η εταιρεια signed rom ωστε να περαστει απο την αρχη και μετα με fastboot να κλειδωθει παλι ο bootloader. Μετα δεν υπαρχει προβλημα και ουτε φαινεται αν καποιος εκανε root ή οχι.

 

π.χ στο iphone που είχα jailbrake και χάλασε μετά απο ένα χρόνο ήμουν τυχερός και κατάφερα να το γυρίσω σε official. η vodafone μου το αντικατέστησε με καινούριο χωρίς να μου πει κάτι παραπάνω. δεν ξέρω αν υπάρχουν σε άλλες εταιρίες τρόποι να κλειδώσεις τον Bootloader όπως λές αλλα πιστεύω οτι κάτι θα υπάρχει... (δεν ειμαι και τόσο ψαγμένος με την xda σκηνή)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν καταλαβαίνω αυτό, τι εννοείς ακόμα και αν δεν πειράξεις ποτέ το κινητό?..

 

εννοώ οτι μόλις ζητήσεις τον κωδικό για να ξεκλειδώσεις τον bootloader, ουσιαστικά υπογράφεις αυτο:

 

As used in this Legal Agreement and Warning, the term "Unlocked Device" means a Device for which an Unlock Code has been obtained, regardless of whether such Device's bootloader has actually been unlocked, relocked or whether such Device's software or operating system has been modified or whether it's original, unmodified software or operating system has been reloaded. In other words, once a Device's Unlock Code has been released by Motorola to User, the Device shall thereafter, for all intents and purposes, be deemed to be an Unlocked Device, irrespective of whether it was, in fact, unlocked or modified.

 

 

USER ACKNOWLEDGES AND AGREES THAT ALL SUCH WARRANTIES ARE HEREBY EXCLUDED AND THAT ALL UNLOCKED DEVICES ARE PROVIDED "AS IS," WITH NO WARRANTY OF ANY KIND;

 

παντως απο οτι βλέπω έχουν και άλλοι τις ίδιες ανησυχίες με μένα... http://www.modaco.com/topic/366920-worried-about-rooting-my-16gb-moto-g/

Link to comment
Share on other sites

π.χ στο iphone που είχα jailbrake και χάλασε μετά απο ένα χρόνο ήμουν τυχερός και κατάφερα να το γυρίσω σε official. η vodafone μου το αντικατέστησε με καινούριο χωρίς να μου πει κάτι παραπάνω. δεν ξέρω αν υπάρχουν σε άλλες εταιρίες τρόποι να κλειδώσεις τον Bootloader όπως λές αλλα πιστεύω οτι κάτι θα υπάρχει... (δεν ειμαι και τόσο ψαγμένος με την xda σκηνή)

 

Σε ολες τις συσκευες android, ο bootloader κλειδωνει και ξεκλειδωνει, απλα οταν κανεις κατι απο αυτα, σου κανει wipe τα user data και γενικα factory reset στη συσκευη.

LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζω σχεδόν καθημερινά τα σχόλια σας.Ασχέτως βέβαια αν καταλαβαίνω ή όχι τί γράφετε...

Αυτό που δεν έχω διαβάσει ακόμα είναι αν χρησιμοποιείτε antivirus στα κινητά σας.

:lol:

Τ50, ΜΑΧ100, EL250, XL650V, XT660Z

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζω σχεδόν καθημερινά τα σχόλια σας.Ασχέτως βέβαια αν καταλαβαίνω ή όχι τί γράφετε...

Αυτό που δεν έχω διαβάσει ακόμα είναι αν χρησιμοποιείτε antivirus στα κινητά σας.

 

Σαφως ! AVG και ειναι free απο το playstore :p :lol:

LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζω σχεδόν καθημερινά τα σχόλια σας.Ασχέτως βέβαια αν καταλαβαίνω ή όχι τί γράφετε...

 

Αυτό που δεν έχω διαβάσει ακόμα είναι αν χρησιμοποιείτε antivirus στα κινητά σας.

