Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5530 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οντως δεν άλλαξε τίποτα στο κινητό. Δεν χάθηκε καμία ρυθμιση.

Την αναβάθμιση την έκανα απο την συσκευή. Οχι απο το ovi suite.

Για τους χάρτες δεν πλήρωσα τίποτα.

Απλά πάτησα την εφαρμογή λειτουργούσαν κανονικά.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οντως δεν άλλαξε τίποτα στο κινητό. Δεν χάθηκε καμία ρυθμιση.

Την αναβάθμιση την έκανα απο την συσκευή. Οχι απο το ovi suite.

Για τους χάρτες δεν πλήρωσα τίποτα.

Απλά πάτησα την εφαρμογή λειτουργούσαν κανονικά.

 

Απο το κινητό μεσώ WiFi έκανες την αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Για τους χάρτες δεν πλήρωσα τίποτα.

Απλά πάτησα την εφαρμογή λειτουργούσαν κανονικά.

Εγω παντως που πηγα να το κανω μεσω ovi suite, δεν μου εβγαλε οτι υπαρχει νεο firmware. Απλα μου εβγαλε οτι υπαρχει νεα εκδοση Maps, και να φροντισω να υπαρχει ενεργοποιημενο προφιλ που θα επιτρεψει να γινει μια κληση...το γιατι δεν το ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι δεν βλεπω βα την βγαζει καθαρη το κινητο.

Παω να κανω αναβαθμιση μεσω WIFI και 45 λεπτα λεει "Συνδεση..." χωρις να μου κανει κατι!:wacko::wacko::mad:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εκανα την αναβαθμιση μεσω του nokia software updater...over the air(απο το κινητο δηλαδη) δεν εχω καταφερει να κανω καμια αναβαθμιση λογισμικου...μονο μικροεφαρμογες που εχει κ ολες τις υπολοιπες αλλα λογισμικου εχω καταφερει μονο απο pc...εκανα ενα backup στα αρχεια μου για καλο κ για κακο κ εκανα την αναβαθμιση.η 1η διαφορα που ειδα ειναι οτι το κινητο εγινε εκπληκτικα γρηγορο στο μενου κ στον τροπο αποκρισης με το πατημα!δεν εχω ασχοληθει πολυ για να δω κ τι αλλες διαφορες υπαρχουν!κ κατι αλλο με το που εκανα την αναβαθμιση μου ηρθε μηνυμα απο την nokia για την υπηρεσια my nokia οτι ειναι διαθεσιμη κ τα σχετικα...δεν εδωσα πολυ σημασια...απλα εγω προτεινω να κανετε την αναβαθμιση επειδη το κινητο γινεται πολυ πιο γρηγορο(σαν να πηρα καινουρια συσκευη ειναι:p)!επλιζω να ημουν συγκεκριμενος...περιμενω να μου πειτε καινουριες προσθηκες του λογισμικου οσοι κανετε την αναβαθμιση!!!
Link to comment
Share on other sites

επειδή περίπου "κρατάω" ημερολόγιο με τις τούμπες που τρώει το κινητό, σήμερα μου έπεσε απο την τσέπη μου στο βρεγμένο απο βροχή τσιμεντένιο δρόμο με πολύ νερό κάτω ΚΑΙ δεν έπαθε τίποτα!!!

 

ουτε μια γρατζουνιά στην οθόνη (εννοείται ότι δεν έχω screen-protector ή θήκη)!!!! και καθόλου νερό μέσα!!!!

 

Αρά ενισχύεται το αρχικό μου συμπέρασμα ότι μπορεί να φαίνεται πλαστικούρα αλλά μάλλον αντέχει!!!

 

 

 

 

Έβαλα την V 20.0.080 και εγώ...

1)τα βελάκια όταν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο είναι πιο "παχουλά" άρα πιο εύκολο να τα πατήσεις

2)εγκαταστάθηκαν οι χάρτες

3)εγκαταστάθηκε το OVI Contacts το οποίο δουλεύει μια χαρά στο κινητό μας

4)Απο το μενού σβήστηκε το "λήψεις" (ή θυμάμαι λάθος?)

