Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει αστάθεια Γιώργο. Το ότι μπορεί να μιλάμε τα ίδια λεπτά και να καταναλώνει διαφορετικά ποσοστά μπαταρίας ίσως οφείλεται στην ισχύ του σήματος ανάλογα τη τοποθεσία που βρισκόμαστε.

Το ότι ορισμένοι ψάχνονται συνέχεια να βρούνε κάτι στραβό χωρίς λόγο δε σου λέει κάτι;

Ποιοι ψάχνονται και για πιο λόγο ρε φίλε?Σιγά μην τα παίρνουμε και απο εταιρία για να το κακολογούμε.Όπως είπε εύστοχα κάποιος παραπάνω,smart είναι phone ΔΕΝ είναι.Τόσοι έχουν γράψει για προβλήματα με σήμα,κακή ποιότητα ήχου και προβλήματα με μπαταρία.Εγώ τις προάλλες το έβγαλα από την τσέπη και το σήμα άλλαξε ακαριαία από 0 σε 3 γραμμές.Και τότε πήρα μηνύματα για χαμένες κλήσεις.Όλη αυτή την ώρα ήμουν ακίνητος.Αυτά δεν σας λένε κάτι?Ναι έχει τόσα καλά το κινητό δεδομένης της χαμηλής τιμής αλλά μην κάνουμε τα στραβά μάτια ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει αστάθεια Γιώργο. Το ότι μπορεί να μιλάμε τα ίδια λεπτά και να καταναλώνει διαφορετικά ποσοστά μπαταρίας ίσως οφείλεται στην ισχύ του σήματος ανάλογα τη τοποθεσία που βρισκόμαστε.

Το ότι ορισμένοι ψάχνονται συνέχεια να βρούνε κάτι στραβό χωρίς λόγο δε σου λέει κάτι;

 

Εκτός από τις φορές που έχει καταιγίδα, έχω πάντοτε full σήμα, έχω οπτική επαφή με πολλές κεραίες σε βουνά (τις βλέπω με το μάτι) και δεν είναι μακριά!

Εξάλλου φαίνεται το σήμα, είναι πρασινότατο στα στατιστικά!

Link to comment
Share on other sites

Και σ'εμενα το σημα ειναι παντα full ενω με το προηγουμενο κινητο μου ειχα θεματακια. Ισως σε ορισμενους φταιει ο παροχος.
http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι ψάχνονται και για πιο λόγο ρε φίλε?Σιγά μην τα παίρνουμε και απο εταιρία για να το κακολογούμε.Όπως είπε εύστοχα κάποιος παραπάνω,smart είναι phone ΔΕΝ είναι.Τόσοι έχουν γράψει για προβλήματα με σήμα,κακή ποιότητα ήχου και προβλήματα με μπαταρία.Εγώ τις προάλλες το έβγαλα από την τσέπη και το σήμα άλλαξε ακαριαία από 0 σε 3 γραμμές.Και τότε πήρα μηνύματα για χαμένες κλήσεις.Όλη αυτή την ώρα ήμουν ακίνητος.Αυτά δεν σας λένε κάτι?Ναι έχει τόσα καλά το κινητό δεδομένης της χαμηλής τιμής αλλά μην κάνουμε τα στραβά μάτια ;)

 

Καταρχήν δεν ονομάτισα κανεναν και κατα δευτερον μιλα καλυτερα σε παρακαλω.

Οπως δεχομαι αυτα που λες ,ετσι θα δεχεσαι κι συ αυτα που λεει οποιοσδήποτε συμφορουμιτης.

Chill out φιλε μου:)

 

Το οτι αναφέρεται καποιοι προβληματα δε παει να πει οτι δε τα πιστευουμε.

Για πιο λογο να πεις ψεματα;

Εκει που με βρισκεται αντιθετο ειναι οτι, μπορει να μην ειναι θεμα συσκευης αλλα θεμα παροχου...αλλα και θεμα συσκευης να ειναι μπορειτε αν θεν σας πειθουν τα λεγομενα μας, να απευθυνθείτε σε καποιο σερβις.

Οπως ακομα και για τη μπαταρια που πραγματικα ειναι υπόδειγμα και αυτο το λεω γιατι το βλεπω οχι γιατι το γραφουν ολα τα sites.

 

Εχω αναφερει πολλες φορες για την κακη ποιοτητα κλησεων στα 3G και γι αυτο το λογο το πουλησα και τελος του μηνα το παραλαμβανει νεος κατοχος. Αρα ουτε τα στραβα ματια κανω ;)

Γι αυτο δεν ευσταθει αν νομιζεις οτι τα παιρνω εγω απο τη μοτορολα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα το κινητο μου εχει φουλ σημα, καλο ηχο (ηχειο και ακουστικο) αλλά και απο θεμα μπαταριας μια χαρα τα παει οταν με βγάζει 36 ωρες και εχω κοντα 22%!

