Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνεις το Update και στην συνέχεια wipe data / factory reset

 

μολις κανει το update σου δινει αυτην την επιλογη?ανοιγει σε recovery?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

4. Το πρόβλημα με το 'σ' στα μηνύματα λύθηκε αναβαθμίζοντας το Hangouts ώστε να διαχειρίζεται και τα SMS (Το πρόβλημα λύνεται και με το Handcent SMS, ωστόσο τα μηνύματα αποστέλλονται πάντα με κεφαλαία). .

 

160 χαρακτηρες κεφαλαια ειναι ενα sms αν στειλεις 160 μικρα θα σε χρεωσει παραπανω, δες τις ρυθμισεις σου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πληρης φορτιση (100%) με τον φορτιστη του ταμπλετ και μηδενισμος του χρονου στη μπαταρια! Κατι δεν παει καλα με το usb και τη φορτιση απο υπολογιστη, δεν μπορω να το εντοπισω και σπαω το κεφαλι μου...

 

Για παραδειγμα, οταν τικαρω το "εντοπισμος σφαλματων usb" στο "επιλογες για προγραμματιστες", δεν διαβαζει το κινητο ως δισκο (μοναδα αποθηκευσης). Δεν φαινεται στο my computer. Οταν το απενεργοποιω, ολα κανονικα. Επισης, οταν το συνδεω με το usb δεν μου κανει auto run ως αποθηκευτικη μοναδα, παρα πρεπει να πατησω το my computer για να μπω στα αρχεια του κινητου.

 

Ολα αυτα με win7. Δεν ξερω αν τυχον χρειαζεται νεους driver, αλλα μου φαινεται απιθανο...

 

Συνεχιζω την καταγραφη παρατηρησεων μπαταριας (αν δεν σας ενοχλει):

 

Εχω υπολοιπο μπαταριας 24%. Η τωρινη καταγραφη της μπαταριας (πρωτη φορτιση εχω κανει ουσιαστικα οπως αναφερω στο παραπανω ποστ) ειναι 2η 12ω 50λ, με οθονη 3ω 57λ (46%), φωνη 323λ (9%), wifi 1η 0ω 50λ (3%). Νομιζω οτι ειμαι καλα. 4.3 λογισμικο, λογικα θα κανω αναβαθμιση οταν παρετε ολοι το patch για την 4.4.

 

Εξακολουθω α) να μην βρισκω ακρη για τη φορτιση με κλειστο τον υπολογιστη και β) δεν καταλαβαινω τον λογο για τον οποιο ο "εντοπισμος σφαλματων usb" δεν επιτρεπει να βλεπω το κινητο ως μοναδα δισκου, αλλα πρεπει να το απενεργοποιω πρωτα. Ειναι θεμα λειτουργικου, driver ή settings pc/κινητου;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω την καταγραφη παρατηρησεων μπαταριας (αν δεν σας ενοχλει):

 

Εχω υπολοιπο μπαταριας 24%. Η τωρινη καταγραφη της μπαταριας (πρωτη φορτιση εχω κανει ουσιαστικα οπως αναφερω στο παραπανω ποστ) ειναι 2η 12ω 50λ, με οθονη 3ω 57λ (46%), φωνη 323λ (9%), wifi 1η 0ω 50λ (3%). Νομιζω οτι ειμαι καλα. 4.3 λογισμικο, λογικα θα κανω αναβαθμιση οταν παρετε ολοι το patch για την 4.4.

 

Εξακολουθω α) να μην βρισκω ακρη για τη φορτιση με κλειστο τον υπολογιστη και β) δεν καταλαβαινω τον λογο για τον οποιο ο "εντοπισμος σφαλματων usb" δεν επιτρεπει να βλεπω το κινητο ως μοναδα δισκου, αλλα πρεπει να το απενεργοποιω πρωτα. Ειναι θεμα λειτουργικου, driver ή settings pc/κινητου;

 

Η μπαταρία σου είναι μια χαρά και θα στρώσει και άλλο!! :) Για την φόρτιση δεν νομίζω ότι είναι μεγάλο πρόβλημα, πάρε έναν USB φορτιστή, βρίσκεις με λίγα χρήματα και επώνυμους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Εχω φορτιστη, εκεινον του Memo Pad οποτε ειμαι οκ. Αλλα μου ειναι ευκολοτερο να φορτιζω τα παντα απο τον υπολογιστη, για να μην αναφερω τα ταξιδια οπου απο την usb του λαπτοπ βολευω ολες τις φορτισεις (και γλιτωνω απο τα εξτρα καλωδια-φορτιστες).

 

Επισης, με εχει εκνευρισει διοτι δεν μπορω να βρω λυση. Ειναι σαν γινατι ενα πραγμα...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βγηκε update που διορθωνει τα προβληματα!

https://motorola-global-en-uk.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/98313/session/L2F2LzEvdGltZS8xMzkyMzczMDc5L3NpZC9ZRVBtS1VNbA==/action/auth

 

Εγω παντως θα περιμενω ακομα μιας και η 4.3 ειναι αψογη.

