Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανονικά πριν περαστεί μεγάλη αναβάθμιση πρέπει να γίνεται factory reset και wipe cache partition ( αν δεν ξέρεις πως γίνεται αυτό το τελευταίο πατά ένα how to στο google :P) αλλιώς μετά το τηλέφωνο μπορεί να έχει κακή συμπεριφορά με χαμηλότερη από το αναμενόμενο αυτονομία. Κάνε factory reset, αφού ούτως ή άλλως όταν το ξανασεταρεις τι τηλέφωνο σου βγάζει επιλογή restore από την τελευταία φορά που έκανε backup μόνη της ή συσκευή κ σου κατεβάζει από μόνη της ότι εφαρμογή είχες. Εσυ απλά το αφηνεις για κάνα μισαωρο να κατεβάσει. Υπόψην ότι για να στο κάνει αυτό πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τις επιλογές δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και αυτόματη επαναφορά που βρίσκονται στο μενού αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά στις ρυθμίσεις

 

Κατά τα άλλα αυτονομία και λειτουργικότητα είναι ελαφρώς βελτιωμένες όπως είπε κ ο φίλος από πανω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανονικά πριν περαστεί μεγάλη αναβάθμιση πρέπει να γίνεται factory reset και wipe cache partition

 

Θα διαφωνισω φίλε μου με αυτό. Το wipe και το clear πρέπει να γίνουν μετά την αναβάθμιση. Πριν δεν έχει καμία απολύτως χρησιμότητα...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά...τελικά, τι να κάνω; Πριν ή μετά την αναβάθμιση το wipe και το clear;

Επίσης, αν έχω ενεργοποιήσει από τις επιλογές τη δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και την αυτόματη επαναφορά, αυτό σημαίνει ότι θα μπορώ να ξαναέχω τις εφαρμογές που είχα μαζί με τις ρυθμίσεις τους; Ή μόνο την εγκατάσταση των εφαρμογών;

 

Και κάτι ακόμα: αν κάνω απλή αναβάθμιση και παρατηρήσω με την πάροδο του χρόνου ότι δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο κόλλημα, τότε θα έχω γλυτώσει τον κόπο του στησίματος από την αρχή. Αν όμως παρατηρήσω κολλήματα και κάνω τότε το wipe data, θα έχει αποτέλεσμα ή όχι;

Με άλλα λόγια, επειδή αφ' ενός δεν το έχω ξανακάνει και αφ' ετέρου δεν έχω τον χρόνο να το στήνω από την αρχή, έλεγα μήπως να ξεκινούσα με απλή αναβάθμιση και στην πορεία να δω αν χρειάζεται να προχωρήσω σε wipe data και clear. Είναι σωστός ο συλλογισμός μου ή όχι;

Edited by melampous
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά...τελικά, τι να κάνω; Πριν ή μετά την αναβάθμιση το wipe και το clear;

Επίσης, αν έχω ενεργοποιήσει από τις επιλογές τη δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και την αυτόματη επαναφορά, αυτό σημαίνει ότι θα μπορώ να ξαναέχω τις εφαρμογές που είχα μαζί με τις ρυθμίσεις τους; Ή μόνο την εγκατάσταση των εφαρμογών;

 

Και κάτι ακόμα: αν κάνω απλή αναβάθμιση και παρατηρήσω με την πάροδο του χρόνου ότι δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο κόλλημα, τότε θα έχω γλυτώσει τον κόπο του στησίματος από την αρχή. Αν όμως παρατηρήσω κολλήματα και κάνω τότε το wipe data, θα έχει αποτέλεσμα ή όχι;

Με άλλα λόγια, επειδή αφ' ενός δεν το έχω ξανακάνει και αφ' ετέρου δεν έχω τον χρόνο να το στήνω από την αρχή, έλεγα μήπως να ξεκινούσα με απλή αναβάθμιση και στην πορεία να δω αν χρειάζεται να προχωρήσω σε wipe data και clear. Είναι σωστός ο συλλογισμός μου ή όχι;

 

Μπορείς να το κάνεις και έτσι. Κάνε την αναβάθμιση και βλέπεις... Πάντως ή διαδικασία του ξανά στησιματος να σου πάρει καμία ώρα το πολύ. Μη νομίζεις.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Οκ, σε ευχαριστώ για τη βοήθεια! :)