Βεβαια αυτο μπορει και να οφείλεται στο root και στις διαφορες παρεμβάσεις που του εχω κάνει! Τωρα για camera app που ρωτησε καποιος εγω παντα χρησιμοποιώ την SNAP Camera η οποια εκμεταλλεύεται πλήρως της όποιες δυνατότητες καθε κινητου!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το λ9 ιι ειναι πολυυυ καλύτερο κινητό. Πιο γρηγορο, πιο smooth, ειναι αγνο αντροιντ που μετραει γιατι ειναι ασκαλωτο! Ενα θεματακι π εχει ειναι οτι δεν εχει καλη ποιοτητα στην ομιλία οταν εισαι με 3g, αυτο ομως θα φτιαξει με την 4.4.3, αλλα και τωρα βελτιωνεται επισης πολυ αν εισαι σε 2g.. Μπαταρια πολυ καλη με μεγάλη αυτονομια

 

η αναβαθμιση 4.4.3 δεν εχει βγει ακομη; (οσον αφορα αυτα ειμαι τελειως ασχετη)

Link to comment
Share on other sites

η αναβαθμιση 4.4.3 δεν εχει βγει ακομη; (οσον αφορα αυτα ειμαι τελειως ασχετη)

 

Δεν εχει βγει ακομα οχι αλλα λογικα δε θ αργησει παρα πολυ αφου ηδη καποιος ειπε οτι στην αμερικη ήδη ξεκινησε να αναβαθμιζεται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Τις προάλλες το κινητό ενώ είχε μπαταρία γύρω στο 70% ξαφνικά πήγε 1% έκλεισε και αναγκάστηκα να το επαναφορτίσω.

Ξέρει κάποιος γιατί έγινε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Τις προάλλες το κινητό ενώ είχε μπαταρία γύρω στο 70% ξαφνικά πήγε 1% έκλεισε και αναγκάστηκα να το επαναφορτίσω.

Ξέρει κάποιος γιατί έγινε αυτό?

 

Και σ εμενα εγινε χθες ενω το ειχα στο 90 μπαταρια.. Καντο ενα calibrate

Link to comment
Share on other sites

Το ρεκόρ της μπαταρίας μου είναι 20ω 52λ

με οθόνη 5ω 40λ και

κλήσεις 47λ

9% υπόλοιπο

Wifi συνέχεια ανοιχτό και συνδεδεμένο

-

Με 3g και mobile internet είμαι κοντά στις 4,5 ώρες.

Με πόση ώρα backup δεν θυμάμαι.

Και υπόλοιπο κάνα 15%.

Link to comment
Share on other sites

Το ρεκόρ της μπαταρίας μου είναι 20ω 52λ

με οθόνη 5ω 40λ και

κλήσεις 47λ

9% υπόλοιπο

Wifi συνέχεια ανοιχτό και συνδεδεμένο

-

Με 3g και mobile internet είμαι κοντά στις 4,5 ώρες.

Με πόση ώρα backup δεν θυμάμαι.

Και υπόλοιπο κάνα 15%.

 

Καλά εσύ τα έχεις όλα ανοιχτά μόνιμα δηλαδή και μετά αναρωτιέσαι γιατί υπάρχει διακύμανση στη διάρκεια της μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι γιατί ενώ βγάζω ένα σκορ, μετά με ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες

δεν μπορώ να βγάλω όχι μόνο το ίδιο αποτέλεσμα αλλά έστω να το προσεγγίσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σκέφτομαι να το κάνω ρουτ, να μπορέσω να παγώσω μόνιμα κάποιες εφαρμογές ώστε να μην τραβάνε data!

Έτσι εξοικονομώ και data (μόνο στο browsing ή όπου αλλού θέλω) αλλά και μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι γιατί ενώ βγάζω ένα σκορ, μετά με ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες

δεν μπορώ να βγάλω όχι μόνο το ίδιο αποτέλεσμα αλλά έστω να το προσεγγίσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σκέφτομαι να το κάνω ρουτ, να μπορέσω να παγώσω μόνιμα κάποιες εφαρμογές ώστε να μην τραβάνε data!