 

φιλε σαγονιας πως εχεις μεινει με 4.3?? πως σταματησες την αναβαθμιση?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω παιδια σημερα εστειλα το κινητο πισω στο αμαζον και περιμενω μεσα στη βδομαδα το κανουργιο(μακαρι) που στειλανε!

 

αντε να δουμε αν δεν θα εχει θεματακια αυτο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό πάνω απο μήνα.

 

Εβαλα αμέσως την κιτ κατ . Δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ θεμα με μπαταρια (με αρκετη χρήση βγαζει 2 μερες) , ουτε με ακουστικό, ούτε με το λειτουργικό γενικότερα. Αλλωστε πιστευω ολα αυτα (αν υπηρχε πρόβλημα δεν θα ηταν του software αλλα της κατασκευης).

 

Τοσο καιρό περιμέναμε την κιτ κατ και ολοι λεγαμε πως ειναι το ατου για το κινητό.

 

Μια ερωτηση γιατι δεν εχω πολλές γνωσεις.

Δικτυο δεν εχω διαλέξει ποτέ. Το άφησα οπως ήταν. Σ¨ημερα μπηκα στο μενου κι εκει που σε ρωταει να διαλεξεις αναμεσα σε 2 g και 3 g δεν ειναι τικαρισμένο κανενα απο τα 2. Αυτο σημαινει οτι είμαι με 2g?

 

Οταν μπαίνω απο δεδομενα κοσμοτε συνηθως βγαίνει ενα συμβολο H+ πανω στην μπαρα. Τι σημαινει αυτό?

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!

 

Εντιτ. Μη πεσετε να με φατε, ολα τα παραπανω τα γραφω εκ του ασφαλους γιατι δεν μου εβγαλε προβλημα κανενα το τηλεφωνο. Αν την ωρα της κλησης επεφτε το σημα κι εγω τσιτωμένος θα ημουν.

Edited by stepar10
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν την έχω κάνει. Έχω επιλέξει να την κάνει μόνο όταν μπω Wi-Fi, αλλά δεν έχω μπει καθόλου αφού έχω απεριόριστο ίντερνετ από την εταιρεία κινητής και δεν με νοιάζει όσο και να χαλάσω.

 

Καλά στιγμή όμως θα την κάνω αν σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχουν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μένα!

Έχω το κινητο εδω και μερικες ημερες και πειραματιζομαι, μιας και ειναι το πρωτο μου Android προερχομενος απο symbian.

Οποτε κολλαω με ορισμενες βασικεε λειτουργιες που στο symbian πx ηταν ρυθμισμενες εξ αρχης.

Συγκεκριμενα, χρησιμοποιωντας το stock AOSP πληκτρολογιο, δε μπορω να προσθεσω ελληνικο add on dictionary για το auto completion και spell checking. Μετα απο αναζητηση, και ενω βρισκω αντιστοιχα λεξικα για 5-6 γλωσσες στις ρυθμισεις του πληκτρολογιου, δεν εχει τα ελληνικα. Καμια ιδεα γι αυτο; σε εσας λειτουργει κανονικα?

 

επίσης: δεν υπάρχει πιο εύκολος τρόπος για εισαγωγή τόνων, από το παρατεταμένο πάτημα του εκάστοτε φωνήεντος? ...ένα dedicated πλήτρο τόνου ας πούμε;

Edited by soultil
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό πάνω απο μήνα.

 

Εβαλα αμέσως την κιτ κατ . Δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ θεμα με μπαταρια (με αρκετη χρήση βγαζει 2 μερες) , ουτε με ακουστικό, ούτε με το λειτουργικό γενικότερα. Αλλωστε πιστευω ολα αυτα (αν υπηρχε πρόβλημα δεν θα ηταν του software αλλα της κατασκευης).

 

Τοσο καιρό περιμέναμε την κιτ κατ και ολοι λεγαμε πως ειναι το ατου για το κινητό.

 

Μια ερωτηση γιατι δεν εχω πολλές γνωσεις.

Δικτυο δεν εχω διαλέξει ποτέ. Το άφησα οπως ήταν. Σ¨ημερα μπηκα στο μενου κι εκει που σε ρωταει να διαλεξεις αναμεσα σε 2 g και 3 g δεν ειναι τικαρισμένο κανενα απο τα 2. Αυτο σημαινει οτι είμαι με 2g?

 

Οταν μπαίνω απο δεδομενα κοσμοτε συνηθως βγαίνει ενα συμβολο H+ πανω στην μπαρα. Τι σημαινει αυτό?

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!

 

Εντιτ. Μη πεσετε να με φατε, ολα τα παραπανω τα γραφω εκ του ασφαλους γιατι δεν μου εβγαλε προβλημα κανενα το τηλεφωνο. Αν την ωρα της κλησης επεφτε το σημα κι εγω τσιτωμένος θα ημουν.