Με την πρώτη ευκαιρία, θα κάνω την αναβάθμιση (η αλήθεια είναι ότι δεν πολυκαίγομαι γιατί μια χαρά έχω βολευτεί το κινητάκι με την Kit Kat) :up:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς ότι είναι καλύτερα να κάνεις reset και wipe μετά γιατί υπάρχει ή πιθανότητα να μην τα χρειαστείς καθόλου ούτως ή άλλως? Αν τα κάνεις πριν είναι σαν να έχεις ένα κινητό μαμά που απλά του περνάς ενημέρωση. Γλυτώνεις ίσως τον τσαμπα κόπο όχι όμως ότι δεν έχει κ κανένα νόημα. Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι που δεν ξέρω...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απλά τον προβληματισμό μου είπα, δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να γίνει, δεν το έχω ξανακάνει στο παρελθόν, πρώτο android κινητό είναι αυτό... :)
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς ότι είναι καλύτερα να κάνεις reset και wipe μετά γιατί υπάρχει ή πιθανότητα να μην τα χρειαστείς καθόλου ούτως ή άλλως? Αν τα κάνεις πριν είναι σαν να έχεις ένα κινητό μαμά που απλά του περνάς ενημέρωση. Γλυτώνεις ίσως τον τσαμπα κόπο όχι όμως ότι δεν έχει κ κανένα νόημα. Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι που δεν ξέρω...

 

Κοίτα, δεν έχεις άδικο αλλά κάνοντας την αναβάθμιση σε ηδη factory reset συσκευή υπάρχει και πάλι ή πολύ μικρή πιθανότητα να μη "κάτσει" καλά το update και να ξανά χρειαστεί να γίνει wipe. Οπότε κάνοντάς το μετά την αναβάθμιση εξαλείφεις οποιαδήποτε πιθανότητα να μη κάτσει καλά. Είναι καθαρά θέμα πιθανοτήτων. Εγώ πάντα το κάνω μετά...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΟΥΝ APP που φτιάχνουν το γνωστό αυτό πρόβλημα με το gps. Δεν χρειάζεται reset και wipe. Εδώ.

 

Γιατί να εγκαταστήσει άλλο ένα app για κάτι που το κινητό θα έπρεπε να κάνει απροβληματιστα;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Έχω στη κατοχή μου τρία Moto G. Πήρα ένα και του βάλαμε τη snapshot 6.0.1

Το κινητό πήρε τα πάνω του

 

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάει, αλλά είναι και άδειο. Θα έχει ενδιαφέρον μετά από λίγο καιρό χρήσης και αν έχουν εγκατασταθεί αρκετές εφαρμογές να δεις πως είναι.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να εγκαταστήσει άλλο ένα app για κάτι που το κινητό θα έπρεπε να κάνει απροβληματιστα;

 

Αφενός γιατί είπε ότι δεν έχει χρόνο να κάνει σωστή αναβάθμιση και αφετέρου γιατί το πιθανότερο είναι να μην διορθωθεί το πρόβλημα. Πρόκειται για γνωστό θεματάκι, το έκανε και το δικό μου και μόνο με app διορθώθηκε. Δεν είναι η αναβάθμιση λύση δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλα*ίαν. Ας κατεβάσει την εφαρμογή να του φτιάξει τους δορυφόρους και ας την βγάλει αμέσως μετά.

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι μιλάμε για το ίδιο πρόβλημα;

Σε μένα, δεν είναι ότι δεν βρίσκει δορυφόρους, είναι ότι τους βρίσκει πάντα με την δεύτερη φορά. Χρειάζεται δηλαδή να ανοίξω το GPS, να το κλείσω, να το ξανανοίξω και μόνο τότε βρίσκει σήμα από δορυφόρους. Αυτό το πρόγραμμα σε τι βοηθάει;

Θα το δοκιμάσω από περιέργεια και θα αναφέρω συμπεράσματα και εντυπώσεις αλλά μου φαίνεται χλωμό...

