Jump to content

Blackberry 8520


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εαν αγοράσω το κινητό απο Λονδίνο, υπάρχει περίπτωση να είναι κλειδωμένο σε δίκτυο;

 

Ναι υπάρχει,θα πρέπει να αγοράσεις συσκευή που να είναι"unlocked".

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν τυχόν δε βρεις, το κόστος είναι γύρω στα 10-15 ευρώ για να ξεκλειδωθεί μια συσκευή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχόν δε βρεις, το κόστος είναι γύρω στα 10-15 ευρώ για να ξεκλειδωθεί μια συσκευή.

 

Εαν ξεκλειδωθεί χανεται η εγγύηση έτσι;

Και σε επόμενες αναβαθμίσεις firmware/λειτουργικού θα ξανα κλειδώνει; Όπως γίνεται με το unlocked iphone?

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην Ελλάδα δεν έχουμε κλειδωμένα τηλέφωνα, θα σου πω ότι η εγγύηση στο εξωτερικό δεν ακυρώνεται σε περίπτωση ξεκλειδώματος, οπότε προφανώς ούτε και στην Ελλάδα. Το ξεκλείδωμα είναι δυνατότητα που σου δίνει η ίδια η συσκευή, χωρίς να θέλει κάποιο εξοπλισμό ή να χρειάζεται να παρέμβεις στο υλικό του, παρά μόνο να ξέρεις τον κωδικό. Επίσης, τους κωδικούς ξεκλειδώματος μπορεί να τους δώσει και ο ίδιος ο πάροχος, αρκεί να πληροί κάποιες προϋποθέσεις ο ιδιοκτήτης του τηλεφώνου (πχ χρόνος διαμονής στο δίκτυο, αποπληρωμή συσκευής).

 

Θα πρότεινα, όταν πας να το πάρεις και εάν είναι κλειδωμένο, να ρωτήσεις και στο ίδιο το κατάστημα για το ξεκλείδωμα. Μπορείς πχ να πεις ότι είσαι φοιτητής και αναγκαστικά το λειτουργείς και στην Ελλάδα. Σε γνωστή μου είχαν δώσει τον κωδικό για Samsung αν θυμάμαι καλά από την Ο2 ώστε να το ξεκλειδώσει και να "παίζει" εκτός Αγγλίας.

 

Τέλος, όχι, δεν ξανακλειδώνει όπως το iphone σε περίπτωση αναβάθμισης.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδια μόλις παραγγειλα το bb 8520 και θα μου ερθει αυριο.Μολις μπήκα στον χώρο των blackberry καθώς πριν είχα iphone.Μήπως ξερει κανεις να μου πει με πιο λογισμικο θα μου ερθει και τι ακριβώς μπορώ να κάνω μόνο με wifi χωρις BIS δλδ μπορώ να κατεβαζω εφαρμογές??Ευχαριστώ για καθε απαντηση εκτοπροτερων
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια μόλις παραγγειλα το bb 8520 και θα μου ερθει αυριο.Μολις μπήκα στον χώρο των blackberry καθώς πριν είχα iphone.Μήπως ξερει κανεις να μου πει με πιο λογισμικο θα μου ερθει και τι ακριβώς μπορώ να κάνω μόνο με wifi χωρις BIS δλδ μπορώ να κατεβαζω εφαρμογές??Ευχαριστώ για καθε απαντηση εκτοπροτερων

 

Καλορίζικος!Σχετικά με το ποιό λογισμικό θα φοράει το τηλέφωνο σου όταν θα έρθει,δεν μπορεί να ξέρει κανένας.Θα το διαπιστώσεις μόνος σου στο settings-->about της συσκευής σου.

Καλό θα ήταν να"περάσεις" μια βόλτα απο το παρακάτω thread,θα σε βοηθήσει πολύ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=243313

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος!Σχετικά με το ποιό λογισμικό θα φοράει το τηλέφωνο σου όταν θα έρθει,δεν μπορεί να ξέρει κανένας.Θα το διαπιστώσεις μόνος σου στο settings-->about της συσκευής σου.

Καλό θα ήταν να"περάσεις" μια βόλτα απο το παρακάτω thread,θα σε βοηθήσει πολύ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=243313

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και χέρομαι πολύ που θα μπω και στον κόσμο των blackberry

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και πάλι!

 

Μόλις τσέκαρα το λογαριασμό μου στη Vodafone και είδα ότι είναι 130 ευρώ :blink: :blink: στην ανάλυση βλέπω ότι τις τελευταίες 15 μέρες χρεώθηκα πλοήγηση WAP το οποίο μπαίνει ανα 10 λεπτά κάθε μέρα.... εξ'ου και τα ευρώπουλα.... :S

 

πως μπορώ να το απενεργοποιήσω???

