Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5530 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουμε καποιο νεο απο το site play247.gr ??? Θα ειναι ''ασφαλες'' να παρουμε το κινητο απο το συγκεκριμενο site ???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να ρωτήσω κάτι κι εγώ? το wifi του είναι δυνατό?

η οθόνη τι λέει?

στον ήλιο είναι καλή?

 

1) wifi πολύ δυνατό (μια χαρά στα 50 μέτρα σε ανοικτό χώρο)

2) Η οθόνη στο 100% της φωτεινότητας της είναι πολύ καλή στον ήλιο, αλλά στο 19% που το έχω εγώ με το ζόρι βλέπω τι πατάω όταν είμαι έξω..

3) σαν οθόνη εγώ είμαι ευχαριστημένος

 

Δυστυχώς μου ζητάει πάλι να γίνει update python library.

Δεν μπορώ να κατλάβω τι γίνεται....

Μάλλον θα κάνω εκ νέου restore τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και θα το ξαναπεράσω.....

 

κρίμα, εντύπωση μου κάνει...εγώ το χρειάστηκα γι'αυτή την εφαρμογή που διαβάζεις comics (αρχεία .cbz) και μου δούλεψε μια χαρά...

 

Εχουμε καποιο νεο απο το site play247.gr ??? Θα ειναι ''ασφαλες'' να παρουμε το κινητο απο το συγκεκριμενο site ???

 

Αν δεν ήταν ασφαλές δεν θα είχε κλείσει? δεν θα ακούγαμε διάφορα κακά σε περιοδικά και σε forums?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο ένα restore στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και εφαρμογής εκ νέου της έκδοσης 1.9.7,δούλεψε....

Το θέμα είναι τώρα τι εφαρμογές είναι καλές για το κινητό???

μήπως έχετε καμία να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο ένα restore στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και εφαρμογής εκ νέου της έκδοσης 1.9.7,δούλεψε....

Το θέμα είναι τώρα τι εφαρμογές είναι καλές για το κινητό???

μήπως έχετε καμία να προτείνετε?

 

τώρα σώθηκες!!!! Υπάρχουν πάρα πολλές!!!! Ουσιαστικά ότι τρέχει στο 5800 δουλεύει και στο 5530...

 

Δες τι περίπου χρειάζεσαι και ψάξε στα γνωστά μαγαζάκια..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο ένα restore στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και εφαρμογής εκ νέου της έκδοσης 1.9.7,δούλεψε....

Το θέμα είναι τώρα τι εφαρμογές είναι καλές για το κινητό???

μήπως έχετε καμία να προτείνετε?

 

Ριξε και μια ματια εδω. Τα παιδια εχουν μαζεψει αρκετες freeware εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχετε καμία να προτείνετε?

 

Στο 5530 μου τρέχουν μια χαρά και στις προτείνω:

 

HelloOX2 - Για να εγκαθιστάς ότι εφαρμογή θέλεις

Handy Expense - Για παρακολούθηση των εξόδων σου

Handy Profiles - Για "αυτόματη" εναλλαγή των προφίλ

Handy Calendar - Καλύτερο απο το ημερολόγιο του Symbian

Themes scheduler - Για "αυτόματη" εναλλαγή των θεμάτων

Fake Messages - Έχει πλάκα!!!

Quickoffice (viewer) - Χρήσιμο

Adobe PDF - Χρήσιμο

Εορτολόγιο - Πολύ Χρήσιμο

Power Restart - Κάνει επανεκκίνηση

Resco News - RSS Reader

ScreenSnap - Παίρνει φώτο απο την οθόνη του κινητού σου

Time Machine - Χρονόμετρο

Autorama - φωτογραφίζει πανοραμικά

PhoNetInfo - πληροφορίες για το κινητό σου

Offscreen technologies banner - γράφεις ότι θέλεις και το βγάζει σαν banner μαγαζιού

