Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει κάτι νέο και πιστεύω πως δεν θα υπάρξει. Το σπάσιμο στις κάρτες V1 βασιζόταν σε ένα bug του αλγορίθμου με το οποίο η sim "αντιδρούσε" κάπως όταν της έδινες ένα σωστό κωδικό. Στις V2 και V3 αυτό διορθώθηκε. Μπορείς να κάνεις όσες δοκιμές θες αλλά η κάρτα δεν απαντάει ακόμη κι όταν δίνεις το σωστό κωδικό. Έτσι δε σου δίνει δυνατότητα να επαληθεύσεις ότι έχεις βρει κάτι. Πλέον μόνο αν έχεις κάποιο πολύ χοντρό βύσμα μέσα στην Vodafone και μπορεί να σου δώσει αυτός το KI σου με κίνδυνο να χάσει τη δουλειά του φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι ιδιοι ξερουν να τα διαβαζουν?Επειδη εχω ακουσει πως μονο εκ νεου ξερουν να βγαζουν καρτες,και ουτε οι ιδιοι μπορουν να σπασουν κωδικους καρτας που υφισταται σε κατοχο.

 

Ισχυει?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Όλους τους reader μπορείς να τους βρεις στο ebay.

Επειδή έψαξα στο Ebay, αλλα άσπροι πουθενά, οι μονοι που βρήκα ήταν κάτι διάφανοι και κάτι μπλε, έχεις να μου δόσεις κάποιο Link?

 

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερος, thanks again :)

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιοι ξερουν να τα διαβαζουν?Επειδη εχω ακουσει πως μονο εκ νεου ξερουν να βγαζουν καρτες,και ουτε οι ιδιοι μπορουν να σπασουν κωδικους καρτας που υφισταται σε κατοχο.

 

Ισχυει?

 

 

Όχι δε μπορούν να το διαβάσουν ούτε οι ίδιοι αλλά δε χρειάζεται γιατί το έχουν. Η λογική είναι η εξής: και ο provider και η SIM έχουν το KI. Όταν ένα κινητό ανοίγει, στέλνει το IMSI (σκεφτείτε ότι αυτό είναι κάτι σαν το username) στον provider και αυτός βρίσκει στα συστήματα το KI που αντιστοιχεί σε αυτό το IMSI. Έπειτα ο provider στέλνει μια φράση στο κινητό και ζητάει να του σταλεί πίσω κωδικοποιημένη με το ΚΙ. Αντίστοιχα κάνει και ο provider την ίδια διαδικασία δηλαδή κωδικοποιεί τη φράση με το KI του συνδρομητή. Παίρνει τη φράση πίσω κωδικοποιημένη και τη συγκρίνει με το αποτέλεσμα που έχει βγάλει ο ίδιος από την κωδικοποίηση που έχει κάνει. Αν οι δύο κωδικοποιημένες φράσεις είναι ίδιες τότε πάει να πει ότι και οι δύο (sim και provvider) κωδικοποίησαν τη φράση με το ίδιο KI δηλαδή με αυτό τον τρόπο ξέρει ο provider εμμέσως ότι στη sim βρίσκεται το σωστό KI και δίνει πρόσβαση. Με αυτό τον τρόπο γίνεται ταυτοποίηση χωρίς να μεταδοθεί πουθενά στο ενδιάμεσο το ΚΙ.

 

Επειδή έψαξα στο Ebay, αλλα άσπροι πουθενά, οι μονοι που βρήκα ήταν κάτι διάφανοι και κάτι μπλε, έχεις να μου δόσεις κάποιο Link?

 

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερος, thanks again :)

 

Άσπρους λέμε τους διάφανους! πχ αυτόν:

http://cgi.ebay.com/Sim-Multi-Card-Backup-and-Clone-12-SIMs-in-1-SIM-MAX_W0QQitemZ230266681116QQihZ013QQcategoryZ146493QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Μη πάρεις το συγκεκριμένο. Δε μπορείς έτσι κι αλλιώς γιατί δεν έρχεται Ελλάδα. Γενικά όλοι οι διάφανοι είναι ίδιοι. Χαρακτηριστικό τους είναι οι τρεις κρύσταλλοι που έχουν μέσα. Είναι τα τρία ασημένια οβάλ εξαρτηματάκια που μπορείς να διακρίνεις μέσα, δύο οριζόντια και ένα κάθετο από δίπλα. Ο μπλέ έχει μόνο έναν η δύο κρύσταλλους μέσα. Επίσης οι άσπροι έχουν διακοπτάκι από τη μία μεριά. Αν έχει τους τρεις κρύσταλλους μη ψάχνεις διακοπτάκι. Θα έχει σίγουρα κι ας μη το διακρίνεις. Ο ένας κρύσταλλος χρησιμοποιείται σταθερά και με το διακοπτάκι διαλέγεις έναν από τους άλλους 2.

