Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχάς σας ευχαριστώ και τους 2 σας για τις απαντήσεις.

Το θέμα το έλυσα ως εξής.

Έβγαλα απο το δικό μου iphone την sim vodafone και την έβαλα στο iphone του αφεντικού μου. Αμέσως εμφάνισε το μενού των mms μέσα στις ρυθμίσεις και εικονίδιο της φωτογραφικής μέσα στα sms. Έλεγξα τις ρυθμίσεις των mms ότι είναι οκ (τις είχε απο default σωστές) και του ξαναέβαλα την sim της cosmote. Εξαφάνισε αμέσως το μενού μέσα απο τις ρυθμίσεις, αλλά συνέχισε να μου έχει το εικονίδιο μέσα στο sms.

Δοκίμασα κι ένα restart για να βεβαιωθώ ότι δεν θα το ξαναχάσει το εικονίδιο και ευτυχώς δεν το έχασε.

Έστειλα ένα mms με μια φωτό σε μένα και μου ήρθε κανονικά.

Οπότε, θεωρώ ότι είμαι οκ.

 

kkalog, δοκίμασε κι εσύ το ίδιο, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, και πες μου αν το κατάφερες.

Να σημειώσω ότι η συσκευή ενεργοποιήθηκε με 3.1.2 και κάρτα cosmote (σύνδεση) με απενεργοποιημένο το flight mode (δηλαδή μόλις ξεκίνησε μου ζήτησε pin).

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα η οποία δυστυχώς σε εμένα δεν δούλεψε.

 

Το μόνο που δεν έχω κάνει λόγω έλλειψης χρόνου είναι να κάνω restore και set up σαν νέο τηλέφωνο και όχι ανάκτηση από προηγούμενο back up γιατί εκεί ίσως κουβαλάει και carrier settings της vodafone και λόγω του ότι ο αριθμός μου δεν έχει αλλάξει (φορητότητα) μπερδεύεται.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας :rolleyes:

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το iTunes και τις Ταινίες :( .Συγκεκριμένα ενώ έχω μια ταινία πχ 90λεπτών όταν την περνάω στο iTunes αυτομάτως μου την διπλασιάζει κάνοντας την 180λεπτά :confused:

 

Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; :worry:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας :rolleyes:

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το iTunes και τις Ταινίες :( .Συγκεκριμένα ενώ έχω μια ταινία πχ 90λεπτών όταν την περνάω στο iTunes αυτομάτως μου την διπλασιάζει κάνοντας την 180λεπτά :confused:

 

Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; :worry:

 

Μου ακούγεται σαν πρόβλημα με το framerate ίσως πρέπει να δοκιμάσεις μετατροπή με κάποιο άλλο πρόγραμμα που μπορεί να διαβάζει πιο σωστά τα δεδομένα της ταινίας.

 

Έχεις δοκιμάσει το quicktime? (σε περιβάλλον os x δουλεύει άψογα) ίσως δουλεύει το ίδιο καλά και στην έκδοση για windows (υποθέτω ότι όπως η πλειοψηφία είσαι WinTel?)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Μου ακούγεται σαν πρόβλημα με το framerate ίσως πρέπει να δοκιμάσεις μετατροπή με κάποιο άλλο πρόγραμμα που μπορεί να διαβάζει πιο σωστά τα δεδομένα της ταινίας.

 

Έχεις δοκιμάσει το quicktime? (σε περιβάλλον os x δουλεύει άψογα) ίσως δουλεύει το ίδιο καλά και στην έκδοση για windows (υποθέτω ότι όπως η πλειοψηφία είσαι WinTel?)