 

Από την άλλη, τι εννοείς ότι είναι γνωστό θεματάκι; Είναι bug του λογισμικού; κρασάρουν οι εφαρμογές μεταξύ τους; προσπάθησα να το ψάξω στο google αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι μιλάμε για το ίδιο πρόβλημα;

Σε μένα, δεν είναι ότι δεν βρίσκει δορυφόρους, είναι ότι τους βρίσκει πάντα με την δεύτερη φορά. Χρειάζεται δηλαδή να ανοίξω το GPS, να το κλείσω, να το ξανανοίξω και μόνο τότε βρίσκει σήμα από δορυφόρους. Αυτό το πρόγραμμα σε τι βοηθάει;

Θα το δοκιμάσω από περιέργεια και θα αναφέρω συμπεράσματα και εντυπώσεις αλλά μου φαίνεται χλωμό...

 

Από την άλλη, τι εννοείς ότι είναι γνωστό θεματάκι; Είναι bug του λογισμικού; κρασάρουν οι εφαρμογές μεταξύ τους; προσπάθησα να το ψάξω στο google αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό...

 

Αν πάρουμε σαν βάση ότι όλα ( ; ) τα Moto G έχουν το ίδιο hardware και στην συντριπτική πλειοψηφία τους το gps δούλευε εξαιρετικά (σε ό,τι rom και να έβαλα εγώ είτε stock είτε custom) με επαναφορά εργοστασιακών λογικά θα σου δουλέψει σωστά καθώς υποτίθεται ότι είναι software bug.

Πάντως όπως ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω η τελευταία stock rom 5.1 ήταν πράγματι πολύ καλή, ανώτερη της 5.0 σε smoothness και μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να εξαρτάται κι από πού το πήρες το moto σου. Εγώ το πήρα την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε από το e-shop και τουλάχιστον αυτές οι πρώτες παρτίδες φαίνεται πως ήταν για άλλη γεωγραφική περιοχή.

 

Υπάρχει ένα αρχείο gps.conf στο system που πιθανολογώ ότι περιέχει λάθος πληροφορίες. Επίσης, μπορεί η συσκευή να μην έχει κατάλληλους time servers (έχουν άμεση σχέση με τον τρόπο λειτουργιας του συστήματος gps). Δεν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να φταίει, σχεδόν απόλυτα μπορούμε να το πούμε αυτό. Το reset θα σου αλλάξει το system partition? Αν όχι, τότε δεν θα διορθωθεί. Η νέα rom θα στο αλλάξει? Αν ναι, θα διορθωθεί. Τα app σαν αυτό που έβαλα διορθώνουν τα παραπάνω που περιέγραψα.

 

Αν δεν έβαλες ακόμα το app και έχεις χρόνο για δοκιμές, δεν κάνεις πρώτα το reset να δούμε τι θα γίνει, έτσι από περιέργεια;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες reset εννοείς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή την αναβάθμιση σε 5.1;

Το κινητό το έχω από την αρχή του 2016 και δεν μπορώ να θυμηθώ αν το πρόβλημα με το Gps το είχε από την αρχή ή παρουσιάστηκε αργότερα, ως αποτέλεσμα software bug. Η αλήθεια είναι ότι όλο αυτό το διάστημα, όταν έχω χρόνο κάθομαι και ασχολούμαι με το κινητό, βάζοντας και βγάζοντας συνεχώς εφαρμογές, μόνο και μόνο για να δω, να χαζέψω, περισσότερο από περιέργεια δηλαδή. Πιθανολογώ ότι κάπου εκεί μπορεί να έγινε η ζημιά. Αν ισχύει αυτό, σημαίνει ότι αν αρχίσω και ξηλώνω μία μία τις εφαρμογές, μπορεί και να βρω λύση στο πρόβλημα;

(όχι ότι έχω χρόνο να κάνω κάτι τέτοιο, απλά από περιέργεια ρωτάω).