Link to comment
Share on other sites

-Παντως γωστος σε βοντα εχει προσβαση σε κωδικους ΚΙ?Αμα ειναι να αρχισςουμε να ψαχνουμε!

 

-Το IMSI το δινουν τα reader και στις βοντα να φανταστω?Δεν ειναι κωδιποιημενα.

 

-Πληρες programmer και αδειες silver/green εχεις βρει στο ebay επιδη εγω δεν βρισκω.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

-Παντως γωστος σε βοντα εχει προσβαση σε κωδικους ΚΙ?Αμα ειναι να αρχισςουμε να ψαχνουμε!

 

-Το IMSI το δινουν τα reader και στις βοντα να φανταστω?Δεν ειναι κωδιποιημενα.

 

-Πληρες programmer και αδειες silver/green εχεις βρει στο ebay επιδη εγω δεν βρισκω.

 

- Δε ξέρω αν δουλέψει ακόμη κι αν βρεις κάποιο KI. Παίζει να είναι και διαφορετικός ο υπόλοιπος αλγόριθμος ή το είδος της κωδικοποίησης στις V2 και V3. Δε μπορούμε να ξέρουμε αν δε δοκιμάσουμε.

 

- Ναι τα IMSI είναι ανοιχτά, δεν είναι κωδικοποιημένα και διαβάζονται από τους reader σε όλες τις κάρτες.

 

- Στο ebay δε θα βρεις. Μόνο σε online καταστήματα από εξωτερικό με δορυφορικά συστήματα. Από ένα τέτοιο πήρα 2 silver τώρα που ασχολούμαι με το sim cloning και περιμένω να μου έρθουν. Programer έχω χειροποίητο αλλά από όσο είδα μπορείς να βρεις επίσης από αυτά τα μαγαζιά. Πάντως δεν αξίζει να πάρεις programer για να προγραμματίσεις μια silver με sim emu. Δύσκολα θα βρεις με κάτω από 40 ευρώ. Και προσοχή γιατί μπορεί να κάνει μόνο μία από τις 2 παραπάνω διαδικασίες που περιγράφω παραπάνω. Έχω πετύχει και τέτοιους. Αν δεις χύμα πλακέτα χωρίς κουτί που συνδέεται με σειριακή τότε μάλλον τη μία διαδικασία κάνει μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα reader, είναι θέμα software. Αμα χρησιμοποιήσετε κάποιο ουδέτερο software τότε θα διαβάζονται με την ίδια ταχύτητα. Και ο σωστός όρος δεν είναι "διαβάζονται". Προσπαθούμε να "σπάσουμε" τη sim ώστε να βρούμε ένα κωδικό μήκους 128bit. Αν ήταν απλά να το διαβάζαμε θα κάναμε κλάσματα του δευτερολέπτου.

 

 

Πάμε τώρα σε λίγο πιο τεχνικά:

 

Ο άσπρος reader ειναι καλύτερος αφού είναι στην ουσία phoenix programer. Ο μπλε δε ξέρω τι είναι αλλά αφού δεν δουλεύει με sim scanner μάλλον ΔΕΝ είναι Phoenix. Το Phoenix είναι ένα πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται για να προγραμματίζουμε μνήμες EEPROM από smartcard τυπου Green, Gold και Silver. Αυτές έχουν μέσα ένα microcontroller της Microchip (PIC16F84 οι Gold και τον πιο καινούργιο PIC16F877 οι Green και οι Silver) καθώς και μια μνήμη EEPROM (16Kbit οι Gold, 64Kbit οι Silver και 256Kbit οι Green). Οι Green και οι Silver έχουν μοναδική διαφορά το μέγεθος της EEPROM. Για να προγραμματίσεις λοιπόν μια τέτοια κάρτα χρειάζεσαι ένα programer για τον microcontroler PIC (υπάρχουν πολλοί και δεν υπάρχει καθιερωμένο πρωτόκολλο οπότε γίνεται ένα μπάχαλο με τα software και τους programer) και έναν δεύτερο τύπου Phoenix για την EEPROM. Η EEPROM προγραμματίζεται με Phoenix μόνο άμα έχει μπει πρόγραμμα τύπου Loader στον PIC η αν τ

