Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα χθες από ebay αυτό το card reader με δύο κάρτες super SIM 16 in 1 --> http://cgi.ebay.com/16in1-Sim-card-reader-writer-copy-cloner-backup-kit-K23_W0QQitemZ260215860362QQihZ016QQcategoryZ113695QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Κατάφερα να σκανάρω δύο κάρτες wind που είχα και έφτιαξα τα αντίστοιχα dat αρχεία. Όταν έβαλα τη super SIM στο reader και επέλεξα Write to SIM, πήρα το μήνυμα write error!

 

Τι λέτε να συμβαίνει; :!:

 

Στο μεταξύ το ίδιο συμβαίνει και με τις δύο Super SIM που έχω. Το δοκίμασα και σε δύο διαφορετικά PC. :(

 

Τελικά έλυσα το πρόβλημά μου απλά χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα MagicSIM V17.0 από εδώ --> http://www.magicsim.com/en/multi-sim.asp?new_id=6

Το πρόγραμμα που μου έστειλαν στο CD της παραγγελίας δεν είναι συμβατό με την 16in1 κάρτα SIM. Ήταν το ΜαgicSIM V9.0.

 

Τώρα έχω περάσει στην Super κάρτα μου τέσσερα νούμερα. Τρία Wind και ένα Cosmote. :D

 

Κάτι τελευταίο και λίγο παράξενο: Κατάφερα και διάβασα μια άλλη κάρτα Cosmote What's up και την πέρασα στην super SIM μου. Όταν άνοιγα το κινητό μου σε αυτό το νούμερο, έπαιρνα το μήνυμα λάθους "SIM Card not allowed". Έχω κι άλλο νούμερο Cosmote What's up που λειτουργεί κανονικά. Τι λέτε να συμβαίνει; :!:

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά έλυσα το πρόβλημά μου απλά χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα MagicSIM V17.0 από εδώ --> http://www.magicsim.com/en/multi-sim.asp?new_id=6

Το πρόγραμμα που μου έστειλαν στο CD της παραγγελίας δεν είναι συμβατό με την 16in1 κάρτα SIM. Ήταν το ΜαgicSIM V9.0.

 

 

Πραγματι...και σε εμενα το ιδιο συνεβη...παραγγειλα μια 16 σε 1 που ηρθε προχθες και το ΣΚ την δοκιμασα....με το προγραμμα που ειχε μεσα [ΜαgicSIM V9.0.] ειχε προβλημα...οπως και με την εκδοση 4.8...με την 6.6 δουλευε μια χαρα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε οτι τα πιο συμβατά τηλέφωνα για Sim Cloning είναι τα Motorola.

Και για dual sim!

 

Τι γίνετε οταν εχεις παράλληλα ανοικτά (τα κινητά) απο την μια την κλωνοποιημένη κάρτα sim και απο την άλλη την πρωτότυπη?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνετε οταν εχεις παράλληλα ανοικτά (τα κινητά) απο την μια την κλωνοποιημένη κάρτα sim και απο την άλλη την πρωτότυπη?

Θα λειτουργήσει αυτή η οποια έχει επικοινωνήσει τελευταία για οποιοδήποτε λόγο με τη κεραία [σηματοδοσία, κλήσεις, sms, κλπ.] :)

Link to comment
Share on other sites

Θα λειτουργήσει αυτή η οποια έχει επικοινωνήσει τελευταία για οποιοδήποτε λόγο με τη κεραία [σηματοδοσία, κλήσεις, sms, κλπ.] :)

 

Xωρίς να δημιουργήσει πρόβλημα ή μας πάρει χαμπάρι το δίκτυο?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει και ξερει...............

 

ας προτηνει μαγαζια που προμηθευουν ΑΚΟΜΑ καρτες V1 του πελατες!!!!

 

αν δηλαδη παω αυριο σε καταστημα cosmote η germanos η frog

...η νεα καρτοκινητη που θα μου δωσουν θα ειναι V1????

 

πειτε μαγαζια που μπορει ακομα να πουλανε καρτες V1 αυτη τη στιγμη!!!!!!

 

 

ευχαριστω!!!!!

 

Έκανα αίτηση φορητότητας για να πάω στην Frog και παρέλαβα εχθές την κάρτα με κούριερ στο σπίτι.

Η κάρτα θα ενεργοποιηθεί στις 20/03.

Κλωνοποιήθηκε κανονικά χωρίς πρόβλημα!:D

Δεν γνωρίζω αν έπαιξε κάποιο ρόλο το ότι ζήτησα στο 13897 αν μπορούν να μην μου στείλουν USIM γιατί (τους είπα) ότι θα έχω πρόβλημα συμβατότητας με μια παλιά συσκευή που έχω κλπ:rolleyes:

Πάντως μου είχαν πει ότι θα μου στείλουν 3G κάρτα...

Τέλος καλό, όλα καλά!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση φορητότητας για να πάω στην Frog και παρέλαβα εχθές την κάρτα με κούριερ στο σπίτι.