 

προς το παρόν αυτό που έκανα ήταν να απενεργοποιήσω το Browser Push και τα Data Services (Options->Mobile Network)

 

Θα περάσω και από τη Vodafone απλά επειδή σήμερα δεν προλαβαίνω, είπα μήπως ξέρει κανείς τι παίζει!

 

τι χρέωμα και αυτό :wacko: :cry:

 

edit: ok, νομίζω πως το Ubertwitter την έκανε την δουλειά... ενώ το είχα να επιλέγει Wifi *When Available, προφανώς αυτό κατέβαζε με το default και νόμιζα πως όταν κλείνω την εφαρμογή, τερματίζεται το download αλλά μάλλον την πάτησα...:rolleyes::cry:

 

$#%#$^$%^#$#^$#^%*^!@$@# :chair:

Edited by Crazy_Heart
Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεία σασ πριν 3 μέρες πήρα ενα 8520 και εχω ενα πρόβλημα.Οτάν η γλώσσα γραφής ειναι στα ελληνικά μου εμφανίζει τα sms τα εισερχόμενα ως null και αυτά που στελνω εγω εμφανίζονται σαν ερωτιματικά (?) στον παραλείπτη . Θέλει κάποια ρυμθιση??? Εχω πειραματιστέι με δίαφορες ρυθμίσεις αλλα τπτ . Eυχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Αν πας στα κεντρικά options του τηλεφώνου και μετά SMS text, στο data coding τι έχεις;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.δυο φιλοι εχουν Blackberry 8520 και οι δυο εχουν προβλημα με το Youtube.δεν φορτωνουν τα βιντεο.ξερει κανει γιατι και ποια ειναι η λυση?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χερετε παιδια...Πηρα ενα BB curve 8520 απο Αγγλια ( orange ) και δε ξερω πως ξεκλειδωνει.Οποιος γνωριζει ας μου πει..Ευχαριστω:D
Link to comment
Share on other sites

Tα BlackBerry νομίζω ξεκλειδώνουν μόνο με κωδικό.

Ψάξε για blackberry unlock code generator

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δωρεάν δε γίνεται. Θα χρειαστεί να πληρώσεις γύρω στα 12 ευρώ. Η διαδικασία μετά είναι απίστευτα απλή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Προχθές αγόρασα μια συσκευή Blackberry Curve 8520.

H αγορά μου ήταν αρκετά βιαστική διότι κατά τη διάρκεια των διακοπών χάλασε η προηγούμενη συσκευή μου (LG GT505) και έπρεπε να αγοράσω άμεσα μια καινούργια.

 

Για να σας πω την αλήθεια αγόρασα την συσκευή επειδή είχε full πληκτρολόγιο κι επειδή απλά μου άρεσε η αισθητική της (δεν είχα ιδέα για την υπηρεσία blackberry κλπ).

 

Η συσκευή μου παρουσίαζει το εξής πρόβλημα. Επιλέγω γλώσσα μενού τα αγγλικά (δεν έχει ελληνικά) και γλώσσα γραφής τα ελληνικά. Με αυτές τις ρυθμίσεις όταν λαμβάνω sms (και το ανοίγω) μου εμφανίζει μόνο την λέξη 'null' (και κατά συνέπεια δεν μπορώ να διαβάσω το sms). Αντίθετα όταν στέλνω sms δεν υπάρχει πρόβλημα. Πήγα το κινητό στη wind όπου κάνανε reset και το πρόβλημα δεν λύθηκε. Μου είπαν όμως ότι μόλις περάσω το software (desktop) θα το λύσω με τη βοήθεια κάποιου τεχνικού από την εξυπηρέτηση πελατών. Έβαλα το software, και έκανα ότι μου είπαν. To πρόβλημα όμως δεν λύθηκε.

 

Σκέφτηκα ότι πιθάνως υπάρχει κάτι γίνεται με το coding των ελληνικών. Γι αυτό επέλεξα γλώσσα γραφής τα αγγλικά. Με αυτό το τρόπο το πρόβλημα λύθηκε (βλέπω κανονικά τα μηνύματα που λαμβάνω). Όμως κάθε φορά που θέλω να γράψω κάποιο μήνυμα στα ελληνικά πρέπει να αλλάζω την γλώσσα με alt+enter.

 

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω το εξής.

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; είναι κάποια δυσλειτουργία της συσκευής;

να πάω τη συσκευή σε κάποιο κατάστημα wind για έλεγχο; ή να τη στείλω στο κατάστημα από το νησί όπου το πήρα για αντικατάσταση; (είμαι από αθήνα και μου είπαν ότι άμεση αντικατάσταση μπορεί να γίνει μόνο από το κατάστημα από όπου το πήρα μέσα σε 30 ημέρες!!!!)