 

:)

 

Με Quicktime τι ακριβώς εννοείς; :confused:

Στον υπολογιστή πάντως η ταινία δείχνει μια χαρά ότι διαρκεί δηλαδή μιάμιση ώρα μετά αλλάζουν όλα :wacko:

 

*πάντα για Windows αναφέρομαι :worry:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Με Quicktime τι ακριβώς εννοείς; :confused:

Στον υπολογιστή πάντως η ταινία δείχνει μια χαρά ότι διαρκεί δηλαδή μιάμιση ώρα μετά αλλάζουν όλα :wacko:

 

*πάντα για Windows αναφέρομαι :worry:

 

Η έκδοση Quicktime Prol για windows (χρειάζεται κωδικούς, αλλά υποθέτω ότι ξέρεις πως θα τους βρεις ;) ) κάνει μετατροπή σε iPhone format (μαζί με πάρα πολλά άλλα) :

 

http://www.apple.com/quicktime/pro/

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση Quicktime Prol για windows (χρειάζεται κωδικούς, αλλά υποθέτω ότι ξέρεις πως θα τους βρεις ;) ) κάνει μετατροπή σε iPhone format (μαζί με πάρα πολλά άλλα) :

 

http://www.apple.com/quicktime/pro/

 

Και βέβαια ξέρω :p

 

Το κοιτάω και θα ενημερώσω :)

 

Ευχαριστώ για όλα :happy:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :)

1. gprs

2. Δοκιμασε με internet.vodafone.gr

ρυθμισεις-γενικα-κινητο δικτυο δεδομενων-

αφου πρωτα εχεις ζητησει ενεργοποιηση apn internet

 

για το θεμα cu και Iphone:

τελικα εκανα ενεργοποιηση αυτοματα μεσω ηχογραφημενων οδηγιων που εχει η vodafone και αλλαξα το webonly.vodafone.gr σε webkarta.vodafone.gr,απο τις ρυθμισεις..

αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι εχει ξεχωριστο τμημα iphone για την εξηπηρετηση η vodafone.

 

ευχαριστω για την βοηθια και παλι!

Link to comment
Share on other sites

για το θεμα cu και Iphone:

τελικα εκανα ενεργοποιηση αυτοματα μεσω ηχογραφημενων οδηγιων που εχει η vodafone και αλλαξα το webonly.vodafone.gr σε webkarta.vodafone.gr,απο τις ρυθμισεις..

αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι εχει ξεχωριστο τμημα iphone για την εξηπηρετηση η vodafone.

 

ευχαριστω για την βοηθια και παλι!

 

Ναι για το ίδιο ακριβώς θέμα είχα μιλήσει προ ημερών με την Vodafone για το CU - iPhone της γυναίκας μου και αλλάζοντας / τροποποιώντας κάποιες ρυθμίσεις όλα είναι μια χαρά :cool:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει update στην εκδοση 3.1.2 απο itunes και εχω κανει και restore πριν..

 

Εβαλα το jailbrake blackrain και ολα δουλεψαν κανονικα. Εχω βαλει και το installus.

 

μεσα απο το cydia οια εκδοση πρεπει να εγκαταστησω? τη 3.0 η τη 3.1 και ειναι επικινδυνο?

N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση Quicktime Prol για windows (χρειάζεται κωδικούς, αλλά υποθέτω ότι ξέρεις πως θα τους βρεις ;) ) κάνει μετατροπή σε iPhone format (μαζί με πάρα πολλά άλλα) :

 

http://www.apple.com/quicktime/pro/

 

Και βέβαια ξέρω :p

 

Το κοιτάω και θα ενημερώσω :)

 

Ευχαριστώ για όλα :happy:

 

 

Δυστυχώς το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει :(

 

 

 

...Ομως θελω να ρωτησω τι χρειαζεται για να μπορω να συγχρονισω με itunes το κινητο και να περναω σπασμενες εφαρμογες.. μεσα απο το cydia ποια εκδοση πρεπει να εγκαταστησω? τη 3.0 η τη 3.1 και ειναι επικινδυνο?...

 

Απάντηση υπάρχει εδώ

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει :(

 

εννοείς ότι διπλασιάζεται η διάρκεια της ταινίας, σαν να παίζει σε slow motion; ή κάτι άλλο;

 

Δοκίμασες να κάνεις encode ένα dvd να δεις αν στο κάνει πάλι;

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι διπλασιάζεται η διάρκεια της ταινίας, σαν να παίζει σε slow motion; ή κάτι άλλο;

 

Δοκίμασες να κάνεις encode ένα dvd να δεις αν στο κάνει πάλι;

 

Σωστά 2πλασιάζεται :(

 

Επισυνάπτω δύο εικόνες για το πώς ήταν πριν και πως γίνεται η διάρκεια μετά :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

kormos με στελνεις παλι πιστω στο αλλο λινκ? μπορεις να με βοηθησεις μεσω πμ?

