Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μονο οι 2gether απο vodafone διαβαζονται?Πως ακριβως μπορουμε να το αξιοποιησουμε αυτο?Εγω μεχρι στιγμης εχω απλως σκετους αριθμους cu και a la carte και μαλιστα πολλους.

 

Θα μπορουσα για παραδειγμα να φτιαξω ζευγαρια 2gether με διαφορους απο τους αριθμους μου,να τους διαβασω και επειτα να διακοψω το together για να μην πληρωνω το παγειο?(Βασικα στα καρτοκινητα πληρωνεις μονο την καβατζη της εγγραφης,οχι παγειο ετσι)?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν καταλαβα,τι εννοεις ιδιο στυλ?Και με λιγα λογια τι μπορουμε να κανουμε με αυτη τη πληροφορια?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Γιατι 4.4 και 6.6 συγκεκριμενα και οχι 17.0?Τελικα εγω σημερα τα ελαβα,και επειδη αναφερατε πως η 9.0 εχει προβλημα δεν την εβαλα και εριξα κατευθειαν την 17 και ξεκινασα ***** ki,σε normal mode.

 

EDIT:ΟΚ αποτι φαινεται διαβασε την πρωτη,μεσα σε ενα μισαωρακι.Θα την γραψω μαζι με τις υπολοιπες στο τελος.Παρεπιπτωντος,αυτο το password που ζηταει στο τελος οταν σωζεις το αρχειο τι ειναι?Προστασια για να μην μπορεσει να την αντιγραψει αλλος αν παρει το αρχειο?Επειδη στην αρχη νομιζα πως ισως ζηταγε το pin.

 

πηρα 1 καρτα supersim 16in1 με τον προγγραμερ της............

εβαλα την βερσιον απ το σιντι (sim9.0) αλλα κολλησε........δεν το πολυεψαξα μιας και απ οτι λετε εχει προβλημα.

εχετε καμια σελιδα να κατεβασω τη σωστη βερσιον (την 17 η καποια αλλη) του προγραμματος??????

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω για την 17.0

 

http://www.sos123.com/files/MAGICSIM.exe

 

το δοκιμασα αλλα και κολλησε και αυτο!

 

μιλαμε για αυτην την καρτα και προγραμματιστη?

http://cgi.ebay.com/16in1-Sim-card-reader-writer-copy-cloner-backup-kit-K23_W0QQitemZ260251363695QQihZ016QQcategoryZ113695QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως αυτο το πακετο εχω και εγω,και τις εγραψα μια χαρα?Τι ακριβως προβλημα αντιμετωπιζεις και σε τι καρτες?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως αυτο το πακετο εχω και εγω,και τις εγραψα μια χαρα?Τι ακριβως προβλημα αντιμετωπιζεις και σε τι καρτες?

 

η καρτες ειναι οι supersim αυτες που ειναι πακετο με τον Προγραμματιστη............

 

το προγραμμα δεν βλεπει τον programmer.......

μαλλον δεν κατσαν καλα οι drivers.

θα τους ξαναεγκαταστησω.

 

εσυ ποιες καρτες και ποιον προγραμματιστη εχεις?

supersim καρτες καιK23 programmere ???

 

η αληθεια ειναι οτι δεν το παλεψα πολυ............αλλα εφοσον καθησε σε σενα, πιστευω να βγαλω ακρη και γω........

με την πρωτη ευκαιρια θα το παλεψω περισσοτερο.

 

με ποια διαδικασια εκανες την εγκατασταση?

 

 

 

 

υ.γ.για τις dual sim που με ειχες ρωτησει.............τις εχω αλλα δεν ασχοληθηκα καν.

τελικα δεν σκοπευω να τις χρησημοποιησω (τουλασιστον οχι αμμεσα) οποτε δεν ηθελα να τις χαλασω.........και μειναν στο ραφι για τυχων μελλοντικη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

η καρτες ειναι οι supersim αυτες που ειναι πακετο με τον Προγραμματιστη............

 

το προγραμμα δεν βλεπει τον programmer.......