Έτσι εξοικονομώ και data (μόνο στο browsing ή όπου αλλού θέλω) αλλά και μπαταρία

 

Γιατί δε παίζει ρόλο μόνο το ποια apps τρέχεις αλλά και η τοποθεσία που βρίσκεσαι, αν κινείσαι και χιλια δυο ανάλογα με το τι εφαρμογές χρησιμοποιείς. Για να μην μιλήσουμε για εφαρμογές που προκαλούν battery drains και αυτό από τη φύση του δεν είναι κάτι σταθερό.

 

Για το edit σου ναι καλά που το κατάλαβες :P Δεν χρειάζεσαι root απαραίτητα, μπορείς να βάλεις το greenify και να πατάς hibernate now (με root γίνεται αυτόματα) στις εφαρμογές που έχεις επιλέξει, ή το snapdragon batteryguru (αυτοματοποιημένο αλλά με λιγότερο έλεγχο).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε παίζει ρόλο μόνο το ποια apps τρέχεις αλλά και η τοποθεσία που βρίσκεσαι, αν κινείσαι και χιλια δυο ανάλογα με το τι εφαρμογές χρησιμοποιείς. Για να μην μιλήσουμε για εφαρμογές που προκαλούν battery drains και αυτό από τη φύση του δεν είναι κάτι σταθερό.

 

Για το edit σου ναι καλά που το κατάλαβες :P Δεν χρειάζεσαι root απαραίτητα, μπορείς να βάλεις το greenify και να πατάς hibernate now (με root γίνεται αυτόματα) στις εφαρμογές που έχεις επιλέξει, ή το snapdragon batteryguru (αυτοματοποιημένο αλλά με λιγότερο έλεγχο).

1ον είμαι στην ίδια τοποθεσία συνέχεια, Κάνω τα ίδια πράγματα, μπαίνω στα ίδια sites, κτλ κτλ.

Το σήμα φαίνεται solid στα στατιστικά.

2ον δεν μιλάω για πάγωμα εφαρμογών αλλά να αποτρέπω μια εφαρμογή από το να τραβήξει data.

Link to comment
Share on other sites

2ον δεν μιλάω για πάγωμα εφαρμογών αλλά να αποτρέπω μια εφαρμογή από το να τραβήξει data.

 

Το greenify είναι ο καλύτερος τρόπος για να το κάνεις αυτό. Για πάγωμα εσύ μίλησες, το hibernate δεν είναι το ίδιο με το freeze π.χ. που κάνει το Titanium. Από εκεί και πέρα υπάρχουν κι άλλοι τρόποι όπως αυτό που λες να κόψεις μόνιμα τη δυνατότητα για sync αλλά κατά τη γνώμη μου δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από όσα λύνουν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω τελικα το πουλησα το κινητακι και πηγα σε G2 λογο οθονης ,ηθελα μεγαλυτερη. Ισως το πουμε καποια στιγμη στο μελλον:)
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μονο δονηση φιλε αττιλα! Αν δεν κανω λαθος

 

Ουτε δονηση βρηκα να εχει καπου!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Τις προάλλες το κινητό ενώ είχε μπαταρία γύρω στο 70% ξαφνικά πήγε 1% έκλεισε και αναγκάστηκα να το επαναφορτίσω.

Ξέρει κάποιος γιατί έγινε αυτό?

 

Δες αν μένει ανοιχτή κάποια εφαρμογή και σου τρώει την μπαταρία.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το greenify είναι ο καλύτερος τρόπος για να το κάνεις αυτό. Για πάγωμα εσύ μίλησες, το hibernate δεν είναι το ίδιο με το freeze π.χ. που κάνει το Titanium. Από εκεί και πέρα υπάρχουν κι άλλοι τρόποι όπως αυτό που λες να κόψεις μόνιμα τη δυνατότητα για sync αλλά κατά τη γνώμη μου δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από όσα λύνουν.

 

Δηλαδή με το greenify σταματούν και δεν χρησιμοποιούν data?

Κάποτε είχα greenify και δεν έκανε αποτελεσματική δουλειά, ήταν τις πρώτες μέρες που είχα πάρει το κινητό.

Του έβαλα Nova launcher και greenify. Δεν είχε καλή αυτονομία.

Μετά του έκανα ένα factory reset, wipe data, wipe cache και το άφησα όπως είναι, άλλαξα μόνο launcher.

Βελτιώθηκε πολύ!

 

Οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ είναι:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το greenify σταματούν και δεν χρησιμοποιούν data?

Κάποτε είχα greenify και δεν έκανε αποτελεσματική δουλειά, ήταν τις πρώτες μέρες που είχα πάρει το κινητό.

Του έβαλα Nova launcher και greenify. Δεν είχε καλή αυτονομία.