5)Προστέθηκε στις εφαρμογές το "My Nokia"

 

για κάποιο λόγο μετά την αναβάθμιση έστειλε απο μόνο του SMS μήνυμα στο 54009.. Ξέρει κανείς τι είναι ή θα πρέπει να πάμε στη Φιλανδία να δείρουμε κανένα της ΝΟΚΙΑ να μας πούνε?

Link to comment
Share on other sites

επειδή περίπου "κρατάω" ημερολόγιο με τις τούμπες που τρώει το κινητό, σήμερα μου έπεσε απο την τσέπη μου στο βρεγμένο απο βροχή τσιμεντένιο δρόμο με πολύ νερό κάτω ΚΑΙ δεν έπαθε τίποτα!!!

 

ουτε μια γρατζουνιά στην οθόνη (εννοείται ότι δεν έχω screen-protector ή θήκη)!!!! και καθόλου νερό μέσα!!!!

 

Αρά ενισχύεται το αρχικό μου συμπέρασμα ότι μπορεί να φαίνεται πλαστικούρα αλλά μάλλον αντέχει!!!

 

 

για να πω κ εγω την αληθεια, εχει φαει δυο τρεις γερες τουμπες, και δεν εχει ουτε την πιο μικρη γρατζουνια....και για να πω αλλο ενα καλο (επειδη το εχω "θαψει" πολυ το καημενο το 5530) με εχει βολεψει απιστευτα το γεγονος οτι μπορω να ελεγξω σχεδον τα παντα απο το τηλεφωνο μεσω φωνητικων εντολων (χωρις να χρειαστει να τις ηχογραφησω πρωτα!!) μιας που ειμαι συνεχεια με ενα ακουστικο μπλουτουθ στ'αυτι.....πολυ καλο!!!:D

ομως κι εγω δεν μπορω για καποιο λογο να κανω αναβαθμιση μεσα απο το ιδιο το τηλεφωνο, περαν των μικρο-εφαρμογων, οπως το ovi contacts....

Link to comment
Share on other sites

ομως κι εγω δεν μπορω για καποιο λογο να κανω αναβαθμιση μεσα απο το ιδιο το τηλεφωνο, περαν των μικρο-εφαρμογων, οπως το ovi contacts....

 

Μέσω υπολογιστή δεν σε αφήνει να κάνεις update?

 

Κάνε αναβάθμιση το Ovi Suite πρώτα και μετά πάτα update στο κινητό... (μου δούλεψε σε Windows 7)...

Link to comment
Share on other sites

@mantsag1

Το μενού "Λήψεις" έχει καταργηθεί και αντικατασταθεί από το μενού Ovi Store. Κανονικά θα πρέπει στην θέση του να υπάρχει το εικονίδιο "Κατάστημα".

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μέσω υπολογιστή δεν σε αφήνει να κάνεις update?

 

Κάνε αναβάθμιση το Ovi Suite πρώτα και μετά πάτα update στο κινητό... (μου δούλεψε σε Windows 7)...

 

οχι, μεσω υπολογιστη μπορω, απο το ιδιο το κινητο over the air δεν γινεται....την εκανα ομως τελικα και εχω να πω τα εξης: πρωτον, οντως μου φαινεται ελαφρως πιο γρηγορο και τα βελακια απαντησης και ξεκλειδωματος, οταν χτυπαει το τηλ, οντως εγιναν πιο μεγαλα και ευχρηστα.. ομως για καποιο λογο δεν εχω ηχο στο αριθμητικο πληκτρολογιο...κοινως οταν παω να πληκτρολογησω εναν αριθμο στο εικονικο πληκτρολογιο, δεν κανει τους γνωστους τονους, ενω ειναι ενεργοποιημενοι κανονικοτατα ( ομως τα πληκτρα απο κατω, το κοκκινο το πρασινο και του μενου, κανουν ηχο) :blink: τι να πω..........

Link to comment
Share on other sites

Οι χαρτες ειναι δωρεαν?ΔΗλαδη εγκαθιστανται χωρις χρεωση και μπορουμε να τους χρησιμοποιουμε πχ για να βρουμε καποια διευθυνση?
Link to comment
Share on other sites

Οι χαρτες ειναι δωρεαν?ΔΗλαδη εγκαθιστανται χωρις χρεωση και μπορουμε να τους χρησιμοποιουμε πχ για να βρουμε καποια διευθυνση?