Η κάρτα θα ενεργοποιηθεί στις 20/03.

Κλωνοποιήθηκε κανονικά χωρίς πρόβλημα!:D

Δεν γνωρίζω αν έπαιξε κάποιο ρόλο το ότι ζήτησα στο 13897 αν μπορούν να μην μου στείλουν USIM γιατί (τους είπα) ότι θα έχω πρόβλημα συμβατότητας με μια παλιά συσκευή που έχω κλπ:rolleyes:

Πάντως μου είχαν πει ότι θα μου στείλουν 3G κάρτα...

Τέλος καλό, όλα καλά!:cool:

 

πολυ ενδιαφερον πληροφορια!!!

 

κανεις που εκανε το ιδιο και με momad????

πηρα τηλ. στην μομαντ/γουιντ και μου ειπαν οτι και στη φορητοτητα δινουν μονο 3G κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από έντονη ενασχόληση με τις SIM 12in1 και 16in1, θα ήθελα να σας πω τις εντυπώσεις μου.

 

Λοιπόν, η κάρτα 16in1 λειτουργεί τέλεια με την εφαρμογή MagicSIM V17.0. Με την εφαρμογή αυτή δεν κατάφερα όμως να σπάσω με επιτυχία μια Cosmoκάρτα και μια κάρτα WIND FreeToGo, ενώ τρεις κάρτες συμβολαίων WIND και μια άλλη Cosmoκάρτα, έσπασαν κανονικά.

 

Η κάρτα 12in1 λειτουργεί τέλεια με την εφαρμογή SIMMax V4.8. Με την εφαρμογή αυτή κατάφερα να σπάσω όλες της παραπάνω κάρτες χωρίς κανένα πρόβλημα. Εννοώ και τις δύο που δεν έσπαγε η εφαρμογή MagicSIM V17.0.

 

Περιττό νομίζω να πω ότι οι κάρτες Vodafone δεν σπάνε με τίποτα.

 

Από τα παραπάνω καταλήγω ότι καλύτερη κάρτα είναι η 12in1 καθαρά λόγω καλύτερης εφαρμογής κι ας χωράει λιγότερα νούμερα. Κρίμα που έχω αγοράσει δύο 16in1 και μία 12in1 και όχι το αντίθετο. :(

 

Για όλες τις δύο SIM κάρτες χρησιμοποίησα τον ίδιο SIM Card Reader.

 

Τέλος να πω ότι με τις κάρτες αυτές δοκίμασα και άλλες εκδόσεις σχετικών εφαρμογών, οι οποίες όμως δεν τις αναγνώριζαν. Αυτές είναι: USBSIMCard V9.0, MultiSIM V5.15 και GSMSIMUtility V15.0. Βασικά είναι όλες όσες μπόρεσα να βρω στο NET.

 

Ελπίζω τα σχόλιά μου να σας φανούν χρήσιμα. :)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που έχω αγοράσει δύο 16in1 και μία 12in1 και όχι το αντίθετο. :(

 

Φιλαρακι μην στεναχωρισαι :)...

 

...οι καρτες 16in1 δουλευουν μια χαρα με την εκδοση 6.6 (αν θυμαμαι καλα) και οχι μονο αυτο...

 

...αλλα μπορεις να αντιγραψεις σε αυτες (με την εκδοση 6.6) νουμερα που εχεις σπασει με την εκδοση 4.8 απο αλλο readerακι ;)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μην στεναχωρισαι :)...

 

...οι καρτες 16in1 δουλευουν μια χαρα με την εκδοση 6.6 (αν θυμαμαι καλα) και οχι μονο αυτο...

 

...αλλα μπορεις να αντιγραψεις σε αυτες (με την εκδοση 6.6) νουμερα που εχεις σπασει με την εκδοση 4.8 απο αλλο readerακι ;)

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! :)

Μήπως μπορείς να μου δώσεις κάποιο link για να κατεβάσω αυτή την έκδοση που λες;

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ! :)

Μήπως μπορείς να μου δώσεις κάποιο link για να κατεβάσω αυτή την έκδοση που λες;

 

λινκ οχι δεν εχω....αλλα θα κοιταξω σπιτι μπας και την βρω να την ανεβασω καπου....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

 

οι 16άρες multisim (γράφουν SuperSim επάνω) κάρτες που μου έφεραν από Κίνα δουλεύουν άψογα με το reader που είχα για τις 12άρες.

 

Επίσης μου έφεραν και dual sim που παίζουν με multisim στη μια θέση, και όποια κάρτα θέλετε (ακόμα και δεύτερη multisim!) στη δεύτερη θέση. Μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να κόψεις τις sim για να τις βάλεις στη dual sim, και επίσης πρέπει να μπεις στο μενού STK για να δεις ποιο νούμερο της multisim είναι ενεργό - δε φαίνεται στην κεντρική οθόνη, φαίνεται μόνο αν είσαι στη sim1 ή sim2 της dual sim (μου έχει περισσέψει μια dual sim από αυτές, οπότε όποιος ενδιαφέρεται pm...). Επιτέλους έχω σε ένα τηλέφωνο εκτός από τη multisim και ένα νούμερο vodafone για να καλώ φτηνά 2 φίλους...