....................................ο πρόγραμμα που έχει μπει στον PIC υποστηρίζει Phoenix Loading στην EEPROM. Ένα πρόγραμμα το οποίο υποστηρίζει Phoenix Loading είναι το γνωστό Sim Emu που δίνει το 9volto μαζί με τις GreenCard.

 

Γιατί λοιπόν να συγκινηθείτε τόσο που έχετε τον Phoenix και όχι το μπλε;

1) Άμα έχεις GreenCard η SilverCard με Sim Emu μπορείς να τη βάλεις στον Phoenix και με το Sim Emu Configurator να την πειράξεις.

2) Αν ασχοληθείτε με smartcard programming θα έχετε έναν programer που κάνει τη μισή δουλειά. Φυσικά πλέον υπάρχουν στο εμπόριο ολοκληρωμένες λύσεις programers που κάνουν και τον προγραμματισμό του PIC και έπειτα γυρνάνε σε Phoenix Mode και προγραμματίζουν την EEPROM.

3) Σημασία έχει ότι ο άσπρος reader δουλεύει με κάποιο πρωτόκολλο κάτι που τον κάνει συμβατό με προγράμματα universal όπως πχ το Sim Emu Configurator, το woronscan και το SimEasy.

.....................

Τέλος λάβετε υπόψιν ότι το να συγκρίνετε ταχύτητες σπασίματος είναι τουλάχιστον ανούσιο. Η τεχνική που χρησιμοποιείται είναι τύπου bruteforce που πάει να πει ότι είναι καθαρά θέμα τύχης το πόσο γρήγορα θα σπάσει μια sim. Για να καταλάβετε τι σημαίνει αυτό, ξέρουμε ότι έχουμε n πιθανούς συνδυασμούς και ξεκινάμε από τον 0 και τους δοκιμάζουμε όλους μέχρι να φτάσουμε στο σωστό. Αν είμαστε τυχεροί μπορεί να πέσουμε μέσα με την πρώτη αλλά αν είμαστε γκαντέμηδες μπορεί να κάνουμε μέχρι και n δοκιμές. Πχ αν έχουμε μια 4ψήφια κλειδαριά με ψηφία 0 έως 9 και θέλουμε να τη σπάσουμε ξεκινάμε από το 0000, έπειτα το 0001 κλπ μέχρι να πετύχουμε το σωστό. Έστω ότι θέλουμε να σπάσουμε 2 τέτοιες κλειδαριές. Αν η 1η έχει συνδυασμό 1763 και η 2η 8758 είναι προφανές ότι η πρώτη θα σπάσει πολύ πιο γρήγορα! Εμένα η πρώτη μου sim έκανε 1 ώρα και 40 λεπτά να σπάσει και η δεύτερη κάπου 8 λεπτά.

.............................

.......................................

 

http://rapidshare.com/files/125516760/Sim_Software.rar.html

 

μην μας μπριζωνεις τωρα και αρχισουμε να ξεθαβουμε παλιους προγκραμμερ, και καρτουλες απο παλιες δορυφορικες "δοκιμες"!!!

 

νομιζω οτι και ετσι οπως δινονται πλεον τα σετ προγκραμμερ/καρτα............γινεται η δουλεια μια χαρα!

 

υ.γ. ωραια ομως η αναλυση σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

- Δε ξέρω αν δουλέψει ακόμη κι αν βρεις κάποιο KI. Παίζει να είναι και διαφορετικός ο υπόλοιπος αλγόριθμος ή το είδος της κωδικοποίησης στις V2 και V3. Δε μπορούμε να ξέρουμε αν δε δοκιμάσουμε.