μαλλον δεν κατσαν καλα οι drivers.

θα τους ξαναεγκαταστησω.

 

εσυ ποιες καρτες και ποιον προγραμματιστη εχεις?

supersim καρτες καιK23 programmere ???

 

η αληθεια ειναι οτι δεν το παλεψα πολυ............αλλα εφοσον καθησε σε σενα, πιστευω να βγαλω ακρη και γω........

με την πρωτη ευκαιρια θα το παλεψω περισσοτερο.

 

με ποια διαδικασια εκανες την εγκατασταση?

 

 

 

 

υ.γ.για τις dual sim που με ειχες ρωτησει.............τις εχω αλλα δεν ασχοληθηκα καν.

τελικα δεν σκοπευω να τις χρησημοποιησω (τουλασιστον οχι αμμεσα) οποτε δεν ηθελα να τις χαλασω.........και μειναν στο ραφι για τυχων μελλοντικη χρηση.

 

Μου ήρθε χθες και η δική μου, χωρίς να μπορεί να συνεργαστει με το magicsim 17(cant find sim card).

Καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε χθες και η δική μου, χωρίς να μπορεί να συνεργαστει με το magicsim 17(cant find sim card).

Καμιά βοήθεια?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2373015#post2373015

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Δυστύχως στο κύριο pc δεν μου βλέπει τον reader, στο εφεδρικό όμως δούλεψε μια χαρά! Μου έδωσε ένας ψιλικαντζής 2 νούμερα wind και ένα cosmote (τσάμπα, νάναι καλά ο άνθρωπος) και τις αντέγραψε όλες. Το περίεργο είναι ότι η cosmote έσπασε σε 5 δευτερόλεπτα :)

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Δυστύχως στο κύριο pc δεν μου βλέπει τον reader, στο εφεδρικό όμως δούλεψε μια χαρά! Μου έδωσε ένας ψιλικαντζής 2 νούμερα wind και ένα cosmote (τσάμπα, νάναι καλά ο άνθρωπος) και τις αντέγραψε όλες. Το περίεργο είναι ότι η cosmote έσπασε σε 5 δευτερόλεπτα :)

 

edit : είναι φυσιολογικό κάθε φορά που αλλάζω νούμερο, να πρέπεινα συμπληρώνω τον αριθμό του κέντρου μηνυμάτων?

Link to comment
Share on other sites

edit : είναι φυσιολογικό κάθε φορά που αλλάζω νούμερο, να πρέπεινα συμπληρώνω τον αριθμό του κέντρου μηνυμάτων?

 

οχι δεν ειναι...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ για οποιον ενδιαφερεται...................

 

η supersim 16σε1...............http://cgi.ebay.com/16in1-Sim-card-reader-writer-copy-cloner-backup-kit-K23_W0QQitemZ290241166001QQihZ019QQcategoryZ146493QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

..............ειναι συμβατη και με τον programmere της 12σε1 simmax http://cgi.ebay.com/12in1-SIM-Card-Reader-Clone-Copy-Writer-Backup-Kit-NEW_W0QQitemZ150263182612QQihZ005QQcategoryZ146493QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

............και με το προγραμμα simscanner 5.15!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα αφου ο δικος της programmer ειναι καλυτερος.Εμενα μεχρι και σε 30 λεπτα μεχρι και 1 ωρα το πολυ τις γραφει ο δικος της

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα reader, είναι θέμα software. Αμα χρησιμοποιήσετε κάποιο ουδέτερο software τότε θα διαβάζονται με την ίδια ταχύτητα. Και ο σωστός όρος δεν είναι "διαβάζονται". Προσπαθούμε να "σπάσουμε" τη sim ώστε να βρούμε ένα κωδικό μήκους 128bit. Αν ήταν απλά να το διαβάζαμε θα κάναμε κλάσματα του δευτερολέπτου.

