Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετω την κοινοτητα της apple. Εχω χρονια στο φορουμ αλλα δεν εμπαινα στα λημερια σας αφου ειμαι χρηστης android.

 

Ο αδερφος μου εχει παρει ενα Apple Ipad Mini 3. Ψαχνει τις τελευταιες μερες πως θα γινει να βλεπει ταινιες στο ipad με καποιον απλο τροπο. Σκεφτεται να παρει καλωδιο/ανταπτορα ωστε να συνδεσει καποιο στικακι κ να βλεπει ταινιες απο εκει. Ειναι εφικτο αυτο? Αν γινεται ειναι απλη η διαδικασια? Του στυλ επιλεγεις την ταινια, πατας play και παιζει η θελει καποια πολυπλοκη διαδικασια? Αρχεια βιντεο σε καταληξη mp4 και mkv τα παιζει το ipad με αυτον τον τροπο? Με τους υποτιτλους τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρετω την κοινοτητα της apple. Εχω χρονια στο φορουμ αλλα δεν εμπαινα στα λημερια σας αφου ειμαι χρηστης android.

 

Ο αδερφος μου εχει παρει ενα Apple Ipad Mini 3. Ψαχνει τις τελευταιες μερες πως θα γινει να βλεπει ταινιες στο ipad με καποιον απλο τροπο. Σκεφτεται να παρει καλωδιο/ανταπτορα ωστε να συνδεσει καποιο στικακι κ να βλεπει ταινιες απο εκει. Ειναι εφικτο αυτο? Αν γινεται ειναι απλη η διαδικασια? Του στυλ επιλεγεις την ταινια, πατας play και παιζει η θελει καποια πολυπλοκη διαδικασια? Αρχεια βιντεο σε καταληξη mp4 και mkv τα παιζει το ipad με αυτον τον τροπο? Με τους υποτιτλους τι γινεται?

 

Καλησπέρα φίλε μου πες του να κατεβάσει το VLC για iOS και να συγχρονίσει ο,τι format ταινίας θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σύντομα θα μπώ στην παρέα σας με το 6s. Μέχρι να έρθει στα χέρια μου, ψάχνω να εντοπίσω τις αντίστοιχες λειτουργείες του android ώστε να είμαι έτοιμος. Αυτό που δεν έχω βρεί είναι αν υπάρχει τρόπος να ελέγχω την μηνιαία χρήση του mobile internet και κυρίως να την απενεργοποιεί αυτόματα όταν φτάσω σε συγκεκριμένο όριο. Κάτι σαν το 3g whatchdog στο android

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σύντομα θα μπώ στην παρέα σας με το 6s. Μέχρι να έρθει στα χέρια μου, ψάχνω να εντοπίσω τις αντίστοιχες λειτουργείες του android ώστε να είμαι έτοιμος. Αυτό που δεν έχω βρεί είναι αν υπάρχει τρόπος να ελέγχω την μηνιαία χρήση του mobile internet και κυρίως να την απενεργοποιεί αυτόματα όταν φτάσω σε συγκεκριμένο όριο. Κάτι σαν το 3g whatchdog στο android

 

Ρυθμίσεις > Δεδομένα > Χρήση κινητού δικτύου δεδομένων. Για το δεύτερο δεν υπάρχει δυνατότητα. Οι πάροχοι ενημερώνουν στο 80% και από τις mobile εφαρμογές μπορείς να παρακολουθείς την εικόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σύντομα θα μπώ στην παρέα σας με το 6s. Μέχρι να έρθει στα χέρια μου, ψάχνω να εντοπίσω τις αντίστοιχες λειτουργείες του android ώστε να είμαι έτοιμος. Αυτό που δεν έχω βρεί είναι αν υπάρχει τρόπος να ελέγχω την μηνιαία χρήση του mobile internet και κυρίως να την απενεργοποιεί αυτόματα όταν φτάσω σε συγκεκριμένο όριο. Κάτι σαν το 3g whatchdog στο android

Να απενεργοποιεί τα δεδομένα όχι αλλά υπάρχουν πολλές που παρακολουθούν τα δεδομένα σου εκτός από τον τρόπο που σου είπε ο @DINFUN. Επίσης μπορείς να έχεις και widget στο notification center ώστε να βλέπεις εύκολα και γρήγορα την κατανάλωση. Επιπλέον έχουν και ειδοποιήσεις ώστε να σε ενημερώνουν σε συγκεκριμένα όρια που θέτεις εσύ, πχ στο 50% στο 60% στο 70% κτλ.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω το εξης...