 

 

Έχω δει κάποιον σε forum του εξωτερικού να λέει ότι γνωστός του μέσα από τη Vodafone του έδωσε το Ki και δεν έκανε τίποτα, γιατί θέλει και την αντίστοιχη κάρτα V2 ή V3 και όχι αυτές που έχουμε τώρα για το cloning...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα με λιγα λογια ποιος card reader ειναι ο καλυτερος ? Απλα θελω να κανει την δουλεια του οσο ποιο ευκολα κ απλα γινεται. Εχω εναν αριθμο f2g και ενα whats up που θελω να περασω μεσα στην καρτα.

 

Υπαρχει καποιο προβλημα με αυτες ? Η οποιο και να παρω δεν θα υπαρχει προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

χμμμ.....

 

υπαρχουν δυο μπλε...ο σκουρος μπλε που δεν εχει διακοπτακι και σου τον στελνουν με την 16αρα...και ο ανοιχτοχρωμος μπλε που στο στελνουν με την 12 και εχει διακοπτακι...;).....

 

http://img209.imageshack.us/img209/8124/reader1ns3.jpg

 

http://img209.imageshack.us/img209/1489/reader3dt2.jpg

 

http://img209.imageshack.us/img209/5640/reader2ib2.jpg

 

ΥΓ..

Παίζει ρόλο που δεν απενεργοποίησα τα pin (δεν μου τα ζητάει κατά την έναρξη)?

 

..κατσε...κανονικα θα επρεπε να τα ζηταει...αν δεν τα εχεις απενεργοποιησει....

 

..μαλλον κατι δεν κανεις σωστα...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλά είχα καιρό να παρακολουθήσω τη συζήτηση

 

το διακοπτάκι στα πλάγια του reader τι κάνει?

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

...α...και κατι αλλο που θυμηθηκα....

 

....πριν μερικες μερες ημουν στο περασμα Brenner μεταξυ Αυστριας και Ιταλιας....βρεθηκα -κατα λαθος- να εχω δυο τηλεφωνα ανοικτα στο ιδιο κλωνοποιημενο νουμερο :wacko::wacko:...το ενα ηταν συνδεδεμενο σε Αυστριακο δικτυο και το αλλο σε Ιταλικο...εκλεισα το ενα αμεσως βεβαια...αλλα ευτυχως τιποτα δεν συνεβει....:lol::lol::lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ.....

 

υπαρχουν δυο μπλε...ο σκουρος μπλε που δεν εχει διακοπτακι και σου τον στελνουν με την 16αρα...και ο ανοιχτοχρωμος μπλε που στο στελνουν με την 12 και εχει διακοπτακι...;).....

 

http://img209.imageshack.us/img209/8124/reader1ns3.jpg

 

http://img209.imageshack.us/img209/1489/reader3dt2.jpg

 

http://img209.imageshack.us/img209/5640/reader2ib2.jpg

 

ΥΓ..

 

 

..κατσε...κανονικα θα επρεπε να τα ζηταει...αν δεν τα εχεις απενεργοποιησει....

 

..μαλλον κατι δεν κανεις σωστα...

 

Αυτή την στιγμή έχω 2 αριθμούς wind που παίζουν κανονικά, χωρίς να ζητάνε pin. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό που χάνεται ο αριθμός του κέντρου μηνυμάτων κάθε φορά που αλλάζω αριθμό?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή έχω 2 αριθμούς wind που παίζουν κανονικά, χωρίς να ζητάνε pin. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό που χάνεται ο αριθμός του κέντρου μηνυμάτων κάθε φορά που αλλάζω αριθμό?

 

 

λοιπον για να καταλαβω...εχεις δυο αριθμους κλωνοποιημενους που παιζουν κανονικα αλλα χανουν το κεντρο μηνυματων καθε φορα που αλλαζεις το νουμερο;;;...αν αυτο εχει γινει καποιο λαθος στην κλονοποιηση...δοκιμασε διαφορετικο προγραμμα....

 

..για τον φιλο που ρωτησε για το διακοπτακι....πιο πανω ο βαβυλον το γραφει ;)...αλλαζει κρυσταλλο και ρυθμιζει συχνοτητα ...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

θα μου απαντησει καποιος ? Ποιος ειναι ο καλυτερος για να βαλω στο ν82 εναν αριθμο wind (f2g) και ενα cosmote (whats up)
Link to comment
Share on other sites

θα μου απαντησει καποιος ? Ποιος ειναι ο καλυτερος για να βαλω στο ν82 εναν αριθμο wind (f2g) και ενα cosmote (whats up)

 

 

δεν ξερω αν υπαρχει καλυτερος αλλα με αυτο θα κανεις τη δουλεια σου!