 

Δοκιμάστε ένα ουδέτερο πρόγραμμα σπασίματος πχ το woronscan. Είναι το γρηγορότερο από όλα και στο τέλος δίνει απλά το ΚΙ (αυτο το !@#$@#μένο προσπαθούμε να ανακαλύψουμε) το οποίο πρέπει να σημειώσετε κάπου. Δε δίνει αρχεία dat. Επίσης μπορείτε με τον άσπρο programer και την 16in1 να χρησιμοποιήσετε το SimEasy για να εισάγετε τα IMSI, KI και αριθμούς κέντρου μηνυμάτων στην άδεια κάρτα απευθείας. Βέβαια μπορείτε να κάνετε και import από αρχείο dat που δημιουργεί το Sim Scanner 5.5. Επίσης το SimEasy έχει utility που μπορεί να διαβάσει τα dat και να σας δώσει τα IMSI, KI κλπ για κάθε χρήση. Το καλό του είναι ότι δε γράφει μόνο στην κάρτα. Μπορεί να τη διαβάσει κιόλας και να διαχειριστεί τις 16 εγγραφές.

 

Πάμε τώρα σε λίγο πιο τεχνικά:

 

Ο άσπρος reader ειναι καλύτερος αφού είναι στην ουσία phoenix programer. Ο μπλε δε ξέρω τι είναι αλλά αφού δεν δουλεύει με sim scanner μάλλον ΔΕΝ είναι Phoenix. Το Phoenix είναι ένα πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται για να προγραμματίζουμε μνήμες EEPROM από smartcard τυπου Green, Gold και Silver. Αυτές έχουν μέσα ένα microcontroller της Microchip (PIC16F84 οι Gold και τον πιο καινούργιο PIC16F877 οι Green και οι Silver) καθώς και μια μνήμη EEPROM (16Kbit οι Gold, 64Kbit οι Silver και 256Kbit οι Green). Οι Green και οι Silver έχουν μοναδική διαφορά το μέγεθος της EEPROM. Για να προγραμματίσεις λοιπόν μια τέτοια κάρτα χρειάζεσαι ένα programer για τον microcontroler PIC (υπάρχουν πολλοί και δεν υπάρχει καθιερωμένο πρωτόκολλο οπότε γίνεται ένα μπάχαλο με τα software και τους programer) και έναν δεύτερο τύπου Phoenix για την EEPROM. Η EEPROM προγραμματίζεται με Phoenix μόνο άμα έχει μπει πρόγραμμα τύπου Loader στον PIC η αν το πρόγραμμα που έχει μπει στον PIC υποστηρίζει Phoenix Loading στην EEPROM. Ένα πρόγραμμα το οποίο υποστηρίζει Phoenix Loading είναι το γνωστό Sim Emu που δίνει το 9volto μαζί με τις GreenCard.

 

Γιατί λοιπόν να συγκινηθείτε τόσο που έχετε τον Phoenix και όχι το μπλε;

1) Άμα έχεις GreenCard η SilverCard με Sim Emu μπορείς να τη βάλεις στον Phoenix και με το Sim Emu Configurator να την πειράξεις.

2) Αν ασχοληθείτε με smartcard programming θα έχετε έναν programer που κάνει τη μισή δουλειά. Φυσικά πλέον υπάρχουν στο εμπόριο ολοκληρωμένες λύσεις programers που κάνουν και τον προγραμματισμό του PIC και έπειτα γυρνάνε σε Phoenix Mode και προγραμματίζουν την EEPROM.

3) Σημασία έχει ότι ο άσπρος reader δουλεύει με κάποιο πρωτόκολλο κάτι που τον κάνει συμβατό με προγράμματα universal όπως πχ το Sim Emu Configurator, το woronscan και το SimEasy.

 

Για όσους έχουν απορία, το διακοπτάκι του άσπρου programer είναι για την ταχύτητα. Αν είναι στη θέση προς το USB τότε τρέχει με 7.15MHz (γρήγορο mode) ενώ στη θέση προς την κάρτα sim δουλεύει στα 3.57MHz (αργό mode). Αν υπάρχει πρόβλημα και μια sim είναι προβληματικιά και δεν προλαβαίνει να αποκριθεί στο γρήγορο τότε γυρίστε το στο αργό και τότε ίσως διαβαστεί αλλά θα κάνει διπλάσια ώρα να σπάσει.