 

Όχι είσαι με με αυτόματο δίκτυο, δηλαδή όπου υπάρχει κάλυψη 3G είσαι με 3G αλλιώς με 2G. Κανονικά θα έπρεπε να είναι τικαρισμένο το 3G απλά είναι ένα μικρό bug. Μόλις διαλέξεις κάτι από τα 2 θα φαίνεται τικαρισμένο συνέχεια. Το H+ ουσιαστικά δείχνει την ταχύτητα που πιάνεις για ίντερνετ. Η σειρά από το αργό στο πιο ταχύ είναι E, G, 3G και Η+

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό πάνω απο μήνα.

 

Εβαλα αμέσως την κιτ κατ . Δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ θεμα με μπαταρια (με αρκετη χρήση βγαζει 2 μερες) , ουτε με ακουστικό, ούτε με το λειτουργικό γενικότερα. Αλλωστε πιστευω ολα αυτα (αν υπηρχε πρόβλημα δεν θα ηταν του software αλλα της κατασκευης).

 

Τοσο καιρό περιμέναμε την κιτ κατ και ολοι λεγαμε πως ειναι το ατου για το κινητό.

 

Μια ερωτηση γιατι δεν εχω πολλές γνωσεις.

Δικτυο δεν εχω διαλέξει ποτέ. Το άφησα οπως ήταν. Σ¨ημερα μπηκα στο μενου κι εκει που σε ρωταει να διαλεξεις αναμεσα σε 2 g και 3 g δεν ειναι τικαρισμένο κανενα απο τα 2. Αυτο σημαινει οτι είμαι με 2g?

 

Οταν μπαίνω απο δεδομενα κοσμοτε συνηθως βγαίνει ενα συμβολο H+ πανω στην μπαρα. Τι σημαινει αυτό?

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!

 

Εντιτ. Μη πεσετε να με φατε, ολα τα παραπανω τα γραφω εκ του ασφαλους γιατι δεν μου εβγαλε προβλημα κανενα το τηλεφωνο. Αν την ωρα της κλησης επεφτε το σημα κι εγω τσιτωμένος θα ημουν.

Ki εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα...Ακούω υπέροχη μουσική από τη google εφαρμογή με τα ακουστικά που παρήγγειλα από Αγγλία που έχουν και μικρόφωνο.Παίζω κανονικά το gsr racing και το έχω ξεσκίσει...Πρόβλημα σε ακουστικό δεν έχει.Κουμπιά δεν κουνιούνται...Απλά δε μπορώ να βάλω ήχο κλήσης mp3 κομμάτι.Αλλά και πάλι, έχει κάτι υπέροχα κομματάκια και έχω βολευτεί.Επίσης πολύ μου αρέσει που υπάρχει μια εταιρία που έχει after sale πολιτική.Γιατί ΚΑΜΙΑ άλλη δεν έχει!Έχω κλείσει την χρήση δεδομένων κινητής τηλεφωνίας, τον αυτόματο συγχρονισμό δεδομένων , την περιαγωγή δεδομένων, έχω περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου και δε χρησιμοποιώ το wifi αν δεν υπάρχει ανάγκη.Η μπαταρία είναι για μένα οκ.Μέχρι τώρα μου φαίνεται καλύτερο από κάθε τι που είχα...Επίσης δεν κάνω ενημερώσει σε εφαρμογές google που δε με ενδιαφέρουν πχ αυτή με τα βιβλία κλπ.

:lol:

Τ50, ΜΑΧ100, EL250, XL650V, XT660Z

Link to comment
Share on other sites

Ki εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα...Ακούω υπέροχη μουσική από τη google εφαρμογή με τα ακουστικά που παρήγγειλα από Αγγλία που έχουν και μικρόφωνο.Παίζω κανονικά το gsr racing και το έχω ξεσκίσει...Πρόβλημα σε ακουστικό δεν έχει.Κουμπιά δεν κουνιούνται...Απλά δε μπορώ να βάλω ήχο κλήσης mp3 κομμάτι.Αλλά και πάλι, έχει κάτι υπέροχα κομματάκια και έχω βολευτεί.Επίσης πολύ μου αρέσει που υπάρχει μια εταιρία που έχει after sale πολιτική.Γιατί ΚΑΜΙΑ άλλη δεν έχει!Έχω κλείσει την χρήση δεδομένων κινητής τηλεφωνίας, τον αυτόματο συγχρονισμό δεδομένων , την περιαγωγή δεδομένων, έχω περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου και δε χρησιμοποιώ το wifi αν δεν υπάρχει ανάγκη.Η μπαταρία είναι για μένα οκ.Μέχρι τώρα μου φαίνεται καλύτερο από κάθε τι που είχα...Επίσης δεν κάνω ενημερώσει σε εφαρμογές google που δε με ενδιαφέρουν πχ αυτή με τα βιβλία κλπ.

