Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5530 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο ηχος ειναι σουπερ :music:

 

κατι ερωτησεις.το κινητο α'οτι ειδα ειναι επισης αντιπροσωπειας και εχει εκδοση λογισμικου την πρωτη αν καταλαβα καλα,αυτο που συγκρατησα ειναι την ημερομηνια 24/8.

δεν σκεφτομαι να καω αναβαθμιση..εκτος και αν "κολλησει"

τωρα θελω να ρωτησω αμα υπαρχει προγραμματακι το οποιο να σε αφηνει να μπαινεις μονο μεσω wifi και οχι μεσω gprs.:O

εννοάς να μπλοκάρει το gprs? βασικά αν πας ρυθμίσεις συνεσιμότητα, απο εκί μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. να σβήσεις και να αφήσεις μόνο το wifi πχ

 

ναι για δες το, εγώ βολεύτηκα πάντως. Αρχισα πάντως να μαρέσει πολύ το symbian! πολλές δυνατότητες ρε αδερφέ μου.:cool:

Έβαλα το fring και κάνω δωρεαν τηλέφωνα όταν είμαι κοντά σε wifi.

απλά δυσκολεύομαι να βρώ μερικά προγραμματα. πχ για word και pdf. η βλακεία είναι οτι σε μερικά μοντέλα βάζει η νόκια σε αλλα όχι.

κάποιος γνωστός μου εχει nokia symbian και του έιχε πάνω δωρεάν το quick office. εμάς τζίφος

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτο που μπορεσα να σβησω ειναι προορισμους δικτυου--δικτυο και αφησα μονο το wifi.ελπιζω να εκανα το σωστο.

επισης σημερα μου ετυχε και το πρωτο bug.ενω ειχα προφιλ εκτος συνδεσης εκλεισα το κινητο και μετα το ξανανοιξα και μου ειπε αν θελω να κρατησω αυτο το προφιλ η να παω στο γενικο,πατησα γενικο και ξαναπερασα ωρα/ημερομηνια.:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανακαλυψα κατι χτες και δε ξερω τη λυση, στα μηνυματα εχω στα εισερχομενα και στη καρτα μνημης μηνυματα αλλα και στη μνημη του κινητου, πως μπορω να τα αποθηκευσω ολα στη μεμορυ καρτα????

Να μεταφέρεις όλα τα μηνύματα στη κάρτα μνήμης δεν γίνεται.

Θα πρέπει να επιλέξεις ποιας μνήμης τα μηνύματα θέλεις να κρατήσεις περισσότερο και να ξεχάσεις τα υπόλοιπα που βρίσκονται στην άλλη μνήμη.

Δηλαδή με λίγα λόγια, συνένωση των μηνυμάτων από τις δύο μνήμες δεν γίνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

τωρα θελω να ρωτησω αμα υπαρχει προγραμματακι το οποιο να σε αφηνει να μπαινεις μονο μεσω wifi και οχι μεσω gprs.:O

Αν μετακινήσεις τις ρυθμίσεις για το GPRS σε άλλη ομάδα προορισμών (όχι στο Διαδίκτυο όπου είναι default) τότε θα επιλέξεις στις εφαρμογές που απαιτούν σύνδεση στο internet την ομάδα Διαδίκτυο, όπου πλέον θα έχει μόνο WiFi προορισμούς, κι έτσι δεν θα προσπαθεί καν να μπει με GPRS. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Αν μετακινήσεις τις ρυθμίσεις για το GPRS σε άλλη ομάδα προορισμών (όχι στο Διαδίκτυο όπου είναι default) τότε θα επιλέξεις στις εφαρμογές που απαιτούν σύνδεση στο internet την ομάδα Διαδίκτυο, όπου πλέον θα έχει μόνο WiFi προορισμούς, κι έτσι δεν θα προσπαθεί καν να μπει με GPRS. ;)

ωραιο και αυτο που λες..αλλα τελικα διεγραψα το εικονιδιο με τις ρυθμισεις του gprs.(πατατα η οχι..αυτο εκανα) :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ωραιο και αυτο που λες..αλλα τελικα διεγραψα το εικονιδιο με τις ρυθμισεις του gprs.(πατατα η οχι..αυτο εκανα) :confused:

