Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία! Νομίζω θα είναι και το αυτονόητο αν το κάνουν, μιας και το 2nd Gen έχει τα ίδια specs.

 

Μέσα στην εβδομάδα ίσως πάρω ένα εκ των 1st και 2nd Gen, αφού τα δω κι από κοντά σε κάποιο κατάστημα. Για την ποιότητα συνομιλίας που έχουν αναφερθεί κάποιοι, μπορεί να είναι και θέμα software (που φτιάχνεται λογικά) ή κάτι άλλο;

 

Αυτό που έχουν τα ίδια σπεκ εμένα με βάζει κ σε κάποιες υποψίες πως μπορεί να το αφήσουν στην απέξω για να μην κανιβαλησει τις πωλήσεις του g1.Εκτός κ αν η moto σκοπεύει με τα δύο μοντέλα να καλύψει την ανάγκη κ μικρης κ μεγάλης οθόνης ταυτόχρονα που υπάρχει στην αγορά.

Όταν ενεργοποιώ το wifi ή το 3g,αναβοσβήνει η οθόνη ή κάνει reboot η εφαρμογή που έχω ανοιχτή(δεν ξέρω πως να το περιγράψω).

Δείτε στο βίντεο που ανέβασα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1WJgh4WK_jI&list=UUUfzqhiwpgFyAxtFNTphq6Q

 

Το κάνει σε όλους αυτό,ή έχει κάποιο θέμα η συσκευή μου?

Μου το έκανε κ εμένα αυτό στην 4.4.2 στις αρχές που το είχα πάρει αλλά εδώ κ αρκετό καιρό πλέον στην 4.4.4 δεν μου έχει ξανατυχει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι κουλο ειναι αυτο ρε φιλε?μαλλον καποιο bug! Αμα δεν σου κανει κοπο κανε μια επαναφορα εργοστασιακων + clear cache partition! Για να στρωσει!

Μόλις τελείωσα το σετάρισμα μετά από factory reset+clear cache partition.

Όντως τώρα εξαφανίστηκε το bug,ευχαριστώ πολύ.

Επίσης πρόλαβα να απενεργοποιήσω το motorola ota πρωτού συνδεθεί σε κάποιο δίκτυο,και πλέον δεν έχω το εκνευριστηκό notification για αναβάθμιση σε 4.4.4.....

 

Το μόνο fail της υπόθεσης είναι ότι το sms backup and restore δεν κατάφερε να επαναφέρει τα sms εκτός απο 7-8.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ενεργοποιώ το wifi ή το 3g,αναβοσβήνει η οθόνη ή κάνει reboot η εφαρμογή που έχω ανοιχτή(δεν ξέρω πως να το περιγράψω).

Δείτε στο βίντεο που ανέβασα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1WJgh4WK_jI&list=UUUfzqhiwpgFyAxtFNTphq6Q

 

Το κάνει σε όλους αυτό,ή έχει κάποιο θέμα η συσκευή μου?

 

Αυτό έγινε γιατί μάλλον κατέβασε την αναβάθμιση ή επειδή ήταν να βγάλει την ειδοποίηση για αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε engineer mode *#*#4636#*#* στις πληροφορίες τηλεφώνου μπορεί κάποιος να μου πει στην ρύθμιση "ορισμός προτιμώμενού τύπου δικτύου" τι προεπιλογή έχει;
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το σετάρισμα μετά από factory reset+clear cache partition.

Όντως τώρα εξαφανίστηκε το bug,ευχαριστώ πολύ.

Επίσης πρόλαβα να απενεργοποιήσω το motorola ota πρωτού συνδεθεί σε κάποιο δίκτυο,και πλέον δεν έχω το εκνευριστηκό notification για αναβάθμιση σε 4.4.4.....

 

Το μόνο fail της υπόθεσης είναι ότι το sms backup and restore δεν κατάφερε να επαναφέρει τα sms εκτός απο 7-8.

Ωραιος!! Νταξει ελπιζω να μην εχασες κατι σημαντικο! Το θεμα ειναι οτι λυθηκε το προβλημα σου!:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα η μπαταρία δεν την παλεύει πια..Έχασα 10% σε λιγότερο από 10 ώρες stand by με 5 λεπτά ομιλία...:cry:

 

Ψιλοφυσιολογικο μου ακουγεται εμενα. Ειδικα αν ειχες mobile data on ή wifi κλπ....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματιζει κατι και ηθελα να ρωτησω: συμφωνα με το gsmarena το moto g(2013) βγαζει 54 ωρες χρησης στα τεστ τους. Στα ιδια τεστ το ιδιο, ουσιαστικα, τηλεφωνο, το 4G τους βγαζει 64 ωρες χρησης. 10 ωρες παραπανω για το ιδιο τηλεφωνο!! Γινεται κατι τετοιο;;!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματιζει κατι και ηθελα να ρωτησω: συμφωνα με το gsmarena το moto g(2013) βγαζει 54 ωρες χρησης στα τεστ τους. Στα ιδια τεστ το ιδιο, ουσιαστικα, τηλεφωνο, το 4G τους βγαζει 64 ωρες χρησης. 10 ωρες παραπανω για το ιδιο τηλεφωνο!! Γινεται κατι τετοιο;;!!