 

ποιά ακουστικά παρήγγειλες;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή και να βάλεις μέσα στο φάκελο Ringtones τα mp3 που επιθυμείς. Μετά το επιλέγεις σαν ήχο κλήσης. Βοηθάει γενικότερα στη διαχείριση των αρχείων του κινητού και η εγκατάσταση προγραμμάτων σαν το ES - εξερεύνηση αρχείων... Καλή επιτυχία. Πάντως το κινητό για τα λεφτά του πετάει. Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα φοβερό πρόβλημα, ούτε με τη συσκευή, ούτε με την kit kat

 

Ki εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα...Ακούω υπέροχη μουσική από τη google εφαρμογή με τα ακουστικά που παρήγγειλα από Αγγλία που έχουν και μικρόφωνο.Παίζω κανονικά το gsr racing και το έχω ξεσκίσει...Πρόβλημα σε ακουστικό δεν έχει.Κουμπιά δεν κουνιούνται...Απλά δε μπορώ να βάλω ήχο κλήσης mp3 κομμάτι.Αλλά και πάλι, έχει κάτι υπέροχα κομματάκια και έχω βολευτεί.Επίσης πολύ μου αρέσει που υπάρχει μια εταιρία που έχει after sale πολιτική.Γιατί ΚΑΜΙΑ άλλη δεν έχει!Έχω κλείσει την χρήση δεδομένων κινητής τηλεφωνίας, τον αυτόματο συγχρονισμό δεδομένων , την περιαγωγή δεδομένων, έχω περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου και δε χρησιμοποιώ το wifi αν δεν υπάρχει ανάγκη.Η μπαταρία είναι για μένα οκ.Μέχρι τώρα μου φαίνεται καλύτερο από κάθε τι που είχα...Επίσης δεν κάνω ενημερώσει σε εφαρμογές google που δε με ενδιαφέρουν πχ αυτή με τα βιβλία κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να πω οτι η μπαταρια του κινητου δεν ειναι καλη αλλα ειναι λογικο να καταναλωνει 13% σε ενα βραδυ(8 ωρες) ; Το κινητο το εχω εδω και μια εβδομαδα και τις πρωτες μερες η μπαταρια κρατησε αρκετα.Δηλαδη μου ειχε κρατησει μιαμιση μερα με 6,5 ωρες οθονη.Μετα την 3η φορτιση οπου το αφησα να τελειωσει η μπαταρια μεχρι να κλεισει τελειως το κινητο,το φορτισα,εβαλα το battery saver σε on και κατεβασα το greenify επειδη μιλαγατε για αυτην την εφαρμογη εδω στο forum . Δεν ηξερα τι κανει(ακομα δεν ξερω :p ...νομιζω απλως κλεινει εφαρμογες).Απο τοτε το κινητο βγαζει μονο 3 περιπου ωρες οθονης,δεν βγαζει πανω απο μια μερα και καταναλωνει πολυ μπαταρια οταν δεν το χρησιμοποιω.Το δικτυο ειναι ακομα σε 3g νομιζω αφου δεν το αλλαξα σε 2g και δεν εχω κανει αναβαθμιση σε kitkat.
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά από το αργό στο πιο ταχύ είναι E, G, 3G και Η+

 

G --> E ειναι η σωστη σειρα των ενδειξεων δεδομενων ;)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να πω οτι η μπαταρια του κινητου δεν ειναι καλη αλλα ειναι λογικο να καταναλωνει 13% σε ενα βραδυ(8 ωρες) ; Το κινητο το εχω εδω και μια εβδομαδα και τις πρωτες μερες η μπαταρια κρατησε αρκετα.Δηλαδη μου ειχε κρατησει μιαμιση μερα με 6,5 ωρες οθονη.Μετα την 3η φορτιση οπου το αφησα να τελειωσει η μπαταρια μεχρι να κλεισει τελειως το κινητο,το φορτισα,εβαλα το battery saver σε on και κατεβασα το greenify επειδη μιλαγατε για αυτην την εφαρμογη εδω στο forum . Δεν ηξερα τι κανει(ακομα δεν ξερω :p ...νομιζω απλως κλεινει εφαρμογες).Απο τοτε το κινητο βγαζει μονο 3 περιπου ωρες οθονης,δεν βγαζει πανω απο μια μερα και καταναλωνει πολυ μπαταρια οταν δεν το χρησιμοποιω.Το δικτυο ειναι ακομα σε 3g νομιζω αφου δεν το αλλαξα σε 2g και δεν εχω κανει αναβαθμιση σε kitkat.

