Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μολις εκανα την αναβαθμιση στο καινουργιο κινητο σε 4.4! Πρεπει να κανω wipe data/factory reset? για να κατσει καλυτερα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετα απο 3 μηνες περιπου διαπιστωνω καποια θεματακια..

 

1. Η καμερα καποιες φορες κολλαει και δεν ανοιγει . ( θελει restart για να παρει ξανα μπρος)

 

2. Μετα την δευτερη αναβαθμιση που εδωσαν 4.4.2 εννοω ( μικρο update) το κινητο ψιλοκολαει.

 

3. Στο youtube καποιες φορες χανεται το σημα ( αδυναμια σηματος γραφει),οποτε κατι παιζει με το wifi.

 

4 . Δεν μπορω να βρω μια θηκη απο Ελλαδα ( προτεινεται καποια )

 

Κατα τα αλλα μεχρι στιγμης ειναι must το κινητο. Δεν το αλλαζω με τιποτα μεχρι να βγαλουν το ιδιο σε octa :)

 

σοβαρα μιλας τωρα? μολις εκανα αναβαθμιση και εβαλα και αυτην την μικρη! πωω μακαρι να μην εχω θεματα lag!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα σου πω το κλασσικό αλλά αποτελεσματικό: πάρε ένα back up και κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών.

 

Βρε το ξερω απλα βαριεμαι υπερβολικα να βαλω μετα 10 email,facebook και τετοια....βαριεμαι αφανταστα !!

 

Ισως το κανω το πασχα που θα αραξουμε λιγο απο την δουλεια ! :)

 

Βασικα αν καποιος εκανε ολες τις αναβαθμισεις οπως εγω,δηλαδη χωρις να κανει επαναφορα κλπ ας μας πει αν εχει και αυτος τετοια θεματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια μολις εκανα την αναβαθμιση στο καινουργιο κινητο σε 4.4! Πρεπει να κανω wipe data/factory reset? για να κατσει καλυτερα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

σοβαρα μιλας τωρα? μολις εκανα αναβαθμιση και εβαλα και αυτην την μικρη! πωω μακαρι να μην εχω θεματα lag!!

 

Ψαξε αν εχεις και εσυ θεματα ...μπορει να εισαι τυχερος-ποτε δεν ξερεις !

Link to comment
Share on other sites

Βρε το ξερω απλα βαριεμαι υπερβολικα να βαλω μετα 10 email,facebook και τετοια....βαριεμαι αφανταστα !!

 

Ισως το κανω το πασχα που θα αραξουμε λιγο απο την δουλεια ! :)

 

Βασικα αν καποιος εκανε ολες τις αναβαθμισεις οπως εγω,δηλαδη χωρις να κανει επαναφορα κλπ ας μας πει αν εχει και αυτος τετοια θεματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ψαξε αν εχεις και εσυ θεματα ...μπορει να εισαι τυχερος-ποτε δεν ξερεις !

 

παντως ρωτησα σε ενα ξενο φορουμ για το τι να κανω μετα απο το UPDATE και μου απαντησαν οτι δεν χρειαζεται factory reset αλλα WIPE CACHE οποτε λεω να το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

παντως ρωτησα σε ενα ξενο φορουμ για το τι να κανω μετα απο το UPDATE και μου απαντησαν οτι δεν χρειαζεται factory reset αλλα WIPE CACHE οποτε λεω να το δοκιμασω

 

Θημησε μας και πως γινεται αυτο αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν καποιος εκανε ολες τις αναβαθμισεις οπως εγω,δηλαδη χωρις να κανει επαναφορα κλπ ας μας πει αν εχει και αυτος τετοια θεματα.

 

Εγώ τις έκανα όλες σε 2 και δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

παντως ρωτησα σε ενα ξενο φορουμ για το τι να κανω μετα απο το UPDATE και μου απαντησαν οτι δεν χρειαζεται factory reset αλλα WIPE CACHE οποτε λεω να το δοκιμασω

Έχω κάνει την αναβάθμιση πριν αρκετές μέρες. Να κάνω τώρα WIPE CACHE?

Τι έχω να κερδίσω? Θα χαθούν τίποτα αρχεία, εφαρμογές?