Μετά του έκανα ένα factory reset, wipe data, wipe cache και το άφησα όπως είναι, άλλαξα μόνο launcher.

Βελτιώθηκε πολύ!

 

Το greenify από μόνο του δεν κάνει τίποτα αν δεν είσαι root. Πρέπει να βάλεις το widget στο homescreen και να πατάς hibernate now και φυσικά πρέπει να έχεις επιλέξει πρώτα κάποιες εφαρμογές που θα κάνει hibernate (για αρχή κάνε όσες σου προτείνει και αν έχεις δει κάποια στα battery stats να σου τραβάει πολύ μπαταρία). Δεν έχεις πάντως βαριές εφαρμογές τύπου facebook που ρουφάνε τη μπαταρία. Αν εξαιρέσεις κάποιες που δεν γνωρίζω σαν το alarm, μάλλον την ζημιά θα στην κάνουν viber και whatsapp, ειδικά αν τις χρησιμοποιείς συχνά. Κι έχεις πολλά παιχνίδια άρα όταν τεστάρεις για battery life άφηνε τα απέξω.

Έχε επίσης υπόψην σου ότι τα περισσότερα παιχνίδια χρησιμοποιούν το 3g εφόσον το έχεις ανοιχτό.

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

Το greenify από μόνο του δεν κάνει τίποτα αν δεν είσαι root. Πρέπει να βάλεις το widget στο homescreen και να πατάς hibernate now και φυσικά πρέπει να έχεις επιλέξει πρώτα κάποιες εφαρμογές που θα κάνει hibernate (για αρχή κάνε όσες σου προτείνει και αν έχεις δει κάποια στα battery stats να σου τραβάει πολύ μπαταρία). Δεν έχεις πάντως βαριές εφαρμογές τύπου facebook που ρουφάνε τη μπαταρία. Αν εξαιρέσεις κάποιες που δεν γνωρίζω σαν το alarm, μάλλον την ζημιά θα στην κάνουν viber και whatsapp, ειδικά αν τις χρησιμοποιείς συχνά. Κι έχεις πολλά παιχνίδια άρα όταν τεστάρεις για battery life άφηνε τα απέξω.

Έχε επίσης υπόψην σου ότι τα περισσότερα παιχνίδια χρησιμοποιούν το 3g εφόσον το έχεις ανοιχτό.

Ναι έτσι ακριβώς το δούλευα, είχα widget και όταν το πατούσα, μου πετούσε ένα μενού εφαρμογών και πατούσα τερματισμός χειροκίνητα, μία-μία για κάθε εφαρμογή που είχα βάλει στη λίστα. Αλλά μετά που έκανα full wipe δεν το εγκατέστησα ξανά, άφησα το κινητό ως έχει με μόνη διαφορά τον launcher.

Θεώρησα πως ίσως το greenify να μπερδεύει τα πράγματα...

τα viber και whatsapp τα χρειάζομαι να παίρνω κάποια μηνύματα, αλλά τα παιχνίδια χρειάζεται να τα παγώσω;

Link to comment
Share on other sites

αλλά τα παιχνίδια χρειάζεται να τα παγώσω;

 

Αν δεις ότι τρώνε μπαταρία και χωρίς να παίζεις, ναι. Αλλά εννοούσα πως την ώρα που παίζεις αυτά τραβάνε δεδομένα (και διαφημίσεις). Άρα αν στην ώρα χρήσης του κινητού βάλεις και κάποιο χρόνο gaming η διάρκεια πέφτει δραματικά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω τελικα το πουλησα το κινητακι και πηγα σε G2 λογο οθονης ,ηθελα μεγαλυτερη. Ισως το πουμε καποια στιγμη στο μελλον:)

 

Οο εφυγες απο την φαμιλια? Καλα εκαβες φιλε απο τη στιγμη που ειχες τα λεφτα να πας στο G2! Καλο ταξιδο χαχα :-)

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ουτε δονηση βρηκα να εχει καπου!

 

Εμενα ειναι απο μονο του ετσι δηλαδη οταν μιλαω και ερθει μηνυμα κανει μια δονηση! Δεν εχω πειραξει κατι ετσι ηταν εξαρχης

Link to comment
Share on other sites

Αν πρασινοποιήσω τα viber, whatsapp δεν θα λαμβάνω μηνύματα;

 

Εχει επιλογη το Greenify να σου ρχονται ειδοποιησεις παρολο που τα χεις πρασινα.. Στην ουσια θα τρεχει μονο αν έρθει μηνυμα οχι για ασκοπο λόγο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...