NDRIVE - πολύ καλό GPS πρόγραμμα

MumSMS+ - Σούπερ πρόγραμμα για να μην βλέπει κανείς τα SMS που λαμβάνεις

MobileDVD - ότι λέει ο τίτλος

Fring - για πρόσβαση σε skype λογαριασμό

WeFi - Για ευκολότερη διαχείριση των συνδέσεων Wi-fi

Advance Call Manager - διαχειρίζεται τις κλήσεις σου και "κόβει" τους ανεπιθύμητους αριθμούς

KillMe - βλέπεις ότι "τρέχει" στο κινητό σου

OpLogo Changer - Αλλάζεις το Operator logo του κινητού σου

MameXM - παίζεις ROMS απο παλιά παιχνίδια

FolderPlay - επιλέγεις όποιο φάκελο του κινητού σου με μουσική θέλεις και παίζει χωρίς να χρειάζεσαι να μπαίνεις σε πολλά μενού

Xplore - Κορυφή πρόγραμμα για διαχείριση αρχείων

TouchComic - διαβάζεις comics με κατάληξη .cbz

DosBox - DOS στο κινητό σου

GDesk - Αλλάζεις το interface του κινητού σου

MetrO - Πλήρες πρόγραμμα με χάρτες και αναζήτηση όλων των μετρό του κόσμου (κυριολεκτικά)

Ultimate Voice Recorder - ηχογραφεί τις κλήσεις σου

DuDu (Call & Voice Recorder) - ηχογραφεί τις κλήσεις

Remind Me - Σε ενημερώνει για τις κλησεις και τα μηνύματα που δεν έχεις δει

BBCaller (Fake Caller) - βάζεις όποιον αριθμό θέλεις "και καλά" σε καλεί

Rotary Dialer - Κορυφή!!! αντί για keypad έχεις τη ροδέλα του παλιού τηλεφώνου

Hidden Contacts - διαχειρίζεται τις κλήσεις και τα μηνύματα σου

Handwritting calculator - κομπιουτεράκι ΑΛΛΑ γράφεις εσύ τους αριθμούς

ScratchPad - Για σημειώσεις

ScummVM - σου επιτρέπει να παίζεις παλιά DOS παιχνίδια

 

+ java games

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοούσα.Κάποιος που χρησιμοποιεί κάποιες εφαρμογές να μας προτείνει κάποιες.Σε ευχαριστώ γιατί με γλύτωσες απο πολύ ψάξιμο.

Φαντάζομαι με ένα search εδώ και στο google θα τις βρώ όλες.....

Και μία τελευταία χαζή ερώτηση.Που είναι καλύτερο να τοποθετούμε τις εφαρμογές.Στην εξωτερική μνήμη ή στου τηλεφώνου (c:)?????

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτα μνημης βεβαια γιατι στην μνημη του τηλεφωνου θα τελειωσει νωρις.

 

Επισης ριξε και μια ματια σαυτο το θεμα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=200061

Ειναι μαζεμενες οι καλυτερες εφαρμογες αλλα για 3rd edition κινητα. Οι περισσοτερες ομως ειτε ταιριαζουν ειτε εχουν βγει αντιστοιχες για 5th..:)

Link to comment
Share on other sites

review δοκιμη

http://nokiaexperts.com/review-nokia-5530-xpressmusic-device/

 

παιδιά το δουλευει κανεις με mac;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοούσα.Κάποιος που χρησιμοποιεί κάποιες εφαρμογές να μας προτείνει κάποιες.Σε ευχαριστώ γιατί με γλύτωσες απο πολύ ψάξιμο.

Φαντάζομαι με ένα search εδώ και στο google θα τις βρώ όλες.....

Και μία τελευταία χαζή ερώτηση.Που είναι καλύτερο να τοποθετούμε τις εφαρμογές.Στην εξωτερική μνήμη ή στου τηλεφώνου (c:)?????

 

 

Όλα τα εγκαθιστώ στη κάρτα μνήμης...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλησπερα σε ολους!!!! Οπωσ ευκολα καταλαβατε ειμαι νεο μελος εδω, κατι για το οποιο χαιρομαι ιδιαιτερα!!! Λοιπον, ειναι κοντα 10 μερεσ που προσπαθω να διαλεξω κινητο αλλα δεν εχω καταληξει ακομα...