Link to comment
Share on other sites

4 . Δεν μπορω να βρω μια θηκη απο Ελλαδα ( προτεινεται καποια )

 

Κατα τα αλλα μεχρι στιγμης ειναι must το κινητο. Δεν το αλλαζω με τιποτα μεχρι να βγαλουν το ιδιο σε octa :)

 

Γιατί κοιτάς από Ελλάδα?Δε γνωρίζουν την υπάρξη του κινητού (δεν είναι ευρέως διαδεδομένο).Για κοίτα κι εδώ http://www.mytrendyphone.com/shop/motorola-moto-g-226565c1.html. Εγώ έκανα παραγγελία από εδώ μαζί με αυτό http://www.mytrendyphone.com/shop/headset-adapter-3-5mm-70955p.html για να βάλω δικά μου ακουστικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης δοκιμάστε να αναφέρετε ότι πρόβλημα έχετε στο motorola support.To έκανα και μάλιστα με chat.Μάλιστα με περίμεναν να υλοποιήσω τις εντολές που μου έδιναν.Στα αγγλικά πάντα βέβαια...

:lol:

Τ50, ΜΑΧ100, EL250, XL650V, XT660Z

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά πρόταση για ακουστικά με μικρόφωνο που να είναι αξιοπρεπή, συμβατά με το κινητό μας και σε λογική τιμή από Ελλάδα κατά προτίμηση;
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά πρόταση για ακουστικά με μικρόφωνο που να είναι αξιοπρεπή, συμβατά με το κινητό μας και σε λογική τιμή από Ελλάδα κατά προτίμηση;

 

Εγώ έχω πάρει αυτά . Είναι συμβατά με το μικρόφωνο και το κουμπί τερματισμού/απάντησης κλήσεων το οποίο ξεκινάει και τερματίζει και την μουσική επίσης (όχι τα κουμπιά της έντασης όμως). Μπορείς να διαβάσεις εδώ περισσότερα. Θεωρούνται από τους περισσότερους εξαιρετικό value for money και πολύ ποιοτικά. Εγώ μπορώ να σου πω ότι είναι πολύ ανθεκτικά αλλά δεν έχουν και πάρα πολύ δυνατή ένταση, προφανώς λόγω ohm. Γενικά έχει γίνει πολύ συζήτηση για αυτά τα ακουστικά. Τέλος, για να παίξουν σε συσκευές άλλω εταιριών που υποστηρίζουν το πρότυπο CTIA θέλουν έναν ειδικό αντάπτορα.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει αυτά . Είναι συμβατά με το μικρόφωνο και το κουμπί τερματισμού/απάντησης κλήσεων το οποίο ξεκινάει και τερματίζει και την μουσική επίσης (όχι τα κουμπιά της έντασης όμως). Μπορείς να διαβάσεις εδώ περισσότερα. Θεωρούνται από τους περισσότερους εξαιρετικό value for money και πολύ ποιοτικά. Εγώ μπορώ να σου πω ότι είναι πολύ ανθεκτικά αλλά δεν έχουν και πάρα πολύ δυνατή ένταση, προφανώς λόγω ohm. Γενικά έχει γίνει πολύ συζήτηση για αυτά τα ακουστικά. Τέλος, για να παίξουν σε συσκευές άλλω εταιριών που υποστηρίζουν το πρότυπο CTIA θέλουν έναν ειδικό αντάπτορα.

Αδερφέ σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Κρατα παρατεταμενο το κομμα οταν εχεις ανοιχτο το πληκτρολογιο κ θα σε βγαλει στις ρυθμισεις και απο κει θα το απενεργοποιησεις

 

Εμενα αυτο με το κομμα δε λειτουργησε ,αλλα το βρηκα τελικα στις ρυθμισεις πληκτρολογιου σημερα μετα απο πολυ ψαξιμο ! :P

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την αναβάθμιση πριν αρκετές μέρες. Να κάνω τώρα WIPE CACHE?

Τι έχω να κερδίσω? Θα χαθούν τίποτα αρχεία, εφαρμογές?