θελω να κανω διαγραφη δεδομενων σε ipad air...απλα θελω να κρατησω backup Μονο τους σελιδοδεικτες του safari και μετα να τους επαναφερω....

Εχετε καποια Λυση?

Βρηκα κατι προγραμματα για windows ..Ολα με πληρωμη...και αρκετα λεφτα..

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

εχω.... αλλα στο backup παιρνει και τις εφαρμογες..

και δεν θυμαμε πως τις κοβω...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει για το bakcup. Αν πας ρυθμίσεις > icloud θα δεις εναν διακόπτη safari. Αν τον έχεις ενεργοποιημένο τότε όλα τα bookmarks σου είναι κρατημένα και συγχρονισμένα με τον λογαριασμό icloud. Οπότε δεν χρειάζεται το backup.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα…

Πως μπορω στο ios9 να εχω στρογγυλο thumbnail photo στα contacts και οχι fullscreen?

 

Δε ξερω… αλλα δεν μου αρεσει το fullscreen !!!!

 

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα…

Πως μπορω στο ios9 να εχω στρογγυλο thumbnail photo στα contacts και οχι fullscreen?

 

Δε ξερω… αλλα δεν μου αρεσει το fullscreen !!!!

 

Ευχαριστω...

Δεν υπάρχει επιλογή για τέτοια ρύθμιση. Εφόσον βάζεις φώτο είναι full screen. Τώρα δεν ξέρω αν περάσεις από αλλού επαφές πχ outlook ή gmail μήπως και τις φωτογραφίες τις εμφανίζει μικρές δίπλα στο όνομα όταν σε καλούν ή καλείς εσύ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει επιλογή για τέτοια ρύθμιση. Εφόσον βάζεις φώτο είναι full screen. Τώρα δεν ξέρω αν περάσεις από αλλού επαφές πχ outlook ή gmail μήπως και τις φωτογραφίες τις εμφανίζει μικρές δίπλα στο όνομα όταν σε καλούν ή καλείς εσύ.

 

Ποτε εγιναν fullscreen παλι; Εμενα συνεχιζουν να ειναι μικροστρογγυλες!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει επιλογή για τέτοια ρύθμιση. Εφόσον βάζεις φώτο είναι full screen. Τώρα δεν ξέρω αν περάσεις από αλλού επαφές πχ outlook ή gmail μήπως και τις φωτογραφίες τις εμφανίζει μικρές δίπλα στο όνομα όταν σε καλούν ή καλείς εσύ.

 

Λες εεε?

Οκ, ευχαριστω παντως!

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποτε εγιναν fullscreen παλι; Εμενα συνεχιζουν να ειναι μικροστρογγυλες!

 

Βασικα οταν περασα την ios9 ηταν στρογγυλες οι φωτο, οπως στο ios8…

Οταν ομως αποφασισα να τις αλλαξω στο ios9… τοτε εγιναν fullscreen! :mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οταν περασα την ios9 ηταν στρογγυλες οι φωτο, οπως στο ios8…

Οταν ομως αποφασισα να τις αλλαξω στο ios9… τοτε εγιναν fullscreen! :mad::mad::mad:

 

Πάντα έτσι ήταν!

Αν την φωτογραφία επαφής την έχεις "φτιάξει" μέσα από το iPhone, φαίνεται full screen.

(ακόμα κ έτσι, όταν σε καλέσει εμφανίζεται full screen, αλλά άμα κλειδωθεί το iPhone κατά τη διάρκεια της συνομιλίας, θα δεις αν πατήσεις το lock/power button ότι η φωτογραφία είναι μικρή/στρογγυλή δίπλα από το όνομα)

Αν είναι περασμένη μέσω κάποιας εφαρμογής ή συγχρονισμού, π.χ. φτιαγμένη από το Contacts app σε Mac

και συγχρονισμένη μέσω iCloud, φαίνεται μικρή/στρογγυλή.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έτσι ήταν!

Αν την φωτογραφία επαφής την έχεις "φτιάξει" μέσα από το iPhone, φαίνεται full screen.

(ακόμα κ έτσι, όταν σε καλέσει εμφανίζεται full screen, αλλά άμα κλειδωθεί το iPhone κατά τη διάρκεια της συνομιλίας, θα δεις αν πατήσεις το lock/power button ότι η φωτογραφία είναι μικρή/στρογγυλή δίπλα από το όνομα)

Αν είναι περασμένη μέσω κάποιας εφαρμογής ή συγχρονισμού, π.χ. φτιαγμένη από το Contacts app σε Mac

και συγχρονισμένη μέσω iCloud, φαίνεται μικρή/στρογγυλή.

