Jump to content

Διευκολύνσεις για την άσκηση του εκλογικού δικαιώματος


ntinouli
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω που να το γράψω γι'αυτό το αναρτώ εδώ.

 

Έτυχε να έχω κλείσει με την aegean εισιτήρια για Βαρκελώνη στις 4 Οκτώβρη που θα γίνουν εκλογές.

 

Πήρα σήμερα τηλέφωνο γιατί έτσι κ αλλιώς θα τα ακύρωνα και μου είπαν κατα λάθος...:rolleyes: ότι θα έρθει εντολή τα εισιτήρια που έχουν κλειστεί πέριξ των εκλογών ή να επιστραφούν ολόκληρα ή να έχουν ανοιχτή ημερομηνία.

 

Οπότε όσοι ταξιδεύετε με αεροπλάνο ρωτήστε το μπας και γλιτώσουμε τα εισιτήρια!:D

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που να το γράψω γι'αυτό το αναρτώ εδώ.

 

Έτυχε να έχω κλείσει με την aegean εισιτήρια για Βαρκελώνη στις 4 Οκτώβρη που θα γίνουν εκλογές.

 

Πήρα σήμερα τηλέφωνο γιατί έτσι κ αλλιώς θα τα ακύρωνα και μου είπαν κατα λάθος...:rolleyes: ότι θα έρθει εντολή τα εισιτήρια που έχουν κλειστεί πέριξ των εκλογών ή να επιστραφούν ολόκληρα ή να έχουν ανοιχτή ημερομηνία.

 

Οπότε όσοι ταξιδεύετε με αεροπλάνο ρωτήστε το μπας και γλιτώσουμε τα εισιτήρια!:D

 

+1000 για την πληροφορια...και αν σκεφτεις οτι καποιοι απο το εξωτερικο ειχαν κλεισει εκεινη την περιοδο εισιτηρια για να ερθουν Ελλαδα,τωρα θα ερθουν δωρεαν;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ που τυχαίνει να γυρίζω μια εβδομάδα πριν τις εκλογες παίζω να πάρω πίσω τα λέφτα του εισητηρίου της επιστροφής? ταξιδεύω με Air Transat

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ που τυχαίνει να γυρίζω μια εβδομάδα πριν τις εκλογες παίζω να πάρω πίσω τα λέφτα του εισητηρίου της επιστροφής? ταξιδεύω με Air Transat

Δεν ξέρω ακόμα...μόλις μάθω θα σας πω...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω σπουδαζω εξω και θα ειμαι εκει την περιοδο τν εκλογων, υπαρχει περιπτωση να πληρωσουν tickets να ερθω?χωρις μεσον κ τετοια...
Link to comment
Share on other sites

κατα καιρους εχω ακουσει οτι τα γραφεια των βουλευτων κανουν δωρεαν εισιτηρια για οσους το ζητησουν... λεω να παω να κανω μια ερωτησουλα...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω σπουδαζω εξω και θα ειμαι εκει την περιοδο τν εκλογων, υπαρχει περιπτωση να πληρωσουν tickets να ερθω?χωρις μεσον κ τετοια...

 

αν δεν εισαι εγγεγραμενη σε καταλογους κομματος,ποιος θα σου πληρωσει το εισητηριο??

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

vatan τι ακριβώς θέλεις να σου εξηγήσω..??

1) ότι απαγορεύονται τα κομματικά-πολιτικά σχόλια??

2) ότι απαγορεύονται οι χαρακτηρισμοί προσώπων-κοινωνικών ομάδων??

3) ότι δε παραπονιόμαστε δημόσια στα φόρα αλλά στέλνουμε pm σε moderator-super moderator??

 

κατά τ'άλλα , δε παρέβηκες κανέναν όρο πρόσβασης και χρήσης...

 

συνεχίζουμε....!!!

Link to comment
Share on other sites

Προς διευκόλυνση των ετεροδημοτών πάντως και τα δύο μεγάλα κόμματα προσφέρουν δωρεάν εισιτήρια με τρένο/ΚΤΕΛ ή πλοίο για τη μετακίνηση τις ημέρες των εκλογών. Αρκεί να πάτε νωρίς να ζητήσετε σε κάποιο εκλογικό κέντρο.

Υπάρχει η δυνατότητα και για αεροπλάνο για όσους το ζητήσουν και επικαλεστούν ιδιαίτερο λόγο (ίσως με μια μικρή επιβάρυνση). Δεν χρειάζεται μέσο ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με όσους βρίσκονται στο εξωτερικό (όπως εγώ); Να μπορούμε να ψηφίσουμε στη πρεσβεία δεν το νομίζω πάντως...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαι στο εξωτερικο και τυχαινει να γυριζω ελλάδα τις μέρες των εκλογων. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει απο που θα μπορούσα να προμηθευτώ αυτά τα εισητήρια για τα οποία μιλάτε? πρέπει να είμαι εγγεγραμμένη σε κάποιο κόμμα? Πρόκειται να αγοράσω εισητηρία άμεσα απο travelplanet24 και θα ήθελα να ξέρω αν ισχύουν τα δωρεάν, ή υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν τα χρήματα του εισητηρίου. Σε ποιον θα πρέπει να απευθυνθώ? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση..

Για να φερεις τα εκλογικα σου δικαιωματα απο εναν νομο σε αλλον..τι ακριβως χρειαζεται???

 

μεσω ΚΕΠ μπορεις να το κανεις??? η αλλης υπηρεσιας?? η θα χρειαστει να τα φερεις ο ιδιος :worry: :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακόμα παρέχονται και εισιτήρια για τους

ομογενείς.

 

απο που μπορουμε να προμηθευτουμε εισητηρια οι ομογενεις?

Link to comment
Share on other sites

απο που μπορουμε να προμηθευτουμε εισητηρια οι ομογενεις?

 

Λογικά θα απευθυνθείς στην τοπική οργάνωση του κόμματος, αν υπάρχει στην πόλη του εξωτερικού που μένεις. Συνήθως τα κόμματα (σίγουρα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, ίσως και τα μικρότερα) έχουν τοπικές οργανώσεις στις πόλεις όπου υπάρχουν πολλοί ομογενείς.

Τώρα αν δεν υπάρχει τοπική οργάνωση, επικοινωνείς με τον τομέα ετεροδημοτών εδώ στην Αθήνα είτε με το τηλεφωνικό κέντρο του κόμματος και σου λένε εκείνοι.

Link to comment
Share on other sites

απο που μπορουμε να προμηθευτουμε εισητηρια οι ομογενεις?

 

εγώ ξέρω ότι πρέπει να απευθυνθείς

στο Ελληνικό προξενιό/πρεσβεία και

από εκεί θα ενημερώσουν τα κόμματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...