 

Οχι δεν χανεις τιποτα! Καντο! Αλλα επισης μπορεις να ανοιξεις συνομιλια μεσα απο την εφαρμογη Moto care με καποιον απο την μοτορολα για να σου πει τι να κανεις*

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο με το κομμα δε λειτουργησε ,αλλα το βρηκα τελικα στις ρυθμισεις πληκτρολογιου σημερα μετα απο πολυ ψαξιμο ! :P

 

τουλαχιστον το βρηκες :)

Link to comment
Share on other sites

 

Μπορείς να επέμβεις και σε άλλα θέματα όπως αυτό που σχολιάζει ο τύπος?Τι ακριβώς είναι αυτά τα aminations που ξεκλικάρει?

 

 

Στα ελληνικα τα animations μπορεις να πεις οτι ειναι τα κινουμενα γραφικα απο τη στιγμη που θα πατησεις μια εφαρμογη μεχρι να ολοκληρωθει.

Το android γενικα σα λειτουργικο δεν εχει πολλα σε αντιθεση με το ios και τα wph.

 

Προσωπικα αν θες να το κανεις, βαλτο στα 0,5. Νομιζω ειναι το καλυτερο.

 

Τετοια κολπα βεβαια τα καναμε σε συσκευες με πιο χαμηλα χαρακτηριστικα για να δωσουμε σβελταδα αλλα anyway... Δε χαμπαριαζει το G μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει αυτά . Είναι συμβατά με το μικρόφωνο και το κουμπί τερματισμού/απάντησης κλήσεων το οποίο ξεκινάει και τερματίζει και την μουσική επίσης (όχι τα κουμπιά της έντασης όμως). Μπορείς να διαβάσεις εδώ περισσότερα. Θεωρούνται από τους περισσότερους εξαιρετικό value for money και πολύ ποιοτικά. Εγώ μπορώ να σου πω ότι είναι πολύ ανθεκτικά αλλά δεν έχουν και πάρα πολύ δυνατή ένταση, προφανώς λόγω ohm. Γενικά έχει γίνει πολύ συζήτηση για αυτά τα ακουστικά. Τέλος, για να παίξουν σε συσκευές άλλω εταιριών που υποστηρίζουν το πρότυπο CTIA θέλουν έναν ειδικό αντάπτορα.

 

Σημερα αγορασα το δευτερο ζευγαρι ακουστικων για καθε ενδεχομενο. Μιλαμε οτι δεν εχω ξαναβαλει στα αυτια μου τετοια ακουστικα και μαλιστα δεν ειμαι φαν των in ear!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tnks

 

Ερώτηση: Η Μπάρα με τα on screen buttons μπορεί αν κατέβει ώστε να εκμεταλευθείς πλήρως την οθόνη;

 

 

Με root μονο.

Link to comment
Share on other sites

Με root μονο.

 

Δε νομίζω. Είναι το λεγόμενο immersion mode στο kitkat (όταν βλέπεις βίντεο ή διαβάζεις βιβλίο ή surfareis ή παίζεις παιχνίδια

Seriousness is the only refuge of the shallow !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Σε συνέχεια της επικοινωνίας με τη motorola παραθέτω τα παρακάτω για την αντιμετώπιση μικροθεμάτων.Διαβάστε τα.Μπορεί να σας ενδιαφέρουν.

''Όσον αφορά στο θέμα που αναφέρεις σχετικά με τους ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι είναι θέμα Κωδικοποίησης χαρακτήρων. Πολλοί ελληνικοί χαρακτήρες αντιμετωπίζονται ως ειδικοί χαρακτήρες από τη συσκευή και για να μπορέσει το κινητό σου να τους αναγνωρίζει θα πρέπει να το ρυθμίσεις ανάλογα μέσα από τις ρυθμίσεις των Μηνυμάτων, ακολουθώντας τη διαδρομή:

 

Μηνύματα> 3 κουκκίδες στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης> Ρυθμίσεις> Μέθοδος Κωδικοποίησης SMS> Αυτόματα

 

Όπως επίσης θα έχεις ήδη αντιληφθεί, δεν αναγνωρίζονται τα Emoticons κατά τη σύνταξη και αποστολή μηνυμάτων SMS. Αντιλαμβάνομαι το γεγονός ότι δε θέλεις να εγκαταστήσεις άλλες εφαρμογές, όμως θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι το αμιγές Android λογισμικό φέρει βασικά στοιχεία λειτουργίας, δίνοντας στο χρήστη την ευκαιρία να επισκεφτεί το Google Play Store και να εγκαταστήσει στο κινητό του διαφόρων ειδών εφαρμογές που ο ίδιος επιθυμεί, ώστε να εξατομικεύσει το κινητό του και να το καταστήσει μοναδικό.