Τεινω περισσοτερο προς το νοκια 5530, αλλα εχω μερικες αποριουλες για τις οποιες θα σας ημουν ευγνωμων αν βοηθουσατε να τις λυσουμε...

Εχουμε και λεμε:

1) το 3g που δεν εχει το 5530 το επηρεαζει στο ιντερνετ μεσω wi-fi η δεν εχει σχεση?

2)Διαθετει γραφιδα?

3)Απο ταχυτητα περιηγησης πως παει?

4)Αυτη η ιστορια με το"κουνημενο" καπακι ισχυει σε ολουσ η στην πλειοψηφια?

 

Βασικα μαλλον το τελευταιο με ενδιαφερει περισσοτερο γιατι θα ξενερωσω να δωσω 230 και να ειναι μπαχατελα...:p:wacko:

 

Τελος θα ηθελα την γνωμη σας σε συγκριση με το 5800 :

να παρω το 5530 απο ελληνικη αντιπροσωπεια η το 5800 απο ξενη (διοτι στισ ελληνικεσ βγαινει καμια 300αρα)??

Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1. οχι

2. ναι

3. δεν ξερω

4. δεν ξερω.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

1) το 3g που δεν εχει το 5530 το επηρεαζει στο ιντερνετ μεσω wi-fi η δεν εχει σχεση?

Δεν έχει καμία σχέση με το wi-fi. Μέσω αυτού, δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα ή περιορισμό. Εκεί που θα δεις διαφορά είναι μέσω του δικτύου σου. Αν έχεις κάποιο data plan, θα πρέπει να ξανασκεφτείς την αγορά του, αν όχι, δεν θα σε απασχολήσει ποτέ η έλλειψη του 3G.

2)Διαθετει γραφιδα?

Ναι, και μάλιστα είναι πολύ ωραία. Το μενού είναι πολύ όμορφα δομημένο έτσι ώστε να την χρειάζεσαι σπάνια. Εκεί που θα χρειαστεί είναι στο browsing και ίσως στην σύνταξη κεμένου.

3)Απο ταχυτητα περιηγησης πως παει?

Είναι πολύ γρήγορο. Αποκρίνεται άμεσα στα πατήματα ενώ, το Kinetic scrolling κάνει τον χειρισμό της πολύ πιο εύκολο και ευχάριστο σε σχέση με το 5800.

4)Αυτη η ιστορια με το"κουνημενο" καπακι ισχυει σε ολουσ η στην πλειοψηφια?

 

Βασικα μαλλον το τελευταιο με ενδιαφερει περισσοτερο γιατι θα ξενερωσω να δωσω 230 και να ειναι μπαχατελα.

Μάλλον αφορά όλες τις συσκευές. Δεν είναι τόσο χάλια όσο ακούγεται ή περιγράφεται. Το αν αποτελεί όμως πρόβλημα, είναι καθαρά θέμα δικό σου. Οπότε, καλό είναι να πας σε ένα κατάστημα που το έχει ανοιχτό, να ασχοληθείς λίγο μαζί του και να αποφασίσεις αν σε καλύπτει ή όχι.

Τελος θα ηθελα την γνωμη σας σε συγκριση με το 5800 :

να παρω το 5530 απο ελληνικη αντιπροσωπεια η το 5800 απο ξενη (διοτι στισ ελληνικεσ βγαινει καμια 300αρα);

Το 5800 είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο από θέμα χαρακτηριστικών, έχει φτάσει με την έκδοση 31 σε πάρα πολύ καλό επίπεδο από άποψη software και έχει, πλέον, υπερβολικά χαμηλή τιμή.

 

Το 5530 από την άλλη, είναι απίστευτα μικρό, έχει πιο εξελιγμένη ενεργή αναμονή και υποστηρίζει kinetic scrolling σε ολόκληρο το μενού του, χαρακτηριστικό που το καθιστά πιο ευχάριστο στην χρήση. Του λείπει όμως το 3G με ότι αυτό συνεπάγεται, ο δέκτης GPS ενώ έχει και μικρότερη οθόνη και μπαταρία.