 

Σχετικά με το θέμα κατανάλωση μπαταρίας δοκίμασε τις πιο κάτω ρυθμίσεις:

 

1. Πήγαινε Ρυθμίσεις => Τοποθεσία

1α. Μπες στις επιλογές του “Λειτουργία” και επέλεξε “Μόνο στη συσκευή”

1β. Κάτω από το “Υπηρεσίες τοποθεσίας” μπες στις επιλογές του “Αναφορά τοποθεσίας Google” και απενεργοποίησε τις επιλογές “Αναφορά τοποθεσίας” και “Ιστορικό τοποθεσίας”

 

2. Πήγαινε Ρυθμίσεις => Λογαριασμοί

Δες εάν έχεις υπερβολικά πολλούς λογαριασμούς να συγχρονίζουν μεγάλο όγκο δεδομένων ή/και να κάνουν πολύ συχνά συγχρονισμό. Αποεπέλεξε ότι κρίνεις ότι δεν είναι απαραίτητο να συγχρονίζει αυτόματα (παράδειγμα εγώ έχω επιλέξει να συγχρονίζει αυτόματα μόνο το “Gmail”, τις “Επαφές”, το “Ημερολόγιο”, το “Keep” (σημειώσεις) και τα “Στοιχεία ατόμων”.

 

3. Κοίτα ποιες άλλες εφαρμογές κάνουνε αυτόματα ανανέωση στο background μέσω push services (email clients, news readers, weather widgets κτλ) και εξορθολόγισε την χρήση τους.

 

4. Σε εμένα τουλάχιστον, το Skype -επιβεβαιωμένα- επιβαρύνει υπερβολικά την κατανάλωση της μπαταρίας μετά την χρήση του. Το κάνει και με την 4.3 και με την 4.4.2. Εαν χρησιμοποιήσω Skype πρέπει μετά να κάνω επανεκκίνηση για να εξαλειφθεί το πρόβλημα. Οταν παω στο Ρυθμίσεις => Μπαταρία, φαινομενικά δεν είναι το Skype που δείχνει να έχει υψηλή κατανάλωση, αλλά το “Τηλ/νο σε αδράνεια” και το “Ετοιμότητα κυψέλης”. Ομως το πρόβλημα δημιουργείται, σε εμένα συγκεκριμένα, μετά την χρήση Skype. Το γεγονός το έχω τσεκάρει και με τις εφαρμογές Wakelock Detector-Save Battery και BetterBatteryStats (δυστυχώς δεν λειτουργούν χωρίς root μετά την αναβάθμιση σε Kit Kat).

 

Γενικά το Moto G έχει παροιμιώδη διάρκεια μπαταρίας. Με 3G, wi-fi και “τοποθεσία” μονίμως ανοιχτά μου βγάζει χαλαρά 2,5 μέρες λειτουργίας με 4,5+ ώρες οθόνη (η φωτεινότητα ρυθμισμένη στο αυτόματο). Το βράδυ μέσα σε 10 ώρες χωρίς χρήση, η μπαταρία μπορεί να μου πέσει από το 100% στο 96%.

 

Είναι καθαρά θέμα σωστών ρυθμίσεων. Εάν πχ γίνεται υπέρμετρη κατανάλωση ενέργειας από κακογραμμένες εφαρμογές ή από υπηρεσίες που δεν χρειαζόμαστε αλλά έχουμε αφήσει να τρέχουν στο παρασκήνιο, τότε είναι λογικό το κινητό να χρειάζεται φόρτιση κάθε 24ωρο. Ομως και έτσι ακόμα, η μπαταρία του Moto G δείχνει να κρατάει πιο πολύ από την πλειοψηφία των άλλων smartphones.

Edited by Stephen_Patrick
Link to comment
Share on other sites

Μετα την 3η φορτιση οπου το αφησα να τελειωσει η μπαταρια μεχρι να κλεισει τελειως το κινητο

 

Γενικα δεν αφηνουμε την μπαταρια να φτασει στο 0 %.

Γυρω στο 15 - 20 % το φορτιζουμε

Link to comment
Share on other sites

ποιά ακουστικά παρήγγειλες;

Αυτά http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00H80A30C/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1.Μπορείς να βρεις πολύ καλύτερα σε απόδοση και φυσικά ακριβότερα.Αλλά για το γήπεδο είναι μια χαρά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με το θέμα κατανάλωση μπαταρίας δοκίμασε τις πιο κάτω ρυθμίσεις:

 

1. Πήγαινε Ρυθμίσεις => Τοποθεσία

1α. Μπες στις επιλογές του “Λειτουργία” και επέλεξε “Μόνο στη συσκευή”

1β. Κάτω από το “Υπηρεσίες τοποθεσίας” μπες στις επιλογές του “Αναφορά τοποθεσίας Google” και απενεργοποίησε τις επιλογές “Αναφορά τοποθεσίας” και “Ιστορικό τοποθεσίας”

 

2. Πήγαινε Ρυθμίσεις => Λογαριασμοί

Δες εάν έχεις υπερβολικά πολλούς λογαριασμούς να συγχρονίζουν μεγάλο όγκο δεδομένων ή/και να κάνουν πολύ συχνά συγχρονισμό. Αποεπέλεξε ότι κρίνεις ότι δεν είναι απαραίτητο να συγχρονίζει αυτόματα (παράδειγμα εγώ έχω επιλέξει να συγχρονίζει αυτόματα μόνο το “Gmail”, τις “Επαφές”, το “Ημερολόγιο”, το “Keep” (σημειώσεις) και τα “Στοιχεία ατόμων”.