Ναι το Ovi Maps είναι δωρεάν. Το μόνο που πληρώνεις στο ovi maps είναι άδεια για να έχεις φωνητική πλοήγηση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

οχι, μεσω υπολογιστη μπορω, απο το ιδιο το κινητο over the air δεν γινεται....την εκανα ομως τελικα και εχω να πω τα εξης: πρωτον, οντως μου φαινεται ελαφρως πιο γρηγορο και τα βελακια απαντησης και ξεκλειδωματος, οταν χτυπαει το τηλ, οντως εγιναν πιο μεγαλα και ευχρηστα.. ομως για καποιο λογο δεν εχω ηχο στο αριθμητικο πληκτρολογιο...κοινως οταν παω να πληκτρολογησω εναν αριθμο στο εικονικο πληκτρολογιο, δεν κανει τους γνωστους τονους, ενω ειναι ενεργοποιημενοι κανονικοτατα ( ομως τα πληκτρα απο κατω, το κοκκινο το πρασινο και του μενου, κανουν ηχο) :blink: τι να πω..........

 

και σε 'μένα το ίδιο... το εικονικό πληκτρολόγιο είναι αθόρυβο (έτσι και αλλιώς αθόρυβο το είχα)...

 

Στα μηνύματα πάντως δουλεύουν οι ήχοι στο πληκτρολόγιο...!!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι δεν βλεπω βα την βγαζει καθαρη το κινητο.

Παω να κανω αναβαθμιση μεσω WIFI και 45 λεπτα λεει "Συνδεση..." χωρις να μου κανει κατι!:wacko::wacko::mad:

και σε μενα το ιδιο γινεται. δεν μπορω να κανω αναβαθμιση με τιποτα απο το κινητο στην νεα εκδοση λογισμικου. το εκανε κανενας απο το κινητο?? να μας πει τι εκανε μηπως κανουμε κατι εμεις λαθος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και σε μενα το ιδιο γινεται. δεν μπορω να κανω αναβαθμιση με τιποτα απο το κινητο στην νεα εκδοση λογισμικου. το εκανε κανενας απο το κινητο?? να μας πει τι εκανε μηπως κανουμε κατι εμεις λαθος

 

Tελικα μπουχτησα και το κανα απο το PC.

Λιγες διαφορες παρατηρησα ολα καλα.

Σε 10 λεπτα ειχα τελιωσει.

Τρομαξα λιγο μηπως χασω την ελληνικη γλωσσα αλλα τελικα επαληθευτηκα.

Το κινητο ειναι ελληνικο!:D

Παιδια αναγκαστικα μαλλον μονο απο το PC θα γινεται η αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Για αναβάθμιση απο το κινητό:

 

Μενού-->ρυθμίσεις-->τηλέφωνο-->Διαχείριση τηλ.-->Ενημέρωσ. συσκ.-->Επιλογές-->Αναζήτηση Ενημερώσεων

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Για αναβάθμιση απο το κινητό:

 

Μενού-->ρυθμίσεις-->τηλέφωνο-->Διαχείριση τηλ.-->Ενημέρωσ. συσκ.-->Επιλογές-->Αναζήτηση Ενημερώσεων

που το βρηκες?? γινεται με αυτο τον τροπο, σου βγαζει επιλογη να "κατεβασεις" την αναβαθμιση κ να την κανεις εγκατασταση!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

που το βρηκες?? γινεται με αυτο τον τροπο, σου βγαζει επιλογη να "κατεβασεις" την αναβαθμιση κ να την κανεις εγκατασταση!

 

Πήγα στην αρχή να κάνω το update απο το Μενου-->εφαρμογές-->Ενημέρ. λογ. και είδα ότι δεν ξεκινούσε η διαδικασία οπότε ψάχνοντας βρήκα αυτή την εναλλακτική. Με αυτό τον τρόπο το έκανα και εγώ και έγινε εύκολα και γρήγορα!

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ναι το Ovi Maps είναι δωρεάν. Το μόνο που πληρώνεις στο ovi maps είναι άδεια για να έχεις φωνητική πλοήγηση.

Χρειαζεται συνδεση στο ιντερνετ μεσω wifi για να φορτωθουν καθε φορα, ή φορτωνονται στο κινητο και μπορεις να τους δεις ανα πασα στιγμη?Και να σου βγαλει ας πουμε διαδρομες ή να βρεις διευθυνσεις?