 

Η επιλογή είναι καθαρά δική σου.

 

Αν όμως, δεν σε κάλυψα και θέλεις μερικές ακόμα γνώμες, όσον αφορά την επιλογή συσκευής, θα ήταν καλύτερα να δημιουργήσεις ένα θέμα στην ενότητα Διαξιφισμoί ώστε να κρατήσουμε το θέμα του 5530 καθαρό από off-topic μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλησπερα σε ολους!!!! Οπωσ ευκολα καταλαβατε ειμαι νεο μελος εδω, κατι για το οποιο χαιρομαι ιδιαιτερα!!! Λοιπον, ειναι κοντα 10 μερεσ που προσπαθω να διαλεξω κινητο αλλα δεν εχω καταληξει ακομα...

Τεινω περισσοτερο προς το νοκια 5530, αλλα εχω μερικες αποριουλες για τις οποιες θα σας ημουν ευγνωμων αν βοηθουσατε να τις λυσουμε...

Εχουμε και λεμε:

1) το 3g που δεν εχει το 5530 το επηρεαζει στο ιντερνετ μεσω wi-fi η δεν εχει σχεση?

2)Διαθετει γραφιδα?

3)Απο ταχυτητα περιηγησης πως παει?

4)Αυτη η ιστορια με το"κουνημενο" καπακι ισχυει σε ολουσ η στην πλειοψηφια?

 

Βασικα μαλλον το τελευταιο με ενδιαφερει περισσοτερο γιατι θα ξενερωσω να δωσω 230 και να ειναι μπαχατελα...:p:wacko:

 

Τελος θα ηθελα την γνωμη σας σε συγκριση με το 5800 :

να παρω το 5530 απο ελληνικη αντιπροσωπεια η το 5800 απο ξενη (διοτι στισ ελληνικεσ βγαινει καμια 300αρα)??

Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων!!!!!!!

 

1. δεν έχει 3G αλλά αν σε ενδιαφέρει ουσιαστικά να τσεκάρεις email και ελαφριά πλοήγηση στο ιντερνετ τότε το 5530 είναι πολύ καλή επιλογή

2. όντως έχει πολύ καλή γραφίδα αν και δεν πολυχρειάζεται... εγώ ακόμα και στο ιντερνετ δεν τη χρειάζομαι

3. Τι εννοείς περιήγηση? περιήγηση στα μενού - πολύ γρήγορο, περιήγηση στο ιντερνετ - εξαρτάται αν έχεις συνδεθεί μέσω wifi ή μέσω GPRS

4.το κινητό δεν είναι συμπαγές όσο σε κάποια παλαιότερα-ακριβότερα μοντέλα της ΝΟΚΙΑ.. Ψιλοκουνάει, δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ και πίστεψε με το χρησιμοποιώ πάρα πολύ το κινητό!!!

 

Πήγα σε κατάστημα και τα σύγκρινα μεταξύ τους (5800 vs 5530):

το 5530 είναι μικρότερο και άρα για εμένα πιο εύχρηστο χωρίς να κάνεις υποχώρηση στην οθόνη, είναι απειροελάχιστα μικρότερη.

Δεν έχει 3G αλλά αν κάνεις ελαφριά πλοήγηση και τσεκάρισμα email σε υπερκαλύπτει.

Δεν έχει ενσωματομένο GPS αλλά αν δεν ζεις στην Αθήνα ώστε να το χρειάζεσαι απαραίτητα τότε είναι ένα χαρακτηριστικό που δεν σου είναι απαραίτητο, άσε που "καταβροχθίζει" την μπαταρία.

 

Γενικά προτίμησα το 5530 επειδή έχει ωραίες διαστάσεις και ενώ (για εμένα) έχει τις ίδιες δυνατότητες με το 5800 κοστίζει λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας , με βοηθησατε πραγματικα πολυ!!!!