 

3. Κοίτα ποιες άλλες εφαρμογές κάνουνε αυτόματα ανανέωση στο background μέσω push services (email clients, news readers, weather widgets κτλ) και εξορθολόγισε την χρήση τους.

 

4. Σε εμένα τουλάχιστον, το Skype -επιβεβαιωμένα- επιβαρύνει υπερβολικά την κατανάλωση της μπαταρίας μετά την χρήση του. Το κάνει και με την 4.3 και με την 4.4.2. Εαν χρησιμοποιήσω Skype πρέπει μετά να κάνω επανεκκίνηση για να εξαλειφθεί το πρόβλημα. Οταν παω στο Ρυθμίσεις => Μπαταρία, φαινομενικά δεν είναι το Skype που δείχνει να έχει υψηλή κατανάλωση, αλλά το “Τηλ/νο σε αδράνεια” και το “Ετοιμότητα κυψέλης”. Ομως το πρόβλημα δημιουργείται, σε εμένα συγκεκριμένα, μετά την χρήση Skype. Το γεγονός το έχω τσεκάρει και με τις εφαρμογές Wakelock Detector-Save Battery και BetterBatteryStats (δυστυχώς δεν λειτουργούν χωρίς root μετά την αναβάθμιση σε Kit Kat).

 

Γενικά το Moto G έχει παροιμιώδη διάρκεια μπαταρίας. Με 3G, wi-fi και “τοποθεσία” μονίμως ανοιχτά μου βγάζει χαλαρά 2,5 μέρες λειτουργίας με 4,5+ ώρες οθόνη (η φωτεινότητα ρυθμισμένη στο αυτόματο). Το βράδυ μέσα σε 10 ώρες χωρίς χρήση, η μπαταρία μπορεί να μου πέσει από το 100% στο 96%.

 

Είναι καθαρά θέμα σωστών ρυθμίσεων. Εάν πχ γίνεται υπέρμετρη κατανάλωση ενέργειας από κακογραμμένες εφαρμογές ή από υπηρεσίες που δεν χρειαζόμαστε αλλά έχουμε αφήσει να τρέχουν στο παρασκήνιο, τότε είναι λογικό το κινητό να χρειάζεται φόρτιση κάθε 24ωρο. Ομως και έτσι ακόμα, η μπαταρία του Moto G δείχνει να κρατάει πιο πολύ από την πλειοψηφία των άλλων smartphones.

Like που κάνω???

:up:

:lol:

Τ50, ΜΑΧ100, EL250, XL650V, XT660Z

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα κατανάλωση μπαταρίας δοκίμασε τις πιο κάτω ρυθμίσεις:

 

1. Πήγαινε Ρυθμίσεις => Τοποθεσία

1α. Μπες στις επιλογές του “Λειτουργία” και επέλεξε “Μόνο στη συσκευή”

1β. Κάτω από το “Υπηρεσίες τοποθεσίας” μπες στις επιλογές του “Αναφορά τοποθεσίας Google” και απενεργοποίησε τις επιλογές “Αναφορά τοποθεσίας” και “Ιστορικό τοποθεσίας”

 

2. Πήγαινε Ρυθμίσεις => Λογαριασμοί

Δες εάν έχεις υπερβολικά πολλούς λογαριασμούς να συγχρονίζουν μεγάλο όγκο δεδομένων ή/και να κάνουν πολύ συχνά συγχρονισμό. Αποεπέλεξε ότι κρίνεις ότι δεν είναι απαραίτητο να συγχρονίζει αυτόματα (παράδειγμα εγώ έχω επιλέξει να συγχρονίζει αυτόματα μόνο το “Gmail”, τις “Επαφές”, το “Ημερολόγιο”, το “Keep” (σημειώσεις) και τα “Στοιχεία ατόμων”.

 

3. Κοίτα ποιες άλλες εφαρμογές κάνουνε αυτόματα ανανέωση στο background μέσω push services (email clients, news readers, weather widgets κτλ) και εξορθολόγισε την χρήση τους.