 

να σβησω τη κακια λεξη αν ειναι προβλημα. αλλα για jailbrake βλεπω και αλλα τοπικ!

N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

kormos με στελνεις παλι πιστω στο αλλο λινκ? μπορεις να με βοηθησεις μεσω πμ?

 

να σβησω τη κακια λεξη αν ειναι προβλημα. αλλα για jailbrake βλεπω και αλλα τοπικ!

 

Δυστυχώς :worry: δεν το έχω JB και δεν μπορώ να σε καλύψω , απλά στο ανέφερα γιατί δεν επιτρέπονται εδώ τέτοιου είδους ερωτήσεις :rolleyes:

 

Φιλικά πάντα :)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Γράφτηκα και εγώ σε αυτό το φόρουμ γιατί είμαι ένας ακόμα νέος και άσχετος άνθρωπος στον κόσμο των iphone κλπ. Για την ακρίβεια έχω εδώ κάμποσους μήνες ένα Ipod touch και όχι Iphone αλλά νομίζω ότι τα πράγματα που θα ρωτήσω είναι λίγο πολύ κοινά. Συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη, αν υπάρχει κάποιος πρόθυμος να βοηθήσει τον ευχαριστώ θερμότατα.

Ανακάλυψα πρόσφατα αυτό το περιβόητο jailbreaking λοιπόν και αποφάσισα να το κάνω και εγώ. Τα κατάφερα με τη βοήθεια των διαφόρων οδηγών που κυκλοφορούν στο ίντερνετ και από κει και μετά μου προέκυψαν χιλιάδες ερωτήματα. Παραθλετω κάποια από αυτά παρακάτω, άλλα σχετικά με το jailbreaking και άλλα γενικής φύσεως!

 

1) Πριν κάνω το jailbreak διάβασα κάπου πως μετά από αυτό θα μου εγκατασταθεί το cydia και το Icy (πρωην installer αν δεν απατώμαι, έχω firmware 3.0.1 ή κάπου εκεί). Μετά το jailbreak όμως βλέπω μόνο εικονίδιο Cydia και όχι κάτι σχετικό με Icy. Τι συμβαίνει;

2) Αν θέλω να ανεβάσω το firmware μου (πχ με τα μηνύματα που μου πετάει στο itunes μόλις το ανοίγω) πρέπει πρώτα να κάνω τι; Restore; Ή κάτι άλλο; Γίνεται μέσω itunes αυτό;

3) Μπορώ να διαβάσω αρχεία word, pdf ή notepad στο ipod μου; Για PDf νομίζω κάπου είδα μια εφαρμογή στο app store σωστά; Με τα άλλα τι γίνεται; Υπάρχει τρόπος να περάσω μέσω itunes ένα τέτοιο αρχείο στο ipod μου;

4) Σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης. Έχω ένα mail το οποίο έχει attachment (ας υποθέσουμε ένα αρχείο της ερώτησης 3). Μπορώ να το σώσω κιόλας να το έχω σαν ξεχωριστό αρχείο;

5) Εϊδα κάπου στο cydia τα λεγόμενα emulators με τα οποία παίζεις παιχνίδια nitendo ας πούμε. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως ακριβώς δουλεύει αυτό;

6) Γενικά αυτό που δεν έχω καταλάβει καθόλου και είναι η ερώτηση που με καίει πιο πολύ για να καταλάβω τι γίνεται είναι ποια είναι η πρακτική χρησιμότητα του cydia; Δηλαδή απλά έχω 200 εφαρμογές παραπάνω από ότι με το app store και αυτό είναι όλο, ή υπάρχει και κάτι άλλο που δεν ξέρω; Και από ότι κατάλαβα τις καλές και χρήσιμες εφαρμογές τις πληρώνεις και στο cydia και στο app store σωστά; Τι γίνεται λοιπόν;

7) Υπάρχει κάποιος τρόπος, εφαρμογές που υπάρχουν στο app store και είναι ακριβές, να τις βρω στο ίντερνετ φτηνότερες ή κάτι τέτοιο;