 

Δεν είναι θέμα πατάτας ή όχι, απλά τώρα δε θα μπορείς να συνδεθείς μέσω GPRS σε περίπτωση ανάγκης και έλλειψης WiFi! ;)

Επίσης δε θα σου λειτουργεί η πλοήγηση με A-GPS γιατί κατεβάζει 3-4 ΚΒ δεδομένα από το δίκτυο για μεγαλύτερη ακρίβεια στον ορισμό της θέσης σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα πατάτας ή όχι, απλά τώρα δε θα μπορείς να συνδεθείς μέσω GPRS σε περίπτωση ανάγκης και έλλειψης WiFi! ;)

Επίσης δε θα σου λειτουργεί η πλοήγηση με A-GPS γιατί κατεβάζει 3-4 ΚΒ δεδομένα από το δίκτυο για μεγαλύτερη ακρίβεια στον ορισμό της θέσης σου.

επειδη την εχω πατησει με το GPRS και μαλιστα ακριβα..το εσβησα μια και καλη γιατι δεν εχω σκοπο να το χρησιμοποιησω.επισης αν γνωριζω καλα το κινητο δεν εχει A-GPS και αν ειχε δεν θα με ενδιεφερε και πολυ γιατι ειναι απο την λειτουργια που μου ειναι εντελως αδιαφορη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επειδη την εχω πατησει με το GPRS και μαλιστα ακριβα..το εσβησα μια και καλη γιατι δεν εχω σκοπο να το χρησιμοποιησω.επισης αν γνωριζω καλα το κινητο δεν εχει A-GPS και αν ειχε δεν θα με ενδιεφερε και πολυ γιατι ειναι απο την λειτουργια που μου ειναι εντελως αδιαφορη.

 

Σωστά νομίζεις, δεν έχει A-GPS ΑΛΛΑ με ένα εξωτερικό δέκτη (bluetooth) GPS και ΟΠΟΙΟ πρόγραμμα πλοήγησης για Symbian θέλεις δουλεύει τέλεια!!!

 

Τώρα θα μου πεις "σιγά μη κρατάω πάνω μου ενα εξωτερικό GPS"...

δεν είναι ότι καλύτερο αλλά αν το έχεις στο αμάξι σου μόνιμα τότε βολεύει μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά νομίζεις, δεν έχει A-GPS ΑΛΛΑ με ένα εξωτερικό δέκτη (bluetooth) GPS και ΟΠΟΙΟ πρόγραμμα πλοήγησης για Symbian θέλεις δουλεύει τέλεια!!!

 

Τώρα θα μου πεις "σιγά μη κρατάω πάνω μου ενα εξωτερικό GPS"...

δεν είναι ότι καλύτερο αλλά αν το έχεις στο αμάξι σου μόνιμα τότε βολεύει μια χαρά!!!

Ποτε δεν ημουν φαν του GPS.

 

τωρα εχθες εβαλα το κινητο για πρωτη φορτιση και με μεγαλη μου εκπληξη το κινητο φορτισε σε λιγοτερο απο 1ωρα :wacko: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει κανεις να μου πει καποιο λινκ για καμια εφαρμογη για την μπαταρια;Αν ειναι δυνατο σε pm.
Link to comment
Share on other sites

Μια και δεν υπάρχει στο Ovi επίσημα εφαρμογή Facebook για το 5530 μας, χρησιμοποιώ πολύ το http://touch.facebook.com που είναι σαφώς καλύτερο από την εφαρμογή σαν χρηστικότητα

:)

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει κανεις να μου πει καποιο λινκ για καμια εφαρμογη για την μπαταρια;Αν ειναι δυνατο σε pm.

 

γιατί δεν κοιτας στο thread με τις εφαρμογές;θα βρεις πολλές πληροφορίες!!!;)

 

@RacOOn σε λίγους μήνες θα πρέπει να αλλάξεις την υπογραφή σου επειδή το κινητό που περιγράφεις έρχεται σύντομα!!!!:p:p:p

 

Edit: Ωραίος!!!!:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ Κ ΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ.