Υ.Γ. Στην πραγματικότητα, το πρόβλημα με το Gps είναι ενοχλητικό αλλά όχι και κάτι τραγικό, με την έννοια ότι πρέπει κάθε φορά να θυμάμαι ότι πρέπει να το κλείσω και να το ξανανοίξω για να δουλέψει. Μετά, δουλεύει μια χαρά. Δεν παύει βέβαια, να είναι σπαστικό όμως...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωστός μου αντιμετωπίζει το εξής προβλημα σε Moto G με 5.1:

 

Η συσκευή δεν έχει σήμα και όταν προσπαθεί να κάνει κλήση βλέπει το μήνυμα "To place a call, first turn off airplane mode" και φυσικά το flight mode δεν είναι καν ενεργοποιημένο. Στο τηλέφωνο δοκιμάστηκαν reboot, cache wipe, factory reset καθώς και ένα κάρο άλλα πράγματα και ο,τι μπορούσα να βρω σκαλίζοντας google, xda, forums κλπ αλλά χωρίς καμία τύχη.

 

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα ή έχει κάποια ιδέα για πιθανή λύση; Γιατί μιας και το τηλέφωνο είναι αρκετά παλιό και χωρίς εγγύηση, αχρηστεύεται εντελώς αν δεν λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στη κατοχή μου τρία Moto G. Πήρα ένα και του βάλαμε τη snapshot 6.0.1

Το κινητό πήρε τα πάνω του

 

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

οδηγός?

 

Καλά πάει, αλλά είναι και άδειο. Θα έχει ενδιαφέρον μετά από λίγο καιρό χρήσης και αν έχουν εγκατασταθεί αρκετές εφαρμογές να δεις πως είναι.

 

ακριβώς αυτό, εγώ του χω μέσα καμιά 30αρια apps, εκεί τι θα κάνει?

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας . Εχω ενα moto g πρωτης γενιάς (XT1032) απο το οποιο ειμαι αρκετα ευχαριστημένος (απόδοση / τιμη ) , απλά στο τελευταίο update (5.1?) και μετά μου φαίνεται πως το τηλ σέρνεται . Το εχω σχετικά πάντα καθαρό με 2-3 εφαρμογές max και ποτε δεν ειχα πρόβλημα , να μην μακρηγορώ σκεφτομαι να το κάνω rollback . Γίνετε ? ποια έκδοση να δοκιμασω να του περάσω ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας . Εχω ενα moto g πρωτης γενιάς (XT1032) απο το οποιο ειμαι αρκετα ευχαριστημένος (απόδοση / τιμη ) , απλά στο τελευταίο update (5.1?) και μετά μου φαίνεται πως το τηλ σέρνεται . Το εχω σχετικά πάντα καθαρό με 2-3 εφαρμογές max και ποτε δεν ειχα πρόβλημα , να μην μακρηγορώ σκεφτομαι να το κάνω rollback . Γίνετε ? ποια έκδοση να δοκιμασω να του περάσω ?

 

 

 

Θα σου έλεγα 4.4.4 αν μπεις στη διαδικασία. Με το κιτ κατ εμένα ου άρεσε περισσότερο. Διαφορετικά απλα βάλε cyanogen!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ παιδιά με τις τελευταίες nightlies της Cyanogenmod έχω χάσει τα data (το ίντερνετ). Γύρισα και σε snapshot, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κάτι με τους drivers ίσως παίζει, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα...

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα 4.4.4 αν μπεις στη διαδικασία. Με το κιτ κατ εμένα ου άρεσε περισσότερο. Διαφορετικά απλα βάλε cyanogen!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Απο που κατεβάζω την 4.4.4 ? Απο το site της moto η googlarontas γενικότερα . Είναι ευρωπαϊκό μοντέλο το δικό μου αγορασμένο στην γερμανία .

Link to comment
Share on other sites

Απο που κατεβάζω την 4.4.4 ? Απο το site της moto η googlarontas γενικότερα . Είναι ευρωπαϊκό μοντέλο το δικό μου αγορασμένο στην γερμανία .

Στο δεύτερης γενιάς έχω τη σταθερή cyanogen και είναι κομπλε. Τώρα για την original 4.4.4 μάλλον θα πρέπει να σου τη δώσει κάποιος που την έχει κάνει backup. Όλο και κάποιος θα την έχει στο φορουμ

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει όλα τα firmware για το συγκεκριμένο : https://firmware.center/firmware/Motorola/Moto%20G%20%281st%20gen-2013%29/Stock/XT1032/

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...