Μήπως μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία την συσκευασία του για να δούμε ποιό είναι?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα κουτάκι, το τελευταίο το έδωσα σε ένα φίλο που πήρε τη μια dualsim που περίσσεψε. Έγραφε "general double card" και δε μπόρεσα να βρω την ίδια με αυτό ή παρόμοιο όνομα στο ebay. Δεν έχει STK menu και αλλάζεις από τη μια sim στην άλλη καλώντας 001 και 002 αντίστοιχα...
I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα κουτάκι, το τελευταίο το έδωσα σε ένα φίλο που πήρε τη μια dualsim που περίσσεψε. Έγραφε "general double card" και δε μπόρεσα να βρω την ίδια με αυτό ή παρόμοιο όνομα στο ebay. Δεν έχει STK menu και αλλάζεις από τη μια sim στην άλλη καλώντας 001 και 002 αντίστοιχα...

Τουλάχιστον ξέρεις τι generation είναι?

 

[EDIT] Μήπως είναι αυτό? http://cgi.ebay.com/16th-Dual-sim-card-no-power-off-saving-IP-shortcut-key_W0QQitemZ230234039229QQihZ013QQcategoryZ108664QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Διάβασε λίγο να δείς αν έχει τις ίδιες λειτουργείες με το δικό σου.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα κουτάκι, το τελευταίο το έδωσα σε ένα φίλο που πήρε τη μια dualsim που περίσσεψε. Έγραφε "general double card" και δε μπόρεσα να βρω την ίδια με αυτό ή παρόμοιο όνομα στο ebay. Δεν έχει STK menu και αλλάζεις από τη μια sim στην άλλη καλώντας 001 και 002 αντίστοιχα...

 

3g κάρτες δέχεται αυτή η General double Card?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον ξέρεις τι generation είναι?

 

[EDIT] Μήπως είναι αυτό? http://cgi.ebay.com/16th-Dual-sim-card-no-power-off-saving-IP-shortcut-key_W0QQitemZ230234039229QQihZ013QQcategoryZ108664QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Διάβασε λίγο να δείς αν έχει τις ίδιες λειτουργείες με το δικό σου.

 

Δεν έγραφε κάτι για generation όχι...

 

Αυτή που γράφεις δεν είναι ίδια με αυτή που έχω στο ότι η δική μου δεν έχει STK menu καθόλου... Πάντως αυτή πιστεύω να κάνει, αν επιλέξεις αυτό που λέει 007 mode: preserve original card STK menu, δηλαδή θα γυρίζει από STK σε χωρίς STK menu καλώντας 007, και αφού γυρίσεις σε χωρίς STK menu της dualsim αλλάζεις κάρτα καλώντας 001 ή 002 και λογικά θα σου εμφανίσει το STK menu της multisim όταν μπεις σε αυτή (όχι όμως και τον ενεργό αριθμό της multisim στην οθόνη - στην οθόνη βλέπεις sim1 ή sim2)

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

3g κάρτες δέχεται αυτή η General double Card?

 

Δεν ξέρω δεν έχω βάλει USIM γιατί δεν τις χρησιμοποιώ (δεν αντιγράφονται :lol: ). Πρέπει να παίζουν, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με ίντερνετ, βιντεοκλήσεις κλπ. υπηρεσίες...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

λινκ οχι δεν εχω....αλλα θα κοιταξω σπιτι μπας και την βρω να την ανεβασω καπου....

 

Αν το έκανες θα με υποχρέωνες!

 

Στείλε μου αν θες PM με τον σύνδεσμο του δικτυακού τόπου που θα το ανεβάσεις.

 

Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Αν το έκανες θα με υποχρέωνες!

 

Στείλε μου αν θες PM με τον σύνδεσμο του δικτυακού τόπου που θα το ανεβάσεις.

 

Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

 

 

λοιπον....την ανεβασα εδω ...

 

http://rapidshare.com/files/102447233/6_6.zip.html

 

μπας και ενδιαφερει και κανεναν αλλον ...:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία την συσκευασία του για να δούμε ποιό είναι?

 

εγώ χρησιμοποιώ εδώ και μερικούς μήνες dual sim με κάρτες 3G :p και μάλιστα vodafone και λειτουργεί τέλεια!!!! θέλετε βοήθεια για το ποιος αντάπτορας είναι????

 

εγώ πήρα απ τα πρώτα dual sim τα οποία έκοβες την κάρτα, τώρα έχει και κάποια που δεν την κόβεις.......

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

λοιπον....την ανεβασα εδω ...

 

http://rapidshare.com/files/102447233/6_6.zip.html

 

μπας και ενδιαφερει και κανεναν αλλον ...:)

 

Το κατέβασα! Σ' ευχαριστώ πολύ! :)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα! Σ' ευχαριστώ πολύ! :)

 

Τιποτα.... :)

 

..γραψε αν δουλεψε η οχι....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...