Πιστευω μεσα στη βδομαδα θα καταληξω στο ποιο θα αγορασω τελικα, αλλα τεινω περισσοτερο στο 5530 για την ωρα καθως δεν χρειαζομαι ουτε 3g , ουτε gps. Λοιπον, οταν αγορασω θα επανελθω για εντυπωσεις ...

Καλο βραδυ σε ολους!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους, νεος κάτοχος του 5530 και ειμαι αρκετά ευχαριστημένος :)

Πολυ καλη οθόνη (σε ηλιο δε βλεπεις καλά όμως)

αριστος ήχος και ακουστικα,

γρηγορη αποκρισιμότητα στα μενού.

Μέτρια κάμερα την ημέρα, κακή σε λίγο φωτισμό.

WIFI, Internet πολυ καλά.

Μέτρια ποιότητα κατασκευής, κουνιεται και σε εμενα το πισω καπάκι αλλα

δεν ειναι και τιποτα φοβερο, σε 2-3 μερες το ξεχνας.

Μπαταρια ικανοποιητική, 3-4 μέρες...δεν το δουλευω και πολυ.

Απο προγράμματα τώρα αρχισα να το ψάχνω...

 

Μια ερώτηση μιας και δεν ειδα κανενα να το αναφέρει...

Βαλατε μεμβράνη προστασιας στην οθόνη και αν ναι

αναφερεται παρακαλώ ποια, απο που και αν αλλαξε η ευαισθησια της οθόνης...

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Εχω βαλει στο κινητο screen protector το οποιο ειναι universal.Μου το εδωσε ενας φιλος.Η ευαισθησια στην οθονη ειναι οπως και πριν,κανενα προβλημα.Να σημειωσω πως δεν καλυψα τον αισθητηρα ο οποιος βρισκετε στο πανω δεξι μερος τησ οθονης.

Κατα τα αλλα το κινητο το εχω 10 μερες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

 

Υ.Γ Το αγορασα απο το e-shop και ειναι απο παραεισαγωγη.:confused:

Link to comment
Share on other sites

V11.0.054 -

currently only available via Ovi Suite, and NSU

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μέτρια κάμερα την ημέρα, κακή σε λίγο φωτισμό.

 

Διαφωνώ, για κινητό είναι πολύ καλή κατά τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου το προβλημα του καπακιου .. δν ειναι καν προβλημα !!! Για μενα το προβλημα ειναι οτι υπαρχει μονο σε μαυρο - κοκκινο ....... !!! :p Αν καποιος εχει καποια πληροφορια για το ποτε θα κυκλοφορησει το μαυρο-γκρι ... ειναι ευπροσδεκτη ...... :)
Link to comment
Share on other sites

Εμφανισιακά το βρίσκω πολύ καλύτερο του "χοντρού" 5800. Σημαντικό συν θεωρώ ότι έχει αρκετά χαμηλότερο sar (0.70 watts ανα κιλό έναντι σχεδόν 1 του 5800)

Αυτό που με κάνει να καθυστερώ την αγορά του είναι η έλλειψη επιλογών χρώματος που παρατηρείται στο ελληνικό μοντέλο. Το κινητό βγαίνει σε 5 διαφορετικούς συνδυασμούς χρωμάτων (μαύρο-κόκκινο, μαύρο-γκρι, άσπρο-μπλε, άσπρο-κίτρινο, άσπρο-ροζ) και είναι κρίμα να μην μας δίνει η ελληνική αντιπροσωπία την δυνατότητα να επιλέξουμε. Οπως και να το κάνουμε το κόκκινο δεν είναι για όλους μας...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ κακώς αλλά επειδή κυριαρχεί το μαύρο πάνω στο κινητό εμένα δεν με πειράζει... οι γρατζουνιές και τα ψιλοχτυπήματα δεν φαίνονται στο μαύρο κινητό...
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ! μπορει καποιος να μου απαντησει ποια ειναι τα μειονεκτηματα της παραεισαγωγης ? επειδη μου εχουν πει οτι σε περιπτωση βλαβης της συσκευης δεν μπορω να παω απευθειας στην νοκια αλλα στο καταστημα οπου το αγορασα ....ευχαριστς για της απαντησης
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...