8) Και κάτι τελευταίο τώρα που το θυμήθηκα. Μπαίνω σε μία ιστοσελίδ με το safari. Μπορώ να τη σώσω; Μάλλον όχι ε;

 

Ξαναζητώ συγνώμη για το μέγεθος της ασχετοσύνης, απλά είμαι εντελώς καινούριος σε όλο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Γράφτηκα και εγώ σε αυτό το φόρουμ γιατί είμαι ένας ακόμα νέος και άσχετος άνθρωπος στον κόσμο των iphone κλπ. Για την ακρίβεια έχω εδώ κάμποσους μήνες ένα Ipod touch και όχι Iphone αλλά νομίζω ότι τα πράγματα που θα ρωτήσω είναι λίγο πολύ κοινά. Συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη, αν υπάρχει κάποιος πρόθυμος να βοηθήσει τον ευχαριστώ θερμότατα.

Ανακάλυψα πρόσφατα αυτό το περιβόητο jailbreaking λοιπόν και αποφάσισα να το κάνω και εγώ. Τα κατάφερα με τη βοήθεια των διαφόρων οδηγών που κυκλοφορούν στο ίντερνετ και από κει και μετά μου προέκυψαν χιλιάδες ερωτήματα. Παραθλετω κάποια από αυτά παρακάτω, άλλα σχετικά με το jailbreaking και άλλα γενικής φύσεως!

 

1) Πριν κάνω το jailbreak διάβασα κάπου πως μετά από αυτό θα μου εγκατασταθεί το cydia και το Icy (πρωην installer αν δεν απατώμαι, έχω firmware 3.0.1 ή κάπου εκεί). Μετά το jailbreak όμως βλέπω μόνο εικονίδιο Cydia και όχι κάτι σχετικό με Icy. Τι συμβαίνει;

2) Αν θέλω να ανεβάσω το firmware μου (πχ με τα μηνύματα που μου πετάει στο itunes μόλις το ανοίγω) πρέπει πρώτα να κάνω τι; Restore; Ή κάτι άλλο; Γίνεται μέσω itunes αυτό;

3) Μπορώ να διαβάσω αρχεία word, pdf ή notepad στο ipod μου; Για PDf νομίζω κάπου είδα μια εφαρμογή στο app store σωστά; Με τα άλλα τι γίνεται; Υπάρχει τρόπος να περάσω μέσω itunes ένα τέτοιο αρχείο στο ipod μου;

4) Σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης. Έχω ένα mail το οποίο έχει attachment (ας υποθέσουμε ένα αρχείο της ερώτησης 3). Μπορώ να το σώσω κιόλας να το έχω σαν ξεχωριστό αρχείο;

5) Εϊδα κάπου στο cydia τα λεγόμενα emulators με τα οποία παίζεις παιχνίδια nitendo ας πούμε. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως ακριβώς δουλεύει αυτό;

6) Γενικά αυτό που δεν έχω καταλάβει καθόλου και είναι η ερώτηση που με καίει πιο πολύ για να καταλάβω τι γίνεται είναι ποια είναι η πρακτική χρησιμότητα του cydia; Δηλαδή απλά έχω 200 εφαρμογές παραπάνω από ότι με το app store και αυτό είναι όλο, ή υπάρχει και κάτι άλλο που δεν ξέρω; Και από ότι κατάλαβα τις καλές και χρήσιμες εφαρμογές τις πληρώνεις και στο cydia και στο app store σωστά; Τι γίνεται λοιπόν;

7) Υπάρχει κάποιος τρόπος, εφαρμογές που υπάρχουν στο app store και είναι ακριβές, να τις βρω στο ίντερνετ φτηνότερες ή κάτι τέτοιο;

8) Και κάτι τελευταίο τώρα που το θυμήθηκα. Μπαίνω σε μία ιστοσελίδ με το safari. Μπορώ να τη σώσω; Μάλλον όχι ε;

 

Ξαναζητώ συγνώμη για το μέγεθος της ασχετοσύνης, απλά είμαι εντελώς καινούριος σε όλο αυτό!