μπορει μονο να τελαιπωρηθεις λιγο μεχρι να εγκαταστησεις τους ντραιβερς!

 

http://cgi.ebay.com/New-USB-12-in-1-Sim-Card-Reader-Backup-Writer-Mobile_W0QQitemZ250268936383QQihZ015QQcategoryZ146493QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Link to comment
Share on other sites

εγω που θελω το αναποδο τι πρεπη να κανω??

 

τι ειναι αναποδο? 2 κινητα ενα εχει καρτα το αλλο οχι. πως θα εχω εχω μια καρτα (ιδια , ιδιο νουμερο)ακομα να την βαλω στο δευτερο κινητο , και να ανοιγο οποιο κινητο θελω.

 

σημερα θελω το μαυρο , να το ανοιγο , αυριο θελω το ασημι να κλεινο το ενα και να ανοιγο το αλλο .

 

το νουμερο ενα και ιδιο και στις 2 καρτες.

 

πως θα γινη?

http://i218.photobucket.com/albums/cc107/SkapoGr10/Diafora/dHJ.jpg

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ

ΠΛΥΘΙΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ

Link to comment
Share on other sites

εγω που θελω το αναποδο τι πρεπη να κανω??

 

τι ειναι αναποδο? 2 κινητα ενα εχει καρτα το αλλο οχι. πως θα εχω εχω μια καρτα (ιδια , ιδιο νουμερο)ακομα να την βαλω στο δευτερο κινητο , και να ανοιγο οποιο κινητο θελω.

 

σημερα θελω το μαυρο , να το ανοιγο , αυριο θελω το ασημι να κλεινο το ενα και να ανοιγο το αλλο .

 

το νουμερο ενα και ιδιο και στις 2 καρτες.

 

πως θα γινη?

 

διαβασε ολο το θεμα και θα καταλαβεις....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειρθε η Sim Max με το διαφανες ασπρο reader. Ποιο προγραμμα να χρησημοποιησω για να κλονοποιησω της καρτες ? Εχει το Simscaner και το SimMagic II αλλα το δευτερο δεν μου βρισκει τον redaer για να το διαβαση.

 

Κατι ακομα ενω εκανα μια καρτα της wind, με εβγαζε σε ενα σημειο να βαζω πολες φορεσ τον κωδικο πιν στο 68% περιπου και δεν σταματουσε και το ακυρσα, εβγαλα την καρτα την εβαλα στο κινητο αλλα δεν πιανει σημα... αχρηστευτικε η καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν κλωνοποιούνται οι νεες κάρτες ΣΙΜ της ΚΙΟΥ;

Αν κάνω φορητότητα σε ΚΙΟΥ μέσω καταστήματος ΓΟΥΙΝΤ τι κάρτα ΣΙΜ θα πάρω, ΚΙΟΥ ή ΓΟΥΙΝΤ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποιο προγραμμα να χρησημοποιησω για να το καταφερω? Και σε μια δευτερη καρτα Q που προσπαθησα στην μεση με εβγαλε Cant Find the KI, algorithmum may be different κατι τετοιο.

 

και τις δυο φορες χρησημοποιουσα το simscanner. τι κανω λαθος και το κανει αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποιο προγραμμα να χρησημοποιησω για να το καταφερω? Και σε μια δευτερη καρτα Q που προσπαθησα στην μεση με εβγαλε Ψαντ Φινδ τηε ΚΙ the algorithmum may be different κατι τετοιο.

 

και τις δυο φορες χρησημοποιουσα το simscanner. τι κανω λαθος και το κανει αυτο ?

 

Οι καρτες Q δεν κλωνοποιουνται.

Link to comment
Share on other sites

Οι καρτες Q δεν κλωνοποιουνται.

 

Ok ...

 

Αυτη της Wind που με μπλοκαρε ηταν μια με λογοτυπο TIM πανω, και γραφει powersim 64k

 

64κ καρτες σπαει κανονικα ε? μηπως μπλοκαρε επηδει το powersim ειναι USIM ?

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...