 

το 4G δε βγάζει με καμία δύναμη περισσότερη αυτονομία απο το 3G με ιδια μπαταρια.

Edited by Lacrymosa
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοφυσιολογικο μου ακουγεται εμενα. Ειδικα αν ειχες mobile data on ή wifi κλπ....

 

Τίποτα από τα 2.Επίσης παλιά μπορεί να περνούσαν και 10 ώρες για να χάσει 1%.Οπότε μιλάμε για τεράστια διαφορά.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από τα 2.Επίσης παλιά μπορεί να περνούσαν και 10 ώρες για να χάσει 1%.Οπότε μιλάμε για τεράστια διαφορά.:blink:

 

1% σε 10 ωρες σε αδρανεια δε μου το εχει κανει ποτε. Ακομα και τις πρωτες μερες πριν το φορτωσω με εφαρμογες κλπ....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

το 4G δε βγάζει με καμία δύναμη περισσότερη αυτονομία απο το 3G με ιδια μπαταρια.

 

Προφανως και ο 4G ειναι πολυ πιο ενεργοβωρο αλλα παρολο το 4G στο συνολο των τεστ(εγκυρα ή μη) το 4G κινητο αντεξε 10 ωρες παραπανω... Αυτο με προβληματιζει πως γινεται...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα η μπαταρία δεν την παλεύει πια..Έχασα 10% σε λιγότερο από 10 ώρες stand by με 5 λεπτά ομιλία...:cry:

 

Δοκίμασε φίλε το παρακάτω calibration και πες μας αν είδες διαφορά.

 

*Turn your phone on and charge it for 8 hours or more.

*Unplug the charger.

*Turn your phone off and charge it for one hour.

*Unplug the charger.

*Turn on the phone and wait 2 minutes.

*Turn your phone off and charge it for one hour.

*Unplug, turn it on and use as normal. Your battery life should now be a lot better now.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε φίλε το παρακάτω calibration και πες μας αν είδες διαφορά.

 

*Turn your phone on and charge it for 8 hours or more.

*Unplug the charger.

*Turn your phone off and charge it for one hour.

*Unplug the charger.

*Turn on the phone and wait 2 minutes.

*Turn your phone off and charge it for one hour.

*Unplug, turn it on and use as normal. Your battery life should now be a lot better now.

 

Θα το τσεκάρω την επόμενη φορά !! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το σετάρισμα μετά από factory reset+clear cache partition.

Όντως τώρα εξαφανίστηκε το bug,ευχαριστώ πολύ.

Επίσης πρόλαβα να απενεργοποιήσω το motorola ota πρωτού συνδεθεί σε κάποιο δίκτυο,και πλέον δεν έχω το εκνευριστηκό notification για αναβάθμιση σε 4.4.4.....

 

Το μόνο fail της υπόθεσης είναι ότι το sms backup and restore δεν κατάφερε να επαναφέρει τα sms εκτός απο 7-8.

 

Τελικά σήμερα επανήλθε το μήνυμα για αναβάθμιση σε 4.4.4 και μαζί του και το "wifi bug".Σωστά υπέθεσε ο hritso ότι αυτά τα δύο συσχετίζονται.

Οπότε οι λύσεις είναι δύο,είτε να του κάνω root είτε να αναβαθμίσω σε 4.4.4.

Τείνω προς τη λύση του root γιατί διαβάζω ανάμεικτες απόψεις για το update.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα επανήλθε το μήνυμα για αναβάθμιση σε 4.4.4 και μαζί του και το "wifi bug".Σωστά υπέθεσε ο hritso ότι αυτά τα δύο συσχετίζονται.

Οπότε οι λύσεις είναι δύο,είτε να του κάνω root είτε να αναβαθμίσω σε 4.4.4.

Τείνω προς τη λύση του root γιατί διαβάζω ανάμεικτες απόψεις για το update.