 

 

 

Καλησπέρα και καλώς όρισες :)

 

Θα σε συμβούλευα για αρχή να ρίξεις μια μελέτη παρακάτω:

 

 

και στην Ανακοίνωση Μόλις παρέλαβα το νέο μου iPhone. Και τώρα;

 

Φιλικά πάντα :)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Έριξα φίλε μου σε πολλά από αυτά αλλά να με συγχωρείς δεν έχω το χρόνο να καθήσω να διαβάσω 150 σελίδες για να βρω την απάντηση σε 5 πράγματα.

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι διπλασιάζεται η διάρκεια της ταινίας, σαν να παίζει σε slow motion; ή κάτι άλλο;

 

Δοκίμασες να κάνεις encode ένα dvd να δεις αν στο κάνει πάλι;

 

Δυστυχώς και από DVD τα ίδια κάνει :(

 

Έχεις κάνει κάποια δοκιμή εσύ μήπως :rolleyes: , στις περνάει κανονικά; :worry:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

1) Πριν κάνω το jailbreak διάβασα κάπου πως μετά από αυτό θα μου εγκατασταθεί το cydia και το Icy (πρωην installer αν δεν απατώμαι, έχω firmware 3.0.1 ή κάπου εκεί). Μετά το jailbreak όμως βλέπω μόνο εικονίδιο Cydia και όχι κάτι σχετικό με Icy. Τι συμβαίνει;

Το Cydia/Icy/Rock είναι ουσιαστικά ενναλακτικά καταστήματα για εφαρμογές που δεν εγκρίνει η Apple την κυκλοφορία τους μέσω του Appstore, γιατί επηρρεάζουν π.χ. αρχεία συστήματος

 

2) Αν θέλω να ανεβάσω το firmware μου (πχ με τα μηνύματα που μου πετάει στο itunes μόλις το ανοίγω) πρέπει πρώτα να κάνω τι; Restore; Ή κάτι άλλο; Γίνεται μέσω itunes αυτό;

Απλά ανάβαθμιση αλλά χάνεται το jailbreak, θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι έχει βγει το jailbreak για την νέα έκδοση και να το ξανακάνεις.

 

3) Μπορώ να διαβάσω αρχεία word, pdf ή notepad στο ipod μου; Για PDf νομίζω κάπου είδα μια εφαρμογή στο app store σωστά; Με τα άλλα τι γίνεται; Υπάρχει τρόπος να περάσω μέσω itunes ένα τέτοιο αρχείο στο ipod μου;

4) Σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης. Έχω ένα mail το οποίο έχει attachment (ας υποθέσουμε ένα αρχείο της ερώτησης 3). Μπορώ να το σώσω κιόλας να το έχω σαν ξεχωριστό αρχείο;

 

Διαβάζει αρχεία office, αλλά δεν ξέρω πως μπορείς να τα σώσεις, θέλει συσκευή με jailbreak πάντως.

 

7) Υπάρχει κάποιος τρόπος, εφαρμογές που υπάρχουν στο app store και είναι ακριβές, να τις βρω στο ίντερνετ φτηνότερες ή κάτι τέτοιο;

 

Κυκλοφορούν εφαρμογές σπασμένες και υπάρχει και οδηγός στο θέμα με τους οδηγούς αλλά μάλλον τον έχεις ήδη διαβάσει ε;

 

8) Και κάτι τελευταίο τώρα που το θυμήθηκα. Μπαίνω σε μία ιστοσελίδ με το safari. Μπορώ να τη σώσω; Μάλλον όχι ε;

 

Μόνο σαν σελιδοδείκτη (favorites)

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και από DVD τα ίδια κάνει :(

 

Έχεις κάνει κάποια δοκιμή εσύ μήπως :rolleyes: , στις περνάει κανονικά; :worry:

 

Ναι τις περνάει κανονικά στη δοκιμη που έχω κάνει ως εξής (αλλά σε περιβάλλον OS X):

 

Ταινία divx σε container avi με εξωτερικούς υπότιτλους srt -> quicktime pro -> export to iphone (επιλογή mp4 format) -> προσθήκη στο itunes, κανονική προβολή σε διάρκεια / με υπότιτλους (για το τελευταίο υπεύθυνο είναι το perian το οποιό επιτρέπει στο quicktime να παίξει εξωτερικούς υπότιτλους και να τους συγχωνεύσει στο αρχείο mp4 που παράγει για το iTunes / iPhone.