 

4. Σε εμένα τουλάχιστον, το Skype -επιβεβαιωμένα- επιβαρύνει υπερβολικά την κατανάλωση της μπαταρίας μετά την χρήση του. Το κάνει και με την 4.3 και με την 4.4.2. Εαν χρησιμοποιήσω Skype πρέπει μετά να κάνω επανεκκίνηση για να εξαλειφθεί το πρόβλημα. Οταν παω στο Ρυθμίσεις => Μπαταρία, φαινομενικά δεν είναι το Skype που δείχνει να έχει υψηλή κατανάλωση, αλλά το “Τηλ/νο σε αδράνεια” και το “Ετοιμότητα κυψέλης”. Ομως το πρόβλημα δημιουργείται, σε εμένα συγκεκριμένα, μετά την χρήση Skype. Το γεγονός το έχω τσεκάρει και με τις εφαρμογές Wakelock Detector-Save Battery και BetterBatteryStats (δυστυχώς δεν λειτουργούν χωρίς root μετά την αναβάθμιση σε Kit Kat).

 

Γενικά το Moto G έχει παροιμιώδη διάρκεια μπαταρίας. Με 3G, wi-fi και “τοποθεσία” μονίμως ανοιχτά μου βγάζει χαλαρά 2,5 μέρες λειτουργίας με 4,5+ ώρες οθόνη (η φωτεινότητα ρυθμισμένη στο αυτόματο). Το βράδυ μέσα σε 10 ώρες χωρίς χρήση, η μπαταρία μπορεί να μου πέσει από το 100% στο 96%.

 

Είναι καθαρά θέμα σωστών ρυθμίσεων. Εάν πχ γίνεται υπέρμετρη κατανάλωση ενέργειας από κακογραμμένες εφαρμογές ή από υπηρεσίες που δεν χρειαζόμαστε αλλά έχουμε αφήσει να τρέχουν στο παρασκήνιο, τότε είναι λογικό το κινητό να χρειάζεται φόρτιση κάθε 24ωρο. Ομως και έτσι ακόμα, η μπαταρία του Moto G δείχνει να κρατάει πιο πολύ από την πλειοψηφία των άλλων smartphones.

 

Για τοποθεσία καλύτερο εξοικονόμηση ενέργειας.Στα δικά μου τουλάχιστον nexus.

Link to comment
Share on other sites

Το κοιτάω εδώ και πολλές μέρες και το σκέφτομαι...

Αυτό που με κάνει να το σκέφτομαι είναι:

8GB ή 16GB? στην πρώτη περίπτωση έχεις 5GB για προσωπική χρήση. αρκετά περιοριστικό αφού δεν παίρνει και sdcard

στην 2η περίπτωση έχεις περίπου 13GB. όσο είχα και στο Nexus S. Αν και τον χώρο τον γεμίζουν μόνο φωτογραφίες ποτέ δεν χρειάστηκα

πάνω από 5GB. Συνήθως άδειαζα τις φωτο στο pc. Ίσως να κρατήσω 100-200 μέσα στο κιν, και οι υπόλοιπες στο pc.

Σκεφτόμουν να κάνω χρήση OTG, και να επεκτείνω τον χώρο με φλασακι. Το έχει κάνει κανείς να μας πεί;

 

Από θέμα performance πώς πάει; Αν του βάλω 15 εφαρμογές, facebook, skype, viber, whatsapp, gps, maps, gosms (η αλλο), πληκτρολογιο, cloud εφαρμογες όπως google drive, gmail, και κάνα παιχνιδάκι κτλ... θα κολάει καθόλου;

 

λένε πως βάζει κάτω το S3, ισχύει;

 

Βλέπω πως έχει software keys, επάνω στην οθόνη. Αυτά είναι μόνιμα;

Αν ναι, το κενό από κάτω, που φαίνεται αρκετό, δεν είναι κάπως ενοχλητικό;

Δηλαδή φαίνεται πως έχεις περίσσιο χώρο που κάνει τη συσκευή μεγάλη χωρίς λόγο

 

Αν αγοράσω απο amazon, τί πρέπει να προσέξω; Δηλαδή όλα τα "moto g" είναι google edition συμβατά με ελληνικά δίκτυα;

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Αν του βαλεις 15 εφαρμογες δεν θα εχει απολύτως κανενα προβλημα. Δεν μασαει τιποτα γενικά.

 

Αν καποιος γνωστης δεν βαριεται ας μιλησει λιγο για το HDR. τι ειναι? Ποτε ειναι καλύτερο να το εχουμε ανοιχτό;

Kαι αν ειναι απαραιτητο να κατεβασει κανεις αλλο app για την καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Για τοποθεσία καλύτερο εξοικονόμηση ενέργειας.Στα δικά μου τουλάχιστον nexus.

 

Καλησπέρα Θάνο. Εχεις διαπιστώσει εσύ ο ίδιος, εμπειρικά, διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας ανάμεσα σε αυτές τις δύο επιλογές της “λειτουργίας τοποθεσίας” (“εξοικονόμηση μπαταρίας” και “μόνο στη συσκευή”); Ειλικρινά έχω την απορία γιατί προσωπικά δεν έχω συγκρίνει τις 2 αυτές επιλογές μεταξύ τους (δεν επέλεξα όμως τυχαία αλλά διάβασα αρκετά και πειραματίστηκα μέχρι να δω αποτελέσματα).