 

Τέλος λάβετε υπόψιν ότι το να συγκρίνετε ταχύτητες σπασίματος είναι τουλάχιστον ανούσιο. Η τεχνική που χρησιμοποιείται είναι τύπου bruteforce που πάει να πει ότι είναι καθαρά θέμα τύχης το πόσο γρήγορα θα σπάσει μια sim. Για να καταλάβετε τι σημαίνει αυτό, ξέρουμε ότι έχουμε n πιθανούς συνδυασμούς και ξεκινάμε από τον 0 και τους δοκιμάζουμε όλους μέχρι να φτάσουμε στο σωστό. Αν είμαστε τυχεροί μπορεί να πέσουμε μέσα με την πρώτη αλλά αν είμαστε γκαντέμηδες μπορεί να κάνουμε μέχρι και n δοκιμές. Πχ αν έχουμε μια 4ψήφια κλειδαριά με ψηφία 0 έως 9 και θέλουμε να τη σπάσουμε ξεκινάμε από το 0000, έπειτα το 0001 κλπ μέχρι να πετύχουμε το σωστό. Έστω ότι θέλουμε να σπάσουμε 2 τέτοιες κλειδαριές. Αν η 1η έχει συνδυασμό 1763 και η 2η 8758 είναι προφανές ότι η πρώτη θα σπάσει πολύ πιο γρήγορα! Εμένα η πρώτη μου sim έκανε 1 ώρα και 40 λεπτά να σπάσει και η δεύτερη κάπου 8 λεπτά.

 

Ορίστε και τα software που αναφέρω. Προτείνω να κάνετε τη δουλειά σας με αυτά και να αφήσετε sim scanner, magicscan και λοιπές π@π@ριές για τους Κινέζους. ΚΙ βρίσκεται με woronscan, η κάρτα προγραμματίζεται με SimEasy και το Sim Emu Configurator ίσως φανεί χρήσιμο σε κάποιους. Υπόψιν δουλεύουν όλα με Phoenix δηλαδή με τον άσπρο programer ή όποιον άλλο Phoenix έχετε.

 

http://rapidshare.com/files/125516760/Sim_Software.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνεί κανείς με τα παραπάνω, αλλά δεν έχει κανένα νόημα να περνάς χειροκίνητα τα στοιχεία Ki κλπ. αφού τα dat αρχεία είναι πολύ πιο εύκολα στη χρήση (save-load και τέλος). Τα προγράμματα που αναφέρεις είναι παλιά πριν βγει το simmax που κάνει πιο εύκολα τα πράγματα, όπως και παλιές είναι οι silver κλπ. κάρτες. Απλά ο πιο φτηνός reader στο ebay είναι ο μπλε με τις 16άρες και γι΄αυτό ασχολούνται με το πρόγραμμα simmagic που είναι το μόνο συμβατό...
I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ο καθένας ότι προτιμάει κάνει. Άλλος θέλει να κάνει τη δουλειά του με 2 κλικ και να τελειώνει κι άλλος θέλει να ξέρει τι ακριβώς κάνει. Αυτά που προτείνω είναι για όσους ανήκουν στη 2η κατηγορία. Είναι όντως πολύ παλιά τα προγράμματα αλλά από τα λίγα που σου δίνουν τόσο μεγάλη ευελιξία. Διαλέγεις και παίρνεις. Αν η λύση που διάλεξες σε εξυπηρετεί δεν την ψάχνεις άλλο! ;)
Link to comment
Share on other sites

Ο άσπρος reader ειναι καλύτερος αφού είναι στην ουσία phoenix programer.

Και που μπορεί κάνεις να τον αγοράσει?

 

Έχω μπερδευτεί, thanks :p

Link to comment
Share on other sites

Και που μπορεί κάνεις να τον αγοράσει?

 

Έχω μπερδευτεί, thanks :p

 

Όλους τους reader μπορείς να τους βρεις στο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το θεμα,αλλα δεν φαινεται κατι τετοιο να γινετια.Η μηπως εχουμε νεοτερα?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...