 

Το ίδιο συμβαίνει και με dvd που έχω μετατρέψει προηγουμένως σε divx avi.

 

Παλιότερα είχα αντιμετωπίσει πάντως ένα παρόμοιο πρόβλημα (διαφοροποίηση δηλαδή της διάρκειας της ταινίας ή/και της ταχύτητας προβολής των frames) με κακο-διαμορφωμένα divx όπου το πρόγραμμα κωδικοποίησης δεν μετέφερε / διάβαζε σωστά τα frame rates του αρχικού υλικού (25 frames / sec PAL, 29,9 frames / sec NTSC κλπ) με αποτέλεσμα να χαλάει τους χρόνους / ταχύτητες. Η λύση ήταν να αλλάξω πρόγραμμα κωδικοποίησης - αυτά βέβαια το πάλαι ποτέ που χρησιμοποιούσα wintel περιβάλλον, γιατί τώρα με το os x αυτά είναι μια μακρυνή ανάμνηση!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου που πλην του 1 και του 7 ήταν κατατοπιστικότατες. Αυτό που ρωτάω στο 1 είναι πρακτικά γιατί δε μου εγκαστάθηκε κάτι σχετικό με Icy όπως είχα διαβάσει πριν.

Σε ευχαριστώ και για την ειρωνία σου στο 7. Πραγματικά μου την είπες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις περνάει κανονικά στη δοκιμη που έχω κάνει ως εξής (αλλά σε περιβάλλον OS X):

 

Ταινία divx σε container avi με εξωτερικούς υπότιτλους srt -> quicktime pro -> export to iphone (επιλογή mp4 format) -> προσθήκη στο itunes, κανονική προβολή σε διάρκεια / με υπότιτλους (για το τελευταίο υπεύθυνο είναι το perian το οποιό επιτρέπει στο quicktime να παίξει εξωτερικούς υπότιτλους και να τους συγχωνεύσει στο αρχείο mp4 που παράγει για το iTunes / iPhone.

 

Το ίδιο συμβαίνει και με dvd που έχω μετατρέψει προηγουμένως σε divx avi.

 

Παλιότερα είχα αντιμετωπίσει πάντως ένα παρόμοιο πρόβλημα (διαφοροποίηση δηλαδή της διάρκειας της ταινίας ή/και της ταχύτητας προβολής των frames) με κακο-διαμορφωμένα divx όπου το πρόγραμμα κωδικοποίησης δεν μετέφερε / διάβαζε σωστά τα frame rates του αρχικού υλικού (25 frames / sec PAL, 29,9 frames / sec NTSC κλπ) με αποτέλεσμα να χαλάει τους χρόνους / ταχύτητες. Η λύση ήταν να αλλάξω πρόγραμμα κωδικοποίησης - αυτά βέβαια το πάλαι ποτέ που χρησιμοποιούσα wintel περιβάλλον, γιατί τώρα με το os x αυτά είναι μια μακρυνή ανάμνηση!

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου :) , μήπως να αλλάξω από MS και να πάω και εγώ σε MAC; :p:rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου που πλην του 1 και του 7 ήταν κατατοπιστικότατες. Αυτό που ρωτάω στο 1 είναι πρακτικά γιατί δε μου εγκαστάθηκε κάτι σχετικό με Icy όπως είχα διαβάσει πριν.

Σε ευχαριστώ και για την ειρωνία σου στο 7. Πραγματικά μου την είπες τώρα.

 

Το Icy δεν εγκαταστάθηκε γιατί όλοι οι οδηγοί που έχω δει για jailbreak λένε να γίνετε ξεχωριστά η εγκατάσταση του και πρώτα μόνο το Cydia, οπότε αν ακολούθησες κάποιον τέτοιο οδηγό θα έχεις μόνο το cydia. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το cydia από ότι βλέπω πάντως. Η ειρωνία ήταν περιπαιχτική :lol: :lol: .

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...