 

Καλύτερα 4.4.4 και αν δεις ότι κάτι δεν σου κάθεται καλά τότε ροοτ και ρίσκο για εγγύηση... Εγώ με 4.4.4 το μόνο θέμα που είχα ήταν με μπαταρία που έστρωσε μετά από κανα δυο καλές φορτίσεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ κ εγώ την ίδια άποψη είχα για την 4.4.4 αλλά απ'τότε που την έχω βάλει κανένα πρόβλημα δεν έχω δει.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το feedback,θα το σκεφτώ λίγο ακόμα,γιατί βλέπω ότι για να ξεκλειδώσεις bootloader αφού πας στη 4.4.4 είναι λίγο ζόρι.

http://forum.xda-developers.com/moto-g/general/unlock-bootloader-updating-to-4-4-4-t2855639

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα... Λοιπόν τελευταία το δικό moto g κάνει το εξής όταν παίζω παιχνίδι η βλέπω κάνενα βίντεο ξαφνικά χάνονται τα 3 πλήκτρα στην οθόνη.... Επανέρχεται μόνο με επανεκκίνηση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα... Λοιπόν τελευταία το δικό moto g κάνει το εξής όταν παίζω παιχνίδι η βλέπω κάνενα βίντεο ξαφνικά χάνονται τα 3 πλήκτρα στην οθόνη.... Επανέρχεται μόνο με επανεκκίνηση

 

Χεχε Φυσιολογικό είναι.. Μπαίνει σε full-screen Mode για να χαρείς το παιχνίδι σου και το βίντεο σου.. Με ένα swipe(όπως θα κατέβαζες την status bar) από πάνω θα ξαναεμφανιστουν

Link to comment
Share on other sites

Χεχε Φυσιολογικό είναι.. Μπαίνει σε full-screen Mode για να χαρείς το παιχνίδι σου και το βίντεο σου.. Με ένα swipe(όπως θα κατέβαζες την status bar) από πάνω θα ξαναεμφανιστουν

 

Όχι, εξαφανιζονται τελείως.... Το ξέρω αυτό που λες..... Σε εμένα το έκανε 4 φορές έως τώρα εξαφανιζονται και δεν επανέρχονται πάρα μόνο με επανεκκίνηση του τηλ..

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος Moto G 1st gen κι εγώ από σήμερα! Χωρίς καμία ρύθμιση, κατευθείαν αναβάθμιση σε 4.4.4 και καπάκι recovery mode-> wipe data/factory reset και wipe cache partition για καλό και για κακό. : )

 

Επίσης γύρισα το runtime σε ART χωρίς κάποιο πρόβλημα (διάβασα διάφορα θετικά σχόλια, δεν έχω βάλει ακόμα δικές μου εφαρμογές) και θα δω πως πάει.

 

Η μπαταρία είναι στο 20% τώρα, πότε να το φορτίσω και για πόσες ώρες την πρώτη φορά; Απλά μέχρι να πάει 100% ή να το αφήσω και παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα φωτα σας λιγο.... moto g 1gen και οταν ειμαι στο dialer και παταω να εμφανιστουν οι αριθμοι δεν κανει τιποτα... παταω back και ξανα το ιδιο και εμφανιζοντε οι αριθμοι μετα....

το ιδιο κανει και κατα την διαρκεια τις κλησης που βαζω καρτα πχ... θελω να εφανισει τους αριθμους και το κανω 2 φορες για να τουσ φερει στην οθονη...

 

μπορω να κανω καποιο reset χωρισ να χαθει τιποτα απο τις εφαρμογες και ρυθμισεις εφαρμογων ??? (και πως γινεται αυτο???)

 

επισης περιοδικα μου κανει επανεκινησεις... 1 restart σε 3 μερες... που δεν με πειραζει και πολυ... αλλα το πρωτο ειναι ενοχλητικο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα φωτα σας λιγο.... moto g 1gen και οταν ειμαι στο dialer και παταω να εμφανιστουν οι αριθμοι δεν κανει τιποτα... παταω back και ξανα το ιδιο και εμφανιζοντε οι αριθμοι μετα....

το ιδιο κανει και κατα την διαρκεια τις κλησης που βαζω καρτα πχ... θελω να εφανισει τους αριθμους και το κανω 2 φορες για να τουσ φερει στην οθονη...

 

μπορω να κανω καποιο reset χωρισ να χαθει τιποτα απο τις εφαρμογες και ρυθμισεις εφαρμογων ??? (και πως γινεται αυτο???)

 

επισης περιοδικα μου κανει επανεκινησεις... 1 restart σε 3 μερες... που δεν με πειραζει και πολυ... αλλα το πρωτο ειναι ενοχλητικο...

Σχετικά με το dialer φίλε πάνε στα developers options στις ρυθμίσεις και κατέβασε το animation scale στο 0,5 λογικά θα σαι οκ μετά!

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...