 

Ποια εκδοση σας εγκαθιστα ρε παιδια?Εγω εχω την 11.0.054...ειναι αυτη η τελευταια?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα το ιδιο γινεται. δεν μπορω να κανω αναβαθμιση με τιποτα απο το κινητο στην νεα εκδοση λογισμικου. το εκανε κανενας απο το κινητο?? να μας πει τι εκανε μηπως κανουμε κατι εμεις λαθος

 

Σημερα εκανα την αναβαθμιση απο το κινητο μεσω Wi-Fi. Στην αρχη μου εγραφε πως κατεβαζει στοιχεια απο τη Νοκια για κανα 20 λεπτο και πατησα ακυρωση. Μετα ξαναεκανα αναζητηση για αναβαθμισεις και μου εβγαλε κατευθειαν αμα θελω να κανω install την καινουργια εκδοση.

 

Η τελευαταια εκδοση ειναι η 20.0.080 και εχει εκδοθει στις 16/11/2009.

 

Εγω την κατεβασα σημερα και η πιο σημαντικη διαφορα που ειδα ειναι πως επιτελους ο δεικτης της μπαταριας κατεβαινει γραμμικα και σταδιακα και δεν δειχνει την μια στιγμη πως εχει 100% μπαταρια και την επομενη 50%. Ελπιζω να συνεχισει ετσι και να μην ειναι κατι προσωρινο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έβαλα ποτέ την 11.0.054... απο την 10.0.00 πήγα στην 20.0.080...

 

2 μέρες τώρα μια χαρά μου δουλέυει το τηλέφωνο (χτύπα ξύλο!!!)...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έβαλα ποτέ την 11.0.054... απο την 10.0.00 πήγα στην 20.0.080...

 

2 μέρες τώρα μια χαρά μου δουλέυει το τηλέφωνο (χτύπα ξύλο!!!)...

 

Και τι σκ@τ@ γινεται κι εμενα δεν μου βγαζει την 20, αλλα επιμενει οτι η τελευταια ειναι η 11.0.054?Παιζει επειδη το κανω μεσω ovi suite?

 

Εκανα ενα γρηγορο ψαξιματακι στο google και αν καταλαβα καλα, η εκδοση 11.0.054 ειναι η τελευταια για τηνΕυρωπη, ενω η 20.0.058 εειναι η τελευταια για APAC(Asia-Pacific).

Οι συσκευες σας ειναι παραεισαγωγης?

Link to comment
Share on other sites

Και τι σκ@τ@ γινεται κι εμενα δεν μου βγαζει την 20, αλλα επιμενει οτι η τελευταια ειναι η 11.0.054?Παιζει επειδη το κανω μεσω ovi suite?

 

Εκανα ενα γρηγορο ψαξιματακι στο google και αν καταλαβα καλα, η εκδοση 11.0.054 ειναι η τελευταια για τηνΕυρωπη, ενω η 20.0.058 εειναι η τελευταια για APAC(Asia-Pacific).

Οι συσκευες σας ειναι παραεισαγωγης?

 

όχι ρε συ δεν είναι παραεισαγωγής(άσχετο αν το συναρμολογήσανε κινέζοι)!!! μήπως να κάνεις πρώτα update στο Ovi Suite και μετά να κάνεις στο κινητό?

Αν και εμένα και πριν το Update του Ovi Suite μου έβγαζε ειδοποίηση να βάλω την 20 για το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Και τι σκ@τ@ γινεται κι εμενα δεν μου βγαζει την 20, αλλα επιμενει οτι η τελευταια ειναι η 11.0.054?Παιζει επειδη το κανω μεσω ovi suite?

 

Εκανα ενα γρηγορο ψαξιματακι στο google και αν καταλαβα καλα, η εκδοση 11.0.054 ειναι η τελευταια για τηνΕυρωπη, ενω η 20.0.058 εειναι η τελευταια για APAC(Asia-Pacific).

Οι συσκευες σας ειναι παραεισαγωγης?

Μήπως είναι το δικό σου παρά-εισαγωγης...;

Τι product code έχεις;

Το ελληνικό είναι το 0573227.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...