 

Επιπλέον, σου λειτουργούνε κανονικά οι εφαρμογές gps (navigon, sygic, don't panic κτλ) με την επιλογή “εξοικονόμηση μπαταρίας” ή πρέπει να μπαίνεις κάθε φορά και να αλλάζεις τις ρυθμίσεις, όπως αναφέρεται εδώ;

http://forums.androidcentral.com/moto-x/348630-battery-life-handy-guide-having-some.html

"I say go with Device Only because it will allow navigation to function."

 

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι πως όταν πάω να ενεργοποιήσω την επιλογή “εξοικονόμηση μπαταρίας” μου βγάζει το εξής μήνυμα:

“Να επιτρέπεται στην υπηρεσία της Google να συλλέγει ανώνυμα δεδομένα τοποθεσίας. Ορισμένα δεδομένα ενδέχεται να αποθηκευτούν στη συσκευή σας. Η συλλογή δεδομένων ενδέχεται να πραγματοποιείται ακόμα και όταν δεν εκτελούνται εφαρμογές.

Η τελευταία πρόταση με προβληματίζει όσον αφορά την επίτευξη πραγματικής εξοικονόμησης μπαταρίας (Δες και σχετική παράθεση από ένα thread του xda-developers λίγο πιο κάτω).

 

Οντως, η ίδια η google συνιστά την επιλογή “εξοικονόμηση μπαταρίας” ως την βέλτιστη για χαμηλότερη κατανάλωση:

http://support.google.com/nexus/answer/3467281?hl=en

High accuracy. High accuracy mode uses GPS, Wi-Fi, mobile networks, and other sensors to get the highest-accuracy location for your device. It uses Google's location service to help estimate your location faster and more accurately.

Battery saving. Battery saving mode allows your device to estimate your location using low battery-intensive location sources, such as Wi-Fi and mobile networks. It uses Google's location service to help estimate your location faster and more accurately.

Device only. Device only mode allows your device to estimate your location using GPS only. It doesn’t use Google's location service to provide location information. This mode may use more battery power and take longer to determine your location.

 

Ομως, σε πολλά φόρουμ και οδηγούς βλέπω να προτείνουν την επιλογή “μόνο στη συσκευή”. Πχ εδώ (αλλά το ίδιο έχω δει και σε πολλές άλλες πηγές):

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2631082

"I recommend setting location to device only. That's the only way to subdue the Nlp wakelocks. Battery drain is irrelevant unless you are using your GPS for hours a day. Battery drain is actually worse with wifi and network assistance because of the wakelocks."

 

Εγώ συγκεκριμένα βλέπω μηδαμινές απώλειες μπαταρίας με αυτές τις επιλογές που ανέφερα πιο πάνω. Παράλληλα έχω ένα εύχρηστο περιβάλλον, με gps, wi-fi και 3G μονίμως ανοιχτά, χωρίς να χρειάζεται ποτέ να τα ανοιγοκλείνω από τις ρυθμίσεις. Πιστεύω ότι είναι μία καλή ισορροπία μεταξύ εξοικονόμησης μπαταρίας και άνεσης στη χρήση του κινητού. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει και περιθώριο βελτίωσης.

Edited by Stephen_Patrick
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Stephen_Patrick αλλα εχω δυο αποριες.Το location που ειναι στις ρυθμισεις ; επειδη εγω βλεπω μονο Location access.Μπορεις να μου κανεις ενα screenshot; Επισης,οταν λες να σταματησω τις αυτοματες ενημερωσεις σε μερικες εφαρμογες,πως το κανω; Απλως ξετσεκαρω το show noticifactions ;
Link to comment
Share on other sites

Αν του βαλεις 15 εφαρμογες δεν θα εχει απολύτως κανενα προβλημα. Δεν μασαει τιποτα γενικά.

 

Αν καποιος γνωστης δεν βαριεται ας μιλησει λιγο για το HDR. τι ειναι? Ποτε ειναι καλύτερο να το εχουμε ανοιχτό;

Kαι αν ειναι απαραιτητο να κατεβασει κανεις αλλο app για την καμερα.

 

Εγώ με 70 εφαρμογές τι να πω.

Μια χαρά τρέχουνε όλα νεράκι.

 

Το HDR είναι το φάσμα από το φως μέχρι το σκοτάδι που μπορεί να αντιληφθεί το μάτι μιας φωτογραφικής μηχανής. Τραβάει ουσιαστικά τρεις φώτο με διαφορετικό exposure και την κάνει μια.

Σα να λέμε η φωτογραφία που έχεις τραβήξει έχει αποτέλεσμα να είναι πιο κοντά στο τι αντιλαμβάνεται το μάτι μας.

Πιο πολύ σε τοπία το χρησιμοποιώ διότι δεν είναι για όλες τις χρήσεις τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...