 

 

Αν κατεβαζεις εφαρμογες απο εγκεκριμενα μαζαγια τυπου play store, amazon... Δε χρειαζεσαι antivirus, τσαμπα πορους καταναλωνει το κινητο ετσι, ειναι κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβαζεις εφαρμογες απο εγκεκριμενα μαζαγια τυπου play store, amazon... Δε χρειαζεσαι antivirus, τσαμπα πορους καταναλωνει το κινητο ετσι, ειναι κριμα.

 

Μην δινεις και ορκο για το playstore. Παντα κατι malicious εμφανιζεται εκει μεσα (σε απειροελαχιστο ποσοστο, αλλα εμφανιζεται). Και για οσους ειναι rooted ειναι ακομα πιο αναγκαιο το antivirus.

Edited by jjonny
LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

Αν σερφαρεις από το κινητό υπάρχει κίνδυνος να 'αρρωστήσεις'???

 

Αν χρησιμοποιεις 3G για να σερφαρεις και για να πιανει σημα ανεβαινεις στη ταρατσα με τετοιο καιρο, εννοειται !!! :lol:

LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιεις 3G για να σερφαρεις και για να πιανει σημα ανεβαινεις στη ταρατσα με τετοιο καιρο, εννοειται !!! :lol:

 

:p:lol:

Χεχεχε έχω ταράτσα και είμαι πίσω από καφετέριες.Στο τσακ είμαι να βάλω κεραία να παίρνω σήμα...

:lol:

Τ50, ΜΑΧ100, EL250, XL650V, XT660Z

Link to comment
Share on other sites

Αν σερφαρεις από το κινητό υπάρχει κίνδυνος να 'αρρωστήσεις'???

 

 

Καλα κι εσυ, σε τοσο επικινδυνες σελιδες σερφαρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλα κι εσυ, σε τοσο επικινδυνες σελιδες σερφαρεις ;)

Δε πρέπει εεεεε??? ;);)

:lol:

Τ50, ΜΑΧ100, EL250, XL650V, XT660Z

Link to comment
Share on other sites

Λολαμός λέμε, λολαμός...!

DELIVERY ESTIMATE Tuesday 21 Jan 2014

Dispatched

 

Αναμένω!!!

 

Ναι και μένα το ίδιο, άντε με το καλό να τα υποδεκτουμε..

Link to comment
Share on other sites

εγώ παίδες το ζαχαρώνω τρελά το κινητάκι. Το μόνο που με φρενάρει είναι ότι είναι ψάχνω για κινητό με 4,7". Δεν με χαλάει ότι είναι 4,5" το moto g, αλλά ότι έχει τα πλήκτρα του μενού σε αφής και όχι πάνω στο κινητό. Δηλαδή άμεσα είναι σαν να έχεις 4,3 περίπου. Έχω άδικο στον προβληματισμο μου; Τι λένε οι χρήστες;;; :X
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

εγώ παίδες το ζαχαρώνω τρελά το κινητάκι. Το μόνο που με φρενάρει είναι ότι είναι ψάχνω για κινητό με 4,7". Δεν με χαλάει ότι είναι 4,5" το moto g, αλλά ότι έχει τα πλήκτρα του μενού σε αφής και όχι πάνω στο κινητό. Δηλαδή άμεσα είναι σαν να έχεις 4,3 περίπου. Έχω άδικο στον προβληματισμο μου; Τι λένε οι χρήστες;;; :X

 

Ναι το κινητό έχει περίπου 4,3 ίντσες πραγματικές αλλά για τα λεφτά του δεν έχει ανταγωνισμό πιστεύω .

Link to comment
Share on other sites

jpk andrewk

 

Επειδη βλεπω οτι ξεκινησε η αποστολη για τα δικα σας, ξερετε αν μπορει να υπαρχει προβλημα με την δικια μου παραγγελια? Η αγορα εγινε Σαββατο μεσημερι και ακομα γραφει

 

" Preparing for Dispatch

DELIVERY ESTIMATE: WE NEED A LITTLE MORE TIME TO PROVIDE YOU WITH A GOOD ESTIMATE. WE'LL NOTIFY YOU VIA E-MAIL AS SOON AS WE HAVE AN ESTIMATED DELIVERY DATE. "

 

Δεν ειναι καθυστερηση για τα δεδομενα του Amazon?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...