 

Θα σε συμβούλευα να επισκεφτείς και να πλοηγηθείς στο Play Store, ώστε να δεις ο ίδιος την πληθώρα επιλογών και δυνατοτήτων που μπορεί να αποκτήσει το κινητό σου.

 

Συγκεκριμένα για τα μηνύματα SMS υπάρχει η εφαρμογή Go SMS Pro, την οποία μπορείς να ελέγξεις ο ίδιος μέσα από σύνδεσμο:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jb.gosms&hl=en

 

Όσον αφορά στην εισαγωγή των επαφών σου στο Gmail σου, αυτό μπορεί να γίνει εύκολα ακολουθώντας τα εξής βήματα:

 

Επαφές> 3 κουκκίδες στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης> Εισαγωγή/Εξαγωγή> Εισαγωγή από κάρτα SIM

 

και στη συνέχεια:

 

Επαφές> 3 κουκκίδες στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης> Λογαριασμοί> Αυτόμ. συγχρ. δεδ/νων

 

Αυτό προϋποθέτει, φυσικά, να έχεις ήδη εισάγει τον λογαριασμό σου Gmail στο κινητό.

 

Μπορείς στη συνέχεια να επισκεφτείς τον λογαριασμό σου Gmail χρησιμοποιώντας υπολογιστή, ώστε να ελέγξεις αν όντως οι επαφές σου έχουν συγχρονιστεί.

 

Όσον αφορά στο παιχνίδι που είχες εγκατεστημένο, θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις να το εγκαταστήσεις ξανά και να παρατηρήσεις για ένα διάστημα το κινητό σου ώστε να ελέγξεις εάν δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. Όταν δημιουργούνται τέτοιου είδους επιπλοκές, πολλές φορές οφείλονται σε διάφορα θέματα κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης. Θα σε συμβούλευα, όταν εγκαταστήσεις το παιχνίδι, να έχεις διακόψει τη λειτουργία εφαρμογών που "τρέχουν" στο παρασκήνιο. Αυτό μπορείς να το κάνεις επιλέγοντας στην αρχική οθόνη του κινητού το κάτω δεξιά πλήκτρο, το οποίο εμφανίζει όλες τις εφαρμογές που "τρέχουν" στο παρασκήνιο, και στη συνέχεια επιλέγοντας κάθε μία εφαρμογή και σύροντας προς τα δεξιά ή αριστερά. Επίσης θα σε συμβούλευα να περιμένεις να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του παιχνιδιού, προτού χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε εφαρμογή.

 

Σχετικά με το γεγονός ότι εξαφανίζονται οι Εφαρμογές, θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις την Επαναφορά Εργοστασιακών ρυθμίσεων όπως σου ανέφερα στο προηγούμενο e-mail. Μετά το πρόβλημα που αντιμετώπισες γενικά με εφαρμογές, θα βοηθούσε στην εκκαθάριση οποιονδήποτε υπολειμμάτων που μπορεί να έχουν απομείνει εγκατεστημένα.''

 

Ελπίζω να σας βοήθησα κομματάκι... :)

:lol:

Τ50, ΜΑΧ100, EL250, XL650V, XT660Z

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μολις αγορασα και εγω το κινητο την 8αρα εκδοση εχει πανω το ασπρο το σημα της motorola αρα ειναι καινουριο ολα καλα σχετικα με τα προβληματα που αναφερατε το μονο μου θεμα ειναι οτι δεν εχει δυνατο σημα σε σχεση με τα αλλα κινητα φενεται αρκετα πιο αδυναμο ειμαι vodafone και

micro sim αγορασα καινουρια μηπως ξερει κανεις τι μπορω να κανω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα την βρηκα την λυση το γυρισα σε 2g και πιανει full μηπως μπορειτε τωρα να μου πειτε πως κανω συγχρονισμο τους λογιαριασμους ερχομαι απο 2.3 και τοτε τα πραγματα ηταν αλλιως πχ πρασινιζε το wi fi στο συγχρονισμο τωρα πρασινιζει? και πως κανω πχ ενα λογαριασμο που προσθεσα συγχρονισμο ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...