 

Ευχαριστω παντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά!

Νέος στο iphone και έχω μια απορία.

Υπάρχει file manager που να μου δίνει πρόσβαση σε όλα τα αρχεία από το pc μου; Υπάρχει τρόπος να πάρω για πάρω στον υπολογιστή μου φωτογραφίες που μου έστειλαν μέσω viber.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Νέος στο iphone και έχω μια απορία.

Υπάρχει file manager που να μου δίνει πρόσβαση σε όλα τα αρχεία από το pc μου; Υπάρχει τρόπος να πάρω για πάρω στον υπολογιστή μου φωτογραφίες που μου έστειλαν μέσω viber.

Δεν υπάρχει file manager που να κάνει τέτοια τέτοια δουλειά. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι είτε να κατεβάσεις το icloud control panel για windows και να συγχρονίζεις τις φωτογραφίες σου ή μπορείς να περάσεις την εφαρμογή documents 5 στην οποία μπορείς να αποθηκεύσεις τις φωτογραφίες σου και μετά να της περάσεις στον υπολογιστή σου μέσω itunes.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Νέος στο iphone και έχω μια απορία.

Υπάρχει file manager που να μου δίνει πρόσβαση σε όλα τα αρχεία από το pc μου; Υπάρχει τρόπος να πάρω για πάρω στον υπολογιστή μου φωτογραφίες που μου έστειλαν μέσω viber.

 

Όλες οι φωτογραφίες από το Viber από προ επιλογή αποθηκεύονται στη συσκευη σου. Έτσι μπορείς να τις μεταφέρεις είτε μέσω ροής iclioud είτε μέσω καλωδίου USB :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη ερώτηση. Υπάρχει πατέντα για only 3g mode???

Εννοείς να μην αλλάζει σε 2g όταν δεν έχει καλή κάλυψη 3g; Αυτό δεν νομίζω να βοηθάει σε κάτι. Αν εννοείς κάτι άλλο τότε αν έχεις από ios 8 και πάνω μπορείς να επιλέξεις μέσα από τις ρυθμίσεις να είσαι σε 2g, 3g ή 4g.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτό ακριβώς που λες. Να μην με πετάει σε 2g ενώ έχω επιλεγμένο το 3g. Βοηθάει πολλές φορές που ενώ μπορεί να έχει ικανοποιητικό σήμα και ταχύτητες 3g, με πετάει σε Ε και με ξενερώνει.
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτό ακριβώς που λες. Να μην με πετάει σε 2g ενώ έχω επιλεγμένο το 3g. Βοηθάει πολλές φορές που ενώ μπορεί να έχει ικανοποιητικό σήμα και ταχύτητες 3g, με πετάει σε Ε και με ξενερώνει.

Όχι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στο ios. Τώρα αν έχεις jb τότε ίσως να υπάρχει κάτι τέτοιο στο cydia.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Άλλαξα κινητό και στο παλιό ήταν ενεργοποιημένο απο μόνο του. Στο καινούριο αιφον δν μπορώ να βρω που ειναι η επιλογή για να βλέπω στις φωτογραφίες που τράβηξα περιοχή. Το παλιό μου έλεγε μαζι με ημερομηνία και περιοχή. Επίσης στον καιρό μου έδειχνε το μέρος που ειμαι αυτόματα
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα κινητό και στο παλιό ήταν ενεργοποιημένο απο μόνο του. Στο καινούριο αιφον δν μπορώ να βρω που ειναι η επιλογή για να βλέπω στις φωτογραφίες που τράβηξα περιοχή. Το παλιό μου έλεγε μαζι με ημερομηνία και περιοχή. Επίσης στον καιρό μου έδειχνε το μέρος που ειμαι αυτόματα

Είναι εκεί που ήταν. Μόλις ανοίξεις για πρώτη φορά την κάμερα ή τον καιρό σου λέει αν θες να χρησιμοποιήσει το GPS. Για να δεις αν είναι ενεργοποιημένο το gps θα πας settings > privacy > location services και εκεί θα δεις όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν το GPS.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ειναι όλα ανοιχτά και στον καιρό και στις φωτογραφίες. Αλλά παρόλα αυτά δν μου λεει περιοχή που τραβήχτηκε η φωτό ούτε ο καιρός βρίσκει την τοποθεσίες αυτόματα που είσαι μόνο οποίες περιοχές έχεις αποθηκευμένες..

Κάποια άλλη βοήθεια;

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...