2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:ΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΜΝΗΜΗΣ;

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΠΟΥ ΧΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΕΣ ΣΤΗΝ SIΜ

ΠΩΣ ΤΟ ΡΥΘΜΙΖΟ ΑΥΤΟ;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες,

διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ Κ ΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ.

2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:ΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΜΝΗΜΗΣ;

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΠΟΥ ΧΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΕΣ ΣΤΗΝ SIΜ

ΠΩΣ ΤΟ ΡΥΘΜΙΖΟ ΑΥΤΟ;

 

1) μενού - εφαρμογές - Διαχείριση Αρχείων - Κάρτα Μνήμης

2) Επαφές - Ρυθμίσεις - Επαφές προς Προβολή - τσεκάρεις το "επαφές SIM"

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,

εχω το ε66 και με την αναβαθμιση λεω να παρω το 5530. ερωτηση, το mail for exhange θα μπορεσω να το περασω?

Thanx in advance

Link to comment
Share on other sites

Και ενα αλλο συμαντικο προβλημα που ξεχασα να αναφέρω..

Πως μπορω να βγάλω της συντομευσεις που εχει στην αρχική οθονή;

Facebook,προσθηκη επαφής κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Και ενα αλλο συμαντικο προβλημα που ξεχασα να αναφέρω..

Πως μπορω να βγάλω της συντομευσεις που εχει στην αρχική οθονή;

Facebook,προσθηκη επαφής κλπ..

Συγγνωμη φιλε αλλα αμα διαβασεις το μανουαλ της συσκευης θα βρεις της απαντησεις μονος σου..:whistle:

 

θα πατησεις μενου--ρυθμισεις--πρωσοπικο--αρχικη οθονη--αρχικη οθονη και θα τσεκαρεις τις συντομευσεις.

επισης της συντομευσεις αυτες μπορεις να της αλλαξεις και να βαλεις οτι θελεις εσυ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οκ το ρυθμισα,ευχαριστω πολυ..

δεν ελεγε κατι το βιβλιαρακι μεσα γι' αυτο..

τεσπα..οταν παω να μπω στο windows live messenger μου κανει restart το κινητο..

συμβαίνει και σε σας ;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,

εχω το ε66 και με την αναβαθμιση λεω να παρω το 5530. ερωτηση, το mail for exhange θα μπορεσω να το περασω?

Thanx in advance

 

Ναι μπορείς κανονικά μέσω Software Update.

Εμένα παίζει μια χαρά.

 

=========================================================

 

Λοιπόν όπως είχα υποσχεθεί ένα Review μετά από μερικές μέρες χρήσης !

 

Η συσκευή αγοράστηκε για 219 ευρώ. Πρόκειται για ελληνικό product code.

Πρόκειται για μια καλαίσθητη, ελαφριά κατασκευή, εξ-ολοκλήρου Touch εξαιρώντας το κουμπάκι για ξεκλείδωμα και ενεργοποίηση της συσκευής στα πλάγια. Το 5530 είναι στο μέγεθος της παλάμης και χειρίζεται εξαιρετικά εύκολα με το ένα μόνο χέρι. Η διαδρομή της οθόνης καλύπτεται εύκολα και γρήγορα μόνο με τον αντίχειρα ενώ κρατάτε την συσκευή στο ένα χέρι. Η ποιότητα κατασκευής της είναι εξαιρετική, και αν δεν ήταν το πίσω καπάκι, που κουμπώνει καλά, αλλά "παίζει", λόγω σχεδίασης εξ-αρχής του τύπου κουμπώματος ( δεν έχει ούτε ελαχιστο συρτάρωμα ), η συσκευή είναι εξαιρετικά στιβαρή, με καλή συναρμογή.

Η σχεδίαση της συσκευής είναι minimal, σαν ένα κάδρο με μια οθόνη σε τόνο μαύρου, με μια μικρή πινελιά γραμμής κόκκινου. Επάνω αριστερά με ασημί το λογότυπο της Nokia.