 

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

 

πως μπορώ να απενεργοποιήσω τις ρυθμίσεις του ιντερνετ (wind plus) έτσι ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος το κινητό να συνδέεται εν αγνοία μου μέσω GPRS; (Θέλω μόνο να χρησιμοποιώ το wi-fi ενώ είμαι στο γραφείο). δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ κάποια επιλογή. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εφορμογή ώστε να βλέπω τα bytes που στέλνει και λαμβάνει από το δίκτυο (όπως στα απλά κινητά).

 

Είμαι αρκετά αγχωμένος όσον αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα διότι στο παρελθόν ένα φιλικό πρόσωπο ενώ δούλευε με wi-fi (με htc κινητό) όταν χανόταν το σήμα το κινητό συνδεόταν απευθείας με gprs χωρίς καμμία προυδοποίηση και τον χρέωνε.

 

Η πρώτη μου επαφή με τα blackberry δεν είναι τόσο θετική..ίσως δεν είναι για μένα τα smartphones..παρόλ'αυτά θα ήθελά να ασχοληθώ λίγο πρίν αποφασίσω να το ξεφορτωθώ..:O

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.καταρχην η επιλογη του συγκεκριμενου μοντελου ηταν λιγο αστοχη.το 8520 ειναι απο τα πιο φτωχα της blackberry σε ολους τους τομεις,υλικα κατασκευης ,τεχνικα χαρακτηριστικα κ.α τωρα περνωντας την πιο προσφατη os θα εγκατασταθουν ελληνικα στη συσκευη σου και ισως λυθουν τα προβληματα που εχεις με τα μηνυματα.οσο για την δευτερη ερωτηση σου οχι δεν υπαρχουν μετρητες για data στα bb,μπορεις να τηλεφωνεις στον παροχο σου για να ενημερωνεσαι για τα bytes που εχεις καταναλωσει.καλο θα ηταν να ενεργοποιησεις το bis γιατι τοτε μονο το bb ειναι ολοκληρωμενο.σιγουρα θα σε βοηθησουν και αλλα παιδια στο φορουμ που ειναι πιο ενημερωμενα απο οτι εγω
DEVICE:torch 9800OS:6.0.0.337 PIN 2286F30E
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Η συσκευή μου παρουσίαζει το εξής πρόβλημα. Επιλέγω γλώσσα μενού τα αγγλικά (δεν έχει ελληνικά) και γλώσσα γραφής τα ελληνικά. Με αυτές τις ρυθμίσεις όταν λαμβάνω sms (και το ανοίγω) μου εμφανίζει μόνο την λέξη 'null' (και κατά συνέπεια δεν μπορώ να διαβάσω το sms). Αντίθετα όταν στέλνω sms δεν υπάρχει πρόβλημα. Πήγα το κινητό στη wind όπου κάνανε reset και το πρόβλημα δεν λύθηκε. Μου είπαν όμως ότι μόλις περάσω το software (desktop) θα το λύσω με τη βοήθεια κάποιου τεχνικού από την εξυπηρέτηση πελατών. Έβαλα το software, και έκανα ότι μου είπαν. To πρόβλημα όμως δεν λύθηκε.

 

Σκέφτηκα ότι πιθάνως υπάρχει κάτι γίνεται με το coding των ελληνικών. Γι αυτό επέλεξα γλώσσα γραφής τα αγγλικά. Με αυτό το τρόπο το πρόβλημα λύθηκε (βλέπω κανονικά τα μηνύματα που λαμβάνω). Όμως κάθε φορά που θέλω να γράψω κάποιο μήνυμα στα ελληνικά πρέπει να αλλάζω την γλώσσα με alt+enter.

 

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω το εξής.

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; είναι κάποια δυσλειτουργία της συσκευής;

να πάω τη συσκευή σε κάποιο κατάστημα wind για έλεγχο; ή να τη στείλω στο κατάστημα από το νησί όπου το πήρα για αντικατάσταση; (είμαι από αθήνα και μου είπαν ότι άμεση αντικατάσταση μπορεί να γίνει μόνο από το κατάστημα από όπου το πήρα μέσα σε 30 ημέρες!!!!)

 

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

 

πως μπορώ να απενεργοποιήσω τις ρυθμίσεις του ιντερνετ (wind plus) έτσι ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος το κινητό να συνδέεται εν αγνοία μου μέσω GPRS; (Θέλω μόνο να χρησιμοποιώ το wi-fi ενώ είμαι στο γραφείο). δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ κάποια επιλογή. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εφορμογή ώστε να βλέπω τα bytes που στέλνει και λαμβάνει από το δίκτυο (όπως στα απλά κινητά).

 

Είμαι αρκετά αγχωμένος όσον αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα διότι στο παρελθόν ένα φιλικό πρόσωπο ενώ δούλευε με wi-fi (με htc κινητό) όταν χανόταν το σήμα το κινητό συνδεόταν απευθείας με gprs χωρίς καμμία προυδοποίηση και τον χρέωνε.