 

Η συσκευή μπουτάρει γρήγορα, και δεν απασχολεί. Η κεντρική οθόνη έχει πολλών ειδών συντομεύσεις, από επαφές, εφαρμογές, προβολές e-mail, ημερολόγιο, ξυπνητήρια, προφίλ καθώς και ειδικό πλήκτρο αφής "κρυμμένο" δίπλα στο Xpress Music λογότυπο που δίνει πρόσβαση σε Ιnternet, Μουσική, Βίντεο, Εικόνες..

 

Η οθόνη αφής του είναι εξαιρετικά αποκρίσιμη, αντιδρά σωστά και με ακρίβεια, και η χρήση με το ή τα δάχτυλα είναι παιχνίδι. Έχει εξαιρετική φωτεινότητα ( by default μειωμένη λίγο ), αλλά περισσότερο ζωντάνια χρωμάτων. Ένα που παρατήρησα είναι πως ο χρωματισμός του μενού σε συνδιασμό με το άδειο minimal μαύρο κάδρο ακόμη και όταν είσαι σε μενού κάνει την συσκευή από μακριά να μοιάζει εξαιρετικά Robust και ενιαία.

 

Το εικονικό πληκτρολόγιο που με βολεύει απίστευτα είναι το κανονικό με T9 και όχι το Qwerty. Γράφω τόσο γρήγορα όσο και με άλλα κοινά κινητά Nokia. Είναι κίνηση ματ. Χωρίς ούτε ένα μηχανικό μέρος, έχεις πληκτρολόγιο, ισάξιας ανταπόκρισης και ταχύτητας. Την γραφίδα πέρα από ελάχιστες φορές στο Internet ( κυρίως όταν υπάρχει χρόνος, τύπου ξαπλωμένος, ή στην πολυθρόνα αραχτός ) δεν την χρησιμοποιώ γιατί δεν υπάρχει λόγος !

 

Το wifi του είναι εξαιρετικά δυνατό και με καλή ευαισθησία. Μιας και έχω από χρόνια χόμπυ τα Wireless δίκτυα, μπορώ να πω ότι βρήκα έναν καλό σύμμαχο. Το Chipset που από mac address αναγνωρίζεται σαν Nokia chipset ( Δεν γνωρίζω αν είναι re-band άλλης εταιρίας ) είναι παραπάνω των προσδοκιών.

 

Η μπαταρία του επαρκεί και διαρκεί με σιγουριά 3 μέρες για νορμάλ χρήση.

 

Σχετικά με εφαρμογές-μενού και λοιπές ρυθμίσεις μπορείτε να ρωτήσετε αν και νομίζω ένουν απαντηθεί ! Επέλεξα να αναφέρω κυρίως το κομμάτι συσκευή touch μιας και αυτό είναι κυρίως που ενδιαφέρει !

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

μια γρηγορη ερωτηση! οταν κανεις συνδεση με GPRS τι εικονιδιο βγαινει στην οθονη?? με ρωτησε καποιος φιλος μου..και επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει την παραπανω υπηρεσια,δεν ξερω να του απαντησω!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://img511.imageshack.us/img511/540/56196862.png

 

> User Guide <;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω παω να ανοιξω το κινητο και κολαει στην εισαγωγή που λεει Νοκια..

Δεν κανει τιποτα ουτε απο πανω κλεινει..μονο εαν βγάλω την μπαταρια.

Ειχα κατεβάσει πριν λιγο το οπερα και κατι αλλα θεματα κ εκλεισε απο μπαταρια δεν ξερω αν πεζει ρολο.

Το κινητο το αγόρασα μολις προχθες.!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει να μου καποιος γιατι δεν μπορω να δω βιντεο στο youtube μεσω WIFI; Μπαινει κανονικα στο m.youtube.com αλλα οταν παταω ενα βιντεο δειχνει

"Συνδεση" και απλα γυρναει ασταματητα ο κυκλος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...