 

Η πρώτη μου επαφή με τα blackberry δεν είναι τόσο θετική..ίσως δεν είναι για μένα τα smartphones..παρόλ'αυτά θα ήθελά να ασχοληθώ λίγο πρίν αποφασίσω να το ξεφορτωθώ..:O

 

Καλησπέρα,

 

καταρχήν πέρνα από εδώ στο site στο ανάλογο forum για blackberry και ειδικά στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=250583 που είναι και το ειδικό για το τηλέφωνο.

 

Καλό site ελληνικό είναι το http://www.blackberry-experts.net/ όπου θα βρεις ότι θέλεις τουλάχιστον για αρχή.

 

Για να μην αγχώνεσαι για σύνδεση μέσω GPRS πας απλά στο 'Manage Connections', μετά στο Mobile Network Options και βάζεις Off στο Data Services και φυσικά και στο While Roaming.

Αν βλέπεις το "GPRS", "EDGE" Κλπ στο κινητό να είναι με μεγάλα γράμματα, έχεις ενεργοποιημένο BIS/BES πακέτο.

 

Προγραμματάκι για παρακολούθηση data είναι το Mini Monitor (googlare το), αν και αυτόν το μήνα το κόβω να έχει χάσει traffic για κάποιο λόγο γενικά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

 

Αν πάντως ενεργοποιήσεις BIS/BES θα αποκτήσεις άλλη άποψη για τα blackberry, ακόμα και με το 8520. Μια δοκιμή για ένα μήνα (μπορείς να το ενεργοποιείς/απενεργοποιείς όποτε θέλεις) πιστεύω θα σε πείσει

Edited by Galliant
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, μιας φίλης το κινητό έβγαλε σήμερα το ακόλουθο σφάλμα. Έψαξα λίγο στο forum και στο google και είδα οτι είναι συνηθισμένο πρόβλημα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν το να βάλω πάλι το λογισμικό είναι δύσκολη διαδικασία ή αν θα ήταν καλύτερα να το πάει στο service (το κακο είναι οτι το πήρε απο το e-shop) και θα "βασανιστεί" λίγο.

 

Υπάρχει κάποιο How-To στα ελληνικά ουτως ώστε να δώ τί περίπου γίνεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και συγγνώμη αν δεν έπρεπε να ανοίξω άλλο θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε κάποια εφαρμογή και της το έβγαλε; Αν ναι, βγάλε τη μπαταρία και ξαναβάλτη κρατώντας πατημένο το escape key. Έτσι θα μπεις σε safe mode και θα μπορέσεις να βγάλεις την εφαρμογή (το 523 error είναι σφάλμα εφαρμογής).

 

Το λογισμικό μπαίνει εξαιρετικά εύκολα. Πρώτα θα εγκαταστήσεις το Desktop Software 6.0. Μετά το πιο απλό είναι να συνδέσεις το τηλέφωνό σου (το βλέπει ο υπολογιστής; ) και από το μενού να επιλέξεις Update my Device. Αν υπάρχει νεότερη έκδοση, θα σε καθοδηγήσει.

 

Αν δε μπορεις να κάνεις το παραπάνω (ίσως να μη βλέπει το κινητό συνδεδεμένο), θα πρέπει χειροκίνητα να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση (αυτή μάλλον - v5.0.0.1385 (Multilanguage) ) και να την εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου. Στη συνέχεια κάνεις μια εγκατάσταση και στο BBSAK, το τρέχεις και αφού συνδέσεις τη συσκευή, πατάς Load OS (αν τυχόν δε βλέπει τη συσκευή, κάνε ένα restart τον υπολογιστή σου).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα έχω το OS 5.0.0.681 και παρατηρώ οτι στα sms μου βγάζει ξεχωριστά τα μηνύματα τα δικά μου και ξεχωριστά του άλλου προσώπου. Για παράδειγμα αν έχω στείλει 2 μηνύματα και έχω λάβει δύο μηνύματα. δεν θα μου βγάλει το δικό μου μηνύματα και από κάτω την απάντηση του άλλου, αλλά το δικό μου μήνυμα την δική μου απάντηση και μετά ξεχωριστά απο κάτω τα μηνύματα του άλλου προσώπου.

 

Παλιά μου έβγαζε μήνυμα αποστολέα και απάντηση παραλήπτη κοκ.

 

Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είτε ενεργοποιείς την αυτόματη διόρθωση, είτε, καθώς γράφεις, κρατάς πατημένο το γράμμα που θα τονιστεί και πηγαίνεις πάνω - κάτω στο trackpad μέχρι τον επιθυμητό τονισμό.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...